LEES DIT BRONCHITIS EN ASTHMA Laatste Berichten. Te Koop of fe Huur Rolluiken, Marquises, Jalousiën, Advertentiën. BUITENLAND. Nierkwalen zijn gevaarlijk. Hoogwater te Viissingen. WEERBERICHT. Doopsgezinde Kerk. C. J. JANSSEN. Café „Levenslust". door W. ANKER; INGEZONDEN MEQEDEELINGENT worden radicaal genezen door VENO'S BLIKSEMSNEL HOESTOENEESMIODEL. Fpn ideaal geneesmiddel voor bronchitis, tI1 alle chronische borst-aandoemngen fe Ws Bliksemsnel Geneesmiddel een on.scha- l lvk zuiver en afdoend middel, dat nu aller- wegen wordt aanbevolen door doctoren, geleerden, ziekenverpleegsters en het groote publiek. Veno s Bliksemsnel Hoestgeneesmiddel .s gewaar borgd zuiver, bevat geen narcotische of gevaarlyke bestandeden, en brengt een verwonderlyk-sne le genezing te weeg van hoest en verkoudheid, bronchitis, asthma, hersenverkoudhe.d, influenza, kinkhoest en croup. Prys 55 ets., 75 ets. en Fl, i,8o per flesch, verkrygbaar by A, C. Beniest, Lepelstraat en M. 0. Braat, Oude Markt te ViissingenJoh. de Roos Vlasmarkt en ,C. A. Schulte Co., Lange Delft te Middelburg. T. van Borssum Waalkes Jr., Ncordstraat 45 te Terneuzen Gebra. Mulder en' Nathan Emanuel, te Goes. Bij de voornaamste Drogisten in Nederland waar niet verkrijgbaar direct per post van de Veno Drug Co., N. Z. Voorburgwal 230, Amsterdam, na ontvangst van postwissel met 10 cents verhooging. Gratis MoiisterflescH wordt door de Veno JOrog Co Amsterdam toe gezonden na ontvangst van 10 ets. voor jdorto." zakmes haar in den hals is gestooten de justitie voor een geheimzinnig geval geplaatst, daar aan diefstal of een aanslag tegen de zeden als be weegreden niet kan gedacht worden. En zoo zouden nog eenige soort gelijke „gemengde berichten" kunnen vermeld worden. De „Temps", evenals de andere bladen, acht het tijd dat de overheid dat de overheid ingrijpt; mocht zij hiertoe niet uit eigen beweging over gaan, dan zal de verontwaardiging van het publiek haar wel dwingen. Intusschen zoekt het blad naar mid delen, welke ertoe kunnen medewer ken, dat aan dien toestand een einde komt en stelt voor, in navolging van de wet van 1885 op de fabricatie en verkoop van handwapens, zooals die bij het leger en de marine in gebruik zijn, een wettelijke bepaling te ma ken, waarbij wapenhandelaars onder strafbedreiging de verplichting wordt opgelegd, geen schietwerktuig te ver- koopen zonder in een, door de auto riteiten gewaarmerkt boek, naam en adres op te teekenen van den kooper. Het blad maakt zich geen illusie, hiermede een beslist afdoenden maat regel aan de hand te doen en ziet ook wel in, dat hi] voor den handel niet bevorderlijk zal zijn maar, wat het zwaarst is, moet het zwaarste wegen, en in ieder gevai zal het voor mannen als Liaboeuf niet meer zoo gemakkelijk zijn zich vuurwapens aan te schaffen, die vaak doodelijker uit werking hebben, dan de dienstrevol vers der politie. De „Temps" geeft het voorstel voor beter, maar er moet iets gedaan wor den om een einde te stellen aan de apachenregeering. De bestrijding der tuberculose levert in Pruisen bijzonder gunstige uitkomsten op. De geduchte ziekte vermindert van jaar tot jaar en pro fessor B. Fraenkel voorspelt op grond van statistieken, die hij meedeelt, dat in het jaar 1950 nog slechts enkele gevallen van tuberculose zullen voor komen. Tan 1875 tot 1886 kwamen er op elke tienduizend inwoners 31 of 32 sterfgevallen van longtering voor. Van 1887 af verminderde die verhouding en in 1900 telde men 21 gevallen op de tienduizend inwoners. Tot 1905 bleef dat cijfers nagenoeg onveranderd maar in 1906 werd het 17.26 en in 1908 16.46. Die verbetering wordt door prof. Fraenkel toegeschreven aan het ont dekken van de tuberculosebacil door prof. Koch, aan de invoering van verplichte verzekering tegen verze kering tegen tuberculose in Duitsch- land en aan de inrichting (sinds 1906) van volkssanatoria van longlijders. Dezer dagen informeerde „de Luchtvaart" bij de firma Verwey Lugard naar aanleiding van de loopende geruchten, als zou deze bekende firma onderhandelingen voe ren om in eigendom of in huur een gedeelte van de Doesburger heide voor vliegterreinen te verkrijgen in hoeverre deze berichten gegrond waren. De directeur, de heer J. F. Verwey, deelde ons mede, dat de firma al ge- ruimen tijd de vorderingen in de vliegtechniek nauwkeurig gadesloeg, doch haar plannen niet werelkundig wilde maken, alvorens alle voorbe reidende maatregelen voldoende waren uitgewerkt en men goed beslagen ten ijs kon komen. Reeds geruimen tijd heeft de firma een afzonderlijk studiebureau voor luchtvaart op haar bureaux gevestigd en thans zijn de plannen zoover ge vorderd, dat binnen korten tijd de oprichting eener fabriek van vliegma chines tegemoet gezien kan worden. Op deze fabriek, waaraan goed on derlegde technici en constructeurs worden verbonden, zullen aëroplanes, volgens het systeem Wright en een gewijzigd systeem, worden vervaar digd. De Lord Mayor van Londen zal met de sheriffs en aldermen van de Ciry in Juni Antwerpen en Brussel bezoeken. Dit bezoek zal ongeveer acht dagen duren. Te Antwerpen zullen de havenwerken bekeken en te Brussel de wereldtentoonstelling bezocht worden. Verder wordt be weerd, dat Koning Albert door be middeling van den hertog van Con- naught een zeer hartelijke uitnoodi- ging heeft gekregen om spoedig een bezoek aan het Engeische Hof te brengen. Hieruit kan men de gevolg trekking wagen, dat de Belgisch Engeische verhouding verbetert en dat ook de Congo-moeilijkheden bin nen afzienbaren tijd de wereld uit zullen zijn. ENGELAND. Waar de opening der stembussen nog slechts 3 dagen duurt, werken de beide groote po litieke partijen met koortsachtigen ijver. De politieke harstochten zijn tot het uiterste opgezweept en van den kalmen flegmatieken Engelsch- man is niet veei te bekennen. Er is een feit in den verkiezingsstrijd van deze dagen, zegt de „Standard", die deze verkiezing onderscheidt van alle haar voorgangers gedurende 50 en meerjaren. Wij bedoelen het georgar niseerde en systematische rumoer én getwist over het geheele land maar speciaal in Londen. In geen jaren is er zulk een onsympathieke strijd ge voerd waarin vooral aan radicale zijde zoo is gestookt en gelasterd. Deze laatste opmerking zullen we maar voor rekening van het conser vatieve orgaan laten, want in werke lijkheid gelooven wij dat de unionis ten zich wel zoo zwaar aan laster en ophitsing hebben bezondigd als de regeeringscandidaten. Vooral de onverantwoordelijke wijze waarop zelfs de leider der conservatieven, Balfour, het Duitsche „gevaar" in den strijd gemengd heeft, moet der conservatieve partij eerder nadeel dan voordeel gebracht hebben. Honderden vergaderingen wer den Dinsdag en Woensdag weer gehouden. Te Glasgow sprak Balfour voor een talrijk gehoor en critiseer- de voornamelijk Asquith's adres aan zijn kiezers. Krachtig verdedigde hij het erfelijk beginsel van het Hooger- huis en sprak zich weer eens open lijk voor tariefhervorming uit. Bal- tour zeideMeer en meer begint ons volk in te zien dat er iets niet in den haak is met ons tegenwoordig fiscaal systeem, waarbij Engelsch kapitaal in buitenlandsche onderne mingen wordt belegd in steeds hoo- ger mate, terwijl de werkloosheid in ons eigen land belangrijk toeneemt. Ik wil mij niet aan profetiën wagen, maar ik ben vast overtuigd dat de radicale meerderheid in het nu te kiezen Lagerhuis geen 3£0 stemmen zal bedragen. Minister- president Asquith sprak te Ipswich, waar hij Balfour's vraag beantwoordde waarom Engeland niet het voorbeeld van andere Staten, ten aanzien der tariefhervorming volgde. „Ik kan volstaan met de tegen vraag", zei Asquith, „wjjs ons een ander land in de geheele wereld dat in onzen geographischen en econo- mischen toestand verkeert." De premier gaf het volgende devies voor de liberale partij „Zorg voor het behoud van goedkoop voedsel en een vrije handelsmarkt, geef het Lagerhuis de uitsluitende macht en controle over de financiën, eri geef het de vrijheid om wetten te maken in overeenstemming met den wil van degenen die het gekozen hebben." De minister van handel, Wins ton Churchill, sprak te Leamington, waar hij Lord Landsdowne „slechts den vertegenwoordiger van een be voorrechte klasse en niet van het volk" noemde. DeCounty-Councillor van Bucking- canshire, de heer Thomas Biggs, stierf plotseling terwijl hij een poli tieke vergadering leidde ten gunste van den conservatieven candidaat te Ovingi Lionel Rothschild. De heer Bighs stelde juist een motie voor toen hij achterover viel en voor dood werd opgenomen. De dokter gaf als doodsoorzaak hartverlamming door bovenmatige krachtsinspanning aan. Gelukkig zijn dergelijke ongelukken nog niet meer voorgekomen, maar het zou waarlijk geen wonder zijn wanneer nog meerdere candidaten hun ijver met den dood moesten be- koopen, want er zijn candidaten en redenaars die dag in dag uit op vier of vijf verschillende plaatsen spreken. DUITSCHLAND. Na de lezing der troonrede in den Pruisischen Land dag volgde de millioenenrede van den minister van financiën. Natuurlijk was het deficit waar over reeds in de troonrede was ge sproken het hoofdthema van het ministerieel betoog. Ook hier werd, evenals in de troon rede, groote nadruk gelegd op de omstandigheid dat het deficit belang rijk kleiner zou zijn dan eerst werd verwacht. Verder ontleenen wij aan de uit voerige rede nog het volgende Omtrent de Staatsinkomsten zei de minister, dat sedert 1899. toen de Staatsbedrijven spoorwegen, mij nen enz. een overschot van 315 millioen leverden en de belastingen 236 millioen opbrachten, is deze ver houding aanhoudend ten nadeele der Staatsbedrijven en ten voordeele der belastingen veranderd. Zoo leverden in 1909 de Staatsbe drijven nog slechts 216 millioen ter wijl de belastingen 428 millioen op brachten m. a. w. het aandeel dat de Staatsbedrijven in de inkomsten hadden, liep van 57 tot 24 procent terug. Het voornaamste middel om het evenwicht der financiën te herstellen was, naar de minister uiteenzette, een zoo groot mogelijke bezuiniging. De minister sprak ook terloops over de hervorming der rijksfinanciën, welke in het afgeloopen jaar tot stand gekomen was Deze hervorming heeft de voor alle bondsstraten zoo ongustige regeling der „matricuiair-bijdrage" doen ver vallen. Intusschen is echter het be drag der matricuiair-bijdrage verhoogd met 80 pf. per hoofd der bevolking, hetgeen voor Pruisen een verhooging van 15.1 millioen bedraagt. Trekt men deze som af van de 42.8 milli oen, welke worden bespaard, door de wijziging in den grondslag der bijdrage, dan blijft er voor Pruisen nog een voordeelig verschil van 27.7 millioen. De minister betreurde het, dat het niet was gelukt om de matricuiair- bijdrage eens voor altijd onveranderlijk vast te stellen voor alle bondsstaten. In de toekomst stond Pruisen dus nog altijd aan verhooging der bij dragen bloot. Hetgeen de minister zeide omtrent het voornemen om riviertollen te hef fen, is ook voor Nederland van be lang. Wanneer de Staat met steeds groo- tere uitgaven ten behoeve der water wegen wordt belast, zoo betoogde hij, dan is het billijk, dat zij, die daarvan de voordeelen genieten, een evenredige vergoeding aan den Staat betalen. „Wij zijn van plan", vervolgde hij, „om het verlangen, dat ons door het Huis is bekend gemaakt en dat door de wet is bekrachtigd, met alle kracht in vervulling te doen gaan." En wij zullen deze gedachte trots allen tegenstand en hindernissen doen zegevieren" FRANKRIJK. De Kamer is hare laatste zittingsperiode begonnen. Zij heeft nog maar enkele maanden te leven; want den 31en Mei is haar mandaat afgeloopen. De vergadering werd aanvankelijk gepresideerd door den afgevaardigde Louis Passy. Na de gebruikelijke toe spraak van het oudste Kamerlid werd Henri Brisson als president herkozen en ook de andere leden van het bureau der Kamer, de vice-presidenten, quaestors en secretarissen werden herbenoemd. Zij heeft nog heel wat te doen in den korten tijd die haar overblijft, in de eerste plaats de begrooting voor 1910 de arbeidsbegrooting, de begrooting van onderwijs waarbij een belang rijk debat over den schoolstrijd is te verwachten de begrooting van ma rine en de wet op de middelen, die zeker ook lang en breed zullen wor den besproken. Het einde der zitting zal worden gewijd aan het wetsontwerp betref fende de ardeidspensioenen, zooals het is terruggekomen uit den Senaat en ingeval het tegenwoordig kies stelsel, de „Scrutin d' arrondisse ment", gehandhaafd blijft, wat zeer waarschijnlijk is ook over de wet tot wijziging van de samenstelling der kiesdistricten en het aantal af gevaardigden. De Kamer zal dit programma zeker pas korten tijd voor de verkiezingen hebben afgewerkt. Zij heeft besloten, twee vergaderingen per dag te houden behalve des Zaterdags, op welken dag niet vergaderd wordt. De ver kiezingen voor de nieuwe Ka mer moeten worden gehouden in de zestig dagen, die voorafgaan aan het einde van het mandaat der Kamer, dus tusschen 1 April en 31 Mei. Men verwacht, dat de dag voor de verkiezingen zal worden vastgesteld op 6 Mei en die voor de herstem mingen op 20 Mei. TURKIJE. De „Echo de Paris" weet te berichten over tamelijk ern stige moeilijkheden tusschen de Duitsche instructeurs in het Turk- sshe leger en hun leerlingen. Gene raal Imhoff Pasja b.v. geeft in de Taximkazerne te Constantinopel een cursus over attillerie. Een Turksch officier, majoor Redsjeb Bey, zou een dezer dagen, in naam zijner kamera den hebben verklaard, dat het on derwijs moeilijk was en veranderd moest worden. Generaal Imhoff werd zeer boos en deelde mede, dat hij de meerderen van de heeren van het geval op de hoogte zou stellen en ging heen. Machmoed Sjefket Pasja liet de hee ren komen en maakte hun hevige verwijten. Zij hadden zich-te schikken of ontslag te nemen. Volgens het Parijsche orgaan trok ken de officieren zich niets aan van het standje en toen Imhoff Pasja den volgenden keer zijn cursus wilde voortzetten, beantwoordden zij zijn saluut niet en gedroegen zich zóó, dat hij heenging. Het andere incident had plaats in de Sjarkisjlakazerne. Een Duitsch instructeur noemde een zijner leer lingen een ezel. Deze trad uit het gelid, speelde op en gaf den heer instructeur het compliment terug. Machmoed Sjefket Pasja liet zes offi cieren die met hun kameraad ge- meene zaak hadden gemaakt, bij zich komen, gelastte hun exuees te maken of uit den dienst te gaan. Zij weiger den, en het comité van Eenheid en Vooruitgang, waartoe zij behooren, steunt hen. Volgens de „Echo de Paris" is de positie der Duitsche instructeurs door deze incidenten zeer moeilijk ge worden. Nier- en blaaskwalen zijn daarom zoo gevaarlijk, omdat zij zoo dikwijls verwaarloosd worden, totdat de ziekte in een hevigen graad uitbreekt, door dat de zieke zijn maatregelen niet bij tijds nam. Het werk der nieren bestaat in het uit het bloed filtreeren der onzuiver heden, die met de urine afgevoerd worden. Wanneer deze onzuiverheden in het lichaam achter blijven door een gebrekkige werking der nieren, zullen zij zich ophoopen in die deelen van het lichaam, waar zij zich het gemak kelijkst nestelen kunnen. Zoo zal het urine-zuurzich verzamelen in de spie ren en weefsels, en krijgt gij last van pijn in de gewrichten en spieren, in de lendenen en zijden, in de blaas- streek, enz. De vloeibare onzuiver heden hoopen zich op onder de huid en veroorzaken zwellingen onder de oogen, opgezwollen polsen en handen, dikke voeten en beenen. Neemt Uw maatregelen, zoodra zich de minste verschijnselen van een nierkwaal voordoen en draagt er zorg voor, dat denieren het bloed zuiver houden en dat de onzuiverheden gere geld afgevoerd worden. Zonder dat kunt gij niet gezond zijn. Onder de waarschuwende kenteekenen van nier kwalen noemen wijPijn in de len denen, rheumatische pijnen, bezinksel of graveel in de urine, pijnlijke urine- ioozing, pijnlijkheid in den rug bij het ontwaken, slapeloosheid, prik kelbaarheid, waterzuchtige zwellin gen, enz. Begint nog heden een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de opgehoopte onzuiverheden berei ken en afvoeren, en aan de nieren hun oude kracht weergeven. Doordat dit geneesmiddel den oorsprong van uw ziekte bereikt, tast het uw kwaal in zijn wortels aan en zijn de gene zingen door Fosters Rugpijn Nieren Pillen duurzaam. Let er op, dat ons handelsmerk de man met zijn handen in de len denen op het etiket voorkomt. Gij kunt er dan zeker van zijn de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te heb ben gekregen, die te Viissingen ver krijgbaar zijn bij den heer A. C. Be- niest, Lepelstraat 124. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Jan. vm. nm. Vrijdag 14 3.04 3.24 Zaterdag 15 3.43 4.03 Zondag 16 4.26 4.46 Maandag 17 5.12 5.32 Dinsdag 18 6.03 6.23 f Woensdag 19 6.58 7.18 Donderdag 20 8.05 8.25 f Eerste Kw. 10.40 's morg. Per telegraaf; MIDDELBURG. De vermiste veld wachter te Grijpskerke was heden morgen weder terug.- medegedeeld doorlietKon.Ned.Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 13 Januari 1910.) Hoogste barometerstand 771,9 te Horta. Laagste barometerstand 738,6 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 14 Jan.Eerst matige later toenemende W.-lijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen neerslag. Zelfde tem peratuur. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 13 Jan. Graanmarkt. De aanvoeren blijven gering in de noieering is geen verandering. Tarwe f6.— a f7.—, Rogge f6.— a f6.50, Zomergerst f4,75 a f5,25, Wintergerst a Haver f 3.— a f4.—, Paardeboonen f 7.—a f 8.— Tuinboonen f 6.—a f 7—.Witteboonen f 13.— a f 16.lange Bruineboonen f 12.a f 14.ronde Bruineboonen f 15.— af 18.—, Kroonerwten f 11.25 a f 15.25 Opgaaf d. Zeeuwsche Landbouwm.) Botër f 1.32 a f 1.40 p. K.G. Eieren f 4.60 p. 100 st. Particuliere prijs. Boter f 1.46 p. K.G. Eieren f 5.— p. 100 st. (Noteering van Handelaren.) Boter f 1.30 a f 1.40 p. K.G. Eieren f 4.60 p. 100 st. Particuliere prijs. Boter f 1.40 p. K.G. Eieren f 5.— p. 100 st. Den 14en Januari hopen (s- onze geliefde Ouders Sj HENDR1KUS PIERA d en J ADRIANA LAREMAN, jT hunne 35=jarige Echtver- sj 5? eeniging te herdenken. y cp Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch xj van hunne dankbare Kinderen. Mi- Ondertrouwd ANNA VAN DAM en P. J. WEMELSFELDER. Viissingen, 13 Jan. 1910. Huwelijksvoltrekkingop 1 Februari a.s. Eenigste kennisgeving. ZAndergeteekenden betuigen hunnen LJ weigemeenden dank aan de Heeren Doctoren J. BEIJERS en P. MERCKENS voor de geneeskundige hulp, en de Zusters van het R. K. Weeshuis voor de liefdevolle verple ging, hunnen geliefden Echtgenoot en Vader betoond. Tevens dank aan de Superieuren en Ambtenaren van den Waterstaat en vrienden en belangstellenden voor de laatste eer den overledene be wezen. Wed. J. J. VERSLUIJS-De Regt. Kinderen en Familie. Viissingen, 13 Januari 1910. Zondag 16 Jan. 1910. Voorm. 10 uur, Ds. VEEN van Middelburg. Heden Verkrijgbaar Reuzen SpeKboKKing, Makreelen. Ver der geweekte Stok= en Zoute* visch, Kibbels enz. Aanbevelend, Telephoon No. 143. Beliamypark 44. Zandweg 3234. (Onder aan de Duinen). Te bevragenP. VAN BEERS, Prinseboschje 6, worden aan billijke prijzen geleverd en geplaatst Oprit, Viissingen.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3