KOSMOS M. SNOEK V E R Z E K E KIN G S B A N K Advertentiën. BUITENLAND. vïS? 121™- Doopsgezinde Kerk. ONDERLINGE l Pli. HABEHI, Kanaalstraat II Maatschappij van Levenverzekering en Lijfrente, KOSMOS' Speciaal-tarief voor gezinsverzorging. (Tarief XXIX). GUNSTIGE VOORWAARDEN voor RIVIER- en ZEELOODSEN. vuurden nogmaals. Het dier liet den ltop zakken en stierf. Wij sprongen te paard en haalden spoedig den tweeden leeuw in. Hij wendde zich om in het hooge gras van een inzinking van het terrein. Ik stond geheel alleen tegenover hem. Verder recht, even ver van mij als van het dier, stonden Sir Alfred, Kermit en Medlicott. Kermit en ik probeerden van uit den zadel te. schieten door het hooge gras echter zonder gevolg. Dus stegen wij af. Kermit kwam niet tot schieten, daar zijn paard niet stil stond. Ik kon door het hooge gras geen doel vinden. Ben, de hond, liep blaffende om den leeuw, die echter in 't geheel geen notitie van hem nam. Simbo, mijn zwarte helper, kwam aangerend om de teugels van mijn paard vast te houden. Het was een dappere kerel, de eenige onberedene, die zich in de nabijheid waagde. Door het dichte gras kroop de leeuw nader. Een man ais ik, lijvig, reeds op Ij aren en met een veelbewogen verleden, dat hem ook rheumatiek gebracht heeft springt nu juist niet zoo snel en makkelijk als nu zijn zoon 1 in den zadel. Ik dacht dus, dat ik mij bij een aan val van den leeuw liever op droog kruit dan op mijn paard moest ver laten. Ook moest ik Simba bijstaan en ik zei tot hem „Simba, wij zullen de soep samen opeten." De zwarte glimlachte schuchter bij het hooren van mijn woorden, die hij niet begreep. Ik knielde, toen de leeuw uit het gras te voorschijn kwam. Hij stond stil en keek eerst naar de eene, toen naar de andere groep menschen. Zijn staart zweepte zijn zijden, den kop hield hij .naar beneden, terwijl door de tanden zijn brommend gebrul over de vlakte donderde. Met steeds sterker slaanden staart wendde hij zich tot Simba en mij. ik legde, op Simba's schouder, aan, mikte lang zaam en drukte af. De leeuw viel op zij met een voorpoot in de hoogte, maar stond in een oogenblik weer op zijn pooten. Brullend wilde hij zich tot springen gereed maken, toen mijn tweede kogel zijn ruggegraat achter den schouder brak. Met het derde schot doodde ik hem. Ik ben zeer trotsch op deze beide prachtige zegeteekenen Caruso g ra» t i s De be roemde tenor Caruso bevond zich in New-York en moest zich naar het postkantoor begeven, om een aange- teekenden brief uit Europa af te halen. De zanger was gehaast en moest den dag zelf nog naar elders vertrekken, na in „Tosca" een reusachtig succes en honorarium te hebben geboekt voor de millionairs uit de „upper ten." Op het postkantoor gekomen ver toont de zanger zijn paspoort, ten einde den brief in ontvangst te kunnen nemen. Doch de postbeambte wierpt een onverschilligen blik in het pas poort en zegt op dien koelen Yankee- toon „Niet voldoende 1" Caruso protesteert, dringt aan, haalt zakken leeg, om aan te toonen, dat hij wel degelijk de geadresseerde zelf is. De onverstoorbare Amerikaansche postbeambte herhaalt „Niet voldoende 1" „Maar ik heb haast, ik moet straks vertrekken", roept Caruso. De Amerikaan wrijft kalm langs zijn neus „U beweert Caruso All right! Dan kunt u zich maar op éen manier identificeerenzing!" En de beambte leunt achterover in zijn stoel, haakt zijn duimen in de armsgaten van zijn vest, en legt zijn beenen op de tafel„ZingMeteen komen de andere postbeambten reeds bij hem staan. Caruso aarzelt even, dan onder werpt hij zich, haalt diep adem plaatst een hand op het hart en zet de be roemde romance in het derde bedrijf van „Tosca". „Bravo 1 Bravissimo juicht heel het postkantoor als de tenor ge zongen heett. „Signor Caruso", zegt daarop de postbeambte, „hier is uw aange- teekende brief. We hadden u dadelijk wel herkend van uw portretten, maar aangezien uw toegangsprijzen wat te hoog zijn voor arme postbeambten, hadden we afgesproken u een gratis concert te laten geven". ENGELAND. Ofschoon Balfour zelf in zijn jongste rede te Glasgow zij delings erkend heeft dat hij een overwinning der regeering verwachtte, hij durfde geen zege voor de con servatieven voorspellen, maar drukte alleen zijn vertrouwen uit, dat de regeeringsmeerderheid in geen geval evenals in 1906 rond 330 stemmen zou bedragen heeft de unionis tische partij toch een volledig re- geeringsprogram opgemaakt om, voor het geval, dat de conservatieven de meerderheid zouden behalen, een unionistisch budget de eerste be hoefte te kunnen indienen. De lieer Hervins, secretaris der tariefcommissie heeft verklaard, dat een unionistische begrooting kanten klaar gereed ligt. Natuurlijk is deze op de basis der tariefhervorming gebouwd en de conservatieven verwachten ervan dat zij het jaarlijksche inkomen van het land met ongeveer 17 tot 20 millioen pond zal doen toenemen. De heer Hervins beweerde, dat de reeds openbaar gemaakte schattingen der tarievencommissie het bewijs ge leverd hadden, dat de protectionis tische politiek practisch uitvoerbaar was, zonder dat de beschermende methoden de minste storing zouden teweeg brengen in den gang der staatsmachine. De onkosten zouden slechts onbelangrijk verhoogd wor den, terwijl de tariefhervorming het land tegen de onzekerheid die Lloyd George's ideeën aan handel en in dustrie veroorzaakte, krachtdadig be schermen zou. In de schema's, welke de tarieven- commissie openbaar heeft gemaakt, wordt beweerd, dat de tegenwoordige moeilijkheden door de volgende maatregelen te overwinnen zijn le. moet een algemeen tarief be staan, voor die vreemde landen, welke Engelsche goederen onder faire voorwaarden opnemen. 2e. Een bevoorrecht tarief voorde koloniën, dat lager ais het algemeen geldende tarief moet zijn. 3e. Voorbehoud moet worden ge maakt, om de voortbrengselen der landen, die weigeren de Engelsche waren onder faire voorwaarden toe te laten, aan een ltooger douanetarief als het algemeene te onder werpen. Waarschijnlijk zal een zoo danige tariefhervorming vrijwel over eenkomen met de reeds in andere deelen van het Britsche rijk (Australië, Canada) ingevoerde, ofschoon de ge preciseerde tarieven noodzakelijk voor een groot deel van den inter nationalen toestand afhankelijk zullen zijn, wanneer een conservatieve meer derheid het resultaat van den nu ge- voerden strijd zal worden. DU1TSCHLAND. Zooals men zich herinneren zai, bevatte de Pruisische troonrede de aankondiging van de met zooveel ongeduld tegemoet ge ziene kiesrecht-hervorming. Van welken aard deze hervorming zijn zal, bleef echter geheel in het duister, bijaldien daaromtrent in de troonrede niets voorkwam. De liberale pers is hierover ten zeerste ontstemd en de bladen geven al naar hunne politieke nuance, met meer of minder scherpte aan hun ontvredenheid lucht. Het best drukt de „Frankfurter Zeitung" de stemming onder de Duitsche vooruitstrevende partijen uit, waarover zij de onderstelling oppert, dat de regeering zoo geheimzinnig doet, ten einde zoo lang mogelijk aan een beoordeeling van hetstel lig teleurstellende hervormingsont- werp te ontkomen. Men wil zegt het blad' blijk baar de critiek zoo lang mogelijk tegengehouden, en het vermoeden ligt voor de hand, dat het wetsont werp die critiek maar, al te zeer te vreezen heeft. Of zouden in den boe zem van het Pruisische ministerie nog verschillen van meening zijn, die de regeering niet in staat stellen, nu reeds stelliger mededeelingen te doen Men zal in elk geval goed doen, de ver wachtingen op deze „hervorming", na al wat totdusver gemeld is en vooral na de voor bepaalde doeleinden pasklaar gemaakte statistiek, niet te hoog te spannen. Hoe minder echter de regeering aan de rechtmatige wen- schen van het volk tegemoe't komt, hoe beslister de linkerzijde moet blijven verlangen, dat werk-uil-een- stuk wordt geleverd. Vooreen schijn- hervorming, die niet eens de geheime stemming invoert, zal de linkerzijde in geen geval te vinden zijnen de bewering van eenige sociaal-demo cratische kranten, volgens welke en kele vrijzinnige afgevaardigden reeds het geheime stemrecht prijsgegeven hebben, is volstrekt onwaar. Om dien eisch, dien het Hnis van afgevaardigden moet doorzetten, zal zeer waarschijnlijk de voornaamste strijd gevoerd worden." De Fransche „Temps", deze houding-der Duitsche liberale pers besprekend, herinnert aan de bescheiden bewoordingen waarmede de Pruisische regeering ditmaal de kiesrechthetvorming aan kondigde, vergeleken bij de pompeuze manier, waarmede dit het vorige jaar geschiedde. Ook dit blad heeft weinig verwachting van de hervormingsplan nen der regeering. HONGARIJE. Het is dan toch den heer Lukacz niet gelukt het onmoge lijke mogelijk te maken. Zijn kabinet dat Zondag j.l. geconsolideerd zou worden, ligt in duigen. En graaf Khuen-Hedervary gaatgelijk voor speld werd het nu nog eens pro- beeren. Men weet wat dat zeggen wil. „Und bist du nicht willig, so brauch'ich Gewait." Graaf Khuen zal niet, zooals Lukacz, naar overleg en overeenstem ming streven, maar beproeven te re- geeren met een ministerie dat geen aanraking heeft met het parlement. Dat is zeer ernstig, en de Koning moet wel diep doordrongen zijn van de onmogelijkheid, een uitweg te vin den, nu hij dezen weg inslaat. Een uitweg is die nieuwe weg niet er is alle kans dat hij uitloopt in een biinde steeg. Want de Kamers zullen nu wel ontbonden moeten worden maar daarna Het schijnt uit de stemming in Hongarije wei op te maken dat, wat ook de uitkomst moge zijn van deze proefneming, een ver sterking van het overwicht der Kroon niet zal voortkomen uit de algemeene verkiezingen. RUSLAND. De afgevaardigde ter eerste Doema, Herzenstein, een vrij zinnig man, aangesloten bij de ka- dettenvereeniging, werd, nadat de zitting dier Doema door de ontbin ding geëindigd was, op last van den Bond der Russische mannen vermoord. Laaghartig in een hinderlaag gelokt en vermoord 1 De Russische rechtbanken, die met deze zaak waren belast, poogden zelfs niet de daders van dien moord op ie sporen. Door een toeval werd een der moordenaars in Finland ge arresteerd de Finsche rechtbank nam de geheele zaak in behandeling, en na een proces, waarbij duidelijk de schuld van den reactionnairen Bond der Russische mannen aan den dag kwam, en waarin ondanks de her haalde dagvaarding de president van dien bond weigerde als getuige op te treden, werden de moordenaars juskewitej, Kraskowski, Polownef en Laritsjkin tot zes jaren dwangarbeid veroordeeld. Dit vonnis was niet alleen een scherpe veroordeeling van de Rus sische politieke opvattingen, maar tevens een moreeie aanklacht tegen den Bond der Russische mannen, die uit politieke overwegingen een zijner scherpzinnigste en bekwaamste poli tieke tegenstanders deed ombrengen. Thans heeft de keizer van Rusland, die zoovele politieke gevangen laat smachten in de ijzigste kerkers of in de woestenijen van Siberië, den moordenaars van Herzenstein gratie verleend. Niet allen echter; drie der moordenaars, juskewitsj, Kraskpwski en Polownef zijn, op voorstel en verzoek van den minister van justitie Schtscheglowikof in vrijheid gesteld. De vierde echter, Laritsjkin, die de oorzaak werd van de arrestatie der drie anderen, en die voor den rechter bezwarende verklaringen af legde voor den Bond der Russische Mannen, is niet begenadigd. De reactionnairen hebben wel voor hun creaturen gezorgd maar den man, die door zijn openhartige verklaringen het geheele complot onthulde en de handelingen der Russische mannen openlijk aan den dag bracht, laten zij in zijn gevangenis, bij den „hard labour" dien hij gedurende zes jaar moet verrichten. TURKIJE. Wat in liet nu gerecon strueerde Turksche Kabinet bet meeste treft, is de opname daarin van den generalissimus MahmoetSfefhetPasja. In dezen generaal werd lang door velen, naar het ons voorkomt ten onrechte, een onzichtbare, doch im mer dreigende macht gezien, die al leen om van achter de schermen be ter de zaken naar zijn hand te kun nen zetten, het zorgvuldig vermeed openlijk naar voren te komen. Het is in dit verband niet ondienstig er op te wijzen, dat deze generaal tijdens de revolutie, waarin hij een bijzondere rol heeft gespeeld, een plechtigen eed heeft afgelegd, dat hij nimmer een politieke rol zou spelen en hieruit verklaart zich uit muntend het feit, dat Mahmoed Sjefhet zoo lang heeft geaarzeld, voordat hij besloot een lang ministerieele porte feuille te aanvaarden. Niet minder dan acnt Jong-Turken hebben in Hakki's kabinet zitting ge nomen en deze omstandigheid geeft alle reden om te verwachten, dat de samenwerking tusschen regeering en comité nu belangrijk grooter worden zal. De eerste quaesties, aan welker oplossing Hakki Pasja en de zijnen zuilen moeten arbeiden, zijn, naar men weet, afkomstig uit Hilmi's politieke nalatenschap de quaestie betreffende de scheepvaartconcessies op den Euphraat en den Tigris, be nevens die, welke de irrigatiewerken in Mesopotamie aanbelangt. De eerste van deze beide is het geweest, waarover het kabinet-Hilmi is gestruikeld, daar de meerderheid in de Kamer van oordeel was, dat door die verleende concessies de souvereiniteitsrechten van. Turkije in het gebied der beide genoemde ri vieren, werden gekortwiekt. Al dade lijk zal Hakki-Pasja dus in de ge legenheid zijn om zijn diplomatieke talenten ten toen te spreiden. Vermoedelijk zal het nieuwe Kabi net, dat over zooveel meer innerlijke kracht dan zijn voorganger beschikt, wel een weg weten te vinden om de klip, waarop Hilmi strandde, te ont zeilen. Maar behalve deze quaesties drei gen nog steeds de aangelegenheden, Creta betreffende, maar de omstandig heid, dat de vier beschermende mo gendheden van het eiland nu einde lijk haar weifelende houding hebben laten varen door kort en bondig te verklaren, dat van een annexatie van het eiland door Griekenland niets kan komen, geeft nu ook het Turksche kabinet van buiten een machtigen steun. Zoo zijn de vooruitzichten voor Hakki's grootvizierschap geenszins ongunstig te noemen, althans voor zoover dit op het oogenblik reeds kan worden beoordeeld. Want verrassingen heeft de politiek in het nabije Oosten er reeds vele gebracht en steeds zijn daar quaes ties te over, welke in staat zijn, op een gegeven moment, den politieken horizon aan den Gouden Hoorn te verduisteren. WEEKBSEIOHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 14 Januari 1910.) Hoogste barometerstand 776,5 te Clermont. Laagste barometerstand 733,5 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 15 Jan.Matige tot krachtige Z.W.-lijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken. Regenbuien. Warmer. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 14 Jan. Boter f 0.00 a f 0.00 per K.G. Eieren f 0.00 a f 0.00 per 104 stuks. Ondertrouwd JACOBUS JOHANNES FE1J Bn. Opzichter yan den Rijks Waterstaat en JACOBA MAATJE VAN DE VELDE. Hoogwater fe Vlissingen. Jan. vin. nm. Zaterdag 15 3.43 4.03 Zondag 16 4.26 4.46 Maandag 17 5.12 5.32 Dinsdag 18 6.03 6.23 f Woensdag 19 6.58 7.18 Donderdag 20 8.05 8.25 Vrijdag 21 9.22 9.42 f Eerste Kw. 10.40 's morg. Heden overleed in de hope des Eeuwigen Levens, tot mijn groole droefheid, mijn innig ge liefde Echtgenoote Mej. NEELTJE KAL—Persoons, na een langdurig, maar geduldig lijden, in den ouderdom van ruim 73 jaar. M. KAL. Rotterdam, 14 Januari 1910. le Pijnackerstraat 51a. Eenige algemeene kennisgeving /~Tndergeteekende betuigt zijn har- v-/ telijken dank voor de vele blij ken van belangstelling op 7 Januari ondervonden. M. HOLLEBRANDSE. Zondag 16 Jan. 1910. Voorm. 10 uur, Ds. VEEN van Middelburg. 't Beste adres is en blijft waar men tegen zeer matigen prijs prima qualiteit Chocolade. Bon bons, en Hopjes koopt: Korte Walstraat. P. S. Bij iets grootere afname voor feestelijkheden enz. vrage men opga ve belangrijke reduktie. 100 Geen aandeelhouders. Het geheele overschot wordt om de 5 jaar teruggegeven aan de deel nemers, ook al zijn zij geen Lid van de Vereeni- ging „EIGEN HULP". Tot uit. 1906 aan de verzekerden als w;nst teruggegeven f 1.396.142. Reglementen, tarieven en inlichtingen te bekomen bij den Agent 100 °L 100 lilfiÖÉP» Ofsger-Soht S86M* Gevestigd ie 2£ÜST, Volteekend Maatschappelijk Kapitaal f 2.700.000 Verzekerd Kapitaal ruim86.000.000 Verzekerde Rente 979.000 Waarborg Kapitaal 28.852.000 Uitbetaalde Verzekeringen 26.000.000 VoorbeeldIemand, 30 jaar oud, gehuwd met eene 25 jarige vrouw, verzekert een kapitaal van f 10.000, betaalbaar na zijn overlijden in 20 jaarlijksche termijnen van f500 en betaalt daarvoor een jaarpremie van f 172.—Komt zijn vrouw v66r hem te overlijden, dan wordt de premie verminderd tot f 146.50. Ka zijn overlijden wordt in elk geval of zijn vrouw in leven ia of niet, gedurende 20 jaren f 500.per jaar uitbetaald en, overleeft zijn vrouw dezen 20 jarigen termijn, dan wordt de uitkeering van f 500 's jaars voortgezet, zoolang zij in leven ia. Door deze verzekering weet de man zijn vrouw tot aan haar dood verzorgd, zijn kinderen tot over hun 20ste jaar. Het is de nieuwste en meeat volmaakte vorm voor verzorging van weduwen en weezen. ff aagt de veSisdëge tarieven. Inlichtingen enz. Algemeen Expeditie- en Assurantie-kantoor L. A. STOF- KOPEB, J. VAN BOVEN, Cargadoor en P. EOON, te V li a s i n g e n.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3