buitenl Gemengd Nieuws. Vlissingen, 3 Januari. Aan het rijkstelegraafkantoor alhier werden in 1909 behandeld verzon den 40790 telegrammen, ontvangen 59652 telegr., diensttelegrammen 680, meteorologische telegrammen 2072; opgenomen en verder geseind 8790 telegr.,diensttelegr. 167, totaal 112160. Telefoon. Uitgaande gesprekken interlocale 5641 internationale 204 inkomende gesprekken interlocale 6557internationale 264 transito gesprekken interlocale 1933; interna tionale 69; totaal 14668. Voor telegraaf een verschil ad 21507 telegrammen; 1909 112160, 1908 90653. Voor telefoon een verschil ad 2334 1909 14668, 1908 12334. Per telefoon aangeboden en afge leverde telegrammen 6412. Met de mailbooten der maatschappij „Zeeland" werden gedurende het afgeloopen jaar ongeveer 130.000 personen vervoerd, tegenover 134.000 in 1908. Gedurende het afgeloopen jaar zijn alhier aangekomen 35 stoomsche pen, metende 22.905 ton en 24 zeil- echepen, metende 7709 tonen ver trokken 34 stoomschepen metende 22,446 ton en 24 zeilschepen melende 7709 ton. In 1908 kwamen binnen 18 stoomschepen metende 14,994 ton en 13 zeilschepen metende 3795 ton, en vertrok hetzelfde aantal en ton- nenmaat. In 1909 kwamen*te Middelburg binnen 5 zeilschepen metende 1930 ton en 9 stoomschepen metende 8308 ton, en vertrokken 7 zeilschepen metende 2746 ton en 9 stoomschepen metende 8308 ton in 1908 kwamen binnen 16 stoomschepen, metende 8693 ton en 10 zeilschepen, metende 3107 ton, en vertrokken 16 stoom schepen metende 8693 ton en 8 zeilschepen metende 2291 ton. Gisteravond werd in de zaal Bu- ning eene voorstelling gegeven door het illusionisten-paar Henry Dion en miss Isolin. Er was tamelijk publiek het programma bevatte, in vergelijking met dat van verleden jaar, niets nieuws: er staat wel genoeg op en voor oningewijden en voor hen, die de werkzaamheden van dit paar voor het eerst zagen, was er in vele op zichten heel wat verrassends, vooral het gepresenteerde van miss Isolin als gedachtenlezeres en rekenkun- stenares. Het Duitsche stoomschip „Mimi Horn" van Algiers naar Antwerpen bestemd heeft Vrijdagavond hier aan komende, orders ontvangen naar Rotterdam te stoomen, en vertrok onmiddellijk derwaarts. Van het Engelsche stoomschip „Jamaican" van Antwerpen naar New- Orleans bestemd, is Vrijdagavond hier een stowaway aan land gezet, die de reis gratis wenschte mede te ma ken. Hij werd van hier over de gren zen gezet. De Engelsche driemastschoener „01 wen" kapitein Gregory, welke alhier eene lading steenkolen heeft gelost voor de firma F. Wibaut Zoon, is Zaterdagmorgen naar Ter- neuzen vertrokken. Het Russische stoomschip „Sviet" is na lossing eener lading melasse Zaterdagmiddag van hier naar Batoum vertrokken. Het Engelsche stoomschip „Tul- mar" van Liverpool bestemd voor Gent is gestrand op den Oostbern van de haven van Terneuzen. Vanaf morgen, 4jajiuari, wordt de halte Tonnebrug (hoek Aagje Deken straat) van de stoomtram opgeheven. Wij vernemen dat de voordracht over Electrische Centralen door den heer Zoethout van Middelburg alhier te houden voor het Natuurkundig Gezelschap in de De Ruyterschool, in plaats van op 5 Januari zooals eerst bepaald was, thans vastgesteld is op Woensdag 12 Januari e.k. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand December in de rijkspostspaarbank ingelegd f32925.35 en terugbetaald f26487.39. De heer J. Aarnoudse, commies bij 's Rijksbelastingenalhier (haven)wordt met 1 Februari 1910 overgeplaatst naar Rotterdam. telegrafie, bureel der rebuten in de Parkstraat no. 21 te 's Gravenhage, voor de rechthebbenden zijn te ver krijgen de navolgende in de wacht kamers van het post- en telegraaf kantoor alhier gevonden voorwerpen: 1 boterhammenzakje, 1 handtasch, 1 zilveren broche en 1 bos sleutels. VOETBAL. Gisterenavond omstreeks 6 uur kreeg zekere S. in een café twist met een ander persoon. S. kreeg een hevige klap met een biljart-queu op het hoofd, zoodat hij bij dr. Van Maa- nen verbonden moest worden. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat bij het hoofdbestuur der posterijen en „E. M. M." I—„Z e e 1 a n d i a" 1 4—3. Zondag j. 1. had bovenstaande vriendschappelijke wedstrijd plaats ten aanschouwe van slechts weinig publiek. Door de vacantie waren niet min der dan 6 eerste elftallers van „E. M. Af." absent „Zeelandia" telde 2 invallers. De wedstrijd was te onbelangrijk om er uitvoerig over uit te weiden. Bij de rust was de stand 1—1. Het einde bracht den Vlissingerseene overwinning van 4—3. A. s. Zondag trekt „E. M. M." naar Breda om 't „Zesde II" te bestrijden. Willen de roodwitten hun kans op 't kampioenschap hunner afdeeling blijven behouden, dan moeten ze met eene flinke overwinning huis waarts keeren. Vrijdagmiddag ging „E. M. M." III met eenige niet-leden als invallers naar ,,H. B. S." I te Middelburg wed strijden, welke afliep met 02. Hier van was grootendeels de oorzaak het ongewone harde terrein en het in het veld staande publiek waardoor vele schoten op den goal gemist werden. Te Bergen op Zoom had gisteren een wedstrijd voor de zuidelijke tweede klasse competitie van den Ne- derlandschen voetbalbond plaats tus- schen „B. V. V." aldaar en „Olympia" uit Middelburg. „Olympia" won met 2—1. Bij de rust was de stand 1—0 in het voordeel der Middelburgers. Men schrijft ons uit Middelburg Op het eerstvolgende concert der zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning", op 18 Februari a. s.. zal voor de eerste maal in ons land worden uitgevoerd een nieuw werk van Max Bruch getiteld „Oster-Kan- tate". Reeds geruiinen tijd wordt door de politieagenten alhier actie gevoerd oifi in hunne positie verbetering te brengen. Thans zijn de pogingen met eenig goed resultaat bekroond en wel door dat een verandering is gekomen in het aantal vrije dagen, vroeger bedroeg het aantal 16 a 17 per jaar, in het vervolg wordt iedere dertien dagen één vrije dag genoten, zoodat het aantal per jaar klimt tot 26 of 27. Ook in de financieele positie van de „dienaren van den Heiligen Herman dad" schijnt verbetering te zullen komen. Wel is bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1910 een voorstel van een der leden tot ver hooging der jaarwedden door den raad verworpen, maar de burgemees ter beloofde toen met andere voor stellen te zullen komen. Thans is naar wij vernemen een onderzoek naar de mogelijkheid van verbetering der jaarwedden aanhangig, waarbij overleg gepleegd wordt met het be stuur der agentenvereenigingen moe ten er plannen bestaan nog in den loop van dit jaar voorstellen te doen en niet te wachten op de volgende gemeentebegrooting. Hedenmorgen werd te Koudekerke de nieuwgebouwde school van de vereeniging van bijzonder onderwijs op gereformeerden grondslag, op plechtige wijze geopend. Deze school moest worden ge bouwd omdat de tegenwoordige te klein was en bovendien niet voldeed aan de eischen der wet. De school werd gebouwd volgens een ontwerp van den architect, den heer P. S. Dijkstra alhier, door de aannemers de heeren J. de Kroo en J. Huysman te Koudekerke. De plechtigheid werd hedenmorgen geopend door den heer D. de Buck, voorzitter der vereeniging, met het zingen van Psalm 181 1. Onder de talrijke aanwezigen wer den opgemerkt het dagelijksch be stuur der gemeente, leden van den raad, den secretaris, afgevaardigden van andere vereenigingen enz. De voorzitter bracht in zijn toe spraak dank aan allen, die tegen woordig waren, terwijl hij tevens met voldoening wees op den onder vonden steun. Verder werd nog het woord ge voerd door den burgemeesterdaar na door den heer P. Boone Pz„ se cretaris der vereeniging die wees op den steeds toenemencien bloei der school, die 13 Augustus 1892 ge opend met 36 leerlingen er thans 119 telt. De heer G. ten Brink, hoofd der school, voerde ook nog het woord en had daarbij de gelegenheid te wij zen op den vooruitgang van het bij zonder onderwijsdit is thans de derde bijzondere school in de ge meente Koudekerke. Ds. L. van Loon, predikant der Ger. gemeente, die vervolgens het woord verkreeg, liet de aanwezigen Psalm 95 1 zingen. Nog verschillende anderen voerden het woord, o. a. de heer C. Goote en de architect, de heer P. S. Dijkstra. De plechtigheid eindigde met een slotwoord van den burgemeester en het zingen van Psalm 72:11. Men schrijft ons uit Sluis De heer mr. P. C. J. Hennequin die, wegens gezondheidsredenen, reeds ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer en als voorzitter van de Zeeuwsche Maatschappij van land bouw, zal thans ook zijn lidmaatschap van de Prov. Staten neerleggen. Al thans wij vernemen dat de heer Hen nequin, die dit jaar aan de beurt van aftreding is, voor eert herkiezing niet meer in aanmerking wenscht te komen. De heer Hennequin heeft meer dan 25 jaar zitting voor het district Sluis. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Arnhem door ds. J. Buenk te Maassluis. Geref. Kerken. Gisteren was de ineensmelting der beide Gerefor meerde Kerken alhier een feit ge worden. Deze beide kerken, ongeveer 1200 personen tellende, staan nu onder de bearbeiding van 2 predi kanten. Ongeveer een honderdtal lidmaten der voorheen bestaande gereformeerde kerk A die zich niet vereenigen kon den met het besluit van samensmel ting van kerken A en B alhier, hebben zich vereenigd en zullen nu voor hun eigen rekening een kerkgenootschap stichten op Christel, gereformeerden grondslag en een predikant beroepen om daarna over te gaan tot het bou wen van een nieuwe kerk. De heer J. Baarschers, hoofd der bijzondere school (Kasteelstraat) is benoemd tot vast leeraar aan de Christelijke kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Mid delburg. Mei a.s. wordt deze kweek school geopend. De heer J. H. Adriaansen, on derwijzer aan de chr. school voor lager en meer uitgebreid lager on derwijs in de Palingstraat alhier, is tegen 1 April 1910 in gelijke betrek king benoemd aan eene chr. school te Leiden, hoofd de heer A. J. de Lange. Rechtzaken. Voor de rechtbank te Middelburg zal Dinsdag 18 Januari a.s. behandeld worden de zaak tegen de beide ge broeders v. E., die in den avond van 18 December jl. zich verzetten tegen een agent van politie. Een van hen, C. v. E„ bracht toen den agent eenige steken toe, die echter alleen de klee- ren van den agent vernielden, Laatst genoemde bevindt zich thans in voor- loopige hechtenis. Gedurende December 1909 kwa men den Nieuwen Waterweg binnen 768 schepen, metende 868,848 netto reg. ton, waarvan 13 zeilschepen, met 12,447 netto reg. ton en 9 zeelichters, met. 6308 netto reg. ton. Voor Rot terdam waren hiervan bestemd 719 schepen, met. 827,125 netto reg. ton. Bovendien legden 26 inkomende en 52 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. In December 1908 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 624 schepen, metende 638.264 netto reg. ton, waarvan 9 zeilschepen, met. 9882 netto reg. ton, en 5 zeelichters, met, 3052 netto reg. ton. Voor Rot terdam waren hiervan bestemd 577 schepen met. 604,510 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen N. Waterweg: 1909 9185 schepen 10.256,682 netto reg. ton. 1908 8811 schepen 9,469,153 netto reg. ton Rotterdam1909 8607 schepen 9.773,799 netto reg. ton. 1908 8221 schepen 9.053.442 netto reg. ton. Blijkens de gebruikelijke statistische en graphische opgave van de Kamer van koophandel en fabrieken te Am sterdam, kwamen er in 1909 in de haven aan 2387 schepen, met een bruto inhoud van 9.677.623 kub. me ter, tegen 2428 schepen met een bruto inhoud van 9.619.837 kub. in 1908. De scheepvaartbeweging in de Am- sterdamsche haven ging ook dit jaar vooruit. Van 1876 af blijft de lijn met enkele uitzondering gestadig stijgend. Door de Noordzeesluizen werden ge schut 4635 schepen (v. j. 4586), waar van 1702 schepen met een diepgang van 40 2M. en minder; 162041 tot 50 846 51 tot 60; 218 61 lot 65; 133 66 tot 70 17 van 71 20 van 72 15 van 73; 12 van 74; 17 van 75; 12 van 76 5 van 77 3 van 78 4 van 79; 4 van 80; 2 van 81; 1 van 822 van 83 en 1 van 85 en 1 van 86 dM. diepgang. De bruto inhoud der schepen door de Noordzeesluizen geschut (van en naar zee) was in 1909 23.153,310 kub. meter, tegen 22,307.071 kub. meter in 1908. Gedurende 1909 zijn te IJmuiden ingeklaard 2370 schepen metende netto 6.600.441 kub. M. Uit geklaard werden 2373 schepen met 6.673.866 kub. M. In 1908 bedroeg het aantal ingeklaarde schepen 2286 en dat der uitgeklaarde 2192. -Demoord bijKoekange. De opnieuw aangehouden Klaas Bak ker heeft toen hij voor den burge meester gebracht werd, weder ont kend. Telegrafisch werd nu de officier van justitie verwittigd, die onderwijl met den trein naar Meppel vertrok en vervolgens per rijtuig naar De Wijk (de gemeente waarin Koekange ligt). Ook nu weer ontkende hij, maar des ondanks werd hij naar Assen over gebracht. In den trein, zwaar geboeid tus- schen twee veldwachters zittende be gon hij plotseling te schreien en riep hij snikkende uit„Och, maak het toch niet te slim.; 't is niet veur mij of mien vrouw, maar veur min arme kinder". Van andere zijde wordt beweerd, dat deze inhechtenisneming geschied is naar aanleiding van het lossen van een schot door hem op zijn buurman Nernim, die voor hem en zijn broeder Roelof een zeer bezwarend getuigenis heeft afgelegd. Zondagochtend heeft zich iemand even vóór het station Maarn geworpen voor den trein, die om 10 uur uit Utrecht vertrokken was. De man werd geheel vermorzeld. Door het plotselinge doen stilhouden van den trein, toen de machinist het over rijden gewaar werd, brak een der trekstangen van een restauratierijtuig, dat daarna te Maarn uitgezet werd, waardoor de trein 36 minuten ver traging ondervond. In dezen trein bevond zich Prins Hendrik op weg naar Meiningen. Links aan den ingang van den Kanaalweg te Scheveningen bij den Ouden Scheveningschen weg kan men zien, dat een villa, zoo pas on der de kap gebracht weer tegen den grond gaat. De eigenares vond toen zij haar drobmen in steen zag ver wezenlijkt, dat zij haar thuis wat dicht op den weg had gedroomd. Geen nooddan maar afbreken en een eindje achteruit gezet. Gemakkelijk, als men het doen kan, zegt „Land en Volk" bij de ver melding hiervan, 't Herinnert aan het beroemde Hijdepark, bij Doorn, waar van altijd gezegd is dat het ontzag lijke gebouw oorspronkelijk op een andere plek stond, maar terstond daarna op een betere herbouwd werd. Op het rangeerterrein te Haar lem geraakte een man beklemd tus- schen twee wagens. Hij werd in deerniswekkenden toestand naar het gasthuis vervoerd, waar hij eenige uren later overleden is. Tusschen Limmel en Marienwaard is een jongetje uit een trein gevallen. Het knaapje werd zwaar gewond naar het zie kenhuis te Maastricht overgebracht. In den Baarsjespolder bij Amster dam geraakte een 24jarige vrouw bij het scheppen van water in de sloot en verdronk. Al spelende is te Ubach-over-Worms (Limburg) een kindje van een jaar in eer. emmer met kokend water gevallen. Het kind bekwam schrikkelijke brandwonden en is na hevig lijden aan de bekomen verwondingen over leden. Een bejaard man te Heer- hugowaard is te water geraakt en verdronken. HetNieuwjaarschielen te Amsterdam heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een slacht offer gemaakt. Een banketbakkers- bediende in de Kinkerstraat stond eenige minuten na twaalven met een kameraad op het plat achter het huis van zijn patroon, toen hij door een kogel aan het hoofd ge troffen werd. In bewusteloozen toe stand werd hij naar het Wilhelmina- Gasthuis vervoerd. Een bewoner van de Borgerstraat, die geschoten had met een revolver, met scherp gela den, wordt verdacht het noodlottige schot te hebben gelost. Nieuw jaarsmorgen geraakte door eigen onvoorzichtigheid een ongeveer 20 jarige persoon te Oldenzaal onder de automobiel van den burgemeester aldaar. Met gebroken arm en verdere verwondingen wérd hij naar 't zie kenhuis gebracht. Aan de „Arnh. Ct." werd het allernieuwste op het gebied van hor logerie vertoondeen horloge dat tegelijkertijd een wekker is. De wij zerplaat heeft twee fluoresceerende wijzers, zoodat men bij nacht zien kan hoe laat het is. Een derde wijzer is de wekkeraanduider. Door middel van een klein stiftje kan deze gemak kelijk op een bepaald uur gesteld worden; de wekker loopt dan af; wanneer men het deksel van het hor loge openzet, maakt het lawaai ge noeg om een normaal slapend mensch wakker te maken. Deze combinatie van horloge en wekker heeft nog een voordeel. Wanneer men 's morgens zich bedenkt: „laat ik er nu aan denken,dat ik om 2 uur dit ot om 3 uur dat moet doen" en men is een van de menschen, die dat wel eens ver geten, dan helpt dit toestel u prachtig. Zet, zoo gauw ge er aan denkt dat ge dit of dat doen moet, den wek- keiwijzer op het bepaalde uur en is dat aangebroken dan herinnert het afloopen van den wekker in het hor loge in uw zak u zeker aan uw ver plichting. Wij merken hierbij op, dat de quali- ficatie „allernieuwst" voor wekker horloge niet juist is. Dergelijk horlo ges zijn reeds jarenlang in gebruik in Zwitserland en doen bij bergtoeren goede diensten. Het wintert fel in de Vereenigde Staten. Uit alle deelen des lands komen berichten van hevige koudeNew York, Chicago, Buffalo, Erie, Cleve land, enz., tot uit het Zuiden, uit Florida, toe, waar de thermometer op 6o Celsius onder 0 stond en de oranjeappelenoogst met vernieling wordt bedreigd. De temperaturen wis selen er tusschen 15o C. (5o F.) en 6.6o C. onder 0. Ook in Canada heerscht felle koude en de Hudson-rivier is voor een deel bevroren. De armen lijden ontzettend. Alle openbare slaapsteden, de toevluchten van het Heilsleger en andere liefda dige instellingen zijn vol arme zwer vers en in verscheidene steden zijn menschen van koude omgekomen alleen te Chicago werden zes zwer vers dood op straat gevonden. Te New York en elders huizen vele ge zinnen voor de goedkoopte in één ver trek, rondom een gemeenschappelijk vuur. Van alle kanten zijn de lief dadiger! in de weer om te helpen waar zij kunnen, en dezelfde veree nigingen die 's zomers ijs verstrekken tot verfrissching, deelen nu steenkolen ter verwarming van de schamele wo ningen uit. In het jaar 1909 zijn 68 ernstige ongelukken ais instortingen, over stroomingen, aardbevingen, ontplof fingen, branden etc. voorgekomen, waarbij ongeveer 15000 menschen het leven verloren. Demenschenmenigte, die inden nacht van oudejaar op nieuwjaar in New-York op straat was, wordt op 1 mil'.ioen personen geschat. In een druk bezocht café werd de vreugde verstoord door een tragisch ongeval. De kleeren eener dame raakten in brand en de ongelukkige kreeg zulke brandwonden dat men wanhoppt aan haar herstel, Door een hevigen storm werd Donderdag in de industriehaven te Bremen belangrijke schade aangericht, Dammen en dijken braken en nieuwe sluizen, die in aanbouw zijn, werden vernield. IJzeren bruggen, kranen en groote locomobielen werden door het water weggeslagen. De vierhonderd arbeiders, die aan de sluizen werkten, konden zich slechts door een over haaste vlucht, waarbij zij hun gereed schap in den steek moesten laten, redden. Vierhonderd arbeiders zijn ten gevolge van de ramp werkloos geworden. Uit Karthoem wordt gemeld, dat met 1 Januari 1910 een nieuw ge deelte van den grooten spoorweg Kaapstad—Caïro voor het verkeer geopend zal worden. Het is het stuk spoorweg dat ten zuiden van Kart hoem langs den oever van den Blau wen Nijl loopt en reeds gevorderd is tot Wad-Medani. De afstand van de nieuwe lijn bedraagt van Karthoem af 192 kilometer. Wad-Medani is een belangrijke plaats aan den Blauwen Nijl, de residentie van den gouverneur van de Blauwen Nijl-provincie en de standplaats van een Soedaneesch re giment. Er zullen wekelijks 3 treinen in beide richtingen loopen. Ook ten zuiden van Wad-Medani wordt hard gewerkt aan de lijn, eiken dag wordt ongeveer l'/s K. M. spoorweg gelegd. De lijn loopt pl. min. 80 K. M. in zuidelijke richting langs den Blauwen Nijl, gaat dan naar het westen over Ghezire naar den Witten Nijl bij Kosti, waar de nieuwe brug bijkans voltooid is en verder naar El Obeid in Car- dofan. BELGIË. De millioen Leopold, niets ter were den huidigen Belg zoc min of meer fabelach De van nature kracht onzer Zuidelijke na schatten, waar deze waren, en nu het een als den overleden kor zonder veel adviezen zijn gang ging en han goed dacht, een mar groote menigte niet of begrepen werd, is nat ding te over om de verhalen te verzinnen, verbeelding groeien dan ook als het gra Vlaamsche landen. Intusschen doen de raadslieden der erfgena om de dcor den ko gelden op te sporen loopig het eerste en werk. Reeds hebben, zoc de executoirs testamei heeren Goffinet erkeni zijn vermogen te laa Minstens 18 millioer middellijke beschikkir mijn. Na eenig zoekei wel 40 millioen te vii Vijf bouw- en exp mingen zijn naar h millioenen, door L Congo verworven, o ciété Civile de la de zgn. Coburgsche wat het aantal mi vooraan. 12 millioer trokken zijn voor der raadhuis te Coburg. zouden het met de echter niet eens zijn, Intusschen is het open quaestie of pi of prinses Ciementir rechtelijke actie zulle zullen veeleer tracht nelijke schikking te aan de zijde van ten maatschappijen zou staan. in het „Journal de een bestuurder van tatie-maatschappijen in dien zin uit. Hij welke Leopolds voo bv. met gronden, di schappij in de buurt aangekocht. Hij w plannen op groote s De. koning was bv. n van een zekere Mi onderhandeling getr bezittingen te Meyssc boulevard van 45 n te leggen. Deze zot de Meysse en de moeten verbinden. Laeken, die naar bekende lezers wel tig vergezicht oplev villawijk aanlegger Poelaert bij het p zou naar Duitsch keiler gebouwd wc ters en advocaten (teden konden uitri de koning overwog la Pepinière een r hotel te bouwen ei veelbesproken Wal stad Ixelles had hi Op terreinen, die eigendom had, wi terrein voor het v schen zoo gaarne g leggen. Wanneer men deze plannen vo ondernemingen lee werden in het brei grijsaard, dan kan nadering voorste vlucht de gedachte koopman onder de te nemen, ENGELAND. B tijd ongesteld is g derdagavond met dington zich wee strijd in Engeland onisten, zeide hij, anderingen, die w om Engeland gesc den grooten wed beschaafde naties ondernemingen, d: om handelsgrootl en te behouden van de vloot, wai dwaasheid van m vormingen te sp die is 't gedaan m Britsche Rijkvoc van al de elemen van het rijken andering in het verandering jdie welke aan alle behalve het onze zijn toegeschenen

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2