V rijdag 4 Februari, No. 29. Gemeentebestuur 48e Jaargang. 1910. IFTnnbnlandT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fwcmaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Per- soneele Belastingno. 10,dienst 1909. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon den het executoir verklaarde kohier wegens de. Personeele Belasting no. 10, dienstjaar 1909; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook rer voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den directeur der directe belas tingen, in wiens directie de aanslag is vastgesteld, binnen zes weken na het verlaten van het perceel. Vlissingen, 3 Februari 1910, De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHOOLWEZEN, De Plaatselijke Commissie van toezicht op het LagerOnderwijs maakt bekend, dat de openbare lessen aan onderstaande gemeentescholen Don derdag 10 Februari van 2—4 uur n.m. zullen worden gehouden. Schooi A hoofd de heer Landsman. B Op den Zieke. F VanderSlikke. Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden wor den uitgenoodigd deze lessen bij te wonen. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. G. H. ViiRTHElM, Secretaris. Eerste Kamer. De aigemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting werden gisteren voortgezet. Minister Heemskerkdeel- de o.a. mede dat overeenstemming is verkregen met de nationaal Christ, officiersvereeniging over het verleenen van subsidie voor een door haar aan te wijzen predikant voor de vloot te Den Helder. Wanneer deze regeling niet geheel voldoet met het oog op de katholieken en Israëlieten (de heer Stork interrumpeerdeen mo dern protestanten) dan kunnen ook zij bij de regeering aankloppen. De regeering wil de eed niet af schaffen maar wil den rechter laten beoordeelen of de eventueel inge brachte gemoedsbezwaren ernstig ge- door H. iML J. "W. o— 13.) Dat hij mijn zuster liefhad, name- "jk op zijne wijze en naar zijne opvatting, is mogelijk; zeker is het hij haar bewonderde en met hare gaven dweepte, en mijne zuster was reeds vergenoeg doorgedrongen in zijne begrippen, om in de liefde 'ets te zien, dat beneden de kunst en hare beoefening stond en daaraan ondergeschikt behoorde te blijven. In reder gevai stond het vast, dat Z|J een hartstocht voor elkander op vatten en dat Minnie in eene ver bintenis met Albert Rozenaar een middel zag, om haar levensdroom m vervulling te zien gaan. boen hij op zekeren dag mijne ouders bezocht, om hen te spreken gronde bezwaren zijn. Wel is be perking van ambtseeden mogelijk. Minister Kolkman verklaarde zich er voorloopig tegen om reeds een deel van de gemeenteambtenaren in een burgerlijk pensioenfonds op te nemer., daar hier moet gelden, allen of geen. De berekeningen loopen ten einde, zoodat het rapport van de com missie is te wachten. Wat de toe stand van 's lands financiën aangaat, oordeelde de minister dat een belas- tingverhooging niet te ontgaan is. De regeering wil de tariefsherziening ten volle dienstbaar maken aan een so ciale wetgeving. Na replieken werd het algemeen debat gesloten en hoofdstuk 2 goedgekeurd. Hierna werd met de justitiebe groting aangevangen. Staatscommissie Grondwets herziening. Naar „Het Vad." verneemt, zal eerstdaags in de Staatscourant ver schijnen het Kon. besluit houdende de benoeming der staatcommissie tot voorbereiding van de grondwetsher ziening. Is het blad goed ingelicht, dan zal de minister Heemskerk zelf als voorzitter van die commissie op treden. De eereraad. Het „Centrum" merkt op De kans bestaat dus, dat we eindelijk de af doende oplossing zullen zien van een quaestie, die van meet af den indruk heeft gemaakt, met persoonlijke en niet minder politieke bijbedoelingen te zijn opgeblazen tot wanstaltige proporties. En juist omdat hier het persoonlijke en speciaal het politieke element in debat kwam, lijkt ons de samenstelling van een eereraad, als de thans geconstitueerde, verre te verkiezen boven een parlementair onderzoek. De politieke passie zou in dit laatste geval haar woord zijn blijven meespreken, persoonlijke antipathieën, die reeds zeer heftig tot uitdrukking kwamen, hadden haar onzuiveren in vloed doen blijven gelden. Bij de samenstelling van deze commissie, gevormd uit mannen, die geheel objectief tegenover dr. Kuyper staan, van wie evenmin te veronder stellen is dat het hun om zijn ver heerlijking, dan om zijn verplettering is te doen, heeft men zulke invloe den op het eindoordeel niet te duch ten. En dat de Raad zich voldoende gegevens zal kunnen verschaffen, mag met vertrouwen worden aangenomen. De namen en positie der leden staan daarvoor borg. In een commissie, die slechts een schijn van oplossing kon geven en wier taak op allerlei wijzen hinderlijk beperkt was, zouden mannen als Van Swinderen, Kist en Van Karnebeek en Minnie's hand te vragen, had ik al dagen lang geweten, dat een storm in aantocht was, zoo hevig, als in onzen kring tot dusverre voor ondenkbaar was gehouden. Mijne zuster had het bezoek van den zan ger aangekondigd en was natuurlijk verplicht geweest, daarbij eenige mededeelingen omtrent zijn persoon en werkkring te geven, doch in welk een schoon licht zij de zaak ook plaatste, zij had slechts een zeer matige belangstelling opgewekt De dagen, die tusschen het een en het ander verliepen, had mijn vader zich ten nutte gemaakt, door, van volkomen onpartijdige en belangelooze zijde, zich te doen inlichten omtrent den man, die, zich de verloofde mijner zuster wenschte te noemen, en de uitkomst ervan was zóo be droevend, dat hij zich verplicht achtte, mijn zuster te verklaren, dat de komst van „dien heer" volkomen overbodig was en tot niets zou lei den. Hij was niet kalm, maar trachtte toch Minnie op kalmen, vaderlijken toon te overtuigen, dat hij den va dernaam onwaardig zou wezen, wanneer hij een toestemming gaf, Abonriements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarde n zeker geen zitting hebben genomen. Voor een ijdele vertooning staat dit drietal te hoog en leent het zich niet. Juliana-optocht te Amsterdam. Bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana aan Amsterdam waarschijnlijk in Mei zal daar een historisch-allegorische optocht wor den gehouden. Het comité heeft zich van de me dewerking van een aantal heeren uit de eerste Amsferdamsche kringen verzekerd. Deze zullen naar men hoopt met eenige dames de hoofd rollen in dezen optocht vervullen, voornamelijk Prinsen en Prinsessen uit het huis van Oranje. Verder hoopt het comité op de welwillende medewerking van alle Amsterdammers. Reeds hebben verschillende ver- eenigingen haar steun en medewerking toegezegd en dezer dagen zal een aigemeene vergadering worden be legd om de verschillende groepen, ieder uit een bepaalde vereeniging of uit een clubje vrienden en ken nissen bestaande, in te deelen. Aan iedere vereeniging zal daarbij zoo veel mogelijk een met haar doel en wezen passende plaats in den optocht worden gegeven. Zoo zullen muziek verenigingen naar men hoopt de muziekkorpsen kunnen vormen, mi litaire- of gymnastiekvereenigingen de krijgers, tooneelgezelschappen weer andere groepen, terwijl naar men verwacht, de leerlingen van de Amsferdamsche kunstscholen de ook in den stoet meegaande kunstenaars zullen kunnen uitbeelden. Op deze wijze hoopt het comité dat alle rangen en standen in de Am- stelstad hun medewerking aan dezen optocht zullen wilïe.i en kunnen ver leenen, en dat het moge gelukken daarvoor een zestigtal dames te vin den. Ongeveer 500 gecostumeerden zullen aan den optocht kunnen mee doen, benevens 7 muziekkorpsen en ongeveer 100 paarden. De tien groote praalwagens zullen vooral om hun grooten rijkdom van kleurige versieringen de aandacht trekken. De optocht staat onder de artistieke leiding van den heer Theo Mol- kenboer. Verbetering gemeente-administratie. De afdeeling Utrecht van den Ne- derlandschen bond van gemeente ambtenaren heeft ingesteld een bu reau tot verbetering van de gemeente administratie en den burgerlijken stand. Het bureau zal bij invoering van wettelijke voorschriften daarover desgewenscht eene beschouwing le veren, het zal voor zooveel noodig modellen ontwerpen en aan de leden der afdeeling de door hen gevraagde met de diepgevoelde overtuiging van het ongeluk zijner dochter te bewer ken. Minnie verklaarde alles voor lo gen het was het werk van lasteraars. Albert had benijders; hij stond door zijn kunst hoog boven allen. Kun stenaars moesten bovendien anders beoordeeld worden dan andere men- schen. Mijn vader liet zijn kalmte varen en voerde haar op harden toon te gen, dat kunstenaars moeten beoor deeld worden, misschien nog meer dan anderen, omdat zij hooger staan dan anderen of althans wanen dat te doen, naar den maatstaf door eer en geweten aangegeven. Hij ver klaarde, dat Rozenaar bovendien een hoogst middelmatig kunstenaar was, en bood haar ten slotte aan, cm onder het zegel der geheimhouding, de namen te noemen van de hoogst achtenswaardige personen, die hem hadden voorgelicht. Maar zij wilde die niet eens hooren. Zij was vol komen verblind en verklaarde nooit van Albert te zullen afzien. Wat mijn vader door zijn krachtig mannelijk woord had willen bewer- inlichtingen verstrekken. Tot leden zijn benoemd voor aigemeene zaken de heeren M. van der Heijden, gemeente-secretaris te Zeist en G. J. Hungerink, hoofdambtenaar ter secre tarie te Zeist; voor comptabiliteit de heer D. Kooiman, gemeente-secretaris te Maarssen voor burgerlijke stand, bevolking, verkiezingen, militie, land weer en inkwartiering de heeren mr. G. Noorman en C. W. Wagenaar, hoofdambtenaren ter secretarie te Utrecht; voor sociale wetgeving de heer mr. dr. A. van Doorninck, com mies-redacteur ter secretarie te Utrecht. Het bureau is gevestigd te Utrecht. Tot voorzitter, onder-voorzitter en secretaris zijn benoemd de heeren Noorman, Van Doorninck en Wage naar. De afdeeling Utrecht, die reeds een bloeienden cursus heeft voor op leiding in de gemeente-administratie, is hiermede een nuttige instelling rijker geworden. De aigemeene vergadering der Ver eeniging van voorzitters en secreta rissen van Kamers van Arbeid in Nederland, die op 21 Februari a.s. bepaald was kan niet doorgaan. De winter-vergadering vervalt daarom, terwijl de zomer-vergadering in de maand Juli te Utrecht zal worden gehouden. Vlissingen, 3 Februari. Vrouwenkiesrecht. Voor de vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, afdeeling Vlissingen, trad gisterenavond in het Concertgebouw als spreekster op mevrouw dr. Aletta H. Jacobs uit Amsterdam, die tot on derwerp had gekozen „Is directe invoering van vrouwenkiesrecht noo dig en wenschelijk" De belangstelling bleek nog al groot, want de kleine zaal was goed bezet, en vooral de dames scheen dit onderwerp te interesseeren. De vergadering werd geopend door mej.J. H. Gasille, presidente van de af deeling, die er met genoegen op wees dat zoo velen waren opgeko men om een rede over het vrouwen kiesrecht te hooren. Mevrouw Jacobs, die hierna het woord verkreeg, begon met er op te wijzen dat zoo dikwijls de wraag ge daan wordt waarom wij zoo voor het kiesrecht ijveren, waar toch de mees ten in veel betere conditie zijn dan de vrouwen van vroeger,onze moeders. Die strijd is een gevolg van de toenemende ontwikkeling van de vrouwde wensch past geheel in den tijdgeest waarin wij leven. Toen de vrouw haar eigen kracht is bewust geworden, toen ontstond de strijd voor vrouwenkiesrecht als van zelf. leder moet toestemmefn dai ken, beproefde mijne moeder later nog eens met hare tranen. Het was alles te vergeefs en Minnie liet kalm den zanger komen, om het ja woord te vragen. Ik zal dien dag nimmer vergeten. Ik was afwezigmaar mijne moeder heeft mij later alles tot in de minste bijzonderheden medegedeeld. Mijn vader ontving hem in tegenwoordig heid mijner moeder zeer koelmaar dit bracht den verwaanden kunste naar, in zijne zwierige, opzichtige kleeding, allerminst van zijn stuk. Hij liet hem kalm zijn even zwierig ingekleed aanzoek doen maar toen hij uitgesproken en op theatrale wijze het jawoord had gevraagd, stond mijn vader op en vroeg hem aan welke gronden hij het recht tot zijn aanzoek ontleende, of hij namelijk in staat was een vrouw te onder houden en zoo ja, waarmede, dan wei of hij voornemens was mijne zuster voor zijne belangen te exploi- teeren De vent was onbeschaamd genoeg om te zeggen dat kunstenaars zich met zulke berekeningen niet inlaten, dat de kunst zich zelf loont en dat wij leven in een tijd vol van nieuwe denkbeelden, idealen en beloften. Een nieuwe wereid wordt opge bouwd. In den reeds begonnen her bouw van de maatschappij moet de vrouw haar aandeel nemen en dat kan alleen als de vrouwen ook haar rechtmatig aandeel krijgen. Dat het maken der wetten slechts het werk der mannen is, ontkende spreekster. Het tehuis van heden is niet meer het tehuis van vroeger. Aan het maatschappelijke leven wordt een steeds grootere uitbreiding gegeven alles wordt onder controle van den staat en de regeering ge bracht. Spreekster haalde als bewijs daarvoor verschillende wetten aan. Waar dit nu het geval is, is het daar niet hoogst billijk dat de vrou wen ook medezeggenschap krijgen. De vrouwen weten dikwijls beter hoe en wat geregeld moet worden dan de mannen en daarom is het zeker een eisch dat de vrouwen in deze wetten gekend worden. Dat de politiek behoort tot het domein der mannen, ontkende spreek ster en deze haar stelling lichtte zij nadei toe. De groote drang voor politieke rechten der vrouw is voor een deel het gevolg van het verhoogd gevoel van huiselijke en moederlijke plichten. De vrouwen beginnen zich nu be wust te worden dat haar maatschap pelijke en oeconomische positie af hankelijk is van den wetgever. Vrou wenkiesrecht kan alleen der vrouw den invloed verzekeren waarop zij recht heeft. Nog nader zette mevrouw Jacobs in den breede uiteen, hoe noodig het is dat de vrouwen het kiesrecht verkrijgen. Hoe groot de invloed is als de vrouw het kiesrecht krijgt, haalde spreekster aan met een voorbeeld aan Noorwegen ontleend, waar het vrou wenkiesrecht bestaat. Daar te lande hebben de vrouwen meermalen aangedrongen op het op richten van een huishoudschool. Nooit werd op dit verzoek acht geslagen. Het vorig jaar evenwel toen de vrou wen aan de stemming zouden deel nemen, heeft de regeering eensklaps een voorstel gedaan tot "het oprichten van een huisnoudschool. Het voor uitzicht dus dat de vrouwen mede zeggenschap zouden krijgen, deed de regeering besluiten aan het verzoek der vrouwen te voldoen. Dit voorbeeld toont voldoende de kracht aan die van het kiesrecht uitgaat. Ook hier te lande zijn tal van wetten ingevoerd, die een gevolg hiervan zijn dat ook thans de arbeiders liet kiesrecht hebben. De belangen van de vrouw zullen dus evenveel behartigd worden als zij het kiesrecht verkrijgen. hij Minnie zou helpen aan de ver vulling van hare wenschen en haar die schitterende toekomst zou te- genvoeren, die haar nu door een al te bekrompen opvatting onthouden werd. Het eene woord lokte het andere uit. Hij ontzag zich niet, mijn vader te beleedigen, en het zou zeker daarmede geëindigd zijn, aat deze hem de deur had gewezen, wanneer hij zich niet bij tijds onder spotach tige gebaren verwijderd had. Toen hij weg was iiet mijn vader Minnie roepen, ofschoon mijne moe der hem in overweging gaf, dat tot later uit te stellenmaar hij wilde de zaak ineens tot eene oplossing brengenhij gevoelde zich diep be- leedigd, ook door de gedragingen van zijn kind. Het moet een verschrikkelijk too- neel zijn geweest; verschrikkelijk althans in onze vreedzame woning,' waar zelden iets onaangenaams werd gehoord. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1