voorde Concurrentie Cacao „DE HOOP" NIET ALLEEN H. BUNING. Burgerlijke Stand. ZICKEiEIMËÜ'S leiW. DRUIV.-BORSTÜOHIG Peuterschool 10. IflÉl. ZEEPPOEDERS jSchouwburg es Concertzaal! DINSDAGAVOND 8 FEBRUARI GROOT BAL MASQUÉj rnef verrassingen. AdvertentiëiL Ij lelt een zware kou pvat Leest let GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD Verkade's Beschuit in Blik. Verkade'sKeukenbeschuit, 10 ets. p. pakje. Verkade's Ontbijtkoek vanaf!! tot 3D ets. Verksde's Prima Gemier- en Sucadekoek. Verkade's Gemberkoekjes a IZv, ets. Verkade's Korstjes p. p. ID ets. Verkade's Waxirne Nachtlichten. I). KODDE. NIEUWE APPELEN. GROOTE MARKT - VLISSINGEJi. A anvang 8 uur Entrée 25 ct. per Persoon. Is thans overal verkrijg! aan een soort inwendige des organisatie die zoo zij voortwerkt, t /—v 11 rv\rorl p\/prart aan Hp „enigen tijd iets verloren van haar vroegere kracht en schijnt zij ten prooi de partij zou overleveren aan de <jste intriges.Wij moeten ons daarom haasten tegen dit kwaad in te gaan. Onze eerste zorg moet zijn de oor zaak ervan op te sporen. En deze oorzaak ligt allereerst en voorname lijk in de versnippering van de krach- jen van onze partij, in de zwakheid e„ besluiteloosheid waarmede zij haar wil uit. Voorts is het haar ge- b'rek aan richting van de algemeene ^NrTde hulde welke ik in het open baar heb gebracht aan den voor zitter van den ministerraad, wiens talent en wonderbare gemakkelijk heid niemand meer bewondert dan ik behoef ik nief te vreezen, dat mjjn woorden zullen worden uitge legd als vijandig tegenover de re- ^6Ik zelf zou zoo noodig tevoren protesteeren tegen een uitlegging van dien aard. Maar ik kan niet nalaten op te merken, dat met een meer be sliste richting in de politiek, de ra dicale partij onmiddellijk haar oude eenheid en vastheid zou terugkrijgen. Het is het gebrek aan afgerond heid en zekerheid van de tegenwoor dige politiek welke haar belet zich te doen gelden met vermijding van de onbetrouwbare elementen, die schijnbaar zich bij de partij aanslui ten, uit persoonlijk belang, met het oog op de aanstaande verkiezingen. Het is dus natuurlijk, dat de radi cale partij verlangt dat haar politiek in aller oog zich vertoone als eene politiek van handeling, van hervor ming en van besliste verdediging van het republikeinsche en neutrale beginsel. 5elen meenen dat de regeering in haar houding en taal niet genoeg zaam uiting geeft aan deze ideetfe. Alles wel beschouwd is het niemand onbekend, en der regeering minder dan iemand, dat de radicale partij alleen de meerderheid heeft in beide Kamers. Bijgevolg zal het niemand verbazen, dat de radicale meerderheid, daardoor reeds, dat zij in beide ver gaderingen overheerscht, besloten is zich in haar ware gedaante te ver- toonen en dat zij haar wettig aandeel verlangt in het bepalen van de rich ting van onze politiek. GRIEKENLAND. De toestand op den Balkan wordt minder dreigend be schouwd dan gisteren, en men gelooft dat oorlogsgevaar, althans voor het oogenblik, is afgewend. Telegrammen uit Athene verklaren met klem, dat de Grieksche regeering niet de be doeling heeft gehad, om de Porte uit te dagen en de officieele berichten uit Sofia en Constantinopel spreken de onrustbarende geruchten met de meeste beslistheid tegen. Zoo verklaarde CalUrghi, de Griek sche minister van bultenlandsche za ken, gisteren aan een „Herald"-cor- respondent, dat er geen enkele reden was, die de houding van Turkije rechtvaardigde. „Ik kan", zoo zeide de minister, „het mij alleen verklaren uit een misverstand aangaande de nationale vergadering, die eerst in December wordt bijeengeroepen. Een der voornaamste oorzaken waarom wij tot een bijeenroeping eener natio nale vergadering zijn overgegaan, is is de parleinents-verkiezingen inMaart a- s. tê vermijden. Indien wij dit niet gedaan hadden, zouden de Creten- zers afgevaardigden gekozen hebben, wat tot zeer ernstige verwikkelingen bad kunnen leicftn. Thans worden verkiezingen vermeden en een tijd van tien maanden overgelaten om de Cretenzerkwestie op te lossen. Een redacteur van de „Petit Pa- risien", heeft den bekenden politicus Enve» Bey, den Turkschen militairen attaché in Parijs, over den toestand °P den Balkan gesproken. Enver Bey verklaarde, dat er niet de minste reden bestond om zich ongerust te maken over de Bulgaarsch- iurksche betrekkingen. Integendeel, net verkeer en de handel nemen da gelijks toe. Minder optimistisch oordeelde hij over de Cretenzer-kwestie. „Turkije ls bereid, zoo zeide hij, aan het eiland een groote mate van zelfregeering te schenken, maar het moet en het zal i urksch blijven. Nooit zal Turkije 'et dulden, dat Cretenzer-afgevaar- 'gden naar Athene gezonden wor- enh Na de officieele verklaringen yan Griekenland en de uitlatingen der eschermende mogendheden, dat zij e Lretenzers zoo noodig met geweld, oi rede zullen brengen, behoeven de Turken hierover niet ongerust ,e maken. RUSLAND. In de Rijksdoema in terpelleerden de sociaal-democraten en minister van binr.enlandsche za ken over de vervolging van de ar beidsorganisaties, die aan de voor bereidingen van het anti-alcohol congres hadden deelgenomen, en ook over de inhechtenisneming van ver scheidene gedelegeerden op het con gres zelf. De urgentie, die de interpellanten vorderden, weigerde de Doema toe te staan. Het voorstel der sociaal democraten om de interpellatie-com missie op te dragen na verloop van een maand een rapport over de in terpellatie uit te brengen, werd met 117 tegen 97 stemmen aangenomen. De rechterzijde en het centrum stem den met de meerderheid. VEREENIGDE STATEN. President Taft heeft geen onverdeeld genoegen beleefd van de erfenis, hem door president Roosevelt nagelaten. De aanvallen op zijn minister van bin- nenlandsche zaken den heer Ballinger, en de critiek op zijn voorstellen door republikeinsche congressisten hebben hem tot bewijs kunnen strekken, dat het aanvaarden van zulk een nala tenschap vaak verwachtingen wekt, waaraan een man met eigen verant woordelijkheidsbesef niet mag vol doen. Niettemin is president Taft zijn eigen weg gegaan. Het ontslag van den chef van het boschwezen, den heer Pinchot, die voor een hoofdambtenaar een al te ijverig aandeel nam in de aanvallen op een minister, heeft zijn bedillers doen zien; dat hij niet met zich laat sollen, en de waardige, ver zoenende toon in zijn boodschappen aan het Congres heeft de opvatting doen doordringen, dat men zeer wel den weg van eer, voorganger kan be wandelen, zonder in diens buiten sporigheden te vervallen. Taft's staat kunde begint dientengevolge, naar uit New-York aan de „Times" wordt geseind, zelfs bij de overijverige aanhangers van oud-president Roose velt meer instemming te vinden. Op een bijeenkomst van de „oproerige" afgevaardigden Roosevelt's aan hang ligt ook met „speaker" Cannon overhoop naar aanleiding van diens toepassing van het reglement van orde is met algemeene stemmen besloten alle punten van Taft's pro gram, met uitzondering van het sub- sidievoorstei, te ondersteunen. Wel laten daarom de „insurgents", zooals men ze te Washington heeft gedoopt, hun verzet tegen „speaker" niet varen, maar zij zullen althans aan de ver wezenlijking der republikeinsche stembusbeloften geen handbreed in den weg leggen. Nu de afgevaardigden van Ohio bovendien hebben besloten de plan nen van president Taft niet tegen te werken en de New-Yorksche delegatie, naar verwacht wordt, een dergelijk besluit zal nemen, vormt zich tot bevordering van de staatkunde van den president een sterke groep van republikeinsche krachten, zoodat de vooruitzichten voor de republikein sche partij beter zijn dan ooit. AFRIKA. Zelfs nu Zuid-Afrika onder Britsche vlag is gekomen, leven daar nog Engeischen, die onderdrukt wor den door een ondeugdelijke Boeren- regeering en dus den krachtigen steun van de „Times" noodig hebben om herstel van grieven te verkrijgen. Generaal Hertzog heeft aan de Oranje-kolonie een onderwijswet ge geven, waarin het beginsel van de gelijkstelling der beide talen zuiver is doorgevoerd. Gevolg van deze wet is, dat de Engelsclien, die zich in de kolonie gevestigd hebben, zoo waar hun kinderen ook Hollandsch moeten laten leeren. Niet alleen ach ten zij dit volkomen overbodig, maar meer ondervinden zij dit voorschrift ais een aanslag op hun vrijheid. Zij worden onderdrukt en verzetten zich natuurlijk wal hun recht is. De „Times" steunt hen in dit verzet en heeft daarin gelijk. Nu heeft generaal Hertzog de hoof den van het verzet bij zich laten komen, waarschijnlijk om hen aan het verstand te brengen, dat het niet aangaat te verlangen, dat op de staats scholen, ten gerieve van een heel klein aantal Engeischen, die onge vraagd de kolonie met hun vestiging zijn komen eeren, de landstaal wordt achtergesteld bij de vreemde moeder taal van het kleine hoopje. De En geischen echter schijnen gemeend te hebben, dat de minister, die hun koning mag dienen, zoo maar zou voorschrijven, dat alle boerenkinde ren Engelsch hebben te leeren, opdat de landstaal zoo spoedig mogelijk verdwijnen zou. Daarvan is nu de volgende mede- deeling in de „Times" het uitvloeisel Den 3en November seinde ik, dat er uitzicht bestond op een regeling in zake het onderwijs, daar generaal Hertzog een aantal van de voornaam ste tegenstanders van zijn onderwijs wet had verzocht met hem te komen spreken. De samenspreking had in het eind van November plaats, maar liep na drie bijeenkomsten af, zonder dat de werkelijke geschilpunten, het medium van onderwijs en zekerheid voor de onderwijzers, waren behan deld. Dezen Maandag was er opnieuw een samenkomst. Het bleek echter dadelijk dat generaal Herzog niet voornemens was om den toestand voor de Engelsch-sprekende kinderen in de kolonie dragelijker te maken. Generaal Hertzog heeft rondweg geweigerd te voldoen aan het een stemmig verzoek der gedelegeerden, om het medium van onderwijs, waar dit mogelijk zou zijn, aan de keuze der ouders over te laten, en in de scholen in de groote plaatsen het onderwijs te geven in de moe dertaal der kinderen. De samen spreking heeft ons geen oplossing gebracht, maar alleen de regeering drie maanden lang bevrijd van de agitatie. Voordat zij uiteengingen, hebben de afgevaardigden in een motie hun voorstellen voor een compromis her haald en hun teleurstelling uitgespro ken, dat aan den vooravond van de Unie alleen de Engelsch-sprekende ouders in deze kolonie zouden moeten leven onder den druk van hun rech teloosheid ten opzichte van het on derwijs. Deze toon is meer uit Zuid-Afrika vernomen. Zij placht vroeger te leiden tot een gewapenden overval. Wat zal de „Times" nu uitdenken, om zijn van recht verstoken lezers te helpen in hun verdrukking? van l5 Feb. ONDERTROUWD: I. J. van Overbeeke, jm. 20 j. en C. L. Plasse, jd. 19 j. J. Bosschaart, jm. 21 j. en A. W. Wedts de Swart, jd. 2! j. BEVALLEN: J. Schroevers, geb. van Belzen, z. M. L. Stegers, geb. van Gemert, z. S. Roelofs, geb. Buys, z. B. A. de Munck, geb. Leeuwenburg, z. M. J. Glerum, geb. Maters, d. P. Meulmeester, geb. de Ridder, z. OVERLEDEN: C. M. Fastenau, d. 1 j, M, Gastel, d. 10 m. WEERBEBIOHT. medegedeeld doorhetKon Ned. Meteor. Instituut te De Lilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 5 Februari 1910.) Hoogste barometerstand 773,6 te Coruna. Laagste barometerstand 724,7 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 Febr.Toenemende tot krachtige Z.W.-lijke wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk Regen. Zachter. en raad ik U aan te gebruiken, deze geeft [onmiddellijke verlichting U Hoofd-Depot bij firma H. SARDEMANN, te Emmerik (Duitschland). Men lette op nevenstaand Fa- brieksmerk Alleen echt ver- krijgbaar te Vlis- singen bij Wed J. G. H-1 DOMMISSE, Bellamypark te Goes bij j. LUTEIJN St. Maartensdijk bij JOH. PEELS Middelburg bij W. H. GRA- VESTEIN en W.HUBREGTSE. der „Vlissingsche Courant". Sf. Jacobstraat 18. —o—o— Steeds voorhanden Aanbevelend, VOORHANDEN SCHIJFJES. - PRUIMEN. Abrikozen, Peren, enz. enz. Aan„M,N_ ZANDEE. o—o— In den Stuurlieden-cursus bestaat gelegenheid tot plaatsing van.eenige bevaren Leerlingen. Aangifte Maan dag 7 Februari a.s., des namiddags tusschen 2 en 4 uur aan de school, bij den Directeur. Opleiding per Correspondentie door Leeraar M.O. volgens de tegenwoordige eischen. Referenties voorhanden. Br. onder A 31, Alg. Adv.- Bureau ROUMA Co., Amsterdam. dan alle andere IS (la driehoek hussen)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 7