Eerste Blad, De oude Uniform Maandag 10 Januari. Dit nummer bestaat uit2 bladen 1910, Feuilleton. No. 7. 48e Jaargang. VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden (Slot). Van het voornaamste deel van het Iberische schiereiland zal men ten minste niet kunnen zeggen dat het in 1909 geen geschiedenis heeft gehad maar die geschiedenis is niet van zeer aangenamen aard geweest, in hoofd zaak ten gevolge der gebeurtenissen in het zoogenaamde zwarte wereld deel. Frankrijk had in Marokko zijn taak volbracht. Het was er weer rustig. De nieuwe Sultan had het geluk een zijner voornaamste tegen standers gevangen te nemen en zorgde er wel voor dien onschadelijk te maken. Misschien is er kans dat het er nu, in 't vervolg wat veiliger zal wezen en de meest belanghebbende mogendheden zullen wel trachten daarvoor zorg te dragenmaar toch had deze muis een staart van tame lijke lengte. De onafhankelijke Rifbewoners van Marokko waren verontwaardigd over het feit, dat Spaansche exploitanten mijnen begonnen te ontginnen, in de nabijheid van de door Spanje bezette plaats Melilla gelegen, waarop door den Roghi, anders gezegd Boe Ha mara, een van des Sultans tegenstan ders van wien wij hier boven spraken, en die daar eenigen tijd zijn gezag als troon-pretendent wist te doen gelden, rechten waren afgestaan. Mijn werkers werden aangevallen en gedood en, onder den schijn van Spaansche belangen te willen bevorderen, maar inderdaad met de bedoeling om in die streken het gezag uit te breiden en meer vasten voet te krijgen, werd tot een expeditie besloten om de schuldigen te tuchtigen; wat spoedig bleek onmogelijk te wezen. De Ka- bylen ontvingen hun overburen zóó wel, dat de expeditie al vrij spoedig in een formeeien oorlog ontaardde, die Spanje op groot verlies aan geld en menschenlevens kwam te staan en de voorbode werd'van erger dingen. In dit achterlijke en arme land, waar de dageraad van het nieuwere leven in Staat en maatschappij nog maar steeds niet gloren wil, is het een waar broeinest van revolutie en anarchisme, met Barcelona als hoofdzetel. Hevig volksverzet tegen het zenden van groote massa's recru- 4 ten naar het oorlogstooneel, gaf het 69.) De aanblik van zijn bleek, onge lukkig kind, dat als levenloos aan zijn hart rustte, deed als bij toover- slag de bijna waanzinnige opgewon denheid van den ouden man beda ren. Tranen kwamen hem in de oogen en met zachte, roerende stem fluisterde hij zijn bewustelooze doch- I ter toe„Ammi, mijn lief kind Ammi, Ammi, kom tot jezelfIk ben een dwaas geweest, dat ik zulke woorden sprak. Het leven van Hu- bert is niet in gevaarDat kan de goede God niet willenStel je ge rust, Ammi, Ammi De laatste woorden ging in snik ken verloren. Als door een sluier meende Ammi het gelaat van den man te zien, in wiens armen zij rustte. Zij voelde, hoe hij zijn blik vol liefde op haar sein tot een formeeien en zeer bloe- digen opstand, zonder bepaald doel en zonder organisatie. Natuurlijk werd die opstand spoedig gesmoord,waarbij echter op onverstandige wijze wraak oefening werd gehouden op alles wat maar eenigszins geacht kon worden vooruitstrevend te zijn en de volks vrijheid in de opgestane plaatsen, voor zoover daarvan in Spanje sprake is, werd volkomen vernietigd. Als voor naamste offer viel Francisco Ferrer, een groot opvoedkundige en stichter van vele neutrale inrichtingen van onderwijs. Hoogstwaarschijnlijk is hier eenvoudig te denken aan een gerech telijken moord. Waren de politieke gebeurtenissen, die er op volgden, vroeger voorgevallen, die moord zou niet hebben plaats gehad. Onderden aandrang van binnen en van buiten, waarschijnlijk ook met instemming van het Hof, viel het conservatief- clericale kabinet-Maura en trad een nieuw, liberaal getint ministerie op, waarvan men althans eenige goede verwachtingen op het gebied van ontwikkeling der constitutioneele in stellingen en der volkswelvaart en volksontwikkeling hebben mag. Alzoo in 1909 weer alom woeling en strijd, maar in het groote land aan de overzijde van den oceaan, in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, bleef het rustig. De wisseling van Staatshoofd, tengevolge der vervan ging van Roosevelt door zijn minister van oorlog, den heer Taft, had noch naar binnen noch naar buiten, eenig wezenlijk politiek gevolg. Amerika streeft .oprecht naar het behoud van den vrede in en met de oude wereld en de kleine moeilijkheden met de lastige Amerikaansche rijkjes van het midden komt men gemakkelijk genoeg te boven. Ons Nederlanders vooral, gaat de voorspoed van Amerika na aan het hart. Het had weinig gescheeld of wij waren ook daar de kolonisee- rende mogendheid geworden en wie weet hoe geheel anders de loop der geschiedenis dan zou geweest zijn. Maar de Amerikanen zijn dat ook niet vergeten en de feesten ter eere van de ontdekking der Hudson-rivier en van den bouwmeester der eerste stoomboot, zijn daarvan de sprekende bewijzen. Onze Belgische naburen hebben zich in 1909 ook tot een koloniale mogendheid van beteekenis verheven, door de overneming van den zooge- naamden onafhankelijken Congostaat, de stichting van wijlen koning Leo pold, als men het zoo noemen wil. Laat ons hepen dat onze buren er nieuwe bronnen van welvaart zullen vinden, maar vooral dat zij, onder leiding van den thans opgetreden jongen en meer verlichten vorst, veel zullen kunnen doen om in die uit gestrekte terreinen, Afrika's donkere gericht hield. Die blik en die woor den, die zij duidelijk vernam, wekten in haar hart een gevoel, dat zij nog nooit had gekend. Dit nieuwe ge voel scheen haar nog reiner, heiliger en schooner dan alles, wat zij tot dusver had Ieeren kennen. Zelfs haar liefde voor Hubert scheen zich voor dit nieuwe, zoete gevoel deemoedig te buigen. Zoo moest het hart van een kind voor een vader voelen. Daar troffen andere woorden haar oor en wekten haar uit haar zoete verdooving. Ammi sloeg de oogen op. Het was Barbertje, die sprak. De laatste woorden van den opge wonden herder behelsden een vree- selijke aanklacht tegen haar meester. Die woorden hadden haar geërgerd. Zij lette nauwelijks op het tooneel tusschen Joost en zijn kind, zij was geheel vervuld met gedachten om den heer Von Beuren te verdedigen. Zoodra Joost zweeg, nam zij het woord en zeide„Wat je zoo pas gezegd hebt, Grates, zal je als een groote zonde worden aangerekend. Geheel ten onrechte heb je een zware beschuldiging tegen mijn ge- nadigen heer uitgebracht. Dat durf wildernissen, de zegeningen der be schaving en der verlichting te bren gen, tot heil van het diep in den ze delijken nacht verzonken heidevolk. Doet België in dit opzicht zijn plicht, dan mag men verwachten dat het zijn nieuw en onmetelijk bezit rustig be zitten zal en daarin niet zal worden belemmerd door het stoken in andere staten, die aan België dat bezit nooit hebben gegund. Ook op economisch gebied was 1909 weer een jaar van veel strijd. Het nederleggen van den arbeid op groote schaal blijft nog altijd aange wend als een middel om tot ge- wenschte lotsverbetering te geraken maar het voorbeeld van Frankrijk toonde dat het niet altoos een even onschuldig middel is. Zoolang de ambtenaren in Frankrijk waren het die van de post zich er niet aan kunnen gewennen om zich te beschou wen als een deel van het staatsgezag en daarmede erkennen dat niet alle middelen hun geoorloofd zijn, maar de aangewende middelen allicht een revolutionnair karakter dragen, kan men bezwaarlijk een hoog denkbeeld hebben van de publieke moraliteit en zal men wel tot het besluit moeten komen dat in een land, waar derge lijke tooneelen worden afgespeeld, de kiem der omwenteling nooit geheel verstikt is. Maar bijzonder leerzaam op eco nomisch gebied was de groote staking in Zweden vooral omdat zij zoo zui ver economisch en zoo reusachtig van omvang wasmaar ook omdat er weer duidelijk uit gebleken is, dat wij ons niet ongerust behoeven te maken over een volkomen stilstand van" het geheele maatschappelijk ra derwerk. De maatschappij laat zich niet vernietigen en beschikt over nooit volkomen uit te putten krachten tot hare eigene instandhouding. De geschiedenis van het jaar 1909 bevat, in vogelvlucht gezien, veel dat tot moed en hoop voor de toekomst stemt. Mogen in 1910 onze goede verwachtingen ten deele reeds in ver vulling gaan. BINNENLAND. Hofberichten. H. M. de Koningin zal hedenna- middag ontvangen de hoofd- en ver dere officieren van het garnizoen der residentie, die reeds kort na het heu gelijk feit der geboorte van prinses Juliana verzocht hadden en corps hunne gelukwenschen aan te bieden, maar door het vertrek van H. M. uit de residentie daartoe nog niet in de gelegenheid konden gesteld worden. ik zeggen, want ik weet beter, waar de beide vermiste mannen zijn." „Wat? Weet je, waar ze zijn?" vroegen Joost en Ammi tegelijk, ter wijl zij Barbertje verbaasd aankeken en verontwaardigd voegde Ammi er bij „Waarom heb je ons dan zoo lang in angst en vrees gelaten Dat is niet mooi van je, Barbertje De huishoudster werd verlegen, maar herstelde zich spoedig en ant woordde „Waarom ik tot nu toe gezwegen heb, heeft een bijzondere oorzaak. Ik meende geen recht te hebben tot spreken, maar nu men mijn heer een valsche beschuldiging op den hals wil schuiven, zal ik zeggen wat ik weet. Ik moet er nu wel voor uitkomen, dat ik een gesprek heb afgeluisterd zonder het te willen. Reeds lang had ik gewacht op een goede gelegenheid om het verboden kabinet te zien. Eenige dagen gele den zag ik de kans schoon, en ging er binnen, maar ik vond er niets, dat de moeite waard was om zoo zorgvuldig weg te sluiten of het moest een oude roode uniform ge weest zijnMaar alles zag ik niet, Eerste Kamer. De Eerste Kamer hield zich sedert Dinsdag in de afdeelingen bezig met het onderzoek der Staatsbegrooting, waartoe heden nog 3 sectiën bijeen kwamen. De begroolingsstukken zijn verdeeld over twee commissiën van rapporteurs bestaande a. uit de heeren Woltjer, Kist.Dojes, Van Weideren Rengers en Van Lams- weerde, voor de hoofdstukken Staats- collegiën, Buitenlandsche Zaken, Justitie, BinnenlandscheZaken, Finan ciën en Onvoorzien, alsmede voor het wetsontwerp tot regeling van het onderdaanschap b. uit de heeren Van Waterschoot van der Gracht, Van Wassenaer van Rosande, Sickenga, de generaals Van Löben Seis en baron Van Voorst lot Voorst, voor de hoofdstukken Marine, Oorlog, Waterstaat, Landbouw, Kolo niën en deWest-Indischebegrootingen. Hoewel gisteren de afloop van het onderzoek werd, laat 't zich aanzien dat de openbare behandeling eerst bij den aanvang van Februari zal kunnen beginnen. De Christelijke arbeidersbeweging. De „Tel." meldt: De jaarvergade ring van het Christ. Werkliedenver bond die in den regel in de maand Januari wordt gehouden, zal nu ver schoven worden, waarschijnlijk tot Mei. Alsdan zal ook de Christelijke Nationale Werkmansbond, die in den regel in September congresseert, zijn jaarvergadering houden, hoogstwaar schijnlijk in Amsterdam. De redenen zijn gelegen in het po gen om meer samenwerking, zoo mo gelijk nauwere organisatiebonden van beide lichamen tot stand te brengen. Uit de kringen van „Patrimonium" wordt ook aandrang geoefend om nog dit jaar een Christelijk sociaal con gres te doen houden, speciaal met de bedoeling het standpunt inzake de Christelijke vakbeweging te herzien. Den laatsten tijd wordt van de zijde van dat verbond ijverig gewerkt in de kringen der Christelijke vakbewe ging om de leden ervan te bewegen, zich bij „Patrimonium" aan te sluiten. Voor dit doel is uit „Patrimonium" een propaganda-commissie benoemd, die per circulaire de Christelijke Pro- testantsche vakvereenigingen verzoekt een spreker van het verbond op haar vergadering toe te laten om daarop mondeling „Patrimonium's" belang te bepleiten. De volksgezondheid in 1908. Aan het jaarverslag van het staats toezicht op de Volksgezondheid over 1908 wordt het volgende ontleend: Als eene leemte op het gebied der volkshuisvesting werd somwijlen ge want de slotheer en de jonge rech ter uit Zeltingen kwamen mij storen. Vluchten kon ik niet meer, en zoo was ik gedwongen in doodsangst hun geheele gesprek te hooren." Zij vertelde nu alles, wat wij reeds van dit onderhoud weten, en zeide ten slotte „Zij zullen nog wel altijd op den Mont Royal zijn en zeker rijk met schatten beladen terugkeeren. Nu weet ge alles en als hun werke lijk een ongeluk is overkomen, mag mijnheer Von Beuren nog blij zijn, dat ik dat gesprek afgeluisterd heb." Ammi was zeer verheugd, maar Joost keek ernstig en sprak; „Je hebt van een oude uniform gespro ken kan je mij die laten zien." Barbertje keek hem verwonderd aan, en antwoordde verlegen „Mijn heer heeft zijn kabinet gesloten. Ik weet niet, of „Komaan, vooruit Haal spoedig je sleutelgebood Joost zoo forsch en dringend, dat Barbertje niet durf de weigeren. Een oogenblik later bracht zij den sleutel, waarmee zij was binnengekomen. Joost volgde haar, met Ammi aan de hand, doch bij de deur zei Joost„Ammi, Iaat voeld, dat zelfs in grootere gemeen ten nog steeds geen uitbreidingsplan was vastgesteid. Het zal wellicht overweging verdienen, of niet bij eene eventueele wijziging der woningwet meer bindende bepalingen behooren te worden vastgesteld, betreffende den termijn, waarbinnen zoodanig plan gereed moet zijn. Ook ten aanzien van de waak zaamheid tegen het verbreiden door het scheepsverkeer van de cholera werd de behoefte aan nadere wette lijke voorziening gevoeld. Het komt den centralen gezond heidsraad voor, dat waar het betreft de uitvoering der Hinderwet, nog steeds van de voorlichting van de verschillende organen van het Staats toezicht op de Volksgezondheid niet wordt gebruik gemaakt in die mate, als hij in het belang der zaak wen- schelijk acht. Van den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland ontving de raad eenige bescheiden betreffende den nadeeligen invloed van de praktijken' der z. g. Nieuw-Malthusiaansche deskundigen. De raad besloot deze stukken te be handelen bij de overweging van maat regelen ter beperking van den scha delijken invloed van bedoelde mid delen. Kon. Mil. Kapel. Daar het Concertbureau „De nieuwe muziekhandel", te Amsternam, is de Kon. Mil. Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers uitgenoodigd voor concerten in het buitenland doch onder de persoonlijke leiding van den directeur den heer N. A. Bouwman. Ook in Londen doet men moeite een commissie uit Hollanders bijeen te brengen om spoedig de Kapel ook eens daar te hooren en daarvoor uit te noodigen. Lotelingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat in de plaats van lotelingen, die in Septem ber van het jaar der lichting als „nakomer" ter aflevering en inlijving zijn opgeroepen, doch aan die op roeping niet hebben voldaan of later bij hun verschijning voor Gedepu teerde Staten ingevolge art. 158 der militiewet 1910 ongeschikt zijn ver klaard, geen andere lotelingen mogen worden opgeroepen. Rijkspensionneering Gemeente- Ambtenaren. Bij de gemeente-ambtenaren waren betreffende hunne pensioneering door de tegenwoordige regeering groote verwachtingen gewekt. De regeering mij daar alleen binnen gaan. Het zou niet goed voor je zijn, als je meeging. Maar maak je gereed om mij dadelijk te volgen, en neem niets mee uit dit huis, waarop een vloek rust. Ik zal je naar Zeltingen bren gen, naar Marie. Blijf bij haar totdat ik van den Mont Royal terugkeer." Barbertje opende intusschen de deur van het verboden kabinet en weldra stond Joost voor de kast, waarvan hij den inhoud zoo gaarne wilde zien. In koortsachtige haast opende hij de deur. Daar hing nog Itltijd de oude roode uniform. Met sidderende handen greep hij het kleedingstuk en sloeg het open, doch met een kreet van ontze'tting liet hij het weer los. Wat hij vermoedde, was nu zekerheid geworden. De uniform was niet van een officier maar van een gewoon soldaat. De dienaar had zijn heer vermoord om diens plaats in te nemenen de moordenaarwas zijn eigen broer (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1