Laatste Berichten. "GEVRAAGD Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Sfaafs-loferij. Advertentiën. Kuizen en Inboedels. Eene Ml® Dienstbode het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD meente-bouwmeester een gratificatie van f500 uit te keeren, als een blijk van hoogachting en waardeering voor het in orde brengen der riolerings werken. De Voorzitter merkte op dat het aan de doeltreffende maatregelen van den gemeente-bouwmeester te danken is dat de stad bewaard is gebleven voor groote onheilen. Zijn ervaring en leiding is oorzaak geweest dat de rioleeringswerken zijn kunnen worden uitgevoerd beneden de begrooting, wat nog beter zal blijken uit de in druk te doen ver schijnen r.ota, die aan de led en zal worden gezonden. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van den Voorzitter aan genomen. De heer Geelhoed bracht ten slotte, onder algemeene instemming der leden, dank aan het dagelijksch be stuur voor alles wat het heeft ge daan om de rijksnormaallessen naar hier verplaatst te krijgen. Hij was er zeker van deze dank betuiging namens vele ingezetenen te kunnen brengen. De Voorzitter bracht den heer Geelhoed, namens het dagelijksch bestuur, dank voor zijn waardeerende woorden en den raad voor zijn in stemming. Ten slotte vroeg de Voorzitter aan den heer Van Raalte die tijdens de geheime zitting ter vergadering gekomen was of hij bereid was zijn benoeming tot tijdelijk wethouder aan te nemen. De heer Van Raalte verklaarde onder dankzegging voor het opnieuw in hem gestelde vertrouwen, de be noeming te aanvaarden. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Vlissingen, 4 Februari. De zangvereeniging „Hosanna" heeft in haar gisterenavond gehouden leden-vergadering met groote meer derheid besloten niet mede te werken aan de op 30 April door de Christ, zangverenigingen uit te voerdn Juliana-cantate.ter gelegenheid van den eersten jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. De voornaamste reden hiervoor moet gezocht worden in het feit, dat het zingen van de Juliana-cantate slechts is te beschouwen als een proef, om naderiiand te geraken tot het oprichten van één groote Chr. zang vereeniging, en „Hosanna" hare zelf standigheid wenscht te bewaren. De zangvereeniging „Hosanna" is de grootste die aan de cantate zou hebben medegewerkt. Gisterenavond vierde de afd. Vlis singen van den Chr. Nat. Werkmans bond in het Concertgebouw Emma- straat alhier, haar 5 jarig bestaan. De voorzitter, de heer C.J, Nobels jr., heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Onder de ruim 400 feestgenoodig- den met hunne vrouwen merkten we o. a. op verschillende afgevaardigden ds. N. M. de Ligt, van het Prov. Comité, te Middelburg, de heer E. Reudink, afgevaardigde der zuster- afdeeling te Middelburg, Willemse van Souburg en enkele andere afge vaardigden van „Patrimonium", Chr. Jongelings-Vereen., Kerkeraden enz. Na opening der vergadering werden doorden secretaris en penningmeester verslag uitgebracht. Vervolgens werd het feestprogram ma afgewerkt, bestaande uit voor drachten, samenspraken en tableaux. Ook werden op verdienstelijke wijze enkele zangnummers uitgevoerd dóór de zangvereeniging „Hoop op Zegen", directeur de heer A. T. van der Vlies. Een groote verrassing werd dep atdeeling bereid door het aanbieden van een banier, waarvan de afwerking mien lof verdient en den vervaardiger, den heer Van Diemen, te Dordrecht, aandoet. Een dames-comité uit den Werk mansbond heeft daartoe het initiatief genomen en was in staat door wel- villende bijdragen, het plan ten uit- - v°er te brengen. E'e zaal was tevens netjes versierd »Ph en guirlandes en den S eelen avond heerschte een aange- me, feestelijke stemming, zoodat m'ddernachtelijk uur reeds ver- j,, '1 w<is, toen allen hoogst vol- T hmswaarts keerden, v uecollecte voor „Hulp in Nood" W iA afdeeling van den Chr. Nat. Maasbond, door den voorzitter evolen, heeft opgebracht f 14.08. had de voorz'fter dank gebracht We haan allen die hadden medege- goeri T dit 5 )ar'g jubileum zoo Ernst t n sla8e n> werd de bijeen- gesioten Sl°tte met dankzegginS Ouitsche stoomschip „Kronos", van Noorwegen bestemd voor Ant werpen, heeft gisteren ter hoogte van Westkapelle een anker verloren met ketting, doordat de ankerketting brak. Op Zaterdag 12 Februari a. s. hoopt de Edelachtb. Heer burgemees ter van Grijpskerke de heer L. Bos- selaar den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar het burgemeesters ambt aanvaardde. Het plan der ingezetenen is, dien dag niet onop gemerkt voorbij te laten gaan. Men schrijft ons uit Ter Neuzen In de zitting van Donderdag is door den gemeenteraad gunstig be schikt op een verzoek der IJzendijksche Tramwegmaatschappij tot wijziging der voorwaarden, waaronder haar voor het nieuwe tramplan subsidie is verleend de eisch van in exploitatie komen is in overeenstemming ge bracht met die door de provincie ge steld. Verworpen werd een voorstel van den heer Van de Ree om voortaan vanwege het burgerlijk armbestuur geen geneeskundige hulp en genees middelen meer te verstrekken aan armen tot eenig kerkgenootschap be- hoorende, mits deze een bewijs over leggen, dat de kerkelijke diaconie hun niet ondersteunen kan. De toe stand blijft bestendigd dat alle arm besturen een bewijs mogen afgeven, waarop die hulp gratis van gemeente wege wordt verstrekt. ingewilligd werd een verzoek van M. de Jonge tot het plaatsen van een scheidsmuur, een van J. D. Thielman voor het leggen van een buis door een deel van den Stationsweg ten behoeve der in aanbouw zijnde waschinrichting en van M. van der Hoek tot afwijking van art. 38 der bouwverordening voor het bouwen van een materialen-magazijn op het zg. Eiland. Aangehouden werden voorstellen tot verbetering van de school te Sluiskil, welke door Burg, en Weth. werden voorgesteld naar aanleiding van opmerkingen van de gezondheids commissie en van den districts schoolopziener. Door de rechtbank te Zierikzee is, ter vervulling der vacature van kan tonrechter te Tholm, opgemaakt de navolgende aiphabetische lijst van aanbevelingmr. E. Bonn, mr. H. Kuipers en mr. N. G. Servatius, allen griffier, resp. bij het kantonge recht te Middelburg, Bolsward en Gorinchem. HSERK-EN SCHOOLNIEUWS. Burg. en Weth. van Amster dam hebben den Raad overgelegd een schrijven van Curatoren der Universiteit, met daarbij behoorend advies van de Faculteit der Godge leerdheid, waarin ter vervulling der vacature van gewoon hoogleeraar in de algemeene godsdienstgeschiedenis en de geschiedenis van den lsraëli- tischen godsdienst, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan den hoogleeraar Dr. A. J. H. W. Brandt, wordt aanbevolen Dr. H. Th. Ob- bink, Ned. Herv. predikant te 's Gra- venhage. De heer C. Louwerse, onderwijzer aan de Christel, school te Grijpskerke, is tegen 1 Juni a. s. benoemd tot onderwijzer aan eene Christelijke school voor M. U. L. O. te Amers foort. Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens diefstal: A. C., 45 jaar, ketel lapper, te Gent, gedetineerd, 2 maan den gevangenisstraf met mindering van het voorarrest; M. M. B., 44 jaar, huisvrouw van L. E., werkvrouw te Middelburg, 1 maand gevangenis straf..; C. V., 20 jaar, P. E. de C., 27 jaar en H. de C., 20 jaar, arbeiders, te Aardenburg, allen gedetineerd, ieder eene maand gevangenisstraf met af trek van het voorarrest vernieling: M. S., 14 jaar en L. R., 13 jaar, ketelmakersleerlingen, te Vlissingen, ieder f 1 boete, subs. 1 week tuchtschool mishandeling: J. D., 16 jaar, schippersknecht, te Ierseke, f 10 boete, subs. 10 dagen tuchtschool; P. de H., 19 jaar, landbouwerskneclit, te Oostkapelle, 14 dagen gevangenis straf mishandeling en weder spa n n i g h e i d W. de B., 21 jaar en E. de B., 18 jaar, visschers, te Vlissingen, de eerste 6 weken en de tweede een maand gevangenisstraf mishandeling van een dier: L. de R., 40 jaar, koopman, te Retranchement, f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis wederpannigheid: J. de W., 40 jaar, zonder beroep te 's Heer Arendskerke, 14 dagen gevangenis straf v r.ij gesproken: P. de V., 39 jaar, visscher, te Retranchement, be klaagd van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. In eene hedenmorgen te kwart voor tien gehouden plechtige openbare terechtzitting werden de heeren mrs. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, G. J. Sprenger en A. A. de Veer, geïnstal leerd als rechter-piaatsvervangers bij de arrondissementsrechtbank. De officier van justitie die het eerst het woord verkreeg, bracht dank aan de nieuwbenoemden voor het aan vaarden der betrekking, vooral waar door de mindere bezetting der recht bank de betrekking van rechter- plaatsvervanger steeds minder eene sinecure wordt. Na voorlezing van het procesver baal der zitting van het gerechtshof, waarin de beëediging plaats had, sprak de president de nieuwbenoem den toe, wees op den langen tijd, die de beide afgetreden rechter- piaatsvervangers, mrs. Snouck Hur- gronje en Van Eeckelen, dat ambt hebben bekleed. Hij sprak de hoop uit op goede samenwerking, Hierna sprak de heer Jacobse Bou dewijnse, mede namens zijne nieuwe ambtgenooten, en bracht dank aan H.M. de Koningin voor de benoeming, aan den minister en de rechtbank voor de voordracht en ten slotte aan den officier en den president voor de gesproken woorden, Namens de balie sprak ten slotte mr, F. N. van der Bilt, Hierna was deze plechtigheid, die slechts door zeer weinigen werd bij gewoond, afgeloopen, Ter openbare rechtzitting van de rechtbank te Middelburg van 18 Fe bruari a.s. zal worden behandeld de zaak tegen A. M., 24 jaar, landbóu- wersknecht, geboren en wonende te Koudekerke, thans gedeiineerd in het huis van bewaring te Middelburg beklaagd van mishandeling den dood tengevolge hebbende, gepleegd den 6 Januari te Middelburg, In deze zaak werden van wege het O. M. 9 getuigen gedagvaard, waar onder 2 als deskundigen. Als verdediger van beklaagde zal optreden mr, J. Adriaanse, adv. en proc. te Middelburg. Voor de rechtbank te Middel burg werden heden behandeld de zaken tegen 17 personen, die, beklaagd van overtreding der Zondagswet (wer ken op Hemelvaartsdag aan den openbaren weg) door den kantonrech ter te Goes waren ontslagen van rechtsvervolging. De ambtenaar van liét O. M. was bij den Hoogen Raad in cassatie ge gaan, en de Hooge Raad had de zaken verwezen naar deze rechtbank. De eenige getuige, dr. L. H. Wa genaar, predikant bij de gereformeerde gemeente te Middelburg, verklaarde dat de algemeene synode der gere formeerde kerken, de Hemelvaartsdag als feestdag beschouwt. De officier van justitie achtte be klaagden schuldig en eischte tegen ieder van hen f 1 boete subsidiair 1 dag hechtenis. Gisteren reed de locomotief, be stemd voor den Parijschen sneltrein, op het emplacement 's Hertogenbosch met groote snelheid in een voor ont vangst niet gereed staanden draai- schijfkuil. De locomotief werd nage noeg vernield, de draaischijf onbruik baar. Machinist en sto.ker bleven doör af te springen ongedeerd. De sneltrein vertrok met vertraging. Het spoorweg verkeer ondervond geen stoornis. Ingenieurs uit Tilburg vertrouwen de locomotief voor Vrijdag verwijderd te zullen hebben. Het kind, dat te Katwijk aan Zee door zijn broertje onwetend werd in brand gestoken, is in het Acade misch ziekenhuis te Leiden aan de bekomen brandwonden overleden. Te Grave is een 31 jarige koperslager door het ijs der stadsgrachten gezakt en verdronken. Een arbeider te Kampen, was bezig hout te zagen in zijn woning, toen zijn 3 jarig kind al spelende in aanraking kwam met de zaag, zoodat de 3 vingertoppen van het handje werden afgesneden. in de buiten Singelgracht, ter hoogte van het Frederik Hendrikplant soen te Amsterdam, geraakte Woens dagavond twee menschen te water. Een der drenkelingen, een 21 jarig jongmensch, werd met behulp van de dreg door een agent, en de tweede, een 16 jarig meisje, door een voor bijganger, beiden in bewusteloozen toestand er uit gehaald. In een tap perij in die buurt binnengedragen, mocht het gelukken bij het jongmenscli de levensgeesten weder op te wekken, doch bleek het meisje, bij wie even eens alies werd aangewend tot op wekking der levensgeesten, zelfs met behulp van een zuurstofapparaat, bij aankomst in het Wilhelminagasthuis, waarheen beide» per automobielzie kenwagen werden, vervoerd, overleden te zijn. Aan de Leuvenhaven te Rotterdam is aangebracht het lijk van den 53 jarigen remmer H. De man be hoorde tot de (bemanning van den stoombaggermolen „G. G. 10," welke op weg was van Huil naar Wilhelms haven. Door stormweder was de bag germolen ter hoogte van Doggersbank omgeslagen en gezonken. H. en een kameraad vielen in zee. H. werd nog door de bemanning van de „Oostzee" opgepikt, doch bleek nu reeds dood te zijn,, De zeesleepboot „Oostzee" bracht het lijk aan den Hoek-van- Holland aan, waarna het met de sleep boot „Schiedam" naar Rotterdam werd overgebracht, Na den jongsten sneeuwstorm zijn op Texel in verschillende kolken en slooten meer dan honderd schapen verdronken gevonden. Door de felle sneeuwjacht verblind, schijnen deze dieren in het water geloopen te zijn. GRIEKENLAND. Het plan der Grie ken om een nationale vergadering bijeen te roepen, heeft met het oog op de vérstrekkende gevolgen, die deze maatregel kan hebben, groote onrust in Enropa gewekt. De „Agence d'Athènes" heeft het daarom wen- schelijk geacht, het volgend commu niqué uit te geven „in regeerings- en staatkundige kringen verbaast men zich ten zeerste over de ongerustheid, die, als men de telegrammen mag gelooven, zich naar aanleiding van de bijeenroeping der nationale ver gadering van Europa meester beeft gemaakt." In genoemde kringen wordt erop gewezen," dat behalve redenen van binnenlandsche staatkunde, die het bijeenroepen van genoemde vergade ring tot herziening van de grondwet noodig maken, teneinde te geraken uit den toestand, door de 'jongste gebeurtenissen in het leven geroepen, liet denkbeeld juist daarvan in lei dende kringen op den voorgrond is geschoven, omdat men het tijdstip van de Grieksche verkiezingen wilde uitstellen, daar anders aan de Kreten- sers gelegenheid zou worden gegeven hun plan om afgevaardigden naar de Grieksche Kamer te zenden, te ver wezenlijken. Verder wordt in die kringen ver klaard, dat het nieuwe Grieksche kabinet, dat een gematigde politiek zal volgen, bezield is met de meest vredelievende bedoelingen. Het be staat uit mannen, die te verstandig zijn om iets te doen, dat aan die bezorgheid voedsel kon geven. En daarom begrijpt men hier niet, dat er zooveel ophef wordt gemaakt van de Nationale Vergadering, daar deze uitsluitend ten doel heeft, de moei lijkheden van de Kretensische quaestie te verminderen. De Grieken schijnen echter toch te hebben ingezien tot welke moeillijk- heden het bijeenkomen eener Natio nale Vergadering leiden kon en daar om is, volgens een telegram uit Athene, thans besloten, dat deze ver gadering eerst in December d.j. zal plaats hebben. En dit uitstel zal al licht tot afstel leiden, RUSLAND. Naar aanleiding van de onderhandelingen over de Oos- tenrijksch-Russische toenadering merkt merkt de „Golos Prawdi" op, dat deze toenadering in elk geval slechts kan plaats hebben volgens Ruslands vrijen wil en niet het gevolg kan zijn van vreemde invloeden. Op zich zelf is zij gewenscht, daar Rusland voor de binnenlandsche ontwikkeling ongestoorden vrede noodig heeft en de veiligheid van den toestand in het Westen, de positie in 't Verre Oosten krachtiger maakt. Men moet echter bij dergelijk veran deren van houding rekening houden met het bewustzijn van het volk, te meer daar in een gelijksoortig geval de plotselinge vriendschap van En geland, na de door Rusland in den oorlog met Japan geleden nederlagen tot niets goeds leidde. Trekking van Donderdag 3 Februari. 5e Klasse 12e Lijst. No. 13177 f100,000. No. 10042 f1000. Nos. 3318 en 4728 elk f400. Nos. 1577 5536 13422 15956 en 19260 elk f200. Nos. 310 413 424 7483 8639 10178 13656 13867 "14678 16324 en 16620 elk f 100. Per telegraaf. TER NEUZEN. Naar wij vernemen zal de nieuwe sluis op 15 Februari volledig voor de zeevaart worden opengesteld. Men verwacht dat dan de werken voor de electrische verlichting van het kanaal naar Gent en de beweging der sluisdeuren en bruggen voltooid zullen zijn. De nieuwe directeur» generaal van den landbouw. 's GRAVENHAGE. Bij Kon. besluit van heden is tot directeur-generaal van den landbouw benoemd de heer Pvan den Hoek, thans inspecteur bij het landbouw-onderwijs. Gasverstikking, 's GRAVENHAGE. Heden had alhier een treurig sterfgeval plaats. Een ambtenaar van de Haagsche tram werd naar huis geroepen, omdat zijn vrouw plotseling ongesteld geworden was. Het bleek bij zijn (huiskomst dat er gas was ontsnapt uit de schuifbare gaslamp en dat de vrouw reeds door gasverstikking was overleden. De kinderen, die een ver dieping hooger sliepen, hadden geen hinder van het ontsnappende gas ondervonden. Overstrooming in Frankrijk. PARIJS. De peilschaal wijst heden aan voor het water 6.38 M. derhalve een daling van 2.24 M. Men verwacht dat het water mor gen nog een halven meter zat dalen. Hoogwater te Vlissingen. Febr. vin. nm. Zaterdag 5 9.29 9.49 Zondag 6 10.43 11.03 Maandag 7 11.44 12.04 Dinsdag 8 12.03 12.23 Woensdag 9 12.50 1.10 Donderdag 10 1.30 1.50 f Vrijdag 11 2.08 2.28 f N.M. s morg. 1.33. Springtij vm. WEERBERICHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 4 Februari 1910.) Hoogste barometerstand 772;3 te Horta. Laagste barometerstand 745,2 te Dunroress. Verwachting tot den avond van 5 Febr.Zwakke tot matige W.-lijke tot N.W.-lijke wind. Veranderlijke be wolking. Waarschijnlijk eenigszins. buiig. Kouder. Heden overleed onze Echtge- noote en Moeder SJOUKJE BIJNEVELT— geb. Hansma, in den ouderdom van bijna 47 jaar. H. BIJNEVELT. H. Ch. BIINEVELT. L. BIJNEVELT. F. BIJNEVELT. Sj. BIJNEVELT. Middelburg, 4 Febr. 1910. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Rouwvisites kunnen niet wor den afgewacht. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek kunnen wij de volledige trekking van de Staats loterij eerst in ons volgend nummer opnemen. Red. voor Zeeland. Verzekert op voordeelige voorwaarden De premie over 1909/10 bedraagt voor Woonhuizen f0.56 per f 1000. De Agent M. MEIJER. Bellamypark 21. een ZIT» en SLAAPKAMER. Franco brieven met condities onder No. 38, aan het Advertentiebureau van C. N. J. DE VEY MESTDAGH. gevraagd in een klein gezin. Zich aan te melden Nieuwendijk 14, des avonds na 8 uur. der „Vlissingsche Courant".

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3