Donderdag 3 Februari. Feuilleton. "binnenland. No. 28. 48e Jaargang. 1910. Van Week tof Week. 12') _0~ VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Op een paar districten na, die den stand niet meer kunnen veranderen, is de veertiendaagsche verkiezings strijd in Groot-Brittanje voleindigd. Bij het schrijven dezer regelen waren de liberalen één man voor op de unionisten. Wanneer men nu de werkmanspartij tot hen rekent, dan overtreft links rechts met een veer tigtal zetels. Zonder de leren zal de liberale regeering zeker niet veel Kdoen; deze brengen tachtig man in 'tvuur, maar daaronder behooren ook de zoogenaamde onafhankelijken, die over een tiental zetels te beschikken hebben. De vraag wat er nu gebeuren zal is zeker niet zoo gemakkelijk op te lossen en men schijnt daarvan in Engeland zelf ook nog geen goed denkbeeld te hebben. Misschien dat andermaal tot ontbinding van het parlement zal worden besloten doch daarvan is ook al heel weinig heil te verwachten. Op werkelijke wijzi ging der constitutioneele instellingen, hoe noodig die ook zijn moge, is in ieder geval niet veel kans. De verwarring in Griekenland, dat land van belofte, begint bedenkelijke afmetingen aan te nemen. Het minis terie is afgetreden. Wel werd het door den almachtigen officiersbond gesteund, maar in de Kamer had het weinig sympathie. Ten slotte kwam de bond, die in alles zijn zin kreeg, met den eisch van bijeenroeping eener nationale vergadering, met de uitgesproken bedoeling om de grond wet te herzien, maar hoogstwaar schijnlijk met de niet uitgesproken bedoeling om de inlijving van Kreta bij Griekenland te decreteeren. Dat het kabinet aan zulk een roekeloos bestaan niet wilde meedoen, is te verklaren. De invloedrijkste staatsman van Kreta vertoeft op dit oogenblik te Athene en confereert er ijverig met de officieren. Hij wil een schikking tot stand brengen tusschen den bond F en de hem niet gunstig gezinde Ka merfracties. Er loopen geruchten dat men dwang wil uitoefenen op den koning en te Berlijn, waar de kroon prins van Griekenland, des keizers zwager, thans vertoeft, moet men de I zaken vrij donker inzien. Ook uit Kreta zelf komen onrust barende berichten. Men wil daar met alle geweld deelnemen aan de ver kiezingen, als er een Grieksche na- tionale vergadering bijeengeroepen wordt. Op die manier prikkelt men de Turken tot het uiterste en wanneer men zich niet een weinig weet te matigen, zullen de beschermende mogendheden slechts met groote door H. 3VE. J_ w. pat zij zich, zoowel te zijnen huize als in andere intieme kringen, ijverig op de vorming harer stem bleef toeleggen, was een geheim, oat eerst veei later ontsluierd werd maar ik ben vast overtuigd dat zij, erbitterd door den tegenstand harer aders, toen reeds haar besluit voor oe toekomst genomen had. vreemd scheen het dat zij, terug otnende, met groote bereidwilligheid en raad van mijn vader volgde, om a te trachten in de naaste stad h "'|e muzieklessen te krijgen. Wij ^en er verschillende kennissen net viel dus niet moeilijk, dit ,n ten uitvoer te brengen. Mijn der merkte eens tegen een zijner moeite gewapend optreden kunnen voorkomen. Van den nood een deugd makende, zou de koning van Griekenland vol gens de laatste berichten dan toch maar in de bijeenroeping der natio nale vergadering hebben toegestemd. Er zou een ministerie komen om in middels de zaken gaande te houden en de president er van zou aan den leiband loopen van het hoofd van den officiersbond, die echter, dit zou de voorwaarde des konings zijn, thans ontbonden zou worden.Dit alles eischt nog nader bevestiging, maar wijst toch op een voortdurend hoogst on gezonden en daardoor gevaarlijken toestand. De Hongaarsche Kamer is met het nieuwe ministerie maar dadelijk aan den slag gegaan en heeft met aan zienlijke meerderheid een motie aan genomen, waarbij verklaard wordt dat het kabinet het vertrouwen der natie mist. Daar had men blijkbaar op gerekend, want de minister haalde terstond een besluit van den keizer koning voor den dag, waarbij de Kamer voor een paar maanden ver daagd wordt. Andermaal nam de Kamer daarop een motie aan, waarbij verklaard wordt dat deze verdaging, zonder dat vooraf kredietwetten zijn toegestaan, een verkrachting van de grondwet bevat. Nu staan twee wegen open óf de pas opgetreden regeering treedt weer af en wordt dan misschien vervangen door eene die 't aandurft om weer maar heelemaal zonder grondwet te regeeren, wat een oogenbiikje goed kan gaan, öf de Kamer wordt ont bonden. Beide middelen zijn alleen goed om tijd te winnen en tot in het oneindige voort te sukkelen maar men geraakt toch hoe langer hoe dieper in 't moeras. A tout seigneur tout honneurDaar om willen wij gaarne de voor Duitsch- land belangrijke gebeurtenis van den 51en verjaardag van keizer Wilhelm memoreeren. De keizer wordt wel een dagje ouder; maar hij blijft jong van hart en zeer arbeidzaam een van zijn grootste deugden. Een ledig leven za' men den keizer allerminst verwijten en ofschoon men voorheen het be kende woord van Tayllerand Surtout pas trop de zèle wel eens op hem moest toepassen, is Z.M. met de jaren vrijwat gematigder en bedaarder geworden en speelt zijn levendig temperament hem niet zoo dikwijls meer parten, zoodat zijn werkelijk vredelievende gezindheid thans heel wat meer waarde heeft voor het behoud van den Europeeschen vrede dan voorheen. Het afgeloopen jaar was voor den vrienden met eenigen trots op, dat zijn dochter nu gevestigd was. Het viel haar dan ook niet moeilijk de toestemming te verkrijgen om zich van tijd tot tijd te laten hooren op concerten, die uitsluitend met een nuffig of liefdadig doel werden ge geven en niet voor het groote pu- pliek. Op die concerten was Minnie spoedig een gevierde soliste en het kostte haar groote moeite zich ge dwongen te onttrekken aan al de aanvragen, die zij ontving en al de aanbiedingen die haar werden ge daan. Wij waren nu allen tehuis en voor het uitwendige tamelijk gelukkig. Met de jongeren was dit werkelijk het geval. Alleen van Hendrik, mijn jongsten broeder, moet ik dit laatste met eenig voorbehoud zeggen Met Minnie had hij éen merkwaardig punt van overeenstemming. Zij waren beiden dwepersik wil niet zeggen on- practische dwepersmaar zij hadden een ideaal en zagen voor de berei king daarvan veel, zoo niet alles voorbij. Mijn broeder stond daarbij echter op een veel beter standpunt. TELEFOONNUMMER 10. keizer een veei bewogen tijdkring hij verloor, zooals de Duitsche pers terecht opmerkt, een bekwaam en wijs helper en raadsman in het bestuur der rijkszaken. Daar staat tegenover het behoud van den vrede en de verster king van het bondgenootschap met Oostenrijk. In dit laatste rijk moet nu ook weer ijverig gewerkt worden aan eene toenadering met Rusland. Men wil dat de Russen daar nog niet van gediend zijn maar de Oostenrijksche regeering acht het noodzakelijk dat Rusland en Oostenrijk op den duur één lijn trekken in den Balkan en de Oosten rijksche troonopvolger, aartshertog Frans Ferdinand, die feitelijk al zoo'n beetje als hoofd der monarchie begint op te treden, moet voornemens wezen om aan het einde dezer maand een bezoek aan St. Petersburg te brengen, teneinde tot het gewenschte doei te geraken. In Perzië is de bodem van de schatkist te zien en wil de regeering eene leening sluiten bij de Russische en Engelsche vrienden. Natuurlijk moet men 't van de vrienden hebben. Men wil intusschen voorloopig het bagatel van vierhonderd duizend pond sterling opnemen. Hoe groot de geheele leening dan we! zijn moet Het geld moet er wezen voor achter stallige soldij en verder voor politie maatregelen in het belang der vei ligheid. Rusland en Engeland willen wel ieder voor de helft het voorschot geven, wanneer aan zekere voorwaar den wordt voldaan, die wij tot dusver niet kennen, doch waarb.j genoemde mogendheden waarschijnlijk wei een weinig naar zich toe zullen rekenen. Het is misschien niet algemeen bekend, dat de Mohammedanen in twee secten verdeeld zijn de Sun- nieten, die zich aan de overlevering houden en de Sjiieten, die ze ver werpen. De Sultan van Turkije is het hoofd der Sunnietende Sjah var. Perzië der Sjiieten. Af en toe kunnen die secten elkaar wel eens in 't haar vliegenook nu weer te Boechara, dat is de hoofdstad van het in midden- Azië gelegen rijk van denzelfden naam, dat een leenstaat van het Russische rijk is. Er moet ditmaal vrij wat bloed gevloeid zijn, zoodat de Rus sische regeering zich genoodzaakt zag om uit Samarkand troepen te zenden. In de stad werd het toen rustiger, maar buiten werden de relletjes nog voortgezet. Perzische Sjiieten, toen deze hun eeredienst verrichtten, werden door een priester beleedigd en dat gaf het sein tot de bloedige uitbarsting. Dit vertoon van godsdienstige warm- Zooals Minnie dweepte met den zang en met zangers, zoo dweepte hij met een verblijf in de tropen. In Holland was niets goed genoeg; hij zou er zijn leven niet behoorlijk in hebben kunnen doorbrengen. Hij wilde naar indië. Daar hadden de menschen een levensopvatting die met de zijne overeenstemdedaar was de natuur zoo schoon en daar was bovendien geld te verdienen. Hij was bij mijn vader in de zaken gekomen en bleek geschikt voor cultuur en administratie. Hierin verschilde hij met Minnie, dat hij het ouderlijk huis hartelijk liefhad en wist dat het hem ontzag lijk veel zou kosten zich van moeder te scheidenmaar hij was zeer jong en mijn ouders waren niet oud hij stelde mijn moeder, die al zijn ver trouwen had, de dingen zoo mooi voor, dat zij tenslotte beloven moest, er met mijn vader over te zullen spreken. Het meest zullen wel de betuigingen zijner hartelijke liefde voor de goede vrouw gedaan hebben en de uitdrukkelijke verzekering, dat niels hem zwaarder zou vallen dan eenige jaren van haar te scheiden. flbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeeiige uoorwaarden looperij kostte maar eventjes aan vijftig menschen het leven. Militaire berichten. Bij Kon. besluit van 1 dezer zijn benoemd tot generaal-majoor, de ko lonel A. E. Roest van Limburg, van dien staf, inspecteur van het wapen tot directeur van de Cadettenschool, de luitenant-kolonel J. D. Grevinck, van het 8ste regimentbij den staf der 4de divisie, tot generaal-majoor, commandant van de 4de divisie, de kolonel Q. A. Buhlman, commandant van het 3de regimentbij het 3de regiment, tot kolonel, commandant van het korps, de luitenant-kolonel J. H. de Wildt, van den staf van het wapen, directeur van de Cadetten school bij het 8ste regiment, tot ma joor, de kapitein P. C. Hompe, ad judant van het korpsbij het 9de regiment, tot luitenant-kolonel, de majoor M. J. Olrée, van het korps. Met ingang van 3 dezer zijn be noemd tot militie eerste-iuitenantH. Wiliems, W. P. Coppoolse, P. A. Galle, M. C. Munters, P. W. M. As- selbergs, allen van het 3e reg. inf. en tot reserve eerste-luitenants en re serve tweede-luitenants H. Eskes en D. Baggeiaar, beiden van het 3e reg. inf. Kerkgaan van Militairen. Het komt den minister van oorlog wenschelijk voor, tegemoet te komen aan het verlangen van vele ouders met betrekking tot het ter kerke gaan op Zon- en Feestdagen, van hunne minderjarige zoons, die in militairen dienst zijn. Dientengevolge heeft de minister bepaald, dat indien door hen, die de ouderlijke macht of voogdij uitoefe nen, bij het indiensttreden van hun minderjarige zoons of pupillen, het verlangen wordt te kennen gegeven, dat dezen geregeld de godsdienstoe feningen hunner gezindte, op de hier- voren bedoelde dagen bijwonen, die minderjarigen, voor zoover de belan gen van den dienst zulks zullen toe laten, onder geleide van den oudste in anciënniteit of rang, daarheen zullen ie brengen zijn. Eenige feiten uit het leven van Generaal Booth. Den naam van generaal Booth kent iedereen nu wel. Met zijn organisatie heeft menigeen min of meer kennis gemaaktgedurende de bezoeken, die hij aan Nederland bracht, hebben velen hem gezien. En toch, ais men vragen steltWie is Generaal Booth Hoe kwam hij er toe om een leger te vormen en een organisatie te stichten en nog Toch is dit ongetwijfeld voor mijne moeder het eerste groote verdriet geweest, dat tot in de diepte van het hart ging. De illusie van het leven was er reeds door verstoord. Het was de eerste scheur, en waar deze er is, daar is de band dikwijls spoedig verbroken, en zij had met de beminnelijke zelfzucht der liefde, zoo gehoopt dat haar groote geluk nog eenige jaren zou voortduren! Mijn broeder is reeds vrij spoedig naar Indië vertrokken. De gelegen heid was er gunstig voor en de vooruitzichten op de plaats waar hij zijn werk aanving, waren ook zeer goed. Hij gevoelde er zich volkomen in zijn element. Toen het later ze kerheid was geworden, dat het af scheid van mijne ouders een afscheid voor het leven was geweest, toen was de aandrang om den geboorte grond nog eens weer te zien, al te zeer verflauwd, om hem tot over komst te doen besluiten. Later zal ik verhalen hoe er nog een oogenblik gekomen is, waarin wij allen en mijne moeder in de eerste plaats, zijn verblijf in het verre land zegenden. Hem zelf heb enkele andere vragen van dien aard, velen weten er geen of een zeer on voldoend antwoord op te geves. Laten we daarom onze lezers in een paar woorden enkele feiten en data geven uit het leven van dezen bekenden en beroemden man. Den lOden April 1829 werd hij te Nottingham, in Engeland, uit een voudige ouders geboren, en groeide ais een gewone jongen op, tot hij in het jaar 44 tot bekeering kwam. Dat was voor hem het begin van een nieuw leven, een leven voor an deren. in dien zin zouden we mogen zeggen, dat vanaf dien tijd het be staan van het Leger des Heils da teert. Want vanaf dien dag heeft Wiliam Booth geen oogenblik meer opgehouden om voor anderen te doen wat hij kon. Met een vriend van hem predikte hij in de achterbuurten en hier hebt ge zijn maatschappelijk werk al trachtte hij ook de armen prak tisch te helpen. Ofschoon in de Staatskerk groot gebracht, voelde hij zich meer aan getrokken tot de Wesleyaansche Methodisten, bij welk genootschap hij predikant werd. Als reizend evangelist trok hij toen reeds het land door, later vergezeld van de vrouw, met wie hij in 1855 was gehuwd, Catharina Mumford, niet ten onrechte de moeder van het Leger des Heiis genoemd, een der edelste en moedigste vrouwen die ooit geleefd hebben. Toen het ge nootschap, waarbij de heer Booth werkzaam was, besloot geen evange listen meer uit te zenden en hem een vaste predikantsplaats aanbood, besloot hij, met volkomen instemming zijner vronw, zich van dat genoot schap los te maken, om ongehinderd den evangelisatie-arbeid te kunnen voortzetten. Dit was in 1861. In 1865 werd Londen zijn arbeids veld, en wel het donkerste en duis terste gedeelte, in Whitechapei. Daar werd door den drang der omstandigheden hij moest toch zorgen voor zijn bekeerlingen, die, omdat zij te arm en te onbeschaafd waren, men nergens hebben wou de Oost-Londensche Zending geboren. Doordat de bekeerlingen zich ook naar elders verspreidden, werd on willekeurig het arbeidsterrein grooter en grooter. Tot in 1877, nadat de Oost-Lon- densche reeds de Christelijke Zending geworden was, de organisatie, die zich in verscheidene opzichten in militairistisclien geest ontwikkeld had, den naam Leger des Heils kreeg. Maar reeds voor dien tijd hadden helpers van den heer Booth hem vol bewondering hun generaal genoemd en zichzelf zijn luitenant. De verdere ontwikkeling maakte het rangenstelsel noodzakelijk, en ben wij tot dusver niet meer terug gezien. Van hetgeen aan dat oogenblik, het treurigste in onze geschiedenis, voorafging, moet ik eerst nog veel meedeeien. Het was omstreeks den tijd, toen Hendrik zich tot vertrek gereed maakte, dat Minnie, die den kring harer bekenden steeds zag uitbrei den, kennis maakte met een zanger van middelmatig gehalte, jong, maar niet zonder verleden, een idealist van den eersten rang, met een in het oog van de meeste menschen vrij ongunstig uiterlijk, maar die overigens alles bezat en voortreffelijk wist aan te wenden, wat de ver beelding van een jong meisje kon prikkelen en hare hartstochten op wekken. Die kennismaking leidde al vrij spoedig tot een nauwer verbin tenis. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1