Groote Openbare Mooping. „DHDEB DHS" Loliaal BÜIIIH8' De Oude Vriendscha] Brillen, Bieuk-en Buikfaandm, BOUWGROÉ 0ngeveer9000 M2. Boowgrsni baandag 243an Maandagmiddag IM 5 Percen W. BOES Nederiandsclie HypoÉ O Advertentie!!» Publiek Verkoopen Perzische KARPETTEN Scoffs Emulsion Le ger des Heils. Schouwburgzi maakt Een Huis te Koop: F. P. VAN HAM. f 1.25 en f 0.7 f 1.50 en f 1.0 P I H.L. iHGÊZOMDEN MEDÊDEELIMfiEN. weekbericht! Openbare Vrijwillige Verkooping. Dinsdag 25 en Woensdag 26 lanuari 1910, Uit de kleine Republiek voor I0N6ENS on MEISJES van 6-12 pi. fG. LEMMERS. GORSETTEN, enz. Zij die lijden aan Bron chitis, Asthma, Ver ouderde Hoest, enz., gelieven zich om inlich tingen te wenden O UDE MARKT 2, Vlissingen. TE KOOP STOOM-YERYERIJ Chemische Wasscherij J. G. de jongt Apotheker C. G. F. H. C. m Coke is de zinn Per 1 10 1 IC 3 10 tel Onze Coke Steenkolen gemt duinwater gebln; solisten en Spoel's Vocaal-ensemble als koor. Reuzenkosten moeten er voor zulk een schitterende onderneming gemaakt worden, en dit in aanmerking geno men mag men de toegangsprijzen niet eens zoo heel hoog noemen, al bedragen ze ook 15, 12'/a, 10, V s, 5, 4 en 3 gulden. Zooiets als hier te zien en te hooren zal worden gegeven is heusch het neusje van den zalm en ik zou me dan ook sterk vergissen als de ware muziekminnaars in den lande zich niet zullen haasten om de groote zaal van het „Gebouw" op dien glorieuzen avond totaal te vullen. Men kan hier in Den Haag zijn geld nog wel op een minder aange name en nuttige manier en in grooter hoeveelheid kwijt raken dan door van „Elektra" te gaan genietenIk denk hierbij in de eerste plaats aan de Speelholen, waartegen politie en jus titie tegenwoordig met succes op treden ook schijnen de militaire autoriteiten zich met dit euvel te be moeien voor zoover het den officieren stand heeft aangetast; men zegt immers dat verschillende officieren, die speelhuizen plachten te bezoeken, naar andere garnizoenen zullen wor den overgeplaatst. Maar ook aan de vele en veelsoortige chantage denk ik, die hier in de Residentie op groote schaal schijnt te worden gepleegd ook daartegen treedt de politie thans op, maar dat zal natuurlijk niet zoo gemakkelijk gaan, aangezien de af persers en afdreigers nog veel meer in 't duister werken dan de houders van speelhuizen. Toch wordt er nu een huis gepost, waar onder ver schillende voorwendsels lieden wer den binnengelokt om daarna aan de gemeenste afperserij bloot te staan. Op welke sluwe wijze chanteurs hier hun slachtoffers in hun netten weten te lokken, daarvan vernam ik juist dezer dagen een treffend staaltje. Een niet onbemiddeld heer ontving het verzoek om finantieel te steunen ter uitbreiding eener bestaande wasch- inrichting, die inderdaad aan 't opge geven adres in 't adresboek vermeld stond. Hij werd tevens door de vriendelijke houdster dezer wassche- rij uitgenoodigd om de inrichting alvorens te komen bezichtigen, en onze Hagenaar vond het veilig zulks te doen vóór hij eventueel zijn geld waagde. Hij begaf zich dus naar 't opgege ven adres, maar toen hij binnen was, bleek hem spoedig dat hij wel-is- waar in een inrichting was te recht gekomen, maar eene die men beter met den naam „bezoedel- inrichting" zou kunnen aanduiden, vanwege de anti-reinigende werk zaamheden die er te verrichten waren. En nu begon de afperserijals me neer niet stevig over de brug kwam dan zou men hem compromitteeren door zijn bezoek aan deze zonderlinge was- scherij wereldkundig te maken. Geluk kig was deze meneer niet erg kin derachtig uitgevallen hij verklaarde dat men maar doen moest wat men wilde maar dat hij zijn bijdrage aan de „waschinrichting" in den zak hield. En of nu de waschmeisjes al hoog of laag sprongen, het bracht den in de val geloopen heer niet van zijn stuk en ten slotte moest men hem wel ongeplukt laten vertrekken. Ben ik goed ingelicht, dan was deze heer zoo verstandig om zijn ervarin gen aan de politie te gaan vertellen, die zich daarna stellig het lot der uitbreiding-behoevende waschinrich ting wel zal hebben aangetrokken. Moge men weldra de noodige uit breiding voor geruimen tijd vinden binnen de gevangenismuren. Ge zult in de couranten reeds gelezen hebben, dat de Haagsche afdeeling van het Ned. Onderw. Genootschap in een met. algemeene stemmen aan genomen motie protest heeft aange- teekend tegen de openingsrede van den voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers, op de algemeene ver gadering te Leiden, in welke rede „aan het begrip neutraliteit een uit breiding gegeven wordt, die op geen enkel wetsartikel steunt en het over- groote deel van het N. O. G. van oordeel is „dat het openbaar lager onderwijs in Nederland zooveel doen lijk bij leerlingen nationale gevoelens behoort aan te kweeken en te wekken eerbied en vertrouwen in onzen hui- digen staatsvorm en het regeerend Vorstenhuis". Waar deze kwestie, vooral in on derwijskringen, nogal veel stof heeft opgeworpen, wil ik nog even melding maken van de inleiding des voorzit ters van de Haagsche N. O. G.-af- deeling en de daarop gevolgde dis cussie, voorafgegaan aan de aanne ming der motie. De voorzitter dan herinnerde eraan, dat de kwestie der neutraliteit in het vorige jaar meer dan eens is aan de orde geweest. Op verschillende plaatsen klaagde men, dat openbare onderwijzers zich ont hielden bij nationale feesten, o. a. bij de geboorte van prinses Juliana. „Een vader" schreef in dienzelfden tijd in „Het Volk" een ingezonden stuk waarin hij afkeurde, dat een openbare onderwijzeres voorgaat in het vieren van Oranjefeesten, volgens hem on geoorloofd in een neutrale school. De afdeeling's Gravenhage van het N. O. G. heeft reeds vroeger in dezen stelling genomen. In het .orgaan der afdeeling heeft de redactie metnadruk uitgesproken, dat onze openbare school moet zijn in waarheid nationale school, dus ook kweeken liefde voor het vaderland, eerbied voor ons Vorstenhuis. Dat ook naar de mee ning van den Haagschen gemeenteraad dit het standpunt van den openbaren onderwijzer moet zijn, blijkt uit de bekende motie-Lisman-Treub. Door de afdeeling Den Haag van den Bond v. N. O. is hierop gereageerd door uit te spreken, dat de openbare school volstrekt neutraal moet zijn. Op de algemeene vergadering van den Bond van N. O., onlangs te Leiden gehouden, is de neutraliteits- kwestie ook ter sprake gekomen en eveneens een motie aangenomen, waarin de vergadering zich uitsprak voor de volstrekte neutraliteit. In eenige bladen is door verschil- lendé personen opgekomen tegen deze neutraliteifs-idéevan de rech terzijde wordt het gebeurde weer ijverig geëxploiteerd als middel om propaganda te maken tegen de open bare school, wat spreker door ver schillende staaltjes illustreerde, o. a. uit een Scheveningsch blaadje. Nu is naar veler meening de groote meer derheid der bondsleden 't niet met den voorzitter eens ook wij meenen, zeide de inleider, dat zeer velen in de practijk een andere meening zijn toe gedaan. Nota moet echter genomen worden van het feit, dat het geheele hoofdbestuur van den Bond zich met den voorzitter solidair heeft verklaard en verschillende afdeeiingen van deze vereeniging zich in denzelfden geest hebben uitgesproken. Spr. meende, dat deze richting voor de openbare school een gevaar meebrengt, waar tegen het noodig is op te treden. Bij de discussie werd er op ge wezen, dat deze zaak een speciale beteekenis heeft voor de Haagsche onderwijzers omdat de actie van onze stad is uitgegaan en werd de hoop uitgesproken, dat ook hier zou blijken, dat het grootste deel der onderwij zers daar ter stede niet behoort tot hen, die meenen, dat men eerbied voor ons bestuur en liefde voor het vaderland alleen kan aankweeken door in de school stelselmatig te zwijgen over hetgeen de overgroote tneeerderheid van ons volk nog ai- tijd dierbaar is. Bij zooveel betuiging van oprechte vaderlandsliefde en Oranje-zin, wil ik tenslotte nog even meedeelen, dat men thans vertelt dat Prins Hendrik voorloopig geen reis naar onze Oost gaat maken. Er moet wel ernstig sprake van zijn geweeest, dat de Prins de eerste reis met het nieuwe pantserschip „Hertog Hendrik" zou medemaken, maar er zijn omstan digheden, die 't zeer twijfelachtig maken of Z. K. H. zich voor zeer langen tijd buitenslands en vooral zóó ver weg zal begeven. Over die „omstandigheden" heb ik 't al meer gehad. Maar of er iets van aan is Lepelaar. OVERSTROOMINGEN. Van alle kanten komen over- stroomingsberichten. In België heetf men ten gevolge van de zware regens overstrooming, met groote schade en storing in het verkeer te Pry. Solre, St. Géry' Marchiennes au Pont (waar vele huizen zijn ondergeloopen)te Charleroi te Andeune, te Hoei te Na men, te Jemappe, te Bergen, te Qua- regnon enz. In Frankrijk zijn zware overstromingen te Belfort, Remiremont, Chambéry. Te Déhault (dep. Sarthe) viel een spoortrein door een grond verschuiving in een diepte, bij welk ongeluk 2 menschen gedood en 7 gewond werden. In den omtrek van Belfort heeft men sinds 1852 geen zoo erge overstrooming gehad. In Duitschland zijn ook op allerlei plaatsen ernstige overstroomingen, vooral in het Neckardal, dat onder water staat tot Cannstadt toe. Ook aan den Roven-Main heeft men hoog water. Tusschen Nassu en Ems is de Lahn voortdurend rijzende. Te Trier zijn verscheidene huizen van hetver- keer afgesneden. In Zwitserland zijn overstroomingen bij Genève, Lausanne, Neufonatel, enz. Verschillende plaatsen in het kanton Wallis en de Berner Jura hebben veel geleden. In vele dorpen moesten de inwoners vluchten uit hunne hui zen. Te Trametau zijn twee kinderen en een man verdronken. Op den Gottardspoorweg is Woensdag het verkeer bij Erstfeld 2l/3 u. gestremd geweest, door een bergstorting op de lijn Amsteg-Gurtnelien. Sommige ri vieren zijn in 36 uren 2 meter gerezen. Door den zwaren sneeuwval wordt het gevaar voor overstrooming nog vergroot. Te Sitten moesten mi litairen worden ontboden om hulp te verleenen. Daar heeft men tweëerlei watersnood bij de overstrooming is er namelijk gebrek aan drinkwater. Het verkeer op den Simplon-spoorweg is gestremd. De schade is in Zwit serland grooter dan sinds tientallen jaren het geval was. In Tyrol zijn nagenoeg alle telegraaf- en telephoonverbindingen gestoord door sneeuw. Ook het spoorwegver keer wordt zeer belemmerd, daar verscheidene treinen bleven steken in de sneeuw of lawines op de lijnen vielen. De vele lawines hebben echter tot dusverre geen ernstige ongelukken veroorzaakt. Blazen onder de oogen. Opgezwol len enkels en handen, en Gezwollen ledematen toonen aan, dat de nieren nalatig zijn in het uit het lichaam afvoeren van de vloeibare onzuiver heden en opgeloste vergiften Waterzucht is een zeer ernstig verschijnsel, omdat dit aantoont, dat de nieren en blaas hun werk niet behoorlijk doen. Langzamerhand ver liezen zij hun kracht om de vloeibare onzuiverheden en opgeloste vergiften uit het lichaam af te voeren. Het buitensporige water in uw lichaam verarmt het bloed, en het verzwaart aanmerkelijk hef werk van het hart. De oogleden van den patient wor den opgeblazen en bijna doorschij nend. Uw gelaat zwelt op, voorna melijk onder de oogen. Het water verzamelt zich in de handen, enkels en beenen. Daarna zwellen uw lede maten buitengewoon op door het wa ter, en wordt de huid gespannen en glimmend, en wanneer men met den vinger op de zwellingen drukt, blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar. Vroeger dacht men, dat herhaalde lijk aftappen van het water het eenige middel was om de ernstige water zucht te' doen verdwijnen. Maar de verlichting, die men door aftappen krijgt, is slechts tijdelijk. De gene zingen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn blijvende genezingen, om dat dit geneesmiddel de werkelijke oorzaak van waterzucht namelijk de nieren bereikt en geneest. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wer ken rechtstreeks op de nieren en blaas, zij voeren hen zachtjes tot ge zondheid en kracht terug, zoodat het opgehoopte water door de natuurlijke kanalen wordt ontlast, en de vloeibare onzuiverheden regelmatig uit het li chaam worden verwijderd. Let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's. Zij zijn te Vlissingen verkrijgbaar bij den heer A. C. Beniest, Lepel straat 124. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Hoogwater te Vlissingen. Jan. vm. nm. Zondag 23 11.46 12.06 Maandag 24 12.13 12.33 Dinsdag 25 1.04 1.24f f Volle Maan 12.10 Nam. door het Kor. Ned, Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 22 Januari 1910.) Hoogste barometerstand 768,1' te Valentia. Laagste barometerstand 751,7 te Wisby. Verwachting tot den avond van 23 Jan.Meest matige N.W.-lijke wind. Veranderlijke bewolking. Waarschijn lijk sneeuwbuien. Zelfde temperatuur. j Den 26en Januari a.s. hopen Op onze geliefde Ouders en Groot- jfy Ouders «j JOHANNES FLIERS 4 en Z CAROLINA MARIA KAMERMANS, hunne 40=jarige Echtver= g,. eeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen S en Kleinkinderen. X Vlissingen, 22 Januari 1910. Jh /"Andergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervon den bij het overlijden van hunne geliefde Echtgenoote en Moeder, Mej. C. H. VAN DER HARST-Fiegen, zoomede aan Dr. DE KONING voor zijn geneeskundige behandeling. A. VAN DER HARST en Kinderen. Vlissingen, 22 Januari 1910. Notaris PAAP te Vlissin gen, zal aldaar in het Kof fiehuis „De Oude Vriend schap" aan de Groote Markt op Dinsdag 25 Januari 1910, des avonds 8 uur, wegens vertrek van den eigenaar te Vlissingen, als 1Het HUIS en ERF aan de De Ruy- terstraat No. 11, groot 76 Centi aren. Beneden in eigen gebruik, boven verhuurd voor f 12.— per maand. 2. Het HUIS en ERF aan de Joost de Moorstraat No. 25, groot 96 Centiaren. Verhuurd beneden voor f 14. boven voor f 15.— per maand. 3. Het KOFFIEHUIS met afzonder lijke Bovenwoning, ERF en TUIN, op den hoek van Wal- straat en Zeilmarkt, groot 2 Aren, 59 Centiaren. Dit perceel, door ligging uit stekend geschikt voor verbou wing tot WINKELHUIS, is boven verhuurd voor f 17.— per maand, beneden vrij van huur te aan vaarden bij betaling der koop penningen, en is inmiddels uit de hand te Koop. Te bezichtigen daags vóór- en op den Verkoopdag van 10—12 en 2—4 uur, op vertoon van toegangsbewijs, verkrijgbaar ten Kantore van ge noemden Notaris PAAP. De Deurwaarder I. P. ROSIER, te Middelburg, zal op Vrijdag 28 Januari 1910, des voormiddags ten 912 uur, op de Kade te Veere, Veilen en Verkoopen: verschillende Zeilen (met Manilla- en Staaldraden, Lijken, Houten en Kapijzers) Kettingen, Takels, Blok ken, Manilla- en Staaldradentrossen en -reepen, 1 Manilla-sleeptros (pl.m. 80 M. lang en pl.m. 12 cM. middellijn), Manilla-meertros (pl.m. 50 M.) 4 Lantaarns, koperen Hang- lantaarn, Scheepskist, Verf, Olie, Vet, Teer, 2 Filters, Petroleumstel, enz. enz., alles afkomstig van het op den Banjaard gestrande Italiaan- sche driemastschip „Maria". O—O— Notaris J. C. PAAP te Vlissingen zal beide dagen 's middags ten half twee, in de zaal van het koffihuis „de Oude Vriendschap", Breestraat teVlissingen, Publiek Verkoopen in diverse afmetingen, Antique Kleed jes voor Kapstok, Schouw, enz., Perzische Divan-Kleedjes, Smyrna, Doorniksche en andere Gang- en Traploopers, Overloopers, 300 ge bloemde-, gestreepte-, Axminster-, Brusselsche-, nieuwe stijl en an dere Karpetten, 5000 meter Ecru-, Tule-, Vitrages- en Overgordijnen, Pluche voor Overgordijnen, 300 roze en blauwe gebloemde wol len Dekens, Covercoats plm. 2'Vs el breed, fraaie Japonstoffen, Flu- weelen- en Fantasietafe'.kleeden, T afellakens, Servetten, witte Dames- confectiegoederen, als Pantalons, Dames Dag- en Nachthemden, Handdoeken, Kepers, Damasten Tafelstellen, een groote partij Cocos- matten, Parapluies en zeer vele andere goederen. Alles is te zien DINSDAG 25 JANUARI, voormiddags van 10 tot 1 uur. Betaaldag 1 Mei 1910. De verkooping heeft beide dagen alleen 's middags plaats. GEGARANDEERD BESTE f 0.75, f 0.25. Apotheker C. G. BAERT. —O ZONDAG 23 JANUARIPlechtige installatie van een aantal tot plaat selijke officieren bevorderde makkers. Hunne plechtige inzegening grijpt plaats in de meeting die 's avonds half acht aanvangt. Des voormiddags 7 uur Bidstond; des voormiddags 10 uur Heiiigings^ samenkomst. DONDERDAG a.s, Zangdienst getiteld„Gilbert Gres ham" of „Een kijkje achter de ge vangenismuren." DE KAPITEIN. P. S. Des namiddags 3 uur geen openbare meeting. Maandag 31 Januari 1910 OPVOERING van Oorspronkelijk Drama in 1 bedrijf. Klucht in 3 bedrijven. Costumes van de Firma J. KALF, te 's-Gravenhage. Aanvang 8 ure. Introductie door de Leden. &W VOORLOOPIG BERICHT: Maandag 7 Februari 1910 Jaarliiksch GEMASKERD BAL 2 uur per week. 50 cent per maand. Gedipl. Gymnastiek-Onderwijzer, PAUL KRUGERSTRAAT 4. INSTRUMENTMAKER Kerkstraat 8, Vlissingen, -O—O— gelegen nabij het Badhotel alhier. Prijs zeer billijk. Brieven franco letters M. Z„ bureal dezer courant. Gebouwd naar de eischen des fijds, bevattende 4 Kamers, ruime Keuken breeden gang, Keldertje, droogzol der, tuin enserre. Oppervlakte 125 M' Brieven onder letter H. A., Bura» dezer Courant. KONINKLIJKE en AMSTERDAM. —o Te Vlissingen vertegenwoor digd door Gez. MOTKÉ, Nieuwendijk. Nette aflevering in 8 dagen. Goederen worden eenmaal 's weeks afgehaald en weder thuis bezorgd. De LIJST ligt nog ter ter in het Gebouw. Prijzen der Plaatsen bij inteel Des avonds aan de Zaal voor Inteekenaars, en v uur Plaatsbespreking voor N teekenaars. Schoenhandei. Wagenaarstraat 39, b.d. Ton Speciaal Adres voor Repi en nieuw Schoenwerk. Voor 10 gulden aan boi 50 cent terugbetaald. VEEN DAM. Ondergeteekenden Agenten berichten dat steeds Kapit. radig is als eerste Hypoth als Bouwcrediet, tegen een re 41/, en 1 afsluitpnc Voor nadere inlichtingen gaarne bereid. Kassiers. Telefo, Walstraat 43. EIWITSTAAL K. f 1.V» STAALPILLEN 1000 f 1.—5 STAAL WIJN fl. f 0.80. ndergeteekende bev beleefd aan voor 1 van TEEKENIÏ* BESTEKKEN van alle Bouwwerken, tegen zeer conditiën. „00^J Bellamypark 14. Gedipl. Boi

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2