De oude Uniform Dinsdag 18 Januari. Feuilleton. 1910. No. 14 48e Jaargang. Gemeentebestuur* BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks,, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden, dat op Maandag 14 Fe= bruari a. s. als leerlingen tot de scholen A (Coosje Buskenstraat), B (Hendrikstraat) en F (Joost de Moor straat), kunnen worden toegelaten kinderen van on- en minvermogen den, die op het tijdstip der toelating zes jaren oud zijn. De aangifte der nieuwe leerlingen kan geschieden van Maandag 17 Januari tot en met Zaterdag 29 Januari e. k., des voorin, van 9—12 uren,ter Gemeente-Secretarie (Griffie). Bij de aangifte wordt men verzocht een Trouwboekje mede te brengen. Vlissingen, 15 Januari 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Toen Zaterdagmiddag, omstreeks half één, het regiment grenadiers en jagers, met de kapel aan het hoofd, na de beëediging van reserve-2e- luitenants naar de kazerneterugkeerde, na een rondwandeling door de stad, passeerde de troep het koninklijk paleis, in het Noordeinde, te 's Gra- venhage, juist op het oogenblik, dat H. M. de Koningin het paleis verliet, voor het maken van een korte wan deling. De troep bracht de Koningin het gewone militaire eerbewijs, waar- voor H, M. met een vriendelijke buiging dankte, De openbare onderwijzer en de liefde voor het Vorstenhuis. Aan het veelbesproken onderwerp van de „absolute neutraliteit" der I lagere school ten aanzien van monar- chale gezindheid en liefde voor het Oranjehuis, wijdt de „Nieuwe Ct." een opstel, hetwelk het aldus besluit En wat nu betreft de vrijheid van den onderwijzer, ons wil het toeschij- nen, alsof in heel dit debat de rede voerende onderwijzers het gewicht van hun persoon bedenkelijk over- schatten. Die persoon is ongetwijfeld invloedrijk, maar op de kinderen. 3 En de natuurlijke vrijheid, op welker I eerbiediging de onderwijzer, ook van de zijde der overheid in wier dienst hij staat, aanspraak heeft, legt het kind, om wie en voor wie de volks school is ingesteld en bestaat, aan banden. Dat de openbare onderwijzers zich 76.) -o— Hij moet echter snel handelen, elk oogenblik kon de muur doorge broken worden. Dan zou het te laat zijn Reeds loopt hij naar de plaats, waar het wapen ligtdaar klinkt van buiten een stem. «MoedHoudt moedDe redding is nabij!" Wenz hoort die woorden en meent die stem te herkennen. Hij heeft ze vroeger gehoord, dikwijls 1 Jubelend roept Hubert: „Grates!" Dat is de naam van den herder, die Joost verdedigde. Nu, wat kan die herder mij schelen dacht Wenz, ik zal toch mijn plan uitvoeren. Plotseling valt een helle lichtstraal naar binnen, de muur is doorge broken. Van beide zijden klinkt ge juich, maar er valt nog veel te doen, hoeden voor overdrijving, dat zij wa ken tegen ontaarding van edele, na tionale gevoelens en het koninklijke gezin niet tot voorwerp van slaafsch- heid en aanbidding maken, waarlijk, dat wenschen ook wij. Aan hen blijft de keus der middelen een liedje is nog niet geschikt, omdat het een Oranjeliedje is er zijn er heel nare bij. En ook is eerbied voor het gezag niet de „deugd", die zij bij uitsluiting in de kinderen hebben aan te kweeken het is één van de deugden voor welker verbreiding zij de hooge ver antwoordelijkheid dragen. Mogen zij echter begrijpen, dat die deugd aan kinderen niet als een abstractum in te prenten is, niet zonder opwekking van het nationaal bewustzijn, niet zonder geschiedenis, en dus aan Ne- derlandsche kinderen niet zonder Oranje. Of lievermogen zij dat blijven begrijpen. Want wij zijn er van over tuigd, dat Ossendorps beruchte rede van de practijk van ons Nederlandsch volksschool-onderwijs een slecht ge lijkend beeld te zien gaf. Kamers van Arbeid. Thans zijn verschenen de verslagen van de Kamers van arbeid over 1908. In dezen bundel zijn de opgaven en mededeelingen verwerkt, vervat in de door 81 Kamers van arbeid uitge brachte verslagen. In 1908 werden geen Kamers van arbeid opgericht en 1 Kamer opge heven. De Kamer van arbeid voor de bouwbedrijven te Nijmegen bleef in gebreke, haar verslag tijdig in te zenden. Blijkens de verslagen der Kamers werden door verscheidene dezer aan den minister van waterstaat vertrou welijke inlichtingen verstrekt omtrent loonen. Advies werd o. a. uitgebracht aan den minister van landbouw, nij verheid en handel, betreffende de meest geschikte uren op den dag voor de inlevering der stembriefjes bij de verkiezingen voor de verschil lende Kamers van Arbeid en over het voorontwerp tot afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Verschillende Kamers hebben model len van arbeids-contracten vastgesteld, loonregelingen ontworpen, of getracht collectieve arbeidscontracten tot stand te brengen. Tal van geschillen over arbeidsaangelegenheden gaven weder aanleiding tot het inroepen van de tusschenkomst der Kamers, met meer of minder succes. Blijkens de mede deelingen van verschillenden aard (Hoofdstuk 1) meende de Kamer van arbeid voor de winkel- en de gros- siersbedrijven als publiekrechtelijk lic'naarii zich te moeten onthouden van aansluiting aan het Nationaal Comité voor vervroegde winkelslui ting, terwijl de Kamer van arbeid voor den kleinhandel te Rotterdam voordat de opening groot genoeg is om een mensch door te laten. Bii den aanblik van het daglicht kan Wenz zich niet meer houden, ademt op en de zekerheid zijner redding geeft hem nieuwe kracht. Gelukkig, het is nog niet te laat om zijn plan te volvoeren. Een paar schreden verder ligt het moordtuig, doch ontsteld blijft hij staan, het pistool ligt op de roode jas van den man, dien hij twintig jaar geleden doodde. Hij wankelt en aarzelt. Weer valt steen op steen. De opening is nu zoo groot, dat Grates en Hubert elkaar de hand kunnen reiken. Nog een weinig inspanning en het groote werkt is volbracht, de redding gelukt. „Te laat", mompelde Wenz, en het hoofd zinkt hem op de borst. Als verdoofd staat hij daar, steeds meer in verwarring, niet in staat om helder te denken. Eén ding weet hij het daglicht beteekent vrijheid, leven Hubert heeft zich intusschen door de opening gewerkt en valt den her der oin den hals. De oude man weent, maar het zijn vreugdetranen. „Voorzichtig!" vermaant hij. Nu adhaesie met de actie voor dit doel betuigde. De verslagen gewagen voorts van verschillende enquêtes, door sommige Kamers ingesteld, van bemoeiingen van verschillende Kamers op het ge bied der werkloozen-verzekering, ge meentelijke arbeidsbeurzen, arbeids voorwaarden in bestekken van pu blieke lichamen, enz. De bundel beslaat 632 bladzijden druks en is voorzien van een alpha- betisch register der behandelde on derwerpen. Ranglijst officieren. Blijkens de nieuw verschenen naam- en ranglijst der officieren van het Nederlandsche leger en van dat in Nederi. Oost-Indië, alsmede van de landmacht in West-Indië, telt ons leger het volgend aantal officieren Z. K. H. de Prins luit.-generaal a la suite van de landmacht en van het leger in Ned.-Indië. Wapen der infanterie h. t. I.2 luit.-generaais, 6 generaal-majoors, 17 kolonels, 42 luit.-kolonels, 35 majoors, 315 kapiteins, 461 le-luit., 190 2e-luit., 1 reserve-maj., 6 idem kap., 136 id. Ie luit., 87 idem 2e luit., 46 militie le luit. en 156 militie 2e luit. Biervan waren op nonactiviteit 1 gen.-maj., 1 kol., 1 iuit.-kol., 3 kapt., 10 le-luit. en 1 2e-luit. en gedeta cheerd bij het leger in Ned. O.-I. 2 kapt. en 17 le-luit., en bij de land macht in West-Indië' 2 kapt., 4 le- luit. en bij de Kol. reserve 1 le-luit. Wapen der cavalerie h. t. 1.2 gen.-maj., 4 kol., 6 maj,, 31 ritm., 56 le-luit., 17 2e-luit., 5 reserve- ritm., 15 idem le-luit., 18 id. 2e luit. Op nonactiviteit waren 1 luit-kol., 1 le-luit., en gedetacheerd bij het leger m Ned.-Indië 2 ritm. en 1 le-luit. Wapen der artillerie h. t. 1.5 generaal-majoors, 11 kolonels, 14 luit-kolonels, 17 majoors, 133 kapt., 203 le-luit., 70 2e-luit., 9 reserve- kapt., 21 idem le en 5 idem 2e-luit. 21 militie-le en 8 militie-2e-luit. voorts 1 luit.-kol.-magazijnmeester, 5 maj. idem. 6 kapt., idem, 5 le luit. idem en 1 2e-luit. idem. Daarvan waren op non-activiteit, 1 gen.-rnaj., 1 maj., 1 kapt. en 3 le luit. en gedetacheerd bij het leger in N.-I. 4 le luit. Wapen der genie h. t. 1.3 gen.- majoors, 2 kolonels, 7 luit.-kolonels, 8 majoors, 36 kapt., 34 le en 18 2e luit., 3 reserve-kapt., 3 idem leen 10 idem 2e-luit. Daarvan waren op non-activiteit 2 majoors en 1 le-luit. en gedetacheerd bij het leger in N.-I. 3 le-luitenants. Wapen der kon. marechaussee 2 luit.-kolonels, 3 majoors, 9 kapiteins en 5 le-luitenants. Militaire administratie: intendanten, 1 kolonel-hoofdintendant, 1 kolonel, ziet Hubert rond hij schrikt, nu hij ziet, hoe gevaarlijk de plaats is, waar zij staan. Hij duizelt ervan, maar Joost grijpt hem stevig vast en laat hem nederzitten op het puin. „Help klinkt het uit het gewelf en in de opening worden hoofd en schouders van den tweeden levend begravene zichtbaar. Joost steekt hem de hand toe en helpt hem door de opening. Wat nu gebeurde is moeilijk te beschrijven. Op het kleine muuruitsteeksel staat Wenz. Onbeweeglijk ziet hij zijn be vrijder aan. Joost kijkt hem ook aan met vlammende blikkenbij den eersten oogopslag heeft hij zijn broer herkend. Hij roept „Wenz Dit enkele woord brengt leven in de onbeweeglijke gestalte. Hij snakt naar adem, hij zwaait de armen, alsof hij een dreigend schrikbeeld wil verjagen. Hij doet een stap ach terwaarts en roept„Joost! Joost!" In dat geroep klonk schrik, maar ook een bede om ontferming. Joost ziet hem aan met een blik vol toorn en afgrijzen. Weer zet Wenz een ftbonnements-Eduerfentiën op zeer uoordeelige uooruiaardert 4 luit.-kolonels, 4 majoors, 8 kapit. Kwartiermeesters 4 luit.-kolonels, 5 majoors, 36 kapiteins, 51 le-luit. (overcompleet 13 le-luïtenants), 28 2e-luitenants. Non-actief: 1 majoor en 1 le-luit- tenant. Gedetacheerd in West-Indië 1 le-luit. kwartierm. en bij de kolo- niale-reserve 1 kaptein en 1 le-luit. kwartierm. Burgemeester Van Leeuwen. Ten stadhuize te Amsterdam, in de burgemeesterskamer, werd Zater dag door mr. Van Leeuwen de com missie ontvangen, welke zich uit het politiekorps heeft gevormd om hem bij zijn scheiden als burgemeester, en dus ook als hoofd van dit korps, een huldeblijk aan te bieden. Het souvenir, dat den scheidenden burgemeester werd aangeboden, be stond uit een rijk gebeeldhouwde eiken bank, een daarbij behoorend kussen en een tegel-tableau uit de plateelbakkerij Roozenburgh, voor stellende de Spinhuissteeg met den ingang van het hoofdbureau van politie. Hierbij was gevoegd een oorkonde. Deaanbiedinggeschiedde bij monde van den hoofdcommissaris, den heer H. S. Hordijk, die in zijn toespraak o. m. zeide, dat schier heel het per soneel der politie behoefte heeft ge voeld aan mr. Van Leeuwen te doen blijken, dat het dankbaar is voor veel wat hij voor dat korps heeft gedaan- In zijn antwoord op deze toespraak zeide de burgemeester o. m., dat het geschenk van het politiekorps steeds een eereplaats in zijn woning zal in nemen. Daarna drukte hij alle heeren met warmte de hand, verzekerende dat hij allen leden van het politiekorps veel goeds toewenschte. In de laatste dagorder, door bur gemeester Van Leeuwen tot het po litiekorps gericht, brengt hij ook in ruimeren kring aan 't gansche korps zijn oprechten dank. Tevens geeft hij aan het korps de verzekering, dat de opgewekte, ijve rige en tactvolle wijze, waarop het korps in de jaren dat het onderzijn leiding stond, zijn taak heeft vervuld, door hem steeds hoogelijk is gewaar deerd, terwijl hij ook met blijdschap opmerkte hoe het korps zich meer en meer algemeen in het vertrouwen der burgerij en in een gunstige re putatie mag verheugen. Des middags te 3 uur maakten de heeren mrs. R. van de Werk, presi dent van het gerechtshof te Amster dam, J. C. baron Baud, procureur- generaal, J. G. Vogel, vice-president, A. M. Pleyte, advocaat-generaal en M. J. Claasen, subst.-griffier bij dat college, hun opwachting bij den scheidenden burgemeester. voet achterwaarts en het gelaat ver trokken door angst, stort hij achter over in de diepte. Joost ontstelt hevig, maar behoudt gelukkig zijn vastberadenheidhij weet, dat hij voorzichtig moet zijn om niet zelf in de diepte te storten. Hij blijft dus staan en kijkt omlaag. De boot, die hij reeds vroeger zag naderen, was juist aan den voet der rots aangekomen. De drie mannen hadden Wenz zien vallen. Onmid dellijk wendden zij het roer en stuur den naar den wal. Verpletterd von den zij daar het lijk van den ellen dige aan den voet der rots liggen. Joost wendde zich af en ging naar Hubert. Deze had het tooneel ook gezien en keek nu Joost vragend aan. „Hij is gericht!" sprak Joost. „Het was Wenz, de moordenaar van den heer Von Beuren „Hade moordenaar van mijn va der De ellendige En gij Gij zijt Joost 1" Joost keek Hubert vreemd aan. „Demoordenaar van mijn vader!" Wat moest dat beduiden Doch op die woorden „Gij zijt Joostant woordde hij „|a, ik ben Joost! Nu Gouverneur-generaal Van Heutsz. De berichtgever van het „Hbl." te Parijs seint Generaal Van Heutsz, die hier eenigen tijd zal vertoeven, heeft mij welwillend een onderhoud toegestaan, waarin hij me een korte karakteris tiek gaf van zijn werk. De allereerste taak was, overal het Nederlandsch gezag te bevestigen, dat de grond slag van alles is. Daarna kwamen de decentralisatie en de instelling der landschapskassen, ook in de niet on der rechtstreeksch bestuur staande landstreken, waardoor zij geleidelijk zullen kunnen bijdragen in de uit gaven der geheele kolonie. De auto nomie van Ned. Indië, een der meest belangrijke quaestiën, is goed op den weg naar hare verwezenlijking. An dere quaestiën, welker oplossing deels- nog in voorbereiding is, deels reeds verkregen is, zijn die betreffende: de vreemde Oosterlingen, het lager onderwijs, het mijnwezen, enz. De heer Van Heutsz verklaarde, dat hij steeds de groote industriën, den aanleg van spoorwegen en de op richting van stoomvaartlijnen heeft bevorderd, overtuigd van de nood zakelijkheid hiervan voor de ont wikkeling van het land. Hij twijfelde niet of de groote lijnen van regeerings- beleid zouden onder zijn opvolger onveranderd blijven en hij eindigde met de mededeeling, dat hij terug keerde om rust te nemen en dat hij niet de bedoeling heeft in de toe komst zich bezig te bouden met de koloniale politiek. Hiervoor zijn jongere menschen noodig, en de „aan wijzingen" der ouderen zijn slechts van weinig beteekenis. Opvoedingsgesticht Ned. Herv. Kerk. In verband met de gedeeltelijke wijziging van de oorspronkelijke plan nen in zake de oprichting van het Opvoedingsgesticht voor Regèerings- jongens der Ned. Herv. kerk, heeft het bestuur besloten de aanvankelijk opgemaakte nominatie voor een di recteur aan een nadere herziening te onderwerpen. Genoemde wijziging heeft deze beteekenis dat vermoede lijk de land- en tuinbouw meer op den voorgrond zal treden, hoewel de opleiding tot het ambacht volstrekt niet losgelaten wordt. H.H. M.M. de Koningin en Koningin- Moeder lieten dezer dagen Hoogstder- zelver dank betuigen voor de aan bieding van een exemplaar van den 2en druk van „Kunt je nog zingen, zing dan mee met pianobegeleiding. De verzamelaars van dezen bundel van 80 algemeene bekende school (volks)liederen, bewerkt voor piano door den heer P. Jonker te 's Gra- venhage, willen met deze uitgave be- mijn onschuld gebleken is, wil ik dat niet langer verbergen." „De vader van AmmiToe Kom! Laten we spoedig van hier gaan Zij is zeker ongerust over ons Hubert stond op om met zijn red der omhoog le klauteren, doch daar viel hem iets in. „Ik moet nog eens terug om de jas van mijn vader te halen. Dat aandenken wil ik niet missen," zeide hij. „Hier, Joost, neem dezen brief, ik heb hem in de uni form van 'mijn armen vader gevon den. Lees hem, dan zullen mijn woorden je niet raadselachtig meer voorkomen." Met deze woorden duwde hij den verbaasden oude den brief van den kapitein in de handen en verdween daarop in de opening van het gewelf. Joost ging zitten en las. Hij keek niet op en bemerkte niet, dat Hubert met de doorschoten, met bloed be vlekte uniformjas reeds een poosje voor hem stond, zoo geweldig was hij aangegrepen door den inhoud van den brief. „Wonderlijke samenloop", mompelde hij, peinzend op het pa pier starende, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1