De oude Uniform nliën Zaterdag 15 Januari. L No. 12 48e Jaargang. 1910. de f 0,51 5,50 - 0.62 - 6, - - 2.07 - 6.70 Feuilleton* 9or~ BEKER. egevende Engelsehe uitend met BINNENLAND. I gieten om direct een bouillon niet kele blokjes ver- it, Vlissingen, beveelt zich aan van ASSURAN- is te Rotterdam s, Koopmansgoe- and-, Rivier- en e Buskenstraat. 1 PTf VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden Eeuwfeest Neerland's onaf hankelijkheid. Z. K. H. de Prins der Nederlan den'heefthet beschermheerschap aan vaard van het comité dat zich ge vormd heeft om in de Hofstad het eeuwfeest van Neerland's onafhanke lijkheid luisterrijk te vieren. Marine-machinistenschool te Hellevoetsluis. De minister van marine brengt ter kennis, dat bij K. B. van Jan. 1910 de leeftijdsgrenzen gesteld voor toe lating tot de marine-machinistenschool te Hellevoetsluis in dier voege zijn gewijzigd, dat voortaan jongelieden die op 1 Sept. van het jaar van toe lating den leeftijd van 15 jaar hebben bereikt en nog geen 18 jaar zijn tot het afleggen van het vergelijkend examen voor die inrichting in aan merking kunnen komen, in 1910 zullen ook nog tot de marine-machi nistenschool kunnen worden toege laten adspiranten, die op 1 Sept. van dat jaar den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. Voorts wordt de aandacht er op gevestigd, dat een nieuw examenprogramma is vastge steld, dat voor het eerst in 1911 zal worden gevolgd, zullende evenwel in dit jaar het voldoen aan de eischen van het nieuwe programma tot aan beveling strekken. Voor inlichtingen dienaangaande wordt verwezen naar den comm. der imarine-machinisten- school te Hellevoetsluis. Het afscheid van Burgemeester Van Leeuwen. Gisterenmorgen hebben de militaire autoriteiten te Amsterdam en corps afscheid genomen van den aftredenden burgemeester. Om 12 uur werden zij door mr. van Leeuwen in de Raads zaal ontvangen. Generaal-majoor S. S. van Nooten, commandant der stel ling Amsterdam, tevens bevelheber in de le militaire afdeeling, dankte den burgemeester voor de aangename wijze waarop hij steeds met hen heeft saamgewerkt, en mocht van mr. Van Leeuwen de verzekering ont vangen dat hij steeds met genoegen aandie samenwerking zal terugdenken. Behalve generaal-majoor van Noo ten waren tegenwoordig de plaatse lijke commandant, kolonel Brocx; de commandant van het 2e regiment infanterie daar in garnizoen, kolonel Froger jende hoofden van afdeelingen. Heden en morgen worden de hoofd ambtenaren en ambtenaren in de ge legenheid gesteld afscheid te nemen. Bewaarschool-onderwijs. De minister van binnenlandsche 74.) o— Daar ontstond plotseling een groote beweging onder de menschen buiten. Een onbekend man was adem loos uit de richting van Gröv geko men om het paard te zien. Zoodra dit in de herberg bekend werd, stormden allen naar buiten. Voor den stal stonden de mannen, en lieten uitroepen van verwondering hooren, die onzen komediant wel moesten treffen. De vreemde man had het paard nauwelijks gezien of hij riep, dat hij het dier kende, dat het aan zijn meester, den genadigen heer Von Beuren, toebehoorde. Alsof het dier deze woorden wilde beves tigen, hinnikte het den man vroolijk tegen. Het was Nickel, die zijn mees ter zocht. De babbelende gapers van Uerzig hadden het onbekende paard reeds ^\EN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN (Adv.) zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën verzocht, het met namen genoemde inlichtingen en stukken te willen verstrekken, ter beoordeeling van den bestaanden toestand ter zake van het bewaarschoolonderwijs. De hoofdelijke omslag. De „Gemeente-Stem" schrijft Men deelt ons het navolgende staaltje mede van de wijze waarop somtijds in kleine genteenten de be palingen betreffende den hoofdelijken omslag worden toegepast. De familie E. bezit reeds gedurende zeer langen tijd in de gemeente IJzendoorn eene woning in eigendom. Daar genoemde familie thans te 's 'Jravenhage woonachtig is, heeft het hoofd der familie de woning verhuurd aan een zekeren v. L. Deze tot voor twee jaren steeds in de tweede klasse van den hoofdelijken omslag der gemeente IJzendoorn aan geslagen, maar, toen eene poging van den Raad dier gemeente, om den heer E. als vorens in den hoofdelij ken omslag te betrekken, was mislukt, werd v. L, van de 2e klasse naar de 16de klasse overgebracht, hoewel in diens financieele positie geen veran dering was gekomen. De gemeenteraad volgde deze re deneering De familie E. heeft aan v. L. voor verschillende diensten, welke deze haar moet bewijzen als het aanbrengen van herstellingen aan het huis, het toezicht houden op de landerijen, het innen der pachten en het onderhouden van tuin en boomgaard het vrij gebruik als huurder van het geheele huis met in boedel afgestaan. De Raad beschouw de dus terecht het genot van het huis als eene inkomst in natura, maar maakte bij het terugbrengen van dit genot in natura tot geldswaarde eene dwaze fout. vergeleken met het paard van den vermoorden dienaar van den heer Von Beuren en zij dachten reeds, dat er weer een verschrikkelijke mis daad moest gepleegd zijn. Op behendige wijze was Hans Gorgel den tamelijk radeloozen Nickel genaderd. Deze herkende on middellijk den komediant, dien hij vroeger aan de poort van Beurenhof had afgewezen, en spoedig waren die beiden in druk gesprek. Verras send snel kwam Hans Gorgel te weten, dat de heer Von Beuren met een anderen heer sedert Vrijdag spoorloos verdwenen was. Men had hun spoor kunnen volgen tot Euseirch, doch waar de heeren verder heen gegaan waren, was een raadsel. Hans Gorgel zweeg natuurlijk over het doel van zijn reis, maar hij liet Nickel niet los. Hij bood zelfs aan te helpen zoeken naar den vermisten slotheer. De argelooze Nickel nam dit aanbod verheugd aan. „Wat denk je te doen vroeg Hans Gorgel. „Wat die menschen daar spreken is onzin, maar er mo°t toch een ongeluk gebeurd zijn. Het beste is, Hij nam ais grondslag aan de wet op de personeele belasting, hetgeen niet onbillijk was maar blijkbaar zonder recht begrip van die wet. Ten minste in zijne beslissing naar aanleiding van het door v. L. inge stelde beroep tegen den aanslag, werd gesproken van de volgens de personeele belasting geschatte huur waarde „zoo van het huis als van het meubilair". Door nu als inkomst te gaan beschouwen de waarde van het meubilair, kon de Raad met het oog op de andere inkomsten van v. L. den aanslag in de 16de klasse bevestigen. Van deze beslissing werd beroep ingesteld bij Ged. Staten van Gel derland en deze handhaafde (mirabile dictu) den aanslag o. a. op de vol gende overweging „Overwegende, dat bij deze opgave blijkbaar geen rekening is gehouden met het feit dat het huis met inboe del, waarvan appellant blijkens overlegde overeenkomst het vrij ge- not verzekerd is, voor de personeele belasting is geschat op een huur waarde van f 1000." Hier werd dus zelfs door een col lege van Ged. Staten uitgemaakt, dat de wet op de personeele belasting schatting van de huurwaarde van een huis met inboedel zou kennen. En wanneer men in aanmerking neemt, dat de huurwaarde van het huis volgens de schatting der wet op de personeele belasting f 145 bedroeg en de waarde van het meubilair vol gens dien aanslag op f 1000 was ge steld, ligt het vermoeden voor de hand, dat zelfs Ged. Staten deze be dragen hebben samengesteld om het inkomen van v. L. berekenen. Twee administratieve colleges be gingen dus de fout om de waarde, waarop het meubilair werd geschat, geheel als inkomst te beschouwen. Het verschil tusschen kapitaal en in komen scheen dus te hebben afge daan. Op deze beslissing steunende, sloeg de raad der gemeente Ijzer- doorn v. L. het volgende jaar wederom in de 16e klasse van den hoofdelijken omslag aan. Op een bij den raad ingesteld be roep werd ouder gewoonte afwijzend beschikt, ditmaal onder verwijzing naar de verkeerde beslissing van Ged. Staten. Toen wederom bij dit college in beroep werd gekomen, zag dit zijne dwaling van het vorige jaar in en plaatste het v. L. wederom in de 2de klasse, zoodat thans eindelijk recht is gedaan. Onze berichtgever voegt hieraan toeWij meenden dit geval in rui meren kring te moeten bekend ma ken en niet in het stof der archieven te laten slapen, omdat wij ons af- geloof ik, dal wij naar den Mont Royal gaan om daar eens rond te zien." „Zoo denk ik er ook over, maar eerst gaan wij zoo spoedig mogelijk naar Trarbach. Daar moet het paard zijn heer verloren hebben. Daar zal men wel meer weten. Als dat niet zoo is, gaan we samen naar den Mont Royal." Nickel keurde dit voorstel goed. „Kom", zei Hans Gorgel, „ik ben met een schipper overgekomen, die mij in twee uren naar Trarbach zal varen. Zoo komen wij er vlug, rusten uit en sterken ons tegen de komende vermoeienissen." Nu verzocht Hans Gorgel den schipper dringend zich gereed te maken voor de afvaart. Het was om streeks vier uren na den middag, toen zij van wal staken en door de snelstroomende Moezel werden mee gevoerd. Omstreeks zes uur zouden zij te Trarbach zijn. Joost wist nu, wat hij te doen had. Hij snelde naar Trarbach, liet zich overzetten en begon onmiddel lijk den Mont Royal te beklimmen. vragen, of het niet wenschelijk zou zijn aan de rechterlijke'macht meer dere bevoegdheden toe te kennen in zake het verschuldigd zijn van be lastingen. Waar het blijkt, dat zelfs Ged. Staten eenmaal eene zoo on juiste beslissing hebben genomen, is het de vraag, of het te verdedigen blijft, dat de rechterlijke macht in gevallen als deze zoo goed als ge heel wordt uitgesloten. Het bestuur van de Vereeniging tot verbetering van den maatschap- pelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland, heeft een adres aan H. M. de Koningin gericht, waar in het de wenschelijkheid betoogt, dat in de Staatscommissie voor Grond wetsherziening ook een of meer vrou wen zullen worden opgenomen. Tegen cien Bond van Nederl. Onderwijzers. De heer J. B. Meerkerk, te Sappe- meer, heeft aan wie hem instemming betuigd hebben met zijn protest tegen het optreden van den Bond van Nederl. Onderwijzers, voorgesteld, op Vrijdag den 1 April samen te komen te Utrecht, om te overwegen, of men een vereeni ging zal oprichten, bijv. „De Vader- landsche School". Punten van beteekenis ter overwe ging dunken hem o. a.„neutraliteit beduidt niet onverschilligheid, noch op godsdienstig terrein, noch in po- litieken zin niemand aanstoot geven beduidt niet, godsdienstloos zijn, doch integendeelhoogen eerbied hebben voor ieders godsdienst, uit godsdienst; het besef van plicht tegenover het vaderland in ^nationaal-historische beteekenis moet in de vaderiandsciie jeugd worden gewekt, zoowel als dat van plicht tegenover zichzelf en de menschheid alle vage theorieën scha den de openbare onderwijzer, die zóó zijn verheven taak opvat, is de aangewezen opvoeder van de vader- landsche jeugd." Rotterdam. De rede, waarmee de burgemeester de eerste zitting van den Rotterdam- schen raad gister opende, bevat niets dan goeds. Het getal schepen, dat de haven bezocht, steeg tot 8773, de inhoud tot 9.801.850 ton, zijnde een vermeerdering van 326 schepen en 684.929 ton ook de binnenvaart nam toe met 2894 schepen en 1.335.647 ton. De stadskas ontving ongeveer 21/* millioen aan havengeld of f 150.000 meer dan het vorige jaar. Ook de nijverheid bloeide, vooral ook de scheepswerven, waar een zesde van de geheele Nederlandsche productie gebouwd werd. Groot was de ver levendiging van het bouwbedrijf. Ge bouwd werden 1820 gebouwen tegen Hij kende de plaats van het half in puin gevallen gewelf even goed als zijn broer. Joost ontmoette nie mand, zag niemand, zoo ver het oog reikte. „!k had hulp moeten meene men", dacht hij. Maar nu was het te laat, hij moest handelen zonder een oogenblik te verliezen. Joost kwam bij de plaats, waar Wenz twee dagen te voren zijn paard had vastgebonden. Een stuk van een riem hing, nog aan den steen. Het hongerige en dorstige dier had den teugel doorgebeten. Joost schonk er niet veel aandacht aan, maar stapte verder. Spoedig bereikte hij nu de plaats, waar de ingang van den kelder moest zijn. Hij vergiste zich niet. De beide mannen zijn hier geweest, dat blijkt: er ligt nog een houweel. Met een kloppend hart nadert hij de steenen,... en onderzocht ze. Daar klinkt een kreet van smart en ontzetting. Hij bemerkt de nieuwe instorting en moet erkennen, dat de mannen verloren zijn, als zij werke lijk in het gewelf zijn afgedaald. Hier is geen binnendringen meer mogelijk. Joost weet den anderen 1369 in het vorig jaar, wat tot de oplossing van het woningvraagstuk zal bijdragen. De gemeente verkocht niet minder dan f 1.756.747.25 aan bouwgrond. Het bevolkingscijfer is 417.783, het sterftecijfer was buiten gewoon laag 12.22 per mille, een verhoudingscijfer zoo gunstig als zel den in een der groote bevolkings centra voorkwam. Gelukkig werd de cholera bedwongen. Spr. herinnert verder aan belang rijke raadsbesluiten, waaronder de bouw van een stadhuis en andere, om de bewoning der stad aantrekkelijker te maken en constateerde met vreugde de medewerking van particulieren, als door de toezegging van een standbeeld voor Oldenbarneveldt, de inrichting van een antieke zaal in het museum Boymans, de aanbieding van een kost baar ameublement voor de Kamer van Koophandel, terwijl hij voorts nog kon mededeelen, dat een ander in gezetene een uitgebreide kostbare ver zameling porselein, glaswerk en be werkt bergkristal wil schenken. Wat den raad betreft, richtte de voorzitter waardeerende woorden tot den nestor, den wethouder Hudig, die dit jaar afscheid neemt, dankte ook den raad voor zijn. toewijding, de belangen der gemeente bij voort during in de medewerking det leden aanbevelend. Eveneens deed hij een beroep op de medewerking van de ambtenaren en eindigde met de beste wenschen voor den raad en de burgerij. De weihouder Hudig bedankte den burgemeester voor de wenschen. Hij verheugde zich in de verblijdende mededeelingen door dezen gedaan en gaf namens den raad de verzekering van de voortdurende medewerking en eindigde met de beste wenscnen voor den burgemeester en zijn gezin. Rijkskweekscholen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op 1 Mei 1910 bij de Rijkskweekschool voor onderwijze ressen te Apeldoorn en bij de Rijks kweekscholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, De venter, Groningen en Maastricht ten hoogste 24 leerlingen kunnen wor den geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur die in de gemeente wonen waar de kweek school is gevestigd, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huis vesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden van de ads piranten melding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing aan eene van de Rijkskweekscholen voor on derwijzers in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 1 Maart 1910 aanmelden bij den direeteur ingang ook wel, doch die is sedert zijn kinderjaren door de instorting van een groote steenmassa dichtge- raakt. Ook daar is het onmogelijk in den keider binnen te dringen. Doch daar herinnert Joost zich een plaats in het muurwerk, waar tusschen twee rotsen een boogvor mige welving te vinden is. Daar moet bij den bouw van de vesting een poort geweest zijn, die men later heeft dichtgemetseld. Van de overzijde der Moezel gezien, lijkt die welving klein en smal, want zij bevindt zich op een aanzienlijke hoogte. De muren van het gewelf zouden daar niet sterk zijn, dat be hoefde ook niet, want van de rivier zijde is die plaats nu en nooit te bereiken wegens de steilte. Men zou vleugels moeten hebben om er te komen. De weg daarheen is gevaar lijk, maar Joost mag niet aarzelen, twee menschenlevens zijn in gevaar. Hij neemt het houweel op en be gint den moeilijken tocht naar de welving, daar in de hoogte. Eindelijk staat hij, waar hij wezen wil. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1