De oude Uniform 21 December. Feuilleton. No. 299. 47e Jaargang. 1909. Dinsdag' BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij wefcelijKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste loos tot 1 Januari. Tweede Kamer. Zaterdag werd de behandeling van hoofdstuk binneniandsche zaken, af- deeling middelbaar onderwijs, voort gezet. De minister antwoordde aan den heer Smeenge, dat zoolang het vak onderwijs niet wettelijk is geregeld, de leeraren der ambachtsscholen niet kunnen worden opgenomen in het rijkspensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Wel verklaarde de mi nister in zijn antwoord aan den heer Ter Laan, die in afwachting dier re geling aan de rijkssubsidie voor am bachtsscholen de verplichting tot leeraarspensioneering wilde verbinden, te zullen overwegen in hoeverre in dit opzicht eenige pressie is uitge oefend. De heer Bos opperde bedenkingen tegen het toevoegen van een ambte naar aan den inspecteur van het vak onderwijs. Hij vreesde daarvan, dat men den weg op zou gaan van cen traliseering der leiding van het vak onderwijs in één inspectie. Schiet de kracht van den inspecteur tekort, dan moet men naast hem een tweeden inspecteur aanstellen. De heer De Visser was principieel hiertegen en verdedigde het stelsel, dat de zaak van het vakonderwijs-in één hand moet berusten. De heer Van Wijnbergen plaatste zich in deze quaestie op het stand punt der regeering, dat thans niet, met een wettelijke regeling van het vakonderwijs in het uitzicht, het oogen- blik geschikt is om de vraag op te lossen of er een of meer inspecties moeten zijn. De minister, zich hierbij aansluiten de, merkte echter aan den heer Bos op, dat, lettende op de bevredigende resultaten, verkregen onder den tegen- woordigen toestand, nu er één inspec teur is, uit die opgedane ervaring niet kan worden afgeleid, dat van stelsel moet worden veranderd en dus split sing van inspectie is te overwegen.Ook bij het lager onderwijs is een groote centralisatie. Wel zijn er drie in specteurs, maar dit komt wegens den veeiomvattenden arbeid, eigenlijk be staat bij het lager onderwijs een ge splitste centralisatie. De heer De Geer betoogde 's mi nisters stelsel van subsidieering van H. B. Scholen door het rijk verschil lende gebreken heeft en niet gelijk matig werkt door niet te letten op 54.) o— Deze was zeer ontroerd en durfde nauwelijks verder spreken uit vrees, den rechter verder op het spoor te brengen. Om bij Hubert allen twijfel weg te nemen, zeide hij„Maar bij het lijk heeft men toch mantel en hoed van den visscher gevonden 1" „In den grond der zaak bewijst dat niets", zei Hubert ernstig. „Hoed en mantel kunnen den visscher ont stolen zijn, de dader kan er zich van bediend hebben, ten eerste om door zijn slachtoffer niet herkend te wor den ten tweede om de verden king op een ander te werpen." „A-ah riep de slotheer ontsteld uit. Hubert vatte dien kreet van ont steltenis op als een bewijs van in stemming en vroeg „Dus gelooft u ook, dat een andere verklaring mo- flbonnements-Aduerfenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden het aantal forensen. Het best ware öf die gemeentelijke H. B. Scholen door het rijk over te nemen of door wetswijzing de buitengemeenten te verplichten tot eene bijdrage voorde buitenleerlingen, desnoods met scha deloosstelling van het rijk aan die buitengemeenten. Wel zal men er onder de bestaande omstandigheden in kleine gemeenten er eerder toe komen om bijzondere H. B. Scholen te stichten, maar 't lag, volgens spr., niet op den weg van de regeering om op die wijze de oprichting van dergelijke bijzondere scholen te be vorderen. De heer Brummelkamp was ook voor het opleggen der verplichting op de buitengemeenten tot bijdragen met schadeloosstelling door het rijk. De heer Bos opmerkende, dat in vele gevallen een gemeentelijke hoo- gere Burgerschool niet slechts is een gemeentebelang maar voorziet in het belang van een geheele streek, wenschte, dat van regeeringswege de buitengemeenten uil welke leerlingen een gemeentelijke H. B. S. elders be zoeken, verplicht worden een over eenkomst te sluiten betreffende het onderhoud van bedoelde school. De betaling zou geregeld kunnen worden naar koslenden prijs per leerling na aftrek van het rijkssubsidiebedrag. De buitengemeenten zouden de bijdragen op de ouders kunnen verhalen. De heer Roodhyzen opperde ver schillende bedenkingen, tegen bedoeld stelselde beste oplossing is, dat het rijk bijspringt. De minister was er tegen om als voorwaarde voor subsidie vorplichting tot kostelooze toelating te verbin den. Wel zal hij den feitelijken toe stand nagaan om een beslissing te nemen. De salarisregeling voor het perso neel bij de R. H. B- S. is thans vol doende te achten. Over een pensioen regeling voor hen dacht de minister gunstig. Andermaal kwam de minister op tegen een uiting, waarin het ver moeden lag opgesloten, dat hij zich maar van de zaken afmaakt. De heer De Geer had nl. gezegd, dat hij hoopte, dat de minister over de H. B. S.-quaestie niet met elegance zou heendansen. Dergelijke uitingen zijn eenvoudig laster in dien zin, dat ze letterlijk genomen onwaar zijn. De minister verdedigde voorts het subsidie-stelsel om te geraken uit de impasse, waarin men met de stich ting van rijks H. B. scholen en overneming van gemeentelijke H. B. scholen gekomen is. De minister be treurde het dat er rijks-Hoogere bur gerscholen waren. Het zijn eenvoudig stelselloos hier en daar gegeven ca- deaux. De minister gevoelde veel voor het treffen van een wettelijke rege- gelijk is. De slotheer antwoordde niet, maar wreef met de hand langs het voor hoofd, terwijl hij nadacht. Eindelijk zeide hij„Ge hebt mij daarop eene gedachte gebracht, die nog nooit bij mij is opgekomen. Daar moet ik eens over nadenken." En hij dacht weer na, doch over iets anders dan Hubert meende. De jonge rechter ging in een ge makkelijke houding zitten en wachtte geduldig, doch hield den slotheer voortdurend in het oog. De oude heer was zeer boos op zichzelf, om dat hij zich zoo onvoorzichtig in dit gevaar had begevenook was hij boos op den indringerigen vrager, die hem zeker nog zou vangen en ten onder brengen. Hij voelde, dat de grond hem onder de voeten weg zonk, te vergeefs zocht hij een steun punt. Toen hij eindelijk bemerkte hoe pijnlijk het zwijgen werd, sprak hij blijkbaar verheugd„Het blijft dan toch onverklaarbaar dat de dader zich bijna niet verweerde tegen de aanklacht. Een onschuldige zou hemel en aarde bewogen hebben om zijn onschuld te bewijzen. Maar hij deed ling, waarbij buitengemeenten tot bijdrage verplicht worden met verhaal op ouders. De minister zal overwe gen of hier en daar aan gemeentelijke H. B. scholen hooger subsidie moet worden toegekend. Echter moet groote matiging hierbij worden be tracht, anders vervalt men in 't stel- sellooze. Wijk-bij-Duurstede. Te Wijk-bij-Duurstede zijn officieel candidaat gesteld ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, de heeren H. C. Dresselhuys (lib.) en J. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn (r.-k.). De gouverneur-generaal. Het stoomschip „Rembrandt" der stoomvaartmaatschappij „Nederland", waarmede de gouverneur-generaal Idenburg den overtocht naar Batavia maakte, arriveerde Zaterdag ochtend 7 uur te Tandjong-Priok. Het stoomschip legde het traject GenuaTandjong-Priok af in den korten tijd van 22 etmalen en 10 uur, inbegrepen het oponthoud ver oorzaakt door het aandoen van Co lombo, Sabang en Singapore. Z. Exc. vond daardoor gelegenheid te Sabang den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden H. N. A. Swart en den resident van Sumatra's Oost kust, den heerj. Ballot, te ontmoeten, welke laatste de reis naar Singapore medemaakte om op laatstgenoemde plaats een bezoek te brengen aan den gouverneur der Strait Settlements. Uit Batavia wordt nog aan de „N. R. Ct." geseind, dat de .aankomst van den nieuwen gouverneur-generaal en het overgeven van het bestuur overeenkomstig het progamma hebben plaats gehad. De aftredende gouver neur Van Heutsz hield een rede, die een politiek karakter droeg en wen ken voor een regeeringssysteem be vatte. Het was een schitterende rede die daverend werd toegejuicht, en waarop de gouverneur-generaal Iden burg antwoordde. Het weder was gunstig. Er was groote belangstelling. Loterij. De „Standaard" schrijftOver de Staatsloterij bestond nu 30 jaar gele den slechts één opinie onder partijen rechts en links. Ze was economisch veroordeeld. Thans echter is van links alle pro test verstomd en deze week nam de minister van financiën haar zelfs in bescherming, en dit, niettegenstaande in 1903 reeds een voorstel om haar te doen uitsterven, bij de Staten Generaal was ingediend. ja, sterker nog, men wil de Staats loterij zelfs nog uitbreiden. Het behoeft niets en liet zich stilzwijgend veroor- deelen. Hoe verklaart u dit dan Hubert was niet om een antwoord verlegen, en zei: „Heel eenvoudig De visscher moet een stille, kalme man geweest zijn. Hei vreeselijk on geluk, dat van alle kanten onver wachts op hem aanstormde, de dood van zijn vrouw, de ontzettende be schuldiging van moord, dit alles moest den man zwaar drukken. Het maakte hem onverschillig en ont nam alle overleg om zijn leven te verdedigen. Verder dient gezegd, dat het proces met groote overhaasting is gevoerd. U was de hoofdgetuige, en de aangeklaagde is niet eens in uwe tegenwoordigheid verhoord. Dat is een groote misslag, die niet kan verontschuldigd worden." „Dat hij vluchtte, getuigt toch in zijn nadeel," wierp de slotheer hem tegen. „In plaats van spoorloos te verdwijnen moest hij, als hij onschul dig was, in de nabijheid blijven en luid protesteeren tegen de aanklacht en tegen het onrechtvaardige vonnis.'' „Hoe kon hij dat doen „Ge vergeet, dat Zeltingen tot een ander rechtsgebied behoort en een wel niet gezegd, dat we dezen loop der zaken betreuren. Het zuiden van Europa toont nog altoos, welke pro- portiën dit lotspel, wordt het geijkt, onder het volk kan aannemen, en de toenemende beursspeculatiën zeggen ons maar al te droef, hoe ook ten onzent het kansspel steeds meer om zich grijpt. Toch is deze stroom op dit oogenblik moeilijk te keeren, al blijft, wat de Staatsloterij betreft, ons hoofdbezwaar onverkort gelden, dat het thans de overheid zelve is, die het lotspel met haar autoriteit dekt, en er winste uit trekt. Nieuwjaar. Met het oog op den grooten toe vloed van poststukken bij de jaar wisseling wordt het publiek verzocht brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, prentbriefkaarten; visitekaar tjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde en die stukken reeds op 27, 28 of 29 De cember ter post te bezorgen. Zij kun nen dan tijdig voor de bestelling worden gereed gemaakt, blijven tot! Januari op de kantoren van bestem ming bewaard en worden dan, zooveel mogelijk, op dien dag in de bestel lingen opgenomen. Ter wille van het kind. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft van Hare belangstelling blijk gegeven door het zenden van een gift van honderd gulden. Een onbekende heeft duizend gul den toegezegd, zoodra met den bouw van het koloniehuis van het centraal genootschap wordt begonnen. Koffie voor zieken en koffie voor landloopers. Voor het rijks-universiteitszieken huis te Leiden en voor de kolonie Veenhuizen, twee rijksinstellingen, wordt koffie gevraagd, en nu is het merkwaardig verschil in de kwaliteit, dat voor Leiden dit jaar gevraagd wordt „gestorte Superior uitgezochte Santos-koffie, goed smakend". Op het oogenblik is van deze koffie, onge brand, de marktwaarde circa 26 cent per '/is kilo. Voor Veenhuizen wordt gevraagd „Gouvernements Javakoffie Probolin- go of Malang, groen of groenachtig." De marktwaarde van deze koffie is op het oogenblik 42 cent per Va kilo. Deze koffie staat ver boven het ge middeld zoogenaamd eerste soort, dat in de winkels verkocht wordt. Het verschil in prijs maakt voor Veenhuizen op de benoodigde hoe veelheid, ongeveer f 3000 uit. Een bekende firma te Delft bevestigt de toevluchtsoord is voor ieder, zelfs voor misdadigers uit andere rechts gebieden sprak de slotheer met de vreugde van een overwinnaar, want hij geloofde nu zijn tegenstan der verslagen te hebben en tevens hoopte hij zekerheid te verkrijgen omtrent het asylrecht van hetZeltin- ger Gerechtshuis. Hubert keek verbaasd op. „Ge hebt gelijk", zeide hij. „Aan dat oude voorrecht van het Gerechtshuis heb ik niet gedacht. Joost vluchtte niet naar Zeltingen, dat zoo nabij ligt, doch naar den Hunsrück. Volgens zeggen van den ouden herder Grates vertoonde hij zich daar in het dorpje, waar zijn dochtertje, de kleine Ammi bij bloedverwanten werd verpleegd. En toch Peinzend had hij de laatste woor den meer tot zich zelf gesproken nu verstomde hij plotseling, alsof een zonderlinge gedachte bij hem opkwam. Deze pauze was den slot heer zeer welkom. Hij wist nu stellig en zeker, wat hij omtrent het Zel- tinger Gerechtshuis wilde weten. Wat hem betrof, kon het gesprek nu wel eindigen. Hij verbrak daarom het marktwaarde-cijfers, maar betwist het verschil van f 3000, omdat voor Java koffie, die 42 cent kost, sinds enkele jaren, 27 tot 35 cent wordt ingeschre ven, reden waarom eerlijke en soliede firma's zich van mededinging ont houden. De redactie van het blad, waarin dit bericht voorkomt, voegt er ter na dere toelichting aan toe, dat men zelfs in vele deftige gezinnen, niet de illusie behoeft te koesteren in het dagelijksch gebruik Java-koffie te drinken. Militaire berichten. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de werkkring van de ad judanten- onderofficier- kwartiermees - ters voortaan als volgt is geregeld. In tijd van vrede zijn zij in den regel werkzaam op de bureelen van de secretarissen van de hoofdadministra tie der korpsen, waartoe zij behooren. Zij kunnen echter, zoo noodig, tijde lijk werkzaam worden gesteld ten bu- reele van den secretaris van een raad van administratie van het korps waar toe zij behooren of wel bij een ander korps. Bij veld-oefeningen, bij oefe ningen in kampen enz., kunnen zij worden toegevoegd aan een verple- gingsofficier, ten einde te worden be last met zoodanige werkzaamheden, als hun in verband met hunne be stemming in oorlogstijd, van nut kun nen zijn. Vlissingen, 20 December. Het eerste elftal van de voetbal vereniging „E. M. M." alhier vertrekt Zaterdagmorgen naar Brugge em met de Kerstdagen uit te komen tegen de verenigingen „F. C. Saint Francois Xavïer" en „C. S. Brugeois 11". Het Engelsche stoomschip „The Marchioness" is Zaterdagavond hier binnengekomen van Dieppe om eene lading cokes in te nemen voor Millom. De Engelsche driemastschoener „Olwen" is hedenmorgen hier bin nengekomen van Swansea met een lading steenkolen voor de firma F. Wibaut Zoon. Het Duitsche stoomschip „Grete Cords" van Antwerpen naar New castle is gisterenavond wegens slecht weder uit zee teruggekeerd en op de reede geankerd. Het schip is heden weder naar zee vertrokken. Hedenmorgen zijn twee paarden van den sleeper S., welke voor een geladen wagen gespannen waren, in de Walstraat op hol geslagen. Een kolenwagen in die straat staande, werd een heel eind medegesleurd. De voerman kon bijtijds van den wagen springen, doch was niet meer bij machte de leidsels te houden. De stilzwijgen met de vriendelijke woor den „Als het u aangenaam is, zal het mij een eer zijn, u mijn pleeg dochter Ammi voor te stellen." De jonge rechter raakte een oogen blik geheel in verwarring door zoo veel vriendelijke voorkomendheid, hij bloosde en zijn toestemmend ant woord klonk wel wat verlegen. De slotheer echter glimlachte en zei„Maar ik bedenk daarde kennis is reeds gemaakt. Als ge Ammi dus wilt begroeten, kunt ge in den tuin gaan. Ge zult haar gemakkelijk vinden." Hubert stond op en met een bui ging nam hij voorloopig afscheid van den slotheer; die hem nog „tot weerziens, mijnheer Walbot" nariep. Nu was de slotheer alleen. Hij zuchtte en terwijl zijn gelaat weer de gewone sombere uitdrukking aan nam, schokte zijn lichaam en zakte hij achterover, alsof de krachten hem begaven. Een poos lang lag hij te hijgen en mompelde eindelijk: Ge lukkig, dat het verhoor voorbij is. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1