No. 20. Laatste Berichten.' binnenla Burgerlijke "Stand? langton lauwe Leertip Vervolg Mdverfenfiën, Te Huur gevraagd VALLENDE ZIEKTEN Feuillletc den bond van Canadeesche fabri kanten, publiceert dat er in Canada groot gebrek aan werkkrachten is en dit zeer waarschijnlijk grooter wor den zal. Niettegenstaande het nu nog winter is in Canada, bleek uit een ingesteld onderzoek dat nu reeds ongeveer 6000 personen gewenseht werden, zoowel vrouwen als mannen. Het jaargetijde in aanmerking nemende, is dit cijfer hoog en wijst op een waarschijnlijk zeer groote behoefte gedurende dit jaar. O.a. zijn er plaatsen open op meubelfabrieken, stoffeerde- rijen, boekbinderijen, fabrieken van linnen goederen, schoenen, kachels, houtwerk, electr. installaties, hoeden parapluies, pianos, zeep,motorwagens drukkerijartikelen etc. Ook is er be hoefte aan machinisten, molenaars, koper- en zinkwerkers etc., terwijl er ook niet-vaklieden werk zullen kunnen vinden. In verband met het bovenstaande ontvingen wij van het hoofdkwartier van het Leger des Heils, dat zich zeer interesseert voor emigratie en bereid is iedereen zooveel mogelijk inlichtingen te verschaffen de verze kering, dat inderdaad in Canada be hoefte is aan vrouwelijke en manne lijke werkkrachten en het Leger des Heils daarom weder de gelegenheid voor iedereen opent om, zoowel on der geleide van Heils-Ófficieren als op andere wijze naar Canada te emigreeren, waardoor men zeker kan zijn de meest betrouwbare inlichtin gen en hulp te zullen verkrijgen. Men wende zich daartoe tot het hoofd kwartier van het Leger des Heils, Prins Hendrikkade 4961, Amster dam. BUITÉNLANDT~ BELGIË. Het „Handelsblad van Antw." deelt nog de volgende bij zonderheden mede omtrent hef veel besproken fortuin van den overleden koning. „Het is stellig, zegt het blad, dat men sommige daden van den over leden koning beoordeeld heeft zon der voldoende ingelicht te zijn over de drijfveeren, die den vorst leidden. Zoo o.a. de beschikking over zijne fortuin. Leopold II heeft aan zijne doch ters elk iets meer dan 6 millioen nagelaten en, voor prinses Louise, die omringd is door een gezelschap, waarvan zij het beklagenswaardig slachtoffer is, zullen die 6 millioen nog niet volstaan om de helft harer schulden te betalen. Wat de koning bezat was toch niet bestemd om de zakken van woekeraars en rastas te vullen Het „Journal de Bruxelles" deelt nu een document mee om te toonen, waaraan de koning een deel van zijn fortuin besteedde, namelijk Leopold U's instructiën aan den schatbewaarder-beheerder der fon- datie van Nieder-Fülbach. De fortuin van Nieder-Fülbach bestaat uit titels ter waarde van 5 millioen mark en titels ter waarde van 26.430,000 fr. Die 26,430,000 fr. moeten dienen, schrijft Leopold II in dit stuk, gedag- teekend 21 Aug. 1909, voor de uit voering der werken, hieronder ver meld, en dit speciaal .door overeen komsten met de „Société des Sites" en de „Société de la Cöte d'Azur." De „Société des Sites" zal gemid deld per jaar 1,400,000 fr. trekken om de volgende werken aankoop te Ronge (45 hectaren), aankoop van 9 hectaren voor het maken van een boulevard met fonteinen te Meysse, afbraak van de teerlinghuizen tus- schen de Hert- en Quatrebrasstraten, gedaanteverwisseling van het obser vatorium, bouw der afhankelijkheden van het paleis, aanleg van een open baar plein te Elsene, deelneming aan den aanleg van een groot park te Ostende. Deze werken voltooid200,000 fr. 's jaars voor de groote banen Brus sel—Ostende, BrusselAntwerpen, Brussel—Namen, Namen-Spa. Dan 200,000 fr. voor de koopvaar dijvloot. Indien de afstammelingen van Leopold II niet meer kwamen te regeeren "in België, zou het program van werken jin België ophouden en de „Société des Sites" in de voor- deeligste voorwaarden voor de aan deelhouders gelikwideerd worden. ENGELAND. Uit de landelijke districten komen voortdurend berich ten over nieuwe unionistische triom fen. Het laatste telegram geett de volgende uitslagen. Gekozen184 unionisten, 157 liberalen, 31 arbeiders en 58 nationalisten. De unionisten winnen derhalve 82 zetels en de liberalen 9, terwijl de arbeiderspartij zich met de verovering van slechts 1 zeteltje moet tevreden stellen. Heel begrijpelijk is het dan ook dat de „Daily Graphic" schrijft„de oude garde, de landelijke districten zijn bij den eersten roep, den unio nisten te hulp gesneld. En al zouden de nog overblijvende districten niet in zoo hooge mate aan dien oproep gehoor geven, toch bestaat er alle reden om te verwachten, dat de steun, dien de unionisten op het platteland vinden, nog steeds zal vergrooten." De „Morning Post" voegt hier nog aan toe„Ofschoon reeds de helft der leden van het nieuwe parlement gekozen zijn is de einduitslag van den verkiezingsstrijd nog altijd on zeker. Maar het is ondertusschen toch duidelijk geworden, dat de re geering, al keert zij ook naar West minster terug, zich niet als de ver tegenwoordiging van het Engelsche volk mag beschouwen." in haar beschouwingen over de verkiezingen in de „counties" zegt de „Standard"Het is nu klaar en duidelijk dat, hoe dichter bet einde van de verkiezingen nadert, de unio nistische reactie meer en meer toe neemt. De ministerieeien hebben hun zetels in de fabrieksdistricten be houden, maar onder de landbouwers hebben zij zware verliezen geleden." De liberale organen, die tot nu alle nederlagen verbloemd hebben en vol lof waren over de trouw geble ven industrie- en handelssteden, moe ten het ditmaal erkennen, dat de landbouw-districten niet zijn meege vallen. Alleen de „Daily News" bad het verwacht, want, zoo zegt het blad, op het land vindt men één grooten faktor, die een sterken in vloed op de verkiezingen heeft uit geoefend. Dat is nl. het conservatieve terrorisme Thans moet zelfs de „Daily Chro nicle" besluiten Veei zal afhangen van de nog overblijvende verkiezin gen. Op zijn hoogst zal maar wij kunnen het nauwelijks gelooven de ministerieele meerderheid tot 70 a 80 gereduceerd worden. Als alles naar den wind gaat kan onze majo riteit wel tot 170 a 180 zetels stijgen. Het laatste is een hersenschim van het liberale blad en veeleer gelooven wij, dat de „Daily Chronicle" het met haar eerste schatting bij het rechte eind heeft. Een meerderheid van 70 a 80 zetels, gevormd door de Ieren-fractie, met hun onafscheidelijke Home ruie-eisch. Onder deze om standigheden zal het voor de libe ralen een zware regeeringstaak wezen, want de Ieren hebben zich ditmaal bij de liberalen aangesloten enkel en alleen, omdat Asquith hun de iang verwachte zelf-regeering beloofde, maar nu doen zich al teekenen voor, die er op wijzen, dat de liberalen dit gevaarlijke gebied liever vermijden. Dat is tenminste de indruk, dien men uit de jongste speeches van minister Asquith en den cheaf whip Pease, moet krijgen. De Ieren zullen de steun zijn voor de regeering, maar in dat geval kan de nationalistische fractie een gevaar lijke stut worden voor minister Asquith. De graafschappen toonen weer, dat zij beslist tot de unionistische partij terugkeeren, hetwelk naar men zegt, gedeeltelijk is toe te schrijven aan de stemmen der agrariërs, ten gun ste van de tariefhervorming, eveneens aan de oppositie tegen de socialisten en aan de omstandigheid, dat de landbouwende bevolking in het al gemeen de oude conservatieve be ginselen aanhangt. De gemeenten in noordelijk Enge land, in het bijzonder in Lancashire en Yorkshire blijven vast liberaal, terwijl in Schotland in sommige dis tricten de liberale meerderheid zelfs versterkt werd, ofschoon in twee ge vallen, tengevolge van locale om standigheden, de unionisten een zetel wonnen. Een van de opmerkelijkste, niet verwachte overwinningen van de unionisten, was gister de nederlaag van den liberalen leider Pease. De unionisten zijn bijzonder ver heugd over den uitslag der stemming op het platteland, wijl de regeering op den steun der landbouwende be volking rekende. Indien de unionisten er nog iets meer dan zeventien zetels bij winnen, dan zal de Iersche, dat is de nationalistische partij, in het parlement den doorslag geven. FRANKRIJK. In den loop van de behandeling gisteren in de Kamer van de interspellaties over het openbaar onderwijs, verklaarde Briand, dat men niet moet beproeven het openbaar onderwijs in een formule te dwingen. „Ik had verwacht dat de redenaars van de rechterzijde openlijk zouden zeggen dat zij het recht van den Staat onderwijs te doen geven niet erkennen sedert Kerk en Staat gescheiden zijn. Ik ben het, die aanleiding heb ge geven tot het conflict door woorden van bevrediging uit te spreken. De Kerk antwoordde erop met een oor logsverklaring. Er zijn er onder de katholieken, die de moeilijkheden ver oorzaken, wie het niet alleen te doen is om de vrijheid. Zij willen geen vrede in het land, omdat zij succes verwachten van alle moeilijkheden. Briand verzekerde, dat de strijd, die werd begonnen het gevolg is van een wel overlegd plan van de tegenstan ders van de Republiek. Hij proteS' teerde tegen de beschuldiging, dat de meerderheid misbruik maakte van haar macht. De bisschoppen handel den lichtzinnig en voelden dat zelf zoo zeer, dat verschillende van hen beperkingen maakten. Briand voegde eraan toe dat men nooit systematisch geweigerd heeft of zal weigeren rechtvaardig te zijn jegens de katholieken, maar de regeering is besloten de onderwijzers te verdedi gen tegen onrechtvaardige aanvallen. Het debat zal Maandag worden voort gezet. RUSLAND. Wesselitzkie, de Lon- donsche conrespondend van de No- woje Wremja, is op zijn doorreis naar Petersburg te Weenen door Aehrenthal ontvangen. Hij geeft het volgende verslag van dit nierwaardig bezoek Aehrenthal merkte op, dat hij 20 jaar van zijn leven gebruikt had om Rus land 'te Ieeren en een toenadering tot de Donauinonarchie te bewerk stelligen. Hij moest echter aannemen, dat buiten de reegeringskringen een partij bestaat, die per se een vijandige verhouding, met Oostenrijk wil. Toen Wesselitzki opmerkte, dat niet een partij maar de geheele openbare mee ning in Rusland van de politiek van het Weensche Ministerie niets weten wil, antwoordde Aehrenthal dat in Rusland de annexatie van Bosnië en Herzegowina geheel ten onrechte aan den invloed van Duitschland werd toegeschreven. Duitschland, verzeker de Aehrenthal, heeft absoluut geen invloed op de Oostenrijksche aange legenheden en kan dien ook niet krijgen. Wanneer iemand invloed kan uitoefenen is het Rusland. De verhoudingjmet Rusland zal in ieder geval beter worden "maar men moet den gang van zaken niet for- ceeren. Om van. een entente a fond te spreken, meende Wesselitzki is op zijn minst voorbarig, misschien kan men op het oogenblik een ver betering der verhouding bewerkstel lingen en daarom is het gew.enscht een eind te maken aan de nuttelooze, prikkelende polemiek. Aehrenthal antwoordde, dat van Oostenrijksche zijde zeer zeker.geen polemiek meer zou volgen. Toen Wesselitzki vroeg of in af- zienbaren tijd van Oostenrijk een nieuwe voorwaartsche beweging op den Balkan te verwachten was, ant woordde Aehrenthal „Niprochain, ni éloigné." De verklaringen der dele gaties en de ontruiming van het Sandjak Novibazar bewijzen zulks. De spoorwegquaestie op den Bal kan wordt door Oostenrijk geheel van oeconomisch standpunt behan deld. De redactie van de Nowoje Wremja meent, naar aanleiding van dit in terview te moeten opmerken, dat het onbeleefd zou zijn om aan de woor den van den Oostenrijkschen minis ter te twijfelen. De openbare mee ning is echter een ongeloovige Tho mas en verlangt bewijzen, die de Oostenrijksche regeering door haar optreden in het proces van Agram, door de regeling harer politieke en commercieele betrekkingen met Ser vië en in de Macedonische quaestie, kan leveren. Met Nieuwjaar moet de helft van den Rijksraad aftreden, en worden bij keizerlijk besluit een aantal nieuwe leden van deze Russische Eerste Ka mer benoemd. Tot nog toe was het gewoonte, dat de voorzitter van den Rijksraad een lijst opmaakte van de hee- ren, die hij gaarne tot lid van den Rijksraad benoemd -vilde zien, en dat de keizer die lijst onderteekende. Dit had het nadeel, dat bij die be noemingen de politieke neigingen van den Rijksraadpresident meer in vloed hadden dan zelfs de regee ring. Wat tot zeer zonderlinge toe standen kan voeren. Temeer wanneer zooals nu, de president van den rijksraad een ultra-reactionnair is, die in zijn meeningen nog verder rechts staat dan zelfs minister Stolypin. En de rechterzijde is in het Russische Hoogerhuis toch al ruim genoeg ver tegenwoordigd. Daardoor wordt de positie van het Huis, welke laak toch alleen is den wetgevenden arbeid van het Lager huis, de Doema, te sontröleeren, zeer eigenaardig. Het vat die taak op niet als controleur maar nog veel meer als corrector. Elk wetsvoorstelling, of het van de regeering komt, dan wel uit Doema- initiatiel, wordt angstvallig bekeken, gewijzigd, verhaspeld, verkwanseld. Maanden worden daarmede zoek ge maakt, zoodat de arbeid van de Doe ma zich blijft ophoopen in de bureaux der commissies van den rijksraad. En alle voorstellen worden niet alleen onderzocht op hun reactionnaire zui verheid, verbeterd in „staatsbehou- denden" zin, maar er worden zelfs wijzigingen in den stijl aangebracht... die den zin vaak geheel omzetten, en in elk geval, wijl over den tekst van het den Tsaar voor te leggen ontwerp eerst volkomen eenstemmig heid tusschen de beide Huizen moet bestaan, tot langdurige en vaak zon derlinge besprekingen en onderhan delingen aanleiding geven. Dat zoodoende de verhouding tus schen Doema en Rijksraad zeer ge spannen is, zal duidelijk zijn. Maar ook met de regeering ligt de rijks raad overhoop. De strijd tusschen beide had bijna tot aftreden van den minister-president geleid. Maar Stoly pin heeft daarvan gebruik gemaakt, om zich invloed op de benoeming van rijksraad-leden te verzekeren. En de benoemings-oekase, door den Tsaar deze week uitgevaardigd, toont, dat Stolypin van dien invlood heeft gebruikt gemaakt, al is het duidelijk, dat niet met al zijn wenschen reke ning is gehouden. Naast de vroegere leden van het kabinet, die door Stolypin waren voorgesteld, bevat de lijst eenige namen, die buiten den invloed van den minister-president staan. Maar toch is de regeeringspartij in het Hoogerhuis versterkt, en zal de re actionnaire rechterzijde in den ver volge met de meeningen van den minister-president meer rekening moeten houden. Zonderling is de benoeming van minister Iswolsky tot lid van den Rijksraad. Want de ministers hebben, krachtens hun ambt, zetel en stem in dit Hoogerhuis. Men ziet in die benoeming in sommige kringen het bewijs, dat het met de ministerieele heerlijkheid van Iswolski spoedig ge daan,. zal zijn, en dat hij nu reeds bij voorbaat is opgeborgen in den rijksraad. Wie zal zeggen of dit de reden van zijn benoeming is geweest GRIEKENLAND. Tusschen de mi litaire liga te Athene en de verschillen de Grieksche politieke partijen wordt onderhandeld over de wenschelijkheid om een nationale vergadering bijeen te roepen. Men neemt aan, dat de koning de bijeenroeping der vergadering zal toestaan, indien de politieke partijen de onderwerpen afbakenen, waarover beraadslaagd zal worden. Wel is waar is de tegenwoordige regeering het plan niet gunstig gezind, maar waarschijnlijk zal zij niet in staat ziin, het hoofd te bieden aan den drang der liga en der vereenigde partijen. De eerste maatregel, die op de bijeenroeping der nationale vergade ring zou volgen, is de formatie van een coalitie-kabinet. Als een der voornaamste voordeelen, aan het bij eenroepen van een dergelijke verga- dering verbonden, wordt de omstan digheid beschouwd, dat niet beslist behoeft te worden over de mogelijk heid der toelating van de Kretenzer afgevaardigden tot het Grieksche. parlement. DENEMARKEN. DeKopenhaagsche correspondent van het „Berliner Ta- geblatt" heeft met den minister van oorlog, den heer Krabbe, een onder houd gehad, waarvan hij zijn blad uitvoerig verslag geeft. De heer Krabba was, voordat hij in het radicale kabinet als minister van oorlog zitting nam, lid van de rechterlijke macht. Thans is hij zeven tig jaaren gedurende zijn lange loopbaan als afgevaardigde heeft hij ijverig medegewerkt aan de versprei ding der radicaal-vrijzinnige beginse len in de politiek. Ten opzichte van de landsverdedi ging gaf Krabbe als zijn meening te kennen, dat deze door de nieuwe militaire wetten van het ministerie Christensen definitief beslist waren. De minister erkende volmondig, dat hijzelf geheel op het radicale stand punt stond en dus in beginsel een tegenstander van die wetten en de door deze veroorzaakte zwaardere belasting van de militaire begrooting was. Het sprak echter vanzelf dat de eenmaal aangenomen wetten, thans ookloyaal uitgevoerd moesten worden. Bij het tempo der uitvoering moest echter rekening worden gehouden met den toestand der staatsfinanciën. En daar de minister het sluiten van een groote leening in dit jaar wilde vermijden, achtte hij het noodig om van het voor dit jaar toegestane crediet voor verdedigingswerken, een som van ongeveer 6 millioen kronen over te brengen op de begrooting van het volgende jaar. De toestand in het Deensche legtI en de Deensche marine was over he, algemeen goed. De toenemende ontwikkeling onde, de geheele bevolking en onder t)e militaire bevelhebbers maakte hel mogelijk, dat verbetering der disci pline hand in hand kon gaan me, meer humaniteit in de behandelin» van de ondergeschikten. b Ten einde de jonge miliciens zon. veel mogelijk te beschermen tegen de verleiding van den alcohol had hij dezer dagen in een bijzondere verordening bepaald, dat voortaan de verkoop van alcoholhoudende dran- ken met uitzondering dan van lichte bieren in de cantines der kazernes en door marketentsters ver- boden was. VU Prijs per c Afzonderlijke ni handelaren, Po F. VAN DE VE Verschijnt dagelijks Men schrijft ons uit Domburg: De gestrande gasboei, waarop ge. schilderd „Oostgat", liggende op hel strand te Oostkapelle, is gisteren middag van zijn kostbaren lantaarn ontdaan en aan ankers gelegd, ver moedelijk wordt de boei bij goed weer heden naar Vlissingen gesleept, Op last van het bestuur van hei loodswezen te Vlissingen is er des nachts een wacht bij gezet. van 18—22 Jan. ONDERTROUWD: E. Major, wedr. 35 j. en J. C, Verstraete, jd. 33 j. BEVALLEN: V. A. Kokelaar, geb. Piuijmers, z. W. Sio, geb. Steenaard, z. T, J. Debra, geb. van Meerbeek, d, M. S. Braem, geb. Grunewald, d. - J. Tax, geb. van den Boom, z. F, P. van de Vrie, geb. Geldof, z. - M. C. D. Schouwenaar, geb. de Ruij- ter, d. J. S. Nagtegaal, geb. Rijn- berg, d. J. j. van Ham, geb. van Dijk, d. E. Ie Feber, geb. Lan- genberger, z. OVERLEDEN: J. Buijs, z. 6 j. J. Kamermans, man van E. Jansen, 60 j. VEREENIGlNG ,,de Ambachtsschool" te Middelburg*» —o— vanafDinsdagltot en mefDonder» dag 10 Februari 1910, telkens des voormiddags van 9—11.30 uur, bij den Directeur der School. (Molenwa ter, ingang Zuidsingel, over de Manége). Ingeschreven wordt voor de vakken Timmeren, Huissmeden, Ma» chineJBankwerlïen en Huis» schilderen. Toegelaten kunnen worden zij die den leeftijd van 12 jaren hebben be reikt en dien van 17 nog niet zijn ingetreden. De Secretaris, C. M. GH1JSEN. Gedurende de Zomermaanden gem» Villa of Bovenhuis, gelegen aan den Boulevard of omgeving. Aan biedingen met prijs, Bureau dezer Courant onder No. 1042. en verder alle zenuwkwalen radicaal genezen door Drank van Dr. ROLAND. Prijs per flacon f3.50. Een enkele flacon is vol doende om alle aanvallen te voorkomen en te overwinnen. Algemeen depöt PHARMACIE LIÉGE01SE, 31 Rue Gramme, Luik (België). 1000 Gulden wordt uitbe taald aan eiken lijder aan val lende ziekte, die niet volkomen genezen is, na de behandeling juist gevolgd te hebben. Iedere flacon is als bewijs van echtheid voorzien van de hand- teekening van Dr. ROLAND en genummerd waarborgetiket. Koopt dus geen bedrieg»» Ijjke namaak. Gener.-Agent v. Holland en Ko loniën SANITAS, Utrechtschestr. 73, Amsterdamte Vlissingen bij S. A. LUITWIELER. Hulde aan jhr. mr. Savorni Jhr. mr. A. F. de Saw man, minister van staat, I avond in het Concerthuis gen door zijn partijgenoot» fende hulde gebracht terg van zijn 70sten verjaardag Namens het comité ter ding der samenkomst wer jhr. mr. O. Q. van Swii een hartelijke toespraak e aangeboden, die vergezel» een prachtig album, bei namen der schenkers. Ac gens drukten daarna hunn voor den bejaarden staatss] heeren ds. J. L. Dippei, P ring, prof. dr. C. H. v; C. Wirtz, schoolopziene schoten, T. van Bruggen ten, A. Zijlstra en Homan chr. school te Ten Boer. De lieer Lohman dankt door de hartelijke bewijzt genegenheid. Spr. zeide ii leiding te zien zoodat I tegen zijn bedoeling ii werd in de politiek. F oordeel dat men enkel lang moet behartigen ooi met de komst van Gods en raadde allen aan op trouwen en van Hem a steun te verwachten. De bijeenkomst kenr door zeldzame hartelijkh heid van zin. De gemeenten-n De „Standaard" driestd Eindelijk staat er da ontwerp aan de orde te in den financieelen no gemeenten te voorziei 'Heemskerk, die zelf lid commissie en wethoudf sterdam's financiën was, aanstonds geroepen, de o dit ingewikkeld vraagstu nemen. Kenmerkend in zijn dat hij geen heil zocht ii van de bijdragen uit 's kist. Naar recht en re zulk een bijdrage alleen le. voor de uitvoering wetten, voorzoover deze meentebesturen is opged als steun voor calamite ten, tengevolge van bijzo ongunstige omstandighe in exceptioneelen noot Doch daarvoor betaalt nu ook reeds bijna elf 4.) DOOR 3VE„ O". o— Ik hoorde van dat all later, toen mijn vader, h de geopende kamerdeur wenkte even bij hem te vader stelde altijd vee in mijn aangeboren kalt houwen dat hij mij r bewezen had en waar vereerd was. Met ontrc b'J mij mede, dat de achi het lange wachten moet aoor de veranderde weet een rijtuig hadden gen langen weg om den p en dat zooeven een ma mijn vader was gekoti namens hen te zeggen ter en de anderen in

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6