Je Htvan het Kinine.' Te Huur Burgerlijke Stand. EIECTRISCH LICHT OF KRACHT. Laatste Berichten* Advertentfên. Publiek Verkoopen A P. H. TABBERNEE, COMPLETE INSTALLATIE S A. C. ZOETHOUT Zn. VERHUISD Schilder en Behanger. ning Albert nu druk bezig het ver zuim in te halen en 's morgens om 5 uur zit hij reeds voor zijn schrijf tafel, terwijl het niet zelden gebeurt, dat nog te middernacht het lieht in zijn studeervertrek brandt. ENGELAND. De eerste bloedlooze overwinningen zijn gisteren den con servatieven ten deel gevallen doordat in 4 districten, waar geen tegencan- didaat was gesteld, de conservatieven gekozen zijn verklaard. Het Lagerhuis wordt gekozen vol gens een direct en geheim kiesrecht, hetwelk tamelijk uitgebreid is. In 1906 was het aantal kiezers ruim 7'/, millioen, wat een percentage van bijna 17 pet der bevolking ver tegenwoordigt. Het aantal kiezers zal dit jaar waarschijnlijk een kleine 8 millioen bedragen, terwijl het percentage vrij wel ongewijzigd blijft. Tot aan 1906 kwamen alleen liberalen en .conser vatieven in aanmerking, daar de ruim 80 Iersche nationalisten sinds Gladstone's Home-rule-ontwerp al tijd de liberalen hebben gesteund. De verkiezing in 1906 bracht voor het eerst een groot aantal leden der arbeiderspartij in het Lagerhuis. Voor dien tijd hadden alleen John Burns de tegenwoordige minister Keir Hardy en John Williams en Derby als arbeidersafgevaardigden zitting. In de nu ontbonden Kamer waren er echter reeds 57, waarvan 2 in Schotland, 3 in Wales en de overi gen in Engeland gekozen werden (,13 in Lancashire, 3 in Yorkshire en 4 in Londen). De meerderheden in het Lagerhuis zijn altijd aan hevige zwenkingen onderhevig geweest en soms bleek na éen jaar de volksgeest reeds zoo omgeslagen, dat een groote meerder heid in een geringe minderheid werd veranderd. In 1885 hadden de conservatieven 251, de liberalen en leren 419 man daten, maar reeds een jaar later brachten de nieuwe verkiezingen 400 unionisten tegen 270 liberalen en leren. In 1892 wonnen de liberalen het eehter alweer totdat in 1895 het rninisterie-Salisbury de grootste con servatieve meerderheid verwierf, nl. 411 tegen 259. De verkiezingen van 1900, die gehouden werden onmiddellijk na de eerste overwin ningen van lord Roberts in Zuid- Afrika op de Boeren brachten zulk een geweldige uitbarsting voor Cham berlain's politiek te weeg, dat de unionisten hunne groote meerderheid gemakkelijk behielden, terwijl het 3 maanden vroeger na den slag bij Colenso en Spiokop bijna zekerscheen dat het ministerie zou moeten aftreden en de liberalen een reuzenoverwin- ning zouden behalen. Maar zoo spoe dig verandert het Engelsche volk nu eenmaal van politiek inzicht. Op 't oogenblik is de juiste stand der partijen in het nu ontbonden parlement als volgt. Voor Engeland hebben 465 afgevaardigden zitting waarvan er 277 tot de liberale partij, 136 tot de conservatieve en 51 tot de arbeiderspartij behooren. In Liver pool wordt verder een zetel bestendig ingenomen door een lersch nationa^ list, Wales heeft 30 afgevaardigden die allen tot de regeeringspartij be hooren (26 liberalen en arbeiders) Schotland heeft 72 zetels \vaarvan de liberalen er 59 en de conservatie ven slechts 13 bezaten, terwijl in Ierland dat 103 zijner zonen naar het Lagerhuis afvaardigt de nationalisten met 82 de groote meerderheid vormen. De conservatieven bezitten er 16 en de liberalen slechts 3 mandaten. De bolwerken van het liberalisme zijn dus Wales en Schotland, waar een sterke omslag ook nu nauwelijks te verwachten is. De beslissing zal dus in Engeland moeten vallen en voornamelijk in groote steden. In 1906 gelukte het den liberalen om Londen stormenderhand te veroveren en er den conservatieven 40 zetels afhandig te maken. Het voorbeeld van de hoofdstad yo'gde Glasgow en Manchester, die 13 liberalen kozen in plaats van 12 conservatieven en 1 liberaal en ook in verscheidene andere groote steden (Liverpool, Leeds, Sheffield) werden de unionisten over de kling gejaagd. Alleen Birmingham, waar de persoon lijke invloed van Josef Chamberlain alles overheerscht. bleef ook in het conservatieve ongeluksjaar de unio nistische zaak trouw en koos weer haar 7conservatieve afgevaardig den, zooals het sinds 1801 besten dig had gedaan, Heden is de eerste dag van den grooten strijd der democratie tegen "et Hoogerhuis met zijne bevoor rechte instellingen. Vier en zeventig afgevaardigden worden gekozen, waarvan er in het ontbonden Lagerhuis 59 tot de re geeringspartij en 15 tot de oppositie behoorden. Willen de conservatieven den strijd winnen, dan moeten ze minstens een 20 tal zetels vandaag erbij winnen, want de uitslagen der eerste dagen maken een diepen indruk op het hart van den Engelschen kiezer en de partij die het begin van den strijd wint, is gewoonlijk eveneens zeker van de eindoverwinning. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Te Weenen oordeelt men over de pogin gen van Khuen Hedervary om een Hongaarsch kabinet te vormen, zeer sceptisch. Niemand, schrijft de Ween- sche correspondent van de „Frankf. Ztg-", gelooft, dat de voorloopige begrooting aangenomen zal worden En over het resultaat der onvermijde lijke nieuwe verkiezingen is men al evenmin optimistisch gestemd. Justh moet als tegenstander niet onderschat worden en de steun dien de andere partijen toezeggen is zeer lauw. De oud-liberalen beschikken nog slechts over zeer weinig vaste zetels. Alle andere partijen moeten haar politiek der laatste jaren desavoueeren wan neer ze nu een Kabinet steunen, dat geen enkele nationale concessie heeft weten te verwerven en ten opzichte van alle staatsrechterlijke quaesties een conservatieve houding aanneemt. Ook de Kroaten maken bezwaren, omdat Khuen de dienstbepaling van den spoorweg, die Hongaarsch en Croatisch als diensttaal toeliet, niet wil intrekken. Waar Khuen Hedervary dus een meerderheid en dan nog wel een krachtige meerderheid vandaan moet halen is te eenemale onbegrij pelijk. Intusschen heeft hij in zoover weer een succes behaald, dat hij in Franz Szekely, den advocaat van de Kroon, een minister van justitie heeft weten te vinden. Bavrik, de voorzitter van den Senaat, had voor de eer bedankt. Khuen heeft zelf de Croati- sche portefeuille moeten nemen, om dat Nicolaas Tomosich, die in het vorige ministerie-Khuen zitting had, het met hem over de oplossing der Cioatische quaestie niet eens vermocht te worden en daarom definitief be dankte. Generaal-majoor Hazay heeft de portefeuille van landsverdediging aanvaard, Hij zal er vermoedelijk niet zoo heel veel plezier van hebben. SPANJE. Een aantal officieren te Madrid hebben zich weder eens aan indiscipiinaire handelingen schul dig gemaakt. Wat hen daartoe aan leiding heeft gegeven, valt uit de mededeelingen moeilijk op re maken, de censuur is blijkbaar weder op ouderwefsche wijze aan het werk geweest. Naar het schijnt, hebben de officieren betoogd voor de bureaux van een militair blad, dat kritiek had uitgeoefend op de belooningen toe gekend aan troepen, die in Marokko hebben gestreden. Het merkwaardige van het geval is echter, dat niet alleen de officieren, die direct aan de demonstratie hebben deelgenomen, gestraft zijn, maar ook hun chefs, tot den kapitein-generaal van Madrid toe. Daaruit zou men afleiden, dat er iets ernstigers gebeurd moet zijn dan dat eenige jonge officieren wat luidruchtig hunne ontevredenheid te kennen hebben gegeven. De veron derstelling ligt dan ook voor de hand dat de zaak een politieken achter grond heeft gehad en in meerdere of mindere mate tegen de regeering ge richt moet zijn geweest. BALK AN-STATEN. De geruchten over een voortduren van de spanning tusschen Bulgarije en Turkije houden aan. De Weensche correspondent van het „Berl. Tagebl." verneemt, dat men in het voorjaar een wederopleven van de bendenbeweging in Macedonië verwacht en dat tevens geruchten loopen dat in Konstantinopel met de mogelijkheid van een oorlog wordt gerekend, in militaire kringen heerscht een krijgzuchtige stemming doch het wordt als zeker beschouwd dat de nieuwe grootvizier zeer sterk daar tegen gekant en dat de regeering krachtiger is dan de oorlogspartij. Tot zoover het „Tageblatt". Dat juist tegen Bulgarije deze oorlogzuch tige stemming gericht zou zijn, komt ons nog niet als uitgemaakt voor. Aan een oorlog gaat altijd een drukke wisseling van nota's vooraf. (Waaruit natuurlijk niet volgt, dat de nota's van dit oogenblik zulke onheilsboden zouden zijn.) Doch daarvan verneemt men wat Bulgarije aangaat, zeer wei nig, wat Kreta betreft, zeer veel. Onmiskenbaar treedt het misnoe gen der Porte over het ongeregeld blijven der Kretenzische quaestie voor den dag, en uit de telegrammen, hoe kort ook, is duidelijk op te maken, dat de argumenten der mo gendheden beginnen op te raken en dat zij evenveel moeite nebben, Tur kije te bevredigen, als de Krentenzers rustig te houden. NOORWEGEN. Zooals men zich zal herinneren heeft de regeerings partij bij de verkiezingen voor het Storthingin November een belangrijke nederlaag geleden. Men verwachtte, dat het ministerie Knudsen toen zou' aftreden, maar het radicale kabinet wilde zijn verzoek oir. ontslag niet indienen voor de bijeenkomst van het Storthing. Dezer dagen zal dit dan toch moeten gebeuren en de conservatieve en de gematigde lin kerzijde zullen uit hun midden de mannen moeten aanwijzen, die ge schikt zijn deel uit te maken van de nieuwe regeering. Men noemt in de eerste plaats den naam van den vroegeren minister president Michelsen, die de verdienste heeft te hebben medegewerkt aan de vreedzame ontbinding van de Unie in het jaar 1905. Hij trok zich kort daarna vrijwillig terug, omdat hij een toenemenden invloed vreesde van de onsympathieke radicaal-socialistische beweging. Nadat de vereenigde radicalen en sociaal-democraten thans echter bij de verkiezingen verloren, is het niet onmogelijk, dat Michelsen zich op nieuw zal willen belasten met de leiding van de Noorsche politiek. Michelsen behoort zelf tot de groep van de gematigde linkerzijde. Wan neer hij weigert zal waarschijnlijk een leider van de conservatieve partij in aanmerking komen. MAROKKO. Hoeveel er nog ont- oreekt aan het terugkeeren van rust en orde in het sjerifaat, blijkt uit een paar berichten van de laatste dagen Het eeue betreft de afpersingen waaraan beschermelingen van de Europeesche mogendheden hadden blootgestaan en die tenietgedaan zou den worden uil de leening, door Moe lei Hafid gesloten. In weerwil echter van alle beloften van den Sultan en van El Mokri blijkt de toestand in El Gharb inaar weinig veranderd te zijn de Kaïds gaan er hun gang alsof er niets ge beurd was. De menschen die beroofd, mis handeld en gevangen gezet waren, wilden door de adoel's (notarissen) te boek laten stellen wat zij hadden ondergaan, maar werden dadelijk weggejaagd. Daarop richtten zij zich tot de overheidspersonen in El Ksar, doch ook hier kwamen de Kaïds van El Gharb tusschenbeide, en verboden op straffe van ge vangenis met stokslagen aan alle opgeroepen getuigen hun woning te verlaten. Zoodat alle pogingen tot schadeloosstelling niets kunnen uitwerken. Thans is aan de Fransche legatie verzocht, de geëischte schadeloosstel lingen in 't debet van het machzen te boeken. Berichten van heel anderen, maar evenmin bevredigenden, aard komen uit Fez. De correspondent van de „Matin" in die- stad meldt vandaar, over Tanger, dat de stammen uit den omtrek van Tazza eenige dagen ge leden zouden bijeenkomen om te besluiten tot oproeping van Abd-el- Azis, met Moelei el Kebir als chalief. Daarbij moeten de regeerings- troepen in die streek er treurig aan toe zijn. Het legertje kan voor-noch achteruit. De Turksche drilmeesters hebben geen gezag, daar hun op treden en hun wijze van bevelen den soldaten niet aanstaan, en wat wel de belangrijkste overweging zal zijn de soldij wordt niet meer geregeld betaald, zoodat een groot aantal mannen reeds weggeloopen zijn. van 11 15 Jan. ONDERTROUWD: P. J. Wemelsfelder, jm. 36 j. en A. van Dam, jd. 24 j. A. Mulders, jm. 22 j. en M. S. de Veij, jd. 20 j. A. Bruinooge, jm. 33 j. en B. C. van Roest, jd. 28 j. BEVALLEN: M. M. Ouwehand, geb. Sutherland, z. C. Meulineester, geb. Schout, z. J. C. Pasveer, geb. Homburg, z. A. C. Veldman, geb. Kopmels z. E. C. van Sorge, geb. Kommers z. B. S. C. Ligthart Schenk, geb van Rugge, d. D. M. Daane, geb. de Steur, z. S. J. van der Vate, geb. van den Buuse, d. J. J. Del- voije, geb. van der Steen, d. C Schroevers, geb. de Nooijer, z. OVERLEDEN: A. Bouverie, ongeh. d. 72 j. J C. Sierevogel, d. 3 w. - A. Francke, wed. van W. Steendam, 83 j. A. J. P. Karelse, z. 4 m. VOOg ELECTRO-TECHN1KERS. Leveranciers van het Rijk en verschillende gemeenten. Attesten ter inzage. MIDDELBURG. Telef. Interc. 140. Lijst van de aan het postkantoor te Viissingen gedurende de le heltt der maand Januari 1910 ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt. F. H. Whitteck, Amsterdam P. C. Ragut, Dordrecht; O. A. Campier, Helder; mej. lmili, Rotterdam; J. Hanje, C. van Dijck, beiden te Viis singen C. J. Byrne, Ballinsloe P. Hughes, inr. George, beiden te Bir kenheadE. Maarhouse, Brierly J. Reed, CardiffJ. W. Parker, Carn- hamRose, ElymR. Foster, W. Mountjoy, J. S. Balmer, W. Chap man, allen te London D. Henehand, Manchester; R. Noble, New-Castle TyneR. Gill, SouthamptonH. Turpin, Stratford J. Manson, Walls- end Tyne D. Leman, Wurzburg K. Schneider, Bucklingshousen. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen teruggege ven worden. WEERBERICHT. medegedeeld door het Kou Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 15 Januari 1910.) Hoogste barometerstand 778,6 te Coruna. Laagste barometerstand 741,3 te Bodo. Verwachting tot den avond van 16 Jan.Matige tot krachtige meest Z.- W.lijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk Regenbuien. Dezelfde Temperatuur. Hoogwater te yïissingon. Jan. vm. nm. Zondag 16 4.26 4.46 Maandag 17 5.12 5.32 Dinsdag 18 6.03 6.23 f Woensdag 19 6.58 7.18 Donderdag 20 8.05 8.25 Vrijdag 21 9.22 9.42 Zaterdag 22 .10.39 10.59 t Eerste Kw. 10.40 's morg. Geboren JACOBA CORNELIA, Dochter van P. C. VAN BEUSEKOM en J. C. VAN BEUSEKOM-BERWALD. Viissingen, 14 Januari 1910. Lenige Kennisgeving. Openbare Samenkomst in de NIEUWE KERK, op Dins= dag 18 Januari 1910, 's avonds te 8 ure, van de afdeeling Viis singen van de Macht van het Kleine. Spreker: de Héér J. A. HOE KENDIJK, te Heemstede. Jjr) - Notaris PAAP te Vlissin- Sb&eC. 8en' za' a'daar in het Kof- sPfêSSr fiehuis „De Oude Vriend schap" aan de Groote Markt op Dinsdag 25 Januari 1910, des avonds 8 uur, wegens vertrek van den eigenaar te Viissingen, als 1. Het HUIS en ERF aan de De Ruy- terstraat No. 11, groot 76 Centi aren. Beneden in eigen gebruik, boven verhuurd voor f 12.per maand. 2. Het HUIS en ERF aan de Joost de Moorstraat No. 25, groot 96 Centiaren. Verhuurdbeneden voor f 14. boven voor f 15.per maand. 3. Het KOFFIEHUIS met afzonder lijke Bovenwoning, ERF en TUIN, op den hoek van Wal- straat en Zeilmarkt, groot 2 Aren, 59 Centiaren. Dit perceel, door ligging uit stekend geschikt voor verbou wing tot WINKELHUIS, is boven verhuurd voor f 17.— per maand, beneden vrij van huur te aan vaarden bij betaling der koop penningen, en is inmiddels uit de hand te Koop. Te bezichtigen daags vóór- en op den Verkoopdag van 10—12 en 2—4 uur, op vertoon van toegangsbewijs, verkrijgbaar ten Kantore van ge noemden Notaris PAAP. J van Lampsenssfraat 1 naar Wilhel= minastraat 9 (vroeger Pottenkade). Spreekurenvan 8'/s9 uur en van 1—2 uur. Slijkstraat 32, beveelt zich beleefd bij zijn Stadge- nooten aan als in het Bellamypark een HUIS met Tuintje, van alle gemakken voor zien, geheel of gedeeltelijk. Te bevragen Nieuwendijk 21. Te HUUR aangeboden voor direct te aanvaarden een zeer nette ZiU en Slaapkamer, met of zonder Pension. Brieven letters B.B., Bureau „Vlissingsche Courant."

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 7