HOEST eh V Advertenties Huishoudster BUITENLAND» Long Hersteller. meester- zich uit had om ich een gang tot ioor een imst van ker rus- erde den stoel en had, op erd, dat mogelijk rwerpen, ad hij in' n boeken Id gede- politie- nandant tigd. De arna ge- :entelijl<- n achter, ^-jarige ider de Elden- a aange- erwond, zijn wo- De nran niet ge nval had :oodat de t was. een ar- viel in De kleine rieden. uit Veen- en bood- ildervank. ferugge- het laatst ichting nl. dam. Men dheid en hum heeft p afschu- zijn leven ietpatroon ontploffen, den romp met bloed iarland en erdag van h Castle" van de hip is 586 n 42 voet ns. Het is iet vervoer de en 250 gen n Ierdag wer- nen aan de re te Parijs wering be- stroomt de ,ps El.ysées omt tot het terdagmor- rnue Ledru- ruggegaan, ater bij het neter hoog. water blijft n openbare t bevestigd t de streek eine gunstig rue Villiers ie bewoners aan levens- ibacérés is ionné's zijn Ionische ver- .,d heeft ziek tel verklaard af te kondi- rusfig blijk den onder- ijn gedeelte- er heeft geen Drie lijnen, staan even- :n minister per schud zocht. Rome hee» n 45 cM. be- n doorbraak el ijk gedeelte Chaffonniers iantal huisjeS |as en drink' .nd gekomen Ie en op den et verkeer is e l'Opéra e» de la Pa'*; ng plaatsv in het station Te Monte'' gevall£jn' 7a- .stateerde L» jen langzame j maar gestadige daling van de Seine. Men heeft alle slachtoffer te Genne- v Uiers, ten getale van 7000, te hulp kunnen komen. Op de qua. Conti 2ijn weder nieuwe inzakkingen ont- StDe afgevaardigden, die Zaterdag avond in de Kamer waren, wandel den met de overjassen aan in de Salie des Pas perdus rond. De val van het water was rondom het gebouw van de Kamer nog niet merkbaar. De juvisy was het water ongeveer 10 cM. gevallen. Het baanvak Parijs— Corbeil van de lijn P. L. M. begint reeds droog te loopen. De toestand te Altfortsville is eenigszins verbeterd. De minister van oorlog heeft de veeartsenijschool te Altfort, waar 500 slachtoffers zijn opgenomen, bezocht en zich vervol gens naar St. Denis begeven. Bij Chalons is de Marne aanzien lijk gedaald en de Yonne bij Grand Morin eveneens. In het 12e arrondis sement is het vallen van de Seine reeds duidelijker merkbaar. De grond verzakkingen breiden zich hoe langer hoe meer uit. Verschillende electri- sche kabels op den boulevard St. Germain en in het 2de arrondissement zijn gebroken. Het Théatre des Variétés te Parijs kan geen voorstellingen geven. In verschillende straten van het quartier Notre Dame heeft men geen gas. Een vrij breede brug, op de Esplanada des Invalides, is onder het gewicht van de nieuwsgierigen be zweken- Een groot aantal menschen vielen in het water, maar kwamen er af met een nat pak. De benedenverdiepingen van de Magazins du Louvre zijn onderge- loopen. Zaterdagmiddag begon de over dekte speelplaats van de school in de rue Amiral Roussin, waar 100 slachtoffers van de overstrooming gehuisvest waren, merkbaar te ver zakken, zoodat de menschen ergens anders onder dak moesteu worden gebracht. De waterleiding van Actières staat 50 cM. onder water. Van gisteren wordt uit Parijs gemeld: De daling van de Seine gaat langzaam voort. Het niveau bij de Austerlitz- brug was te middernacht 8 M. 43 c.M. om 6 uur hedenochtend 8 M. 36 c.M. hedenmiddag 8 M. 30 c.M. In de laatste 48 uur was de daling 28 c.M., lieden 1 c.M. in het uur. De daling van den waterstand in de Marne en de Boven-Seine houdt aan. Daar entegen is er een geringe was in de Yonne merkbaar, waarvan de geringe invloed zich in den loop van Dinsdag te Parijs zal doen gevoelen. Het is heden mooi weer; in den afgeloopen nacht vroor het twee gradendezen namiddag wees de thermometer 6 graden boven nul aan. De barometer is sedert gisteren 10 millimeter ge stegen en staat thans op 762. In verscheiden overstroomde wijken van Parijs is de verbetering van den toestand merkbaar; in het 12e arron dissement is het rijtuigverkeer weer begonnen. De rue Bonaparte en ver scheiden andere straten van den bou levard Saint Germain naar de Seine zijn gedeeltelijk droog geloopen. Een deel van de stad is zonder electrisch licht. Bij talrijke dagbladen, waaron der de „Temps", het „Journal des Débats", „Le Journal" zijn machine rieën en letterzetterij onder water geloopen. De gemeente Genneviliers staat on der waterde diepte wisselt af tus- schen 2 en 3 meter. Te Puteaux en Neuilly staan vele huizen op instorten. Op het eiland Lacroix bij Rouen wees de peilschaal gisteravond 10 M. 5 cM. aan. In de omgeving van het station Saint Lazare te Parijs zijn nog altijd iastortingen te duchten. Niet alleen Frankrijk wordt door een watersnood geteisterd, ook Duitschland krijgt er zijn deel van. Sinds eenige dagen, zoo wordt uit Duisburg bericht, stormt en sneeuwt en regent het onafgebroken aan den Nederrijn. En Rijn en Ruhr zijn verder buiten hare oevers getreden, dan sinds langen tijd het geval is geweest. Het geheeie laaggelegen stadsgedeelte van Duisburg—Meiderich staat onder wa fer. Ten gevolge van den hoogen waterstand in de havens stijgt ook net grondwater buitengewoon, waar door de wijnkelders onderloopen. Het water van den Rijn dreigt de fabrieken van Krupp te Rheinhauen onder water te zetten. Er wordt hard gewerkt om dit gevaar af te wenden. Het scheepvaartverkeer op den Rijn 's grootendeels gestaakt. Het lage land rondom Duisburg maakt den indruk van een golvend meer. Ook aa'i den Boven-Rijn wast het water gestadig. Sir.ds het begin van de vleesch- staking is het verbruik van vleesch in New-York alleen, volgens de juist gepubliceerde cijfers met 2.000.000 pond verminderd. De staking heeft bovendien nog tengevolge, dat de koelpakhuizen vol zitten met voor raden en geen plaats hebben voor nieuwe aanvoeren. In een merkwaar dige rede verklaarde Aartsbisschop Ireland, Vrijdag dat hij niet kon sympathiseeren met devleeschverbrui- kers. De Amerikanen, zoo zeide hij, eten te veel vleesch. Zoowel onder rijken als ar men bestaat op dit punt de grootste buitensporigheid. Wanneer de Amerikaansche vrouwen naar de markt gaan, hetzij zij een groot deposito bij een Bank hebben of niet, zouden zij zich schamen als men haar iets anders, dan het duurste vleesch zag koopen. Zij zijn ontzettend onwetend op het gebied van de huishouding en weten van de kookkunst niet veel meer af. BELGIË. Wat de incidenten der koninklijke nalatenschap betreft, of er al of niet eene interpellatie ge houden wordt, men zal vooral over de Coburgstichting spreken bij de thans aan den gang zijnde en voor de Kerstvacantie onderbroken be spreking over de begrooting van ko loniën. Deze bespreking zal eene gansch andere richting nemen dan in De cember, en vermoedelijk zal nu wet de stelling van den heer Tibbaui, die ook diegene is van den heer Beernaert, de bovenhand halen. het tusschen nationalisten gaat; dan wordt de uitslag van de verkiezing aan de vier Schotsche universiteiten bekend: zij vaardigen naar 'tvorige Lagerguis twee conservatieven af en zullen dat allicht weer doenhet Sehotsche district Wick Burghs koos in 1906 met kleine meerderheid (1362—1265) een unionist, maar Schotland is nu in versterkte mate liberaal, zoodat de uitslag van de week twijfelachtig lijkt. Eindelijk is er in de volgende week de verkie zing op de Orkney- en Shetiand- eilanden, waar zeer waarschijnlijk de liberaal herkozen wordt, De meerderheid die de regeerings- partij boven de unionisten heeft ge haald, kan misschien nog wat groo- ter worden, maar het zal slechts be vestigen, wat nu reeds voldongen blijkt dat de unionisten en hun zaak de tariefhervormieg geslagen zijn. En het blijkt niet alleen uit de cijfers. De uitlatingen ook van de conservatieve bladen wijzen op een verwarring in hun gelederen. Aller lei voorstellen, die van die stemming blijk geven, komen uit hun rijen. Er is een gemis aan zelfbeheersching en overleg, die het gevoel van de ge leden nederlaag verraadt. Eerst kwam de „Times" met zijn voorstel tot het sluiten van een com promis een doodgeboren kind. De „Westminster Gazette" ging er wel even op in, maar haalde gauw weer bakzeil. Een inzender tikte de redactie cp haar vingers en in hetzelfde num mer, waarin zij zijn schrijven opnam, werd in het hoofdartikel geschreven dat de beperking van het vetorecht der Lords een vaststaand en nood- HOFLEVERANCIER. Het meest moderne, bestbekende en succesvolste geneesmiddel ter Vereld tegen Onmisbaar voor Sprekers, Zanqers en alle, die aan ZwakHEJd der keel lijden. WAARSCHUWING: Eisch beslist „Owbridge" en neem geen andere. Het is de besre, goedkoopste en veiligste weg ter genezing. Vervaardigd door W. T. OWBRIDGE, Ltd., Fabrikanten, The Laboratory, HULL. Gevestigd 1874. Verkrijgbaar tegen 67K cents bij olie Apothekers en Drogisten of bij den Agent W. P. HUISWAfi, Javastraat 82, Amsterdam. Owbridge's Longhersteller is o.a. verkrijgbaarte Middelburg bij JOH. DE ROOS, Vlasmarkt, Firma SCHULTE Co.te Vlissingen bij A. BENIEST, Lepelstraat, Drogisterij „DE RUYTER" te Goes bij Firma Gebr, MULDER. Monsters worden gratis toegezonden door den heer HUISMAN. Javastraat, 80—82, Amsterdam. Wat de millioenen Congoleesche actiën dezer stichting aangaat, heeft iemand eene hypothese opgeworpen, die wel eens nieuwe uitleggingen in de Kamer zou kunnen uitlokken. Men weet dat de koning heeft verklaard dat deze sommen hem niet toebehooren. Welnu, de laatste leening, door België aan den Congo- Staat gedaan, is niet aan België te rug betaald en het is door niet aan te dringen op uitbetaling, door af stand zijner rechten, dat België den datum der naasting zal bespoedigen. Zouden, in 's konings gedachte de titels der Coburg-stichting niet de contra-waarde van deze leening zijn Ziedaar wat men zegt, zonder dat daarom vaststaat of het vermoeden eenigen grond heeft. Wat er van zij de beheerders der Nieder Fullbach (of Coburg)-fondatie vergaderden Vrijdagmorgen en be sloten de stichting in haar geheel te verdedigen en het gerecht te laten uitspraak doen, mochten door de prinsessen vorderingen op de waar den der stichting worden ingesteld. ENGELAND. Thans zijn gekozen 271 unionisten, 272 liberalen, 40 ar beiders en 80 Ieren. Er zijn dus nu 663 zetels bezet. Zaterdag stemde alleen Mid-Derby. Deze week zijn er nog twee ver kiezingen in lersche districten, waarin zakelijk gedeelte uitmaakt van de liberale politiek. Verder dat een even- tueele nieuwe verkiezing zelfs geheel op het platvorm van het vraagstuk omtrent het Huis der Lords en wel van het geheeie vraagstuk daaromtrent zou moeten worden uitgetreden. Na de „Times" kwam in de even eens unionistische „Daily Mail" op een in 't oog loopende plaats een artikel voor, geteekend „Irishman" waarin een andere poging werd ge waagd. Wilden de liberalen geen water in hun wijn doen, dan moesten de Ieren worden bewerkt. De schrijver maant de unionisten van de gunstige gelegenheid gebruik te maken en den Ieren hun HomeRule toe tezeggen Zij zouden er het rijk des te vaster door vereenigen. De heer Mtiller in de „Fortnightiy Review" van Februari, meent zelfs dat men de Ieren maar heelemaal los moet laten. „Ik kan niet geoloven" zegt hij, „dat Ierland als een vreemde Staat een grooter bedrieging is voor Engeland dan Cuba voor de Vereenig de Staten van Amerika!" Een ander zoet gefluit kwam uit Birmingham. De gewoonlijk door Chamberlain geïnspireerde „Birming ham" zocht geen overeenstemming te krijgen over het Home-Rule vraagstuk. Het Jingoblad wees er op, dat reeds een onderwerp bestond, dat Ierenen unionisten vereenigde de tariefher vorming. Moest men dan ook niet samen hiervoor optrekken En de „Evening Standard" zou nu zeggen, dat de tariefhervorming on middellijk een belangrijke rol in liet parlement zal spelen De unionisten zouden voornemens zijn een amen dement ten gunste van tariefhervor ming voor te stellen, of bij het adres van antwoord, öf als de begrooting weder ingediend wordt. Een hoope- looze onderneming. Reeds de „Times" heeft verklaard, dat het beschermend stelsel geslagen was en nu zou men verwachten, dat de Ieren hun Home Rule zouden opgeven om voor de tariefhervorming te steunen? Waar zoowel Balfour als Austen Chamber lain zich nog onlangs tegen Home Rule Tebben uitgesproken, kan men in dit voorgenomen amendement dan ook niets anders zien dan een daad van propaganda van de unionisten, om hun protectionistische beginselen verder ingang te doen vinden onder het volk. Het is het beste wat de conservatieve partij na den verloren slag kan doen: de kiezers verder be werken. Overigens zijn zij, hoewel in grooter getale in het Lagerhuis terugkomende, machteloos. DUITSCHLAND. Bij de militaire debatten in den Rijksdag zeide Za terdag Von Oldenburg dat de Keizer elk oogenblik tot de officieren moest kunnen zeggen Ga met 10 man den Rijksdag sluiten. Hierop volgden gedurende enkele minuten herhaalde luide uitingen van vroolijkheid, waarop geleidelijk opgewonden uitroepen van sociaal democraten volgden. De afgevaardigde Ledebour vroeg daarop: „Wat zegt de voorzitter daarvan 7" De vice president, de erfprins Von Hoheniohe, antwoordde daarop onder groote opwinding van het Huis. Ik verkies geen critiek in dezen vorm en roep u tot de orde. De opwinding duurde eenigen tijd. Toen verklaarde Singer dat de zinsnede van Oldenburg moest worden beschouwd als een recht- streeksche aansporing tot schending van de grondwet. Wanneer de voor zitter deze had gehoord, had hij moeten protesteeren, zooals hij dat verschuldigd was aan de waardig heid van den Rijksdag. Wanneer hij haar niet had gehoord, dan verwachtte Singer, dat hij hetgeen hij verzuimde nog zou doen. De erfprins Von Hoheniohe ver klaarde daarop, dat hij de uiting zoo had opgevat, alsof Oldenburg had willen zeggen, dat de Pruisische sol daat tot het uiterste het bevel van den veldheer heeft te volgen. Had hij de woorden niet zoo uitgelegd, dan zou hij ze scherp hebben ge laakt. Oldenburg bevestigde dat dit zijn bedoeling was geweest. De nationaal-liberaal Basserman, Graeker van het centrum en dr. Müller van de vrijz. volkspartij pro testeerden in naam van hun partijen tegen de in Oldenburgs woorden opgesloten aansporing lot schending van de grondwet. De sociaal-democratische afgevaar digde Sachse riep „weg met den voorzitter". De erfprins Von Hoheniohe pro testeerde tegen dezen uitroep en riep Sachse tot de orde. BALKAN-STATEN. Het ondoor dachte optreden van den Griekschen Officierenbond in de huidige kritieke phase van de Creta-quaestie dreigt ernstige gevolgen te hebben. Het bekende optreden van de Cre- tensische volkvertegenwoordigers heeft derPorte aanleiding gegeven te pro testeeren en wel op een wijze die geen twijfel meer mogelijk laat. Iedere maat regel, die de inlijving bij Griekenland een stap verder brengt, zal door de Porte als een casus belli worden be schouwd, werd aan ieder, die in de zaak belang stelde, en dat is o. a. geheel Europa, te kennen gegeven. En nu zien we in de crisis, die Griekenland doormaakt, den heer Venizilos, die naar zijner landgenoo- ten aard, niet tot de kalmsten behoort eerst naar Athene komen en vervol gens bij de dezer dagen door Regee ring en Officierenbond gevoerde on derhandelingen op den voorgrond treden. Venizilos voert het woord na mens den Bond en wat het ergste van alles is, weet de plannen van den Bond door te drijven. Crefa en de officieren geven den toon aan. Waarborgen voor een beza digde politiek ontbreken dus te eenenmale. En die is thans meer dan ooit geboden. Het gist op Creta, in Griekenland heerscht het zwaard en de Porte toont zich niet alleen verbitterd, maar meer dan ooit vastbesloten om niet toe te geven. En met reden. Creta is voor Turkije wat Malta voor En geland in de Middellandsche Zee is Zonder Creta is het veld van actie der Turksche oorlogsmarine voor nu en later tot de Aegeische Zee en even daarbuiten beperkt. Met Creta is Turkije een Middellandsche Zeemo gendheid niet alleen, maar kan als zoodanig ook op een toekomst van groote mogendheid hopen. En dat willen de Turken, soldaten in hun hart als ze zijn, voor alles. Komen op de Nationale vergade ring, die te Athene bijeengeroepen zal worden, Crefenzische afgevaar digden, dan zal Turkije dit als eên casus belli oplaaien an onverwijld Tessalie binnenrukken. Aldus ver neemt de „Köln. Zeiting" van haar correspondent te Konstantinopel. Men ziet de toestand is kritiek, ka« het althans gemakkelijk worden. Wat in Griekenland geschieden zal, is bij den bestaanden ongewonen politieken toestand met geen moge lijkheid te voorzien. Onder dergelijke omstandigheden is alles ook het on verstandigste en minst gewenschte mogelijk. De gevechten aan de Turksch- Bulgaarsche grens, zijn evenmin ge schikt de gemoederen te kalmeeren. Machmoed Ljefket Pasja heeft zich gehaast aan den Buigaarschen gezant mede te deelen, dat de grensquaestie geregeld zal worden. De opwinding in het Turksche Officierskorps is echter groot, maar zeker niet grooter dan aan gene zijde van de grens. Te Sofia is de Servische kroonprins allerhartelijkst ontvangen en zelfs in Macedonië toonen Serviërs en Bulgaren een toenadering, die allesbehalve ge ruststellend is voor de Turken. Gesteld een gewapend Turksch- Grieksch conflict. Zullen Bulgarije en Servië dan niet een poging wagen zich meester te maken van het zoo lang en zoo zeer begeerde Macedonië? Wat zal dan echter Roemenië doen en wat last not least Europa Gaan we, zoo vragen we ons ten slotte af, weer een Balkancrisis te gemoet, zal Europa weer zulke som bere, neerdrukkende dagen moeten beleven als nu een jaar geleden Het zal vooreen niet gering gedeelte afhangen van den invloed, dien koning George van Griekenland ver mag uit te oefenen op zijn officiers korps. WEEBBEBICHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 31 Januari 1910.) Hoogste barometerstand 770,9 :te Horta. Laagste barometerstand 742,7 te Bodo. Verwachting tot den avond van 1 Febr. Matige tot krachtige Z.W.-lijke wind. Toenemende bewolking. Waar schijnlijk regenbuien. Zachter. Den 29en Januari 1.1. overleed in de Rijksklinieken te Utrecht, na een lang en smartelijk lijden, mijne innig geliefde Echtgenoote LEUNTJE LEIJNSE, in den jeugdigen leeftijd van ruim 23 jaar, mij en mijn eenig dochtertje diep bedroefd achter latende. Haar liefhebbende Echtgenoot, P. DE JONG. Vlissingen, Jan. '10. Algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van deelne ming, ondervonden bij het overlij den van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer K. VISSER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. K. VISSER—Gijzels. Vlissingen, 31 Januari 1910. Voor de vele blijken van deelne ming, ondervonden bij het over lijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ADRIANA FRANCKE, Wed. van W. Steendam, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. S. STEENDAM. Vlissingen, 29 Jan. 1910. WITTE KRULDUIVEN TE KOOP f 3 per paar. Adres VAN DER ROEST, Buiten haven 25. gevraagd, goed kunnende koken. Brieven fr. FRANS TIMMERMAN.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3