Donderdag 24 Februari. Feuilleton. No. 46 48e Jaargang. 1910. Hij deze Courant behoofl een Bijvoegsel. T/anWeek Sof Week. Het Geheim van den Ouden Visscher. BINNENLAND. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. In het Vereenigd Koninkrijk zag men met spanning de troonrede te «emoet. Wat zal het einde zijn Liberalen, werkmansafgevaardigden en lersche nationalisten, samen 120 man sterker dan de tegenpartij, waren '1 er tamelijk wel over eens, dat de macht van het Hoogerhuis moest worden ingekort; maar steeds was men het niet eens over de vraag, of de begrooting niet eerst moest worden afgehandeld. De lersche par tijleider had verklaard dat men op den steun der leren eerst dan kon rekenen, wanneer eerst met de lords was afgerekend. Eerst geloofde men daar weinig van, maar het schijnt toch ernst geweest te zijn, en vervol gens kwam men tot de verrassende ontdekking, dat van den kant der werklieden hetzelfde gevaar dreigt. Minister Asquith heeft zich toen tot den koning gewend, maar deze schijnt geaarzeld te hebben om een stellige toezegging van medewerking te doen. Men kan dus zonder bezwaar zeggen dat er een crisis is, want, komt in dezen staat van zaken geene veran dering, dan moet weer eene ontbin ding volgen öt het kabinet moet aftreden. Het schijnt wei zeker dat de koning huiverig is om tot verandering mee te werken en wij kunnen het ons na de verkiezingen best begrijpen een minder constitutioneel aangelegd vorst zou nog aarzelen. Wel begrijpt men niel, wat de minderheden er bij winnen kunnen om er de lords boven op te houden, want hunne voornaam ste verlangens worden onder een conservatief ministerie zeker niet in gewilligd maar, wie kent al de gan gen in den doolhof der politiek? ln Pruisen blijft de openbare mee ning zich zeer krachtig tegen de kies- rechtvoorstellen verzetten. De raad van Berlijn nam het voorstel aan om bij den Landdag een petitie in te dienen, om eene zoodanige verande ring in het kiesrechtontwerp te bren gen, als strookende is met de bijzon dere omstandigheden van de hoofd stad. In Frankfort a./d. Main, waar de socialisten protestvergaderingen hadden belegd, is weer hevig gevoch ten. Zelden ziet men zulke hevige golvingen in de Duitsche wereld der binnenlandsche politiek. Uit Griekenland komen nog steeds geen zeer gunstige berichten. Hoewel de officieren-bond zou worden ont bonden nadat tot bijeenroeping eener nationale vergadering in beginsel was besloten, schijnt dit toch geenszins TELEFOONNUMMER 10. geschied te zijn en blijft dit lichaam een machtigen invloed op de regee ring oefenen. Ambtenaren en marine officieren verzetten zich tegen dien invloed. Voorzichtigheidshalve moet de regeering onder den invloed van den bond de vloot hare ver zamelplaats in den Piraeus hebben doen verlaten en haar over verschil lende havens verdeeld op die wijze kan natuurlijk niets tegen het Militaire Verbond worden ondernomen. Van andere zijde ziet men den toestand minder donker in en gelooft men ook dat van die nationale Ver gadering in December a.s. niet veel komen zal. Intusschen gaat Griekenland een beetje bezuinigen en heeft op twee na al zijn gezanten uit het buitenland teruggeroepen, een maatregel, zooals gezegd van zuinigheid, maar die, zoo hij door andere staten algemeen werd gevolgd, ongetwijfeld tot minder stoken en intrigeeren in de wereld aanleiding zou geven. Die diplomaten pudding, we weten er alles van, blijft altijd een gevaarlijk kostje De algemeene ontevredenheid over de nieuwe Duitsche belastingen werkt nog maar steeds na. In het district Mülheim aan den Rijn moest eene verkiezing voor den Rijksdag worden gehouden. Het Centrum was hier, meende men, veilig en toch hebben de socialisten het tot een herstemming weten te brengen. Groot zijn hun kansen nietmaar het gebeurde is op zichzelf van genoegzame beteekenis. Al meer hebben we gewezen op het besluit tot het heffen van tollen op al de rivieren van Duitschland, een maatregel die zeer tot schade strekt van Nederland en Oostenrijk, omdat de wateren dezer landen het meest met de Duitsche in verbinding staan. Het schijnt nu toch dat Duitschland met genoemde landen omtrent deze zaak in overleg zal treden. De „Nord- deutsche Allgem. Zeitung" die door de regeering geïnspireerd wordt, zegt dat in genoemde landen wordt on dersteld, dat de Duitsche regeering zou kunnen overgaan tot eene partij dige oplossing van het vraagstuk, zonder te letten op bestaande tracta- ten, doch voegt er bij, dat dergelijke voorstellingen van de zaak verkeerd zijn de weg van minnelijke schikking verklaart het blad den eenigen weg welke te volgen is. Het mag dan ook welHet verzet in Oostenrijk is zeer sterk, zooals nu weer in den Mora' vischen Landdag gebleken is, waar men de Oostenrijksche regeering heeft uitgenoodigd, om onder geen enkel voorwendsel goed te vinden, dat Duitschland, tot schade van Oosten rijks koophandel en nijverheid, tollen op de Elbe zal heffen. Het zal toch niet baten Vrij bswerkt door M. J. Korving. 10.) »Nu zult ge wel van verderen Kgenstand afzien", riep de schelm, e,de handen van den markies grij pende. Hij was een sterke kerel met een enkele ruk trok hij den markies uit het rijtuig. Deze wierp snel een blik in het rond en be- •nerkte nog vier andere spitsboeven, oie den koetsier aan een boom had- ae« gebonden. Toen haar vader uit het rijtuig ™erd getrokken, slaakte Marie een noen angstkreet. Nauwelijks weer galmde die schrille toon door de uc"t, of een roover had haar reeds gegrepen. «Wij zullen dadelijk aan uw angst en einde maken, juffertje," zei de °°ver met een boosaardige n lach fibonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoortuaarden tegelijkertijd lichtte hij haar uit het rijtuig en legde haar op den grond. Zij wilde om hulp roepen, doch hij stopte haar een doek in den mond en daarbij viel zijn oog op den zwa- ren gouden ketting, dien zij om den hals droeg. „Dit zullen we nemen ter vergoe ding voor de moeite, die wij ons getroosten," zeide hij, terwijl hij trachtte haar den ketting en het daaraan bevestigde rijk met diaman ten omzette horloge te ontnemen. De markies verweerde zich dapper, maar kon zich niet bevrijden van zijn veel sterkere partijdeze wilde juist de zakken van den edelman ledigen, toen hij door een kreet van zijn makkers daarin gestoord werd. Op hetzelfde oogenblik knalde een pistoolschot en de schurk, die over Marie gebogen lag sprong met een gil overeind. Een kogel had hem in de zijde getroffen en terwijl hij zich omkeerde naar den kant, vanwaar het schot was afgevuurd en naar zijn wapens greep, kreeg hij een slag op het hoofd, die hem ter aarde velde. „Stel u gerust, mejuffrouw," sprak een vriendelijke siem en tegelijkertijd Zooals men weet is de heer Her- bert Gladstone, zoon van den grooten, ouden man, tot gouverneur-generaal van het Vereenigd Zuid-Afrikaansche gemeenebesf, ais wij de kolonies zoo eens noemen mogen, benoemd thans is hij ook tot pair verheven. Men hoopt in Zuid-Afrika dat de heer Gladstone den eed zoowel in het Engelsch als in het Hollandsch zal afleggeneen quaestie waar veel menschen tegenwoordig belang in stellen, vooral nadat koning Albert van België op dat gebied het voor beeld heeft gegeven. Van meer belang is de quaestie, welk ministerie er komen zaleen coalitie- of een partij-ministerie Die vraag houdt vrij wat gemoe deren in Zuid-Afrika bezig. De be kende Kaapsche minister Sauer waar schuwt tegen elke poging om, door een partijministerie, weer oneenigheid in Zuid-Afrika te brengen. Hij beweert dat de rassenhaat in Zuid-Afrika snel uitsterft. Bij een coalitie-ministerie, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn, zouden de progressieven, dat wil zeggen de Engelschen, het meest winnen want behalve in Natal, zijn zij overal in de minderheid. Dat van een partijregeering, de zuivere uit drukking der meerderheid, rassenhaat het gevolg zal wezen, schijnt twijfel achtig, daar de voornaamste voor stander van zulk een partij-ministerie de heer Merriman is, minister-presi dent der Kaapkolonie, een Engelsch Afrikaander. Men gelooft dat een coalitie-ministerie ook slechts van tijdelijken aard zou wezen. Te Albany, waar de zetel is van het parlement van den staatNew-York, is op 't oogenblik een onderzoek gaande, dat ons een diepen blik doet werpen in het politieke leven onzer Noord-Amerikaansche vrienden, die ons in men'g opzicht tot voorbeeld, in menig ander tot waarschuwing zijn. Het betreft een onderzoek naar knoeie rijen, waaraan leden van den Senaat zich moeten hebben schuldig gemaakt. Er bestond schrikt niet, lezers, een bruggentrust. Wat voor een ding dat is? Wel, er zou een wet komen, krachtens welke geen bruggen of andere dergelijke werken in den staat New-York mogen worden ge bouwd, voor de plannen door den staats-ingenieur zijn onderzocht en goedgekeurd. Die wet kwam echter niet, want wanneer zij ingediend werd, kregen eenige invloedrijke mannen een pa piertje thuis, waar iets in zat, en... dan ging de behandeling niet door Dat duurde een aardig poosje, maar toen kreeg de trust van brug genbouwers er genoeg van, en toen ging de wet er ook door, waarna de voelde Marie zich van den grond tillen. Zij bespeurde dadelijk, dat haar redder een jongeling was maar voor zij den tijd had gehad, hem nauwkeurig in het oog te vatten, had hij haar weder in het rijtuig gezet en snelde naar den markies. Deze had zich weder opgericht, want ook hem was iemand te hulp gekomen, en de schurk, die zijn zak ken had willen ledigen, lag in zijn bloed te baden. De twee schelmen, die de paarden hadden vastgebonden wilden nu op de vlucht gaandoch de een werd door een kogel neerge veld, terwijl de ander door een ge weldigen slag met een pistool ter aarde werd geworpen. „Zijt ge gekwetst?" vroeg de oudste der twee personen, die zoo juist van pas den markies en zijn dochter te hulp waren gekomen. „Neen mijnheer," antwoordde de markies; „ook geloof ik niet, dat de schurken me iets ontroofd hebben." „Dan kwamen we nog juist bij tijds. Indien ge nu weer in uw rij tuig plaats wilt nemen, zullen wij den koetsier gaan bevrijdende schurken hebben hem daar aan een heerlijke knoeierijen aan het licht kwamen. Het schijnt dat de zaak met gestrengheid zal vervolgd worden maar het kalf is verdronken 1 Tweede Kamer. In gister gehouden vergadering was o. m. ingekomen een missive van hr. mr. J. Röell, oud-voorzitter der Tweede Kamer, houdende kennisge ving van het overlijden van zijn echt- genoote. Op voorstel, van den Voor zitter wordt besloten dat deze ken nisgeving door den Voorzitter namens de Kamer beantwoord zal worden met betuiging van de innige deelneming der Tweede Kamer in dit zoo smar telijk verlies. De centrale afdeeling besloot in de eerstvolgende zitting der Kamer in de afdeelingen te doen onderzoe ken het wetsontwerp in zake de schen- king-Drucker. Daar het afdeelingsonderzoek deze week nog niet zal zijn afgeloopen, stelt de voorzitter voor Dinsdag a.s. te 11 uur weder in openbare verga dering bijeen te komen en alsdan aan de orde te stellen de inferpei- latie-Marchant inzake het pensioen fonds der H. IJ. S. M., de ontwerpen op het militair onderwijs bij de land macht; aanvulling hoofdstuk IV der Staatsbegrooting 1909 (verheffing van ontslagen gevangenen)tot wijziging der wet op de Rechterlijke organisatie en het beleid der justitie; admini stratieve rechtspraak III en IV. De Voorzitter deelde mede, dat de minister van binnenlandsche zaken zich bereid verklaarde om in plaats van den afwezigen minister van jus titie, de verdediging dezer ontwerpen op zich te nemen. Voorts komen aan de orde het wetsontwerp in zake de 17e predi kantsplaats Ned. Herv. Kerk te Rot terdam en de sociale verzekering. De Voorzitter merkte hierbij op, dat de uitdrukking sociale verzekering alles zou kunnen omvatten wat betreft het voorzien in alle sociale nooden. Daar de bebatten alsdan te omvangrijk zouden worden, is de voorzitter met de voorzitters der Kamer-fracties in overleg getreden, de discussies niet te laten worden tot academische, het debat niet te laten gaan buiten de practische politiek zoodat alleen in debat zal worden gebracht wat de regeering deed of naliet inzake de sociale verzekering. Op deze wijze hoopt de Voorzitter de debatten niet te uitvoerig te doen worden. Nog stelde de Voorzitter voor, na de sociale verzekering te behandelen de interpellatie-Ter Laan inzake de schooltoestanden te Putten, enz. en boom gebonden." De roover, die door den slag met het pistool was neergeveld, had on der het wisselen van deze woorden zijn bewustzijn teruggekregenhij sprong op en .vluchtte over de vlakte. Zoodra de man, die den koetsier wilde bevrijden, dit zag, snelde hij den roover na. De markies zag angstig naar zijn dochter om en was zeer verheugd, haar in het rijtuig te zien. „Zijt gij gekwetst?" vroeg hij be zorgd, terwijl hij haar liefdevol aan het hart drukte. „Neen vader," antwoordde Marie „mij is geen leed gedaan." „Goddank 1 Hij zegene onze red ders sprak de markies met warmte. De man, die den vluchtenden roo ver vervolgd had, kwam hu terug. „Ik heb van de verdere vervol ging afgezien", verklaarde hij, zwaar hijgende van vermoeienis. „De schelm is in de rivier ge sprongen toen heb ik hem aan zijn lot overgelaten. De weg is nu veilig, heer markies; ik geloof niet, dat ge op uw verdere reis nog verontrust zult worden. Wees zoo goed plaats het wetsontwerp inzake een algemeene geldleening ten laste van Suriname. Hiertoe wordt besloten en daarop ging de Kamer uiteen tot Dinsdag a.s. Een verklaring van onze regeering. De Parijschc „Matin" meent te weten, dat de Nederlandsche regee ring door haar vertegenwoordigers bij de buitenlandsche mogendheden offi cieel heeft doen verklaren, dat nooit eenige buitenlandsche inmenging heeft plaats gehad noch bij haar, noch bij Koningin Wilhelmina, noch bij de Koningin-moeder terzake van de internationale overeenkomsten be treffende de Noordzee. De correspondent te Parijs van het „Hbl." meldt, dat de Pressensé in di „Humanité," doch zonder dit blad te noemen, het artikel van den „Temps" veroordeelt, wijl het de gelegenheid aangreep, om naar aanleiding der beweerde interventie van keizer Wii- helin de vaderlandsliefde der Neder landers te prikkelen, en een neutra liteit aan te bieden, die aan de vor ming van een beschermend verbond met de mogendheden, welke Duitsch land vijandig zijn, zou moeten voor afgaan. Hij zegt, dat Nederland niet de dupe is geworden van die groote woorden het wil geen spion worden in de schaakpartij, die het niet alleen spelen kan. Het resultaat van dien veldtocht is een uitbarsting in de Hollandsche pers geweest van leven dige verontwaardiging en diep wan trouwen, niet alleen tegen degenen, die de mislukte intrige op touw heb ben gezet, maar ook tegen Frankrijk zelf, dat verantwoordelijk wordt ge steld voor de onbezonnen daden van de officieuse journalisten. Kwestie-Van Heeckeren. Naar de „Maasbode" uit vertrouw bare bron verneemt zal de quaestie van Heeckeren weldra tot een oplos sing komen, maar z-onder dat de noo- dige opheldering van de zijde van den oud-minister dr. Kuyper de groot ste verrassing zal brengen. Op dr. Kuyper zal geenerlei schuld komen te rusten. Bestrijding zedeloosheid. Het wetso*twerp van minister Ne- lissen tot bestrijding der zedeloosheid, is in de afdeelingen der Kamer vrij algemeen gunstig ontvangen. Ook ter linkerzijde vond het streven van den minister instemming en waardeering. Neutraliteit van het onderwijs. Aangaande de circulaire, door B. en W. van Rotterdam uitgevaardigd aan de openbare onderwijzers, schrijft de „N. R. Ct." o. m. Wij kunnen er niet meer in lezen te nemende koetsier zal dadelijk weer op den bok zijn." Hij ging naar den koetsier, sneed met zijn dolk de touwen door, waarmee hij aan den boom was ge bonden, en groette den markies en de jonkvrouw, om zich met zijn kameraad te verwijderen. „Neen, neen, mijn vrienden, zoo laat ik u niet gaan," riep de mar kies, die intusschen geheel van den schrik bekomen was. „Zeg mij toch, ik bid u, aan wie heb ik de redding van mij en mijn kind te danken?" „Het toeval heeft ons hierheen ge voerd om u uit de verlegenheid te reddenieder rechtschapen mensch zou u bijstand hebben verleend, mijnheer. Ge zijt ons dus geen dank schuldig," antwoordde de oudste der twee vrienden, „Integendeel," hernam de markies, „ge hebt mij ten zeerste aan u ver plicht, heeren. Ik ben meer dank schuldig aan hem, die mij uit rechts gevoel bijstand verleent, dan aan iemand, die uit achting en vriend schap zijn ieven voor mij waagt. Mijn kasteel ligt nauwelijks een mijl van hier. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1