De oude Uniform 23 December. No. 301. 47e Jaargang. 1909. in onze proeven vaaraan om l gaarne >.rtuigen. lame uit IAAT. ,acao leik. amende :rschei- ianden. e |rogis» larkt 2. VLISSINGSCHE Donderdag- prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIËN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. fj^T" Nieuwe Abonné's, uitge= zorsderd bij wekelijKsche be taling, ontvangen de dagelijKs verschijnende „VL.ISSÏNG SCHE COURANT" koste loos tot I Januari, Van Week ïof W@@k. De voormalige souverein van der, onafhankelijken Congo-staat, als ko ning van België een der langst gere geerd hebbende vorsten, is dus niet meer. Een wereldschokkende gebeur tenis is dat allerminst. Toch was Leo pold een merkwaardig man, die zijn stempel heeft gezet op de geschiede nis van zijn land,' want hij was een der grootste kooplieden van de we reld en het is voor een groot deel aan hem te danken, dat het kleine België in den wereldhandel een vijfde plaats bekleedt. De Congo-Staat was zijn schepping en tevens een goudmijn. Door Groot- Brittanje gedwongen, heeft hij dat onmetelijke gebied aan België ver kocht, maar op zoodanige wijze dat hij feitelijk de 'oeheerscher van dat Afrikaansche reuzengebied bleef; ont zaglijk zijn 's konings rijkdommen, waarvan de Congo-Staat wei het leeuwenaandeel zal hebben opge bracht; maar het overgroote deel van zijn vermogen moet zoodanig geplaatst zijn, dat het onttrekken wordt aan alle of van sommige zijner kinderen want het is in allerlei fondsen en maatschappijen op zoodanige wijze belegd, dat het niet uit te maken is, hoeveel er in die fondsen en onder nemingen door den koning en hoeveel door anderen is ingebracht. In het staatsrecht van de meeste constitutioneele landen, geldt het be ginsel„ie roi est mort; vive leroi" met andere woorden, het koninklijk gezag is geen oogenblik vacant. In België is het evenwel anders. De troonopvolger, prins Albert, is we! terstond tot den troon geroepen, maar hij treedt eerst als zoodanig op, wan neer hij in eene vereenigde zitting de beide Kamers der Staten-Generaal, den eed op de grondwet heeft afge legd. Bij ons zou in zoodanig geval de Raad van State tijdelijk het koninklijk gezag waarnemen. In België geschiedt dit door het ministerie, terwijl recht gesproken wordt „in naam van het Belgische volk door de in raadsver gadering vereenigde ministers." In de Belgische constitutie geldt de Salische wet, vrouwen zijn van de regeering uitgesloten,'s konings oudste neef, de veelbelovende prins Boude- wijn van Vlaanderen, overleed reeds in 1890. De oorzaak van zijn dood is nooit geheel opgehelderd. Vandaar dat de tweede zoon van 's konings 56.) o- De zon brandde de reizigers flink op de hoofden, en die brand moest natuurlijk gebluscht worden. Zoo doende was de kruik bij elke lan ding tot den laatsten drup geledigd en moest weer worden gevuld voor die vulling werd steeds de grootste zorg gedragen. Toen dan eindelijk het schip te Keulen was aangekomen, werd het nachtkwartier betrokken in „den Zwarten Beer", een gerenommeerd logement voor voerlieden en reizend kermisvolk. Doch daar trof baas Gorgel een groot ongeluk; plotseling was „de acteur" verdwenen en met hem de jongste dochter, en bovendien de beste en mooiste tooneelcostumes. Zij waren gevlucht en alle nasporin gen bleven vruchteloos. broeder, ook een neef dus, hem op volgt, een zeer populair vorst en die toch uitmuntend de kunst verstond om naar ooms pijpen te dansen. In Turkije is weer eens een dreigend conflict tusschen de regeering en de kamer, waar de Jong-Turken geheel de baas zijn, bezworen, door liet aan nemen eener motie van vertrouwen. Het zou inderdaad ook voor Turkije te betreuren zijn geweest, wanneer men het vertrouwen had ontzegd aan personen, die allen waarborg schen ken dat zij de binnenlandsche orga nisatie van het rijk willen versterken en zijn aanzien bij het buitenland ver hoogen, te meer nu de quaestie van Kreta weder al de aandacht der Turk sche patriotten vordertwant de be trekkingen met de mogendheden schij nen in dit opzicht van teederen aard te zijn geworden. Alle vier de mo gendheden, die de rol van voogden vervuilen, hebben aan de Turksche regeering te kennen gegeven, dat men het oogenblik zeer ongelegen achtte om over de positie van het eiland te onderhandelen. Turkije schenkt overi gens klaren wijnhet wil Kreta in zekere mate van zelfbestuur schenken, mits het bij het Turksche rijk verblijve. De mogendheden zitten daarmee in verlegenheid. Langzamerhand toch is het een historisch feit geworden, dat Kreta, onder toezicht der mogendhe den, naar inlijving bij het koninkrijk Griekenland woidt gevoerd en met dat historisch feit wil Turkije breken. Eigenlijk is dat feit door Turkije nooit erkendmaar vroeger was er geen sprake van een verjongd en sterk Turkije; men meende dat de zieke man niet meer beter zou worden en toch heeft dit wonder plaats gehad. De Porte laat de zaak dan ook niet rusten, maar besloot om nieuwe stap pen bij de mogendheden te doen. De steen rolt. 's in Spanje zijn de verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden. Het is daar te lande gebruikelijk om minder te letten op locale belangen en ge schiktheid maar vooral op politieke kleur. Een slechte gewoonte, dunkt onste meer daar de regeering door hare ambtenaren al het mogelijke doet om de mannen van haar kleur te doen zegevieren. De verkiezingen zijn voor het nieuwe, liberale kabinet Moret niet ongunstig geweest, in de groote ste den hebben evenwel de republikeinen en socialisten belangrijke voordeelen behaald. Wij herinneren er aan, dat deze verkiezingen hebben plaats gehad volgens de nieuwe wet, die het stem- (a) Dj eenige zoon van ltoning Leopold ie reeds in 1169 als 9 jarige knaap overleden. Met de groote voorstellingen was het nu afgeioopenmet hun vieren en zonder costumes konden zij geen heldenstukken, geen gruwzame treur spelen meer opvoeren. Slechts grap pen, posten en komische ballets waren nog mogelijk. Het zou echter nog erger worden voor den armen theater-directeur en zijn wederhelft, ook de komische ballets zouden onmogelijk worden. In haar gedachten kon de moeder afscheid nemen van „den acteur", door hem hartgrondig te verwenschen, haar oudste dochter was in eene andere gemoedsgesteldheid. Zij kon dit verlies niet verdragen, haar eenige gedachte was „hem na Den volgenden morgen ontbrak ook zij in den familiekring. „Zij is hem nageloopen", riep de moeder, in wier hart woede en smart om den voorrang streden. „Om hem heeft zij ons verlaten." Nu was alles uit, alle vertooningen waren nu onmogelijk, en de ellende grijnsde de arme komedianten aan. Maar de vrouw beteugelde weldra haar geweldige smart en vertoonde zich toen in al haar grootheid, Zij TELEFOONNUMMER 10. ■BBaBWBMB— men, op straffe van boete, verplich tend stelt. Over Spanje sprekende denkt men natuurlijk onmiddellijk aan Marokko en nu za! men ziGi herinneren, dat de Duitsche ministers in de vorige week bij hunne redevoeringen in den Rijksdag, zeer gematigd en zelfs zeer welwillend gesproken hebben over de betrekkingen met de Fransche repu bliek. Men zou zeggen het kan niet betermaar neen, de Duitsche geld mannen willen daar niets van weien en vooral heeft het de ergernis op gewekt, dat de regeering het geschil tusschen de Fransche en Duitsche kapitalistengroep, die de schatten van den bodem van Marokko willen exploileeren, geschikt heeft verklaard om uitgemaakt te worden door een scheidsgerecht. Een rijk patriot be weert dat hij van den ex-Sultan Ab dul Azis kostbare mijticoncessies heeft gekregen, die hem nimmer kunnen worden betwist en hij trekt op bui tensporige wijze tegen de regeering te velde. Men ziet er alweer uit dat het in hoofdzaak de economische belangen zijn, die de politiek be- heerschenmaar zeker is het, dat het behoud van de goede betrekkin gen tusschen twee groote volken, vrij wat meer waard is dan de gevulde brandkasten van eenige millionairs en het is dus te hopen dat de re geering zich door het marktgeschreeuw niet van den goeden weg zal iaten afbrengen. Hs in de Oostenrijksc'ie Kamer is het weer heelemaal mis.De Tjechen zijn erg boos over de wettelijke begunstiging' van de Duitsche taal in de Oostenrijksche kroonlanden en willen daarom de regeering tot het uiterste dwarsdrij- ven, door te maken dat er feitelijk niets tot stand komt. Zij doen niets anders dan moties indienen over de meest onbeduidende zaken, waarover dan tot in het oneindige wordt debatteerd. Men laat de heeren kalm hun gang gaan en wil ze laten door spreken tot ze het zelf moe worden maar de mogelijkheid bestaat ook de regeering de Kamer zal ontbinden en dan kan zij, krachtens zeker ar tikel der grondwet, de begrooting en andere dringende zaken voorioopig vaststellen. De keizer is er tegen maar men zal er hem wel toe dwingen. Laat ons ten slotte nog even het reisje naar Nicagarua, dat land van belofte mee maken. Werkelijk is een Amerikaansche kruiser, met ze venhonderd mariniers aan boord, naar de landengte van Panama getogen. Vandaar zal men zoo noodig tegen den dwergstaat optredenmaar het schijnt dat de lui van Nicaragua flbonnements-flduarfentiën op zeer uoordeeiige uooriuaarden had haar brein gepijnigd om uit komst te vinden, en eindelijk zeide zij half mompelend „Ja, de poppen kast Hans Gorgel had het toch gehoord, en wist nu wat hem te doen stond. Hij zou de poppenkast vertoonen, hij zou „Jan Klaassen" spelen en de slaaf van zijn vrouw worden. Want bij de poppenkast was zijn vrouw de hoofdpersoon en wist zich ais zoodanig te doen geiden. Voordat zij kinderen hadden en meer in het groot begonnen te werken, hadden zij met een poppenkast den kost verdiend en die tijd was Hans Gor gel zwaar genoeg gevallen. Nadat zij een grootere tent hadden aangeschaft en Gorgel niet zoo hard behoefde mee te werken met het grootere per soneel, kwam de gejaagde man in betere omstandigheden, daar zijn vrouw niet meer zoo den baas over hem kon spelen. Zou hij nu weer dat leven van pantoffelheld begin nen Hij wist wat hem te doen stond, in alle stilte poetste hij de plaat, evenals zijn dochters en „de acteur", doch hij ging heen met een vast doelWenz voorioopig .zelf wel in staat zijn om den president te verjagen. De op stand neemt in omvang toe eri de omwenteling zai het waarschijnlijk winnen, in welk gevai dit zaakje wel tot genoegen van oom Sam zal af- loopen, als er tenminste niets anders achter steekt. "BTnWEWLAWDT' Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken werd, na verwerping, met 35 tegen 33 stemmen van het amende ment-Bos, waarover Maandagavond de stemmen staakten, door goedkeu ring van den begrootingspost besloten tot oprichting en instandhouding van een Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk. Bij het algemeen debat over de afdeeling lager onderwijs werd van verschillende zijden besproken de verhouding tusschen het openbare en het bijzondere onderwijs en aange drongen op verbetering van het on derwijs door betere opleiding van onderwijzers, uitbreiding der kweek scholen, enz. De heer Blum dankte den minister warm voor zijn onomwonden ver klaring dat hij spoedig na het inko men van het rapport der ineenscha- kelingscommissie voorstellen zal in dienen tot reorganisatie van het lager onderwijs. Spr. maakt in dit verband zijn excuus aan den minister voor zijn uitlating enkele dagen geleden. Hij. acht den minister hoog en had niet de bedoeling hem te kwetsen. De voorzitter verzocht den spreker nu niet weder op die oude geschie denis terug te komen. Onderwijszaken zijn hier aan de orde en de tijd laat niet toe er iets anders bij te halen. De heer Blum betoogde nader dat zoolang het rapport der ineenschake- lingcommissie niet is ingekomen, op onderwijsgebied niets tot stand kan komen. Wat aangaat de schoolpaieizen voor 1000 leerlingen, door den heer Ter Laan aangeprezen, deze zijn te ontzent niet mogelijk daar hier slechts scholen met ten hoogste 600 leer lingen zijn toegelaten, in het buiten land bestaat geen splitsing omdat daar van oudsher op die scholen ouderwijs in den godsdienst en de bijbelsche geschiedenis wordt gege ven. Had men dit hier ook gedaan, dan hadden wij onze vrije scholen niet behoeven op te richten. Spr. be handelde -nog enkele speciale punten. Hij acht niet gemotiveerd het ver- hoogen van art. 172 met f 8400. Spr. acht hierbij een beginsel be trokken. Het is wenschelijk dat naast de kweekelingen op de Rijkskweek scholen, die beurzen hebben, ook personen aldaar kunnen worden op Nadat zij in „den Zwarten Beer" hun intrek hadden genomen, ont waakte de vrouw den derden mor gen en was alleen. Haar man was ook verdwenen, en voor goed weg. Dat begreep zij wel, toen ook de oude poppen verdwenen waren, waarmee de poppenkast moest ver toond worden. Niets was haar over gebleven dan het geraamte van de tent en de slechtste lappen zeildoek. Maar de vrouw liet den moed niet zakken, hoe zwaar zij ook getroffen werd door de slagen van het nood lot. Er bleven haar nog bonte lap pen en iompen genoeg over om nieuwe poppen te maken. Een ge schikte handlanger om voor Jan Klaassen te spelen zou zij in de groote stad Keulen wel vinden alleen zou het moeite kosten hem te onderrichten in de kunst. Het duurde echter niet iang, of de tent en de poppen waren gereed en daar stond zij als van ouds voor de tent en verkondigde aan het publiek, dat dagelijks twee groote voorstellingen zouden gegeven worden met geheel nieuwe grappen. Haar zaken gingen goed. Van haar man en van haar geleid die zelf betalen. Het is van gewicht dat ook uit de gegoede stan den onderwijzers kunnen voortkomen. De kweekschoolopleiding is thans te kostbaar en daarom kan dit instituut niet dezelfde vlucht nemen als in het buitenland het geval is. Spr. zal geen amendement indienen, maar de mi nister deeie voortaan jaarlijks mede hoeveel beurzen er gegeven worden aan de Rijkskweekscholen. Spr. zeide thans een enkel woord over de Rijksnormaallessen. Spr. is daar geen groot voorstander van, maar zoolang zij er zijn, moeten zij zoo goed mogelijk zijn ingericht. Tegen verplaatsing van de Rijksnormaal lessen van Middelburg naar Vlissin- gen heeft spr, veel bezwaren. Hij acht dit een gewaagde onderneming. Voorioopig althans behoorde de mi nister hiervan af te zien. Ten slotte dankte spr. den minister voor zijn opvatting van art. 53 der Lager-Onderwijswet in de memorie van antwoord ontwikkeld. Hofberichten. Om 11 u. 49 is Prins Hendrik, ver gezeld van graaf Schimmeipeninck en luitenant ter zee Biji de Vroe gis teren te Brussel aangekomen. Aan het station waren aanwezig om den hoogen gast te verwelkomen Prins Albert, vergezeld door commandant de Moor, generaal Seliier, de Mo- ramville en kommandant d'Outrepont, die Prins Hendrik tijdens zijn verblijf zijn toegevoegd. Onze gezant jlir. Van de Staal en consul Rus wachtten de hooge bezoekers eveneens, ter wijl de secretaris jhr. Melville de hooge bezoekers tot de grenzen tegemoet was gegaan. De ontvangst was allerhartelijkst. De beide Prinsen gingen samen onder kreten van „Leve onze Prins, leve Prins Albert" naar de rijtuigen, die de hooge gasten naar het paleis brachten. („Vad.") Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. De dezer dagen aangekondigde huldiging van jhr. mr. A. F. de Sa vornin Lohman door de Groninger geestverwanten, zai plaats hebben op Vrijdag 21 januari a.s. De samen komst zal een intiem karakter dragen, en is alleen voor geestverwanten van den staatsman toegankelijk. (Ned.) Nationale Huisviijt-tentoonstelling. Naar wij vernemen heeft het be stuur der Nationale tentoonstelling voor Huisvlijtt die in den zomer van 1910 te Scheveningen zal worden gehouden, besloten nevens de gewone inzenders van enkele voorwerken, ook, maar slechts in zeer beperkt aantal, stands toe te laten van firma's of ondernemingen, in het bijzonder van die, welke eenig verband houden, beide ontaarde dochters hoorde zij nooit iets, maar zij troostte zich met de gedachte, dat het publiek en de nieuwe „jan Klaassen" haar trouw bleven. Hans Gorgel richtte zijn schreden naar de Moezel. Den hoofdweg volgde hij niet; hij zocht den Eifel, die was stiller en voor hem veiliger. Hier behoefde hij niet te vreezen, dat zijn vrouw hem zou inhalen, of dat hij zijn zwervende dochters zou ontmoeten. Het plan, dat hij ontwor pen had, kon slechts uitgevoerd worden, wanneer hij niet belemmerd werd in zijn doen en laten. Naar Trarbach wilde hij gaan, en dan naar Beurenhof. Hij wilde zijn vroe- geren kameraad voorzichtig naderen. Wenz had zich zoo hoog opgewerkt en nu wilde hij hem niet verraden, niet naar de laagte trekken, o neen, volstrekt niet maar wel wilde hij zich goed laten, betalen voor zijn zwijgen, (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1