i Kypotheekiiai e oude Uniform Feuilleton. Jonge O ar-Schelde I 77.) Land- en Tuinbouw. ,4- ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. flbonnemenfs-fiduerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden ST D A M. en Agenten der Bai ds Kapitaal vo] •te Hypotheek. Ot ;gen een rente van] fsluitprovisie, lichtingen zijn s. Telefoon 125. LBURG. en VRIJDAG van ypark 30, V1 is nmer 90. teit H.L. f 16.41 1.0S 19.- 1.25 19.-. 1.25 1.11 2.21 1.801 1.7(1 1.45 1.11 P RIJ S. ari ÏOIO. 3 b) en 6,35 e) d) ,10 b) en 7,05 c) .15 g) en 5,05 o) 3,43 en 5.45 c) f) b) n na het vertrek v»> re n.Neuzen vcn.8,5® ireskena, Borsaeleet 15. ot des Zondags W ten hoogate waob' De Rijksmiddelen. De „Staatsct." van gisterenavond bevat het overzicht van de opbrengst der Middelen over de maand Decem ber 1909 en tevens over de twaalf maanden van het afgeloopen jaar. ?De maand December heeft een aan zienlijk hooger bedrag in 's Rijks schatkist gebracht dan haar naamge noot van 1908. Werd in laatstbedoelde maand ontvangen f 14,790,450.371/ain December 1909 was de opbrengst f16,662,352.175, dus n u f 1.871,901.80 meer. I Al dadelijk blijkt dat deze meer dere ontvangst in de voornaamste plaats een gevolg is van de ver hooging van den accijns op het ge distilleerd. Werd uit dit middel in December 1908 f 2,442,211.65 ont vangen, in December 1909 was de opbrengst f 3 371,031.51dus meer f 928,819.86. Ook dienen als buiten gewone factor nog in aanmerking te worden gebracht de opcenten op vermogens- en bedrijfsbelastingen (bijna anderhalve ton). Doch dan blijft er toch nog een aanzienlijk be drag over, dat in het voordeel van de afgeloopen maand kan worden gebracht. Opmerkelijk mag heeten, dat ondanks de verhooging van het zegelrecht op effecten, deze bron van inkomst een f 14,000 minder heelt opgebracht dan in December 1908. Vergeleken met de cijfers.van 1908 hebben in December 1909 meer opgebracht de volgende middelen personeele belasting f 143 000, be drijfsbelasting f 88,000, vermogens belasting f 143,000; invoerrechten f 157,000; suikeraccijns f 21.1,000, wijnaccijns f 5000, gedistilleerd f 928,000, geslacht f 31,000, gouden en zilveren werken f500, registratie rechten f 119,000, hypotheekrechten f 11,000, successierechten f 153,000, posterijen E 94,000, rijkstelegraaf f 28,000 en loodsgelden f 58,000. Minder werd in die maand ontr vangc i uit de grondbelasting f 95,000, het recht op de mijnen f 2000, den zoufaccijns f 38,000, dien op bier en azijnen f3000, de zegelrechten f 14,000 en de domeinen f 146.000. Na vermeld te hebben dat de op brengst van den, accijns op de suiker in de laatste drie maanden van 1909 heet! opgebracht f6,315,276.42 tegen f 5,915,803.37 in hetzelfde tijdvak van 1908, komen wij tot een vergelijking van de cijfers der opbrengst over de twaalf maanden over 1909 met die over het geheele jaar 1908. In 1909hebben meer opgebracht O— Eindelijk sprak Hubert: „Kom, vader Joost I Hier kunnen wij niet langer blijven!" De oude man sloeg de oogen op. De blik, waarmee hij Hubert aankeek, was geheel anders dan vroegerin plaats van liefde scheen die nu eerbied w te drukken daar stond de leuwe, de werkelijke heer Von Beuren voor hem. Hubert meende de gedachten van oude te raden. Hij stak zijn kand toe en zeide recht mi !i vader heb ik noo't no u 's reeds lang dood, maar Hemel schenkt mij in u een uwen vader. Neem mij aan als ?J?on> en ik zal u eeren en e hebben, zoo lang de goede God u >n leven laat." Joost werd diep ontroerd bij het van deze woorden. Aan zijn 3 denkende, wier levensgeluk hij „p_ 5 z« de van dezen edelen jonkman verzekerd achtte, reikte hij Hubers de grondbelasting f 15,000, het per soneel f364,000, de bedrijfsbelasting f827,000 (hieronder aan opcenten f 524,497.505), de vermogensbelasting f 864,000 (hieronder aan opcenten f604,757,72), het recht op de mijnen f 15,000, de rechten óp den invoer f 848,000, de suikeraccijns f 1,050,000, de accijns op het gedistilleerd f543,000 en die op het geslacht f216,000, de gouden en zilveren wer ken f 23,000, de zegelrechten tl ,011,000 (het zegelrecht op effecten is met in gang van 1 Januari 190S verhoogd, uit welke verhooging bij de raming f 1,000,000 werd verwacht), de re gistratierechten f477,000, de hypo theekrechten f61,000, de domeinen f72,000, de posterijen f451,000, de rijkstelegraaf f453,000, de jacht- en vischacten f5000 en de loodsgelden f 178,000. Minder brachten op de wijnac cijns f12,000, die op het zout f65,000, en die op bier en azij nen f 58,000 en de successierechten f811.000. Het totaal over het afgeloopen jaar is f 169,114,515.30, terwijl in 1908 werd ontvangen f 162,556,940.77, zoo dat de meerdere opbrengst in 1909 bedraagt f 6,557,574.43. („N. Ct.") Mr. Van Leeuwen en de pers. De correspondent van de „N. R. Ct." te Amsterdam schrijft: Het burgemeesterschap van mr. Van Leeuwen zal ongetwijfeld in goede heugenis blijven, ook bij de vertegenwoordigers der dagbladpers. En hoewel de opvatting bij de autori teiten en bij het publiek in het alge meen, ten aanzien van wat de jour nalist, die aanklopt om inlichting, daar mee beoogt gaandeweg van juister inzicht blijk geeft, het is er nog verre af, dat de verhouding, waar in de persman die komt om zijn licht op te steken staat tot dengene, bij wien hij zich daartoe aanmeldt, door laatstgenoemde goed begrepen wordt. Hiervan zou 't mij niet moeilijk val len, uit mijn lange ervaring staaltjes te geven, die inderdaad teekenend zijn voor de engheid van begrip en den daarmede samengaanden dorper- achtigen grootheidswaan van lieden, wier hooge maatschappelijke of over heidspositie, bij hen een ruimer denk wijze zou hebben doen verwachten. Te veel nog wordt de aandrift, die den journalist bezielt om aangaande zaken van publiek belang zijn lezers naar waarheid in te lichten, als ont sproten geacht uit eigen nieuwsgie righeid, uit bemoeizucht, uit tukheid op sensatie nieuws, waarbij dan nog dikwerf wantrouwen komt in de be de hand en sloot hem in zijn armen. Eenige oogenblikken van liefelijke ontroering deden beiden zwijgen. Toen liet Joost den jongen rechter los en zei„Komaan, voorwaarts Elkaar steunend en leidend klau terden zij omhoog. Het was nog een inspannend gevaarlijk werk, maar gelukkig bevonden zij zich vrij spoe dig op veilig terrein. XXXe HOOFDSTUK. Op den weg over den Mont Royal naar Traben zagen Joost en Hubert verscheidene menschen, die hun snel te gemoet kwamen loopen. Plotseling weerklonk een luide kreet en een meisje snelde in vliegende haast toe. Het was Ammi. Hubert had haar onmiddellijk herkend, en weldra lagen zij weenend van vreugde in elkanders armen. Ongeveer een uur, nadat Joost op weg naar den Mont Royal was ge gaan, was Katrien met haar aan staande op Beurenhof gekomen zon der betere tijdingen mee te brengen. Nu kon Ammi het niet langer in het slot uithouden. Het wagentje werd ingespannen, en zij liet zich naar Trarbach rijden waar zij zich liet overzetten en zich aansloot bij andere menschen, die ook den Mont doelingen van den vrager en in zijn takt om van de ontvangen inlichting een juist gebruik te maken. Laat mij ik durf dit wel haast voor al mijn collega's te doen laat mij eens vooral verklaren, dat juist de ambtelijke hoedanigheid waarin de journalist zijn inlichtingen tracht te verkrijgen zijn persoon lijke betrekking tot hetgeen hij wenscht te weten uitsluit. Hij komt niet om zichzelf, dikwerf ook niet uit zichzelf, doch in opdracht van zijn hoofdredactie, maar in dienst van het publiek belang ter voorlich ting van zijn lezers, om loopende geruchten te kunnen weerspreken of of tot hun ware proporties terug te brengen. Wien het als journalist in derdaad te doen is om zijn blad van nieuws te voorzien, waar of niet waar, of half waar en vreemd ge noeg is het publiek met het een, zoowei als met het ander gediend, als er maar een piquant kantje aan is zal wel doen zoo min moge lijk op kondschap uit te gaan ter controleering van hetgeen hem uit de een of andere bron is toegevloeid. Want zeer vaak zal hem bij bevesti ging van hetgeen hij reeds wist, het verzoek geworden, de publicatie om deze of gene reden achter te laten of uit te stellen. En bij ons weten pleegt elk bona fide journalist aan zulk een verzoek, hoe moeilijk dit hem soms vallen moge, gehoor te geven. Tenzij verzwijging of verdaging, een grooter (algemeen) belang tot schade zijn zou. Burgemeester Van Leeuwen nu, heeft in zijn betrekking tot de pers steeds een groote ruimte van inzicht getoond in haar verplichtingen. Nooit was het hem te veel een journalist te ontvangen en met welwillendheid te woord te staan. Hij liet zich daarbij desnoods midden in den arbeid storen, beseffende, dat de pers omtrent hetr geen zij noodig heeft te weten, ook liefst direct wenscht te zijn ingelicht. De jaarwedde-vermindering te Montfoort. Door den minister van binnenland- sche zaken is aan het bestuur der afdeeling Utrecht van den Nederland- schen bond van gemeenteambtenaren krachtens machtiging van de Koningin te kennen gegeven, dat er geen termen zijn voor de door genoemd bestuur gevraagde vernietiging van het Mont- foortscheraadsbesluittot vermindering der jaarwedde van den secretarie ambtenaar dier gemeente. Zeer waar schijnlijk houdt deze ministerieele be schikking verband met het vertrek van den betrokken ambténaar wegens benoeming elders toen het raadsbe Royal bestegen. Zoo vond, gelijk wij zagen, Ammi haar geliefde terug, dien zij reeds verloren had gewaand. Na de hartelijke omhelzing bracht Hubert haar bij Joost en zeide „Hier is uw vader, Ammi „Dat heb ik altijd vermoed be kende Ammi en onder vreugdetranen en een stroom van liefelijke woorden viel zij den ouden herder om den hals. Hare woorden klonken ais he- melsche muziek in de ooren van den armen Joost, die zoovele jaren onverdiend het grievendste leed had moeten dragen. Nu werd hij daarvoor echter rijkelijk beloond. Zoo kort mogelijk verklaarde Hu- bert aan de verbaasde toeschouwers dit roerend tooneel. Hij zei, dat de man daar Joost, de visscher, was dien men twintig jaar geleden val- schelijk had beschuldigd van een vreeselijke misdaad. Het bewijs van de onschuld van dezen man wilde hij voor het gerecht te Trarbach le veren. En dit geschiedde ook inder daad. Tegelijk met Hubert waren nog verschillende personen in Trarbach aangekomen, wier getuigenis van ge wicht was. Zoo was daar de boot met het lijk van den misdadiger, door Nickel onder eede herkend als zijn meester, den zoogenaamden heer sluit in werking trad, waardoor ver nietiging geenerlei rechtstreeks prac- tisch gevolg kon hebben. In dergelijk geval toch bleef als regel, die slechts hooge uitzondering leed, vernietiging wegens strijd met wet of algemeen belang steeds achterwege. Het mag zeker worden betreurd, dat aldus in deze zaak die ook bij de schriftelijke en mondelinge be handeling, in de Tweede Kamer, van de staatsbegrooting de aandacht trok, en opnieuw overtuigend heeft aange toond, hoe dringend het gemis van regeling van den rechtstoestand der gemeenteambtenaren roept om wette lijke voorziening vermoedelijk geen principieele beslissing is gevallen. De milicien-korporaals, die dezen winter zijn opgeleid voor den rang van milicien-sergeant, zullen na afloop der examens voor dien rang, in te genstelling met andere jaren, niet worden bevorderd tot dien rang. Zij vertrekken in den rang van milicien korporaal met groot verlof en kunnen eerst bij opkomst voor herhalingsoe feningen tot sergeant worden bevor derd, indien zij alsdan blijken geven nog geschikt te zijn voor dien rang. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. pantserschip „Koningin Wilhel- mina der Nederlanden" onder bevel van den kapitein-luitinant ter zee P. H. Van Voorthuysen, en Hr. Ms. pantserschip „Tromp", onder bevel van ter zee J. W. Termijtelen 17 dezer, respectievelijk van Perim en Colombo vertrokken, ter voorzitting van de reis naar Nederland. Hollandsch. Wat mengelmoes van talen mag Aan 'd Amstel zich vermeien O Stad, waar 't hart van Holland lag, Waar Vondel zong zijn reien Maison de Dit, Café au Dat Hötel de.... wat? Hollande Maar ben 'k hier in zijn land, zijn stad. Zijn Amsterdam 't is schande. OHollandsch, Hollandsch klinkt [niet fijn 'tMoet Fransch of Duitsch of En- [gelsch zijn. Daarom gebeiteld op je fries Maison de marchandises Een Jozef Levertraan et fils Gemaald op je marquises O-jest, jawohlt en parlevinkt, Roeptkelner, demoiselle Zorgt, dat er vreemde rimram klinkt En aait je clientèle. Want Hollandsch, Hollandsch klinkt [niet fijn Von Beuren, terwijl Hans Gorgel evenzoo het lijk herkende als dat van den vroegeren dragonder Wenz, den dienaar van den vermoorden waren heer Von Beuren. De uniform jas van den kapitein, diens brief, door Hubert overgelegd, bevestigden geheel de voorstelling der feiten, zooals de jonge rechter van Zeitin- gen die gaf, alsook Huberts rechten op den titel en de bezittingen van zijn voorvaderen, op het slot Beuren hof en de aanhoorige goederen. Te gelijk werd ook de onschuld van den vroeger veroordeelden Joost in rechten vastgesteld. Deze uitspraak van het gerecht en de onthullingen, die voor de rechtbank gedaan waren, werden spoedig in Trarbach en in wijden omtrek bekend. Als een loopend vuurtje verbreidde zich het nieuws in heel de Rijnstreek en langs de Moezei. En hoe stond het nu met de hoofdpersonen van dit drama Ammi had slechts éen gedachtehaar ge liefde en haar vader had zij terug gevonden. Of de man \an haar hart slechts een eenvoudig man of een rijk edelman was, dat was haar on verschillig. .Het bezit van hem alleen achtte zij haar geluk. De aime ko mediant echter zag zijn droomen 't Moet Fransch of Duitsch of En- [gelsch zijn. 't Heet broderie, boulangerie, Lunchroom, cöstumière, Zum Dit, zum Dat tapisserie, Carosserie parterre 't Is special, exquis, solied Dat trekt en 'tis probabel, Al ken je je eigen moerstaal niet, Het klinkt toch fashionable, Want Hollandsch, Hollandsch klinkt [niet fijn 'tMoet Fransch of Duitsch of En- [gelsch zijn. Liegt eigen vrucht als vreemd l't is naar, Maar geeft een goed recetje, En plakt op eigen werk en waar Een Engelsch etiquetje. Herdoopt in jam je vruchtendril En 'twordt ais jam geprezen; Dat is het wat dom Holland wil 'tMoet uit den vreemde wezen. Want Hollandsch, Hollandsch klinkt [niet fijn 'tMoet Fransch of Duitsch of En- [gelsch zijn. Dat krult op spiegelruit en deur Bargoensch uit alle talen Marchand tailleur, coiffeur, coupeur, Hier houdt men commensalen Zoo snorkt de poespas huis aan huis, Blageur heb 'k niet gevonden Je bent in eigen huis niet thuis En, Holland, dat is zonde. Weet, Hollandsch, Hollandsch klinkt [niet fijn, in ooren, die verbasterd zijn. C. W. Loovendaal in „Hollandia." Goed Zaaizaad. Het groote belang van. goed zaai zaad, den invloed daarvan op de kwantiteit en kwaliteit van den oogst, wordt nog lang niet door alle land en tuinbouwers voldoende ingezien, op de juiste waarde geschat. Van welk gehalte is vaak het uit gestrooide zaaddikwijls in meer dere of mindere mate verontreinigd door onkruidzaden, of vermengd met verkeerde zaden, b. v. rogge tusschen tarwe, gerst in haver, enz.veelal ook van onvoldoende kiemkracht, zooals het onderzoek aan het Proef station voor de Zaadcontrole heeft geleerd. 't Schijnt soms wel, of nu door een betere en krachtiger bemesting in de laatste jaren de productiviteit van den bodem aanmerkelijk is ver hoogd men daarvan alles verwacht, en de eischen, welke aan het zaai zaad, de bodembewerking, enz. moe van rijkdom en geluk in rook ver vliegen. Hij troostte zich met de verzekering van Hubert, dat deze den, dienst, hem bewezen doorzijn recht- tiidige getuigenis, nooit zou vergeten., De uitnoodiging om, met Nickel naar Beurenhof te gaan, werd dankbaar door hem aangenomen. Nickel zei niets. Van het eerste oogenblik af had hij den jongen rechter beschouwd als zijn toekom- stigen gebieder, en nu het werkelijk zoo was, verraste dit hem volstrekt niet. Wat zijn vroegeren heer betrof van het begin af had hij de woor den van den stervenden Gottfried geloofd, hoewel hij niet gewaagd had daarover ooit met iemand te spreken. Bij de behandeling voor de recht bank te Trarbach betoonden de in woners van het stadje en de lieden uit den omtrek veel belangstelling in dit merkwaardige gevat. Toen de jonge graaf Von Beuren met Ammi en Joost, Nickel en Hans Gorgel de rechtszaal hadden verlaten, sprak Hubert slechts een paar woorden tot Ammi, en zwijgend volgde zij hem. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1