De oude Uniform Woensdag 22 December. Feuilleton, No. 300. 1909. BINNENLAND. f 16.40 1.05 19.- 1.25 19.- 1.25 1.10 2.20 1.80 1.70 1.45 1.10 zijn wij Co. 125. nst. [t.v. 7.55 2.45 50 8.50 de an- m. 8,50 orssele en jgate 15 idags ten ite wach- 47e Jaargang. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fwemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij wekeljjKsche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING= SCHE COURANT" koste, loos tot 1 Januari. Tweede Kamer. Gisteren is het algemeen debat over de begrooting voor oorlog aange vangen. De heer Ter Laan critiseerde 's ministers plannen tot uitbreiding van de jaarlijksche lichting en oordeelde dat de minister meer militaristisch is dan zijn voorgangers. Hij achtte de richting, waarin deze wil gaan, ver derfelijk. De sociaal-democraten overwegen het indienen van een motie zooais destijds door den heer Talma werd voorgesteld om na te gaan de beste ding van gelden voor militaire doel einden. Gisterenavond werd de beraadsla ging voortgezet over hoofdstuk bin- nenlandsche zaken. Bij art. 152 (subsidieën aan inrich tingen voor handelsonderwijs) drong de heer De Kanter er op aan, de subsidie aan handelsscholen niet lan ger afhankelijk te stellen van een bijdrage der provincie. De heer Van Asch van Wijck drong er op aan, om een commissie te be noemen, ten einde in zake de subsi- dieering der handelsscholen tot een heid te komen door het geheele rijk. De heer Ter Laan bepleitte eenheid van stelsel op het gebied der steno graphic, terwijl de heer De Savornin Lohman meende, dat men de zaak der stenographic vrij moest laten, omdat met verschillende systemen goede resultaten worden bereikt. De minister van binnenlandsche zaken wees^ op de moeilijkheid, om rif zake het verleenen van subsidie uitzondering te maken. Laat het rijk den eisch van bijdrage van de pro vincie los, dan wordt de provincie uitgeschakeld. Over de eenheid van stelsel van stenographic wilde de mi nister geen gevoelen uitspreken. Bij den post subsidiën aan scholen voor bepaalde vakken pleitte de heer Van Asch van Wiik voor oprichting van een vakschool voor heilgymna stiek en massage door een rijkssub sidie. De heer Bos betoogde, dat men particuliere vereenigingen, welke be paalde vakscholen oprichten, moet steunen, maar geen rijksscholen moet oprichten. Daarom achtte spr. de op richting van een rijksschool voor leer looiers en schoenmakers te Waalwijk een zeer verkeerd precedent. Met den heer Hubrecht stelde de 55.) „Ik zou het niet langer uitgehouden hebben zonder mij bloot te geven of te verraden. Maar het gaat goed, nu kan ik gerust zijn." Met een grijnslach op het beenige gelaat stond hij op en keek door de vensters, terwijl hij mompelde „Ik moet eens zien, of de kinderen het met elkaar kunnen vinden. Ha ha, ik moet eens weten, of de zaak bij deze samenkomst vordert." En op zijn stok steunende, sloop hij lang zaam uit den salon den tuin in, waar de gebukte gestalte spoedig tusschen de groene struiken verdween. TWINTIGSTE hOOFDSTUK. Ammi had haar lievelingsplekje opgezocht en zat daar op de steenen bank, beschut door wilde rozenstrui ken en tallooze zoetgeurende bloe heer Bos een amendement voor, om aan art. 156 toe te voegen een litteraat: subsidie voor een schoenmakers- en leerlooiersschool te Waalwijk f 10.000. Dan kon de minister zich in verbin ding stellen met de bonden van schoen makers en leerlooiers, om te komen tot oprichting van deze school. De heer Loeff begreep dit amen dement niet. Het is noodig, dat er een vakschool komt en aan het beginsel, door den heer Bos verdedigd, mag de school te Waalwijk niet worden op geofferd. De gemeente geeft f 40.000, dus de stoot is gegeven door het particulier initiatief. De heer Ter Laan bestreed de the orie van den lieer Bos, betoogde, dat een rijksschool beter aan het doel zal beantwoorden. Een bijzondere school wordt te veel ingericht naar plaatse lijke behoeften. Tegen een subsidie voor een vakschool voor massage, had spr. geen bezwaar. Thans Ioopen honderden kwakzalvers rond, die een kind kunnen verknoeien. De minister kan een vakschool voor massage niet ondersteunen, zonder advies van de medische wereld te hebben ingewonnen. Hij zou geen rijksschool te Waalwijk hebben voor gesteld, als op andere wijze de zaak mogelijk was geweest. De minister ziet geen anderen weg om de school tot stand te doen komen en wijst er op, dat de gemeente Waalwijk f 40.000 bijdraagt in de kosten voor den bouw. De motie achtte de minister een geldbrief zonder adres. In principe heeft het amendement 's ministers sympathie, maar deze rijksschool is onvermijdelijk. De stemmen over het amendement- Bos staakten (29 tegen 29), mitsdien zal een nieuwe stemming worden gehouden. Hofberichten. Aangezien het Hof wegens het overlijden van den koning der Belgen voor 14 dagen den rouw heeft aan genomen en die rouw dus 2 Januari eindigt, zal het gala-bal ten Hove, dat aanvankelijk in een raout ver anderd was, op de gewone wijze doorgaan. Prins Hendrik, die gisteravond laat in de stad kwam, verlaat heden weer de residentie, teneinde H. M. de Ko ningin a.s. Woensdag bij de begra fenis van koning Leopold te verte genwoordigen. Militaire berichten. Bij gebrek aan logiesruimte in de kazernes tijdens de opkomst der lichtingen voor herhalingsoefeningen heeft, naar het „Hbld." meldt, de minister van oorlog bepaald, dat dit jaar bij wijze van proef bij de infan terie en bij de vesting-artillerie aan de verlofgangers van de landweer en men. In de eenzaamheid trachtte zij haar onrustig kloppend hart tot kalmte te brengen. Hubert in het kasteelbij den slotheer, die zoo lang menschenschuw was geweest. Het was een wonderEn waarom zou er nog niet een tweede wonder gebeuren Een inwendige stem fluisterde haar verleidelijk toe, dat zij hem hier in den tuin zou spreken. Zij hoopte, doch het volgende oogen- blik vreesde zij weer voor teleurstel ling, terwijl haar hart gejaagd bleef kloppen. De wind speelde met haar lokken en bracht zoete geuren aan hoe natuurlijk, dat zij zich geheel aan hare droomen o'vergaf, droomen van liefde en geluk. Plotseling schrikte zij op, een stem riep haar naam 1 Dat was zijn stem. Zij sprong op en daar stond Hubert voor haar 1 Zij had een voor gevoel gehad, dat hij komen zou, maar nu hij daar stond, ontstelde zij toch. „Ammi", fluisterde hij en greep haar hand. Een oogenblik zagen zij elkaar in de oogen en toen sprak hij: „Ammi, nu kom ik niet heimelijk als een dief in den nacht, maar bij helderen zonneschijn. Uw pleegvader TELEFOONNUMMER 10. flbonnemsnfs-ftduertentiën op zeer uoordeelige ooorutaarden aan die van de militie, voor zoover deze laatsten voor de derde (laatste) maal voor herhalingsoefeningen on der de wapenen zullen komen, als mede aan de milicien-sergeanten der lichting 1909, voor zoover zij zulks zullen verlangen, kan worden ver gund, om buiten de kazerne te over nachten, mits "hunne woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoens plaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daar door invloed wordt geoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, tengevolge van buiten deze opgedane vermoeienis. Bond van Handels- en Kantoor bedienden. De Nationale Bond van Hatidels- en Kantoorbedienden „Mercurius" hield Zondag te 's Gravenhage een buitengewone bonds-vergadering hoofdzakelijk ter behandeling van voorstellen aan het bondsbestuur in zake de invoering eener verzekering van de leden tegen de geldelijke ge volgen van werkloosheid. Na langdu rige besprekingen werden deze voor stellen met bijna algemeene stemmen aangenomen. Deze voorstellen komen in hoofdzaak hierop neer. Ingesteld wordt een afzonderlijk fonds, onder beheer van het bestuur. Alle leden zijn verplicht in het fonds deel te nemen, naar eigen keuze, volgens een der drie klassen. Te weten: klasse 1, jaarlijksche bijdrage f 2, uitkeering in geval van werkloosheid f 0.50 per dag. Klasse 2 bijdrage f 4, uitkeering f 1. Voorgesteld werd verder den ver zekeringsmaatregel te doen ingaan 1 lanuari 1910, echter met dien ver stande, dat geen uitkeering zal plaats hebben voor 1 Januari 1911, terwijl nimmer uitkeering zal geschieden aan hen, die minder dan een jaar lid van den bond zijn. Verder heeft geen uitkeering plaats gedurende de eerste 14 dagen van werkeloosheid, noch in geval van werkeloosheid, welke het gevolg is van werkstaking, uitsluiting, inva liditeit, ouderdom, ziekte, ongeval of werk te zoeken. Een lid kan hoogstens gedurende 90 dagen in een 12maan- delijksch tijdvak uitkeering genieten. VI m M BP DEN ÏM. Beleefdheid is een artikel, dat men te Parijs niet slechts in de groote wereld, maar zelfs onder de zakken rollers aantreft. Dit bleek dezer dagen, toen aan een bezoeker van een kof fiehuis een portemonnaie werd ont futseld, of juister de inhoud daarvan, zijnde het niet onaardig bedrag van vierhonderd gulden; de portemonnaie zelf had de vriendelijke zakkenroller, na den buit bemachtigd te hebben, heeft mij verlof gegeven om u hier te zoeken, hij spoorde mij zelfs aan. Mag ik bij u blijven Met een blik vol innige liefde keek zij hem aan en antwoordde„Wel natuurlijk nrag u dat 1 Aan u heb ik de eerste vreugde in mijn eenzaam leven te danken. Ge hebt een wonder gewerkt aan den man, van wien nog altijd mijn toekomst afhangt. Daarom is mijn hart met dankbaarheid ver vuld daarom zijt ge mij hartelijk welkom 1" „Is het alleen dankbaarheid, die uw hart vervult vroeg Hubert met een teederen blik, terwijl hij een arm om haar middel sloeg. „In mijn hart leeft een ander gevoel voor het lieve Doornroosje, dat ik hier in den nacht heb gekust. Sedert droomde ik van liefde en gelukzou dat slechts een ijdele droom geweest zijn, Ammi „Neen, neen", antwoordde zij op vasten toon, „die droom is werkelijk heid geworden. De doornen, die mij omringden en mij van de buitenwe reld afsloten, hebt gij doorgewor steld, de betoovering is geweken, Doornroosje is verlost 1" En toege vende aan haar liefde, omhelsde zij weer in den zak van den beroofde gestopt. Dit was zeker wel het top punt van ja, van beleefdheid, van handigheid, van zekere nauwgezetheid, en van nog wel meer prijzenswaardige eigenschappen of hoedanigheden. Beleefd was ook een Hollander, tijdelijk te Parijs verblijf houdende, luisterende naar den naam Zeppelin. Ijverige journalisten, gewaar worden de, dat die naam op de vreemdelin- genlijst van een Parijsch hotel voor kwam en meenende, dat de drager er van de bekende iuchtgraaf was, gingen dadelijk op hem af om hem te interviewen. Zeppelin, een eerzaam graanhandelaar, was de beleefdheid zelf; hij hoorde de heeren welwillend aan en liet zich met komischen ernst uithooren. Hij eindigde echter zijn verklaringen met de mededeeling, dat-ie liever met de voeten stevig op de aarde bleef, en met zich bekend te maken, 't Was een teleurstelling voor de heeren, dat zij den „echten" Zeppelin niet hadden gesnapt (die, zooals spoedig bleek, in 't ziekenhuis te Stuttgart een welgeslaagde operatie aan den hals had ondergaan), maar toch namen zij in een prettige stem ming afscheid en konden ook tevreden zijn, daar zij niet zonder „stof" terug keerden. 'tWas dus een vergissing, en ver gissen is menschelijk, zooals het spreekwoord zegt. Niemand, hoe volmaakt en accuraat ook, blijft daar geheel vrij van. Den binnenportier aan het rijkskrankzinnigen gesticht te Medemblik, die deze week zijn 25 jarige dienstvervulling herdacht werd door de directie hulde gebracht, omdat hij altoos trouw op zijn post was geweest. Bij de aanbieding van een gouden horloge sprak de geneesheer directeur o. a.„Stipt waart gij altoos, in die 25 jaar hebt gij nooit een halve minuut te vroeg of te laat ge beld, het sein voor het eten of ont waken, enz." De jubilaris had na tuurlijk schik van dat welverdiende pluimpje. Maar wat gebeurde een paar dagen later, tot groote vroolijk- lijkheid van de bevolking van het gesticht In plaats van te half acht, werd te 7 uur precies door den binnenportier het oogenblik voor het avondeten aangegeven. Nu vergiste hij zich dan eens 1 Hij begreep zelf niet, hoe het mogelijk was. Men vergaf het hem evenwel gaarne en er werd hartelijk om gelachen Een dame in de residentie vergiste zich wel niet, maar werd toch niet begrepen. Zij zat in een bijwagen van de tramlijn 3. „En u dame vroeg de conducteur. Dame ,,'n rrtour, as jeblieft conducteur." De conducteur, die „retour" verstaat, scheurt zoo'n oversrapkaartje van zijn boekje en reikt dit de dame over, doch deze weigert het te aanvaarden „U hebt hem. „Verlost en voor altijd de mijne 1" juichte Hubert en hij kuste haar keer op keer. Een lange poos zaten zij hand in hand op de steenen bank en spraken van hun liefde en van de toekomst. Geluk en vrede was in hunne harten, geluk en vrede heerschte rondom hen. Neen, toch niet 1 De sombere slotheer was onbemerkt genaderd en een enkele blik was hem genoeg. Haha 1 het plats, dat hij tot zijn eigen behoud had gesmeed, was volkomen gelukt. De arme, kortzichtige dwaas 1 „Hij is in mijn netten gevangen", mompelde hij verheugd. „Hij zal doen, wat ik van hem verlang." Onopgemerkt keerde hij naar het kasteel terug om in den salon te zijn, als de heer rechter hem ten af scheid de hand zou komen drukken. De gelukkige jongelieden bleven echter nog lang op de plaats, waar hunne harten elkander gevonden had den. XXIe HOOFDSTUK. Hans Gorgel en de zijnen waren me zeker verkeerd verstaan, conduc teur, ik vroeg een kaartje voor één rijtoer." Zulke deftig doende men- schen zou men soms willen wegkijken. Van een anderen portier, in een hotel te Dresden, wordt iets van min der aangenamen aard gemeld. Ook hij vergiste zich en die vergissing komt hem duur te staan. 1 lij liet aan den Russischen vorst Kotschubey, die in het hotel gelogeerd was, spotbla den lezen, waarin de vorst werd ge hoond. Deze, daarover in toorn ont stoken, ranselde het portiertje af en gaf hem eenige welgemikte schoppen bovendien. Een proces was hiervan het gevolg en de vorst werd veroor deeld tot een boete van 1000 mark en betaling eener schadevergoeding van 50.000 mark. De portier was na tuurlijk in de wolken met dit buiten kansje, maar helaas, het geluk was zijn verderf. In een gemoedelijke stemming verhaalde hij aan enkele vrienden van de mishandelingen en liet doorschemeren, dat hij den vorst met opzet die spotbladen had gege ven om hem woedend te maken, en dat hij volstrekt niet bewusteloos door de slagen en schoppen was geweest, maar zich slechts zoo ge houden had. Toevallig hoorden dat een paar Russen, die in de nabijheid waren, zij verrieden den man bij den Russischen consul en de rechter trok het vonnis in de listige portier kreeg niemendal. Iemand te Meerosen, in Limburg, liep ook in de val, maar deze historie was van onschuldigen en zelfs ver makelijken aard. De man is een dui- venliefhebber en hem werd verteld, dat te Susteren een tentoonstelling zou plaats hebben van deze diertjes. Hij er heen met een mooie expositie duif. Te S. aangekomen, informeerde hij bij den chef van het expositie- lokaal. Deze wist van niets en kon den man verzekeren, dat er van een tentoonstelling geen sprake was. De „exposant", teleurgesteld, bleef eenige uren aan het station, om met den eerstvolgenden trein weer huiswaarts te keeren. Intusschen vernam hij, dat de tentoonstelling reeds was gehou den en precies een jaar geleden, op denzelfden datum. Was de goeie man dus beetgenomen Neen, 't was zonder ondeugend opzet geweest, dat men hem hadingelicht. Men had een programma gezien van de ge houden expositie, maar niet op het jaartal, alleen op den datum, gelet. Zoo maakte, men den duivenliefheb- ber onbewust wat wijs. Piet keek wat „beteuterd", toen hij met zijn duifje in zijn woonplaats weer arri veerde, doch lachte ten slotte harte lijk mee. Een nog wonderlijker verhaal, met een tragisch begin, maar gelukkig slot, komt uit Amerika. In 't voorjaar van in Keulen aangekomen, maar de reis had'langer geduurd dan zij verwacht hadden. Schipper Göbels was een echte liefhebber van een glas wijn, evenals de komediant. De reis door het wijnland had de brave schipper zich ten nutte gemaakt om de wijn soorten van de verschillende plaatsen te proeven, en Hans Gorgel had hem daarbij eerlijk geholpen. Waar de wijn goed smaakte, bleef men langer nu was het druivensap nergens be paald slecht, en daarom werd overal aangelegd en zoo lang mogelijk ver toefd, De „acteur", een verloopen student, had zich bij hen aangesloten en deze drie heeren werden bijna overtroffen door drie dames, die ook veel van een glas wijn hielden. Het waren de drie tooneelspeelsters, de vrouw van Hans Gorgel en haar dochters, die knapjes konden drin ken. Zoodoende duurde de reis wel wat lang, maar het ging er vroolijk toe. Achter het vaartuig was een groote kruik gehangen. Het Moezel water hield den wijn daarin koel. (Wordt vervolgd),

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1