De oude Uniform 31 December. No. 307 1909. ¥rljdag Kieuwjaarswenscfien Gemeentebestuur, binnenland/ Feuilleton. 47e Jaargang. Nieuwjaarsgroeten. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Evenals vorige jaren zal in het nummer onzer Courant, dat verschij nen zal en bij de Abonné's bezorgd wordt op OUDEJAARSAVOND de gelegenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze advertentiën worden opgeno men tegen verminderd tariefen wel van 1—5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds wor den ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Vrijdag 31 December, des middags 12 uur. KENNISGEVING. Art. 104 der Militiewet 1901. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis I. van lotelingen der Nationale Mi litie welke dingen naar een bewijs van militaire bekwaamheid of van lichamelijke geoefendheid, hetzij naar een bewijs voor beide II. van de jongelieden die dingen naar het „Getuigschrift" vereischttot het aangaan eener verbintenis als vrijwilliger bij het reservekader der infanterie of vesting-artillerie, dan wel der genie en welke woonachtig zijn in deze gemeente dat het onderzoek naar hun ge oefendheid zal plaats hebben op 7 januari 1910 in de kazerne Korte Noordstraat te Middelburg, des voor middags ten 9 V, ure. Vlissingen, 30 December 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Eerste Kamer. De Eerste Kamer ving in de zitting van gister vóór de pauze aan met de behandeling der Indische berooting. De heer Franssen meende dat meer voor de zending kon worden gedaan en achtte de Rheinsche zending stierf- rnoederlijk bleek bedeeld. De heer Van den Biesen drong aan op krach tige opiumbestrijding. De heer Van Nierop wenschte recht van beroep voor belastingschuldigen op de be slissing van den directeur van finan ciën, inzake de inkomstenbelasting. Hedenochtend voortzetting. Na de pauze werden behandeld een reeks kleine wetsontwerpen, o.a. wijziging der landweerwet, waardoor de land- 62.) o- „Wat dacht hij, „zou hij reeds een echtgenoot voor zijn pleegdoch ter gekozen hebben Zou mijn hu welijksaanzoek te laat komen Doch de slotheer vervolgde kalm „Als het noodig mocht zijn nog meer te veranderen of te vernieuwen, kan daarvoor gezorgd worden. Daar in mijn schrijftafel binnen liggen hoopen goud, de inkomsten mijner goederen van wel twintig jaar. Ik ben oud en heb niet veel noodig, maar Ammi is jong en moet rijk en gelukkig worden." Een donker rood kleurde het ge laat van, den jonkman. Op dit oogen- blik voelde hij eerst recht, dat hij arm was en dat hij Ammi niets kon aanbieden dan zijn liefde. Werkelijk verlegen stotterde hij„Op uw rijk dom wensch ik geen aanspraak te TELEFOONNUMMER 10. weer voor dekking der mobilisatie zal kunnen gebruikt worden. De minister van oorlog verzekerde dat hij er niet aan denkt voor die dekking de landstorm te bezigen. Bij de behandeling der suppletoire oor- logsbegrooting betrekkelijk de nieuwe soldijregeling, verklaarde de minister dat hij zal instellen een commissie uit de korpskommandanten, om met behoud der hoofdbeginselen na te gaan, op welke wijze tot een bevre digende oplossing zijn te brengen de bezwaren van oude, verdienstelijke onderofficieren, tegen de rangsplitsing bij het onderofficieren-korps. Tweede Kamer. De voorzitter, de heer Van Bylandt, huldigde gister in warme bewoordin gen de nagedachtenis van den heer Pierson. Bij de hervatting van de be raadslaging der Surinaamsche begroo ting werd na discussie door den mi nister overgenomen, het gewijzigd amendement van den heer Roessingh, waardoor vrijheid werd behouden hetzij een predikant of hulpprediker voor Nieuw Nickerie te benoemen, De Surinaamsche begrooting en de begrooting van Koloniën werden hier na goedgekeurd. Het Kamerrecès zal vermoedelijk tot 15 Februari duren. Het voorstel van den heer Troelstra tot het instellen van een enquête commissie in zake de „lintjes" kwestie is naar de afdeeiingen verzonden. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand November werd in de rijkspostspaarbank inge legd f 6,502,066.23 en terugbetaald f6,176,774.74, w. o. f 6606.07 wegens aankoop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek en f322,627.61 aan af schrijvingen ten behoeve van inschrij vingen op Staatsschuldboekjes, zoo- dat meer werd ingelegd dan terug betaald f325,231.49. Aan het einde der maand October 1909 was ten name van de inleggers ingeschreven f 156,433,528.23 zoo dat het tegoed op spaarbankboekjes op uit. Nov. 1909 f 156,758,759.73 bedroeg. Nominaal bedrag der voor inleggers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obli gatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrij ving in een Grootboek f7500; tot uit. October 1909 was aangekocht voor een bedrag van f 3,712,300te zamen f3,719,800; waarvoorin totaal van de betrekkelijke boekjes is af geschreven f 3,384,378.54Vs. Ingeschreven op Staatsschuldboek- makenik begeer niets anders dan Ammi's hart en hand 1" „Ammi is mijn pleegdochter en mijn eenige erfgename", antwoordde de slotheer. „Alles wat ik bezit zal aan haar en haar man toebehooren, en nog wel tijdens mijn leven." Aan al die woorden had Hubert geen houvast, en in pijnlijke onze kerheid vroeg hij„Hebt ge dan misschien reedseen echtgenoot voor Ammi gekozen De heer Von Beuren scheert zich te verheugen in de opgewondenheid van den jonkman, maar de boog mocht niet te lang gespannen blij ven, daarom antwoordde hij na een korte pauze „Ja, mijnheerGij be mint mijn pleegdochter oprecht, daarom zult gij haar de uwe noe men 1" „Ah 1" klonk het met een zucht van verlichting. „Gij kunt de echtgenoot van Ammi worden maar onder éen voor waarde". Hubert sprong op. Alle tegenzin tegen den man, die voor hem stond, verdween geheelmet stralende oogen hem aanziende, zeide hij flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden jes, nominaal f350,850 afgeschreven van Staatsschuldboekjes, nominaal f 135,000 meer in- dan afgeschreven, nominaal f215,850. Op ultimo Oct. 1909 was ingeschreven voor een be drag van f 9,257,759. Te zamen f 9,473,600 Op uit. Nov. 1909 bezat de Rijks postspaarbank Aan inschrijving op het Grootboek der 3 pets. Nationale Schuld, nomi naal f 37,735,650. Aan certificaten van dito inschrij ving, nominaal f 394,000. Aan 3 pet. obligatiën, nominaal f 50.000. In den loop der maand zijn afge- gegeven 10.255 nieuwe spaarbank boekjes, alsmede 275 Staatsschuld boekjes, en afbetaald 6138 spaarbank boekjes, alsmede 85 Staatsschuld boekjes aan het einde der maand waren in omloop 1,448,587 spaarbank en 12,149 Staatsschuldboekjes. Tentoonstelling van huisindustrie. Ten aanzien van de verhooging van hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1909 voor de vergoeding aan de Vereeniging voor de Nederland- sche Tentoonstelling van huisindu strie, werd in de afdeeiingen der Eerste Kamer van meerdere zijden erkend dat de bedoelde tentoonstel ling inderdaad geacht Kon wor den aan het algemeen belang ten goede te komen, indien zij van de huisindustrie, die naast haar nadeelen in sommige gevallen toch ook onmis kenbare voordeelen heeft, een juist en volledig beeld gaf. De vraag scheen echter gerechtigd of de Regeering haar medewerking zou hebben verleend, indien zij, van den aanvang af, zich rekenschap zou hebben kunnen geven van de tenden- tieuse wijze, zich openbarende in meer dan één richting, waarop het bestuur, bij het in het licht stellen van de misstanden in de huisindu strie, haar taak meende te moeten opvatten, en waardoor opzettelijk een verkeerde indruk van den toestand der woningen gegeven werd. Men achtte het wenschelijk, dat de Re geering zich in het vervolg vóóraf vergewiste, dat tentoonstellingen als deze, niet met sociale partijbedoe lingen zullen worden gehouden. Ook de overneming van het door de Vereeniging bijeengebrachte enquete- materiaal vond niet onverdeelden bijval. Wel is waar werden de resul taten der enquête aan den Staat overgedragen, doch de Regeering zou, wanneer zij voor de uitvoering de noodige waarborgen geëischt had, vermoedelijk niet voor een tekort gestaan hebben. Thans scheen deze tegemoetkoming een vorm om de Vereeniging te helpen in het dekken „Spreek, mijnheer Von BeurenIk wil alles doen om Ammi te winnen alles wat een man van eer slechts mag doen „Stel u gerust!" antwoordde de slotheer bedaard. „Wat ik van u verlang, strijdt niet met onze begrip pen van eer, doch vereischt moed om groote moeilijkheden te overwin nen." „Nogmaals, mijnheer, spreek Laat mij niet langer in twijfelEn vóór alles mijn hartelijken dank voor het groote vertrouwen dat ge in mij wilt stellen 1" „Ge hebt gelijk, mijnheer Walbot, die éene aangelegenheid is een zeer vertrouwelijke, ja, een geheime", sprak de slotheer, die de woorden van Hubert naar zijn eigen zin uit legde. „Het is goed, dat ik daaraan herinnerd word. Volg mij daarom in mijn kabinet, daar kunnen wij kalm en in alle veiligheid met elkaar spre ken". Hij stond op en stapte het kabinet binnen, gevolgd door Hubert, die in gespannen verwachting ver keerde aangaande de mededeelingen, die hem nu zouden gedaan worden. Welken indruk het verschijnen der der kosten door haar boven de raming gemaakt. Mr. S. A. Vening Meinesz. Bij den aanvang van de gisteren gehouden zitting van den gemeente raad te Amsterdam herdacht de voor zitter, mr. W. F. van Leeuwen, de nagedachtenis van mr. Vening Mei nesz, oud-burgemeester van Amster dam, van wiens overlijden bericht was ingekomen. Ofschoon elders ge legenheid zal bestaan zijn verdiensten in het ware licht te stellen, achtte de voorzitter het gepast, reeds nu te ge wagen van zijn verdiensten voor Am sterdam en te getuigen dat hij reeds daarom niet voor niets heeft geleefd in de zaal waarin hij een eervolle plaats heeft ingenomen, eerst als raadslid en wethouder, later als bur- gemeeeter. Met Vening Meinesz ver dwijnt een van de stoere, krachtige figuren die men noode in aantal ziet verminderen, een man die door zijn krachtige overtuiging en zijn hoog staand karakter eerbied afdwong ook van den tegenstander; een man die het burgemeesterambt heeft hoogge houden en wiens naam steeds een eereplaats zal blijven innemen onder die der Amsterdamsche burgemeesters. De Raad hoorde de woorden van. den voorzitter staande aan. Bond van Ned. Onderwijzers. In de vergadering van gisteren werd de volgende motie van het hoofdbe stuur aangenomen „De algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers, kennis genomen hebbende van de vijandige uitingen in verschillende gemeenteraden en in de Tweede Ka mer, tegenover de opvatting van den Bond en zijn leden ten opzichte van de godsdienstige en politieke neutra liteit der openbare school, van mee ning dat het goede inzicht in de opvoe ding van het kind eischt, dat het gehou den wordt buiten de politieke en gods dienstige geschillen der volwassenen, van meening dat bovendien 't recht der minderheden vordert dat de open bare school neutraal zij, ook in staat kundig opzicht en dus geen propa ganda mag maken voor monarchale of anti-monarchale beginselen, van oordeel dat de onderwijzer als staats burger buiten de school de volle be schikking behoort te hebben over zijn politieke rechten, verklaart ten krach tigste te willen handhaven punt H van het program„Het openbaar onder wijs moet vrij zijn van godsdienstige en politieke dogma's en te zullen blijven ijveren voor de verwezenlij king daarvan." Te Amersfoort kwamen Dinsdag bijeen afgevaardigden van besturen van christelijke normaallessen in Ne- beide mannen maakte op Barbertje achter de deur, hebben wij in het vorige hoofdstuk gezien. De slotheer trok zijn grooten leunstoel dicht bij de ouderwetsche schrijftafel, en met een handgebaar noodigde hij Hubert tot plaatsnemen op een stoel tegenover zich. Eenige oogenblikken staarde de heer Von Beuren den jongen rechter peinzend aan toen begon hij „Wat ik u allereerst heb mede te deelen is een geheim aangaande mijn geslacht. Hier in de schrijftafel van mijn overleden vader sluimert het. Langen tijd heb ik niet geweten, dat er geheime vakken in dit oude meubel waren. Met moeite ben ik er achter ge komen, want het was een lastig werk, naar de geschreven aanwijzing van een stervende, die verborgen vakken te ontsluiten en hunne ge heimen te ontcijferen. Maar genoeg, het gelukte mij en hoor nu, wat ik onder anderen vond." De slotheer zweeg en opende het oude meubel, hij ging nu met een vinger langs een lijst, en tot zijn verbazing zag Hubert verscheidene deriand, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der christ. normaallessen te Leerdam. De heer C. de Vries, voorzitter van dat bestuur, leidde deze bijeenkomst. Na opening met psalmgezang en gebed, zette de heer De Vries het doel dezer samenkomst uiteen. Ondanks de chr. kweekscholen, die hier en daar verrijzen, zullen zeide hij, de normaallessen moeten blijven bestaan, ja, uitgebreid wor den, om in een noodzakelijke behoefte te voorzien. Zoo noodig, zullen ze ook tegenover de kweekscholen po sitie hebben te nemen. In elk geval zullen ze nog lang voor vele jeugdi gen het middel blijven, om in de chr. schooi als onderwijzer op te treden. Het kwam aan het bestuur der Leerdamsche normaallessen daar om zeer gewenscht voor, dat alle besturen van chr. normaallessen zich zouden vereenigen. De voorzitter deelde mee, dat 23 besturen van chr. normaallessen sympathie hadden betuigd met het uitgesproken doel. Slechts van éen bestuur was een schrijven ingeko men, inhoudende de mededeeling, dat het geen heil in dit streven zag. Voorgesteld werd nu, over te gaan tot het stichten van een Bond van besturen van chr. normaallessen. Met applaus werd daartoe besloten. De heer Emous, van Amsterdam, stelde voor, aan minister mr. Th. Heemskerk het volgende telegram te zenden„Vertegenwoordigers van chr. normaallessen, te Amersfoort vergaderd, danken Uwe Excellentie voor toegezegden meerderen steun en blijven U de belangen dezer in richtingen met vertrouwen aanbeve len." Met daverend applaus werd dit voorstel aangenomen. Vervolgens werd het reglement voor den nieuwen bond vastgesteld. Bestrijding der tuberculose. De centrale vereeniging tot bestrij ding der tuberculose heeft te Utrecht een algemeene vergadering gehouden. Aangenomen werd een voorstel om de begrooting van 1909, welke thans in ontvangsten en uitgaven sluit met f23.486, te wijzigen, zoodat de be grooting in ontvangsten en uitgaven sluit met f30,554.91. Vervolgens bracht dr. M. W. Pijn appel verslag uit over de 8ste inter- netionale conferentie van tuberculose bestrijding te Stockholm gehouden. Spr. gaf slechts eenige algemeene indrukken weer, zonder in bijzonder heden af te dalen en verwees voorts naar het officieele verslag dier con ferentie. Bij de rondvraag werd ook de vraag gedaan, of er niets aan gedaan werd, dat tuberculeuse kinderen, die deurtjes openvallen. In de geopende vakken bemerkte hij hoopen gemunt goud in rollen, kleine sierlijke doo- zen en verschillende papieren „De kleinodieën van de familie Von Beuren", zeide hij, naar de sier lijke doozen wijzende. Toen legde hij verscheidene, door ouderdom geel geworden, papieren voor zich op hét tafelkleed, alsof zij als bewijzen moesten dienen bij hetgeen hij verder zeggen zou, en vervolgde„Mijn grootvader was in Franschen dienst en de laatste gouverneur van de vesting Mont Royal op denTrabener berg, ten tijde dat het roofnest in het jaar 1698 werd verwoest. Dat de toenmalige bezetting van de vesting „ter eere" van den grooten Franschen koning plunderde in den Eifel en den Hunsrück en langs de Moezel, is genoeg bekend. Natuurlijk hield de heer gouverneur van Mont Royal een gedeelte van den buit voor zich zeiven. De inkomsten van zijn goe deren er bij gerekend had hij zoo een aardige som geld bijeengebracht en in een kelder verborgen. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1