De oude Uniform Donderdag 20 Januari. Gemeentebestuur, Feuilleton* No. 16 48e Jaargang. 1910. ct. VNKii Lijfrente, KIK]. OODSEN. Schelde. ¥an tof k. VL1SSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10 Abonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige uoormaarden amma en van ingen. 8 uur. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden, dat op Maandag 14 Fe= bruari a. s. als leerlingen tot de scholen A (Coosje Buskenstraat), B (Hendrikstraat) en F (Joost de Moor straat), kunnen worden toegelaten kinderen van on- en minvermogen den, die op het tijdstip der toelating zes jaren oud zijn. De aangifte der nieuwe leerlingen kan geschieden van Maandag 17 Januari tot en met Zaterdag 29 Januari e. k., des voorm. van 9—12 uren,ter Gemeente-Secretarie (Griffie). Bij de aangifte wordt men verzocht :n Trouwboekje mede te brengen. Vlissingen, 15 Januari 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van de Weduwe E. THOMASS- Hofman om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank in perceel Koudekerk- schen straatweg no. 115; dat van af heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het ge- naar Wilhel er Pottenkade). -9 uur en SST. .700.000 .000.000 979.000 8.852.000 6.000.000 vrouw, verzekert he termijnen van ouw vóór hem te erlijden wordt in er jaar uitbetaald eering van i 500 eod verzorgd, ziju g van weduwen ior L. A. STOF- 6B. 78.) o— ÏOIO- ea 6,35 o) dj b) en 7,05 o) en 5,05 c) Ban 5.45o) f) h) het vertrek van .Heuaan vna.8,5P kena, Boraseleen ena hoogate 15 dea Zondags tan n hoogste wsch- 'n plaats van in het wachtende rijtuigje te stappen, gingen zij naar net kerkhof, gevolgd door vele menschen, die op den doodenakker echter eene passende stilte in acht namen. Een met gras begroeide heu vel met een vermolmd, vuil houten kruis, dat bijna omviel ziedaar net graf van den vermoorden kapitein Hans von Beuren. H Hier bleven Hubert, Ammi en Joost Staan. De jonge man knielde bij den „vei, weende en bad voor de rust zijns vaders, die op zoo wreede wijze aan hem en aan zijn goede neve moeder was ontnomen. Nu ging het huiswaarts. Uveral langs den weg kwamen de menschen aan, zelfs uit Litzig en Kewenig. Joost, zijn dochter en de oon van den vermoorde werden op e vriendelijkste en hartelijkste wijze Het? J°ost droeg aan de lieden u" Kewenig op, zijne groeten over nrengen aan de wakkere vrouw vraagde verlof kunnen worden inge bracht bij Burgemeester en Wethou ders voornoemd. Vlissingen, 19 Januari 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. Afgekeurde Visch. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat gedurende het 4e kwartaal 1909 door den Keurmeester van Visch 11 verschillende partijen kleine visch zijn afgekeurd, als ongeschikt voor voedsel. Vlissingen, 19 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Van- den uitslag der verkiezingen voor het Britsche Lagerhuis is op dit oogenblik heel weinig te zeggen. Niet dat de unionisten op een meer derheid hebben te hopen, want van de 660 zetels bezetten zij er. slechts 168; maar het behoeft wel geen be toog, dat de regeeringsmeerderheid groot moet blijven, om hoop te kun nen voeden dat men de voorgenomen hervormingen inderdaad zal kunnen doorzetten. Immers, men wil beper- ming van het recht van veto van het Hoogerhuis en de uitdrukkelijke aan neming van het beginsel, dat dit Huis zich niet met financieele aan gelegenheden mag bemoeienmaar dan moet de Kroon ook willen mede werken en zooveel nieuwe liberale lords benoemen, dat de regeering ook in dat Huis de meerderheid heeft. Nog een ander middel, dat de Kroon kan aanwenden, bestaat daarin, dat aan het grootste deel der lords de koninklijke oproepingsbrief wordt onthouden. Maar een koning van üroot Brittanje gaat tot zulke volko men wettige maar in het wezen der zaak willekeurige handelingen niet over, wanneer hij niet met zekerheid weet, dat hij het volk achter zich heeft. Blijkt van dien volkswil niet met ondubbelzinnige zekerheid, dan zul len de lords nogmaals de goedkeuring der begrooting aanhouden, en zou nogmaals een parlementsontbinding noodig zijn. Wij zullen het spoedig weten, want voorzooveel noodig herhalen wij nog maals, dat in het Vereenigd Konink rijk geen herstemmingen worden ge houden. Die de meeste stemmen van Rickes, en te zeggen, dat hij spoedig met Ammi zou komen om haar te bedanken voor hetgeen zij voor zijn kind had gedaan. Weldra waren zij bij het rijtuig teruggekomen, en zij reden zoo snel mogelijk naar Beurenhof, waar zij door Marie en Barbertje werden ont vangen. Ook hier heerschte groote vreugde, nadat .men alles had ver nomen. Marie maakte er haar zwager wel eenigszins een verwijt van, dat hij niet genoeg vertrouwen in haar stilzwijgendheid had gesteld, maar Joost antwoordde„Och, je zou aan Joost niet nog meer goed gedaan kunnen hebben dan je aan Joost hebt gedaan." In de kerk van het naburige dorp werden Hubert en Ammi weldra in den echt vereenigd. De geestelijke aldaar voltrok de heilige handeling en schreef in zijn ledige uren de merkwaardige lotgevallen van den nieuwen heer Von Beuren in zijn kerkregister. Daardoor kwamen ze tot ons en werd het mogelijk onze lezers ermee bekend te maken. Met enkele woorden zijn nog de verdere lotgevallen van de verschil lende personen uit ons verhaal mede te deelen. De nieuwe heer Graaf Von Beuren heeft is er in eens dooreen stelsel waarvoor ongetwijfeld heel vee! te zeggen valt. sfï In Spanje is Woensdag j.l, naar aanleiding eener betooging door officieren onder de vensters van het „Journal Militaire", 't welke de cam pagne in zake de belooningen, toe gekend aan de troepen die te Meiilla hebben geopereerd, heeft geleid, door de regeering een krasse maatregel genomen. Ontevredenen beweren dat begun stiging bij die belooning een voor name rol heeft gespeeld en verlangen verandering van stelsel. De regeering heeft te kennen gegeven dat de toe gepaste maatregelen van discipline op genoemde officieren alleen een gevolg waren van een ernstig vergrijp tegen de tucht. Had men de zaak op zijn beloop gelaten, dan zouden daar uit misschien betreurenswaardige verwikkelingen zijn ontstaan. Tot tweemaal toe toch is reeds in Spanje een ministerie door een militaire be weging ten val gebracht. Uit Marokko komen overigens weer betere berichten. Twee stammen moeten alle vredesvoorstellen der Spanjaarden hebben aanvaard en zich aan generaal Marina onderworpen. Nadat de nieuwe Kretenzer regee ring den eed van trouw aan den Griekschen koning had afgelegd en de Porte daartegen bij de bescher mende mogendheden geprotesteerd had, hebben deze daarop geantwoord dat er van een inlijving van Kreta bij Griekenland geen sprake kan wezen en dat zij tusschenbeide zul- ien komen, wanneer er eene bewe ging voor dat doel mocht ontstaan, Dat is nu voor de Kretensers wel niet erg troostrijkmaar er blijkt dan toch in ieder geval uit dat Turkije de handen thuis zal moeten houden. Dat deze mogendheid anders graag zelf het zaakje eens zou willen op knappen, is niet twijfelachtig. Weer heeft de regeering de verklaring af gelegd, dat er nimmer sprake van wezen kan om Kreta tegen schade loosstelling te verlaten. Er heerscht dan ook groote bedrijvigheid aan het ministerie van oorlog en men spreekt van liet voornemen om 12000 man ,iaar het eiland te zenden, 'tls te hopen dat een conflict nog vermeden zal kunnen worden maar de zaak maakt toch den indruk, dat ze ge vaarlijk wordt. Bij onze Duitsche naburen begint het politieke leven zich weder te betrok met zijn gemalin het slot Beurenhof, dat geheel gerestaureerd werd. Behalve de steenen bank en omgeving werd ook de tuin goed onder handen genomen. Alle ver trekken van het kasteel werden in volkomen bewoonbaren toestand ge bracht, doch de beide kamers, die Wenz had gebruikt, werden voor altijd gesloten. Het in de schrijftafel opgehoopte goud, eigendom van de rechtmatige erfgenamen, de kleinoo- dieën der familie, de kieeren van den vroegerer» werkelijken bezitter, dit alles werd verwijderd. Alie papieren, op Wenz betrekking heb bende, en zijn oude uniform werden in het oude meubel bewaard. Ook liet Hubert von Beuren het portret van Wenz in diens slaapkamer bren gen. Daarna werden luiken en deuren geëloten, en beide vertrekken be stonden voortaan niet meer voor de bewoners van Beurenhof. De trouwe Nickel werd bestuurder van de geheele bezitting en Barbertje bleef voor het huiselijke werk zor gen. Hans Gorgel bleef op het kasteel zoo ongeveer als huisknecht en ver maakte ieder met zijn kwinkslagen en grappen, totdat zijn mond voor altijd gesloten werd. Het spreekt van zelf, dat joost bij zijn kinderen op het kasteel bleef roeren. De Rijksdag en het Pruisische huis van afgevaardigden hebben de zittingen weder aangevangen. Met de financiën blijft het treurig gesteld. Terwijl het Rijk sluit met een tekort van eenige honderden millioenen, wijst de eindrekening van Pruisen een tekort aan van honderd millioen mark. Het is en blijft een zonderling huishouden. Alleen aan dienstreizen van generaals en andere hoogen, wordt in dit militaire land jaarlijks voor twintig millioen mark uitgegeven. Voorts hebben onze buren den naam van gruwelijke belasting ontduikers te zijn, war men van de Hollanders ook wei eens heeft verteld. Men schat het bedrag van hetgeen op die wijze jaarlijks aan de schat kist tekort gedaan wordt op twee honderd millioen mark, waarvan voor Pruisische rekening alleen honderd twintig millioen wordt gebracht. En dan moet men niet de pas ingevoerde belastinghervorming vergeten. Dat de Duitschers zich vaak misrekenen wis ten we lang, maar een misrekening van twee honderd millioen mark is geen peulschilletjeDuitschland is de krachtigste militaire Staat van Europamaar hoe lang zal men het volhouden zonder het grootkapitaal voor de staatsinkomsten aan Me spreken Reeds eenige dagen geleden kwam het bericht dat de koning van Hon garije het in de bekende kabinets- quaestie weer eens over een anderen boeg gegooid had. De bekende graaf Khuen Hedervary was met de vorming van een ministerie belast. De keizer koning moei erg uit zijn humeur zijn geweest over de houding der partijen, waardoor een vreedzame parlemen taire beslechting andermaal onmoge lijk is gemaakt; maar Z. M. weet wel dat de oorzaak veel dieper zit. Het zat nu wel weer komen tot een kabinet, niet van verzoening, maar van strijd, geroepen om het Huis te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrij ven, met dezen lokvogel, dat de voor naamste taak. der nieuwe vertegen woordiging wezen zal om het alge meen stemrecht in Hongarije in te voeren. Als men maar bijten wil De Hongaarsche pers begroet den heer Khuen Hedervary wel eenigszins vriendelijker, maar stelt zich toch van zijn pogingen niets voor. Intusschen heeft ook graaf Tisza zijn steun toe gezegd en zoo zal nu misschien met behulp der oud-liberalen een kabinet zijn samen te stellen. Het Amerikaansche plan tot onzij- om getuige te zijn van hun geluk. Nadat Hubert zijn eerste beschikkin gen had getroffen, ging hij met Ammi naar Rhenese om zijn oom te bezoe ken en hem de merkwaardige wisse ling van zijn levenslot mede te deelen. De eerbiedwaardige man verheugde zich zeer over het geluk van zijn beminden neef. Hij legde zijn be trekking neder en trok naar Beuren hof, om er zijn laatste levensdagen gezellig te slijten. Voor de kunst had Hubert immer veel gevoel. Hij schilderde zichzelf als tegenhanger van Ammi's portret en gaf aan beide schilderijen een, passende plaats in de ontvangzaal De oude Marie had haar brood winning overgedaan. Katrien, die met haar Bastiaan was getrouwd, was nu herbergierster in het Ge rechtshuis van Zeltingen. Zoo kon de oude Marie nu menigmaal op Beu renhof getuige zijn van het geluk, dat haar nicht Ammi smaakte. De dood, die niets spaart, bracht mettertijd ook in dezen gelukkigen familiekring veranderingen te weeg. Jongere geslachten kwamen en een der latere heeren Von Beuren vestig de zich te Keulen in het huis, een maal de woning van Huberts ouders. Tot groote vreugde van zijn oom had Hubert dit huis aangekocht om digheidsverklaring van de spoorwegen in Mantschourije, wordt, zooals trou wens wel te verwachten was, door de voornaamste bladen in Japan afge keurd. Men acht dat denkbeeld van minister Knox niet voor feitelijke uitvoering vatbaar. Japan zou voor-^ deelen prijs geven, zonder dat er iets" tegenover stond en de Japansche nederzettingen in Zuid-Mantschourije zouden door de beoogde regeling niet beschermd worden. Japan zal niet vergeten hoe het in 1895 door de mogendheden werd beroofd van de vruchten van den oorlog met China, en in Amerika zelf is een deel der pers overtuigd, dat men van Japan niet vergen kan zijn spoorweglijnen af te staan; want dat zou gelijk staan met het opgeven van een der weinige degelijke vruchten, die het van den jongsten oorlog (met Rusland) geplukt heeft. Wij zien er dan ook niet veel van gebeuren, ofschoon dan natuurlijk het gevaar in het verre Oosten onvermin derd blijft voortbestaan. "binnenland." Het mondelinge gedeelte van het examen voor aspirant-gemeente-secre- tarts of ambtenaar ter secretarie, van wege de Nederl. vereeniging voor Gemeentebelangen, zal worden ge houden op 11 April en volgende da gen te Amsterdam en Den Haag. Het schriftelijke gedeelte op een nader bekend te maken dag te of in de na bijheid van Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Dieren, Venlo, 's Hertogen bosch, Roozendaal, Vlissingen, Amers foort, Rotterdam en Zaandam. Het bestuur heeft thans aan de al- gemeene vergadering der vereeniging een wijziging van het reglement op deze examens voorgesteld, waarin o.a. wordt voorgeschreven, dat het mon delinge en schriftelijke examen in hetzelfde jaar moeten afgelegd wor den en wel het schriftelijk gedeelte het eerst. Het Jaarboekje van den Nederland- schen Coöperatien Bond voor 1910 is dezer dagen verschenen, en mag ook nu weer een handboekje heeten in den waren zin van het woord. Zoowel voor de coöperatie in Nederland als daar buiten bevat het belangrijke gegevens, en leert den omvang der beweging voldoende kennen. Nevens de gewone opgave van kalender, post- en tele graafdienst, zegel, vreemde munten en ook het uur van den dag op verschil lende plaatsen, geeft het een overzicht van de inrichting van den Bond en bevat belangrijke statistische opgaven er nu en dan te vertoeven. Vele jaren later veranderden de tijden buitengewoon veel.De Fransche sansculotten trokken het land door zij predikten vrijheid, maar bedreven intusschen allerlei onrecht. Toen werd het reizen van Keulen naar de Moezel bijna onmogelijk. Slot Beu renhof werd verlaten, de tuin verviel opnieuw tot een wildernis. Een jonger geslacht nam nog min der notitie van de stamgoederen, ten laatste bekommerde men zich niet meer om het oude half verval len slot. Menschen komen en gaan ook de laatste graaf Von Beuren was tot zijne vaderen verzameld. Zijn erfgoed werd verkocht, slot Beurenhof kwam in vreemde handen. De nieuwe eige naar had alleen oog voor zijn eigen belang en nu werd iedere herinne ring aan het verleden verwoest. Toen zag de schrijver van dit ver haal het oude, geheimzinnige slot met zijn stille tuinwiidernis en ook den Mont Royal met zijn puinhoo- pen, zooals in het begin aan onze lezers verteld is. EINDE.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1