Ml bijvoegsel Gemeentebestuur bekendmaking. Vervolg Binnenland. van Maandag 24 Januari, No. 19. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden, dat op Maandag 14 Fe bruari a. s. als leerlingen tot de scholen A (Coosje Buskenstraat), B (Hendrikstraat) en f (Joost ae Moor straat) kunnen worden toegelaten kinderen van on- en minvermogen den, die op het tijdstip der toelating zes jaren oud zijn. De aangifte der nieuwe leerlingen kan geschieden van Maandag 17 Januari tot en met Zaterdag 29 Januari e. k., des voorm. van9—12 uren,ter Gemeente-Secretarie (Griffie). Bij de aangifte wordt men verzocht een Trouwboekje mede te brengen. Vlissingen, 15 Januari 1910. Burg. en Weth. voornoemd, van doorn van koudekerke. De Secretaris, witteveen. Krankzinnigenverpleging. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de colleges van Ged. Staten toegezonden om advies een aan zijn departement ontworpen nieuwe regeling der Rijksbijdrage in de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen. Enkele ge meentebesturen worden hierover mede gehoord. 9 De bedoeling is, gedurende be trekkelijk korten tijd, ten hoogste 400 dagen, een hooge (90 pet.) Rijksbijdrage te geven, als premie, om de spoedige opneming in goede gestichten en daardoor het herstel der patiënten te bevorderen. Thans geeft liet Rijk een voortdurende bij drage van f 40 per patiënt en per jaar, ook als het geldt een doorloo pend verblijf van chronische krank zinnigen, die niet zelden zonder eenig bezwaar buiten de gestichten verpleegd kunnen worden. Naar aanleiding van het gesprokene in de Tweede Kamer over het deel nemen van eenige onderwijzers en onderwijzeressen uit Ambt-Almeloo aan een anti-Koninginnefeest op 4 September j.l., zijn 3 onderwijzers en 4 onderwijzeressen op het gemeen tehuis van Ambt-Almeloo ontboden, waar hun door den burgemeester, in tegenwoordigheid van de beide wet houders, den districts- en arrondisse mentsschoolopziener, werd te kennen gegeven, dat bij herhaling art. 30 van de Wet op het L. O. op hen zou wprden toegepast. Wij ontvingen een exemplaar van het maandschrift „A. N. P.", officieel orgaan van het algemeen Nederlandsch plaatsingbureel, gids en raadgever voor betrekkingzoekenden en allen die hun positie willen verbeteren. De handel in blanke slavinnen en het Leger des Heiis. Het Leger des Heiis verzoekt ons mede te deeien, dat het bereid is voor iedereen, dus ook voor alleen rei zende vrouwen en meisjes, schik kingen te maken, waardoor zij door een officier van dat Leger in de ha venplaatsen van Ameiika en andere werelddeelen zullen kunnen worden ontmoet. Deze officier zal bereid en in staat bevonden worden bij aan komst voor hare belangen te waken en haar alle gewenschte inlichtingen te verschaffen- In bijna alle plaatsen van eenig belang in Noord-Amerika bevinden zich afdeeiingen van het Leger des Heiis, tot welke men zich om raad en hulp wenden kan. Het is zeker van belang voor ieder, die dit persoonlijk betreft of wiens bloedverwanten hierbij betrokken zijn, niet op reis te gaan zonder net; Leger des Heiis te Amsterdam °m inlichtingen te hebben verzocht, waarbij dan dient opgemerkt te wor den, dat het Leger des Heiis in staat is de reis-route geheel te re gelen. Vlissingen, 22 Januari. Op het verzonden verzoekschrift tt zijn Excellentie den minister van e d.d. 7 Januari jl. ontving de afdeeling „Patrimonium" alhier heden het navolgende antwoord terug 's Gravenhage, 20 Januari 1910. De minister van marine brengt ter kennis van het Nederlandsch Werk lieden-Verbond „Patrimonium",afdee ling Vlissingen, te Vlissingen in be schikking op zijn request van 7 Ja nuari jl., dat de gelden voor den bouw van torpedojagers en verdere schepen voorkomende op de begrooting voor het dienstjaar 1910 nog niet zijn toe gestaan,doch dat liet in het voornemen ligt de opdrachten zoo spoedig mo gelijk na goedkeuring van de begroo ting te geven. De schiet- en tooneelvereeniging „Onder Ons" geeft op Maandag 31 Januari een uitvoering, gevolgd door een bal, in de schouwburgzaal „de Oude Vriendschap." Opgevoerd wordt „Uit de kleine Republiek", klucht in 3 bedrijven door mr. L. H. J. Lamberts Hurrel- brinck. Het kluchtspel zal voorafgegaan worden door ,,'t Scheepje", oorspron kelijk drama in één bedrijf. Aan het historisch overzicht van „Uit de kleine Republiek" ontleenen wij het volgende In de onmiddellijke nabijheid van het Limburgsch grenspiaatsje „Vaals," ligt „Moresnet", de kleinste staat van Europa. Het ontstaan, de wording van dit rijkje is in enkele woorden weer te geven. Bij het in 1814—1815 te Weenen gehouden congres, ter bespreking der erkenning en grensregeling van o.a. ons Vaderland, konden de vertegen woordigers der verschillende mogend heden niet tot eenstemmigheid ge raken over dit kleine stuk gronds, buitengewoon rijk aan zinkmijnen. Men besloot derhalve het tot „on zijdig grondgebied" te verklaren tot dat eene latere conferentie eene be tere oplossing zou vinden en inmid dels de regeering op te dragen aan een commissaris, om de twee jaren beur telings te benoemen door Duitschland en Nederland. In 1839 bij de scheiding van Noord en Zuid-Nederland, (verkreeg België het recht der benoeming dat Neder land tot op dit oogenblik had bezeten. In iiet jaar 1866 heeft wederom een Europeesch congres plaats ge had, maar toen werd het nog niet opgeloste vraagstuk van Moresnest geheel vergeten, zoodat die toestand tot op den huidigen dag nog immer voortduurt. In 1886 heeft de toenmaals door België benoemde commissaris post zegels doen vervaardigen, welke echter na een bestaan van twee da gen op bevel van het Duitsche rijk, „ausser Cours gesetzt" zijn. Deze postzegelkwestie vormt den grondslag van de Klucht „Uit de kleine Republiek." Het stuk speelt in 1886'. De miliciens der lichting 1909 die deel hebben uitgemaakt van de ploeg tot- samenstelling van het blijvend gedeelte, vertrekken op den 31 dezer met groot verlof. Het Engelsche stoomschip „Dacre- hill" vertrok den 3en dezer van Norfolk met eene lading pitchpine balken voor de naamlooze vennoot schap houthandel voorheen G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg en kan tegen het eind dezer maand alhier verwacht worden. Volgens mededeeling van den in specteur van het loodswezen in het 6e district worden omstreeks 1 Fe bruari a.s. de beide witte vaste ge- leidelichten op het schor bezuiden Rilland gebluscht; de witte lantaarn palen blijven voorioopig bestaan. Men schrijft ons uit Middelburg De heer h. L. Dormaar, hoofd commies ter prov. griffie aan wien, op verzoek, eervol ontslag is verleend, is ter prov. griffie werkzaam sedert 1 Januari 1851, aizoo gedurende ruim 59 jaren. KERK- EN SCH00LNIEUW5. De bijzondere kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, die gaarne zou zien dat Goede Vrijdag hoe langer hoe meer gevierd werd overeenkomstig zijn beteekenis, zal zich nu wenden tot Burgemeester en Wethouders, opdat door dit college maatregelen genomen worden, waar door de secretarie en de bureaux dien dag gesloten worden als op erkende Christelijke feestdagen. Een gelijk verzoek zal worden gedaan ten opzichte van de provinciale griffie aan het college van Ged. Staten van Zeeland. Door den heer W. Janssen, hoofd der openbare lagere school in de Molenstraat te Hontenisse, is we gens gezondheidsredenen eervol ont slag aangevraagd. Vrijdagavond half elf brak brand uit in een der vertrekken van de directeurswoning van het Casino Va- rité aan den Coolsingel te Rotterdam, waar juist pauze was. Het gerucht drong dadelijk door en het publiek stormde naar de uitgangen, terwijl van alle kanten de spuiten kwamen aangerukt. Brandwachts en spuitgasr ten hadden intusschen den brand reeds met „minimaxen" en verdere eigen middelen gebluscht. De paniek was door den directeur spoedig tot bedaren gebracht. Speelhuizen. Aan de „N. Ct." wordt geschreven Donder dagavond was ik met een. mijner vrienden nog laat in de stad en be sloten wij ook eens een kijkje te gaan nemen in een der Haagsche speel huizen. We kozen daartoe uit de Gentlemen Club in het Achterom. Al hoewel er steeds beweerd wordt, dat die gelegenheden sociëteiten zijn, kan daar toch iedereen binnenkomen en verkoopen ze binnen, ook na 1 uur, allerlei dranken, tegen hooge prijzen. Er staat een spel, een spoortreintje, dat rondloopt en waar men evenais bij een roulette op zetten kan. Dade lijk kwam de kellner vragen, wat wij gebruiken zouden wij antwoordden van niets, hetgeen volgens zeggen niet kon. We zeiden toen, dat we toch in ieder geval nog wat wilden wach ten. Daarop waagde ik één gulden op het spel en won daarmede na eenigen tijd 5 gulden, ik hield daarna op met spelen, zeer tegen den zin van den eigenaar, en wij vertrokken. Maar dat was niet de bedoeling van een dergelijk huis; er werd dan ook tegen den portier gezegd, dat hij ons nooit weer binnen laten mocht. Een driejarig knaapje te Rotter dam werd door een handwagen over reden. Het kind werd in bewusteloo- zen toestand opgenomen en overleed kort na het ongeval. Sedert Dins dag werd te Beerta (Gr.) 'een com- missionnair vermist. Donderdag vond men zijn rijwiel en Vrijdag zijn lijk in het Beetsterdiep te Ganzedijk. Hij is dus vermoedelijk te water gereden. Uit het Dokkumer Ee nabij Leeuw arden is het lijk opgehaald van een man, die sedert enkele weken werd vermist. ln bedenkelijken toestand is in het Wilhelmina-gasthuis te Am sterdam opgenomen een 30 jarige werkman die op de begraafplaats Vredenhof aan den Haarlemmerweg, uit een dakgoot viel, waardoor hij ernstige inwendige kneuzingen opliep. Te Nieuwerkerk a. d. IJsel is het lijk gevonden van een 56 jarigen man, afkomstig uit Rotterdam. De bedrijver van den moord op het 17jarig meisje Van Driest te Am- sterdarn kon gisteren met het oog op zijn toestand nog niet door de po litie worden gehoord. Gistermorgen werd door een inspecteur en een rechercheur van politie te Nijmegen, een inval gedaan in een zoogenaamden sigarenwinkel aan de Lagemarkt, in welk soort winkels de étalage meestal uit ledige sigarenkisten bestaan, doch die in derdaad verdachte huizen zijn. In een der vertrekken werd eene Duitsche vrouw aangetroffen, doch op hetzelfde oogenblik zagen de politiemannen op geheimzinnige wijze een kastdeur be wegen en bleek het, dat zich daar achter een man had verborgen, die zich Mozes noemde. Dit tweetal werd naar liet hoofd- buraau gebracht alwaar bleek, dat Mozes nog 14 dagen gevangenis te goed had. Om zijn schuld met de justitie te vereffenen, is hij naar Arn hem overgebracht. Donderdag in den vooravond omstreeks 5 uur werd te Haarlem een eigenaardig luchtverschijnsel waar genomen, namelijk een dubbele maan. De maan stond ongeveer 100 gr. boven den westelijke horizon en rechts beneden de helder lichtende schijf aan den donker blauwen hemel prijkte een flauwer nevenbeeld, dat minstens 5 minuten aanhield en toen plotseling verdween. Gisterenavond bracht de politie voor den burgemeester van Harmeien den in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerden J. Streefland, verdacht" van diverse diefstallen met inbraak en brandstichting (laatst nog eergis- ternacht bij de wed. Verbree). De politie had hem gevonden op een hooizolder. Door den burgemeester ondervraagd, weigerde hij alle in lichtingen en gelastte deze zijn aan houding. Op weg naar het arrestan- tenlokaai wist hij den rijksveldwach ter Oosterdijk te ontsnappen en sprong pardoes in den Leidschen Rijn, waaruit hij na een kwartier dreggens levenloos werd opgehaald. De anders zoo stille Van Gogh- straat te 's Gravenhage was Donder dag in den laten avond in rep en roer. Uiteen benedenwoning klonken moordkreten en een geroep om hulp. Boven, naast en tegenover de wo ning gingen de ramen open, welke beweging zich voortplantte over na genoeg de geheele straat. Uit alle ramen kwamen hoofden van juffrou wen, de haren getangd en ongetangd in diverse toiletten, sommigen van dien aard dat de juffrouwen, bij het bestaan eener zedelijkheidspolitie ge vaar hadden geloopen, verbaliseerd te worden. Plotseling wordt de deur van de woning, waarin het warm schijnt toe te gaan, opengerukt en rent een kind, op bloote voetjes en in nachtkleeding, blijkbaar zoo uit zijn bedje, de straat op, zich in angst vastklemmende aan een der omstanders, die zich lang zamerhand in groot getal voor de woning hebben verzameld. Hortend en stootend vertelt het kind dat „ze" daar binnen zoo aan liet vechten zijn. Een uit het publiek gaat naar het politie-posthuis aan de Loosduinsche brug om hulp. Agenten rukken aan, een, twee, drie achter elkaar, komen voor de ge sloten deur der woning en staan mach teloos. Eindelijk gaat de deur open en komt iemand naar buiten, van welke gele genheid twee agenten gebruik maken om naar binnen te gaan. Daarna wordt het stilde vrede schijnt hersteld. De ramen gaan weer dicht en enkele groepjes houden nog nabeschouwingen over de voor- en nadeelen van het huwelijk. „As je zóó getrouwd mot zijn, déé je," volgens een der juffrouwen, „wel zoo goed as je maar zoo gauw mogelijk van mekander ging. Zóó is 't toch niks gedaan." De gemeenteraad te Enschedé heeft met bijna algemeene stemmen besloten tot afschaffing van de ker missen, welke daar tweemaal 's jaars werden gehouden. Te Felseszilvagy (Hongarije) zijn twee vurige minnaars, die beiden niet minder dan 80 jaar oud waren, elkaar met revolvers te lijf gegaan. Zij wer den, evenals de zoo hevig begeerde geliefde, een jonge dame, die 60 lentes zag komen en gaan, gewond. Eeu eigenaardige rechtszaak, tegen een beklaagde die niets had gedaan, is te Berlijn behandeld. Daar stond een 17 jarig letterzetter terecht, die beschuldigd werd, den 19 October 1.1. bij de ongeregeldheden na de Ferrer-betooging op straat geschreeuwd en zich tegen de politie verzet te hebben. Door het Openbaar Ministerie was een politie-agent en door de verde diging waren een paar dames, die ooggetuigen waren gedagvaard. De beschuldigde betuigde, dat hij niets van de betooging had gewetendat hij plotseling op straat midden in een menschenmenigte was geraakt en een oogenblik, nadat hij met moeite uit het gedrang was gekomen, in een andere straat rnet een aantal andere menschen door polilie-agenten te paard en te voet omsingeld en in hechtenis genomen was. De politieagent die den jonkman in hechtenis nam, verklaarde dat deze niets onbehoorlijks had gedaan. Hij had niet geschreeuwd, zich niet tegen de politie verzet en dat hij gevangen genomen werd geschiedde op bevel van een commissaris, die gelastte, alle menschen in de straat in hechtenis te nemen. De politie heeft zich dien dag, gelijk men weet, ook in andere opzichten zeer zonder ling gedragen. Na dit getuigenis bleef er niets van de beschuldiging over. De verdediger behoefde niet te pleiten en de rechterisprak den onschuldigen beklaagde vrij, met bepaling dat de staat de kosten van het geding, met inbegrip van de verdedingskosten, zou dragen. Tegen verwachting is men er gisteren nog in kunnen slagen met vijf van de zes verongelukten in de mijn Holland bij Bochum in verbin ding te treden. Om 12 u. 30 nm. was men op 2'/a meter van de ongeluk kige. Volgens de statistieke opgaven werden in Rusland in 1908 uitge sproken 1959 doodvonnissen, vol trokken 782en in 1909 uitgespro ken 1435 doodvonnissen, voltrokken 543. Behalve de gevallen, die nog niet beslist zijn, werden de niet ge- doode veroordeelden „begenadigd" tot dwangarbeid, levenslang of voor een bepaalden tijd, in Siberië, en in sommige gevallen tot levenslange verbanning naar de meest verwijderde gebieden in Siberië. Slechts de moor denaars van Herzenstein, die door de Finsche rechters tot langdurige opsluiting waren veroordeeld, zijn door den tsaar werkelijk begenadigd en in vrijheid gesteld. Maar dat ge beurt niet met de politieke gevange nen en veroordeelden, zooals uit bo venstaande staatje blijkt. Een Parijsche pédicure had twee menschen tot elkaar gebracht onder voorwaarde, dat zij 6000 frs. provisie zou genieten. Toen het huwelijk ge sloten was, weigerden evenwel de beide echtgenooten te betalen en de bemiddelaarster daagde hen daarop voor de rechtbank. De advocaat der gedaagden pleitte onwettigheid der overeenkomst voor huwelijkscourtage nietig als zijnde in strijd met de hu welijksvrijheid. Zoo kwam dus de man in quaestie al zeer gemakkelijk aan een echtge- noote. Maar komt hij er eerlang even goedkoop weder af Dat is een andere vraag. Men zal zich nog wel herinne ren, hoe indertijd groot opzien werd verwekt door den geheimzinnigen dood van mrs. Guinnesz, de eigena res van een boerderij in den Ame- rikaanschen staat Indiana, die met haar drie kinderen verbrand werd ge vonden onder de puinhoopen van haar afgebrand huis. Thans is in deze zaak licht ont stoken door de bekentenis van Roy Lamphere, beschuldigd van de schoo- ne weduwe, de „sirene", zooals ze in de streek heette, te hebben ver moord. Kort voor zijn sterven legde Lamphere in de gevangenis getuige nis af omtrent de geheimzinnige moorden in de „boerderij des doods" die in Mei 1908 geheel Amerika in rep en roer brachten. Mrs. Guinesz lokte haar slacht offers door huwelijksadvertenties in haar huis, beroofde hen, en ruimde hen uit den weg. De brand van de boerderij gaf aanleiding tot een on derzoek, dat leidde tot de ontdek- .king van een ware begraafplaats rond om het moordhuis. Bij het omspit ten van den grond vond de politie niet minder dan 17 lijken, waarvan er twee herkend werden als de eer ste en tweede echtgenoot van de moor denares. Naar Lamphere aan den gevange nis-geestelijke bekende, had hij zijn meesteres herhaaldelijk geholpen bij het begraven harer slachtoffers. Drie maal had hij haar chloroform bezorgd Toch kreeg hij niet eerder argwaan voor hij eens van het erf af zag, hoe de duivelsche weduwe een man met chloroform bedwelmde en hem toen met een bijlslag op het achterhoofd afmaakte. Dat hij het voornemen zou hebben gehad, mrs. Guinnesz te vermoorden, ontkende Lamphere inet alle beslist heid. Hij was 's nachts in gezelschap van een negerin de boerderij binnen geslopen en had zijn meesteres ge chloroformeerd en beroofd. Bij het zoeken naar geld moet hij, volgens zijn zeggen, in de haast om weg te komen, de petroleumlamp hebben omgeworpen, want toen hij bij het vluchten nog eens omkeek, stond het huis reeds in lichtelaaie. De negerin, die door Lamphere als zijn medeplichtige werd genoemd, is reeds gearresteerd. Twee-en-dertig spoorwegmaat schappijen te New-Yorü hebben de eischen van 200,000 spoorwegarbei ders tot verhooging van loon en verkorting van arbeidstijd geweigerd. De maatschappijen willen een con ferentie met het personeel houden, waar over de punten van geschil zal worden onderhandeld. Men meent dat een spoorwegstaking, waaronder het geheele land zal lijden, onvermijdelijk is. De maatschappijen zijn wel bereid tot een kleine loonsverhooging. De eischen van het personeel liggen tusschen 10 en 100 pet. Het duurste huis te New-York is dat der Metrepoiitan Life Assuran ce Co., het is ten minste door de ambtenaren van de belasting voor 12,360,000 doll, aangeslagen. Daarna komt het huizenblok der Mutual Le vensverzekering Mij., getaxeerd op 12,250,000, doll, en vervolgens dat der Equitable met een bedrag van 12,000,000 doll. De twee reusachtige terminal-kantoorgebouwenderHudson Manhattan R.R. worden geschat op 10,460,000 doll. Onmiddellijk daarop volgt het Singerbouw met 6,650,000 doll, en daarna de New-Yorksche beurs met 5,100,000 doli. Van de hotels staat de Waldorf- Astoria met 12,330,000 doll, boven aan de lijst, daarna komt de Plaza met 7,600,000 doll, en vervolgens Mus- schenheimer's Hotel met 1,530,000 doll. Canada. De „Industrial Canada", het officiëele orgaan van

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5