„De Oude Vriendschap" Maandag 24 Januari VREESELIJKE MAAG KWELLING DeVriwenMwgerlpeclit KIMONO en DIRECTOIRE J. G. LOOSS. Schouwburgzaal «y« mmm, f 1.25 en f 0.75. f 1.50 en f 1.00. "Buitenland. INGEZONDEN ÜDEDEEM. Laatste Berichten» Advertentie*!. NedeHandsche Bond VROUWENKIESRECHT. op Donderdag 20 Januari 1910 ONTVANGEN daar hij zich ade te zullen kwam Holste toor ter firma, tn overjas, en' Ie gulden met rk terug. Twee arenhuis, zus- rgevallene aan leval verdacht [ennis gaf van :n had de ei- idingmagazijn bij de politie met bloed Ins verklaarde |een jonge man "ie een nieuwe n oude in de rgelaten. Op- n juisten naam :ijn adres aan Ivens twijfelde men had hier drijver van de rechercheurs le woning van ingelen. Deze nu uit verdere .t Holste een van versrhil- e onderzoekin- roortgezet. Bij nde verloofde ïeid gekregen 'olitie zich 'n deze in vele naars der di- Toen dan ook afé Opéra aan trad, werd hij eigenaar her- ie waarschuw- veel opzien te legde hij wee- ekentenis af, geldverlegen- Ite hebben ge eenige maan- geroofde goe- en handkoffer ition in bewa- 1 had hij voor goed als alle :onden weder i. De moeder eegde in het te Hildesheim. zwak uitziend -nen zulk een iu verwachten, plan, dat eert Mc. Lonnari rarin zoowel dê Britsche regee- n, wordt in de erd. Het geldt de Noordelijke m welke deze leeaan scheidt, ngen om zoo- troomingen den de noordelijke en Groenland, land en Groen- fde hoogte als msö. Overblijf- lke men in het en, hebben be- nerika eeuwen d klimaat had. rmaals de ijszee met den Atlan- .onnan wil dus t gematigd kli- twee plaatsen er systeem wor- doen springen van het zuiden stelijke richting ten. Het warme roomen zal de beletten. Vol- van Mc. Lonnan a zes jaren zijn jet zijn bereke- rebben gemaakt digen betwisten kheid niet, hoe even tijd tekort n nadeelen ren. Som- ctische nut der ate, terwijl weer verwerpen, als de gezondheid. lijk. De over- voordeelen en slechte wegen :hutting, vooral cht kou vatten. ;t de voordeelen verhinderen het iet de schoenen racht, te schat- ren, op gladde akkelijk uit, als an heeft, terwijl mede een voor- len, waartegen- adeelen staan I Daar gummi een luchtdichte stof is, ontwikkelt zich bij het dragen van overschoenen een geheel abnormale warmte en een even groote reductie der zweetafscheiding. Beide zouden on den duur schadelijk inwerken op de gezondheid, en de voeten zeer verweekelijken, waarom men vooral vermijden moet de overschoenen voortdurend, dus ook bij droog weer, te dragen. Ook mag men ze niet bin nenshuis aanhouden, waardoor men overigens ook zou zondigen tegen de regelen der welopgevoedheid. Men most het dus tot regel maken de overschoenen alleen te dragen bij nat weer en niet ook ze te gebruiken als een middel tegen koude voeten. Warme kousen en inlegzoolen doen hier veel beter dienst, zonder de gezondheid te benadeelen. BELGIE. Een bericht in ons vorig nummer meldde reeds de beweringen van de „Chronique" omtrent de schul den van prinses Louise. Wij laten hier nog eenige bijzonderheden vol gen uit het bericht van de „Chroni- qUHet heet daarin dat Zaterdag in de Banque de Bruxelles een eerste ver deeling zou plaatSj hebben van de nagelatengelden van koning Leopold II. 18 millioen zouden verdeeld worden. Het geheele bedrag der schulden van prinses Louise bedroeg 3 milli oen, waarvan l'/s millioen erkende en 1 '/a millioen betwiste schulden, doch onder de door de Prinses er kende schulden komt een rekening van 500,000 fr. voor van een advocaat te Wee'nen „voor gegeven en nog te geven raad", welke rekening door tiaar verdedigers werd betwist. De „Banque de Bruxelles" stemde er in toe, onmiddellijk, vóór de rea- liseering der fondsen, een voorschot 1 van 5 millioen te geven aan de Prin ses, 3 millioen zoudeu op de bank blijven, tot uitbetaling der schuld- eischers en 2 millioen zouden gege ven worden aan de Prinses, dieniets bezit. Toen zij naar Brussel vertrok moest de Prinses een som leenen, waarvoor zij een wissel van 20.000 francs moest teekenen. Wanneer het juist was, dat de advocaat van prins Philip van Koburg op de andere 2 millioen francs be- slagleggen zou, dan zou de Prinses dus toch niets bezitten, Het bericht van de „Chronique" wordt iegenge- sproken en van andere zijde weer bevestigd. ENGELAND. De groote worsteling is begonnen, binnen eenige weken zal blijken, of Engeland zal blijven behooren tot de vrijhandelsstaten dan wel, of het den weg zal inslaan, dien Joe Chamberlain het land aanwijst, dien van tariefhervorming en be schermende rechten. De leuze „voor of tegen het Hoogerhuis" is aan de eene zijde eenigszins op den achter grond gedrongen, de conservatieven trekken in hoofdzaak ten strijde met het devies: Tariefhervorming. Zaterdag had het eerste treffen plaats, op dezen eersten dag moesten 74 van de 670 zetels van het Lager huis worden bezet. Onder deze zijn twaalf Londensche zetels (in het ge heel zijn er 59 Londensche zetels) van welke de liberalen thans 10, de conservatieven slechts 2 bezetten. Van de overige 62 mandaten, waar over Zaterdag moest beslist worden, zijn er thans 47 in handen van de regeeringspartijen, 15 in die van de oppositie. Gekozen werd o. a. te Birmingham, tot dusver door zeven conservatieven vertegenwoordigd, Manchester-Salford-Bolton, van wel ker 11 mandaten de conservatieven tot dusver slechts 1 bezaten, te Wol verhampton, tot dusver vertegen woordigd door 2 liberalen en een lid der arbeiderspartij. Lancashire kiest in het geheel 23 candidaten; in 1906 werden 11 libe ralen, 5 arbeiderscandidaten en 7 conservatieven, enkele van laatstge noemden met een zeer geringe meer derheid, gekozen. Het ligt dus voor de hand, dat men den afloop der verkiezingen in Lancashire met bui tengewone belangstelling tegemoet ziet. Heden worden dan weer 90 of 100 Lagerhuisleden gekozen en zoo duurt de verkiezingsstrijd ongeveer twee weken voortde laatste verkiezingen zullen waarschijnlijk op 30 Januari plaats hebben. Wij hebben reeds enkele bijzon derheden medegedeeld over de kans berekeningen der verschillende par tijen. Alleen enkele cijfers ter herinnering. Het ontbonden Lagerhuis telde na de aanvullingsverkiezingen in de afge lopen zittingsperiode 384 liberalen en radicalen, 83 nationalisten, 33 leden der arbeiderspartij en socialis ten, 168 conservatieven (Unionisten), terwijl twee zetels nog onbezet waren. Een reusachtige liberale meerderheid dus, van te meer beteekenis daar de liberale regeering in vele gevallen ook op den steun van nationalisten en arbeiders mocht rekenen. De Unionisteu zullen dus heel wat zetels moeten winnen. Ongeveer de helft van alle zetels thans door libe ralen en arbeiders ingenomen en zoo berekent bijv. de „Westm. Gaz." dat op den eersten strijddag de Unionisten naar dezen maatstaf 29 zetels zouden moeten winnen. Dat nu is niet geschied. De Londensche correspondent van de „N. R. Cl." seint tenminste van Zondagnacht 12.30: Ongeveer twaalf uur hadden de liberalen zestien zetels verloren en twee gewonnen. De national liberale club, waaronder ik kiesuitkomsten gaandeweg vernam, oordeelden de tot dusver verkregen resultaten gunstig, hoofdzakelijk wijl de verliezen aan liberale zijde meestal in de provinciën geleden werden, terwijl verliezen in Londen beperkt blijven tot drie di stricten, namelijk te Brixton, Noord- Lambeth en Fulham, terwijl de meeste Londensche kiesdistricten de liberalen trouw zijn gebleven, inzonderheid Islington en Kennington. Elders, waar de kansen voor de liberalen onder steld werden het zwakst te staan be haalden zij weliswaar slechts kleine meerderheid stemmen, b.v. te Noord- Islington, waar Waterlow na het overtellens der stemmen slechts met 35 stemmen in de meerderheid bleek te zijn tegen met 866 in 1906. De Londensche avondbladen geven aldoor extra edities uit,die grif worden opgekocht door de straten vullende volksmenigte. Onder de laatste uitkomsten der verkiezingen waren die uit Bath, al waar de liberale candidaten werden gekozen verklaard nadat de stemmen waren overgeteld. Tot dusver haddèn de unionisten meer teleurstellingen dan bevredigde verwachtingen. Volgens de eindcijfers, waaronder de verkiezingen bij enkele candidaatstelling begrepen zijn, heb ben thans de unionisten 41, de libe ralen 39, de arbeiders 6 en de lersche nationalisten 7 parlementsleden. SPANJE. De bevorderings- en de- coratiequaestie was weliswaar de hoofdaanleiding voor de betoo ging door de officieren te Madrid, maar de gemoederen waren boven dien den laatsten tijd reeds verhit, tengevolge van een perscampagne, op touw gezet door den journalist Noël, die als soldaat dienst had ge nomen bij het leger van generaal Marina, en nu in de „Espana Nuova" scherpe artikelen heeft geschreven over ongerechtigheden, die volgens zijn meening tijdens de expeditie in het Rifgebied hebben plaats gehad. De ontevreden officieren eischen afschaffing van het bestaande stelsel, waarbij een voordracht tot bevorde ring of onderscheiding wordt inge diend op voorstel van 5 officieren van hoogeren rang, die bij de krijgs bedrijven zijn tegenwoordig geweest. Zij geven de voorkeur aan het stelsel van promotie naar anciënniteit, het welk alleen wordt toegepast bij de wapens der artillerie en genie. Heeft het werkelijk in de bedoeling der conservatieven gelegen, het libe rale kabinet te doen vallen, dan zou dit, bij slagen, niet de eerste keer zijn, dat een Spaansch ministerie moest aftreden, tengevolge van mili taire onlusten het liberale kabinet Sagasta moest heengaan, na aanvallen van officieren op het bureau van het blad „El Globo" en tengevolge van soortgelijke gebeurtenissen te Barcelona trad in 1906 het ministerie Montero Rios af. Minister-president Moret had de pers verzocht bij de bespreking van de quaestie-Noël de gevoeligheid van het leger willen ontzienmaar aan den anderen kant meent hij thans, tegenover het indisciplinair gedrag der officieren, den minister van oorlog volmacht te moeten geven, om de beweging krachtdadig te onderdrukken De minister heeft in een interview met den Madridschen „Temps"- correspondent o. a. het volgende verklaard „De betooging droeg een ernstig karakter, meer nog uit een oogpunt van militaire discipline, dan door het aantal deelnemers, dat trouwens overdreven is, en het werkelijke ge wicht ervan, dat vrij gering geacht kan worden. Ik geloof, dat het meerendeel der betoogers zondigde uit lichtzinnig heid en door eenige belhamels werd meegesleept, wier bedoeling moeilijk te begrijpen valt. De reactie echter op deze daad moest krachtig zijn, en, ofschoon ik natuurlijk geneigd was tot toegevendheid, heb ik, na een onder houd met den premier, snel en forsch ingegrepen. Dit toch was de meest afdoende manier om gevaarlijke ver wikkelingen te voorkomen". Over de redenen van ontevreden heid der officieren sprekende, zeide generaal Lugue Hun misnoegen, waaraan zij op een niet te verdedigen wijze uiting heb ben gegeven, is in den grond al even onjuist daar dit bevorderingsstelsel, het z.g. „juicio de votacion", een soort plebisciet van officieren, in beginsel uiterst democratisch is en allerminst van begunstiging kan ver dacht worden. Ik geef toe, dat in de praktijk zich wel eens bezwaren voor doen, zooals bij de Cubaansche ex peditie gebleken is zoolang echter de reglementen bestaan, moeten deze gehandhaafd worden. Ik doe bovendien niets anders dan, na ernstig onderzoek, de voorstellen der officieren bekrachtigen zoo heb ik bijv. mijn eigen zoons uit gesloten van de promitie. genezen door de Abdijsiroop, nadat de lijder een jaar lang tevergeefsallerlei geneesmid* delen geprobeerd had. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, is het meest ingrijpende ge neesmiddel dat ooit vervaardigd is. De Abdijsiroop bezit de wonderbare eigenschap uitgeputte organen te her stellen. Zij geeft weer nieuwe krach ten aan het lichaam, waardoor de uitgeputte organen wederom werk zaam worden en waardoor de kwalen die door uitputting van het lichaam ontstonden, verdwijnen, omdat de Abdijsiroop het weerstandsvermogen van het lichaam verhardt. Daarom geneest de Abdijsiroop alle ziekten die door slechten bloedsomloop ont staan, zooals maagziekten, slechte spijsvertering, zwakte, zenuwpijnen en dergelijke ziekten. Mej. van Wijngaarden te Uithoorn verklaarde ons dat haar zoon Corne lls van Wijngaarden te Uithoorn, ge durende een jaar aan vreeselijke maagkrampen leed die zoo hevig waren, dat hij van pijn in elkander kromp. Hij was dan zoo wit als een doode en moest dan op zijn buik gaan lig gen van de pijn. Het was zoo erg, dat hij dikwijls zijn werkzaamheden nietkon ver richten van de hevige pijnen. Hij at weinig, leed aan slechte spijsvertering en aan slapeloosheid. Als hij 's mor gens opstond voelde hij zich ver moeider dan hij 's avonds naar bed gegaan was. Hij was zwak en ziek en ik vreesde dat hij nooit beter zou worden. Wat hij al niet geprobeerd heeft is niet te zeggen; allerlei ge neesmiddelen warme stoom, warme doeken, het hielp allemaal niets. Neem toch de ABDIJSIROOP i Op zekeren dag las hij dat iemand, die aan dezelfde kwaal lijdende was als hij, door de Abdijsiroop genezen was en dit deed hem besluiten het ook eens met de Abdijsiroop te be proeven. Hij kocht toen een flesch Abdijsiroop bij den depothouder N. de Vries te Uithoorn. Na den inhoud van die ééne flacon Abdijsiroop te hebben opgebruikt, waren de vree selijke maagkrampen verdwenen en gevoelde hij zich volkomen genezen. Zijn eetlust was teruggekeerd, hij kon zijn voedsel weer verteren en sliep sinds dien weer goed en verkwikkend. Het is nu al twee jaren geleden, dat hij genezen is en hij heeft nog nooit eenigen terugkeer van zijn kwaal gehad. Men bedenke wel, dat de heer Van Wijngaarden een volledige genezing heeft bekomen en dat hij zijn werk zaamheden weer heeft kunnen her vatten. Men maakt dus hieruit op dat hij vreeselijk veel tijd verloren heeft en bijgevolg ook geld voor nuttelooze behandeling, terwijl de Abdijsiroop hem een zeer snelle genezing heeft bezorgd. (Het gebruik van één flesch slechts). Daar het reeds twee jaren geleden is, dat de heer Van Wijngaarden is genezen is bewezen dat "de genezing niet tijdelijk, doch werkelijk duur zaam was. Dit is niet met andere geneesmid delen het geval. Maakt gij het gebruik van andere geneesmiddelen, dan helpen deze slechts tijdelijk. Wanneer gij de behandeling met de Abdijsiroop gevolgd hebt en gij gevoelt U beter, dan zijt gij hersteld en krijgt gij de ziekte nooit meer terug. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, kost per flacon van 230 gram fl, van 550 gram f2 en van 1000 gram f 3,50. Centraal-DepötL. I. AKKER, Van Alkemadestraat, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende weder- verkoopers, alle Drogisten en de meeste Apothekers. VOETBAL. M. V. V. O. I—E. M. M. I. 4—2. Zondag werd bovengenoemde be langrijke wedstrijd te Middelburg gespeeld. Het gelukte den Middel burgers hun zwaarste concurrenten te slaan en daardoor no. 1 op het com petitielijstje te blijven. „E. M. M." zal nu a. s. Zondag tegen „Zeelandia" hard mogen werken om no. 2 te blijven. Verder zij het hier dadelijk gezegd, dat „M. V. V. O." welverdiend won door hun meerdere geoefendheid en het vuur waarmee zij speelden. Het was alleen jammer, dat „E. M. M." weder met 2 invallers moest spelen anders ware de strijd, al zou de uitslag dezelfde zijn geweest, spannender zijn geweest. „M. V. V. O." was voltallig. Door het werken met sponzen en turfmolm was het terrein bespeelbaar gemaakt. „Olympia" speelt eerst met den sterken wind in den rug. Voort durend zitten haar voorhoedespelers dan ook voor het Vlissingsche doel. Door het uitstekend verdedigen van den roodwitten achter-achterspeler en het schitterend doelverdedigen van den „E. M. M."-doelman gelukt het hun echter slechts éen keer te doel punten door den linksbuiten. Stand bij de rust 1—0. Daarna pakten de Olympianen weder vurig aan. De wind was veel verminderd, zoodat ze daar weinig last meer van hadden, terwijl bij de Vlissingers het vuur ver te zoeken was. Vooral door het prachtig op brengen van den linksbuiten gelukte het den middenvóorwaarts van „M. V. V. O." drie keer, onhoudbaar voor den doelverdediger, van korten afstand te netten. Het tweede 'doelpunt was echter dubieusde Vlissingsche grensrechter zeide, dat het buitenspel was, de scheidsrechter had het niet goed gezien, terwijl de Middelburgsche grensrechter (die het verst van den bal verwijderd was pl.m. 70 M.) ver klaarde dat het doelpunt zuiver was gemaakt. Op deze verklaring kende de scheidsrechter het punt toe 40. Kort daarop schoot de „E. M. M." achter-achterspeler van de helft van het veld op het vijandelijke doel, de doelverdediger laat den bal ge deeltelijk glippen en werkt hem daarna weg. Op advies van den Mid- delburgschen grensrechter wordt dit tegenpunt aan „E. M. M." toegestaan. 4—1. Gelukkig gelukt het den Vlis- singschen links binnen nog even voor hetfeind een doelpunt te maken waarop niets viel aan te merken 4—2. Na nog eenige gevaarlijke uit vallen van „M. V. V. O." en een klein incident met het publiek, klonk het eindsignaal. Om bij de overwinnaars te begin nen het volgende over de spelers de doelverdediger is het zwakke punt uit hun elftaloverigens de achter hoede puik; de voorhoede speelt prachtig samen, de linksbuiten brengt den bal keer op keer prachtig voor het doel,terwijl de binnenspelers over een uitstekend schot beschikken. Bij „E. M. M." waren alleen de doelverdediger, de achter-achterspe ler en de rechtsbinnen in vorm. De scheidrechter bleek niet in staat zulk een belangrijke ontmoeting be hoorlijk te leiden. AZ. Per telegraaf. Cholera op de „Holland". 's GRAVENHAGE. In verband met de berichten omtrent de cholerageval len aan boord van Hr. Ms. „Holland" wordt officeel het volgende gemeld Twee stokers van Hr. Ms. „Holland" zijn aan cholera overleden. Het laatste geval deed zich 9 Januari voor. De gevallen zijn naar alle waarschijnlijk heid aan den wal opgedaan. Er bestaat geen aanleiding voor ongerustheid (Waar de „Holland" zich op het oogenblik in de Indische wateren ophoudt, is niet met eenige zekerheid te zeggen. Toen het schip te Sabang was binnengeloopen kwam de com mandant van de „Holland" onder de bevelen van den commandant van de Zeemacht in Ned. O. Indië. Aan dezen werd dus telegrafisch bericht gezonden van de choleragevallen. Dit bericht werd eveneens telegrafisch naar het departement van marine doorgezonden. Dit telegram meldde niet waar het oorlogschip lag. Waarschijnlijk is, dat de besmetting van cholera in de haven van Priok is opgedaan. RED.) Ernstig ongeluk. BREDA. Hedenmorgen werd de machinist van de machinefabriek „Etna" door de machine gegrepen en rondgeslingerd. Toen de machine werd stopgezet, bleek dat'hem een been was afgeplet en het andere, been was gespleten. De ongelukkige leefde nog een kwartier. De man laat èen vrouw en zeven kinderen achter. WEEBBERXGHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 17 Januari 1910.) Hoogste barometerstand 781,8 te Horta. Laagste barometerstand 718,2 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 18 Jan. Stormachtige later afnemende Z. W.-lijke tot Westelijke wind. Be trokken en regen. Later opklarende. Kouder. Geboren ROSA ANNA ALBERTINA Dochter van L. T. DEBRA en T. J. DEBRA—Van Meerbeek. Vlissingen, 16 Januari 1910. voor AFDEEL1NQ VLISSINGEN. VOORDRACHT te houden door Mejuffrouw Mr. ANNE BOLLE, in het Concertgebouw, Emmastraat. Aanvang 8 uur 's avonds. Entrée 5 cents. Leden vrijen Toegang. nieuwe OP De LIJST ligt nog ter teekening in het Gebouw. Prijzen der Plaatsen bij inteekening Des avonds aan de Zaal

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3