Vrijdag 11 Februari. No. 35- 1910. binnenland. 48e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maaiden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. I ftbonnemenfs-Rdi/ertentiën op zeer uoordeelige uoor u/aarden Vergadering der Eerste Kamer met gesloten deuren. Gelijk gisteren uit onze „Laatste Berichten" bleek heeft de Voorzitter na heropening der openbare verga dering medegedeeld, dat besloten was het geheim niet op te leggen om trent hetgeen verhandeld is in de vergadering met gesloten deuren over de vraag of de discussie over de Noordzee-entente in comité-generaal zou worden voortgezet. De „N. Ct." is in staat omtrent het in die besloten vergadering bespro kene het volgende mede te deelen. In de eerste plaats voerde het woord de heer Röell, die zich tegen de behandeling van deze aangelegen heid in comité-generaal verklaarde. Men moest met het houden van co- ïnité-generaal zeer voorzichtig zijn (dikwijls werden daardoor zaken in een onnoodig waas van geheimzin nigheid gehuld) en zeer spaarzaam levens, in overeenstemming met den geest der Grondwet. De heer Röell betoogde, dat geen der gronden waarom geheime zitting wenschelijk kon zijn, hier aanwezig was. Bij deze meening sloten zich in den verderen loop der beraadslaging de lieeren Van der Biesen en Ver meulen aan. De heer 't Hooft zeide (wat hij na heropening der vergadering in 't kort herhaalde, dat hij, afgescheiden van de persoonlijke quaestie Van Heecke- ren, had willen voorstellen de Noord zee-entente in handen te stellen van een commissie uit de Kamer. De gronden voor dit voorstel kon hij slechts in comité-generaal nader ont wikkelen. Vrij uitvoerig zeide hij in- i tusschen reeds thans, dat het hem geenszins te doen was in dezen te gen de regeering oppositie te voe ren, daar vooral een kieine natie eensgezind moest zijn ten aanzien van haar buitenlandsche politiek. Uit zijn woorden viel verder op te ma ken, dat hij de vraag onderzocht wilde zien, of Nederland zich de Noordzee-verklaring had laten op- dringen als een soort van afbetaling van verschillende grieven, welke hef tegen het buitenland (met name Duitschland) hadwas dit het geval geweest, dan had men méér kunnen bedingen, meende hij, dan deze en tente, aan welke niet veel waarde te hechten viel. De heer Reekers sloot eieh bij den heer 't Hooft aan. Ook de heer Van Heeckeren voerde nog het woord en noemde nu de namen, die hij vervolgens, na de heropening der vergadering, weder door vage aanduidingen verving. Hij zeide niet voor zijn persoon ie spre- DOOR H. 3VC. J-. "WV 18.) «Bereid er onze arme ouders op °°r. Niemand is daartoe meer ge- "kt dan gij. Aan moeder schreef een gewonen briefalleen korter lfi meer ernstige bewoordingen op andere tijden." k regelde mijne zaken ten spoe- ®te en maakte mij juist gereed tot V Waren gang, toen een telegram J gewerd van dezen inhoud „Min- «eden overleden. Hendrik." Toen da? m'^n vertrek nog een paar sen uit en koos den vrijen Zondag, ln het ledige nest de tijding te 'O»", dat althans een van ons nimmer meer zou betreden. enVWat zal ik er verder van zeS" 'k heb getracht de vreeseiijke 's volbrengen op eene wijze, ken, maar slechts een comité-gene raal te wenschen ter bespreking van de vraag, of het waar was, dat de Duitsche keizer indertijd (vermoede lijk 1904) aan H. M. de Koningin een brief had geschreven, waarin van bezetting van ons grondgebied sprake was, indien niet zekere maatregelen, met de landsverdediging verband hou dende, door ons werden genomen hij, de heer Van Heeckeren, was tijds zijn vorige betrekking (gezant te Stockholm) van die quaestie ge- saisisseerd geweest. Militaire lasten. De „N. Rott. Ct." bespreekt de plannen van de regeering tot uit breiding van het militie-eontingent. Wat de kosten daarvan betreft schrijft zijEen uit den aard der zaak glo bale berekening doei verwachten, dat de kosten der voorgenomen con- tingentsvermeerdering aanzienlijk zul len zijn. Op de herhalingsoefeningen is geen besparing, veeleer nog eenige vermeerdering te verwachten en zelfs als het blijvend gedeelte geheel zou kunnen verdwijnen hetgeen een goede kadervorming verbiedt dan zou voor de geheele lichting een zesmaandsche oefening als vorm moe ten worden gesteld, om de grenzen van het budget niet te overschrijden. Waar nu voor de massa der dienst plichtigen aan een dergelijke norm niet kan worden gedacht, zal onze raming van stijging der oorlogsuit gaven met een millioen niet onwaar schijnlijk mogen gelden. Een deel der hoogere uitgaven schijnt door om werking van het stelsel van vergoe dingen, die ongeveer zes ton gouds jaarlijks vorderen, gecompenseerd te kunnen worden. Vermoedelijk zal hierop echter slechts het kleinere ge deelte bespaard kunnen worden. Ze kerheid, dat de regeering voor hare denkbeelden over „kostwinners" een meerderheid zal vinden, bestaat echter niet en zoo heeft de zoo kostbare weg, die tot contingentsuitbreiding voert, nog veel onzekers tevens. Zeer zouden wij het betreuren, als de kosten der groote contingentsuit breiding een beletsel zouden kunnen worden, om de overigens zooveel belovende plannen te verwezenlijken. De omwerking van hel viermaanders- instituut schijnt ons door de ellendige oefeningstoestanden bij de infanterie een dringende eischde invoering van den kaderplicht kan geen uitstel meer dulden, wil afdoende in de en- cadreering worden voorzien. Deze beide verbeteringen acht het blad echter zeer wel uitvoerbaar zon der belangrijke uitbreiding van het contingent. Zij behooren de weg bereiders te zijn voor een meer al gemeen maken van den dienstplicht. die de onvermijdelijke slag zoo zacht mogelijk deed aankomenwant dat was die tijding, al behoeft het niet gezegd te worden, dat de smart mijner ouders er niet door kon worden vergroot. Zij vergoten bittere tranen over de oudste, die toch eens hun eerste lieveling was en later hun hoop en trotsmaar als van zelve moest zich de gedachte opdringen, dat voor Minnie dit einde beter was geweest dan hetgeen er aan voor afging, en later bleek dit maar al te zeer waarheid. Toen Hendrik zoo dra mogelijk zijne belofte vervulde en mij een lang en in alle opzichten uitgewerkt verslag zond van hetgeen hij zelf had mogen vernemen, was alle twijfel daaromtrent uitgesloten. De vluchtelingen van voor ruim drie jaren hadden zich met hun ge ringe middelen, die nog veel gerin ger bleken te zijn dan Minnie waan de, naar de Australische koloniën begeven. Onderweg reeds hadden zij met Minnie's stem hun voordeel moeten doen en het was dus niet twijfelachtig, onder welke omstandig heden zij hun loopbaan aanvingen. De onderwijzers der openbare scholen. De „Maasbode" begint eene be schouwing naar aanleiding van de rede van den Bond van Ned. onder wijzers en zegt daarin o. m. dit Met dezelfde onbaatzuchtigheid, waarmee de liberalen een halve eeuw lang hun idealen en beginselen om trent de opvoeding van het kind in prijktijk hebben gebracht, gaan nu de socialisten aan de Staatsruif te gast. Zij planten hun beginselen over in de kinderen onder het mom der absolute neutraliteit en het kost hun niks. Staat en gemeente zorgen voor de gebouwen, leermiddelen, salarissen etc., de heeren socialistische onder wijzers zullen wel voor het geestelijk menu zorgdragen. Zóo zien zij de toekomst in, al levende in Abraham's schoot, waarin de liberalen zich lange jaren rustig en lekker hebben gevoeld. Terwijl het onderwijs aan ons, katholieken, tonnen en tonnen gouds gekost heeft en nog kost, terwijl wij altoos nog goed genoeg waren om het onderwijs der liberalen te betalen, van de rijke zoowel als van de arme kinderen dier liberalen, van de rijken, omdat zij maar een schijntje betaalden, van de armen omdat zij niets hadden om te betalen bereik ten de liberalen alzoo sluw hun ver borgen doel, n. 1. het gansche volk te liberaliseeren door de school, waarbij dan het bloemrijkste en het verhevenste van onze taal werd uit gelezen om bij allen en een ieder geestdrift te wekken voor dit prach tig instituut der j,eene en onver deelde natie". Geen wonder, dat nu ook de so cialisten, die bij het gestadig zin ken der liberale partij en liaar invloed op de overheidsschool, beslag komen leggen op die zelfde school en even onbaatziciitig als hun geestelijke va ders door die school, die hun even eens niks kost, het volkskind trach ten te socialiseeren. Zij volgen daarbij dezelfde praktijk der liberalen, en wel inziende, dat de liberale leuze der relatieve neu traliteit, in de Grondwet eenigszins aangeduid, voor het publiek volkomen fiasco heeft geleden, verschuilen zij hun toeleg achter het bedeksel der absolute neutraliteit. Voor den schijn alzoo willen de socialisten het nu eens probeeren met deze nieuwe „volksverleugening" nl. het bedrog dier tweede soort neutraliteit. Geen dogma op de voiksschool hebben de liberalen gezegd, welnu rneenen de socialisten, dan ook ab soluut geen enkel dogma van het koningschap. In de Engeische bezitftngen waren zij getrouwd op Minnie's uitdrukkelijk verlangen waar en op welke wijze bleek nooit. Zij hadden zich andere namen dan hun werkelijke gekozen en hij gedroeg zich als impressario, die met een gevierde zangeres een kunstreis onderneemt. in den aanvang ging het hun goed. Ofschoon Minnie spoedig de gebreken van haren echtgenoot leerde kennen en liet verledene als een berg van verwijt tegen zich zag oprijzen, zij werd werkelijk gevierd, oogstte vele lauweren en verdiende soms schatten, die dan door haar echtgenoot, die zijn tijd in ledigheid sleet, in dronkenschap en ongebon denheid werden doorgebracht; zoodat zij te midden van de grootste weelde soms bijna gebrek leden. Voorai was dit het geval toen hun een dochtertje geboren werd, hun eenig kindeen kind dat in het ge heel geen nestje kreeg, maar door vreemde handen werd opgevoed. Neen, dat is het woord niethet kind werd eenvoudig in het leven gehoudenwant van het vervullen van moederlijke plichten kon geen sprake zijn. Dat kind was nu ruim Alle kinderen dus republikeintjes in den dop. Maar is dan dit geen dogma En de andere dogma's dan van den heer Ossendorp en zijn geestver wanten Op de vraag of dit gaandeweg in palmen van de volksschool door het socialisme van onzen kant rustig moet worden aangezien, en zoo niet, of er een middel is om ook zooveel het aan ons staat, ook van dat „neu trale" terrein het socialisme te weren, komt het blad nader terug. Minister Nelissen. Aan den minister van justitie, mr. Nelissen, is verlof verleend van 12 Februari e.k. tot 11 April. Gedurende zijn afwezigheid is de minister van binnenlandsche zaken, mr. Heems kerk, belast met de waarneming van het departement van justitie. Schietvaardigheid bij de Koninkl. Marine. Evenals in het buitenland, wordt ook bij onze marine in de laatste jaren veel meer zorg dan vroeger besteed om de schietvaardigheid der kanonniers te onderhouden en te verhoogen. Ten volle overtuigd van het groote belang om goede kanon niers aan boord te hebben, heeft het Marinebestuur niets onbeproefd gelaten om door doelmatige voor schriften alle opvarenden hiervan te doordringen en de zucht tot het ver krijgen van goede uitkomsten op te wekken. Hierdoor is het schieten bij de marine een soort sport geworden, waarin lauweren te behalen zijn. Het is nu wei aardig eens te weten op welke wijze van een jong matroos geleidelijk 'n goed kanonnier gemaakt kan worden. Allereerst is daartoe noodig dal deze jeugdige schepeling aanleg be zit en dat hij zelf in het zoogenaam de artillerievak vooruit wil komen. Reeds op de opleiding leert men hem de behandeling van kleine ka nonnen, wordt hem uitgelegd hoe hij het doel raken moet en krijgt hij gelegenheid om zich daarin met richt- toestellen, een bewegend doel met flobertpatronen, te oefenen. Is hij oud genoeg om tot de op leiding voor kanonnier te worden toegelaten, dan wordt zijne schiet vaardigheid op het artillerie-instruc tieschip verder ontwikkeld en wordt hem na het voleindigen van dien cursus, naarmate van het behaalde trefferprocent, een brevet als kanon nier le kl. of kanonnier 2e ki. uit gereikt. Hij krijgt dan, wat de matro zen noemen, de kanonnen op zijn mouw. De verkregen schietvaardigheid twee jaar oud. Maar het getij begon alras te ver- loopen en Rozenaar dwong zijne vrouw, een kunstreis naar Java te ondernemen. Minnie's schoonheid, zoowel als haar stem en hare kunst, hadden reeds zeer veel geleden maar in Indië zou zij ten minste een nieuwe verschijning zijn en zij zou ook geene bezwaren hebben ge maakt, wanneer mijn broeder Hen drik niet in dat land had vertoefd. Zooals ik reeds opmerkte, hij dwong haar maar hij bewees haar daar door tevens de grootste, eigenlijk de eenige weldaad, die het leven haar nog schenken konhij bewaarde haar voor een ellendigen dood. Zij zwierven overal op Java rond; met heel weinig succes. Zóo kwamen zij, het kon bijna niet missen, ook ter plaatse, waar Hendrik zich bevond. Reeds bij de eerste barer voorstel lingen was hij aanwezig. Van her kenning was geen sprake maar eene vreeseiijke ontroering maakte zich eensklaps van hem meester, toen hij haar onverwacht een eenvoudig, maar roerend lied hoorde zingen moeders lievelingslied. Toen werd een vermoeden opge- wordt nu door doelmatige schiet oefeningen aan boord onderhouden en zoo mogelijk verbeterd. Elk half jaar worden de uitkomsten dezer oefeningen ter kennis van het depar tement van marine gebracht en wor den uit alle kanonniers de besten gekozen. Deze krijgen den titel van kanonnierscherpschutter, dragen gou den kanonnen op den rechterarm en hebben recht op een extra toelage. De beste kanonnier-scherpschutter is meester-kanonnier der vloot, voert dezen titel voor één jaar en is ge rechtigd een hiervoor ingesteld eere- teeken te dragen. Uit de ingezonden resultaten blijkt tevens van welk schip alle kanon niers te zamen genomen het hoogste gemiddelde trefferprocent hebben be haald. Dit schip wint dan den wis- selprijs, die hiervoor door het mari nebestuur beschikbaar is gesteld. Deze wisselprijs bestaat uit een bron zen plaat, ontworpen en vervaardigd door den chef der afdeeling stempel en medaille-fabricage bij 's Rijks Munt en is bestemd om op een daartoe geschikte plaats aan dek of in de volksverblijven te worden op gehangen. De naam van het winnende schip (voor 1909 Hr. Ms. „Tromp") wordt telken jare op de daarvoor bestemde schildjes op de plaat aan gegeven de toewijzing heeft één maal 's jaars plaats. Maar al heeft een schip nu nog zulke goede kanonniers zoo zouden de resultaten, die in oorlogstijd wer den bereikt, nog slecht kunnen we zen indien de geheele bemanning, van af den commandant tot en met den jongsten matroos geen goed sa menwerkend geheel vormde. Hoeveel waarde er dus ook aan de individueele ''schietoefeningen moet worden toe gekend, zoo vormen deze dus geen afdoenden maatstaf voor de slagvaar digheid van 't geheel en zijn zij dan ook slechts te beschouwen als de voorbereiding tot de zoogenaamde ge vechtsschietoefeningen. Dit zijn oefe ningen, waarbij de gevechtstoe stand zoo volledig mogelijk wordt nagebootst en waarbij het vuur dus geheel van uit den commandantstoren, centraal orgaan,wordt geleid. Het ge heele systeem van oefening is er nu op gebaseerd om hierbij de beste resultaten te verkrijgen en op eene zoo goed mogelijke samenwerking te kunnen vertrouwen. Aangezien het er om gaat om in een vooraf vastgestelden tijd 't grootste aantal treffers te krijgen, kan een slechte behandeling van een laadtoestel, een foutief afgelezen af stand, een verkeerd gegeven vuuror- der alles bederven. Zoowel de offi cieren als minderen moeten dus voor hun taak berekend wezen, anders is het resultaat mager. wekt, dat bij een herhaald bezoek in zekerheid overging en toen was het, aisof eene inwendige stem hem toefluisterde, dat hij zou trachten, onzen ouders den laatsten troost te schenken, die hun levensavond kon te beurt vallen. Eensklaps evenwel bleven Minnie's voorstellingen achterwege. De schurk, die zich haar man noemde, had haar veriaten en met het kind in schulden achtergelaten. Die slag bracht hare sinds lang ondermijnde gezondheid den laatsten stoot toe, en toen Headrik haar vond en be zocht, toen hij haar kind liet ver zorgen en deed wat hij kon, toen was het alleen om haar het afscheid van het jonge leven minder zwaar te doen vallen en haar weldra de moede oogen dicht te drukken, met de plechtige verzekering dat hij haar vergiffenis schonk in naam onzer ouders, aan wie hij de tijding zou doen geworden, dat hare laatste ge dachte aan hen was gewijd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1