deren. ikfog. De oude Uniform Donderdag 13 Januari 1910. ren erfgeval - 6, kl. - 2,01 - 6,70 48e Jaargang. Van Weelc tot Week. tegevende >k f 0.51 5,50 e Engelsche luitend met BINNENLAND. KAMER VAN KOOPHANDEL. f de Aandee. EN ING Bel- I >it „Unie", te rzocht bij het Coupon op I Aandeelen den Penning- BESTUUR. ïur aangebo. fEDENHUIS ie Badhuisstraat childerd en be- W.C. aat No. 80 en tterdam. m Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Van den waarschijnlijken uitslag der verkiezingen in Groot Brittanje schijnt al bijzonder weinig te zeggen te wezen. De eene profeet geeft aan de conservatieven een kleine meer derheid, de andere aan de liberalen een zeer groote. Voor 's hands moeten we het doen met het ongenietelijk gerepeteer der verkiezings-redevoe- ringen, afgewisseld door een paar kloppartijen. Eén ding schijnt echter zekerde speculatie op het oorlogs gevaar met Duitschland mislukt. Men ziet de dwaasheid daarvan ook aan conservatieven kant in althans het conservatieve hoofdorgaan de„Tiines", laat een marineman aan het woord, die verzekert dat de regeering wel degelijk goed voor de vloot zorgt, en het blad geeft toe dat Eengeland vier maal zooveel verweer bezit als Duitschland, waar torpedojagers en onderzeesche booten worden gebouwd. Het gevaar voor een Duitschen in val heeft men tot zelfs in Canada weten te verbreiden, waar de eerste minister dier kolonie, de heer Laurier, heeft aangetoond dat het een dwaas heid zou wezen, Canada aan de ver meerdering der Engelsche vloot te doen bijdragen, daar in 1912 die vloot dubbel zoo sterk zal wezen als de Duitsche. Meer gegrond nog is wat de minister uit een historisch oogpunt bij brengt. Het is onwaar schijnlijk dat keizer Wilhelm er aan denkt om het land aan te vallen, dat geregeerd wordt door een huis, waaruit hijzelf voortkomt, en dan is het nog hoogst onwaarschijnlijk dat het Duitsche volk ervan gediend zou wezen. Duitschland mag eer. oude veete hebben tegenover Frankrijk, welks legers het land zoo herhaaldelijk overstroomden, maar in die oorlogen stond Engeland aan Duitsche zijde en toen Napoleon 1 Duitschland zoo diep vernederde, was het Engelands bondsgenootschap dat Duitschland redde. Dit is ten minste gezonde taal en wij wenschen den Britschen kiezers van ganscher harte toe, dat er in deze dagen van opwinding geen ongezonder taal tot hen zal gesproken worden. Hf Hf In Hongarije gaan de partijen hoe langer hoe meer op hun achterste beenen staan. De heer Von Lukacs doet alle mogelijke moeite om den koning een nieuw ministerie te be zorgen, maar totnogtoe is hij niet geheel klaar. Zijn poging om uit de leden der ónafhankelijkheidspartij te recruteeren, is totaal mislukt. Natuur lijk verlangde men van dien kant de stichting eener onafhankelijke bank en de voorbereiding der geheele eco nomische onafhankelijkheid. Men zal ter bereiking van het doel voor geen TELEFOONNUMMER 10. - 0.61 72.) o- Hoe kort had hun geluk geduurd! Zijn hart bloedt bij deze gedachte en zijn oogen vullen zich met tra nen. Alles is nu voorbij Dat kort stondig geluk schijnt hem een droom. Hij denkt aan zijn kinderjaren, toen een liefhebbende moeder voor hem zorgde, aan zijn jongelingsjaren, waarin hij zich moest inspannen om den strijd om het bestaan te kunnen strijden. Toen stond zijn lieve moe der hem niet meer ter zijde. Hij ziet de dierbare doode, en zooals zij in haar leven hem aankeek, zoo ziet zij ook nu op hem neer, nu dat het oogenbljk nadert, waarop hij met haar vereenigd zal worden en hij wellicht ook zijn vader zal weder- vinden, dien hij nooit gezien, nooit gekend heeft! Bijna onbewust greep zijn hand enkel middel terugdeinzen, zelfs de allernoodzakelijkste wetten weigereii en zóo de regeering dwingen tot Ka merontbinding, overtuigd dat de partij eene schitterende overwinning zal behalen. Het heet nu dat Lukacs met een gedeeltelijk ministerie te voor schijn zal komen, gevormd uit staats lieden die buiten de partijen staan. Men zal zien dat liet weer op niets uitdraait of anders een doodgeboren kind wordt. Hf Hf De Amerikanen hebben toch een eigenaardige manier om zich met de wereldsche zaken te bemoeien. Zij bevorderen den vrede, zonder ooit het koopmanspak uit te trekken. In Rusland blijven hooggeplaatste personen er de regeering voortdurend op wijzen, dat van de zijde van Japan gevaar dreigt en men beweert zelfs dat, in geval van oorlog Japan, zoo niet door Engeland, dan toch in ieder geval door Duitschland en Oosten rijk zal worden gesteund. Maar nu willen de Amerikanen daar een stokje voor steken. Een paar dagen geleden bereikte ons het bericht, dat de Ver- eenigde Staten aan de mogendheden van Europa het voorstel hadden ge daan, dat de spoorwegen in Mand- schourije aan China zullen worden verkocht en daarna tot onzijdig ge bied verklaard. De Amerikaansche regeering is van meening dat het grootste gevaar voor de staatkunde der vrije havens (open deur) in China en de ontwikkeling r an China's bui- tenlandschen handel in de oneenig- heden tusschen de Westersche mo gendheden is gelegen. Niets, meent de groote koopman, zou beter zijn dan het eenparig streven van Enge land, Duitschland, Frankrijk en de Vereenigde Staten, naar eene billijke verdeeling der handelsvoordeelen. Daarom moeten de Mandschourijsche havens buiten het terrein der Ooster- sche staatkunde worden geplaatst. Zij moeten komen onder een onpartijdig beheer, door den eigendom aan China te geven. Natuurlijk zal de medewer king noodig zijn, niet alleen van China, maar ook van Rusland en Ja pan. Mantschourije wordt op die ma nier een volkomen onzijdig gebied, daar alle vervoer van troepen of schietvoorraden op de Mantsjoerische spoorwegen verboden zal zijn. 't Is werkelijk zeer mooi gezegd, maar of de naaste belanghebbenden, met name Japan, over dit voorstel te spreken zullen wezen, zouden wij nog niet zoo dadelijk durven aan nemen. Overigens zal men moeten erkennen, dat de Amerikaansche methode om den buit te verdeelen en zoo den oorlog onmogelijk te maken, zoo niet de ware, dan toch wel de moest practische lijkt. Het moet erkend worden dat Oom in den borstzak, waar hij het geladen pistool had geborgen, dat hem in geval van nood kon te pas komen. Maar zijn vingers raakten niet alleen iiet pistool aan, maar ook den brief, dien hij uit de jas onder liet hoofd van den slapende had genomen, en die van den vermoorde afkomstig was. Hij haalde beide voorwerpen uit zijn zak, legde het pistool bij zijn voeten op den grond en hield den brief bij het licht. Het schrijven was verzegeld en nog ongeopend. Nu las hij het adres, doch hij vertrouwde zijn eigen oogen niet. Daar stond Aan Mevrouw Maria Walbot te Keulen aan den Rijn. Dat is de naam en de woonplaats van zijn moederDe schrijver van dien brief is wellichtMaar neen Dat is onmogelijk! Dat zou ontzet tend zijn Zijn ontroering nauwelijks meester verbreekt hij het zegel en verslindt den inhoud. Reeds bij de eerste regels bemerkt hij, dat de schrijver zijn eigen vader was. De namen Walbot Von Beuren, schemeren hem voor de oogen. Hij moet zich bedaard houden om flbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden Sam ook de hand in eigen boezem weet te steken, blijkens de pas in gediende zoogenaamde boodschap van president Taft aan het Congres. Daarin wordt aangeraden om de be staande wet op de verantwoordelijk- heiii van werkgevers uit te breiden in dien zin, dat door werklieden ge makkelijker rechtsgedingen wegens ongevallen kunnen worden ingesteld. Wat de trusts betreft, was het plan aan de hand gedaan om een enquête in te stellen met betrekking tot de schending der anti-trustwet door in- dustrieele maatregelenmaar de re geering is bevreesd dat door zoodanige enquête het vertrouwen zou worden geschokt, ofschoon het aan den an deren kant niet kan worden erkend, dat vele onscliuldigen lijden door de verkeerde praktijken van weinigen. De president wil nu de industrieele combinaties onder toezicht brengen bij eene wet, die bepalingen zal in houden tegen het zoogenaamd ver- waterenvan aandeelen-kapitaal. Voorts zouden door de maatschappijen op geregelde tijden verslagen moeten worden uitgebrachtterwijl indu strieele maatschappijen ook in 'tal- gemeen geene aandeelen in andere ondernemingen zouden mogen be zitten. De Pruisische socialisten hebben Maandag te Berlijn hun jongste con gres gehouden, 't Merkwaardigste op dit congres was het voorstel om het besluit van het algemeene Duitsche partijcongres, waarbij de arbeiders worden opgewekt om het gebruik van sterken drank te vermijden, te her nieuwen -en te bekrachtigen. Men zou zeggen de socialisten kun nen bezwaarlijk iets beters doen dan den sterken drank te bestrijden maar toch vond men het voorstel beden kelijk, omdat het besluit van het Duitsche congres op verschillende plaatsen een onaangename verhou ding tusschen matigheidsmannen en geheelonthouders had veroorzaakt. Men komt altijd in strijd met zijn beurs of zijn gewetenwant zeer vele herbergiers zijn socialistisch aangelegd, maar men kan toch be zwaarlijk van hen vergen dat zij hun eigen glazen inslaan. Natuurlijk werd nog eens een be sluit genomen om tot het uiterste voor algemeen stemrecht te strijden maardat zien wij vooreerst niet in Pruisen Prins Hendrik der Nederlanden. Z. K. H. Prins Hendrik is voorne mens zich op 21 dezer naar Weimar te begeven, ten einde aldaar tegen woordig te zijn bij den plechtigen in den juisten inhoud te begrijpen. Hij leest nu den brief, dien wij reeds kennen. En de onderteekening Het was geen bedrog, zij luidt Hans Von Beuren, genaamd Hans Walbot. Hij springt op en snakt naar adem. Hij kan het nog maar niet begrijpen. Het kan niet waar zijn, immers, dan zouden de feiten geheel anders zijn dan hij tot heden had geweten. De man, die twintig jaar geleden op den Mont Royal vermoord werd, was dan de werkelijke heer Von Beuren en zijn vaderEn de moor denaar „Daar ligt hij!" riep een stem in zijn binnenste en hij wilde op den man aanvallen, die nog steeds schijn baar kalm op den grond lag en sliep. Zijn oog vlamde en met luide stem riep hij„Man, sta op De slapende schrikt wakker, richt zich half op en kijkt verwonderd en boos naar den jonkman, die hoog opgericht voor hem staat en zijn bliksemend oog onafgewend op hem gericht houdt. „LuisterEn antwoord 1" beval tocht van het jonggehuwde groother togelijk echtpaar. Van Weimar vertrekt de Prins naar Berlijn ter bijwoning van de jaarlijk- sche vergaderingder Johannister-orde. Daarna zal Z. K. H. naar Dobbin reizen en aldaar eenige dagen verblijf houden met het doel om den 29sten dezer tegenwoordig te zijn op den daar ter plaatse, te vieren verjaardag van H. D. H, degroothertogin-weduwe Maria van Meckelenburg-Schwerin, 's Prinsen moeder. Begin Februari zal Z. K. H. in de residentie terugkeeren. Jubilea. Naar de „Avp." meedeelt, zullen 11 Oef. de ministers van Staat dr. A. Kuyper en jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lobman den dag herdenken, dat 50 jaar geleden de Senaat der Groningsche Hoogeschool de door hen ingezonden verhandelingen op uitgeschreven prijsvragen resp. de gouden eeremedaille en een eervolle vermelding waardig keurde. Burgemeester Van Leeuwen. Door een commissie uit verschil lende vereenigingen is besloten aan den burgemeester van Amsterdam, den heer mr. W. F. van Leeuwen, bij zijn aftreden een serenade met muziek en fakkellicht te brengen op 15 Januari a.s., des avonds te 9 uur. Naar „Het Hbl." verneemt, zal mr. Van Leeuwen Vrijdag en Zaterdag a.s. de hoofdambtenaren en ambtenaren der gemeente in de gelegenheid stellen afscheid van hem te nemen. Een af scheidsreceptie zal niet gegeven worden. Van Zondag a.s. af treedt als tij delijk burgemeester op de heer Th. F. A. Delprat, de oudste in jaren van de vier wethouders. In de heden te houden raadsverga dering zal de quaestie van het salaris van den nieuw te benoemen burge meester aan de orde komen. Gelijk werd gemeld, is een missive inge komen van Ged. Siaten van Noord- Holland, waarbij het gevoelen ge vraagd wordt van den gemeenteraad, omtrent een door hen (Ged. Staten) beoogde verhooging van de jaarwedde van den burgemeester. Zitting van Dinsdag 11 Januari, des avonds 8 uur. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig de heer Beijerman met kennisgeving. Als oudste lid in jaren opende de heer Van Raalte de vergadering, en bij afwezigheid van een voorzitter en een vice-voorzitter, daar deze eerst gekozen moesten worden, heette hij Hubert. „De man, die twintig jaar geleden hier in de bouwvallen op den Mont-Royal verraderlijk werd doodgeschoten, was kapitein Von Beuren Wenz uitte een kreet van schrik, sloeg de handen ineen en staarde met ontsteld gelaat den spreker aan. Deze donderde hem toe„Zijn die naar, de dragonder Wenz, was de moordenaar. Deze nam de plaats van zijn heer in en is nu hier geko men om de laatste sporen van zijn misdaad te vernietigen." De laatste hoop, die den misda diger nog overbleef, was verdwenen. De man, die daar als rechter voor hem stond, wist alles. De brief, dien hij met gevaar voor eigen leven had gezocht, was in diens hand. Het was met hem afgeloopen, geen uitweg was meer mogelijk. „Erbarming! Verraad me niet!" smeekte de ellendige met opgeheven handen. „Lafaardsnauwde Hubert hem toe. „Hoop slechts op erbarming van God, ik kan geen medelijden met je ebben Antwoord hoe ben je in et bezit gekomen van den hoed de leden welkom in deze eerste ver gadering in 1910. Hierna was aan de orde de ver kiezing van een voorzitter en een vice-voorzitter. Als zoodanig werden gekozen de heeren Jos. van Raalte en J. G. van Niftrik beiden met 6 stemmen. Beide heeren namen deze benoe ming, onder dankzegging voor het vertrouwen, weder aan. De Voorzitter wierp daarna een terugblik op het afgeloopen jaar. In vele opzichten kan met voldoe ning op het afgeloopen jaar worden teruggezien. De samenstelling der Kamer, bleef onveranderd, terwijl zij voorverliezen werd gespaard. Verschillende belangrijke zaken kwamen bij de Kamer in behandeling, waarvan de navolgende hier mogen worden vermeld Verlenging werd verkregen van den tijd van openstel ling van het postkantoor voor de be handeling van postwissels en quitan- ties. Advies werd uitgebracht omtrent de verandering der uren van open stelling van het post- en telegraaf kantoor in verband met de invoering van een wettelijken tijd. Pogingen werden in het werk ge steld om verbetering te verkrijgen in de openstelling van het kantoor van Van Gend Loos voor het aannemen van goederen, die met de provinciale booten verzonden zullen worden. De hieromtrent vastgestelde regeling heeft evenwel in andere opzichten niet aan de verwachting der Kamer voldaan. Overeenkomstig het verzoek der Kamer werd een brievenbus geplaatst in de Kasteelstraat bij de Van Dis- hoeckstraat. De Kamer had geen succes bij hare poging om verbetering te verkrijgen in den primitieven toestand van de aanlegplaats van de pennyboot en de verlichting bij de sluizen en evenmin met haar verzoek om verbetering der verlichting van den havendam te Breskens. Aan den minister van waterstaat werd advies uitgebracht omtrent de ontworpen nieuwe spoorweg-tarieven en aan den minister van landbouw omtrent het ontwerp-stuwadoorswet. Verkregen werd dat goederen door de expeditie Van Gend Loos ook in de Kerkhoflaan en op den Koude- kerksehen weg worden besteld. De Kamer ontving een afwijzende beschikking van den minister van waterstaat op door haar gedane ver zoeken tot het maken van een brug ter verbinding van het station met het eiland en tot het leggen van een veerpont in het Dok na het eventu eel wegnemen van de Tonnenbrug. Advies werd uitgebracht aan den minister van landbouw omtrent be perking van den Zondagsarbeid na en den mantel van den visscher uit Kevenig, die onschuldig werd ver oordeeld Spreekt Wenz liet het hoofd op de borst zakken en zweeg. „Voor de laatste maal ant woord gebood Hubert zoo drei gend in toon en gebaar dat Wenz sidderend bekende „Ik heb ze uit de hut van Joost weggenomen." „Kende je die hut en dien man „Het was het huis van mijn ouders.Joost was mijn broer." „MonsterDuivel l" kreet Hubert en hij deinsde terug voor den mis dadiger, die zulk een daad pleegde en jaren lang geleefd had van de vruchten zijner gruweldaden. Maar de jonge rechter wenschte nog meer te weten en vroeg „Je bent hier gekomen om de kleeren van je slachtoffer te vernie tigen en den brief, dien de kapitein zeker kort voor zijn dood geschreven heeft. Wil je dat erkennen Doodsbleek sloeg Wenz de oogen op, maar hij zweeg. Daarom vervolgde Hubert: „Ken je den inhoud van den brief?" „Neen." (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1