enden INE. De oude Uniform 1910. 7 Januari. ICURIUSfl O, No. 5. 48e Jaargang. vin alle prijzen rijgbaar. m dienst. Walcheren Havendienst. er-Schelde. Vrijtln 8 BINNENLAND. Feuilileton. VAK DEN HAK OP DEN IAK. te Markt alhier. tig onzer KINA. Vrij veelvuldig st om Kinaprae- re herkomst aan ^en, wijzen wij er i zonder den naam doch met het op- =els", niet uit \fKomstig zijn. uitdrukkelijk lira. Faïriek. Bed Haag. ARTS te sprekgn. Kérk No. 15. n«Middelhargv.v. 4 40f 5.50f 7.55 30 1.15 2.— 2.45 50 6,55 7.50 8.50 de Beniise, 1I3 an» Badhuis. 5.15t 6.25f 8.40 .15 2.— 2,45 3.30 7.50 8,50 9.40 10.25 der dan tot de Be» ïueu gaau naar het Station! 9.20 12.15. Het vertrek vau de Krugerstra&t en het 0 en 13 minuten later. 6.25, 9.23, 12.18, naar Domburg: 6.45, en 8.40. ar Vlissingen en Mid- 40, 1.35, 4.15, 6.55 (naar Vlissingen en .30,11,29, 2.24, 5.04, .m. 6.6.20, 6.45, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—, 1.30*, 3.55, 4.30,4.50,5.20, 7.40, 8,20. nisvro- 0.10, 6.30. 9.50, 10.10, 10.30, N.m. 12.10, 12.45. 10*. 3.40,4.10,4.40, 7.10,7.30,8.—, 8.30, allen des Zondags uit. art 1010. 13 b) en 6,35 c) d) 1,10 b) en 7,05 e) 15 g) en 5,05 o) 3,43 en 5.45 c) f) h) in na het vertrek van rke n.Nanzen vm.8,50 Breakens, Bowealaen Jraskens hoogste 15 mot des Zondags tea en ten hoogste waeh» VLISSINGSCHE C01 RANT. Prijs per drie maanden ƒ1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte.. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd" op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fldwerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden Het Gala-Bal ten Hove. Het Nieuwjaars-gala-bal ten Hove verschilde weinig van vroegere der gelijke hoffeesten, dan alleen, dat de partij van Dinsdagavond buitenge woon druk bezocht was, zood&t de gasten zich voortdurend in de over volle, luisterrijk electrisch verlichte salons bewogen. Wat de versiering van de voor de soiree in gebruik genomen localiteiten van het paleis betreft, waren de groote en kleine balzaal, de galerij- zaal en de kleinere salons deftig in een tooi van palmen maar overigens was in de andere zaten de rose anjer de hoofdbloem van het decoratief. De fraaie en kostbare baltoiletten van het groot aantal dames droegen tot den luisterrijken aanblik van liet geheel niet weinig bij. Het bezoek was eveneens veel grooter dan anders door de aanwe zigheid van de leden der Eerste Ka mer, die wegens hunne bijeenkomst in deze dagen onder de genoodigden waren begrepen. H. M. de Koningin deed met H. M. de Koningin-Moeder om 9 uur hare intrede in de groote balzaal. In hef gezantschapskorps bevonden zich ook de Belgische gezant en baronesse Guiiiaume en de verdere leden der Belgische legatie, die na afloop van de begroeting, wegens den rouw van het hof te Brussel, onmid dellijk het paleis verlieten. in dezen kring trok ook de aandacht de Amerikaansche generaal Woodford, die met den gezant der Udie en de leden van het gezantschap, allen in bürgerkleeding, een eigenaardige groep vormden tusschen ai het goud en 'zilve> der schitterende uniformen. -Nog werden opgemerkt jhr. Van Weede, gezant te Weenen, en baron Sweerts, gezant te St. Petersburg, beiden met verlof in deze stad. Behalve de burgemeester van 's Gravenhage waren er ook zijne ambtgenooten van Amsterdam en Rotterdam, met wie H. M. zich in den loop van den avond in gesprek begaf. Van de ministers van staat zag men o.a. dr. Kuyper, jhr. mr. de Savornin - Lohman en jhr. mr. Van Karnebeek. Ongeveer 10 uur was deze cere monie geëindigd en verspreidden de gasten zich in de verschillende zalen, terwijl de muziek der balorkesten de Koninklijke kapel der grenadiers en jagers in de groote en het strijk orkest der voormalige schutterij in de kleine zaal tot den dans noodig- den, waarvan in de groote zaal druk gebruik gemaakt werd, met een quadrille tot afwisseling. De Koningin vertoefde het grootste gedeelte van den tijd in de kleine balzaal, alwaar H. M. zittende op een O— 67.) Hij geloofde wel, dat het weer vruchteloos werk zou zijn, doch hi deed het om Ammi tevreden te stel len. Ditmaal echter was hij geluk kiger, dan hij verwacht had. Hij vond een spoor! Bij Euskireh had men een ruiter en een voetganger samen gezien. Uit de beschrijving van die personen viel op te maken dat het de heer Von Beuren en de jonge rechter geweest waren. On middellijk zond hij een jongen ster ken boer om dit aan Ammi te be richten. En nauwelijks had de jonge boer alles verteld wat hij wist, of daar kwam de oude herder Grates zeer opgewonden den tuin van het kasteel binnensnellen. Voor we met ons verhaal voort gaan, moeten we eenige uren terug om te zien, wat den herder zoo op canapé, vele genoodigden, onder wie een aantal dames, tot zich deed ko men en zich met de voorgestelden onderhield. De Koninklijke gastvrouw droeg een wit satijnen kleed, geborduurd met zilveren bloemen, op het hoofd een diadeem van briljanten en robij nen en het breede lint met het groot kruis der militaire Willemsorde over het corsage. inmiddels bezocht' H. M. de Ko ningin-Moeder, die een parelgrijs sa tijnen kleed droeg met uit een diadeem van diamanten afhangenden witten siuier en het grootkruis van den Ne- deriandschen Leew als sjerp, ver schillende salons, alwaar zij ver schillende genoodigden aansprak. Drankwet. Tot dusver werd aan art. 67 der Drankwet een zoodanige uitleg gege ven, dat de voor stationswachtkamers geldende vergunningen voor den ver koop van sterken drank met 1 Mei zouden komen te vervallen en mits dien niet voor verplaatsing in aan merking komen. Thans echter heeft de minister van binnenlandsche zaken aan den inspec teur van de Drankwet in de 3e in spectie te kennen gegeven, dat, indien de bedoelde vergunningen tijdig wor den overgeschreven, aan de bedoeling van art. 67 der wet is voldaan. Die overschrijving behoeft niet onmogelijk geacht te worden, omdat het artikel ook aldus gelezen kan worden, dat de bedoelde vergunningen vervallen, indien zij met 1 Mei nog gelden voor de wachtkamers. Deze voor belanghebbende gunstige wetsuitlegging was. reeds gehuldigd door de redactie van het Weekblad van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren. Burgemeester van Amsterdam, Het „Volk" verneemt, dat de on derhandelingen tusschen de regeering en mr. Kappeijne v. de Copeilo nog voortduren. Men is tot overeen stemming gekomèn op alle punten, behalve de bezoldiging. Mr. Kappeijne zou niet minder dan f 30.000 a f 40.000 's jaars eischen, terwijl mr. Van Leeuwen f 8000 genoot. In den Gemeenteraad schijnt een meerder heid te vinden te zijn om de bezol diging tot f 15.000 te verhoogen. Aan het „Vad." wordt de juistheid van dit bericht uit goede bron be vestigd. Vervroegde winkelsluiting. De Haagsche correspondent Van de „Tel." schrijft: Naar ik verneem, heeft 'l Nationaal Comité voor vervroegde winkelsluiting, waarvan de zetel alhier gevestigd is gewonden deed zijn, en waarom hij zoo haastig naar Beurenhof kwam. Des morgens had Grates de be waking zijner kudde overgelaten aan een flinken knaap en aan zijn trou wen hond. Daarna was hij naar be neden, naar Zettingen gegaan om den jongen rechter op te zoeken en met hem te spreken. De gedachten, die hem na zijn laatste gesprek met Hubert voortdurend bezighielden, wenschte hij aan dezen mede te deelen. In de herberg was alles stil. Marie en Katrien waren zeker achter aan het werk. Zonder de vrouwen te storen, ging Grates dus de trap op en klopte aan bij Hubert. Geen antwoord. Weer klopte hij aan, weer geen antwoord. Nu aarzelde de oude man niet langer, hij opende de deur en zag iets, dat hem zeer aangreep. Er was niemand in de kamer, maar midden op de tafel stond op een standaard een portret van een mooi meisje, dat den binnentredende met een vriendelijk lachje scheen te begroeten. De oude man bleef met ingehouden adem bij de deur staan (mr. L. N. Roodenburg is voorzitter, de heer H. C. Snel, secretaris),besloten over het geheele land een zeer krach tige actie in het leven te roepen, in verschillende steden zijn onderhan delingen gaande, ten einde te komen tot de oprichting van plaatselijke comité's. Een lijst van sprekers is opgemaakt, en verschillende bekende personen zijn aangezocht, zich voor spreekbeurten beschikbaar te stellen. Deze versterkte actie houdt verband met het in den loop van dezen winter te verwachten wetsontwerp op de vervroegde winkelsluiting, dat ont worpen is door staatscommissies voor den Middenstand, en dat vergezeld moet zijn van een zeer uitvoerige en gedocumenteerde memorie van toe lichting. Verschillende personen heb ben het comité hun steun reeds toe gezegd. i Surnumerair der Registratie. De minister van financiën maakt bekend dat, aan te vangen in de tweede helft der maand Febr. of in het begin der maand Maart 1910, het vergelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie en do meinen, waarvoor het aantal plaat sen is vastgesteld op ten hoogste tien. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegeiaten moeten voor of uiterlijk op 15 Jan. 1910 een ver zoekschrift aan het departement van financiën indienen, met overlegging van de bij dat artikel gevorderde stukken. Vakbeweging. Blijkens het overzicht, gegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, waren op 1 Januari 1908 bij het bureau bekend 2102 vakvereenigingen waarvan 1905 te zamen 122718 leden telden (bovendien 3638 verspreide le den, in totaal derhalve 126.356 ge- organiseerden). Van 197 vakvereeni gingen werd geen ledental bekend. Op 1 Januari 1909 bestonden 2254 vakvereenigingen, waarvan 2051 te zamen 127.803 leden telden, (boven dien 3839 verspreide leden, in totaal derhalve 131.642 georganiseerden). Van 203 vakvereenigingen werd geen Opgave omtrent het ledental ontvangen. Indien men aanneemt, dat het gemid delde ledental der vereenigingen, waarvan geen opgaven werden ont vangen, even groot is als dat van de overige, kan het totale aantal geor ganiseerden in. het rijk geschat wor den op plm. 140.000 vóór 1 Januari 1908, en op plm. 145,000 vóór 1 Januari 1909, tegen plm. 128.845 aan het einde van 1906 (in 2193 orga nisaties). Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Mr. en met vooruitgestoken handen keek hij het portret strak aan. Toen be gon zijn borst te zwellen, zijn adem haling werd sneller, zijn lippen be wogen zich zenuwachtig, alsof hij wilde spreken maar niet kon, zijn oogen werden vochtig en eindelijk riep hij zenuwachtig snikkend „Ammi 1 mijn kind 1" Bij de tafel knielde hij neer, en nu eens lachend, dan weer schreiend bekeek hij het portret, dat hij als het ware met de oogen verslond. „Al mogen de menschen niet hoo- ren, dat je mijn kind bent, hier mag ik het wel uitspreken, hier hoort niemand mij. Hij zal me je beeltenis wel willen afstaanAch ja, hij is goed en zal mij die vreugde wel gunnen 1" En onder lachen en schreien sprak de oude man nog veel meer tot de beeltenis van zijn kind. Alles wat hij zoo lang in zijn hart verborgen had moeten houden, stortte hij nu uit, alsof zijn kind hem kon hooren. Toen Grates de trap opging, maakte hij eenig gestommel en trok daardoor de aandacht van Marie, die achter het huis aan haar werk was. pantserdekschip „Koningin Wilhel- mina der Nederlanden", onder bevel van kap.-luit. t. z. P. H. van Voort- huysen, 6 dezer van Colombo ver trokken. 't Heeft alle kans, dat men voort aan in plaats van Kamper uien of moppen gaat spreken van Bussumer moppen, 't Schijnt toch, dat sinds eenigen tijd Bussum naijverig is ge worden op den alouden roem van de stad Kampen en haar naar de kroon wil steken. Gaat het zoo voort, dan ja, zal Bussum weldra Kampen hebben geslagen. Menoordeele: 'tis bekend, dat Bussum een poos geleden reeds naam maakte door de komische ver ordening op de waterplaatsen, waar van er nota bene geen enkele in de gemeente te vinden is. Men treft er nu ook op wégen, welke slechts van éen zijde bereden mogen worden, borden aan, waarop vermeld staat „Deze weg mag niet bereden worden in de richting van Noord naar Zuid (resp. Oost naar West, etc. etc.) Zij, die nu een toertje door't Gooi willen rijden, dienen dus hun koetsiers van een kompas te voorzien Een Bussumer kastelein wil blijk baar ook het zijne bijdragen om zijn woonplaats met haar nieuwe vier- armige burgemeesterslantaarn, waar van er zelden meer dan éen arm duisternis verspreid, de vermaardheid van verlichte plaats te doen erlangen. Als laatste nouveauté heeft hij, in- volge den verhoogden accijns op het gedistilleerd, zijn prijslijst veranderd in deze voege Jenever van 10 op 12 cent. Chartreuse van 35 op 40 cent. Boerenjongens van 20 op 25 cent. V3 Biefstuk met aardappelen van 60 op 70 cent. Doperwten van 20 op 30 cent. Paling in gelei van 60 op 70 cent. Een glas Bordeaux van 20 op 25 cent, en last nót leastEen split Victoriawater van 10 op 15 cent. In Bussum schijnen dus ook de halve biefstukken, de aardappelen, de doperwten, ja, zelfs het doodon schuldige Victoriawater onderde belastingverhooging op het gedistil leerd te vallen Als ze daar nu nog voor 18 jongens een H. B. S. bij krijgen, dan dan heeft het Kampen in zijn vermaard heid totaal geslagen. De rechtbank te Amsterdam heeft ook iets raars uitgehaald. Daar deed zich n.l. het geval voor, dat iemand was gedagvaard om zich te laten scheiden, die reeds sedert zes jaar weduwnaar was. De vrouw, in de dagvaarding genoemd, was den man zelf niet bij name bekend. Waarschijnlijk was hier sprake van een naamgenoot. Na lang wachten werd de man gezegd, dat er een Zij ging naar binnen om eens te zien wie daar was, en toen zij de trapdeur zag openstaan, ging zij op de kousen loopend naar boven. On bemerkt was zij nader gekomen en alzoo getuige geweest van het roe rend tooneel. „Hij is het!" dacht zij. „Sedert hij Joost zoo verdedigde, heb ik het vermoed De arme man Stil sloop zij weer weg met het voornemen, dat zij nooit het geheim van den ongelukkigen vader zou verraden. Zoodra Joost onschuldig bleek, zou ze hem hartelijk begroe ten ais den man van haar overleden zuster. Ja, dat zou zij doenIn de gang bleef ze het juiste oogenblik afwachten om binnen te treden en met den herder te spreken. Nadat Joost zoo zullen wij den herder in het vervolg noemen zich lang met het portret had bezig gehouden, keek hij eens in de kamer rond. Daar stond tegen den muur nog eene schilderij. Zou het debeel tenis van den»heer Von Beuren zijn die Hubert beloofd had hem te laten zien Hij nam de schilderij op en keerde ze om,Wenz kleine vergissing was gemaakt en hij kon gaan. Een kleine vergissing 't Is te begrijpen, dat de gedagvaarde we duwnaar het met deze kwalificatie van het geval niet eens was. Een aangename verrassing had het talrijke te Venlo geplaatste spoor wegpersoneel. Het ontving, als Kerst mis-cadeau, teruggave van datgene, wat te Venlo meer aan gemeentebe lasting moet betaald worden dan in Duitschiand. Bedragen, variëerende tusschen 5 tot 40 mark (3 tot 24 gulden) werden uitgekeerd. Een mooi buitenkansje Van een ander geval van echt scheiding, van een eisch daartoe al thans, ingesteld door de vrouw, lezen we uit Ann Abor in Michigan, 't Geldt een zeer bijzonder geval, betreffende den muziekuitgever Root, die met zijn wederhelft in conflict is gekomen, doordat hij een soort „echtelijken bijbel" voor vrouwen heeft opge steld, d. w. z. tien geboden, die volgens hem den grondslag van het echtgenootschappelijke leven moeten vormen. Zij gelden echter alleen de vrouw en luiden aldus 1. Gij zuit niemand anders trou wen, dan dien gij werkelijk liefhebt en bij uw keus u niet laten leiden door begeerte naar geld of maat schappelijke positie. 2. Gij zult uw man vóór gij hem trouwt met honderd oogen aanzien, daarna zult gij kleppen voor de oogen dragen. 3. Gij zuit uw man nemen, zooals hij ishij is een goede kerel en de man, waarvan gij droomt, bestaat niet. 4. Gij zult voor uw echtgenoot op cymbalen slaan en hem tot uw heer verklaren. 5. Gij zuit niet begeeren den kost baren mantel van uw buurvrouw, noch haar diamanten, noch haar pelswerk, noch haar zijden kousen, noch haar aangezicht, noch haar echt genoot, kortom niets van wat van uw buurvrouw is. 6. Gij zult geen schulden maken. 7. Gij zult geen kussen en andere aanhalingen aan katten verspillen, noch uw schoothond aan uw borst drukken. _8. Gij zult geen dwaasheden doen, als het gebruiken van glaasjes likeur op feestdagen, of het rooken in stilte van sigaretten. 9. Gedenk den waschdag, maar stuur de overhemden naar een wasch- inrichting. 10. Eer uw echtgenoot, opdat ge u zelf niet onteert. Mevrouw Root heeft geen lust zieh aan deze geboden te onderwerpen en acht zich door haar echtgenoot be- leedigd, wiens doel, naar zij meent, was, haar aan de kaak te stellen. Intusschen schijnt die mijnheer Root Met een mengeling van afschuw en van bewondering klonk die uitroep door het vertrek en door het stille huis, zoodat Marie verschrikt bin nenstormde. De herder stond ais verdoofd met de beeltenis van zijn broer in de handen. Trots de jaren en alle ver anderingen in het wezen had hij hem dadelijk herkend. Het binnenkomen van Marie bracht hem weer tot be zinning. „Wie is dat, Marie hijgde Joost, terwijl hij op dat sombere gelaat bleef staren. „Ge kunt het niet weten, Grates", antwoordde Marie, „maar ik ken de man. Het portret gelijkt sprekend 1 De jonge rechter is een kunstenaar. Eerst Ammi, en nu hem Het is, of men ze levend voor zich ziet „Wie is hij herhaalde Joost, terwijl het portret in zijn handen beefde. „Wel, wie zou het anders zijn dan de genadige heer Von Beuren, de pleegvader van Ammi (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1