Donderdag 27 Januari. No. 22. 48e Jaargang. 1910. Gemeentebestuur» Van Week tot Week. Feuilleton» ^innenlandT VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- eri Feestdagen. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangh eb benden, dat op Maandag 14 Fe= bruari a. s. als leerlingen tot de scholen A (Coosje Buskenstraat), B (Hendrikstraat) en F (Joost de Moor straat), kunnen worden toegelaten kinderen van on- en minvermogen den, die op het tijdstip der toelating zes jaren oud zijn. De aangifte der nieuwe leerlingen kan geschieden van Maandag 17 Januari tot en met Zaterdag 29 Januari e. k., des voorin, van 9—12 uren,ter Gemeente-Secretarie (Griffie). Bij de aangifte wordt men verzocht een Trouwboekje mede te brengen. Vlissingen, 15 Januari 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Nog steeds is de afloop der ver kiezingen voor het Engelsche Lager huis. niet met zekerheid te voorspel len alleen is het zoo niet zeker, dan toch zeer waarschijnlijk geworden, dat de liberale regeering alleen zal kunnen regeeren met behulp der leren. Daar mede is op den langen duur voor de liberalen het spel verloren. Het is nu eenmaal een feit, dat de Ieren slechts gedwongen een deel van Groot-Brittanje blijven uitmaken, dat zij bij de Engelschen, die het win gewest toch niet willen laten schie ten, wederkeerig niet gezien zijn en dat een ministerie, van Engelands vij anden afhankelijk, niet voortdurend op den steun der natie kan rekenen. Zeer zeker zullen de Ieren, in het gevoel van hun macht, dadelijk de quaestie van home-rule (zelfbestuur) stellen en de liberale regeering zal verplicht zijn in dat schuitje mee te varen en aldus den eersten stap naar Ieriand's onafhankelijkheid te doen. Maar wat dan Achter die vraag passen een groot aantal vraagteekens. Opmerkelijk is het zeker dat bij deze verkiezingen de werkliedenpartij het er zoo slecht afbrengt. De so cialisten hebben geen het minste suc ces behaald; maar is dit minder op merkelijk, omdat het socialisme in het Vereenigd Koninkrijk zoo weinig wortel geschoten heeft. Terwijl aller oog gericht is op de Britsche zaken, nemen de overige momenteel de belangstelling van 6.) door Ti- J_ "W_ o lk had geen recht dat te doen ik had zelfs geen recht tot zulke onderstellingenmaar ik kon de gedachte niet verbannen, dat dit jonge leven een wandeling was ge weest door een donkeren winterdag. In die dagen vierde mijn beste moeder haar geboortefeest, maar ik kon eerst eenige dagen later huis waarts gaan, kocht een eenvoudigen korf, verzocht Else dien met bloe men te vullen en deelde haar de bestemming er van mede. Zij vol deed aan mijn verzoek, dat feitelijk een gewone bestelling was, zooals zij aan alle dergelijke voldeed schijnbaar zonder eenige sympathie; maar toen ik het voor mijne moeder weinigen in beslag, 't Meest is de aandacht nog gevestigd op de Hongaarsche crisis. Het is den heer Khuen Hedervary dan toch gelukt een nieuw Hongaarsch ministerie samen te stellen, waarop de goed keuring des keizers verkregen is, en waarvan hij zelf voorzitter en minister van binnenlandsche zaken zal wezen De samensteller heeft altijd in bij zondere mate het vertrouwen der kroon genoten, hetgeen natuurlijk niet bewijst dat hij met zijn kabinet iets tot stand zal kunnen brengen. In ieder gevai zal nu voldaan worden aan den wensch des keizers en een ontwerp kieswet ingediend, waar schijnlijk met invoering van enkei voudig stemrecht en van geheime stemming; althans in de steden, wat vreemd genoeg is, daar juist ten plattenlande aan geheime stemming het meest behoefte bestaat, zoowel in Hongarije als elders. Op de con stitutioneele partij moeten de plannen van den graaf geen gunstigen indruk hebben gemaakt. ■k Een eigenaardige beweging is die, welke in Amerika het gevolg is van de duurte der levensmiddelen. Waar aan die toe te schrijven Sommigen schrijven ze toe aan de stijgende goud-voortbrenging, ook wel aan de gedeeltelijke uitputting der natuur hulpbronnen, aan de „trusts", de be schermende rechten, het speculeeren, de algemeene spilzucht en de eischen der werklieden. Het wil ons voorko men dat vele dezer oorzaken te za- men werken. Wanneer een welvarend volk eenvoudig, matig en arbeidzaam blijft en niet door onnatuurlijke middelen beschermd wordt, dan be hoeft het in normale omstandigheden voor dure tijden, dat wil zeggen voor prijzen die niet onder ieders bereik vallen, niet zeer bevreesd te zijn. Men wil de kwaal nu verdrijven door middelen die even onnatuurlijk zijn, omdat ze geen enkele oorzaak aantasten en uiteraard slechts van tijdelijken aard kunnen zijn. Het be gon met een verbond van elf duizend gezinshoofden in de ambachtsver- eenigingen. Overtuigd dat het gebrek aan vee in de fokkerijstaten niet de eenige oorzaak is van de hooge vleeschprijzen, verbonden zij zich schriftelijk om twee maanden lang geen vleesch te gebruiken.Spoedig nam het aantal snel toe en nu reeds moe ten zich meer dan een millioen men- schen in verschillende deelen der Vereenigde Staten tot hetzelfde ver bonden hebben. Men hoopt dat ook New-York zich zal aansluiten. Dat de vleeschprijzen al spoedig gingen dalen is te begrijpen, maar dat men geen rekening had gehou den met de economische wetten bleek ai even spoedig. Immers, de kruide- bestemde geschenk zag, zoo schoon, zoo zacht-liefelijk en zoo smaakvol tevens, toen kon ik de gedachte niet weerstaan, dat dit niet het werk was van hoofd en handen alleen, en ik moet haar dat gezegd hebben in veel warmer woorden, dan ik ge woon was te bezigenwant ik zag iets schitteren in haar oogen, dat ik er tot dusver nimmer in had opge merkt. Nooit zal ik den brief vergeten, tot heden als een heiligdom bewaard, dien mijne moeder mij in antwoord op den mijnen en op mijn geschenk schreef, in afwachting mijner per soonlijke overkomst. Het was eigen lijk minder de brief zelf, die zulk een diepen indruk maakte, hoe ge lukkig ik mij ook gevoelde door de dankbare stemming, waarin de lieve vrouw mij al het nieuws meedeelde, waardoor de blijde dag zich had gekenmerkt. Ik had haar het een en ander over Else geschreven en wat zij mij daarop antwoordde was zoo vleiend voor de kleine bloemen- maakster, maar tevens zoo innig hartelijk uitgedrukt, dat ik niet nala ten kon, Else den brief te laten lezen. TELEFOONNUMMER 10. niers en grutters kregen het verba zend druk en kondigden dientenge volge eene verhooging hunner prijzen aan waar de verbruikers zich weer tegen verzetten, door b.v. op te wek ken om unaniem slechts een bepaal den prijs voor sommige artikelen te betalen Men spreekt reeds van een parle mentair onderzoek. Eer de resultaten daarvan er zijn zal het onnatuurlijk verschijnsel wel weer tot de geschiede nis behooren. Naar aanleiding eener verklaring in het Pruisische Huis, van den minister van financiën, is ook de naam van ons land genoemd. Deze verklaring bevatte dat Pruisen de voorgenomen riviertoilen met alle kracht en met terzijdestelling van alle hinderpalen zou doorzetten. Sak sen, Baden en Hessen waren daar tegen, doch zullen hunne oppositie laten varen, omdat in den Bondsraad een meerderheid voor het Pruisische voorstel verzekerd is. Alleen zullen zij dan trachten bij de regeling der ta rieven zoo gunstig mogelijke voor waarden te bedingen. Intusschen bestaan er ook verdragen over de vrijheid van de Elbe en de Rijn scheepvaart, met Oostenrijk en Ne derland. In Oostenrijk had men zich eerst ook tegen de scheepvaarttollen verzet, maar dat schijnt aan het luwen, waarschijnlijk als een soort van dank baarheidsbetuiging voor de Duitsche hulp in zake de Bosnische quaestie. Ook Nederland hoopt men, volgens een bericht aan het „Berliner Tage- blatt", gunstig te stemmen, en wel door zekere kanaalplannen. Wat daarmede oedoeld wordl, 'is ons voor het tegenwoordige nog niet bekend. Wij stelden er onze lezers reeds van in kennis dat de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken, de heer Knox, bij de gouvernementen te Tokio en te St. Petersburg het voor stel deed om de spoorwegen in Mand- schourije onzijdig te verklaren. In Amerika vreest men dat Rusland en niet minder Japan langzamerhand deze spoorwegen zullen inpalmen, om dan Afandschourije af te sluiten voor den internationalen handel. japan's antwoord is thans den ge zant van Amerika overhandigd. Het moet een korte weigering bevatten om in het voorstel te treden en zulks om verschillende redenen, maar vooral omdat de aanneming geen voordeel voor China of Japan zou bevatten en aan den commercieelen toestand in Mandschourije, waar Japan zich strikt houdt aan zijn verplichtingen inzake den vrijen handel en het behandelen van alle mogendheden op gelijken voet, niets zou veranderen. Bbonnemenfs-fidüerteïitiëH op zeer uoordeelige uooriuaarden Zij schrikte, naar ik meen, een weinig van dat bewijs van vertrou wen, maar zij nam toch blozende het geschrift aan en het scheen mij toe, dat zij er den inhoud van ver stond maar toen zij genaderd was tot dat gedeelte, hetwelk op haar zelve betrekking had, werd zij aan eene hevige aandoening ten prooi en barstte in een hartstochtelijk snikken uit. Ik had toen, zonder het te weten en zonder het op dat oogenblik te willen, reeds een blik in haar ver leden geslagen, al werd mij nog niets stelligs bekenddoch dit laatste wenschte ik ook niet, mis schien wel door een onverklaarbare vrees teruggehouden. Ik zeide haar eenvoudig, dat het mij leed deed dat die brief hare aandoeningen had opgewekt en trachtte zoo goed mo gelijk haar tot bedaren te brengen, door hare aandacht op andere din gen te vestigen. Ik geloof, dat zij mij volkomen begreep en niets haar meer welkom was dan te kunnen zwijgen, al voorzag zij misschien ook dat dil op den duur niet moge lijk zou zijn. Ook Rusland moet nu het voorstel in zachte bewoordingen van de hand hebben gewezen, zooals te verwachten was. Men meent dat Amerika zich voorloopig hierbij zal neerleggen en een antwoord geven in vriendelijke bewoordingen. Of de zaak hiermede echter voor goed van de baan is, zouden wij voorhands durven betwijfelen. Jhr. Mr. J. Roëll. De heer mr. j. Röell, die gisteren tot lid der Eerste Kamer voor Noord- Holland is gekozen, heeft reeds twee keeren in dit college zitting gehad, ml. 1887 (toer. Zeeland hem afvaar digde) en in 1898 voor Zuid-Holland. In 1877 zond Utrecht hem naar de Tweede Kamer, waarheen hij in 1888 opnieuw (door Haarlem en Utrecht) werd afgevaardigd. Van 18941897 was jhr. mr. J. Röell minister van buitenlandsche zaken in het door hem gevormde Kabinet, terwijl hij van 1901 tot 1909 voor Utrecht II in de Tweede Kamer zitting had, van welk college hij van 1905 af president was. Oranje Nassau-oord. Hare Majesteit de Koningin-Moeder vergezeld door freule Van de Poll, jhr. de Ranitz, graaf van Limburg Styrum en mr. De Nérée van Bab- berich kwam gisteren ongeveer half drie in het Sanatorium Oranje Nas sau's Oord aan, waar Hare Majesteit werd ontvangen door den geneesheer directeur dr. A. Schuld en den rent meester van het landgoed den heer Hüpscher. Dr. Schuld stelde de adjuncl-di- rectrice, mej. van Kaathoven en den inwonenden geneesheer dr. Hobbel aan Hare Majesteit voor. Daarna begon de rondgang door het gebouw. Achtereenvolgens be zichtigde Hare Majesteit de nieuwe Röntgen-installatie en het toestel tot reinigen en desinfecteeren van vaat werk enz. Daarna bezocht Hare Ma jesteit alle patiënten, zoowel die buiten op de lighallen ais die in bed lagen. Voor ieder had Hare Majesteit een vriendelijk woord en schonk ieder een bouquetje levende bloemen. Na den rondgang door het hoofdgebouw bezichtigde men de magazijnen, keu ken, wasscherij en machinegebouw, waarna men een bezoek aan de don kere kamer en apotheek bracht. Na dat het hooge gezelschap in de ka mer van de adjunct-directrice, waar ook mevrouw Schuld zich bevond, eenige ververschingen had gebruikt, vertrok Hare Majesteit even na half vijf. Die schijnbaar onbeduidende om standigheid bracht een keerpunt in ons beider leven. Het bleek kort daarna, dat Else hare krachten over schat had, wat den drukken werk kring betreft, of dat zij om eene andere reden lijdende was. In ieder geval bleek zij niet meer in staat, naar behooren het vele te volvoeren, dat haar dagelijks werd opgedragen. Daniëls was zeer ontstemdhij behoorde tot hen die meenen dat menschen in ondergeschikte betrek king niet ziek mogen worden of andere dwaasheden van dien aard begaan en ik ben vast overtuigd dat, ware Else niet zulk een uitstekende werkkracht geweest, hij haar zonder vorm van proces, zonder den min sten schijn van medegevoel, de deur zou gewezen hebben. „Zaken zijn zaken", dit was zijn lijfspreuk, en in dat verband was Else doodeenvou dig eene zaakmaar deze zaak prijs te geven zou voor hem veei nadee- liger zijn geweest dan haar onder deze ongunstige omstandigheden te behouden. Daarom bepaalde hij er zich toe, het arme kind met een zee van ontevredenheidsbetuigingen te Uit den gemeenteraad van Montfoort. De gemeenteraad van Montfoort, die korten tijd geleden zooveel van zich deed sprekan naar aanleiding der jaarweddevermindering van een in betrekking zijnd ambtenaar ter ge meente-secretarie, laat, nu de be trokken ambtenaar gelukkig spoedig elders een goed heenkomen heeft gevonden, opnieuw van zich hooren. Wij geven zonder commentaar de verdediging van den voorzitter, bur gemeester van Kempen, is welspre kend en overtuigd genoeg het volgend uittreksel uit de raadsver gadering, waarin de jaarweddenrege- ling voor den nieuw te benoemen ambtenaar aan de orde kwam. De voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen de jaarwedde te bepalen, op f 425. In persoon vond spreker dit bedrag te gering, met het oog op de eischen, die tegenwoordig aan den ambtenaar worden gesteld en op de zich steeds uitbreidende gemeente administratie wat ten gevolge heeft, dat een ambtenaar ter secretarie al gemeen ontwikkeld moet zijn en een studie van minstens 3 jaren moet maken. Maar men moet rekening houden met den finantieelen toestand der gemeente. De heer Klein is het volkomen met den voorzitter eens, maar wij hebban hier zoo'n algemeen ontwikkeld per soon niet noodig. Spreker weet van een jongmensch van 18 jaar, met 4jarige praktijk, dat hij zich zou iaten vinden voor f 250 de betrekking te vervullen. Waarom z.ullen we dan f 425 tractement geven Wanneer wij een volslagen ambtenaar moesten hebben, dan zou f 425 nog te weinig zijntrouwens de tractementen van alle ambtenaren der gemeente zijn te laag, maar het is maar de vraag laten de finantiën toe meer te geven Waar iemand zich voor f 250 aan biedt, zou spreker B. en W. wel in overweging willen geven dat jong mensch te benoemen. De voorzitter stelt als 1ste eisch voor den ambtenaar een mensch- waardig bestaanten tweede dat hij in staat is den secretaris te vervan gen, niet alleen als deze met verlof is, maar ook tijdens vergaderingen, om te voorkomen, dat de werkzaam heden ter secretarie niet doorgaan. Zoo'n ambtenaar moet dus meerder jarig zijn. En of de gemeente een salaris van f 425 kan betalen De stukken liggen daar, zegt de voor zitter. Uit de begrootingen blijkt, dat in 1880 f 350 werd betaald. Zalmen nu nog minder gaan uitgeven voor tractement dan dertig jaren geleden Welke ambtenaar hier ook komt, de man moet toch kunnen leven De stadswerkman heeft een weekgeld van f 8. Zou men dan den ambtenaar ter overstelpen en tegelijkertijd mij te polsen, in hoeverre ik bereid zou zijn, haar bij haar werkzaamheden ter zijde te staan, waartegen ik dan van andere zou worden ontheven, Hij wist, dat :k in haar werk veej belang stelde en ook reeds veel van haar had geleerd, en bovendien was ik toch de eenige, wien op dat tijd stip zulk een voorslag kon worden gedaan. Ik hield mij vast overtuigd, dat de verandering van werkzaamheden voor mij op een beduidende vermeerde ring zou uitloopen, maar ik haastte mij den patroon een toestemmend antwoord te geven, onder de éenige voorwaarde, dat Else bij die rege ling van zaken geen persoonlijk na deel zou ondervinden. Ik weet zelf niet, hoe ik op den inval kwam om die voorwaarde te stellen, want een „durf" was ik niet en een redenaar evenmin. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1