De oude Uniform HL Donderdag 16 December. No. 295. 1909. Gemeeiitebestuiifo Feuilleton, i e n s t. t 47e Jaargang. ilcheren endienst. schelde. ^an Week fof Week, BINNENLAND. schol deel- [•eeni- w;nst |af 2 uur in reken. een klein dresEmma- i .elfcurg v.v. 5.50| 7.55 15 2.— 2.45 5 7.50 8.50 lemiae, de an- mis. 5+ 6.25f 8.40 2.45 3.30 t,50 9.40 10.25 lan tot de Re- naar hat 9.20, 12.15. rertrek van de erfltraat en het i minuten later. 9.23, 12.18, lomburg6.45, 8.40. aaineen eu Mid- 35, 4.15, 6.55 Vliaaingen en L.29, 2.24, 5.04, 6.20, 6.45, -, 10.20, 10.40, ,.30,1.—, 1.30*. 1.30, 4.50, 5.20, 8,20. vm. 6.10, 6.30, 10.10, 10.30, a.' 12.10, 12.45. 3.40,4.10, 4.40, 7.30,8.—,8.30, des Zondags uit. i»i©„ en 6,35 c) d) el en 7,05 c) en 5,05 c) en 5.45 o) f) h) het vertrek van Hanzen vm.8, 51 ens, Borseeleen ne hoogste 15 ee Zondags ten hoogste wach- VUSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd by weKelijKsche be taling. ontvangen de dagelijks verschijnende „VL1SSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 Januari. 9e VOLKSTELLING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, brengen ter aigemeene kennis dat dit jaar zal gehouden worden de 9de aigemeene tienjaarlijk- sche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 December 1909 en 1 Januari 1910 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijd stip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij, die, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de op gaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, welke tusschen 26 December 1909 en 1 Januari 1910 zullen worden rondbezorgd en dade lijk na Nieuwjaar zullen worden te ruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld eene gele kaart voor een man (of jongen) niet in gestichten of instel lingen eene witte kaart voor eene vrouw (of meisje) niet in gestichten of instellingen eene blauwe kaart voor een man (of jongen) in gestichten of instellin gen een grijze kaart voor eene vrouw (of meisje) in gestichten of instel lingen. Bovendien moet door ot voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aan wezig is ingevuld worden eene oranje kaart voor een tijdelijk aanwezigen man (of jongen) of eene rose kaart voor eene tij delijk aanwezige vrouw (of meisje) het hoofd van ieder gezin, elke afzonderlijk levende persoon of de bestuurder van iedere instelling, ge bouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde afgegeven hoeveel gele, witte, blauwe, grijze, oranje en rose kaarten er in de woning noo- dig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens art. 20 der wet van 15 April 50.) En wat zou hem dat heipen Wie zal een verloopen komediant geloo- ven, als hij na twintig jaar met zulk een aanklacht tegen den rijken heer Von Beuren voor den dag komt Niemand, als ik niet zelf mijn schuld beken en zoo gek zal ik niet wezen, ha haNiemand zal hem gelooven Met schande zal hij weggejaagd wordenMaar neen, hij moet in de gevangenis geworpen en bestraft worden gehangen moet hij wor den, als ik de justitie maar eenigs- zins op mijn hand kan krijgen Maar wie is dè man, die heden bij Marie de onschuld van Joost be zwoer Een herder, zij noemde hem Grates. Hij zou Joost ont moet en gesproken hebben Bah het is mogelijk, en Joost zal hem zeker niet gezegd hebben, dat hij... 1888 („Stbl." no. 84) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstel ling te verkrijgen kennis der bevol king is eene zaak van algemeen be lang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauw keurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der regeering noodigen zij allen met aandrang uit, door nauw keurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volks telling mede te werken. Vlissingen, 14 December 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De nieuwe Duitsche rijkskanselier, de heer Von BetthmannHollweg, heeft dan nu in den Rijksdag het woord gevoerd maar men kan niet zeggen, dat de indruk bijzonder gun stig is. Hetzelfde is over 't algemeen in Duitschland het geval. De man die „voor het Rijk spreekt", schijnt dat slecht te doen en men heeft den indruk gekregen dat Von Bülow op zettelijk iemand heeft aanbevolen, die hem niet in de schaduw kan stellen. Een breede uiteenzetting van de buitenlandsche politiek was ongeveer het beste wat de Rijksdag te hooren kreeg. Bijzonderheden daaromtrent gaf de minister van buitenlandsche zaken. In zake Marokko is thans door het samengaan met Frankrijk vrij wat verkregen. De schadeloosstelling voor het gebeurde te Casablanca is vast gesteld; de leening-quaestie begint aardig op te schieten het aanleggen van een aantal openbare werken is vastgesteld, tot welker uitvoering de deelneming van Duitschland verzekerd is; een Duitsche bank zal worden opgerichteen billijke regeling van de verwarde mijnbouwquaestie is in voorbereiding. Ziedaar een heel lijstje, waarbij nog kon worden geconsta teerd, dat Duitschlands handel en scheepvaart in Marokko vooruitgaan. Duitschland, Groot-Brittanje en België zijn overeengekomen om com missarissen te benoemen, die in het noordwesten de grenzen van Duitsch West-Afrika zullen afbakenen. Den Belgen zal het wel genoegen doen dat de minister zijne instemming betuigde met de hervormingsplannen der Belgische regeering in zake de handelsvrijheid in de kolonie Congo, en de toelating van buitenlandsche kooplieden in die streken. Men was al bevreesd dat Engeland te Berlijn den moord heeft gepleegd. Weg met hem, hij is een onschadelijke praat jesmaker! En toch wil ik hem zien en spreken, als het eenigszins mogelijk is. Gorgel alleen heb ik te duchten of hij heeft mij te duch ten, wanneer ik slechts eenige vrien den en beschermers onder de rech ters kan vinden,... Als ik den nieuwen rechter eens voor mij kon winnen Maar neenDie warmt juist het oude proces weer op en zal dus Gorgel met zijn aanklacht vriendelijk ontvangen. Waarom heb ik hem niet door Pluto laten ver scheuren, toen hij 's nachts in mijn tuin was geslopen ZekerIk had daartoe het rechtDan zou hij me later nooit lastig geworden zijn. Als het dien jongen wijsneus gelukt een spoor van mijn broer Joost te vin den, dan ben ik reddeloos ver loren." Hij loosde een diepen zucht en leunde met den rug in zijn gemak- kelijken stoel. Langen tijd zat hij onbeweeglijk, doch opeens sprong hij op met een luiden lach en sprak iuid„Wat ben ik toch een dom kop Ammi, Ammi, die moet mij tegen België had gestooktmaar dit schijnt toch niet waar te wezen. Over den loop der naaste gebeur tenissen in het Vereenigd Koninkrijk, valt nog heel weinig te zeggen. Het houdt natuurlijk vooreerst niet op met meetings en demonstraties, die door vele duizenden worden bijgewoond, en waar, voor zoover de liberale bijeenkomsten betreft, de ministers, zoo geheel anders dan bij ons, een eerste viool spelen. Zij staan midden in den strijd. Wanneer niet in Januari a.s. de uitspraak van het volk van dien aard is, dat van een werkelijk ver- tegenwoordigenden regeeringsvorm op vasten grondslag sprake kan we zen, dan gaat de regeering heen. Het veto der Lords moet worden afge schaft en de duur van elke zittings periode van het Lagerhuis moet verminderd worden. Voor afwisseling zorgen, buiten de vergaderplaatsen, de dames die zich het stemrecht willen veroveren. Zij houden optochten en zingen daarbij vroolijk, terwijl zij voortgaan met haar eigen zaak op alle mogelijke wijzen steeds meer te bederven. t De Qostenrijksche proeven om een kabinetsformeerder voor Hongarije te vinden, mislukken maar voortdurend. Den heer Wekerle en zijn collegas begint het zaakje mooi te vervelen. Eerst heeft men goedgevonden dat de quaestie der Hongaarsche bank van het programma afgenomen werd, waardoor men den steun der radicale vrijheidsmannen verloor daarentegen verlangde men van de k'«on eenige concessies tot bevrediging van het nationaal eergevoel, zooals een eigen commandotaal en eigen vaandels bij het leger; maar daar wilde de keizer niets van weten. Deze eischt thans de spoedige indiening van een voor- ioopige begrooting, daar anders een geheel buitenwettelijke toestand gaat ontstaanmaar daartegen hebben sommige ministers ernstig bezwaar en terecht. Zij beweren dat dit niet de taak van een demissionair kabi net is. Zooals gezegd, de heeren willen weg en als ze weg willen houdt niemand ze vast. Er schiet dan niets anders over, dan dat de kroon mi nisters benoemt, die louter haar die naren zijn en buiten alle partijformatie staan. Dat geeft dan herhaling van de gebeurtenissen van 1905 en 1906, toen de belastingen geweigerd wer den en de lichtingen niet opkwamen. 'tZal echter de vraag wezen of de keizer zulke ministers gemakkelijk vinden zal. Graaf Kheren Vedervary •heeft het indertijd maar heel kort kunnen uithouden. Zelfs een man van ijzer en staal, als Fejervary kon het helpenDien nacht heeft zij hem met haar eigen lichaam beschermd. Heimelijk hebben zij elkaar sedert dien tijd gesproken, dat is duidelijk De jongelui zijn verliefd en door Ammi wordt de jonge rechter mijn willoos werktuig, ha haDom van mij, dat ik hieraan niet vroeger heb gedachtNeen, ik behoef Gorgel niet langer te vreezen, de justitie zelf is mijn verdedigerde ver dediger van een armen belasterde, van een martelaar, haha Tevreden stond hij op en trok de deur van zijn slaapkamer verder open, zoodat het licht van de was kaars weer vol in de kamer scheen. Toen stapte hij naar een fraaie schenkkast en schonk zich een glas zwaren wijn in. Juist wilde hij ervan drinken, toen hij met ontzetting het glas weer neerzette. Het licht der kaars scheen door den rooden wijn heen, zoodat er bloed in het glas scheen te zijn. „Bloed! Bloed!" mompelde hij, „zal ik dan nooit meer vroolijk mogen zijn Daar zie ik weer het bloedige lijk, zooals het op den Mont Royal voor me iag, toen ik het de kleeren uittrok om deze flbormemerits-Aduertenfiën op zeer uoordeelige uoorwaarden niet houdende strijd was te heftig. Voorioopig heeft de kroon het de finitief ontslag niet aangenomen, maar het houdt het op den duur tcch niet. De koning van Griekenland moet zich er over uitgelaten hebben, dat de onlangs in het land veroorzaakte be weging een voorbijgaande opwinding was over het niet slagen van Grie kenland in de quaestie van Kreta. Dadelijk is het officiersverbond weer op zijn achterste beenen gaan staan en heeft bekend gemaakt dat de Kre- tenzer-quaestie slechts de maat vol maakte en er jaren lang een wan bestuur heerschte. Men beschuldigt den koning dat hij niet heeft weten te regeeren en de politieke partijen haar gang maar heeft laten gaan, zich onttrekkende aan alle verant woordelijkheid voor den jammerlijken loop der zaken. Men ziet het, de heeren durven Maar met dat al is het een echte janboel in Griekenland. Men ziet het van de zaak van den muitenden heer Typaldos, die nog aitijd achter de tra lies zit. Het is toch al te gek, dat een gevangene een deputatie ontvangt van drie honderd menschen uit zijn geboorteplaats, die aan troepjes van vijf bij hem worden toegelaten. Zulke toestanden kunnen, dunkt ons, op den duur niet blijven voortbestaan, zonder dat er iets ernstigs gebeurt. Allerlei ongezonde verschijnselen doen zich voor, waaronder, een heel veeg teeken, een beweging tegen de buitenlanders, waaraan het militair verbond ook al meedoet. Men ver langt zware invoerrechten op buiten landsche werktuigen, enz. en daar de Kamer, zooals van zelf spreekt, zoo maar niet dadelijk met de wen- schen instemt, legt men er het bijltje bij neer en laat de fabrieken stilstaan. Griekenland is tegenwoordig een schip zonder goed roer, en men weet nooit hoe dat afloopt. Het blijkt dat de beide Amerikaansche officieren, die in Nicaragua werden te rechtgesteld, in dienst waren van de legermacht der opstandelingen, die nu reeds half het land in hun macht hebben. Ons dunkt, het waren dan toch opstandelingen maar in de Ver- eenigde Staten denkt men daar an ders over en het congres wil den president uitnoodigen om de land en zeemacht tot herstel der orde in dat land te gebruiken. Men spreekt zelfs van een verdeeling van het land tusschen Mexico en de Vereenigde Staten. Dat riekt zeer naar Europa, maar het riekt niet bijzonder eer lijk! Misschien zijn 't maar geruch ten. Op Cuba heeft Amerika althans een vrij wat betere rol gespeeld. getuigen van mijn daad in de bouw vallen te verbergen." Een poos zat hij weer in gedachten verdiept, plotseling echter sprong hij op met den uitroep: „De brief! de brief!" en als een zinnelooze staarde hij in het rond. Hij scheen verbijs terd, bij het besef van alle gevaren, die hem in den afgrond dreigden te storten. Men kon de bouwvallen on derzoeken, waar hij de misdaad had gepleegd. Gorgel, een sluwe kerel, zou dit kunnen eischen, en dan moest het gerecht aan dien eisch voldoen. De half ingestorte kelderruimte was bij eenig onderzoek wel te ontdek ken, en daar zou men de met bloed bevlekte kleeding vinden, niet van een gewoon dragonder maar een ka pitein. In de jas stak nog de brief, dien de vermoorde officier niet had verzonden. En die brief zou den moordenaar in het verderf storten, Hij was reddeloos verloren, wanneer hij die kleeren niet kon vernietigen en dien verraderlijken brief niet kon terugkrijgen. Wat moest hij doen tegen dit ontzettend dreigende gevaar „Ik moet den brief in mijn bezit krijgen, al zou ik zelf de spade in Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd de behandeling der begrooting van waterstaat voortgezet en wel over de afdeeling posterijen. Van verschil lende zijden werd aangedrongen op lotsverbetering voor het lagere perso neel bij de posterijen, telegrafie en telefonie. Minister Regout critiseerde de hou- van den bond „De Post" en beloofde overweging van verbetering der po sitie van de brievengaarders. De be grooting van waterstaat is aange nomen. De vertrekken voor Prinses Juliana. Het kortstondig bezoek van nog geen twee volle uren door H. M. de Koningin heden aan de residentie te brengen, geldt, naar de „Tel." verneemt, alleenlijk de bezichti ging van de voor Prinses Juliana in het Koninklijk Paleis geheel nieuw inge richte vertrekker,. H. M. wil persoonlijk, vóór het Hof definitief naar de residentie te rugkeert, de inrichting dier vertrekken die dezelfde moeten zijn als die, welke eertijds voor Prinses Wilhel- mina bestemd waren in oogen- schouw nemen en desgewenscht nog de noodige veranderingen daaraan doen aanbrengen. H. M. zal bij Hare Moeder de lunch gebruiken. De Indische plannen van Prins Hendrik. Het schijnt, dat men in onze Oost- Indische koloniën de plannen, om een aigemeene uitnoodiging aan Prins Hendrik der Nederlanden tot een uit gebreid bezoek geenszins heeft laten varen. Naar wij van meer dan één zijde uit lndië vernemen, heeft men, in ver band met de wisseling van den land voogd, voorioopig deze plannen laten rusten, omdat men er zoo kort voor zijn aftreden moeilijk den gouverneur- generaal van Heutsz voor kon spannen. De bedoeling schijnt evenwel te zijn, zich aanstonds de medewerking van minister Idenburg te verzekeren. En dan zou men het te water laten van het nieuwe slagschip „De Zeven Provinciën" willen afwachten, ten einde Z. K. H. den Prins in de ge legenheid te stellen aan boord van dezen nieuwen bodem de reis naar lndië te ondernemen. („Hbl.") Onze militie. De tegenwoordige viermaanders moeten hoe eer hoe liever uit onze organisatie verdwijnen, meent de minister van oorlog. Van de opkomst in twee ploegen is de minister nog een beslist voorstander. Maar vrij de hand moeten nemen om te gra ven", mompelde hij. „Maaral leen kan ik dat niet doen 1 Bah, de jonge man moet me daarbij hel pen. Samen met hem zal het we! gaan. Ik heb het middel in de han den om hem in zulk een avontuur mee te sleepen. En als alles mis loopt, zal het Zeltinger Gerechtshuis mijn toevluchtsoord zijnDat be hoort tot het rechtsgebied van den keurvorst van KeulenWie durft mij daar vandaan halen, als ik Ammi en den jongen rechter op mijne zijde heb Het koste, wat het wil, ik moet den jongen Walbot hierheen weten te krijgen. Ik moet hem aan mij verbinden, en daarvoor moet ik ten spoedigste raad schaffen." Terwijl hij deze laatste woorden mompelde, sloeg hij de oogen op en zag door het venster het morgenrood, dat in het oosten de wolken kleurde. De vreeselijke nacht was voorbij en met den nieuwen dag vatte de slot heer nieuwen moed. (Wordt vervolgd). k.

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1