atscbapp Zaterdag 5 Februari, nz. enz. No. 30 1910. lieeft de lissingen. Gemeenteraad. 48e Jaargang. uivere sbben, :unst- p" be- s land illuiken. djn in de BINNENLAND. Schelde. m directeen ion niet ten krijgbaar bij togen. :r_ CHE lorden ver weer, den srsf te be- ™raan vóór iftan en de ten loopen. ijde wafer- STEN DER srepareerd. i Inlichfln- lanfoor der kt. N RAALTE, recfeur. :tische afslui- :uren. Inbraak en in, Marqui- men. if bij ottekade). LISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden - Ï)B ÜSTB Hofberichten. Het thé-dansant, Woensdagavond door de Koningin ten paleize te 's Gra- venhage gegeven, waar ook de Konin gin-Moeder aanwezig was, werd door ongeveer 500 gasten bezocht. Tot de genoodigden behooren de leden van hét corps diplomatique, de ministers, eenige leden van de beide takken der Volksvertegenwoordiging en verschil lendevertegenwoordigers uit de krin gen der beeldende kunst, der toon kunsten letterkunde. Verder was het grootste deel der gasten saamgebracht uit de dames en heeren die gewoonlijk deel uitmaken van den cercle ten Hove. Onder eenige buitenlandsche gasten behoorden de gezantschapsraad te Parijs, baron Van Asbeck, die tot 10 dezer met verlof is, en de kerkelijke hoogleeraar uit de Zuid-Afrikaansche kolonie prof. Muller, die bij deze ge degenheid aan de Koningin werd voor afgesteld. De Prins heeft hedenvoormiddag H een conferentie met den Minister van Waterstaat aan diens departement ge- L. houden. De afgetreden gouverneur-generaal Van Heutsz heeft, nadat de generaal 11 eenigermate van de vermoeienis der terugreis zal zijn uitgerust, het plan B naar de residentie te komen, ten einde zich als adjudant-generaal van Hr. Ms. huis aan de Koningin te komen presenteeren. Met het oog hierop is p den generaal-major tit. baron Van B Tuyll van Serooskerken, souschef van B hef Militaire huis, opgedragen den heer Van Heutsz bij zijn aankomst B te 's Gravenhage aan het station uit naam van H. M. te verwelkomen. XölO. 0b 8,35 ci d) b) en 7,05 c) en 5,05 c) 3 en 5.45 e) t) 1) het vertrek W .Neuzen vin.S.Ö'1 rons, Borsseleetl ens hoogste les Zondags W hoogste vraok' Eerste Kamer. De Kamer heeft gisteren de begroo ting van justitie aangenomen. Er zai getracht worden door de crimineele statistiek een overzicht te doen geven van de criminaliteit. Daarop werd aangevangen de behandeling der be grooting van binnenlandsche zaken. De heer Woltjer wenschte dat na het verschijnen van het rapport der ineenschakelingscommissie eerst het systeem werd vastgelegd ter verkrijging van organischen samenhang op on derwijsgebied. Eerst daarna konden verschillende onderdeelen worden uitgewerkt. Spreker bepleitte volko men rechtsgelijkheid tusschen bizon der en openbaar onderwijs. De heer van der Feltz zei van de houding van een dee! der onderwij zers, die de neutraliteit van de open bare school misbruiken als propa gandamiddel voor de sociaal-demo- cratie, groot gevaar te duchten voor het openbaar onderwijs. Hij drong aan op wijziging van het lager on derwijs, opdat de ouders invloed krijgen op de benoeming, schorsing en het ontslag van de onderwijzers, krijge ^enoem'n2 een tijdelijk karakter Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Stalen-Ge- neraal is ter vergadering bijeenge roepen tegen Dinsdag 15 dezer, des namiddags te half twee ure. t w .^e bijeenkomst is aan de orde «king der afdeelingen en regeling van werkzaamheden. De voorzitter is voornemens aan de te benoemen centrale afdeeling voor te stellen, daags na de weder- bijeenkomst der Kamers een aanvang te maken met het onderzoek in de afdeelingen van verschillende wets ontwerpen. Raad van State. In overweging is een wijziging der wet op de samenstelling van den Raad van State, in dien zin dat het aantal onbezoldigde betrekkingen, die tot dusver onvereenigbaar zijn met het lidmaatschap van dat hooge college, wordt ingekrompen, zoodaf de staatsraden in de gelegenheid zijn verschillende functiën te aanvaarden welke als eerebetrekingen zijn te beschouwen. Grenadiers en jagers Het „keurkorps" gaat den laatsten tijd erg over den tong. Er is onder het officierskorps groote consternatie over „ingezonden stukken" in „De Avondpost". Een „officier van de grenadiers" heeft er een gezonden, waarin hij beweert dat een grenadier officier toch eigenlijk een hooger wezen is dan een officier der jagers. Waartegen terecht een „jager-officier" in datzelfde blad protesteerde. Aanleidende oorzaak van dit twist geschrijf was een stuk van een „officier der veld-artillerie", die, toen het denkbeeld geopperd werd een „officierenbond" te stichten, daarte gen opkwam, omdat z. i. „officieren van de bereden wapens", die „de élite van het korps vormen" niet met officieren van het voetvolk (in zijn gedachtengang de proleten) in éen bond vereenigd konden worden. Daarbij sloot zich bovenbedoelde „grenadier-officier" aan, die echter voor zijn korps de gelijkheid met de bereden wapens opeischte, met uitsluiting evenwel van de jagers. De „officier van de jagers" schreef toen, dat de officieren der jagers op dezelfde wijze benremd werden en dat het eenige verschil gelegen was in de uniform. En onder beide ge deelte van het korps trof men men- schen van zeer eenvoudigen stand aan. Ook kwam er een „ingezonden stuk" van een „vrouw van een gre nadiers-luitenant", die haar stand- genooten opriep pogingen te doen om den „aan hoogmoedswaanzin" lijdenden grenadier-officier in een inrichting voor zenuwlijders onder te brengen. Tot zoover kon men dit geschrijf tegen elkaar laten voor wat het was. Een kibbelarij over stand, waar ver standige menschen geen waarde aan hechten, een uiting van coterie-geest, die de betrokken personen niet tot eer strekt. Als al die stukken ten minste van werkelijk bestaande „officieren" af komstig waren en de redactie van „De Avondpost" niet te goeder trouw dupe is geworden van een mis plaatste aardigheid. De „Avondpost"-redactie verzekert echter met nadruk, dat zulks niet het geval is. En nu wordt de zaak ern stiger. Volgens een mededeeling in de „N. R. Ct." hebben de officieren van het regiment grenadiers en jagers in een door allen bijgewoonde bijeen komst een nader onderzoek gewenscht en hebben alle officieren van de gre nadiers ontkend de schrijver van het stuk te zijn, welke verklaring schrif telijk is bevestigd. Zij hebben daar op de redactie van „De Avondpost" gemachtigd den naam des schrijvers openbaar te maken, indien zij meent, dat één hunner de schrijver is. Geen wonder dat nu vooral in de officierskringen met belangstelling het verdere verloop dezer kwestie wordt afgewacht. Maar niet alleen in die kringen. Ook voor de „pers" is deze zaak van belang geworden en wel met betrek king tot de kwestie van hef redatie- l geheim. Namen van inzenders zijn bij de redacties heilig... maar er zijn grenzen. Naar aanleiding van het schrijven aan de „N. Rott. Ct." zegt de „Avond post", dat de pulicatie er van haar in hooge mate verwondert. Na ge vraagd te hebben „Wat is nu het doel van deze openbaring?" schrijft de „Avondpost" „Wij begrijpen het niet. Uit den brief, dien het officiers korps van ons ontving in antwoord op een betreffende vraag, is bekend, dat inderdaad een hunner inzender is van het gewraakte artikeltje, dat hier van mystificatie geen sprake kan wezen. Indien alle officieren onderling te genover elkander ontkend hebben het stukje te hebben geschreven, dan is er maar één mogelijkheid. Daarom, de publicatie \erbaast ons". De ramp bij Katwijk. Bij Koninklijk besluit is aan An- tonia Petronella Damsté, weduwe van Johannes Oosfrijck, op grond, dat haar echtgenoot bij het opruimen van een wrak op de kust bij Kat wijk op 14 October 1909 vermist geraakt en op 12 November d.a.v. overleden is bevonden, te rekenen van 15 October 1909 op wel ken dag het traktement van haren echtgenoot heeft opgehouden een tijdelijk jaarlijksch pensioen verleend met ingang van 12 November 1909 overgaande in een voortdurend pen sioen ten bedraage van f450. De doodstraf. De classis 's-Gravenhage der Chris telijke Gereformeerde Kerk heeft met algemeene stemmen besloten het ver zoek der classis Apeldoorn te steunen en bij de Hooge Regeering op weder invoering van de doodstraf aan te dringen. Zitting van Vrijdag 4 Februari des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Van Raalte, met kennisgeving. De Voorzitter opent deze eerste vergadering in dit jaar. met de vol gende toespraak Mijne lleeren Mocht ik het vorige jaar bij den aanvang on zer eerste vergadering- den wenscli uiten, 'dat de verwachting van Vorstenhuis en Volk vervuld zon worden, thans mag ik aanvangen met U in herinnering te brengen, dat op 30 April onze Prinses werd geboren en met ongekende vreugde in den lande begroet. Ook in onze stad werd die geboorte -feestelijk herdacht, waarbij voor het eerst werd gebruik gemaakt van het Bellamypark als feestterrein, dat als zoodanig zeer geschikt bleek te zijn. Op 23 Maart bezocht Z, K. H. Prins Hendrik onze stad, teneinde het nieuwe gebouw der Zee vaartschool te openen, dat daarop terstond in gebruik werd genomen. De demping der kaden kreeg dit jaar haar beslag, zoodat de gemeente thans ook over een ruim bouwterrein in het midden der stad kan beschikken. Het meest noordelijk gedeelte daar van werd aan den Staat verkocht voor post- en telegraafkantoor, terwijl nog twee flinke gebouwen daarop zijn verrezen. In het geheel werd aan bouwgrond verkocht voor f 69.510, ten behoeve van 32 perceelen, ongerekend den door anderen verkochten grond, tegen f 4.0.300 voor -10 perceelen in het vorige jaar. In het afgeloopen jaar vermeerderde de bevol king weder met 299 personen, zoodat op 31 De cember j.l. het aantal zielen 21508 bedroeg. Aan gezien meer personen uit de gemeente vertrokken, dan zich hier vestigden, is deze vermeerdering uitsluitend te danken aan het grooter aantal geboorten dan sterfgevallen. Vermeld mag liier worden de vestiging van een nieuwen tak van dienst, nl. de inspectie van de maatschappij „de Wagon Lite" met 22 beambten, waaronder enkele huisgezinnen. De openbare gezondheidstoestand was goed, dank zij ook de medewerking der Provinciale Groene Kruisvoreeniging, die gedurende het ge- heele jaar na elk geval van besmettelijke ziekte de noodige ontsmettin® verrichtte. Gelukkig behoefden de tegen de Cholera Asiafcica .genomen voorzorgsmaatregelen niet toegepast te worden, ofschoon deze ziekte ons van nabij .bedreigde, In onzen kring werd de heer Stof koper ons vrij onverwacht door den dood ontnomen. In zijne vacature werd voorzien gelijktijdig met de perio dieke verkiezingen alle aftredende leden werden herkozen, maar de heer Van der Meer nam de plaats in van dgn heer Rottierdeze bezette de plaats van den lieer Stofkoper en het nieuwe lid Stuart die van den heer Van der Meer. Behalve liet genoemde kwamen nog andere belangrijke zaken tot stand. Het werk van de rioleering der stad, in 1906 aangevangen, werd tot een goed einde gebracht, waarbij een woord van lof en waardeering niet mag onthouden worden aan den gemeente-bouw- j meester, die door doeltreffende maatregelen de gemeente wist te. vrijwaren voor ernstige on heilen, ook bij het moeilijk werken in de nauwe straten der binnenstad. Op de gedempte kaden werden de noodige bestratingen gelegd. De "oeververdediging van ccmeut-beton aan don Boulevard Evertsen werd in lengte en hoogte uitgebreid, terwijl de bestaande golfbreker .aan- zienlijk werd verlengd. Aan de „Société Anonyme" word concessie iverleend voor het aanbrengen van electriciteit licht en kracht en voor den aanleg van communale tramlijnen in de stad. Met den bouw eener eleetrische centrale werd aangevangen. In den loop van liet jaar werd de Kolvenier- straat voor liet publiek verkeer afgesloten in verband met de in gebruikneming door de Kon Maatschappij „de Schelde" van de met de ge meente geruilde stukken grond. Op onderwijsgebied werd in beginsel besloten tot oprichting eener Handelsschool met 2 jarigen cursustot splitsing van de lste klasse van de II. B. S. wegens het groot aantal l'ocrlïngen, daar de tweede cursus begon niet 66 leerlingen tot bijbouw van twee teekenlokalen aan de Burger Avondschooltot aanbouw van twee leslokalen aan school Dtot opheffing van de 8ste en 9de klasse van school E tot tijdelijke vestiging van 3 klassen van school C in lokalen van school E tot bepaling van de plaats waar een nieuwe volksschool en een nieuwe school C zullen geves- tilid worden en tot het in gebruik geven van éen lokaal der If B. S. voor bet houden van een Landboujwcursus. Ik eindig met wederom een beroep te doen op uw steun en medewerking voor het jaar, dat wij samen mochten intreden; mogen U ook daarin de noodige lust en opgewektheid geschonken worden om de belangen onzer gemeente naar eisck te (De leden gaven blijk van instem ming met het gesprokene). De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goedgekeurd. Rijksnormaalschool. Van den schoolopziener in het district Middelburg was het volgend schrijven ontvangen, in verband met de verplaatsing der rijksnormaallessen van Middelburg naar Vlissingen „Ik heb de eer U mede te deelen dat, ingevolge beschikking van zijn Excellentie den minister van binnen landsche zaken van 22 Januari 1910, afdeeling lager onderwijs, de rijks normaallessen van den eersten rang, bedoeld in art. 3 van de regelen voor de rijksnormaallessen,vastgesteld bij Koninklijk besluit van 29 Juni 1900 (Staatsblad no. 97), laatstelijk gewijzigd bij Koninklijk besluit van 11 Maaft 1909 (Staatsblad no. 66), thans gevestigd te Middelburg, met 1 Mei 1910 zullen worden verplaatst naar de gemeente Vlissingen en dat bij missive van 22 Januari 1910, wordt goedgekeurd, dat bovenbedoelde rijks normaallessen gevestigd worden in de lokalen der voormalige Zeevaart- schooi. Zijne Excellentie de minister voor noemd zal gaarne een door U afge legde schriftelijke verklaring ontvan gen, dat de vereischte, voor het doel geschikte localiteit, kosteloos ter be schikking van het Rijk wordt gesteld. Ik verzoek U beleefd mij een der gelijke verklaring te doen toekomen met vermelding daarin van de bij zonderheden, betreffende meubilair, toestellen tot verwarming en verlich ting enz., eveneens met vermelding van de voorwaarden, waaronder de lokalen voor natuurkennis, gymnas tiek en teekenen der gemeentelijke hoogere burgerschool ten dienste der Rijksnormaallessen worden beschik baar gesteld. Vervolgens werd mededeeling ge daan van de dankbetuiging door den Belgischen gezant te 's Gravenhage aan den burgemeester gericht, naai aanleiding van het telegram van rouwbeklag door den burgemeester namens de ingezetenen, gezonden bij het overlijden van Z. M. Koning Leopold van België. Verder werd mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. De opbrengst van de verkochte boomen heeft, naar de voorziiter mededeelde, f 155 opgebracht. GebreK aan schoolruimte. Van den districts-schoolopziener was nog een schrijven ingekomen, in verband met het gebrek aan school- uimte. Aan dit schrijven is het volgende ontleend Uit een dezer dagen ingesteld on derzoek naar de aanwezige school ruimte bij het openbaar lager onder wijs in uw gemeente, in verband met het aantal schoolgaande leerlingen, is mij gebleken, lo. dat de toestand, zooals die thans bij de scholen A en C bestaat, beslist onvoldoende is en 2o. weldra nog in grooter mate on voldoende dreigt te worden. Het onvoldoende van den thans bestaanden toestand is in hoofdz-aak daarin gelegen, dat, wat school A betreft, een hulpklasse tijdelijk ge vestigd is in een der lokalen van het voormalige Burger Weeshuis, welke vestiging, met het oog op het tijdelijke karakter van den maatregel, door Ged. Staten dezer provincie wel is waar is goedgekeurd, doch tegen de bestendiging waarvan, nadat de vastgestelde termijn zal zijn verstre ken, uithoofde van het abnormale van den toestand en het onvoldoende van bedoelde localiteit, stellig en zeker bezwaar zou worden gemaakt. Bovendien bevatten de klassen 9 en 10 dezer school respectievelijk 43, 43 en 42 leerlingen, terwijl daarin per lokaal niet meer dan 44 leerlin gen kunnen geplaatst worden en be vatten de klassen 11 en 12 respec tievelijk 34 en 27 leerlingen, terwijl in elk daarvan plaats is voor niet meer dan 40 leerlingen, zoodat een geringe vermeerdering van het aan tal leerlingen dezer klassen tenge volge zal hebben, dat in een of meer der daarvoor bestemde lokalen de vereischie ruimte zal blijken te ont breken. En, in aanmerking genomen, dat alle overige klassen 46 of meer leerlingen tellen, is de mogelijkheid van bedoelde vermeerdering in geenen deele uitgesloten, doch dreigt zij veel eer weldra werkelijkheid te worden. Wat school C aangaat, is de toe stand nog ongunstiger, ja dreigt die weldra onhoudbaar te worden. Het karakter der school brengt mede, dat, zal het gehalte van het onderwijs niet geringer worden,, het aantal leer lingen in iedere klasse althans be neden 40 blijve. Het tweede, vierde, vijfde en zesde leerjaar zijn dan ook reeds gesplitst en het staat te voor zien, dat bij den aanvang van een nieuw schooljaar op 15 Augustus 1910 die splitsing zich zal moeten uitstrekken over alle klassen der school, zoodat dan nog drie lokalen zullen benoodigd zijn, die, voorzoo ver ik kan nagaan, nergens zullen zijn aan te wijzen. Daarbij komt, dat de thans tijdelijk in gebruik zijnde bovenlokalen der Burgeravondschool, zoowel wat afmetingen als wat ver- lichting betreft, niet aan de eischen voldoen dat het bezetten van drie benedenlokalen door de Burgeravond school, storend werkt op den gere- gelden gang van bet onderwijs aan school C en dat de vestiging van twee klassen dier school in de lo kalen van school E, hoewel als tijde- lijken maatregel goedgekeurd, op een abnormalen toestand wijst, tegen welks bestendiging ernstig bezwaar zou gemaakt moeten worden. Dringend noodzakelijk is derhalve het in gebruik nemen van een nieuwe school voor gewoon lager onderwijs Ier ontlasting van school A en te vens dienende om het getal leerlin gen voor deze categorie van onder wijs te plaatsen, dat de reeds 15 Fe bruari e.k. te verwachten toename der schoolbevolking in het algemeen zal aanwijzen en in de tweede plaats liet in gebruik nemen eener nieuwe school voor meer uitgebreid lager onderwijs, ter vervanging van school C, die althans na 15 Augustus e.k. onmogelijk langer met de eveneens zich steeds uitbreidende Burgeravond school in hetzelfde gebouw gevestigd kan blijven. Ik meen voldoende te hebben aan getoond, dat, bijaldien de plannen

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1