DN De oude Uniterm nderzeek 14 December. Feuilleton. ;s. doos Nutta Iden ncassterinp lienst. ilcheren No. 293. 47e Jaargang. 1909, Dinsdag BINNENLAND. ER 1909, erteekend, ERETT No. LOOD, inge- A. A. Van October 1909. end. ten. naam. wit fijn poreus. 4°. /o ;/o. '/o. '/t. een enkel op- ereid brood af. G. BAERT. ieek op solied jaar. Brieven Boekhandel. nis. ;gen BRAND, ITEN en op osito. an de Noord kbankte Gro- van 4 PER- i en bezorging 146, te Mid ieder kLLES. r. Baert. andienst. 6.20, 6.45, 10.20, 10.40, .30,1.—, 1.30*, 1.30, 4.50, 5.20, 8,20. 7m. 6.10, 6.30, 10.10, 10.30, i. 12.10, 12.45. 3.40,4.10,4.40, 7.30,8.—, 8.30, les Zondairs uit. dalïurg v.v. jjf 5.50+ 7.55 15 2.— 2.45 •5 7.50 8.50 temise, de an- Inis. 5t 6.25t 8.40 2.45 3.30 1.50 9.40 10.25 lan tot de Re« man naar hot ut 9.20 12.15. ertrek van de sratraat en het 1 minuten later. 9.23, 12.18, lomburg6.45, 8.40. isingen en Mid- 15, 4.15, 6.55 Vliasini ïaemgen 2.24, 5.1 en 04, VLISSINGSCHE CO RA INT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Wijk-bij-Duurstede. In een te Utrecht gehouden ver gadering van de centrale kiesvereeni- ging der vrijzinnigen in het district Wijk-bij-Duurstede, is metalgemeene stemmen candidaat gesteld mr. H. C. Dresselhuijs, directeur-generaal van het gevangenis-, rijkstucht- en opvoedingswezen. De heer Dressel huijs heeft de candidatuur aanvaard. In de Zaterdag te Utrecht gehou den vergadering van de Centrale antirev. Kiesvereeniging in het hoofd district Wijk bij Duurstede is behan deld het advies van het moderamen van het Provinciaal Comitié van anti rev. kiesvereenigingen in de provin cie Utrecht, om den candidaat der Roomsch-Katholieken te steunen. Na zeer levendige besprekingen werd besloten geen eigen candidaat te stel len, doch den Roomsch-Katholieken candidaat te steunen. De Centrale Roomsch-Katholieke kiesvereenigingen in het hoofddistrict Wijk-bij-Duurstede vergaderden even eens Zaterdag te Utrecht. Medege deeld werd, dat advies was ingewon- bij het hoofdbestuur van den Aig'. Bond van Ned. R. K. Kiesvereeni gingen, welk hoofdbestuur, na over leg gepleegd te hebben met de be sturen van de beide andere christe lijke Staatspartijen, adviseerde een R. K. candidaat te stellen. Tot candidaat werd hierna gesteld jhr. mr. J. B. L. C. C. de Wijcker- slooth de Weerdestein, lid van Ge deputeerde Staten van Utrecht, met 73 stemmen tegen 6 stemmen op den heer H. J. Engels te Leiden, die can didaat was gesteld door de kiesver eeniging te Monttoort. De „Stichtsche Ct." verneemt, dat de heer d'Aumale baron van Harden- broek aan het bestuur van de cen trale antirev. kiesvereeniging in het district Wijk-bij-Duurstede, met het oog op de belangen, betrokken bij een samenwerking der gecoaliseerde partijen, bericht had gezonden, onder deze omstandigheden geen candida tuur te kunnen aanvaarden. Hulde aan jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman Te Groningen heeft zich een co mité gevormd, om in de maand Ja nuari of Februari jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman aldaar te ontvan gen in een avondbijeenkomst, ten einde dan jegens hem uiting te ge ven, mede door het aanbieden van een stoffelijk huldeblijk van gevoelens van erkentelijkheid voor al hetgeen hij in zijn werkzaam leven deed voor het geheele Nederlandsche volk. De heer De Savornin Lohman is geboren te Groningen en heeft daar O— 48.) Hij heeft dat kind gevoed, gekleed en verzorgd, zoo goed hij kon. Te recht hebt gij daarom zijn edelmoe digheid geprezen en nu begrijp ik pas goed, hoe ondankbaar ik geweest ben. Ik wilde hem verlaten, maar nu acht ik het mijn plicht, tot hem terug te keeren, vooral op dit oogenblik, nu hij in zijn eenzaamheid den bij stand van een menschenhart meer dan ooit noodig zal hebben. Ja, ik heb zeer verkeerd gehandeldDe booze woorden, die hij mij heeft toe gevoegd, moet ik en wil ik vergeven en vergeten „Dat is braaf van je, AmmiJuist zooals ik verwacht had", zei Grates met voldoening. „Ik ga met u naar Beurenhof te rug", zeide Ammi nu tot Marie, „want hij wil u zien en spreken. zijne eerste 25 levensjaren doorge bracht. De bovengenoemde bijeen komst zou oorspronkelijk zijn ge houden bij gelegenheid van den 70sten jaardag van den heer Lohman, maar kon toen door bijzondere om standigheden niet doorgaan. De tienjaarlijksche volkstelling. Door den minister van binnen- landsche zaken zijn aan de gemeente besturen verzonden de voorschriften tot regeling van hun werkzaamheden ten opzichte der negende algemeene tienjaarlijksche volkstelling. Deze voorschriften hebben betrek king op de huisnummering, bevol kingsregisters, plaatselijke indeeling, materieel voor de volkstelling, perso neel voor de volkstelling, aankondi ging er van, bewerking van bet ma terieel vóór den aanvang, rondbren ging en ophaling der kaarten, con trole verificatie en verdere bewerking der kaarten. Verhooging van den accijns. Waar vermoedelijk deze week de controle over het in voorraad zijnde gedistilleerd zal beginnen, achten wij het niet overbodig er de aandacht op te vestigen dat indien men bijv. 26 liter in voorraad heeft men niet moet betalen voor 1 liter, doch voor alle 26 liter. Zoodra men boven de 25 liter heeft, moet men voor de geheele hoeveelheid betalen. Kerk aan boord. De „Tijd" spreekt ook over de godsdienstoefeningen aan boord der oorlogschepen. Het blad merkt o.a.op: Wij voor ons zouden daarom af schaffing van de tegenwoordige Zon- dangs-plechtigheid aan boord onzer oorlogsschepen volstrekt niet te be treuren achten. Vooral niet, indien gelijktijdig met die afschaffing kon worden ingevoerd, dat aan groepen der bemanning, weike daarom ver zochten, behoorlijk tijd en gelegen heid aan boord werd gegeven, om des Zondags gezamenlijk een uur, des noods een half uur, op stichtende wijze door te brengen. Wij geven het denkbeeld in over weging aan wie het aangaat. Pogin gen tot invoering van een Caivinis- tischen preekenbundel zouden ook bij ons bestrijding vinden. De minister Wentholt deed bij het gehouden debat zijn best, om als minister in een rechtsch kabinet een goed figuur te maken en om zijn vrienden aan de Rechterzijde, zooveel hij kon, genoe gen te geven. Zijn wil en bedoelin gen daarbij waren ongetwijfeld te prijzen. Laat hij echter zorg dragen, daarbij niet uit het oog te verliezen, dat de rechterzijde ook nog andere fractiën telt dan de antirevolutionnaire alleen. Daarom heeft hij Nickel met de koets hierheen gezonden. De man wacht buiten. Kom, laten wij gaan Wie weet, wat den eenzamen man is overkomen gedurende onze lange afwezigheid „Wil hij mij spreken vroeg Marie verwonderd en niet zonder angst. „Maak je nu maar gereed om weg te rijden, Marie", drong Grates aan. „Ammi heeft gelijk en hoe spoediger je op Beurenhof komt, hoe beter, want dan kom je ook spoediger weer hier terug." Nu dat begreep Marie ook. Zij sloeg een fraaie zwarte doek om en beide vrouwen waren in weinige oogenblikken gereed om te vertrek ken. Ammi nam hartelijk afscheid van Hubert, haar blikken zeiden daarbij meer dan haar woorden. „Tot weer ziens morgen", fluisterde hij haar nog toe, terwijl zij in de koets stapte. Nickel was niet weinig verbaasd maar ook verheugd, toen hij zag, dat Ammi met hem naar Beurenhof te rugreed. Tevreden mompelde hij „Als zij terugkeert, zal ik het ook Alles wat strekken kan, om zede lijkheid en oprechten godsdienstzin bij de bemanning van onze vloot aan te kweeken en te bevorderen, kan op onze warme sympathie rekenen daar entegen zouden wij ons tot krachtig protest genoopt zien, indien ooit ge poogd zou worden den eenen of anderen bepaalden vorm van pro testantisme ais Staatsgodsdienst op onze vloot in te voeren. Door den bond „De Post" is aan de Eerste en de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt ge vraagd, te willen bewerkstelligen, dat de jaren als postbode doorgebracht, door hen, die na 1 Juni 1893 bij de administratie zijn overgegaan in een anderen rang, bij de berekening der jaarwedde zullen meetellen vanaf den datum van aanstelling bij de admi nistratie dat geen particulieren, maar na afgelegde proef de solliciteerende postboden naar anciënniteit tot brie vengaarder worden benoemd dat de postboden bij vacatures de voorkeur genieten voor benoeming tot brieven- of brieven- en telegrambestellerdat voor de postboden een salarisrege- iing worde ingevoerd op gelijke grondslagen als die voor de bestellers, ni. een vaste tractementsregeling met periodieke verhoogingen dat nimmer terugzetting in tractement plaats vinde of de periodieke verhooging worde ingehouden dan alleen bij opgelegde straffendat het maximum van het te dragen gewicht worde gebracht beneden de 18 K.G. Het adres gaat vergezeld van een memorie van toelichting. Huwelijksbevoegdheid van Belgen. Bij gemeenschappelijke aanschrij ving hebben de ministers van justitie en van binneniandsche zaken, inzake huwelijksbevoegdheid van Belgen, o. a. het volgende ter kennis gebracht van de gemeentebesturen In de circulaire van hunne ambts voorgangers van 26 September 1909, werd er de bijzondere aandacht op gevestigd, dat artikel 4, lid 2, van het op 12 Juni 1902 te's Gravenhage gesloten verdrag tot regeling der wetsconflicten met betrekking tot het huwelijk, de overlegging van de verklaring eenerbuitenlandsche auto riteit als in die bepaling bedoeld, niet als noodzakelijk vereischte stelt ten bewijze, dat er ingevolge de na tionale wet van den vreemdeling, of de wet, waarnaar de nationale wet uitdrukkelijk verwijst, geene beletse len tegen zijn huwelijk bestaan. De ambtenaar van den burgerlijken stand kan volgens voornoemde circulaire, de overlegging van eene verklaring als bovenbedoeld vorderen, maar be hoeft zulks niet te doen, indien hij overigens voldoende bewijs aanwe- nog wel een poosje op het slot kun nen uithouden." ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Op Beurenhof aangekomen, vonden de beide vrouwen den slotheer in den salon en schijnbaar weer geheel in orde. Een uitroep van verrassing kon hij niet onderdrukken, toen hij Ammi weer terugzag. Het meisje trad op hem toe, reikte hem de hand en zeide hartelijk „Nu weet ik alies, wat ge voor mij gedaan hebt, en voor dat alles dank ik u van gan- scher harte, in het vervolg zult ge niet over mij te klagen hebben, zonder uw verlof zal ik het kasteel niet meer verlaten." Ofschoon deze woorden den heer Von Beuren verrasten en metvreugde vervulden, beheerschte hij zich toch volkomen en antwoordde slechts „Ik wist wei, dat ge tot mij en tot uw plicht zoudt terugkeeren." Ammi verliet den salon om haar bundeltje kleeren naar heur kamer te brengenzoodoende bleef de heer Von Beuren alleen met de waardin uit het Zeltinger Gerechtshuis. Hij had een lang gesprek met Abonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden zig acht voor het niet bestaan van beletselen, ingevolge de nationale wet des vreemdelings, of de wet waarnaar die nationale wet uitdrukkelijk verwijst. Den ambtenaar van den burgerlijken stand komt te dier zake een geheel zelfstandig oordeel toe. Ter vergemakkelijking van het zelfstandig onderzoek wordt, voor zooveel betreft Belgische onderdanen, een overzicht gegeven van de stuk ken, welke in de onderscheiden ge vallen aan de ambtenaren van den burgerlijken stand behooren te worden overgelegd, ten bewijze, dat de aan staande echtgenooten naar de Belgi sche wet bevoegd zijn om een hu welijk aan te gaan. In het belang eener vermindering van de voor de huwelijksvoltrekking te vervullen formaliteiten wordt aan bevolen, dat alléén wanneer, in ver band met de overgelegde stukken twijfel mocht rijzen, omtrent de hu welijksbevoegdheid der Belgische partij, ter zake de overlegging ge vorderd wordt van eene verklaring, af te geven door de Belgische legatie te 's Gravenhage. Nederland en de Brusselsche Tentoonstelling. De centrale commissie voor de Nederlandsche atdeeling der interna tionale tentoonstelling te Brussel in 1910 zal Dinsdag 21 December weer een vergadering houden onder leiding van haren voorzitter, mr. Regout, commissaris-generaal voor Nederland. Naar men verneemt zullen tenge volge van de bezwaren, welke de commissaris-generaal bi zijn pogingen tot bevordering van eenheid in de assurantie der inzendingen ontmoette, alle inzenders der internationale Brus selsche tentoonstelling voor eigen assurantie hunner goederen moeten zorgen, zoodat het vooral met het oog op de stijgende premie van be lang is, zoo spoedig mogelijk daartoe over te gaan. Sedert de oplossing in voor Ne derland gunstigen zin der quaestie van de invoerrechten van materiaal, bestemd voor de Brusselsche ten toonstelling, bestaat thans de beste overeenstemming tusschen België en Nederland. Evangelisatie onder militairen in Indie. Onder presidium van ds. H. ten Kate, van Sliedrecht, werd Vrijdag te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Evangelisatie onder de militairen in Ned.-Indië. In zijn jaarverslag gaf de secretaris, jhr. A. F. de Savornin Lohman Jr., een overzicht van den arbeid, welke Marie en was daarbij zoo vriendelijk als hij slechts kon. Op die manier won hij haar vertrouwen en vernam alles, wat hij wiide weten en boven dien nog veel, dat hein belangstelling inboezemde. Zoo vertelde zij, dat de nieuwe heer rechter met een schip uit Keulen was gekomen en dat ditzelfde schip dien morgen was vertrokken met Hans Gorgel en zijn troep en zijn tent. Dit nieuws was den slotheer bijzonder aangenaam, doch zijn vreugde duurde slechts kort. Weinige oogenblikken later vertelde Marie, dat Hans Gorgel beloofd had half Augustus terug te komen. De plaats, waar zijn tent dan geplaatst zou worden, was reeds besproken. Wan neer de heer Von Beuren dus lust mocht hebben de grappen en ver tooningen van den hansworst bij te wonen, dan kon hij er vooruit op rekenen. Bij het zekere vooruitzicht op dit genoegen maakte de slotheer echter een grimas, die Hans Gorgel hem zou benijd hebben. Nadat Marie hem niets meer van den hansworst kon vertellen, bracht den slotheer het gesprek op den thans onder de militairen in Indië verricht wordt, en tevens ook voor een groot deel van hetgeen in den laatsten tijd geschied is. In 1909 is aan giften ontvangen f 61731. Een bedrag van f7500 moet gedekt worden door extra giften, waaraan tot nu toe is binnengekomen f 4173. 1908 besloot met een batig saida van f 780.60. Dit batig saldo is thans veranderd in een tekort van f 3500, door het uitzenden en repa- trieeren van huisvadars en door het overdragen van f 2000 in het fonds voor het tehuis te Tjimahi. Medege deeld werd voorts, dat van minister De Waal Malefijt een bericht was in gekomen van verhindering, om zelf te komen en om een vertegenwoordi ger te sturen. De minister wenschte voorts ter kennis te brengen, dat de arbeid der vereeniging ten zeerste door de re geering wordt gewaardeerd. Ter wille van het Kind. De vereeniging „Ter wille van het Kind" vergaderde Zaterdag te Amster dam met afgevaardigden van de ver schillende plaatselijke comiié's. De voorzitster herinnerde aan het voorloopige groote succesin onge veer 70 plaatsen zijn reeds comité's gevestigd en in 2 maanden tijds is ruim f20,000 bijeengebracht. Indien op 31 dezer f40,000 bijeen is, durft het hoofdbestuur de aanbesteding te doen plaats hebben van het nieuwe koloniehuis. Blijkens het verslag der secretaresse, van de werkzaamheden derafdeelin- gen en van het centraal genootschap werden in verschillende plaatsen uit voeringen, bazaars, enz. voorbereid. Zoo zullen de Wognummers een concert geven, waarschijnlijk te Am sterdam. Het Ned. Onderwijzersge nootschap en de Bond van Nederl. Onderwijzers hebben toegezegd voor de zaak, welke het genootschap voor staat, te zullen ijveren. Blijkens het verslag der penning- meesteresse bedraagt het totaal aan ontvangsten en toezeggingen f 22,600. De penningmeester van het centraal genootschap voor Kinderhersteilings- en Vacantiekolonies dankte namens het hoofdbestuur de dames voor het nu reeds tot stand gebrachte, en sprak den wensch uit, dat het hoofd bestuur voor 1 Jan. de f40,000 bij een hebbe, anders zal het dezen zo mer zonder twijfel aan alle aanvra gen om plaatsing niet kunnen vol doen. Wel is een som van f40.000 niet voldoende, en blijft een bedrag van f 70,000 noodigmaar ais men eerst maar f40,000 heeft, kan met den bouw worden begonnen. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen berichten is Hr. Ms. pant- nieuwen rechter. Nu kwam de tong van de spraakzame vrouw eerst goed los. Zij was vol lof over hem, en vertelde nauwkeurig alles, wat hij gezegd en gedaan had sedert zijn aankomst in het Zeltinger Gerechts huis. Zij verzweeg ook niet, water dien middag in haar huis was voor gevallen. Zij vertelde vol ijver, dat de oude Grates voor Ammi's vader in de bres gesprongen was en be zworen had, dat haar zwager Joost onschuldig was aan den moord op den Mont Royal. Verder zei ze ook, dat de rechter beloofd had de waar heid aan het licht te brengen, en dat hij morgen de akten van de Trar- bacher rechtbank wilde opvragen om alles nog eens nauwkeurig te onder zoeken. Deze tweede mededeeiing werkte verpletterend op den slotheer. Dat was te veel I Hij was niet langer in staat zich te beheerschen en zonk kermend in zijn leunstoel terug. Marie meende, dat hij plotseling onwel werd en riep luid om hulp. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1