HI11RQS MIE? m iMiyjrat j(oe kom ik aan'n Lintje?? gM-IM# Hg, Zaterdag 8 Januari a.s. Sfaafs-Loferij. BUITENLAND» Advertentiën. Doopsgezinde Kerk. STOOMTRAM Leest tiet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD Schouwburpaal „da Oodt Ttiiidschi", Ylissiip. J. H SpEE^MOFf jTAp.pE LA MAR Mevr. C SpEEMIOFF-PRlNZ, San, prijzen der plaafeen: f 1, f 0.75, f 0.40 Trekking van Donderdag 0 Januari. 4e Klasse 4e Lijst. Nos. 1707 en-20156 elk 1200. 7-1 1211 1552 4118 0462 7251 8220 9794 11304 12643 13647 14892 16907 19109 140 1254 2673 4550 6609 7420 8318 9883 11670 12931 13866 15182 17340 19363 Prijzen van 169 420 1301 2769 4805 6764 7435 8690 1482 3031 5245 6811 7577 8751 10321 10383 12027 12241 13017 13196 13904 14142 15917 16008 18212 18239 19494 20302 f 65. 455 1895 3570 5481 6859 7665 8920 10478 12300 13434 14216 16157 18258. 20480 625 2082 4062 5555 6906 7738 9507 10504 12420 13539 14589 16190 18562 20579 ]090 2220 4104 5745 6990 8124 9599 11113 12476 13586 J485S 16883 18726 2ÖÜ38 geliefde naar zijn woning, en den middag daarop kwam het noodlottige einde. Beiden hadden naar allen schijn hun geheele salaris er doorgebracht en Poite, die het meisje krankzinnig liefhad, wist niet meer, wat te doen, temeer, wijl hij wist, dat zijn ouders zich heftig tegen zijn omgang met de schoone verleidster gekant hadden. Het paartje besloot nu, gemeen schappelijk den dood te zoeken. Toen Polte's moeder Woensdag middag haar zoon kwam opzoeken, vond zij de kamerdeur gesloten. Spoe dig na herhaald kloppen, klonken twee schoten, die de rampzalige moe der deden begrijpen, wat er voorviel. De deur werd nu met geweld geopend maar de vreeselijke daad was reeds volvoerd. Polte had zijn geliefde een doode- lijke wonde in het hoofd toegebracht en zichzelf levensgevaarlijk gewond. Het meisje was reeds dood. Hij zelf ademde nog flauw, maar stierf in het ziekenhuis, waarheen de politie hem had laten vervoeren. BELGIË. De „dynastie-quaestie" is eigenlijk geen quaestie te noemen en er zal wel niemand zijn, die in ernst het recht van koning Albert op den troon zou betwisten, omdat indertijd zijn huwelijk niet uitdrukkelijk in een koninklijk besluit is goedgekeurd. In de grondwet is bepaald, dat een prins, die in het huwelijk treedt zonder toe stemming des konings, zijn recht op de troonsopvolging verliest. Maar de Staatsminister Beernaert merkte zeer terecht op, dat in dit geval aan de toestemming des konings, die mede werkte aan het huwelijkscontract, niet getwijfeld kan worden, terwijl voorts de aanwezigheid der ministers bij de plechtigheid en het bekendmaken van het huwelijk in de „Staatscourant" voldoende bewijzen waren voor de goedkeuring der regeering. De „Petit Bleu" zegt, dat de geheele quaestie niets anders is dan een eerste slinkscheopenbaringvan vijandige ge zindheid der clericalen tegenover den nieuwen koning, die geen man is naar hun hart. Misschien echter zou het, voor alle zekerheid, wel gewenscht zijn, het werkelijk gepleegde verzuim, alsnog op wettelijke wijze te herstellen. Men is te Brussel nog steeds bezig met inventariseeren van koning Leo pold's nalatenschap. Koning Albert heeft de advocaten der prinsessen en de executeurs van het testament aangespoord, zich zoo toegeeflijk en verzoenend mogelijk jegens elkander te gedragen, om alle aanleiding tot nieuwe schandalen te vermijden. In het annexatie-verdrag van den Congo-staat is een artikel, waarbij aan Koning Leopold een grondgebied van 40.000 hectaren in Mayumbe (Beneden-Congo) als par ticulier eigendom wordt toegekend. Die gronden moeten nu het eigendom van ziine drie dochters zijn. DUITSCHLAND. In het „Berliner Tageblatt" geeft de bekende militaire publicist Gadke wien men wegens zijn moedig optreden tegen de mili taire sleur zijn majoorstitel en zijn ridderorde ontnomen heeft een overzicht van „het Duitsche leger in 1910". De schrijver wijst er allereerst op, dat ook in het afgeloopen jaar de uitgaven voor het leger weer hooger zijn geworden en dat het er niet naar uitziet, dat ook thans het hoogtepunt bereikt is der offers, die het Duitsche volk zich voor het leger zal moeten getroosten. „Wellicht zou men echter deze offers gewilliger dragen wanneer niet tegelijkertijd de uitbreiding der vloot steeds meer geld verslond. Nu de marine-administratie de pantserkruisers tegelijk als slagsche pen iaat inrichten, verhoogt zij langs een omweg het aantal van 38 linie schepen, dat bij de wet is vastgesteld, zoo niet formeel dan toch feitelijk met 20 eenheden. Op het voorbeeld van andere Staten zal men er echter niet aan kunnen ontkomen de grootte van elk schip nog meer te doen toe nemen, en dus hun aanbouw nog duurder te maken. Reeds staat het schip van 30.000 ton dreigend aan den horizont der scheepsbouwkunst. En het kan niet betwijfeld worden dat de kostenberekening tot aan het jaar 1917, die aan de laatste vlootwet waren toegevoegd, door de behoeften der practijk nog sterk zullen worden overtroffen. Wij zullen ten slotte moeten be slissen of wij boven en behalve de eindelooze vermeerdering van de uit gaven voor het leger, ook nog de stijgende lasten voor onze vloot kun nen dragen. De gedachte aan een schikking met Engeland, zoo mogelijk met Amerika, is niet zoo onzinnig als dit door vloot-fanatici wordt voorgesteld. Dat ten slotte het landleger be langrijker voor ons is dan de vloot, kan met het oog op den géografisch- politieken toestand van Duitschland niet worden geloochend. Na een bespreking van de resul taten der in het afgeloopen jaar ge houden manoeuvres, waarschuwt de schrijver er tegen, dat men zijn ver wachtingen omtrent den nieuw op getreden minister van oorlog al te hoog zou spannen. „De invloed van een minister van oorlog op den geest van het leger en op de plaats, welke het in het Staatswezen inneemt, is zeer beperkt of liever gezegd, gelijk nul. Hier wordt de beslissing gebracht door geheel andere „factoren", die de minister in het parlement heeft te verdedigen, wanneer hij niet in ongenade wil worden weggestuurd. 1 rots zijn hier en daar verzoenend klinkende "redevoerigen heeft de heer v. Eindm de afgetreden minister geen ingrijpende maatregelen ge nomen tot afschaffing van het duel, dat toch volgens zijn eigen bekentenis tegen „Goddelijke en menschelijke wetten indruischt". Maar ook de ruwe mishandelingen namen in het laatste jaar nog altijd een ruimere plaats in, dan voor de reputatie van ons leger dienstig is al moet omonwonden worden toegegeven, dat in dit opzicht een lichte verbetering is te bespeuren Wat echter precies hetzelfde bleef, dat is de grove wanverhouding in de strengheid waarmede wordt opgetre den eenerzijds tegenover superieuren, die zich tegen hun ondergeschikten vergrepen, en anderzijds tegenover de manschappen, zelfs bij lichte disci plinaire overtredingen. De gedachte aan een volksleger, de gedachte aan rechtvaardigheid en aan beschermnig der ondergeschikte manschappen heeft moeten wijken voor een verouderde opvatting van autoriteit en ondergeschiktheid. Het meest bevreemdend echter is, dat juist op dit gebied in het laatste jaar bedenkelijke standsvoordeelen hebben doen gelden, waarvan zelfs de anders zoo hoog gehouden discipline ten offer is gevallen. Het is altijd weer opnieuw gebleken, dat privilegiën zoowel als absolutisme hun stevigsten steun in het leger vinden, Zoo heeft de staatsburgerlijke ge lijkheid van alle volksklassen ook in het afgeloopen jaar voor deze poort moeten stilhouden. Op het gebied van de rechtspraak „eerezaken hebben twee recente gevallen opnieuw getoond, tot welke erge en onzedelijke misbruiken dit wapen, hetwelk zoogenaamd „stands eer" hooghouden moet, in de hand der regeerders worden aangewend. Een slecht politiek wapen, een on derdrukking der gewetensvrijheid, een tuchtroede tegen de grondwettig ge- waargborgde vrijheid van meenings- uiting; dat is heden ten dage de eererechtspraak, die meer en meer wordt getroffen door een verdiende minachting. In dezen zin hebben de liberale partijen nog een groote taak te ver vullen aan ons krijgswezen de op voeding der machtigen tot mchting voor de wet en voor de eer hunner medeburgers. ENGELAND. In een rede te Peck- ham herinnerde Lloyd George, aan de rede op 4 Januari door Balfour te Hanley gehouden, waarin deze wees op Duitschlands marine-uitrus ting en toespeling erop maakte, dat dit geschiedde met vijandige bedoe ling. Lloyd George zeide dat de po ging om vrees te wekken voor Duitschland een gevaarlijk spel was voor den vrede van Europa waartoe de leider van een groote partij zich niet mocht verlagen. Asquith zeide in een rede te Bath naar aanleiding van Balfours rede dat geen enkele mogendheid in haar politiek dacht aan een Engelsch- Duitschen oorlog. Nog was er eenige j^de van twist, waar dan ook, met Duitschland. Balfour zocht slechts voor partijbedoelingen dé openbare meening op te winden in twee lan den, welke krachtig streven naar betere verstandhouding. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het schijnt den heer Lukacs, die door den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije, tot minister-president is benoemd,, dan toch eindelijk gelukt te zijn een kabinet samen te stellen. Aan de „Temps" wordt nl. uit Boedapest bericht, dat het kabinet heden gecon stitueerd zal zijn, dat de ministers morgen den eed zullen afleggen en zich Dinsdag a.s. aan de Kamer zullen voorstellen. De kabinets-for- meerder moet echter aan zijn vrienden hebben medegedeeld, dat zijn minis terie slechts een overgangs-kabinet zal zijn en het als zijn voornaamste taak zal beschouwen een conflict tusschen den koning en het parlement te voorkomen. Te dien. einde zal Lukacs de Kamer onmiddellijk ver zoeken, twee of drie voorloopige twaalfden goed te keuren, en zoodra hij die goedkeuring zal hebben ver kregen, opnieuw onderhandelingen aanknoopen met de verschillende partijen, teneinde te komen tot een definitieve oplossing van de crisis. De nieuwe minister-president heeft zich een termijn van twee maanden gesteld; binnen dien tijd hoopt hij bereikt te hebben, dat de gematigde groepen het eens zijn geworden over een program, dat ook voor den keizer aannemelijk is, zoodat een nieuwe parlementaire meerderheid kan optre den. Dan zal het kabinet-Lukacs zijn taak als geëindigd beschouwen en plaats maken voor een parlementair ministerie. Er is echter ook rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de partijen van het eenmaal ingenomen standpunt niet af te brengen zullen zijn en zullen volharden bij de vroeger door hen gestelde eischen. In dat geval zcu het kabinet-Lukacs aanblij ven en niet alleen machtiging krijgen tot onderhandelen, maar ook tot handelen. In ieder geval zal met het optreden van het kabinet-Lukacs voorloopig een einde zijn gekomen aan de crisis, die negen mnanden heeft geduurd. Dat zij definitief geëindigd zal zijn, valt bij de hardnekkigheid, waarmede de partijen lot dusverre zijn blijven vasthouden aan de eenmaal gestelde eischen, met grond te betwijfelen. ITALIË, De „Massagero" publiceert een artikel over de positie van Italë in den Driebond, dat als een vervolg kan beschouwd worden van een reeks artikelen in verschilllende bladen, waarin de Italiaansche politici ietwat spijtig aan beide bondgenooten ver wijten hunnerzijds alle voordeel uit het verbond te hebben getrokken, en daarbij de politieke- en handelsbe langen, evenmin als de waardigheid en fijngevoeligheid van Italië te heb ben ontzien. Volgens den Romeinschen corres pondent van de „Figaro" zouden deze artikelen het gevolg zijn van een wei- overlegd plan, om het tnrrein voor te bereiden voor een hernieuwing van den Bond, doch ditmaal onder beter voorwaarden op economisch en diplomatiek gebied. Het bovenbedoelde artikel in de „Messagero" is van de hand van den heer Palomenghi-Crispi, een bloedver want van den overleden staatsman, van wien hij een der voornaamste medewerkers was. De schrijver betoogt er in, na een overzicht gegeven te hebben van het ontstaan en de bedoeling van den Driebond, dat heden ten dage een bondgenootschap geen recht van bestaan heeft, indien het niet be antwoordt aan den volksgeest, terwijl hij tevens aangeeft, dat dit niel meer het geval is met het Drievoudig Verbond. De toestand is niet meer dezelfde als in de dagen, toen het verdrag gesloten werd, waarvan feitelijk Enge land geacht kon worden deel uit te maken, zoo zelfs, dat tijdens de eerste verlenging de meening alge meen ingang vond, dat Italië de in- lassching geëischt had van een clau sule, waarbij de monarchie werd vrijgesteld van de verplichting, ooit tegen Engeland te wapen te komen. „Duitschland, zegt Palomenghi- Crispi, heeft het verdrag gesloten, om zich te wapenen tegen een re vanche-oorlog met Frankrijk. Thans is de republiek verbonden met En geland, ten gevolge waarvan de af spraken van 1882 niet meer sluiten op de veranderde verhoogingen. In dien een oorlog uitbrak tusschen Duitschland eenerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds, zou Italië niet kunnen strijden tegen de repu bliek en tevens neutraal blijven te genover Engeland". Een politiek van isolement, besluit de schrijver, brengt haar eigenaardige nadeelen met zich, terwijl het nog niet bewezen is, dat Italië zoo veel voor deel zou trekken bij een aansluiting bij de Engelsch-Franscb-Russische groep. Voor het bondgenootschap met Duitschland en Oostenrijk pleit de traditie. Maar het verdrag moet herzien en aangevuld worden, rekening hou dende met Italië's, besliste wenschen niet in een oorlog met Engeland ge wikkeld te worden, terwijl het een werktuig moet worden van politieke en moreele solidariteit, waarvan kracht uitgaat zoowel in vredes- als in oor logstijd. Tot aan den fatalen termijn (1914) heeft het land tijd over den toestand te denken. Maar, indien men te Ber lijn en te Weenen erbij volhardt, Italië te verontachtzamen, dan moet nidmand zich er over verbazen, zoo het Italiaansche volk zich van zijn verplichtingen ontslagen acht, zelfs vóór dien fatalen termijn". H@@gwaf@r fe ¥Iis$ingen. Dec. vm. nm. Zaterdag 8 11.20 11.40 Zondag 9 12.12.20 Maandag 10 12,24 12.44 Dinsdag 11 1.01 1.21 f Woensdag 12 1.42 2.02§ Donderdag 13 2,24 2.44 Vrijdag 14 3.04 3.24 -f Nieuwe Maan 12.11 Nam. Springtij Nam. WEEBBEBIGHT. medegedeeld doorliet Kon Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 7 Januari 1909.) Hoogste barometerstand 779,5 te München. Laagste barometerstand 743,6 te Seydisfjord. Verwachting tot'den avond van 8 Jan. Zwakke wind uit Z.-lijke rich ting. Meest betrokken of nevelig. Op klarend in het Zuiden. Weinig of geen neerslag. Zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 7 Jan. Boter f 0.00 a f 0.00 per K.G. Eieren fO.OO af 0.00 per 104 stuks. Getrouwd J. BAKKER en M. F. VOLLEMAERE die, namens wederzijdsche familie hartelijk dank betuigen voor de veie blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Den Helder 1Qin Vlissingen 6 lan' 191°' Heden overleed onze geliefde Echtgenoot, Vader, Zoon en Neef ABRAHAM AALBREGTSE, in den ouderdom van ruim 25 jaar. Wed. M. J.AALBREGTSE- Boerman en Kind. Hein- (A. AALBREGTSE. kens- A. AALBREGTSE— zand. I Op 't Hof. Bier vliet. tC. BOGTE. J. BOGTE—Boerman. M. BOERMAN. Vlissingen, 6 Januari 1910. Voor de menigvuldige deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen diepbetreurden Zoon en Broe der, den Heer PIERRE VERHAEGHE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Mr. en Mme. J. B. SANGELEER Lippens. LEOPOLDINA VERHAEGHE. Antwerpen, 7 jan. 1910. Zondag 9 Januari 1910, voorm. 10 uur Ds. SIEMEL1NK. Ter kennis van het Publiek wordt gebracht dat, wegens het aanbrengen der installatie voor de Electrische geleiding aan de Langevielebrug te Middelburg, vanaf Maandag den 10 Januari a. s. tot nadere aan kondiging, de trammen niet verder zullen rijden dan tot den wissel bij de Militaire Slachtplaats. DE DIRECTIE. is de voordeeligste en de beste van alle bestaande soorten. Iedere knot is voorzien van bovenstaand gedepo neerd handelsmerk. Verkrijg baar bij de meeste winkeliers. der „Vlissingsche Courant". Het Vrije Tioneel Directie J. H. SPEENHOFF NAP. DE LA MAR. OPVOERING VAN OF Poütielie Satyr© in één Bedrijf. Verder optreden van Dichter-Zanger. Nieuw Repertoire. Liedjes en Voordracht. Tot slot der Voorstelling Clownerie in 1 bedrijf. GROOT LACHSUCCES. HAHHÉS EL© LA Is/I A.EL. Aanvang 8 uur. Bureau 7 uur. Plaatsbespreking 10 uur precies met loting.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3