Tweede Blad. Maandag 17 Januari. IBI1RG", I Gemeentebestuur, [JIJSEN-KLOP. AKDRIESSEH. HAM. cerine, No. 13 48e Jaargang. 1910. tarieven. ischerij. asscherü ?erschol de deel- Vereeni- s winst Brieven uit de Hofstad. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. JADE. ei goederen. j;e verstrekt. IE. e beveelt zich voor het maken ENINGEN en in alle mogelijke zeer bill ij ke gachtend, ipl. Bouwkundige GRONDBELASTING. Afkondiging van het kohier der Grondbelasting, dienst 1910. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat het op heden bij hem ont vangen kohier der grondbelasting dienst 1910, ter invordering aan den Rijksontvanger is verzonden en noodigt mitsdien de daarop voorkomende belastingschuldigen uit, om hunne aanslagen op de daartoe bepaalde termijnen aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort,den 15 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HINDERWET. Kennisgeving. erij en Ververij 1BDING" IGEN. e bediening - 'oor natte en afzonderlijke vrage. voor uitstoo- lederen. IJKE RVERIJ DAM. ertegenwoor- MOTKÉ, in 8 dagen. n eenmaal 's n weder thuis Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van J. A. Hariot, aldaar om ver gunning tot het uitbreiden zijner smederij, koperslagerij enz. in het perceel no. 8 Bankertstraat, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie C no. 939 dat dit verzoek met de bijlagen, gedurende veertien dagen, te beginnen 'met Vrijdag den 14 Januari 1910 op de gemeente-secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den 28 Januari 1910 ten raadhriize, des namiddags ten 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het op- Brichten der inrichting in te brengen, ..zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het ge- 4meentebestuur of een of meer zijner •leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, Jter Gemeente-Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 14 Januari 1910. Burg. en Weth. voornoemd, •VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. RDE mijn naam. Apotheker. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmetverklaring van RIGA wegens cholera is opgeheven. Vlissingen, 15 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. den Agent 100% L. Laat ik beginnen met een klein geheimpje te verklappen, dat geen geheimpje is. Ge zult in de couranten van allerlei gelezen hebben over het schitterende Nieuwjaarsbal ten Hove, bijgewoond o.a. door de christen staatslieden dr. Kuyper en jhr. mr. «e Savornin Lohman, die zich, dunkt me, op een bal wel moeten gevoelen als een kat in een vreemd pakhuis, want dansen is toch een liefhebberij die in de kringen, waarin deze hee ren thuis behooren, vrijwel als uit den booze beschouwd wordt. Enfin, Bat zijn van die kleine concessies, die een staatsman wel brengen moet en waar het hier deferentie tegenover Onze Koningin betrof zal de concessie zeker volgaarne gebracht zijn. Hoe- I fon?essies van veel ingrijpender Oeteekenis moet niet ieder onzer dagelijks brengen aan de eischen Van het practische levenhet mensch - dom kan nu eenmaal niet als een hoop kluizenaars leven Doch, ik zou u een niet geheim geheimpje vertellen, nietwaar? Inde berichten, die de kranten u van het Hofbal hebben gebracht, zult ge niet gelezen hebben, dat het de alge- meene aandacht der aanwezigen trok, hoe Hare Majesteit (die er, tusschen twee haakjes gezegd, uitstekend moest uitzien, niet slechts niet gedanst heeft (dat is, bij de afwezigheid des Prinsen verklaarbaar) maar hoe zij zich bijna niet verplaatste. Bezorgd heid omtrent de gezondheid onzer Vorstin behoeft dit opvallende rust- houden gelukkig niet te wekken, maar onwillekeurig brengt men het in verband met geruchten, die den laatsten tijd meermalen zijn vernomen, hoewel niet bevestigd, omtrent een in het verschiet zijnde blijde ge beurtenis ten Hove. Wat er aan is van deze nog zeer vage veronder stelling, zal eerst later kunnen blijken, maar toch wie droomt niet reeds heimelijk van een Kroonprins Wat zeg ik? Heimelijk? Weineen, men droomt het hardop, want van waar anders dat warme applaus toen de populaire komiekeling Dumas in zijn Nieuwjaarswensch in „Scala" de hoop uitsprak dat 1910 ons weder een Oranjetelg zou mogen brengen. „En mag het dan een Prinsje zijn, al is ons Prinsje nog zoo klein." Het is trouwens een merkwaardig verschijnsel, hoe men in de variété's (in onze Hofstad misschien in 't bij zonder de lietde voor Vaderland en Vorstenhuis aankweekt; geen Hollandsche couplet-zangeres of -zan ger op de planken, die daaraan niet meewerkt en zoo'n Oranjekleurige vuurpijl heeft altijd een reuzensucces; daar zijn we hier Hagenaars voor Heel gelukkig is overigens de vorm, waarin ons Vorstenhuis in de variété's wordt gehuldigd, niet, want het maakt op mij altijd een ellendigen indruk dat de portretten van Koningin en Prins, door de bioscoop kleurig en fleurig geprojecteerd, en de klanken van ons volkslied, voor 't hooggeachte publiek het sein zijn om jassen en mantels aan te trekken, hoeden en petten op te zetten en met den rug naar 't geduldige en onverstoorbaar- blijmoedig de duistere zaal inkijkende Vorstelijke paar huis-toe te schuifelen. Een flinke uitsmijt-marsch met veel raak-de-bomketel erin, zou mij op dat beslissende oogenblik stichtelijker dunken en minder krenkend voor het hoogste gezag in den lande. Men zou soms zeggen, dat die eer bied hier in 't Haagje niet zoo diep zit als het geschreeuw wel zou doen vermoeden. Het getuigt toch al van bitter weinig deferentie tegenover onze Koningin, dat het publiek het Haar onmogelijk maakt om als een gewoon mensch over straat te gaan. Er is vroeger al herhaaldelijk over geklaagd, dat de belangstelling van 't publiek op straat alle grenzen van welvoegelijkheid te buiten gaat. En ik herhaal nog eens, dat men vooral niet denken moet dat het alleen of vooral de „mindere man" is, die door on beschoft opdringen aan H. M. het ongestoorde gaan onmogelijk maakt neen, de „betere" standen geven in dezen het voorbeeld en tevens het bewijs dat de z. g. n. „beschaving" een heel dun vernisje en de vlegel achtigheid den doorsnee-mensch aan geboren is. 't Is erg jammer 1 En men moet de energie van onze Koningin bewon deren, die, na de vroegere treurige ervaring op dit gebied, niet geaarzeld heeft om na Haar terugkeer in de Residentie opnieuw te trachten zich ongedwongen te voet op den publie- ken weg te begeven, slechts op een afstand door een enkelen lakei ge volgd. Het resultaat was helaas weer even treurig als vroeger, niettegen staande de bladen indertijd herhaal delijk,'; blijkbaar van hoogerhand ge- inspireerd, het publiek dringend heb ben verzocht meer égards tegenover het hoofd van den staat in acht te nemen. Laatst was de opdringerige nieuws gierigheid zóó groot, dat H. M., in plaats van door te wandelen naar den hoofdingang van 't paleis, door een nabijgelegen ingang, bij de stallen, eigenlijk gezegd de vlucht nam. Het is toch treurig Hoe weinig weet men het groote voorrecht te waardeeren dat Neêrland's Koningin zonder vrees zich schier onbeschermd door Neêr- lands straten temidden Harer Neder landers kan bewegen. Wanneer zal men er in de Hofstad (toch geen boe- rennegerijtoe komen om de Konin gin te gunnen wat de minste Harer onderdanen geniet: de gelegenheid om ongemoeid en ongehinderd over straat te gaan De welbekende lintjeszaak is nu al zoolang sleepende gehouden, dat de belangstelling, eerst zoo groot, al aardig aan 't luwen is. Niemand denkt in ernst, dat er uit Troelstra's enquête-voorstel iets geboren zal worden, maar wel wordt gezegd dat de samenstelling van den meermalen besproken „Raad van eer", die dr. Kuyper's veel gelaakte handelingen zal beoordeelen, een voldongen feit is. 't Heet dat vier mannen van be- teekenis bereid gevonden zijn om dien Raad uit te maken. Groot is de belangstelling echter niet, want niemand verwacht dat een Raad van eer, samengesteld op de wijze en het tijdstip waarop de on- deihavige het levenslicht heeft gezien, iets nieuws zal opleveren. De strijd over de lintjeszaak duurt inmiddels in de pers voort, al is 't niet meer met veel vuur. 't heeft de aandacht getrokken, dat van antire- volutionnaire zijde een bekend libe raal staatsman in de kwestie betrok ken is. Het antirev. „Ons Tijdschrift" had n.l. gevraagd, waarom in deze kwestie de oud-minister Borgesius zweeg Dacht hij misschien (zoo werd gevraagd) aan een andere rid derorde, iemand verleend die f 100.000 gaf voor een liefdadige instelling En daarop is nu de welbekende liberale kemphaan Roodhuijzen in de pers afgeschoten met de volgende, niet onvermakelijke herinnering „De decoratie van een geldman die een ton schonk voor een stichting tot Kinderverpleging" is geweest de Ne derlandsche Leeuw aan den beken den philanthroop A. v. d. Bergh te Rotterdam geschonken, die een ton gouds gaf voor de stichting van het sanatorium voor onvermogende tuber culoselijders. En die decoratie is ge geven door minister... .Heemskerk in 1908. Och ja, iedereen kan zich wel eens in de vingers snijden. De Haagsche burgemeester heeft in zijn Nieuwjaarsspeech („Troon rede noemt men ze wel 1) de verheu gende mededeeling gedaan, dat er ein delijk wat zal komen van het bekende uitbreidingsplan der Hofstad. Reeds is het prae-advies van B. en W. op het vroeger ook door mij uitvoerig besproken grootsche plan-Berlage ver schenen, doch B. en W. laten niet al te veel van dat plan over, al hebben ze Berlage's denkbeelden, wat de hoofdtrekken aangaat, tot de hunne gemaakt. Zoo is b.v. uit dat plan ver dwenen de heele stichting voor Inter nationalisme, het groote tentoonstel lingsterrein, de nieuwste kazernes en militaire terreinen enz., de spoorweg en stationsplannen, verschillende mo numentale gebouwen, parkaanleg, schouwburgplan en nog meer. 't Is waarBerlage had zich Den Haag wel een beetje al te mooi en te grootsch gedroomd en de gemeente dient wakker te zijn, nuchter, en zui nig. Er blijft toch nog genoeg te doen over. Maar wanneer zal dat gebeuren Erg vlug schiet het nog niet op. Intusschen zijn we altegader ge teld. Of eigenlijkworden we nog geteld, want met het bezorgen, invul len en weer ophalen van de kaarten is nog maar een klein deel van het groote werk verricht. Met het bewerken en verwerken van het verzamelde mate riaal komt nog heel wat kijken. Iemand, die blijkbaar veel vrijen Abonnemenfs-flduertentiën op zeer uoordeelige ooorioaarden tijd heeft en dien gaarne benut om zijn medeinenschen met merkwaardige statistiekjes te verkwikken, heeft be cijferd, dat het gezamenlijk gewicht der kaarten, verzamelkaarten en re gisters, benoodigd voor de plaats gehad hebbende volkstelling, bedraagt 126,230 kilogram. Hierbij was Neder land geschat op 51/2 millioen inwo ners en is bijgerekend Va millioen kaarten voor tijdelijk ergens verblij vende personen, die dus twee kaarten hebben ingevuld. Dit vrachtje zou dus in 13 waggons van ieder onge veer 10,000 kilogram vervoerd kunnen worden. Goeien morgen I Zoek dat nu maar eens uit, breng daar nu maar eens orde en regelmaat in Wat 'n reu zenwerk En hoe hulpeloos droog Een nuchter mensch is allicht geneigd om zich af te vragen of de resultaten wel geëvenredigd zijn aan hel enorme werk en de groote kosten van deze tellerij. Wanneer ik overtuigd was, dat de resultaten absoluut betrouw baar waren dan zou ik minder pes simistisch tegenover deze volkstellerij staan, maar na alles wat verschillende kranten hebben verteld over de treu rige ervaringen van de volkstellers (die wel Jobsgeduld moeten gehad hebben!) ben ik zoo vrij om de ab solute betrouwbaarheid van deze tel lerij bij voorbaat ernstig in twijfel te trekken. Eén belangrijk resultaat hebben we nu alde zekerheid, dat het met de verstandelijke ontwikkeling van een groot deel van het Nederlandsche volk nog diep treurig is gesteld en dat er in ons lieve land een wanhopige dosis bittere ellende is, meer en vreeseiijker dan men wel vermoedt. En dan te bedenken, dat Nederland toch heusch lang niet een >an de slechtste landen is Ja, er is me zoowat misère in 't wereldje. Lepelaar. Vlissingen, 15 Januari. De R. Kath. kerk alhier heeft in wendig eene verandering ondergaan, waardoor zij in aantrekkelijkheid van aanblik zeer heeft gewonnen. Een bekwame hand heeft aan dit eenvou dig doch streng gothisch gebouw een geheel ander aanzien gegeven, zoo danig, dat het de moeite loont het fraaie decoratief werk, vooral in het priesterkoor, van naderbij te beschou wen. De muurvlakken rondom het hoofdaltaar zijn verdeeld in een bree- den zoom met afhangend zwaar blauw onderstuk, bezaaid met gouden loo- vers. Van uit dat blauw dringen vier zeer fraaie medaillonportretten, voor stellende de verheerlijking van het H. Sacrament, naar voren. Keurige randschriften in roode gothische ka rakters met gouden omsieringen, en verschillende andere motieven werken krachtig mede tot het relief van het geheel, terwijl de afwerking van het gewelf ntede getuigt van den smaak des schilders. Behalve het verder schilderwerk in het geheele inwendige van het gebouw, siert nog een schoone rosace boven het orgel het bovenge deelte van den achterwand. Het geheel doet den aandachtigen beschouwer aangenaam aan en onze stadgenoot, de heer Alph. Baels, wien de eer van deze keurige, smaakvolle herschepping toekomt, heeft een werk geleverd, waardoor zijn naam wel in breeder kring zal bekend worden. Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld dat het voornemen bestond in de Schouwburgzaal van den heer Buning op de Groote Markt alhier een voorstelling te doen geven door het Nederlandsche operette-emsemble, mits op de circuleerende lijsten vol doende geteekend zou worden. Met genoegen kunnen wij melden dat deze voorstelling door zal kun nen gaan en is bepaald op Maandag 24 Januari. Alsdan zal worden opgevoerd de populaire operette „De Dollarprinses". De prijzen der plaatsen bedragen, blijkens achterstaande advertentie, bij inteekening f 1.25 en f0.75 en aan de zaal op den avond der uitvoering f 1.50 en f 1. De Engelsche driemastschoener „William" kwam hedenmiddag, ge sleept door de „President Pinnoy", binnen en nam ligplaats aan de electro tinfabriek om een lading ijzer in te nemen. In onze provincie is een commissie gevormd, ten behoeve van een op voedingsgesticht vanwege de Nederl. Herv. kerk, voor zgn. „regeeringskin- deren" en daarmede gelijkstaande voogdijkinderen. Het dagelijksch bestuur van deze commissie bestaat uit de heeren ds. N. M. de Ligt te Middelburg, voor zitter; dr. G. J. Weijland te Veere, secretaris en mr. H. F. Lantsheer te Oostkapelle, penningmeester. Uit onze gemeente hebben in de commissie zitting de heeren P. Lands man en C. N. J. de Vey Mestdagh. Men schrijft ons uit Middelburg Door den Walcherschen turnbond is aan den gemeenteraad alhier we derom een verzoek gericht om ten behoeve van de bij dien bond aan gesloten vereenigingen van gemeen tewege een lokaal voor zijne oefe ningen beschikbaar te willen stellen, In het adres wijst de bond er op, dat in verschillende gemeenten, o. a. te Vlissingen de gemeente een gym nastieklokaal eener lagere school aan een gymnastiekvereeniging voor hare oefeningen ten gebruike afstaat. Van de bestuurderen van het Ne- derlandsch Gymnastiekverbond is een adhaesiebetuiging met dit adres in gekomen. B. en W. stellen den raad voor afwijzend op het verzoek te beschik ken, en wel op grond daarvan, dat in de gemeentelijke gymnastiekschooi op de Groenmarkt, waar van thans reeds de vereenigingen „Achilles" en „Medioburgum" gebruik maken, geen gelegenheid meer open is, ter wijl het in gebruik geven van een der andere gymnastiekscholen te groote bezwaren zou opleveren, daar het zeer moeilijk zou zijn op het gebruik voldoende controle uit te oefenen. De Droomdanseres Madeleine. In den Schouwburg te Middelburg wordt, blijkens achterstaande adver tentie, Dinsdag a. s. een buitenge wone soireé gegeven door de be roemde droomdanseres Madeleine. Over het optreden van deze dan seres lezen wij o. a. in een der bla den de volgende recensie „Gisterenavond waren wij in het Concertgebouw getuige van het op treden van de droomdanseres Ma deleine. Het was een avond van hoog en bijzonder artistiek genot, ook wat de schitterende vertolking betrof van de grootste componisten door de heeren S. Swaap, solo-violist van het Con certgebouw te Amsterdam en A. Blazer, concert-pianist. Maar het glanspunt van den avond was het optreden van Madeleine. Nooit hebben wij mooier en aangrij pender expressie gezien van de meest verschillende gevoelens en ge waarwordingen dan door deze aller merkwaardigste verschijning werd vertoond. Het was als een fee uit een droomgezicht die daar over de plan ken zweefde met een gratie en be valligheid, een zedigheid en zwierig heid, waarvan een wondermooie poë zie uitging. De uitbeeldingen van vreugde en smart, van zonnigen lach en innige devotie, van somberen angst en zoete melancholie, ze volgden elkaar op de meest expressieve wijze op dat klas sieke gelaat en in de edele bewegin gen en houdingen van geheel haar verschijning op. Het Ave Maria van Gounod zóó devoot, en den treurmarsch van Chopin zóo aangrijpend te hooren

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5