De oude Uniform Woensdag 12 Januari. No. 9. 48e Jaargang. 1910. Fëuillleton. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Begrafenis Generaal Thiange. De deelneming in het leger en daarbuiten verwekt door het overlijden van den luit-generaal F. N. Thiange, chet van den Qeneralen Staf, open baarde zich gisteren bij de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van dezen opperofficier op de meest duidelijke wijze. Wel was de rouwstoet eenvoudig, dekten geen bloemen de lijkbaar en werden aan de groeve geen woorden gesproken ter huldiging van de nagedachtenis van den afge storvene, ter eerbiediging van den wensch van den doode bij wien een voud steeds had voorgezeten, maar groot was daarentegen de uiting van deelneming, blijkend uit de aanwezig heid van de velen die naar Oud Eik en Duinen te 's Oravenhage waren gekomen om generaal Thiange een laatste saluut te brengen. Bij dit eerbetoon ging vooraan de Prins, door zijn aanwezigheid ter plaatse tevens getuigenis afleggende van (je belangstelling van de Koningin, zoomede de vertegenwoordiger van de Koningin-Moeder, de oud-luit.- kolonel der cavalerie jhr. Van Tets. In lange rij werd voorts de lijkbaar grafwaarts gevolgd door den minister van oorlog, den secretaris-generaal en onderscheidene burgerlijke en mi litaire hoofdambtenaren van dat de partement, generaal Sabron, den com mandant van het veldleger, den ma rinestaf, den souschef van den gene- ralen staf, inspecteurs van onder scheidene wapens en dienstvakken, divisie-commandanten, den kolonel hoofdintendant, de commandanten en onderscheidene officieren van de te 's Gravenhage in garnizoen zijnde regimenten,zoomede van 't 3e regiment huzaren en deputatiën van de overige huzaren-regimenten, de officieren en het verdere personeel van den Gene- ralen §taf, zoomede deputatiën van alle korpsen, militaire inrichtingen, marchaussée enz. Voorts gaven tal van oud-officieren van alle rangen van hunne belang stelling blijk. O. m. toch waren ter begraafplaats aanwezig de gep. ge neraals Thomese, Kool, Staal, Van Ermel Scherer, De Waal, Koolemans Beynen, Wüppermann, Van Moock, oud-gouverneur-generaal Rooseboom en tal van andere militaire autoriteiten, zoomede de onder-voorzitter van de permanente militaire spoorwegcom missie, de heer Kits van Heijningen. Ook het kader der verschillende wa pens was vertegenwoordigd. Nadat de kist in de groeve was neergedaald, richtte de zoon van den ontslapene allereerst woorden van dank tot den Prins en tot den ver tegenwoordiger van de Koningin- 71.) Ook vond hij een brief, dien hij bijna onbewust bij zich nam. Wat Hubert nu bij dit kaarslicht zag, was met bemoedigend, niets dan vaste steenen zag hij rondom. Ten gevolge van het licht opende de heer Von Beuren nu ook de oogen en keek Hubert een poosje strak aan. Toen stond hij op en zeide ruw „Voor den drommelWeg met die oude geschiedenisIk wil er niet meer aan denkenOnze redding, dat is het voornaamste 1" Doch in gepeins bleef hij staan, een geruimen tijd. En toen tot zich zelf sprekende zeide "ij„Een hoogere Rechter zal den moord berechten, wij zullen spoedig genoeg voorHem moeten verschijnen." Alsof zijn gedachten plotseling van richting waren veranderd, vroeg hij opeens aan Hubert„Heb je den Moeder en vervolgens tot den minister van oorlog en de overige militaire autoriteiten en verdere belangstel lenden. Hiermede was de plechtigheid ge ëindigd. De Johanniter-Orde. Naar verluidt schrijft het „Vad." zullen deze maand niet minder dan vijf en twintig nieuwe leden in de Nederlandsche afdeeling der Jo hanniter-Orde worden opgenomen. Dank zij de breedere opvattingen van den Prins commandator, en der sinds een paar jaren te Berlijn veranderde bepaling, welke slechts vijftigjarigen adeldom tot de aanneming vereischt, laat het zich aanzien dat de Johanni- ters hier te lande tot een zeer tal rijke vereeniging zullen aangroeien, in staat, om aan de Protestantsche ziekenverpleging een veel vermogen den steun te bieden. Er zullen dus weldra een vijftigtal adellijke protes tanten tot dat doel in de hier her stelde orde samenwerken. ^Tevens verneemt het blad, dat er geen sprake kan zijn van een werk zaamheid der orde in onze koloniën, wat aan Islamiten allicht reden tot ontstemming had kunnen geven. Ook de geest der instellingen dient zich naar den vooruitgang der beschaving te wijzigen, en nagenoeg al onze protestantsche Johanniters hebben daarvan een prijzenswaardig bewijs geleverd. Het vervaardigen der keurige kleedij van zooveel ridders, die ongetwijfeld ook den glans van galafeesten nog zal verhoogen, zal onze inheemsche nijverheid ten goede komen. J. B. Van Heutsz. Heden wordt te Genua verwacht het stoomschip aan boord waarvan de afgetreden gouv.-generaal van Ned.-Indië, generaal van Heutsz, de terugreis naar Europa ondernam. De voormalige opperlandvoogd gaat te Genua aan wal, om van daar recht streeks naar Parijs door te reizen, werwaarts zijn hier te lande wonen de familieleden zijn vertrokken, ten einde aldaar hun bloedverwant te verwelkomen. De heer Van Heutsz is voornemens eerst nog eenigen tijd in Frankrijk te blijven alvorens naar het moeder land terug te keeren. Adresboek werklieden-organisatie. De directeur-generaal van den ar beid heeft aan werklieden-vakveree- ningen,bestuurdersbonden en arbeids secretariaten in Nederland een circu laire verzonden met een vragenlijst, waarin inlichtingen kunnen worden verzameld, teneinde daaruit een adres boek van de werkliedenvakorga- uitgang gevonden „Neen." „je had flink moeten voortwerken We kunnen toch niet hier blijven verhongeren sterven?" „Dat zal wel ons lot zijn." „Onmogelijk 1 Laat me zien, waar je hebt gehakt en gewoeldHij liep naar de plaats, waar Hubert gewerkt had, deze volgde hem met de lantaarn. „Vervloekt", mompelde Wenz en luid vervolgde hij„De opening zou groot genoeg geweest zijn om ons door te laten, maar de moeite is vergeefsch geweest. Hier aan dezen kant is geen uitweg te vinden. Wij moeten het op de oude plek daar achter ons beproeven. Kom, laten wij aan het werk gaan Hij greep de lantaarn en liep naar den ande ren kant van het gewelf, door Hubert op den voet gevolgd. Toen zij hun vroegere zitplaats voorbijkwamen, nam Hubert weer het houweel op, en zijn lotgenoot, zijn voorbeeld volgend, nam de schop. Daarna gingen zij verder. Aan de plek ge komen, begon Hubert met nieuwe kracht in het puin te houwen, terwijl Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden nisaties in Nederland samen te stellen. Verzocht wordt de vragenlijsten zoo goed en volledig mogelijk ingevuld terug te zenden. Vereenigingen of organisaties, die geen circulaire ont vingen, wordt in het belang eener goede samenstelling van het adres boek verzocht, die alsnog aan te vragen aan den directeur-generaal van den arbeid. Volkstelling. Een liefhebber van statistieken heeft, zoo meldt de „L. K.", uitgerekend, dat het gezamenlijk gewicht der kaarten, verzamelkaarten en registers benoodigd voor de plaats gehad heb bende volkstelling bedraagt 126,230 kilogram. Hierbij was Nederland ge schat op 51/3 millioen inwoners en is bijgerekend '/2 millioen kaarten voor tijdelijk ergens verblijvende personen, die dus twee kaarten hebben inge vuld. Dit vrachtje zou dus in dertien waggons van ieder ongeveer 10,000 kilogram vervoerd kunnen worden. Het tegenwoordige en het vroegere geslacht. In „Het Kind" komt voor deze vergelijking omtrent de deugden en ondeugden van het tegenwoordige en het vroegere geslacht. De doctoren G. Heymans en E. Wiersma, te Groningen/houden zich reeds sedert eenigen tijd bezig met verschillende psychologische vraag stukken, betrekking hebbende op het leven der tnenschen, te onderzoeken langs statistischen weg, door inlichtin gen op groote schaal in te winnen omtrent het voorkomen van geeste lijke eigenschappen bij verschillende personen. Zoo hebben zij uit ruim 400 fami lie-berichten de ouders en kinderen met elkander vergeleken, ten einde daaruit het verschil op te maken tus- schen de tegenwoordige generatie met de onmiddellijk voorgaande. Als eerste resultaat van hun onder zoek vermelden deze schrijvers een grootere bedaardheid en rustigheid der oudere tegenover meerdere be weeglijkheid en onstuimigheid in bewegingen en handelingen der jongere generatie verder meerdere bedacht zaamheid en beginselvastheid daar, meer impulsiviteit hier en ten derde iets grootere besluiteloosheid bij de ouderen, resoluutheid bij de jongeren. Meer ijver bij den dagelijkschen arbeid, sterker neiging om bezig te zijn, meer aandrift om iets aan te pakken en uit te voeren bij de oudere, meer gemak zucht bij de jongere generatie bij welke op den voorgrond treden lui heid, neiging om verplicht werk te veronachtzamen voor niet-verplichte bezigheden en als gevolg daarvan meer moedeloosheid en stijfhoofdig- zijn lotgenoot met de schop de los- gehouwen steenen verder op zij werkte. Een poosje waren zij zoo aan den gang, toen hubert den slotheer hoorde uitroepen„Ik heb zoo'n dorst, ik kan niet meer." Hubert keerde zich om en zag, dat zijn lotgenoot zich nauwelijks kon staande houden, al leunde hij op zijn schop. De kracht zijner over spannen zenuwen was uitgeput, en nu hij zich afgemat gevoelde, over meesterde hem een groote vrees. Wenz zag het verschrikkelijke van hun toestand in, en begreep dat al hun pogingen tot bevrijding vergeefsch waren. „Eet een stuk brood!" zei Hubert. „Ik heb niets meer, maar dat hin dert me weinig. Het is de dorst die mij kwelt", luidde het zachte, kla gende antwoord. Hubert legde zijn houweel neer en bracht den dorstige naar den vochtigen rotswandmet begeerige haast lekte Wenz de weinige drop pels op, die daar aan den wand te vinden waren. Vol medelijden rustte Huberts blik heid. Onder andere eigenschappen en neigingen verdient nog vermelding, dat onder de jongeren minder drank zuchtigen en regelmatige drinkers voorkomen, iets minder geldgierigen ook, heerschzuchtigen, diplomaten en intriganten zij zijn echter meer ge steld op goed eten en drinken, hun aard is minder medelijdend en hulp vaardig en meer egoïstischerook zijn de jongeren in geringer aantal absoluut vertrouwbaar, zoeken meer genot en genoegen en zijn zeldzamer huiselijk van aard. Wat de eigenlijke neigingen van het intellect aangaat, zoo wordt meer dan vroeger gelezen meer knutsel werk verricht en meer verzameld er wordt daarentegen minder aan ver- standspelen, meer aan geluksspelen gedaan de belangstelling in familie- en vermogensverhoudingen is afge nomen en er wordt minder over per sonen, meer over zaken en meer over den eigen persoon gesproken. Over nog andere psychische uitin gen wordt door de genoemde onder zoekers het volgende medegedeeld. Er bestaat bij de jongeren mindere neiging tot complimenten maken, meer frequente verstrooidheid, verminde ring van den zin voor orde en net heid en mindere punctualiteit, tege lijk met grootere neiging tot ironie in de conversatie. Ten slotte mag als zeker, onderscheid tusschen de vroe gere en de tegenwoordige generatie, althans wat betreft het mannelijk ge slacht, worden geboekteen duidelijk uitgesproken neiging tot vermindering der'activiteit en tot zedelijken achter uitgang de laatste wordt bij de te genwoordige jonge vrouwen gecom penseerd door eenigen vooruitgang hoofdzakelijk op intellectueel gebied deze compensatie ontbreekt echter bij de mannen. Het staat nu vast, dat het 50jarige bestaan der opleiding voor marine- machinist te Heilevoetsluis feestelijk zal worden herdacht. De minister van marine heeft reeds zijn toestemming verleend. Er is een vergadering te Utrecht gehouden en tweehonderd leden van het marine-machinistencorps hebben hunne medewerking toege zegd. Er moet nu eerst beslist worden of het feest met het oog op den dienst in Februari of Maart a.s., dan wel in dezen zomer te Hellevoet- sluis zal gevierd worden. Aangemunt en ingetrokken. De minister van financiën brengt ter kennis van het algemeen, dat ge durende het jaar 1909: A. is aangemunt: 1. voor rekening van bijzondere personen 136.203 du katen 2. voor rekening van het Rijk2.000.000 guldens 4.000.000 5-centstukkenö.OOO.OOQ'/j-centstuk- op den ouden, gebroken man, die na een lange poos eenigszins ver kwikt was, en nu begon te spreken. „Ik heb juist de derde waskaars aangestoken, het moet weer nacht zijn." „Nacht! Altijd nacht! Hoe lang zouden we hier nog moeten blijven „Dat weet God alleen." „Alle hoop is toch niet vervlogen, wel? Meen je werkelijk.,, dat... we hier." „Ik heb weinig hoop", antwoordde Hubert. „Maar ik wil al het moge lijke doen en verder werken." „Ik kan niet meermijn krach ten zijn uitgeput." „Ga dan maar zitten", sprak Hu bert vol medelijden. „Bid, opdat de goede God ons genadig zij 1 Intus- schen zal ik werken." Weder mochten vele uren zijn voorbijgegaan. Rusteloos had Hubert gewerkt, maar allengs begon hij den moed te verliezen. Alle inspanning scheen vergeefsch. Hoeveel steenen en puin hij ook loshakte en weg- schepte, steeds stortten weer steenen en puin neder,en ten langen leste was de hoop puin nog grooter dan kentot een totale nominale waarde der sub 2 bedoelde specie van f 2.225.000; B. van Rijkswege ingetrokken 14 10-guldenstukken1.884.263 Rijks daalders; 9451 guldens; 8752 halve guldens; 582.621 25-centstukken 1.615.417 10-centstukken 77 5-cent stukken 37.998 2'/s centstukken 127.467 1-centstukken ;.2980 '/a-cent stukken tot een totale nominale waarde van f 5.034.256,16 (inbegre pen f 191,35 door brand beschadigde specie.) Met het oog op de gewijzigde op komst der infanterie, zal de leger plaats bij Harskamp dit jaar reeds in begin April worden betrokken door het vaste detachement. De kapitein voor speciale diensten W. Klap van hei 11e regiment infanterie is aange wezen als detachements commandant. Museumbezoek. „St.-Ct." no. 8 bevat een opgaaf van het aantal bezoekers der musea en monumentenRijksmuseum te Amsterdam 4e kwartaal van 1909 67.093, jaar 1909 296.594; Kon. Ka binet van Schilderijen te 's Graven hage 6680 en 70.308 Museum Moer- manno Westreeniaum te 's Graven hage 24 en 143; Kon. Penningkabi net te 's Gravenhage 70 en 410 Museum H. W. Mesdag te 's Graven hage 941 en 9046 Rijksmuseum van Oudheden te Leiden 1286 en 7597 Rijks-Ethnogr. Museum te Leiden 301 en 2221 Museum van Natuur lijke Historie te Leiden 817 en 5959; Gevangenpoort te 's Gravenhage- 2541 en 30,425; Historische Zaal van het Prinsenhof te Delft 925 en 9023 Muiderslot 202 en 4710; Ruïne van Brederode 977 en 12.485 Monument van Heiligerlee 469 en 5990. Vlissingen, 11 Januari. Het toonkunst-Kwartet uit Den Haag. Het departement Vlissingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft gisteravond zijn leden en an dere bezoekers in de gelegenheid ge steld een paar uren door te brengen, zooals hier niet vaak worden gesleten. Er werd een uitvoering gegeven door een toonkunst-kwartet, bestaande uit de heerenHenri Hack, le viool; Herman Voerman, 2e vioolBart Verhallen, alt en Ch. van Isterdaël, cello. Zeer velen waren opgegaan om met deze heeren kennis te maken zeer weinigen, men kan gerust zeggen niemand, is heengegaan zonder een woord van dankbaren lof voor wat die heeren te genieten hebben ge geven. In het geheele program trof het bij het begin van zijn arbeid. Wanhopig wierp Hubert het hou weel neer. Al zijn werk was nutte loos geweest en als er geen hulp kwam, waren zij reddeloos verloren. Mismoedig nam hij de lantaarn op en keerde terug naar de plek, waar zijn lotgenoot was gebleven. Vermoeid ging hij op een steenbrok zitten. Het licht in de lantaarn is uitge brand. Hij neemt de laatste kaars en steekt die aan. De nieuwe dag de Zondag moest al lang zijn aangebroken. Tot den avond zou het licht branden en dan zou het met hen gedaan zijn. Een diepe zucht ontsnapt zijn borst. Nu ziet hij naar zijn lotgenoot. Deze ligt roerloos op den grond, met het hoofd op een steen, terwijl deroode uniformjas hem tot hoofdkussen dient. „Hij slaapt", mompelde Hubert, nadat hij een poos naar de adem haling had geluisterd. Hij liet het hoofd op de borst zakken en verviel in gepeins. Hij dacht aan Ammi, zijn geliefde, die hij wel nooit zal wederzien. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1