Woensdag 2 Februari. Feuilleton. No. 27. 48e Jaargang. 1910. Gemeentebestuur, BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke summers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. SCHOOLWEZEN. De Plaatselijke Commissie van toezicht op het LagerOnderwijs maakt bekend, dat de openbare lessen aan onderstaande gemeentescholen Don derdag 10 Februari van 2—4 uur n.m. zullen worden gehouden. School A hoofd de heer Landsman. B Op den Zieke. F VanderSlikke. Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden wor den uitgenoodigd deze lessen bij te wonen. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. G. H. VüRTHElM, Secretaris. Eerste Kamer. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de Eerste Kamer heeft jhr. mr. J. Röeil, het nieuw gekozen lid voor Noor-Holland, zitting geno men. De openbare vergadering is verdaagd tot hedenvoormiddag te 11 uur, als wanneer de goedkeuring van eenige met vreemde mogendheden gesloten verdragen en de Staatsbe- grooting 1910 aan de orde is. TELEFOONNUMMER 10. flbonnemenfs-Aduertenfiën op zeer uoordeelige oooriuaarden Tweede Kamer. Hoewel vóór het jongste uiteengaan der Tweede Kamer hare weder bij eenroeping tegen de helft van Februari in uitzicht werd gesteld, is 't thans nog niet zeker of de Kamer tegen genoemd tijdstip dan wel een week later zal worden opgeroepen. (Adv.) De Ridderorden-zaak. De hoefijzer-correspondent van het „Hbl." meldt: De eereraad zal niet met zijn werk zaamheden aanvangen vóórde Tweede Kamer een beslissing heeft genomen over het voorstel Troelstra. Indien dit voorstel werd aangenomen zou de eereraad zijn taak overbodig achten. Ongevallenwet. Naar aanleiding van het wetsont werp tot dekking van het tekort der Rijksverzekeringsbank heeft de Ka mer van Koophandel te Haarlem zich tot de Tweede Kamer gewen dikwijzers op de laatste algemeene ver- 3e regt. infanterie, in aanmerking komen voor de betrekking van com mandant der 4e divisie infanterie, standplaats te Amersfoort, ter ver vanging van wijlen generaal-majoor Nierstrasz. De luit.-kolonel H. Meyboom, van het 7e reg. infanterie te Amsterdam, zal eerlang den dienst met pensioen verlaten. De tot kapitein-kwartiermeester bij het le regiment vesting-artillerie be noemde le luitenant-kwartiermeester P. Rienks, van het 3e regiment veld artillerie te Bréda, komt te Utrecht in garnizoen. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichten is Hr. Ms. pantserschip „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Termijtelen, 30 Januari te Port Said aangekomen en is Hr. Ms. pantser schip „Heemskerck", onder bevel van den kapitein ter zee G. L. Goed hart, 31 Januari van Napels vertrok- ken. De neutraliteit van het onderwijs. In een talrijk bezochte vergadering der afdeeling Utrecht van hetNeder- landsch Onderwijzers-Genootschap gehouden op 29 Januari j|. werd de volgende motie met algemeene stem men aangenomen. De afdeeling Utrecht van het Nederlandsch Onderwijzers genootschap, overwegende dat in de openingsrede van den voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onder met een uitvoerig adres, waarin de wenscheiijkheid wordt betoogd over te gaan tot splitsing der bank en het stetsel van loonklassen te stellen in de plaats der werkelijk verdiende dagloonen. Militaire berichten. Naar men verneemt, zou de kolo nel Buhlmann, commandant van het DOOR H- 3VH. <T_ "W. 11.) Langzamerhand brak het lang ge- wenschte oogenblik aan, waarnaar ""ine moeder zoolang met smach tend verlangen had uitgezien en aarvan zij gesproken had op dien "ve[getelijken avond, waaraan ik °g telkens terugdenk, toen ik buiten ptond in de lichte maan, die mij nu aak een trouwe avondgezellin was, anneer zij zoo kalm en heerlijk riJkte in zomeravondstonden. e «jongens" kwamen, een voor L?> voor g°ed thuis en ieder bracht, Tii *ii zi'n e'genaardigheden en ine tallooze wenschen, eene goede eveelheid drukte en zorgen aan. verschillende karakters en de anderingen die zij in den vreemde ggdering van dien Bond te Leiden aan den inhoud en de strekking van art. 35 der wet op hef lager onder wijs een uitbreiding wordt gegeven die nóch in de letter, nóch in den geest dier wet, nóch in de opvoedkun de eenigen grond vindtoverwegen de dat daardoor het overgroote deel van het Nederlandsche volk gekwetst wordt in zijn godsdienstige gevoelens hadden ondergaan, kwamen nu eerst goed aan het licht, leder had zijne eigen opvattingen en inzichten, die slechts zelden met die mijner ouders harmonieerden. Maar mijne moeder en Frederika, die elkanders goede engelen waren, gevoelden zich tegen den storm opgewassen, en toen op zekeren Augustusdag onze Johanna ten slotte ook het nest binnenviel, toen geloof ik, dat voor mijn moeder de schoonste dag van haar leven was aangebroken want, zij had ze allen bijeen. Hieruit volgt, dat Minnie ook tot onzen kring behoorde, dien zij ech ter geruimen tijd verlaten had. Het was voor hare muzikale vorming dringend noodig geweest, om te eindigen met het leven van een trekvogel, dat te vermoeiend was en te veel tijdverlies veroorzaakte. Mijn vader had in eene meer verwijderde plaats, waar zeer goed onderwijs te bekomen was, een rustig verblijf ge vonden en daar zou hare opleiding worden voltooid. Het was zijn wensch, dat zij zou trachten binnen bet jaar het doel te bereiken en dat zij niet zou toegeven aan hare neiging, die en zijn gehechtheid aan den huidigen staatsvorm en het regeerend vorsten huis; spreekt ats haar oordeel uit, dat in art. 35 der Wet op het lager onderwijs, hetwelk den openbaren onderwijzers voorschrijft, hun onder wijs dienstbaar te maken aan de opleiding hunner leerlingen tot alle christelijke en maatschappelijke deug den, voor hen zeer uitdrukkelijk de verplichting voortvloeit, hun leerlin gen opte leiden tot goedestaatsburgers die door voorbeeld en gewenning ge leerd hebben, de wetten te gehoor zamen en de boven hen gestelde autoriteiten en het regeerend Vor stenhuis te eerbiedigen en te eeren en besluit deze motie te publiceeren. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand December werd in de rijkspostspaarbank inge legd f 6,143,173.77Vj en terugbetaald f6,350,246.97, w. o. f6854 wegens aankoop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek en f424,361.99 aan af schrijvingen op Staatsschuldboekjes, zoodat meer werd ingelegd dan te rugbetaald f 207,073.19'7S. Aan het einde der maand Nov. 1909 wasten name van de inleggers ingeschreven f 156,758.759.73zoodat het tegoed op spaarbankboekjes op uit. Dec. 1909 bedroeg f 156,551,686.31 Va- Nominaal bedrag der voor inleg gers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Na tionale Schuld, rentegevende obli gatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrij ving in een Grootboek f7400; tot uit. Nov. 1909 was aangekocht voor een bedrag van f 3,719,800 te zamen f 3,727,200waarvoor in totaal van de betrekkelijke boekjes is afgeschre ven f3,391,232.545. Ingeschreven op Staatsschuldboek jes, nominaal f 465,500; afgeschre ven nominaal f 144,700. Meer in-dan afgeschreven nominaal f320,800 op uit. Nov. 1909 was ingeschreven voor een bedrag van f 9,473,600, te zamen f 9,794,400. Op uit. Dec. 1909 bezat de Rijks postspaarbank aan inschrijving op het Grootboek der 3 pets. Nationale Schuld, nominaal f 38,383,650 aan certificaten van dito inschrijving, no minaal f87000; aan 3 pet. obligatiën, nominaal f 50000. In den loop der maand zijn afge geven 10,315 nieuwe spaarbank boekjes, alsmede 362 Staatsschuld boekjes en afbetaald 6287 spaar bankboekjes, alsmede 89 Staats schuldboekjes aan het einde der maand waren in omloop 1,462,615 steeds sterker aan het licht was ge treden, om hare fraaie stem, die nog zeer in kracht en omvang was toe genomen, in het openbaar te doen hooren. Maar dit in kleinen kring te doen, was haar niet verboden en kon het ook niet, zoodat Minnie meermalen bij verschillende gelegen heden en op verschillende wijzen, hare gaven ten toon spreidde en ook in hare nieuwe omgeving weldra aller bewondering opwekte. Op zekeren dag ontving mijn vader een onverwacht bezoek van haar leermeester, die ik vermoed wel dat het op Minnie's aandringen geschiedde -- zeidedat hij zich verplicht achtte, mijn vader over hare toekomst te spreken. Niet in Minnie's muzikalen aanleg was, naar hij meende, hare kracht gelegen. Integen deel, die aanleg was betrekkelijk middelmatig, en zij zou niets anders worden dan eene gewone onderwij zeres, waarbij nog moest worden gevoegd, dat zij hem voor het geven van onderwijs niet zoo geschikt voorkwam, als men haar meende te zijn. Mijn vader was ontstemd. De spaarbank- en 12,422 Staatsschuld boekjes. Verkiezing Prov. Staten. Bij herstemming is tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland voor het district Edam gekozen de heer J. Korthals Altes (lib.) met 1744 stemmenop den heer W. J. Kern kamp (christ. hist.) waren 1388 stem men uitgebracht. Kwakzalverij. Nog steeds laat het onbevredigd, zegt, „de Stand.", dat wie geen arts is en toch acht de kranken te kun nen helpen, per sé als kwakzalver veroordeeld, met boete gestraft en in het voortgaan met zijn medicatie ver hinderd wordt. Dat bedrog gekeerd en streng ge straft wordt, keurt ieder goed. Maar staat zoo vast, dat er altoos bedrog in het spel is Wanneer, gelijk nog onlangs het geval was, zulk een niet gediplo meerd man aanbiedt zijn middel te laten beproeven in een hospitaal, zoodat de artsen van dit hospitaal zeiven zien en beoordeelen kunnen wat hij doet, dan is hij geen bedrie ger. Eer zoekt hij de openbaarheid en stelt er prijs op, dat men hem scherp beoordeelen zal. Waarom accepteert de faculteit zulk een proeve dan niet? Het oordeel over die proeve wordt niet alleen toegelaten, inaar zelfs gezocht. Bleek het dan geen probaat middel te zijn zoo ware de man voor goed buiten emplooi. Maar bleek het een metter daad bruikbaar middel te zijn, waarom dan de aanwending ervan belet of althans belemmerd Kon de faculteit beweren, dat alle haar gediplomeerde artsen steeds een juiste diagnose maken, en precies weten welk medicijn heil kan aan brengen zoo ware het iets anders. Maar juist dit kan de faculteit niet. Ze weet zeer wel, dat maar al te dikwijls ook de arts een verkeerde diagnose maakt, en een verkeerd ge neesmiddel kiest. Dit kan ook niet anders. Het alge meen menschelijk gebrek van onvol komenheid kleeft ook den arts aan. Doch waarom dan zoo uit de hoogte neergezien op wie buiten den kring van aftsen hulp acht te kunnen aanbrengen Juist een nauwkeurig keuren van zulk een haar onbekend middel zou opruimen wat op bedrog rust en alleen het metterdaad bruikbare doen stand houden. Vóór eenige jaren zond dr. Ignaz von Peczely een geschrift de wereld in, waarin hij staande hield, dat de iris van het oog het beste middel bood, om tot juiste diagnose van de krankheid te komen. Eerst geloofde waarheid was, dat mijne ouders zonder eenige kennis van zaken hadden geoordeeld en uitsluitend waren uitgegaan van het standpunt, dat de kinderen in staat moesten zijn, hun eigen weg in de wereld te vinden. Of die weg tot een groot productiet doel zou leiden, was minder de vraag. Zij konden hun iets nalaten en het een zou het an dere aanvullen. Zooals ik opmerkte, de goede man was ontstemdmaar hij werd boos, toen zijn bezoeker de opmer king maakte, dat Minnie door de natuur niet voor de muziek, maar voor den zang was bestemdniet om voor het geven van onderricht te worden opgeleid, maar wel dege lijk om haar zeldzame gave tot volle ontwikkeling te brengen en dan, op welke wijze ook, als zangeres op te treden. Ik ben altijd overtuigd geweest, dat mijnheer van Lang, die zelf een uitstekend onderwijzer was, de zaak volkomen juist inzag, afgescheiden van Minnie's wenschen waarbij nog komt, dat moeder zelve voorheen aan de geschiktheid van haar oudste niemand hieraan. Later echter trok de éene arts voor, de andere na naar Budapesth, waar deze arts woonde, en schier allen kwamen terug met de overtuiging, dat er een deel waarheid in de nieuwe vondst school. Eén hunner, dr. Emil Schlegel, gaf zich zelfs de moeite deze nieuwe vondst toe te lichten in zijn werk: „Die Augendiag nose des dr. Peczely's nach eigener Beobachtungen" uitgave van Franz Fuer, te Tübingen. In ons land daarentegen zou zulk een ruimte van blik ondenkbaar zijn. Al wat buiten de faculteit omgaat, heet hier kwakzalverij. En juist door deze averechtsche opvatting stuit men het werkelijke kwaad, maar prikkelt veeleer het publiek om buiten den kring der artsen hulp te zoeken en steunt daar door dan tegelijk wat werkelijk be drog is. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Maatschappij tot Nut van het Algemeen zal haar 124ste algemeene vergadering houden op Woensdag 18 Mei, te Amsterdam, onder leiding van mej. Meta A. Hugenholtz. De nieuwe voorstellen van het hoofdbestuur zijn de volgende lo. het hoofdbestuur te machtigen, een herziene en vermeerderde uitgave van het Nederlandsch Volksliederen boek te bezorgen tot dat doel voor 1910—11 beschikbaar te stellen een bedrag van f 2200. 2. Het hoofdbe stuur te machtigen, aan elk der beide algemeene vergaderingen van 1911 en 1912 te verbinden een samenkomst, de eene van bestuurders van depar tementale volksbibliotheken,de andere van bestuurders van departementale bewaarscholen, en daarbij de keuze van de prioriteit aan het hoofdbe stuur te latenvoor bedoelde sa menkomst in 19*11, beschikbaar te stellen een bedrag van f1000. 3. Het hoofdbestuur te machtigen, op voorwaarden, zijnerzijds vast te stel len, deel te nemen in het waarborg fonds van de Centrale Nutscrediet- bank, gevestigd te Breda, tot een bedrag van f2000; 4. Het hoofdbe stuur te machtigen, op zijnerzijds vast te stellen voorwaarden, gelde- lijken steun te verleenen aan depar tementen, welke in hun kring de huisvlijt wenschen te bevorderen voor dat doel in 1910—11 beschik baar te stellen een bedrag van f 500 5. Het hoofdbestuur op te dragen, propaganda te maken voor de maat schappij en haar werk, door woord en geschrift; voor dat doel voor 1910—11 beschikbaar te stellen een bedrag van f 2000. dochter getwijfeld hadmaar mijne ouders hadden omtrent deze dingen opvattingen, die destijds nog meer algemeen werden gedeeld en zij vonden het eene vreeselijke gedachte dat eene jonge vrouw in het open baar optreedt, allermeest als zange res en om geld. Zij zagen meer op het gewone kunstenaarsleven dan op de kunst zelve. Hoe het ook zij, de eerste opwel ling van mijn vader was, Minnie on middellijk terug te doen komen want hij achtte haar onder de hoede van mijnheer van Lang niet veilig meer. Alleen op diens uitdrukkelijke verklaring, dat hij uit plichtgevoel gehandeld had, maar zich nu ook van alle verantwoordelijkheid ont slagen achtte, en met zijn gewoon onderricht zou doorgaan alsof er niets had plaats gehad, gaf mijn vader zijne toestemming dat Minnie blijven zou tot het einde van het contract. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1