De oude Unitorm Vrijdag No. 11. 48e Jaargang. 1910. m m m m erfgeval 14 Januari. Gemeentebestuur, Feuilleton. ft .60. Havendienst. er-Schelde n dienst. Walcheren BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. Doeh- H1LDE, KADD mr. .m. 6.6.20, 6.45" 10.—, 10.20, 10.40,1 12.30,1.—, 1.30',: .55, 4.30, 4.50, 5.20,; 7.40,8,20. lisvm. 6.10, 6.2 9.50, 10.10, 10.305 N.m. 12.10, 12.4» 10*, 3.40,4.10,4.40 7.10, 7.30,8.—, 8.30, illen des Zondags ui' arl 1910. VLISSINGSCHE uur aangebo. ^EDENHUIS de Badhuisstraat schilderd en be- W.C. raat No. 80 en jtterdam. Middelburg 7.7. 4 40f 5.50J 7.55 !0 1.15 2.— 2.45 6,55 7.50 8.50 ie Remise, de au- 'adhuis. 6.15f 6.25J 8 40 L5 2.— 2.45 3.30 50 8.50 9.40 10.25 I ir dan tot de Ke en gaan naar het tation'1 9.20 12.15. I [et vertrek van de Irugerstraat en het - en 13 minuten later, 6.25, 9.23, 12.18, it Domburg6.45, - en 8.40. r Vlissingen en Mid 1.35, 4.15, 6.55 (naar Vlissingen e» 30, 11.29, 2.24, 5.04, 13 b) en 6,35 c) d) 410 b) en 7,05 o) 15 g) en 5,05 c) 3,43 en 5.45 c) f) m na bet vertrek v», ke a.Nsuzen vm.8>3- Sreskens, Borssale® ireakens hoogste oot des Zondags t n ten hoogste w«' COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden KAMERS VAN ARBEID. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, herinneren bij deze be langhebbenden nogmaals aan hunne VERPLICHTING tot inzending vóór 15 Januari a. s. van de Lijsten, be doeld in artikel 1, van het Kiesregle ment voor de Kamers van Arbeid. Niet nakoming van deze verplich ting wordt ingevolge art. 42 van de wet op de Kamers van Arbeid ge straft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of een geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Vlissingen, 13 Januari 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE De Secretaris, WITTE VEEN. Hofberichten. H. M. de Koningin, H. M. de Ko ningin-Moeder en Z. K. H. de Prins, stellen zich voor, op het Casinobal in Den Ouden Doelen den 14en dezer, tegenwoordig te zijn. Afscheid-burgemeesterVan Leeuwen. Gisteren kwam de gemeenteraad van Amsterdam bijeen, voor de laatste maal onder voorzitterschap van mr. W. F. van Leeuwen. Na afdoening van de agenda deed de secretaris voorlezing van een schrijven van den Commissaris der Koningin in Noord Holland, houdende mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, dat met in gang van 15 Jan. ontslag werd ver leend aan mr. Van Leeuwen, als burgemeester van Amsterdam. De heer Serrurier voerde liet woord als oudste lid van den raad. Hij be tuigde namens den raad leedwezen, over de door den heer Van Leeuwen genomen beslissing, waarvan het ontslag het gevolg is. Na 'n herinnering aan het raads lidmaatschap en het wethouderschap van mr. Van Leeuwen getuigde spr. van de onvermoeide werkzaamheid en de groote toewijding door hem betoond, van de zorg, waarmede alles door hem werd geregeld, en steeds getracht werd, te voorkomen, alles wat de moeilijkheden (in 1903) zou kunnen vergrooten en tot betreurens waardige conflicten leiden. Het zij ook mij, als oudste wet houder, vergund, zoo ving de heer Delprat aan eenige woorden tot u te richten op dit voor Amster dam en ook voor u zoo gewichtig oogenblik. Wij weten, ook zonder dat het wordt uitgesproken, wat er in uw gemoed moet omgaan bij 't afsluiten 73.) o- „Dat geloof ik wel", zei Hubert met een schamperen grijnslach. „Dan had je me zeker niet meegenomen op dezen gevaarlijken tocht. Kende je de vroegere lotgevallen van je slachtoffer „Op onze reis door den Eifel verteldede kapitein mij veel van zijn levensgeschiedenis." „Wat weet je Spreek „De kapitein was gehuwd had vrouw en kind heimelijk verlaten... had niet gevrijd als graaf Von Beuren, maar onder een anderen naam zoo was hij ook getrouwd." „Ken je dien naam „Neen hij heeft dien naam niet genoemd, en ik heb het adres van den brief aan zijn vrouw ook niet gelezen." „Ken je mijn naam, Wenz van een loopbaan, waarin u zoo vele jaren zijt werkzaam geweestwaarin zoo veel door u werd tot stand ge bracht, want Amsterdam is tijdens uw burgemeesterschap vooruitgegaan. Vergelijk het Amsterdam uit de dagen, toen u het wethouderschap aanvaardde met hei Amsterdam van heden voor uitgang op velerlei gebied, geen achteruitgang is waar te nemen. De raad hoorde deze beide rede voeringen staande aan en betuigde door applaus er mede zijn instemming Alleen de soc.-dem. leden applaudis seerden niet. Alvorens deze vergadering te slui ten wenscbte de burgemeester een woord van dank te richten tot den wethouder en het oudste raadslid, en de overige raadsleden, voor zoover zij daarmede hun instemming betuig den. In zijn afscheidsrede gaf mr. Van Leeuwen als aanleiding tot zijn ont slagaanvrage op dat naar zijn oordeel de bestaande bestuursorganisatie, aan leiding zou geven tot moeilijkheden, o.a. noemde hij als bezwaren tegen het bestaande stelsel raadscommissies zonder bevoegdheid, het te omvang rijk worden van de taak van 't college van B. en W.de collectieve ver antwoordelijkheid van den burge meester. Zonder wijziging van de gemeente wet, waarop spr. reeds in 1904 in de Eerste Kamer heeft aangedrongen, zal verbetering niet mogelijk zijn. Bij het afscheid, dat hij daarna nam van zijn functie van den raad en de burgerij, zei spr. dat het na 14 jaar aan de tafel van het dagelijksch be stuur te hebben gezeten hem bijzonde.r zwaar viel. Bij het uitspreken van deze woor den was mr. Van Leeuwen zichtbaar aangedaan en stokte zijn stem. De publieke tribune was grooten- deels ingenomen door hoofd- en verdere ambtenaren. Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan Ged. Staten te berichten, dat de raad geen bezwaar heeft tegen de verhooging van het salaris van den burgemeester tot f 15.000, onder toezending van de notulen van de geheime raadszitting, waarin over dit voorstel discussie werd gevoerd. Militaire berichten. Bepaald is, dat in 1910 en 1911 op 10 Maart en daarna jaarlijks op 1 April, de miliciens-verlofgangers van de cavalerie, tot de vijfde lichting behoorende, worden overgeplaatst bij de treinafdeelingen der regimenten veld-artillerie, voor zooveel zij ter beoordeeling van den minister van oorlog, bij de cavalerie kunnen wor den gemist en er bij genoemde af- deelingen behoeften aan manschap pen bestaat. Als een waanzinnige keek Wenz den rechter aan en zweeg. Daarom herhaalde Hubert dreigend de vraag „Ken .je mijn naam Zeg op „HubertWalbot." „Op je knieëndondert Hubert hem toe. in de linkerhand den brief houdende, grijpt hij met de rechter hand het pistool en buldert„Wal bot! Dat is de naam, dien de heer Von Beuren had aangenomen. De brief was voor zijn vrouw bestemd, voor mijn moeder I De zoon van je slachtoffer staat voor je om den moordenaar van zijn vader te rich ten Op je knieën en bid Je laatste uur is geslagen." Als door den bliksem getroffen viel Wenz op den grond en poogde kruipend Hubert te naderen om ge nade te smeeken. Hubert legde reeds zijn pistool aan op het hoofd van den ellendeling, toen deze begon te smeeken „Laat mij levenBedenk toch, dat wij beiden hier levend be graven zijnOok gij zult weldra rekenschap moeten geven van het bloed, dat ge op dit oogenblik wilt vergieten." Hubert bedwong zich. Deze De le luit. W. F. Weber, van het 3e reg. infanterie, wordt 31 dezer ontheven van zijne detacheering bij de normaalschietschool te 's Gra- venhage. instede van den kurken helmhoed met toebehooren zal in het Indische leger worden gedragen door de hoofd en subalterne officieren en de adju dant-onderofficieren,een bamboehoed, door den commandant van het leger vast te stellen, dan wel de petin groote tenue de pet, voorzien van een pluim, overeenkomende met het voor hun ranggenooten van het wapen der infanterie van het Nederlandsche leger voorgeschreven modeldoor de mi litairen beneden den rang van ad judant-onderofficier een bamboehoed of pet. Aan de opperofficieren wordt ver gund om ter vervanging van den kurken helmhoed desverkiezende den bamboehoed te dragen van het voor de overige officieren vastgestelde model. De bamboehoed wordt niet gedra gen in Europa. De veranderingen in de kleeding zullen geleidelijk worden ingevoerd, met dien verstande, dat uiterlijk tot 1 Januari 1912 gelegenheid wordt gelaten om de kleeding in overeen stemming te brengen met de gegeven voorschriften. Legaten. Door wijlen mej. C. Ploeg, te Arn hem overleden, is aan de Remont- strantsche gemeente aldaar f 8000 vermaakt en aan het fonds voor weduwen van predikanten dier ge meente f4000. Gezondheidstoestand van onzen veestapel. Vóór ons ligt het Verslag der Ko ningin van de Bevindingen en Han delingen van het veeartsenijkundig staatstoezicht in het jaar 1908. Het blijkt daaruit, dat, wat den algemeenen gezondsheidstoestand van het vee be treft, het jaar 1908 tot de gunstigste jaren mag worden gerekend. 'tZou geen zin hebben, daarbij thans nog stil te staan, maar wel vinden we in de circa 150 bladz. over verschillende veeziekten veel belangrijks en lezens waardigs, waaruit we hier en daar een greep willen doen. Allereerst iets over tuberculose. Bij herhaling wordt in het Verslag de aandacht gevestigd op de zuivel fabrieken als verspreiders van de smet stof der tuberculose. De districtsvee arts te Zutphen wijst op de proef, genomen door de Lonneker Coöpera tieve Landbouwersbank en Handels vereniging. Van de 30 met rauwe woorden van den zondaar troffen hem. Had hij wel het recht te straffen Hij liet het pistool zinken en sprak „Leef dan totdat de dood in dezen afgrond je voor den Eeuwigen Rech ter voertMaar ga weg van mij Vlucht in het donker en wacht daar den dood Gebruikt de laatste oogen blikken van je leven om te bidden en berouw te hebbenWeg van mij I Weg Met walging wendde hij zich af van den laffen moordenaar. Wenz kon een vreugdekreet bijna niet on derdrukken. Zoo snel mogelijk ging hij met wankelijke schreden naar den donkersten hoek van het gewelf om zich daar te verbergen. XXVIIIe HOOFDSTUK. Bijna te gelijker tijd waren drie mannen aan het werk getogen om den zoogenaamden heer Von Beuren te zoeken. De nasporingen van Grates en van Nickel golden tevens Hubert de komediant zocht alleen naar zijn ouden krijgsmakker Wenz. Voor eenige oogenblikken moeten wij terugkeeren naar Hans Gorgel, ondermelk gevoede kalveren bleken 14 op de tuberculine te reageeren en van de 35 met gepasteuriseerde melk gevoede kalveren slechts 2. Bij sectie bleken alle aan tuberculose te lijden van de laatste twee kalveren had er waarschijnlijk één aangeboren tuber culose. Duidelijk springt hier in het oog het groote gevaar van het geven van ongepasteuriseerae afvalproduc ten uit zuivelfabrieken. Deze proef leverde tevens het bewijs, dat de voedingswaarde door het pas- teurisee*en niet vermindertde kal veren met gepasteuriseerde melk ge voed, waren gemiddeld 2 K.G. meer in gewicht toegenomen dan die, welke met ongepasteuriseerde melk gevoed waren. Van zeer groot belang vöor de be strijding der tuberculose is ongetwij feld ook de verbetering in de stalin richting. Slechte stallen komen helaas veelvuldig voor en niet iedereen is er van overtuigd, dat zij een zeer na- deeligen invloed uitoefenen op den algemeenen gezondheidstoestand en de dieren daardoor vatbaar maken voor allerlei infecties. Uit de bij de districtsveeartsen in gekomen berichten blijkt, dat ziekten onder de jonge kalveren veelvuldig zijn voorgekomen. De districtsveearls te Zutphen wijst er op, dat de kalver- ziekten zeer veelvuldig voorkomen op erven, aangesloten aan zuivelfabrie ken, zoodat dus ook hier de afval producten der zuivelbereiding weder om de verspreiders der smetstoffen blijken te zijn. Verplichte pasteurisatie van dergelijke afvalproducten, welke als voedsel voor het vee worden ge bruikt, is dus dus ook hier weer nood zakelijk gebleken. Het aborteeren (verwerpen) der koeien in vele streken van ons land doet groote schade aan onzen vee stapel. Dikwijls wordt de hulp der veeartsen nog niet ingeroepen,-omdat men meent, dat tegen deze ziekte niets te doen is, terwijl toch in vele gevallen door een tijdig ingestelde behandeling en afzondering der run deren, welke verwierpen, benevens ontsmettingderstallen, uitbreiding der ziekte kan worden voorkomen. Slechte hygiënische toestanden zijn vaak ook de oorzaak van het verwerpen, terwijl door den districtsveearts te 's Gra- venhage een geval wordt vermeld, waar slecht drinkwater ongetwijfeld de oorzaak van dit lijden was. Toe gepaste cultuurinjecties hadden, zoo wel als seruminspuitingen, een zeer gunstig resultaat. Besmettelijke nierontstekingen kwa men zeer veelvuldig voor, vooral die, bekend onder den naam van droop of wrangjodoform-collodiumbehan- deling, alsmede seruminspuiting, had hiertegen een zeer goed succes. Van vergiftigingen kwamen het dien wij in de Rijkskroon te Gerol- stein hebben achtergelaten. Goed onderlegd en zeker van zijn zaak, had Hans Gorgel van Gerol- stein den kortsten weg naar de Moezel ingeslagen om zoo spoedig mogelijk het slot Beurenhof en zijn rijken kameraad te bereiken. Maar de weg door den Eifel was moeielijk en hij kwam te voet niet snel voor uit. Hier en daar overnachtend kwam hij na eenige dagen zijn doel nader. Zoo kwam ook de noodlottige Zon dag, toen er zooveel onrust was op het slot Beurenhof. Tot zijn geluk kwam den vermoeiden voetganger een boerenwagen achterop, die naar het stadje Uerzig moest. De voer man nam den vroolijken makker gaarne op en zoo kwam de oude komediant des middags in het stadje aan de Moezel. Daar vond hij een schipper, die stroomafwaarts moest en hem wel wilde meenemen. Maar de schipper haastte zich niet bijzon der om weg te varen. In Uerzig was iets vreemds gebeurd, dat de men- schen in de grootste spanning hield. Den vorigen dag was in den om trek een onbeheerd paard gezien. meest loodvergiftigingen voor, hetzij door bemesting der landen met com post, hetzij door het gebruik van loodhoudende verven. Vervolgens kwikzilververgiftigingen, veroorzaakt door het onoordeelkundig gebruik van middelen ter bestrijding van parasi taire huidaandoeningen bij runderen. In de derde plaats vergiftigingen door het gebruik van beschimmeld en ondeugdelijk voedsel. Aan het geven van dergelijk bedorven voedsel wordt nog iang niet voldoende aan dacht geschonken. Verder werden vergiftigingen door taxus baccata en andere vergiftige planten vermeld. Kalfziekte kwam ook weer zeer veel voor, doch de meeste eigenaren behandelen zelf hun dieren daartegen. Waar niet zeer veel zorg besteed wordt aan de instrumenten, worden hierdoor veelvuldig nierontstekingen veroorzaakt, tengevolge waarvan bij meerdere dieren een of meer kwar tieren verloren gaan. Waar keukenafval aan het vee wordt gevoerd, gebeurde het vele malen dat door scherpe voorwerpen, in der gelijk voedsel aanwezig, van uit de maag het hartezakje werd doorboord en daardoor een doodelijk verloo- pende ontsteking werd veroorzaakt. Het mond- en klauwzeer heeft zich in 1908, dank zij de krachtige en streng doorgevoerde maatregelen, niet uitgebreid. Op overtuigende wijze is gebleken, zegt het verslag dat voor een doelmatige bestrijding, naast strenge maatregelen van afzondering van besmette koppels, verbod van in- en uitvoer, uitgebreide weide en stalinspecties enz. het in de eerste plaats noodzakelijk is alle zieke en verdachte dieren onmiddellijk af te maken. Hierdoor verkrijgt men dat slechts weinig smetstof wordt ge vormd, waardoor het gevaar voor uitbreiding der ziekte gering is en in de tweede plaats, dat de ziekte zich, nadat zij eenmaal is verdwenen, riiet voortdurend wederom vertoont, inzonderheid onder het jonge vee. Het mond- en klauwzeerserum heeft bewezen een krachtig hulpmiddel te zijn, om naast de afmaking de ziekte te bestrijden. Het aantal inentingen tegen de vlekziekte neemt nog belangrijk toe totaal werden ingeënt 257,225 var kensbij 29091 had nood-enting plaats. Van deze laatste verdachte dieren bleven gezond of herstelden 28271 dieren of 98.7 pet., terwijl van 9887 zieke varkens na seringjectie 8362 of 84.6 pet. herstelden. Vlissingen, 13 Januari. De generaal-majoor Bruce, com mandant der 3e divisie, woonde he den de tactische oefening op de kaart bij, welke alhier onder leiding van Het dier hinkte en werd zonder veel moeite opgevangen en in het stadje gebracht. Niemand kende het dier, niemand herkende het tuig, en nu was de vraag: wie is de eigenaar van dit paard? en hoe kwam het zoo alleen in vrijheid Een menigte menschen stond om den stal van de herberg, waar het paard heengebracht was. Ouderen van dagen herinner den zich nog, hoe twintig jaar gele den ook zulk een onbeheerd hinkend paard in den omtrek was gezien, en dat men daardoor den moord op den Mont Royal had ontdekt. Ook de schipper, al even nieuws gierig als de anderen, was naar die herberg gegaan, en ondanks zijn vermoeidheid volgde Hans Gorgel hem. Daar werden de herrinneringen aan den moord op den Mont Royal nog eens opgehaald, en dat de ko mediant aandachtig luisterde om zijn kennis van het geval te vermeerde ren, behoeft wel geen betoog. Hij drong nu volstrekt niet aan, dat de schipper vertrekken zou. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1