Tweede Blad. recht, Maandag 10 Januari. en!! Gemengd Nieuws. 48e Jaargang. 1910 Handen >rst-Honig ter-Schelde. No. 7. U DAM. n Agenten der Bank s Kapitaal voor- e Hypotheek. Ook gen een rente vanaf 'sluitprovisie. ichtingen zijn wij onge Co. Telefoon 125. ror gebruik van de ZEEP. in de Drogisterij Oude Markt 2. len Heer (Baden). r en spoediger oowel bij kinde en Borst-Honig. n zullen wij in vangen. ieim. geschonken. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van I4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden öemeentebestiiiire KAMERS VAN ARBEID. Burgemeester en Wethouders van Vüssingen, herinneren bij deze belang hebbenden nogmaals aan hunne VER PLICHTING tot inzending vóór 15 Januari a. s. van de 1 ij s t e n, bedoeld in artikel 1, van het Kiesreglement voorde Kamers van Arbeid. Niet nakoming van deze verplich ting wordt ingevolge art. 42 van de wet op de Kamers van Arbeid gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Vlissingen, 8 Januari 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. (Duitschland). —g| nari 1910. ,43 b) en 6,35 c) d) 4,10 b) en 7,05 o) 2,15 g) en 5,05 e) 3,43 en 5.45 e) f) h) ten na het vertrek var erka n.Neuzen 7m.8,5fl Breskens, Borsseleen Breekena hoogste 15 boot des Zondags ten zen ten hoogste wach- HINDERWET. Kennisgeving. I Burg. en Weth. van Vlissingen gezien de artt. 6 en 7 der Hinder wet; geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van C. BERCKMANS aldaar, als gemachtigde van de „Société Anonyme des Tramways a vapeur Flessingue—Mlddelbourg et exten sions" gevestigd te Brussel, om ver gunning tot de oprichting en inwer- kingbrenging eener centrale bestemd tot het opwekken van electriciteit in het perceel no. 37 Koningsweg, te Vlissingen, kadastraal bekend in sectie 13, no. 1010; dat dit verzoek met de bijlagen, gedurende veertien dagen,te beginnen met Vrijdag den 7 Januari 1910 op de gemeente-secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den 21 Januari 1910 ten Raadhuize, des namiddags - ten 2 ure gelegenheid za! gegeven worden om bezwaren tegen het op richten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 7 Januari 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Brieven uil de Hofstad. XLIX. Op Oudejaarsavond stond hij voor café „Monopole" in de Veene- straatdat de café's op dien laatsten avond des jaars na tienen gesloten waren, had hij niet geweten en nu hij daar op z'n eentje voor de ge sloten deur en de akelig-donkere ramen op 't asfalt stond, moet hem wel een nameloos verdriet hebben bekropen en wanhoop moet zich van hem hebben meester gemaakt, want dit was waarschijnlijk de eerste maal dat op zijn regelmatige dagverdeeling een geweldige, onverklaarbare inbreuk werd gemaakt. En waarheen hij daarna ook ging, naar altemaal bekende adressen, overal zal hij de anders zoo gastvrije deuren wreed gesloten, de anders zoo vreugdig verlichte ra men onheilspellend duister hebben gevonden. Tenzij hij, wat ik niet weet, tenslotte in de enkele rumoeri ge nachtcafé's een onderdak heeft gevonden. Het is een merkwaardig leven, het welk dit Haagsche type leidt. Nie mand weet waar zijn tehuis isver moedelijk heeft de stakker geen te huis, maar waar mag hij dan wel zijn nachten doorbrengen Hij leeft overigens en grand seigneur, of beter hij leeft als een philosoof, -die de kunst verstaat om 't er goed van te nemen zonder zich ooit om iets of iemand te bekommeren. Dineeren doet hij geregeld eiken dag in een der fijnste en in een der degeiijkste burgerlijke restaurants bij „Riche" en bij „Knappstein", de laatste in de Vlamingstraat. En zoo bezoekt hij eveneens zeer regelmatig een aantal goede café'saan al zijn vaste adressen kent men hem, den soberen aristocraat, die er ondanks zijn volslagen armoede vrij gecon serveerd uitziet. Spreken doet hij nooitmen weet reeds wat hij ge bruiken zal aan eet- of drinkwaren en men reikt het hem gaarne, onge vraagd toe. Van betalen is geen sprakede stakker bezit trouwens geen cent en heeft zelfs geen léége portemonnaie bij zich. Hij schaamt zich in 't minst niet over dit gemain- teneerd-wordenintegendeel, even kalm en waardig als hij restaurants of café's binnentreedt, verlaat hij die inrichtingen weder, om op zijn doo- de gemak de volgende te gaan op zoeken en zoo zijn avondprogram af te werken. Nimmer bedankt hij voor hetgeen hem zonder eenige vergoeding wordt verschaftook als een der gasten hem vriendelijk iets aanbiedt, neemt hij dit zonder plicht plegingen, zonder een woord, aan of hij versmaadt het even stilzwijgend want kieschkeurig is hij in hooge mate en gaat heen zonder den vriendelijken aanbieder ook maar een blik en het gezelschap een groet waardig te keuren, en toch denkt niemand er aan hem dit stoicijnsche, hooghartige gedrag kwalijk te nemen. Ik kom er voor uit, dat ik ondanks mezelf eenige sympathie gevoel voor dezen duisteren, zwijgenden zwerver. En die sympathie is te merkwaardiger omdat dit Haagsche type.... een hond is 1 En mijn anti-hondiaansche ge voelens kunnen u bekend zijn. Maar ik voel me verteederd tegenover een hond, die zóó menschelijk doet, zoo'n kroeg- en klaplooper, die de over gang vormt tusschen het dieren- en het menschdom en die zelfs zooveel waardiger, zelfbewuster, wijzer en ge distingeerder zich gedraagt dan verre weg de meeste zijner menschelijke collega's. Ja, eerlijk gezegd, vind ik, dat deze hond meer mensch is dan de meeste andere kroegloopers en me dunkt dat de laatsten zich heel wat .hondscher aanstellen dan mijn onbekende vriend. Ik prijs me gelukkig, een hond te hebben ieeren kennen, die de moei lijke kunst „om te leven" zóo in de perfectie verstaat. Onder ons, arme, luidruchtige, twijfelzuchtige en heen- en-weer-geslingerde menschen ver staat men die kunst maar zelden. En dan de vorstelijke gelatenheid, waar mee mijn vriend op dien Oudejaars avond zijn smart stilzwijgend droeg.. Op Nieuwjaarsdag van den jare 1910 heb ik in de open veranda van het Hotel de Promenade aan den ouden Scheveningschen weg, uitbla zend van mijn fietstochtje, in 't zon netje, zonder overjas, zitten koffie drinken. Ik wensch dit met nadruk te constateeren, want ik wil ook mijn deel hebben in 't merkwaardige ge tijde, waarin men meikevers en vlin ders vangt, bloemen plukt, boomen ziet ontluiken, vliegen en muggen om de ooren hoort gonzen. 't Was een zeldzame dag, een voor jaarsdag, zooals we er nog vele hopen te krijgen. En of er van geprofiteerd werd rijdend en wandelend genoot ieder op zijn manier van 't zeldzame zachte, mooie weer, ook de schaatsenrijders Hoe dat mogelijk is Wel, tegenwoordig hebben we geen ijs meer noodig om een schaatsje te slaan; ook in Den Haag ziet men al dezen en genen sierlijk door de ge asfalteerde straten zeilen, soms heele rijen alsof 't op een officieele ijsbaan was. En in Scheveningen zag ik op tennisbanen met veel succes polo spe len door rolschaatsende ot schaats- roliende jongelui van beiderlei kunne, een heel vrooliik gezicht. In villa-veranda's zag ik soms ginnegappende jongemeisjes al kruk- kebeenend en iendenzwikkend zich oefenen in de edele rijkunst en op het asfalt van den verhoogden boule vard, boven de groote galerij, leek het waarlijk wel een wintersch too- neeltje. Verscheidene jongelui reden daar af en aan, beentje over, vooruit en achteruit, draaiend en wendend met sierlijke krullen heele pieten wa ren erbij. Aan den kant van 't ijs och, ik wil zeggen op het tegel- troctoir stonden de stil-genietende toe schouwers en er kwamen pa's en moe's met hun kinderen en de kin deren bonden de schaatsen onder, strompelden den wa! och ik meen het trottoir af en waagden zich voor- ioopig met één been angstig-haastig „stekend" op het gladde ijs, op het asfalt bedoel ik. Ik hoop, dat de rolschaatsensport spoedig ook hier populair zal worden ik vind het een gezond en edel ver maak. En een waarheid is het, dat edele vermaken velen terug houden van mindergewenschte en zelfs slechte tijdpasseering. Dat de verleiding tot die laatste in Den Haag en Scheve ningen heel groot is, heb ik u vroeger al verteld, o.a. waar ik het over de zoo noodlottige speeigelegenheden had. Gelukkig begint de politie nu daartegen met meer kracht op te treden. Zoo heeft zij eenige invallen gedaan in de reeds door mij genoemde speelclub aan de Prinsengracht en zijn daar aan voor- en achterdeur politie-posten geplaatst. Hetzelfde lot trof de vorige week de speeiciub op Seinpostduin, in Scheveningen. Als men nu maar krachtig doorzet, ook in het badseizoen 1 't Kwaad is wel niet gemakkelijk op te ruimen, maar als men wil, kan men veel. Dat be wees een dame, die aan den ouden Scheveningschen weg een villa liet zettentoen die fraaie woning klaar was, vond de eigenares dat haar „Heim" toch wel wat dicht bij den drukken weg stond. En éen-twee-drie ging men weer aan 't werk om de villa af te breken en haareen eindje meer achterwaarts opnieuw te bouwen. Ik wou dat ik de brandkast van die dame had dan mocht zij haar villa houdenLepelaar. Vlissingen, 8 Januari. De Kamer van Koophandel houdt Dinsdag a.s., des avonds 8 uur, een vergadering ter behandeling van in gekomen stukken. Gedurende het afgeloopen jaar werden aan het centraal telefoonbu reau alhier 190564 aansluitingen tot stand gebracht. In het heden verschenen nummer van,.EigenHaard" behandelt generaal Wüppermann in zijn artikelenreeks „Nederland voor honderd jaren", het bombardement van Vlissingen. Tusschen den tekst komen twee illustraties voor, waarvan de eerste een aanschouwelijke voorstelling geeft vau het bombardement van Vlissingen van de landzijde, terwijl de tweede den brand van 's lands magazijnen të dezer stede in beeld brengt. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arron- dissements-rechtbank te Middelburg mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat en procureur te Middelburg, tevens kantonrechter-plaatsvervanger aldaar, mr. A. A. de Veer, voorzitter van den Raad van Beroep (ongeval lenverzekering) te Middelburg en kantonrechter-plaatsvervanger aldaar, mr. G. J. Sprenger, secretaris der gemeente Middelburg, wonende aldaar en is aan mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse en aan mr. A. A. de Veer, in verriand met hunne benoeming tot rechter-plaatsvervanger in de arrond.- rechtbank te Middelburg, eervol ont slag verleend uit hunne betrekking van kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Middelburg. Men schrijft ons uit Middelburg De Nieuwjaars Donderdag, die over het algemeen een rustig verloop had, schijnt achteraf toch nog de oorzaak geweest te zijn van een zéér treurig en ernstig feit, dat zich als volgt moet hebben toedragen. Toen Donderdagavond omstreeks zes uur het café van O. in de Gravenstraat alhier vol bezoekers was, ontstond over een kleinigheid twist tusschen enkele bezoekers, waarop een viertal Walchersche boeren, die aan het biljarten waren, er met hunne queu op los sloegen. Een der bezoekers een boerenjongen uit 's Heer-Arends- kerke, die met de ruzie niets te maken had, kreeg hierbij een klap op het achterhoofd. Eerst bemerkte de jongen daar niet veel van, maar een paar uur later werd hij bewusteloos en achtten zijne vrienden het noodzakelijk hem per rijtuig naar zijn woonplaats terug te brengen. Vrijdagavond was hij nog niet tot bewustzijn teruggekeerd en de dokter ziet zijn toestand ernstig in. De zaak is in handen der politie, die echter den dader nog niet op het spoor is. Gisterenmiddag is uit de werk plaats van de firma B. en v. R, op de Haringplaats alhier een rijwiel ontvreemd. De minister van landbouw, handel en nijverheid heeft bepaald dat de gewone rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1910 gehouden zullen worden voor Zeelandop 7 Februari te Kat- tendijke en op 8 Februari te Hulst. KERK- EK SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op 1 Januari waren bij de Ned. Herv. Kerk 140 plaatsen vacant tegen 132 op 1 Januari 1909. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Scheveningen werd dezer dagen verblijd met een gift van f 10.000, ter vermindering der schuld welke nog op de Nieuwekerk in de Duinstraat rust. Namens de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen te Rotterdam en de Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij te Amsterdam, werd gisteren te IJmuiden door een der be stuursleden van laatstgenoemde maat schappij een bewijs van waardeering uitgereikt aan de bemanning van den stoomtrawler „Primavera", die zich onderscheidde door de redding in volle zee, op 3 December j.L, bij vliegend stormweder, van de be manning van het Fransche stoomschip „Thisbe", dat gedurende de redding der opvarenden zonk. Bij deze plech tigheid waren tegenwoordig de com missie van plaatselijk bestuur te IJ muiden der Noord- en Zuidholland sche Reddingmaatschappij en de heer Bakker, directeur van de stoom- visscherijmaatschappij „Pesca", waar toe de „Primavera" behoort. De heer Bakker dankte, ook namens de be manning, voor het bewijs van waar deering door deze ontvangen. Behalve de vier personen, die te Velp in woonwagens huisden en vermoedelijk behooren tot een die venbende, zijn nog door de politie aangehouden twee mannen, die ook in deze woonwagens verblijf hielden en die verdacht worden van mede plichtigheid aan diefstallen van gou den voorwerpen. Een vrouw van 25 jaar te Oud-Karspel is aan bloedvergiftiging overleden deze was ontstaan door het openkrabben van een puistje. De wachteres van een wachtpost bij Raalte, die Dinsdagavond door een trein uit Zwolle werd aangereden, is aan de gevolgen bezweken. De dikke mist was oorzaak van het on geluk. Uit de Heerengracht te Amsterdam is opgehaald het lijkvan een koopman die sedert 6 weken werd vermist. De stoomreddings- boot heeft benoorden den Waterweg de overblijfselen gevonden van den schokker Sch. 169, welke vermoede lijk overstoomd is. 2 lijken zijn reeds aangespoeld. Nabij de Muiderpoort te Amsterdam is uit een vest opge haald het lijk van een 15 jarigen jongen. Te Delft is een lompen- sorteerdstcr uit een luik gevallen. Zij werd zoodanig gewond dat zij naar het gasthuis moest worden ver voerd. Omtrent de ontsnapping van Pellaert, den koning der oplichters, uit de gevangenis van St. Gillis wordt nog gemeld, dat de politie het bewijs heeft dat Pellaert naar Engeland is gevluchtmedeplichtigen zouden hem kleederen en geld bezorgd hebben. Uit het ingestelde onderzoek is verder gebleken, dat er verscheidene nachten, voorafgaande aan dien, waar in Pellaert ontvlucht is een automo biel langs den gevangenismuur is komen rijden, waarover de koning der oplichters de vrijheid gevonden heeft. Donderdagmiddag heeft een werkman achter een heining bij een in aanbouw zijnd huis, op ongeveer tweehonderd meter afstand van de gevangenis, een touwladder gevonden, waarvan een lang touw afhing, aan welks uiteinde een klein koperen gewicht gebonden was. Men denkt dat Pellaert met behulp van deze touwladder over den gevangenismuur geklommen is. Ook is men van oordeel dat Pellaert huip heeft gehad van iemand uit het ge vangenispersoneel. Alle wakers, die in den nacht van Pellaert's ontsnapping dienst gedaan hebben, zijn onder vraagd. Zonder resultaat. De Belgische justitie heeft te Esschen aan de marechaussée uit Rosendaal uitgeleverd de gebroeders E., uit Bergen op Zoom, beklaagd van een poging tot moord op de Heer- Iesche heide en van verschillende inbraken met geweldpleging. Zwaar geboeid werden zij naar Breda ge bracht. Edmond Théry, een Fransche staathuishoudkundige van gezag, be rekent in de „Economiste Européen", dat de rijkdom van Frankrijk in het afgeloopen jaar met 6 milliard francs is toegenomen, waarvan alleen 21/» milliard aan de koersstijging van Fransche waarden en van vreemde waarden in Fransche handen te dan ken is geweest. Een chique gekleede meneer, heeft dezer dagen te Gelsenkirchen een oplichters-spelletje gespeeld, dat veel gelijkt op de onvergetelijke ge schiedenis van den armen schoen maker, die in Köpenick voor enkele oogenblikken de lakens uitdeelde. De meneer dan het zij in het voorbijgaan gezegd, dat 'hij niet over het fijne bedriegers-talent kan be schikken van den kapitein meldde zich eenige weken geleden bij den burgervader van Gelsenkirchen aan, noemde zich advocaat Reinhardt, en wenschte studie te maken van de gemeente-administratie. Met groote hartelijkheid werd hij ontvangen, aan de verschillende ge meente-autoriteiten voorgesteld, op feestjes genoodigd er, kreeg zelfs een eigen kamer op het stadhuis, om er ongestoord z'n studies te maken. Dat lieve leventje duurde vier weken, tot hij plotseling verdween en niets achterliet dan een hoop.. schuld- eischers. De politie ging aan het speuren, en het gelukte haar den „meneer", in Aken te arresteeren. 't Bleek dat hij inderdaad Reinhardt heette, maar in plaats van advocaat, een der grootste oplichters was. Woensdagavond viel te New- York plotseling de vorst in. De natte straten der laatste dagen waren in korten tijd in ijsvlakten herschapen en slechts met moeite konden mensch en dier zich over de gladde straat

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5