TE KOOP: Selilustreerd Zondagsblad, Laatste Berichten. ""BUlTENLANPr Adverteiitiëo. A. s. ZATERDAG 26 FEBRUARI SLUITING VAN OEN ZANDVEBKÖOP Hederlandsche Illustratie 37% ct, per 3 maanden, bestaat uit 12 pagina's wen verleden week Vrijdag thuis heel gewoon heeft ontbeten en naar Liten is gegaan om met kinderen lt de buurt te spelen. Thuis is er "iets voorgevallen, er is geen hard lord gewisseld, geen standje ge lest óók niet gekibbeld onder de dertien broertjes en zusjes, men is vollen vrede uiteengegaan. Jan is gaan spelen op het z.g. „zand", een Wandvlakte links van de spoorbaan l i is daar gezien met andere kinde- en omstreeks 11 uur naar huis Laan. Hij beeft gezegd dat dit zijn nbïi was z'n speelvriendjes zijn tot an den overweg van de halte met hem meegeloopen en toen huns weegs 'aan. Jan was vlak bij huis, want /„"woning staat langs de spoorbaan L «een dertig pas van de halte Doldersche weg. De knaap is nadien „ogeven gezien in tegenwoordigheid van een mijnheer, ook al weer vlak hij de halte en toen verdwenen. erloopen allerlei heruchten, waar om de Zeisterpolitie alles in het werk stelt om de geheimzinnige verdwijning op te helderen. Gisteren werd in de omstreken een speurtocht gemaakt, waaraan 56 man deel namen, van deze 35 behoorden tot Rijks- of gemeen- lepdities. Ook de politiehond werd aan het werk gesteld. Men heeft echter tot nu toe niets gevonden, De verslagevever van het„Hbl." die een kijkje neemt in Friesland, waar het water zulke groote uitge strektheden heeft overstroomd meldt Een troostelooze aanblik, al deed lieden de winterzon het over de lan den gestroomde water vroolijk glin steren. Boven de oppervlakte, die hier en daar met een ijskorstje bedekt was. steken boomen uit, een hekje of een rand van een dijkje, dat het water niet meer heeft tegenhouden. Op andere plaatsen is het land slechts gedeeltelijk ondergeloopen of zijn de slooten ongewoon breed geworden. Dapper, als met den moed der wan hoop, malen watermolentjes op dam men die nog stand gehouden hebben. Andere molens staan met stille wie ken werkloos in het water. Wel het ergste is de toestand in de gemeente idaarderadeel, het laagste deel van Friesland. De acht dorpjes, die deze gemeente vormen, waarvan Grouw de hoofdplaats is, hebben volgens de jongste volkstelling samen 5614 inwoners. Van de geheele op pervlakte dezer gemeente, ongeveer 7000 HA., staat meer dan de helft onder water, Over een afstand van ruim 7 KM. hemelsbreed heeft men er eergisteren kunnen varen van Grouw naar Eernewoude, daar waar anders gedeeltelijk althans land was Te V/artene, een dorpje eveneens lot Idaarderadeel behoorend, zijn eergisteren de ongeveer, een meter hooge dijken bezweken van een paar polders, die anders zomer en winter droog blijven. Over een afstand van ongeveer 300 meter staat het water te Wartena een voet hoog op den Puinweg. De trein van Heerenveen naar Leeuwarden rijdt langs geheel of ge deeltelijk overstroomde velden, waar boven nog als op eilanden de boeren huizen uitsteken. Te Leeuwarden was gisteren de waterstand 76 cM. boven zomerpeil, te Grouw 78 cM. Volgens bij den provincialen wa terslaat ingewonnen inlichtingen, is de toestand niet onrustbarend. Het wachten is alleen op Oostenwind, die in staat zal stellen het overtollige water op de Zuiderzee te loozen. Een sterke storm nit het zuid westen woedde gisteren over het Britsche rijk en veroorzaakte aan zienlijke schade aan de scheepvaart en te land. Van verscheidene gebou wen werden de dagen weggeslagen De locomotief en twee wagons van een trein werden in Ierland van de spoorlijn geslingerd. Scheepsrampen. De Nederlandsche tjalk „Dank baarheid" van Cuxhaven naar Rot terdam is met man en muis vergaan De Pacific-line heeft een kabel telegram uit Valparaiso ontvangen waarin gemeld wordt, dat de 87 pas sagiers en opvarenden, die aan boord van de „Lima" achtergebleven waren gered zijn. Zooals onze lezers weten, is de ..Lima" verleden week Zaterdag bi; bet Huamblin-eiland in de Straat van Magelaan gestrand. De stoomboot "Hatumet" kon 205 opvarenden red- ben. maar moest de 87 anderen op bet wrak achterlaten.- Men had reeds a"e hoop op hunne redding iaten varen. Op de kust der Balearen staat nog steeds een zoo hevige storm, dat het zoo goed als onmogelijk is, naar de 'iken te zoeken der schipbreukelin gen, die bij de ramp der „Général Chanzy" om het ievep zijn gekomen. De uitgezonden Spaansche torpedo booten, moesten alle onverrichterzake in de haven van Barcelona te- rugkeeren. Een officier, van Minorca te Barcelona aankomende, verklaarde op een desbetreffende vraag van een reporter, dat de meeste lijken waarschijnlijk nog in de hutten van het wrak zouden zijn, waar zij door de golven werden verrast. Zoodra de 'zee wat bedaart, zullen duikers uit Marseille en Palma naar de lijken zoeken. Het Amerikaansche departement van marine heeft aan de oorlogssche pen, die langs de kust een onderzoek instelden naar de sleepboot „Nina", gelast dit onderzoek te staken. Men vermoedt, dat de sleepboot, die het laatst is gezien op 6 dezer, met de geheele bemanning van 30 koppen, is vergaan. Reeds van verleden Zondag, aldus schrijft het „H, v. A.", werd er hier en daar een woord van gerept over het uitblijven van de Belgische stoom boot „Bulgaria", doch het werd zoo veel mogelijk stil gehouden, om geene onrust te verwekken bij de vele fa- milieëen, waarvan een vader, broeder of zoon, zich aan boord bevindt. De onrust groeide echter van dag tot dag aan, tot men het op dep duur niet meer kon verbergen, zoodanig, dat gisteren aan de haven en in den scheepvaarthoek de beurs, van niets anders meer sprake was. Onophoudelijk wordt aan de reederij de firma Deppe, naar nieuws gevraagd van de „Bulgarie" tot nu toe is er geene de minste tijding over het lot van het vermiste schip meer binnen gekomen. De „Bulgarie" was op 8 Januari van Kustentje vertrokken en het laatste nieuws, dat er van vernomen werd, is, dat het schip den 5 Februari Oita- vos, op de Portugeesche kust was voorbijgevaren. Van Oitavos naar Antwerpen is gewoonlijk 5 tot 6 dagen reis. We zijn heden den 16 Februari reeds, zoodra het schip reeds 5 tot 6 dagen achteruit is, Het zoo lang uitblijven van een schip, dat reeds aan de Portugeesche kust was, is heel beteekenisvol, en geeft wel reden, om eenige ongerust heid te koesteren over het lot van het schip. De „Bulgarie" had nog enkel de kusten te volgen en ook de Golf van Gasconje over te steken, dat reeds van ouds bij de zeelieden, den naam heeft gekregen van het „graf der matrozen". Zoo aan het schip het een of ander ongeluk ware overkomen verlies van schroef, van roer, ontredding van machienen, enz., mag het zeer ver wonderlijk heeten, dat de „Bulgarie" nog door geen enkel schip is ge worden. Temeer daar in die streken dagelijks een massa schepen voor- bijdragen. Langs den anderen kant moeten we melden dat ook tot nu toe niet het minste wrakhout is gevonden geworden. Het tempeest, dat reeds eene week op onze kusten woedt doet natuurlijk de ongerustheid nog toenemen. Kapiteins van aankomende schepen melden, dat ze nog nooit zulke aanhoudende stormen ontmoet hebben. Bijna alle schepen zijn ook 3 tot 4 dagen achteruit. Het schip is gebouwd in 1892 op de werven van Railton Dixon Co., te Middlesbro. Het is een stalen schip metende 2742 ton. De bemanning van de „Bulgarie" bestaat uit 28 koppen, allen woon achtig te Antwerpen, vaarvan 22 Belgen. Een telegram uit Teheran aan de „Roess" te Petersburg meldt, dat drie schepen, op weg van Bushrie naar Bandarrig, tijdens een storm schipbreuk hebben geleden. Er zijn meer dan 200 menschen verdronken. De namen der schepen zijn niet be kend. Van Hamburg uit kwam gisteren te IJmuiden bericht, dat het Engelsche stoomschip „Greenland", dat daar van Liverpool arriveerde, op den 14n Februari, des nachts 1 uur (dus in den nacht van Zondag op Maan dag) op ongeveer 5 mijlen NNO. van het vuurschip „Haaks" tijdens dikken mist in aanvaring was met een stoomtrawler, waarvan de naam en de nationaliteit onbekend waren. De stoomtrawler werd zoo zwaar beschadigd, dat hij onmiddellijk zonk. Het stoomschip „Greenland" zette dadelijk booten uit, zocht lang durig op de plaats des onheils, maar vond niets, waaruit de naam van den trawler kon worden vastgesteld. Ook van de bemanning was niets te zien, zoodat deze waarschijnlijk in de golven it omg k ur.cn. Over dit bericht maakt men zich begrijpelijkerwijs zeer ongetust. Daar stoomtrawlers daar niet meer visschen, althans in dezen tijd van het jaar niet en het geen uitgaande trawler kan zijn, daar Zondags geen visscherijschepen vertrekken, moet het natuurlijk een thuisvarende stoomtrawler of stoombeuger zijn, die huiswaarts koerste. Het eenig denkbare geval is dus, dat het een op IJmuiden of V'.aardin- gen varende visscherijstoomer was. Of het een Nederlandsch sto.omvis- scherijvaartuig was blijft ook nog de vraag, zoodat het gerucht dat te IJmuiden liep, ais zou het een daar thuisbehoorende stoomtrawler zijn, minstens zeer voorbarig is te noemen. ENGELAND. Asquith bezocht den Koning gisterenmiddag om verslag uit te brengen over de uitkomst der bespreking van het kabinet. Vervol gens had een nieuwe ministeraad plaats. De uiterste liberalen gelooven, dat de onderhandelingen van Asquith met den Ierschen leider Redmond zijn milukt. Barnes, de voorzitter van de par lementaire arbeidersgroep meldt dat Asquith van den Koning niet de verwachte waarborgen heeft kunnen verkrijgen met betrekking tot de be perking van het veto der Lords. Bo vendien zal de begrooting voorafgaan aan de behandeling van de quaestie van het veto. Deze wijze van handelen is niet aannemelijk voor de arbeiderspartij. Barnes voegt er aan toe dat indien een aigemeene scheuring moet plaats hebben, het noodig is, dat dit zoo spoedig mogelijk geschiede. De onderhandelingen zijn den ge- heelen middag ijverig voortgezet tus- schen de partij van Redmond en de regeeringspartijRedmond zeide ia- ter dan zijn partij tot geen vergelijk met de regeering is gekomen. Dit ver meerdert de opwinding welke de mededèeling van Barnes reeds te weeg bracht. GRIEKENLAND. De officierenbond -handhaaft haar dictatuur nog steeds. Wij vermeldde reeds, hoe de hoofd redacteuren van verschillende Griek- sehe bladen bij de regeering gepro testeerd hebben tegen den ejsch van den bond om geen critiek uit te oefenen op de bijeenroepir.g der nationale vergadering. Ook het daar meegedeelde voornemen van de re geering een nieuw ministerie van handel, industrie en landbouw op te richten en de andere voorstellen zijn door den druk van de militairen ontstaan. Doordat eerst kort voor het einde der Kamerzitting het voorstel tot wij ziging van de grondwet zal worden ingediend, is de behandeling van het vraagstuk van de bijeenroeping van de Nationale vergadering voorloopig uitgesteld, De officiersbond heeft nu Dinsdag de kooplieden en industrieelen van Athene en den Peraeus bijeengeroe pen tot beraadslaging over de lteer- schende crisis in handel en industrie. Men wilde haar oorzaken trachten op te sporen en de middelen vinden tot verbetering van den toestand en tevens onderzoeken of de banken, door hun credietbeperking niet tot de verscherping van de crisis hadden bijgedragen. Het resultaat van de beraadslagin gen was het oordeel, dat de handels crisis niet te wijten was aan de op roerige bewegingen van den laatsten tijd, noch aan de banken, maar dat zij reeds voor den opstand ten ge volge van de ellendige, vroeger be staande openbare toestanden, van het gebrek aan rechtspraak en de treurige toestanden in den landbouw be staan had. En werd besloten, dat de koop lieden het volk zouden kalmeeren met op de verbetering van het staat kundige leven door de bijeen te roe pen nationale vergadering te wijzen en dat nieuwe wetten betreffende het handels- en faillissementsrecht aan hel parlement zouden worden voor gelegd. Slechts drie morgenbladen zijn gfs- teren verschenen, vijf anderen werd het verschijnen wegens verbreiding van valsche tijdingen verboden. De eigenaars der bladen protesteerden echter bij den premier Dragoemis, die zijn hulp toezegde. De avondbla den hebben van de onderdrukking met geen woord gesproken. Aangaande de bijeenroeping der nationale vergadering verscherpen zich de meeningsverschillen en Theo- tokis heeft zelfs den twijfel geuit of in het parlement de geëischte meer derheid van drie vierde van het aan tal stemmen wel te vinden zou zijn. Veniselos is Dinsdag weer te Athene teruggekeerd. Gemeenteraad Oost» en West=Souburg. Hedenmiddag ten 2 uur hield de raad eene openbare zicting onder voorzitterschap van den heer P. S. Buteux. Onder de ingekomen stukken waren twee beslissingen van Ged. Staten inzake de hondenbelasting, deze wer den voor kennisgeving aangenomen verder eene dankbetuiging van het fanfarekorps voor het verlof tot het houden der repetities in het school lokaal. Vervolgens kwam ter tafel een ver zoekschrift van bewoners van den Zandweg te West-Souburg. B. en W. adviseerden dien Zandweg te verbe teren, waartoe met aigemeene stem men werd besloten. De begrooting voor 1910 werd verhoogd met de opbrengst van ver- kooping van hakhout ad f 32.50 en den verkoop van opgaande boomen ad f 205, totaal f 237.50. Hierdoor kan de hoofdelijke omslag met f 150 verminderd morden. Met aigemeene stemmen werd geedgevonden den rijksveldwachter eene gratificatie te verleenen van f 20. Nog was een schrijven ingekomen van den heer Nieuwdorp, verzoekende wijziging van den geprojecteerden straataanleg. B. en. W. stellen voor den heer Nieuwdorp mede te deelen, zijn verzoek te richten tot het college van Gedeputeerde Staten. Tot nu toe werd geen keurloon geheven van geiten, dit zal voortaan geschieden tot denzelfden prijs als dit geschiedt voor schapen. B. en W. stellen nu voor de jaarwedde van den keurmeester te verhoogen van f60 op f80. De heer de Pagter stelde voor het geheele bedrag, hetwelk voor het keuren ontvangen wordt, te bestem men voor den keurmeester. Dit werd met aigemeene stemmen aangeno men, waarna het voorstel van B. en W. werd ingetrokken. Bij de rondvraag wenschte de heer Jobse meerdere inlichtingen omtrent de bekende geschiedenis over de koe van Maas. De heer van Nederveen zeide dat de burgemeester hem af- geteiegrafeerd heeft, en de burgemees ter zeide dat hij van niets weet. Na vele discussies over en weer werd besloten alles zoo maar te laten en er geen woord meer over te reppen. Er zal dus niet onderzocht worden wie het bewuste telegram gaf. Onder de discussie kwam eene onderwijzeres ter vergadering met een defecten stoel. Het hoofd der school had haar gezegd ter gemeenteraads zitting te komen, om den burgemees ter dezen defecten stoel te toonen en hem te overtuigen dat een nieuwe stoel wel degelijk noodig is. Een nieuwe stoel wordt haar toe gezegd. Vervolgens ging de zitting over in een geheime tot behandeling van eenige reclames tegen den hoofdelij- ken omslag. Per telegraaf. Tegenspraak. 's GRAVENHAGE. Naar aanleiding van het schrijven van baron Van Heeckeren als zou niet door H. M. de Koningin, maar weliicht door H M. de Koningin-Moeder bedoelde missive zijn ontvangen, wordt dit uit een bron, welke niet den geringsten twijfel overlaat, met de meeste be slissing tegengesproken. H. M. de Koningin-Moeder heeft nimmer eenig schrijven ontvangen van een vreemden souverein, waarin op eenigerlel wijze sprake was van belangen, welke ook, in verband staande met onze landsdefensie. fisclien weg verwittigd onverwijld zich naar Paramaribo te begeven en wordt deze bodem aldaar morgen verwacht. Aan den commandant wordt dan machtiging verleendtotaan den 20sten breedtegraad een onderzoek naar het vermiste schip in te stellen welke bepaling verband houdt met de om standigheid dat de oorlogsbodem zich zonder speciale machtiging zich niet verder buiten de West-Indische wa teren mag begeven. Het spreekt vanzelf dat het zoeken veel gemakkelijker zou zijn, indiende „Prins Willem" evenals de „Utrecht', draadlooze telegrafie aan boord had. Hoogwater te Vlissingen. Febr. vm. nm. Zaterdag 19 9.15 9.35 Zondag 20 10.44 11.04 Maandag 21 11.54 12.14 Dinsdag 22 12.17 12.37 Woensdag 23 1.05 1.25 Donderdag 24 1.42 2.02 Vrijdag 25 2.16 2.36 V.M. s morg. 3.55. Springtij v.m. WEBEBESIGHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 18 Februari 1910.) Hoogste barometerstand 767,9 te Nice. Laagste barometerstand 725,2 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 19 Febr.Meest krachtige Z. W.-lijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Stoomschip „Prins Willem II". AMSTERDAM. Tot hedenmiddag toe was nog geen bericht ontvangen omtrent het lot van het stoomschip „Prins Willem II". Het pantserschip „Utrecht", hetwelk bevel tot opspo ring is gegeven, werd bij het afzenden van die order juist te Paramaribo terug verwacht. De „Utrecht" is in telegrafische verbinding met Curasao, zoodat via deze plaats berichten dadelijk naar Nederland kunnen worden door geseind. Onder de passagiers aan boord van de „Willem li" bevinden zich twee van het gouvernement, te weten, een gouvernementsgeneesheer en een in specteur. Blijkens mededeeling van het de partement van marine bevond de „Utrecht" zich toen het bericht van de vermissing bekend werd op weg naar Paramaribo.Van uitCuragao wei'u de „Utrecht" langs draadloos teiegra- Heden overleed tot onze diepe droefheid, mijne geliefde Echt- genoote, en der kinderen zorg zame Moeder MAATJE VAN ZWEEDEN, geb. Brasser, in den leeftijd van 41 jaar en 4 maanden. C. VAN ZWEEDEN, en Kinderen. Vlissingen, 17 Februari 1910. Aigemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. de Wed. C. E. VISSER— De Leeuw, in den ouderdom van bijna zes en zeventig jaren. C. E.: VISSER. J. J. VISSER—Noest. J. C. STIJGER. S. M. STIJGER— Van Valkenburg. Vlissingen, 18 Februari 1910. Eenige en aigemeene kennisgeving. een Kinderledikantje met töe- behooren, alsmede een groot Droog» rek. Te bevragen bureau v. d. Blad. Boulevard Evertsen, Lawntennisbaan. Het nieuwe nummer van de dat bij ons verkrijgbaar is tegen den zeer lagen prijs van (fr, p. post 45 ct.) De „Ned. Illustatie" bevat deze week nog een 11 tal zeer interessante kiekjes van de overstrooming te Parijs. 1 foto van de gedenkplaat, die door wethouders en secretaris van Am sterdam den afgetreden burgemeester ntr. W. F. v. Leeuwen werd aange boden. 1 foto van het 25 jarig bestaan van de vereeniging „Avicultura". 1 aardig kiekje uit de verkiezingsdagen in Engeland. 1 foto van een vrouwe lijke orkest-dirigente. Voorts een serie interessante foto's uit binnen- en buitenland op allerlei gebied. De portretten van den nieuwbenoemden directeur-generaal van den Land bouw en de eerste vrouwelijke ci- viel-ingenieur. Ten slotte eenige pagina's boeien de geïllustreerde iectuur, puzzles, raadsels, enz.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3