Laatste Berichten. Advertentiën. BUITENLAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Zwak, ellendig en altijd vermoeid. NUTSSPAARBANK. OPENBARE DINSDAG 22 FEBRUARI 1910, TE YERKOOPEN li. bestaande zal deze voorschotten con troleeren. Deze commissie zal in de Kamer van Koophandel te Parijs ver- naderen. Secundo. De vorming van Jjen groep, die den staat zal helpen der waarborgen voor verlieskansen te granen. De staat blijft natuurlijk de ecnige borg tegenover de Banque de France en komt ook op voor even tuele tekorten. Dit waarborgkapitaal zal op de volgende wijze gevormd worden, in de eerste plaats zullen zij, die bedoelde voorschotten hebben gekregen een verzekeringomslag van 2 pet. van de voorgeschoten bedragen betalen. Deze 2 pet. is overigens niet definitief. Verder zal de staat 10 millioen storten, de stad Parijs en het depar tement van de Seine minstens 5 mil-, lioen. Voegt men hierbij de bedragen van andere betrokken departementen dan komt men tot 20 millioen. Van tiet particulier initiatief verwacht ik 20 millioen, waarvan 10 millioen van „r00te financieele instellingen. De overige 10 millioen zal, naar ik hoop door de commercieele wereld worden bijeengebracht. Allen hebben er im- n]ets belang bij dat de handel en industrie zoo spoedig mogelijk her- |even. Verder denk ik 25 millioen ter beschikking te stellen van de kleine eigenaren. Het Crédit Foncier zal voor de distributie zorgen. Deze voorschotten zullen 10,000 frs. niet te boven gaan, de renté zal volgens een preferente tax berekend worden, de afbetalingen zullen 5 pCt. niet te boven gaan en eerst na 5 jaar geschie den. Cjedurende die 5 jaar zal niet an ders dan 2 pCt. verzekeringsomslag wordeq betaald. 1 tja 5 jaar moet de Ejanque de France haar iQO millioen terug hebben. Daar- ng zal het Crédit Foncier met 25 millioen bijspringen, Rente en amor tisatie zullen voor 2/5 door de be- jrpkkenep en voor 3/5 door den Staat, de departementen en de gemeenten jietaald worden. Staat,'gemeente en departement geven ten overvloede nqg een complementaire waarborg. De Engelsche admiraliteit is bet slachtoffer geworden van een mystificatie. Vijf jongelieden en een jqhg meisje uit de „hooge kringen" wilden de „Dreadnougth" bezichtigen en om dat doel te bereiken vermomden drie van de heeren en het meisje zich ais Abessynische prinsen. De vermomming schijnt zoo mooi geweest je zijn, dat niemand aan hun echtheid twijfelde. De twee overblijvenden gaven zigf] uit voor tolk en attaché aan het departement van buitenland- sche zaken. Zij schreven een brief aan den commandant van de „Dread nougth" en teekenden dien met den naam van een hooggeplaatst minis terieel ambtenaar. De officieren en de commandant van het schip twij felden geen oogenblik en de Abes- syniërs werden schitterend ontvangen met champagne en met het Abssyni- sche volkslied. Later kwam het bedrog uit. De Admiraliteit heeft de zaak geheim willen houden, maar te ver geefs. Het voordeel vaneen houten been. Een man met ëen houten been kwam te sterven, enwerd begraven. Zijn zuster, eenige erfgename, vond de volgende mede- deeling in zijn testament „in mijn houten been zal men 4000 gulden vinden". 1 é-anstóndii gaat men aan het op- gra'Ven, niet den dqöde, maar diens houten been, en werkelijk vond men ook daarin het vermelde geld. Het idee om zijn houten been als brand kast te benutten, getuigt van grooten SyjjSgeerjgen zin: 'Allereerst' wip zal ooit zijp been yergeferj. Vervolgens hoe lichter het heen wordt, hoe meer het den be zitter dagelijks een stommen wenk zal geven, 'dat zijn inkomsten ver minderen. Hoe meer hij echter zijn heen nasleept hoe beter zijn financi ële zaken marcheeren. Ontmoet hij een roover op zijn weg, deze zal hem nooit den eisch stellen „je been of je leven". Eindelijk men forceert een brand kast, men vlucht met een geldkist, Mar hooit zal het 'een dief in den jan komen om iemand een houten oën af te snijden. i?eker is hef dat ais Harpagon op w' idee was gekomen, hij zijn ge zonde been door de Nelatons van zijn zou hebben doen amputeeren, en dat z'jn zoon Cleante nooit den schat van den gierigaard zou hebben ge laden, begraven in den tuin. Scheepsrampen. Een redacteur van het Parijsche agblad „Le Journal" had een on- srhoud met den heer Marcel Codez j; eenige der opvarenden van de «denéral Chanzy" die bij het vergaan atl Eet schip gered werd. Bodez verhaalt over de ramp het volgende Het zal omstreeks vijf uur in den morgen geweest zijn, de dag begon aan te breken, toen 'n oorver- doovend geraas mij deed opspringen uit mijn bed. Ik liep mijn hut uit, stormde de trap op en snelde naar de brug, zooals trouwens bijna alle passagiers deden. Op het dek geko men, zag ik, dat het schip in tweeën gebroken was en de de beide helften zich in tegenovergestelde richting bewogen. Alles wat ik mij verder herinner, is, dat ik een groot stuk hout vastgreep, waaraan ik mi] kramp achtig vastklampte. Van hetgeen sinds dat oogenblik voorviel, weet ik niets meer. Toen ik wederom tot mijzelf kwam, iag ik op een rots uitgestrekt. Ik beproefde mij te be wegen, maar iedere poging was zoo pijnlijk, dat ik meende zwaar gewond te zijn. De golven, die voortdurend tegen de rots aansloegen, dwongen mij tenslotte tot handelen. Ik zocht drijfhout bijeen en maakte rondom mijn ligplaats een houten wal, die mij eenigzins tegen het zeewater beschermde. Wederom verloor ik het bewustzijn. Na ongeveer acht en veertig uur daar gelegen te hebben, kwam ik bij en ik ontwaakte vermoeid, verkleumd en afgemat. Toch besloot ik een poging te 'doen, om mijn leven te redder]. Ik beproefde op te klimmen tegen de rots, waartegen ik geleund lag. Na verscheidene mislukte pogingen slaagde ik en jk kwam op de rots aan. Meer dood dan levend sleepte ik mij zelf voqrt, totdat ik eindelijk eenige hoeren, die naar hun velden gingen, ontmoette. Deze goede lieden verstonden mij weliswaar niet, maar zij begrepen aanstonds, waaraan ik behoefte had. Een hunner bracht mij naar huis, gaf rqij droge kleederen en liet mij Tichte melkspijzen voor zetten. ik wilde hem een twintigfraiics- stuk, dat ik in mijn zakken vond, geven, maar de man weigerde het aan te nemen. Toen ik een weinig aangesterkt was, vroeg ik, mij naar een telegraaf kantoor te brengen, opdat ik aan mijn moeder bericht kon zenden van mijn redding. Steunend op den arm van mijn gastheer bereikte ik Ciudadela. Nadat de wonden, die ik bij het be klimmen der rots bekomen had, in het ziekenhuis verbonden waren, be gaf ik mij naar den stedelijken rechter om hem het gebeurde met de „Gé néral Chanzy" mede te deelen, ik kon niet gelooven, dat ik de eenige passagier der „Gènéral Chan zy" was, die de ramp ontsnapt was. Zelf rustte ik een reddingsbrigade uit, maar alles was te vergeefs wij konden niemand hulp verieenen en zagen op de golven slechts lijken drijven. Over de ontzettende scheepsramp op de Chileensche kust vertelt de kapitein van de „Hatumel", die er in slaagde om 205 schipbreukelingen veilig en wel te San Carlos de Ancud aan wal te brengen o.a. het volgende Tijdens een hevigen storm, zooals ik nog zelden heb doorgemaakt, liep de „Lima" op een zeer gevaarlijke plaats aan den grond. Wij zagen het ongeluk gebeuren en stoomden dade lijk naar het wrak waarop 350 men- schenslevens met den dood bedreigd werden, doch het schip zat zoo ge vaarlijk, dat ik de moedjgè redders elk oogenblik verloren achtte. Eindelijk na verscheidene jammer lijk mislukte pogingen, konden mijn helden, want zoo mag iR heq wel noemen, een lijn naar de „Lima" overbrengeii. Achteréén volgens' war den 205 'schipbreukelingen oqder de roerendste,' niet te beschrijven tooneelen van dankbaarheid, aan boord van de „Hatumet" gebracht en alles scheen goed te gaan, wij hoopten binnen enkele oogenblikken alle ongelukkigen gered te hebben, toen de „Lima", die veel water maakte, plotseling aan stuurboord- zijke ging overhellen de verbindings lijn schoot los, en werd in de zie dende branding geslingerd, Wij zagen, hoe de tachtig schip breukelingen, die enkele oogenblik ken tevoren nog op redding gehoopt hadden, in angst en verwarring, ronddoolden en wij hoorden die arme qngelukkigen luide om hulp roepen. Dat gaf den onzen weer nieuwen moed en niettegenstaande een nieu we poging uiterst gevaarlijk leek, trotseerden vier van onze dapperste mannen de golven oin de verbinding weer te herstellen. Als leeuwen, zoo vochten zij tegen het woeste element maar de dapperen hebben hun moed en hun bovenmenschelijke krachtsin spanningen met den dood moeten bekoopen. De „Hatumet" kon niet langer daar ter plaatse blijven, wijl ze ge vaar liep zelt schipbreuk te lijden. Hoe gaarne wij ook de ongelukki gen hadden willen redden, wij waren gedwongen om hen aan hun lot over te late.... Vijf stoomschepen en één kruiser zijn onmiddellijk naar het Huam- blineiland vertrokken, hopende dat zij nog tijdig genoeg op de plaats des onheils zouden aankomen om de 88 schipbreukelingen te redden. De officieren der „Hatumet" zijn hierom trent echter zeer pessimistisch ge stemd. Zij durven niet meer op red ding hopen, want het wrak maakte zooveel water, dat het naar hun meening reeds zou gezonken zijn anderen vreezen dat het tegen de rotsen tot brijzeis is geslagen, En het uitblijven van gunstige be richten, doet de vrees nog verster ken dat deze ramp aan 139 men- schen 't leven kostte. DUiTSCHLAND. De Duitsche bla den afgezien van de conservatieve en de sociaal-democratische be- oordeelen zeer verschillend de pogin gen der sociaal-democratie, om door groote betoogingen in zalen en op straat haar afschuw over het Pruisi sche kiesrechtontwerp te kennen te geven. De „Kölnische Zeitung" b. v. veroordeelt zulk een manier van doen scherp, is van meening dat op de vergaderingen de critiek op het ont werp schandelijk overdreven wordt en dat de veldtocht tegen de regeering ontaardt in scheldpartijen. Nog erger zijn de betoogingen op straat, want misschien bedoelen de socialisten niet daardoor de rust en de gezondheid en wellicht het leven van vreedzame burgers in gevaar te brengen, maar er is in alie steden altijd schuim ge noeg om van zulk een straatbetooging misbruik te maken. Aldus de „Köln." Het „Berliner Tageblat" daaren tegen is wel is waar van meening, dat men met straatbetoogingen nooit veel bereikt, zoodat men ze beter naliet, maar het blad begrijpt toch dat als een regeering opzettelijk een klasse rechtloos tracht te maken, die klasse, nu zij niet in het parlement kan komen, op straat haar misnoegen te kennen geeft. In zulk een geval heeft de regeering het zichzelf te wij- en. Zij dwingt als het ware tot rust verstoring. Wat de betoogingen en de onge regeldheden betreft, de eerste zijn talrijk, de laatste niet bijster ernstig geweest. In Berlijn, werd er op tal van plaatsen betoogd, de politie schat door 100,000 menschen, de „Vor- warts" gelooft dat het er 200.000 wa ren. Het is alles heel kalm gegaan en ook de botsing op de Kroonprin senburg had niet zooveel te betee- kenen, omdat de menigte daar meer uit opgeschoten jongens bestond dan uit echte betoogers.De politie riep hun toe (het waren er ongeveer 400) uit een te gaan maarzij werd geantwoord met scheldwoorden, als „bloedhon - den" en zoo meer. Toen trokken de agenten de sabel en joegen de me nigte uiteen. Daarbij werden drie menschen gewond. ENGELAND. Het nieuwe parle ment werd gisteren geopend' door een commissie., door den Koning daarvoor aangewezen. Onmiddellijk na de opening ging het Lagerhuis over tot de verkiezing van een spre ker; James William Lqwther werd met algemeene stemmen herkozen. Nadat de partijleiders, in hun rede voeringen aan zijn bekwaamheid en onpartijdigheid hulde hadden ge bracht, werd de zitting lot morgen verdaagd. Heden zal de koninklijke goed keuring van de verkiezing van den heer Lowther tot Speaker formeel worden medegedeeld en zuilen de leden van het Lagerhuis den eed afleggen. Deze plechtigheid zal hei grootste ge.deejte' van de week in beslag nemen en de troonrede zal niet worden uitgesproken voor 21 Februari. ITALIË. In de Kamerzitting van gisteren antwoqrddp de minister van buitenjandsche zaken op een vraag betreffende de Cretenzer-kwestie „In het belang van den algerneenen vrede dient de toestand onderzocht te wor den. De beschermende mogendheden erkennen de noodzakelijkheid om een gemeenschappelijke diplomatieke actie tegenover Creta op touw te zetten. Die interventie zal niet zonder uit werking blijven. Griekenland heeft mededeeling gedaan van de bijeenroeping eener constitueerende vergadering, die ten doel heeft om een meer bevredigende en betrouwbare binnen^ en buiten landsche politiek in 't leven te roepen en alzqo een einde te maken aan den toestand, die een scherp karakter droeg. Onze houding bestaat hierin, dat wij onze actie in overeenstemming met Frankrijk, Engeland en Rusland zullen doorzetten. Met dezelfde sym pathie waarmee wij het nieuwe regime in Turkije hebben ontvangen, begroe ten wij thans ook de gunstige ver betering in Griekenland. Het hoogste doel van onze poli tiek, n.l. de handhaving van den internationalen vrede kan thans ver wezenlijkt worden, nu door de hand having van den huldigen toestand in het Oosten alle actie om die po sitie te versterken onzen diplomatie- ken steun noodig had. Door deze actie gezamenlijk te leiden, hebben wij te zamen deze zending van vrede en beschaving volbracht. Men schrijft ons uit Hontenisse Wat wel tot een van de hoogste uitzonderingen behoort en'niet veel in ons land plaats vindt is nl. het vol gende dat tegen een persoon alhier procesverbaal is moeten opgemaakt worden wegens het niet op tijd aan geven van de geboorte van een kind. Diefstal postalorders. MIDDELBURG. Betreffende den diefstal van postalorders vernemen wij, dat de politie alhier zich in ver binding gesteld heeft met de Lon- densche politie, omdat vermoed wordt, dat de persoon, die in deze zaak be trokken is en door verschillende ver hoorde personen als den dader is aangewezen, zich in de Engelsche hoofdstad ophoudt. Per telegraaf. Tweede Kamer. 's GRAVENHAGE. De Tweede Ka mer heeft heden een aanvang gemaakt met het afdeelings-onderzoek van een groote lijst van onderwerpen, waar onder behoorenhet Enquête-voorstel Troelstra, betreffende de decoratie- kwest'e en het wetsontwerp omtrent het gemeente-belastingstelsel, voor welk laatste reeds vroeger de leden der commissie van voorbereiding en hunne plaatsvervangers zijn aange wezen. Stoomschip „Prins Willem II", AMSTERDAM. Van het stoomschip Prins Willem II", van den Kon. Wcst-Indischen Maildienst, was tot hedenmiddag bij de directie nog geen" enkel bericht ontvangen. Overreden. ROTTERDAM. Gisterenavond bij aankomst van den trein uit Nijmegen, ontdekte de machinist sporen van een menschelijk lichaam en bloed aan de remkast, terwijl daaraan tevens was vastgekleefd een zakje, inhoudende 13 gulden. Er moest dus een ongeluk gebeurd zijn. Bij een direct ingesteld onderzoek werden menschelijke overblijfselen gevonden op 3 K.M. afstand van de brug te Feijenoord, Heden bleek het te zijn geweest een schippersknecht van een Rijnschip welke persoon zich langs de spoor baan stadwaarts willende begeven, door den trein gegrepen en overreden werd. Verdenkt gij uw nieren wel? Zij worden misschien cel na cel ver nietigd, waardoor uw bloed onge zuiverd blijft, terwijl het levengevend eiwit uit uw lichaam kan worden afgevoerd. Nierkwalen ontwikkelen zich zóo ongenyerkt, dat zelfs wan- neey denieren ernstig aangetast zijn, gij geep ander verschijnsel op kunt mérken dan algemeene zwakte, loom heid en afgematheid. Gij staat erover verwonderd, dat gij steeds achteruit gaat en dat gij u altijd zoo, vermoeid en terneerge slagen gevoelt. Misschien hebt gij nooit uw nieren verdacht en toch indien uw water chemisch onderzocht werd, zou misschien gevonden wor den, dat uw nieren cel na cel werden verwoest en het bloed niet meer filtreeren, waardoor het levengevend eitwit gelegenheid heeft om met de urine te ontsnappen. En zoo raakt gij dag aan dag vaster in de klauw van de gevreesde ziekte, totdat de nieren plotseling geheel hun werk staken en uw ge- heele lichaam vergiftigd wordt door het urinezuur in het bloed, terwijl de blaas haar kracht verliest om de urine-afscheiding te regelen. Daarom wanneer uw urine bewolkt of branderig is, wanneer de afsehei- ding in te groote of te kleine mate geschiedt, ot wanneer gij rugpijn, waterzuchtige zwellingen, rheumati- sche pijnen of een blaaskwaal hebt, verwaarloost uw nieren dan zelfs geen dag langer. Uw kwaal heeft zich misschien reeds verder ontwik keld dan gij denkt, en uitstel is zoó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die zoovele mannen en vrouwen blijvend genezen hebben. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goede krijer,. Ze zijn te Vlissingen verkrijgbaar bij den heer A. C. Beniest, Lepelstraat 124. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Hoogwater fe Vlissingen. Febr. vm. nm. Donderdag 17 6.29 6.49 Vrijdag 18 7.39 7.59 Zaterdag 19 9.15 9.35 Zondag 20 10.44 11.04 Maandag 21 11.54 12.14 Dinsdag 22 12.17 12.37 Woensdag 23 1.05 1.25 WEERBERICHT. medegedeeld doorliet Kou Ned. Meteor, Instituivt te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 16 Februari 1910.) Hoogste barometerstand 764,4 te Coruna. Laagste barometerstand 729,4 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 17 Febr.Meest matige tot krachtige, Z. W.-lijke wind. Zwaarbewolkt. Waarschijnlijk regenbuien. Dezelfde temperatuur. N Allen die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aan- of titels of papieren onder zich hebben, behoorende tot de onder voorrecht van boedelbeschrijving aan vaarde nalatenschap van den Heer WILLEM TROELSTRA, in leven Ge zagvoerder bij de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland", gewoond heb bende te Vlissingen en aldaar over leden 25 Januari 1910, wordt ver zocht daarvan vóór of op 25 Fe» bruari 1910 opgave of betaling, te doen ten Kantore van Notaris J. C. PAAP te Vlissingen. NIEUWSTRAAT 20. Dagelijks gelegenheid tot het bij schrijven der verschenen rente over 1909. Dringend wordt verzocht de be kende blauwe boekjes ter inruiling voor nieuwe aan te bieden. HET BESTUUR. De Notaris I. C. VETHACKE, te Vlissingen, is voornemens ten ver zoeke van zijnen Principaal, op des voormiddags 11 uur, in het Café van den Heer E. L. ASPESLAGH, aan den Nieuwendijk, te Vlissingen, om contant geld. in het.openbaar Koop Een, Den Franschen, geheel waterdichten in 1909 ge bouwden, Dundee Kotter, genaamd „Narcissus" groot 7 netto register ton nen, Imet Masten, Ankers met Kettingen, Handlier,; losse BlokkenGaffel Zeilboom, los Staaldraad en Touwwerk, gedeelte lijk Want (ijzer) zooals een en ander op den dag der Verkooping ligt, in de Engelsche haven, aan de Zeilmarkt, te Vlissingen. KoopTwee.Het volledig, daarbij be- hoorend stel ZEILEN. De Koopen zullen gecombineerd in veiling worden gebracht. Nadere inlichtingen geven de Heer Consulair-Agent van Frankrijk, Beurs plein 3, te Vlissingen en genoemde Notaris. Daar de verpakking onzer KINA» DRUPPELS De Vrij veelvuldig wordt nagebootst om Kinaprae- paraten van andere herkomst aan den man te brengen, wijzen wij er op dat roode doozen zonder den naam H. NANNING doch met het op schrift „Kinadruppels", niet uit onze fabriek afkomstig zijn. Men eische daarom uitdrukkelijk llr I,.NAHM'S Fin, Clem. Faimeï, Bei Ha s.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3