De oude Uniform 18 December. mm, Gemeentebestuur. Gemeenteraad. No. 297 47e Jaargang. 1909. Zaterdag BINNENLAND. VLISSINGSCH Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd by weKely'Ksche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING= SCHE COURANT" koste, loos tot 1 Januari. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op artikel 37 der drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van A. L. FRANKEN alhier om verlof tot verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank in perceel 11 gelegen aan de Kerkstraat; dat vanaf heden gedurende veer tien dagen, schriftelijke bezwarentegen het verleenen van het gevraagde ver lof kunnen worden ingebracht bij Burg en Weth. voornoemd. Vlissingen, 17 December 1909. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Tweede Kamer. Bij het in de gisteren gehouden zitting voortgezet debat over de be grooting van binnenlandsche zaken verzekerde de minister de herziening van de gezondheids- en woningwetten te willen bespoedigen. Het maken van strafbepalingen te gen het adverteeren van geneesmid delen achtte hij niet op den weg der regeering. Het rapport van het door den mi nister aan den hoofdinspecteur en den inspecteur van de Volksgezond heid opgedragen onderzoek in zake het besmettingsgeval in de Sophia- stichting te Scheveningen, is ingeko men. Na bestudeering daarvan zal de minister zien wat ten deze nog moet worden gedaan in verband met de rijkssubsidie dat de stichting krijgt 52.) o- De visscher gebruikte die twee voorwerpen dagelijks, ze hingen in zijne woning steeds op dezelfde plaats. De getuige Rickes had onder eede verklaard, dat hij Visscher Joost in dien nacht den berg op had zien gaan met dien hoed op het hoofd en in dien mantel gehuld. Joost had echter stokstijf volgehouden, dat hij dien nacht zijn huis niet had verla ten. De beide voorwerpen waren dus stellig uit zijn huis weggehaald, maar wie had dat gedaan Joost wist niet, wien hij van den diefstal moest verdenken. Hoe hij ook peins de, er was niets dat hem aanleiding gaf tot eenig vermoeden tegen iemand. Tot dusver hadden de mannen met volle aandacht het gesprek ge voerd. Nu werd de herder stiller en verzonk steeds meer in gepeins. Het Abonnemenfs-flduerfentiën op zeer uoordeelige voorwaarden uit den post „tuberculose bestrijding." In zake de drinkwatervoorziening op het platteland zal de regeering, zonder de zaak zelve ter hand te nemen en dus de taak van de schouders der gemeenten af te wenden, steun verleenen aan waterleidingaanleg, mits deze gebaseerd is op technisch en financieel deugdelijke plannen. Zoowel door den minister als door verschillende sprekers werd hetZuid- Bevelandsche plan tot voorbeeld ge steld. Voor steunverleening, hetzij in den vorm van subsidie of van rentega rantie, moet ieder geval op zich zelf beschouwd worden. De post voor een nieuwe rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam werd goedgekeurd. Tuchtscholen. De minister van justitie heeft het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over de desbetreffende aanvullings- begrooting voor justitie beantwoord. Dal ook deze Kamer zich bereid heeft verklaard mede te werken tot het beschikbaar stellen van de gelden tot bekostiging van de maatregelen, die noodzakelijk zijn, in afwachting van de herziening van het strafrechtelijk gedeelte der kinderwetten, was de minister zeer aangenaam. In welk op zicht van de behandeling in de tucht scholen langzamerhand het idee van straf, voor zooverre dat aan de ver pleging aldaar moet eigen zijn, zou afgaan, kan de minister niet inzien. Er zijn zelfs tal van gevallen, waarin door ouders van in een tuchtschool geplaatste minderjarigen het verzoek wordt gericht, de. minderjarigen uit het „tuchthuis" ontslagen te krijgen maar aan zoodanige uiting is even min bijzondere beteekenis te hechten, en zij behoeft geenszins in anderen zin verontrustend te zijn. In antwoord op een vraag in het verslag over een andere aanvullings- begrooting voor justitie, deelt de minister mede, dat, al zou een daarbij behoorend grooter buitenterrein geen overdaad zijn, de te Zeist beschik bare ruimte voor het rijksopvoedings gesticht voor meisjes voldoende is te achten. |De quaestie-Kuyper. In eeti te Tiel gehouden vergade ring deelde mr. Troelstra mede, dat het voorstel tot het instellen eener parlementaire enquête in de lintjes zaak in het begin van de volgende week aan de Tweede Kamer zal worden gedaan. Koninklijke Militaire Academie. Uit het beknopt verslag betreffende den toestand van de Koninklijke Mi litaire Academie over 1909 blijkt, dat wilde den jongen rechter voorkomen, alsof Grates niet alles zeide, wat hij wist. Als Hubert niet dien middag getuige was geweest van het aan grijpend tooneel met Ammi, zou hij licht verdenking opgevat kunnen heb ben tegen den ouden herder. Maar met geweld drong hij zulke booze gedachten terug en het zwijgen van den ouden man eerbiedigend ging de jonge rechter naar zijn kamer. Nadat hij een groot deel van den nacht te bed had gelegen, steeds zoekende naar eene aannemelijke oplossing van het bloedig raadsel, besloot hij snel en vastberaden te handelen. Den volgenden morgen schreef hij een langen, hoffelijken brief aan zijn ambtsbroeder te Trarbach. Daarin verzocht hij kennis te mogen_ nemen van alle acten en bescheiden van het proces tegen visscher Joost. Een dienaar bracht het schrijven dadelijk naar Trarbach. De heer Pancratius Zumpft was den weg van alle vleesch gegaan, en vervangen door een jon gere, minder pedante persoonlijkheid. De brief van Hubert werd even vriendelijk opgenomen ais hij was bij den aanvang van het leerjaar 1909/10 het cadettenkorps bij de Aca demie een sterkte had van 301 ca detten. Het gedrag der cadetten gaf reden tot tevredenheid. Hun gezondheids toestand kangunstiggenoemd worden. Soortgelijke maatregelen als ten vorigen jare werden genomen om met de kerkeraden samen te werken in het belang van een zoo groot mogelijk kerkbezoek. Bij de overgangsexamens gingen van studiejaar II 103 van 107, van studiejaar 1 101 van de 105 cadetten over. Van elk dezer studiejaren moes ten dus 4 cadetten voor de tweede maal hetzelfde studiejaar volgen. Met uitzondering van een cadet der cavalerie in Nederlandsch-Indië, twee cadetten der artillerie h. t. 1. en twee cadetten der artillerie in Ned.-Indië, voldeden alle cadetten van het 3e studiejaar aan het eindexamen. Aan een cadet werd een eereprijs uitgereikt. Uitvoering der Woningwet. Door het hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik is een commissie benoemd, welke tot taak heeft middelen te beramen om te geraken tot een krachtige uitvoering der woningwet. De commissie is samengesteld als volgtG. Oosterbaan, lid van het hoofdbestuur, voorz.; J. H. E. Rückert, secretaris, Leiden, Warstraat 32 Edo Bergsma, burgemeester, Enschedé J. v. d. Breggen, civiel-ingenieur, Winterswijk V/. C. van Haeften, alg. secr. Volksbond Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, lid Tweede Kamer, Maastricht. Volkstelling en Kerkgenootschappen. Door het hoofdbestuur van de vereeniging „De Dageraad" is een adres verzonden aan den minister van binnenlandsche zaken waarin het bestuur wijst op het hooge be lang dat de aanstaande volkstelling volkomen betrouwbare gegevens op levert omtrent de verdeeling der be volking naar de kerkgenootschappen. Daarom verzoekt het zoodanige maatregelen te willen nemen, dat aan de ambtenaren belast met het inza melen der telkaarten ten stelligste worde verboden eenigen invloed te oefenen op de wijze waarop die telkaarten worden ingevuld, wat be treft het al dan niet zich bekennen tot eenig kerkgenootschap, en dat bovendien voorkomen worde dat an deren dan de daartoe bevoegde amb tenaren inzage krijgen van de reeds ingevulde telkaarten. De Wognummers. Zoo zijn ze dan weer tot ons ge komen, de landelijke bewoners van bedoeld. Tegen den middag kwam de dienaar in Zeltingen terug, hijgend onder den last van oude bestoven acten, protocollen en andere pape rassen, alle betrekking hebbende op den misdadiger, veroordeeling en zijn vlucht uit den toren. Gaarne zou Hubert den heer Von Beuren nu reeds hebben opgezocht, doch hij moest nog geduld oefenen. Onvoorbereid mocht hij niet tot hem komen om over het proces te spre ken hij moest eerst de documenten nauwkeurig inzien en den inhoud ervan kennen. Hij begon dus zonder uitstel aan dezen arbeid. Den geheelen namiddag en een deel van den nacht bestu deerde hij de protocollen, en vond maar al te spoedig, dat de heer Pankratius Zumpft met onvergeeflijke lichtzinnigheid had gehandeld. Reeds den volgenden dag meende Hubert genoeg van het proces te weten. Ook voelde hij zich met geweld ge trokken naar het stille slot, waar Ammi woonde. Hij kleedde zich dus zoo fraai mogelijk in het zwart, wat aan zijn jeugdige gestalte eenige waardigheid het Noord-Hollandsche Wognum, en evenals altijd hebben ze, onder lei ding van hun eenvoudigen directeur Willem Saai, een publiek, dat het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's Gravenhage meer dan vulde, door hun reinen, verkwikken- den zang in geestdrift gebracht. En toch is hun optreden zoo bescheiden, zoo natuurlijk, zoo zonder eenig uiter lijk effectbejag; het is alsof zij.zingen voor zichzelf, alsof niet velen aan hun lippen hangen, alsof zij gingen ter wille van den zang. Is het dat, wat ons, gewend aan beroepszangers en zangeressen, reeds dadelijk voor hen inneemt? Mogelijk, dat die factor wel eenig gewicht in de schaal legt, maar ze ker is 'f tevens, dat hun kunst, de natuurlijke, onopgesmukte wijze, waarop zij hun liederen voordragen, die ingenomenheid niet tot een voor ingenomenheid maken. O, zeker, er is wel iets aan te merken niet altijd waren de inzetten gelijk, maar waar elders hoort men zulke aanzwellingen van toon, waar zulke decrescendi, waar zulk een bekoorlijk piano, ja pianissimo? En daarbij nog een zuiver voelen van den tekst, zooals men dat alleen of van hoogstaande artisten „bei Gottes Gnaden" of van de „eenvoudigen des harten" kan verwachten. Wij zullen niet op de afzonderlijke nummers van het programma ingaan de totaalindruk, dien de veertig zangeressen en zangers op ons maak ten, zijn voldoende; alleen nog dient vermeld, dat de sopraan op zeer ver dienstelijke wijze in eenige liederen haar soli orgelde. („Vad".) Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens wederspannigheid: W. A. W., 30 jaar, stoker, zonder vaste woon- of verblijfplaats tot 1 maand gevangenisstraf mishandeling: E. v. d. M., 30 jaar, bootsman, A. v. d. S., 27 jaar, matroos, H. P., 17 jaar, schippers knecht en A. J. K., 16 jaar, matroos, allen te Rotterdam de le en 2e ieder tot 6 m. gev.straf, de beide anderen ieder tot 1 m. gevangenisstraf, F. K., 31 jaar, veldarbeider te Krabbendijke tot 3 weken gevangenisstrafA. M. V., 19 jaar, landbouwersknecht te Westdorpe tot f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis en M. S., 22 jaar, te Axel tot f 7 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis vernieling: E. S., 18 jaar, L. de W., 18 jaar, W. F., 18 jaar, allen landbouwersknechts te Koudekerke, ieder tot f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis diefstal: C. B., 41 jaar, sjou werman te Middelburg tot 14 dagen gevangenisstraf bij zette. Ook gordde hij een sierlij ken degen aan, en begeleid door zijn dienaar toog hij op weg naar het slot Beurenhof. De man zou hem niet geheel naar het slot vergezellen, doch alleen op den goeden weg brengen, zoodat hij niet kon ver dwalen. Zoo wandelde dan Hubert weldra alleen over de stille hoog vlakte op het slot Beurenhof aan. Zijn gedachten waren bij Ammi, en levendig kwam hem zijn eerste ontmoeting met haar en den sombe ren slotheer voor den geest. Hoe dichter hij bij het kasteel kwam, hoe ernstiger hij gestemd werd. Hij dacht eindelijk alleen aan den kwaadaar- digen blik van den man, met wien hij nu weldra den strijd zou aanbin den. De heer Von Beuren bevond zich in den salon en sprak met Ammi, die in zijn nabijheid plaats had moe ten nemen. Het gesprek liep over de veranderingen, die hij zich had voor genomen, toen onverwacht op de groote ingangsdeur drie flinke slagen werden gedaan en Pluto luid begon te huilen en janken. Opeens verdween de kalme, vrien- v r ij g e s p r o k e n C. K., 34 jaar, schipper en J. G., 30 jaar, visscher, beiden te lerseke, beklaagd van ver duistering en S- F., 27 jaar, arbeidsters te Graauw, beklaagd van afdrijving. Staande de zitting werden ver oordeeld F. B., 31 jaar, geboren en wonende te Rotterdam en M. S., 24 jaar, geboren te Best, thans zonder vaste woon- of verblijfplaats, beiden" thans gedetineerd wegens landlooperij op 13 December 1909 te Vlissingen, tot 12 dagen hechtenis met bevel tot hunne gevangenhouding. Zitting van 17 December, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Merckens. De Voorzitter opende de vergade ring met de mededeeling dat zoo juist bericht door hem is ontvangen van het overlijden van Z. M. den Koning van België. Deze tijding is zeker met droefheid ontvangen en waar een groot deel der ingezetenen Belgen is, is het be richt van overlijden reeds met een brief van rouwbeklag beantwoord, welke aan den gezant van België te 's Gravenhage *ls gezonden. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden ge lezen en goedgekeurd. Hierna werden verschillende mede- deelingen gedaan. Daaronder behooren goedkeuringen door Ged. Staten van genomen raads besluiten, o.a. van de gemeente-be grooting voor 1910. Verder goedkeuring van het besluit tot het toekennen van eervol ontslag aan den onderwijzer M. de Zeeuw. Nog wordt mededeeling gedaan van ingekomen dankbetuigingen van de vereeniging Zeevaartschool en van de vereeniging „Hulp in Nood" voor de toegekende subsidies en van de plantsoenwachters V. van der Linden en S. L. Masclee voor de hun toe gekende verhooging van jaarwedde. Nog werd medegedeeld dat van den minister van binnenlandsche za ken bericht is ontvangen dat tot 1 Januari 1911 toestemming is verleend tot het heffen van een plaatselijken accijns op het gedistilleerd. Voor de inschrijving van het assu- reeren der gemeentegebouwen zijn verschillende inschrijvingen ingeko men, waarvan 2 maatschappijen voor hetzelfde bedrag hebben ingeschreven, nl. tegen ongeveer f 0.50 per mille. Daar deze maatschappijen beide solied zijn,werd voorgesteld ieder dezer maat schappijen de helft te gunnen. Dit werd goedgevonden. delijke stemming van den slotheer; hij fronste het voorhoofd en zijn blik werd somber dreigend. Na weinige oogenblikken kwam Nickel binnen met de tijding, dat de heer Hubert Walbot, keurvorstelijk rechter te Zeltingen, voor de poort stond en zijn opwachting wenscht te maken bij den genadigen heer Von Beuren. Ammi werd doodsbleek en keek den slotheer angstig aan, daar zij een uitbarsting van woede verwacht te. Er volgde echter niets van dien aard. Na een oogenblik van overleg met zichzelven, heiderde zijn gelaat op en zeide hij vriendelijk: „Hetzal me een genoegen zijn den heer rech ter te ontvangen. Laat hem binnen en geleid hem naar den salon". Ammi en Nickel konden hun ooren nauwelijks gelooven. Het meisje liet een vreugdekreet hooren, de bediende zette groote oogen van verbazing, maar liep toch spoedig heen om het ontvangen bevel uit te voeren. (Wordt vervolgd).'

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1