De oude Uniform 11 December. No. 291 1909. Zaterdag Feuilleton. VAN DEN HAK OP DEN TAK. 41e Jaargang. BINNENLAND. VL1SSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Tweede Kamer. in gisteren gehouden zitting werd de behandeling der landbouwbegro ting voortgezet. De bespreking der wetgeving in verband met de sociale verzekering werd uitgesteld tot Februari. Bij de afdeeling arbeid liep het ilebat hoofdzakelijk over het vraagstuk van den 10-urigen arbeidsdag. De heeren Schaper, De Klerk en Treub critiseerden 's ministers on vaste houding. De heer Aalberse, opmerkende dat minister Taima reeds tijdens de be handeling der motie voor een 10- urendag onderzoek noodig oordeelde, sprak zijn vertrouwen uit in de re geering. Hij wees er op dat op haar groote verantwoordelijkheid rust en dat de christelijke arbeiders, ondanks de be weringen van andere zijde bij de ver kiezingen vertrouwen in de regeering en de rechterzijde, wat het nemen van sociale maatregelen betreft, heb ben betoond, een vertrouwen dat niet mag worden beschaamd. De heer Van de Velde sprak ook zijn vertrouwen in den minister uit. Minister Talma betoogde dat on derzoek noodig is, maar verzekerde dat hij, zooveel mogelijk, invoering van den 10-urigen arbeidsdag wil be vorderen, en voor het steenhouwers- bedrijf een 9-urigen arbeidstijd zal voorstellen. Gistererenavond werd de vergade ring voortgezet. De „N. Ct." schrijft in haar Ka meroverzicht over die avondvergade ring. o. a. het volgende Wij willen slechts gewag maken van een schermutseling tusschen de heeren De Ram, Van idsinga en Bos eenerzijds, en den minister anderzijds over het voornemen van Z. Exc. om een referendaris van postzaken in te schuiven tusschen het hoofd van het departement en den directeur- generaal der posterijen. Men oor deelde, dat, als de minister geen tijd genoeg had om alle stukken, die het hoofdbestuur hem toezond, te lezen, hij óf een (door hem zelf te bezoldigen) particulier secretaris moest aanstellen, óf verbeteringen in het departement zeif diende aan te brengen. In de tegenwoordige or ganisatie, waarin de directeur-gene raai niet alleen technisch, maar ook besturend ambtenaar is, paste zoo'n referendaris in het geheel niet; en het liet zich aanzien dat men nu twee directeuren zou krijgen, of dat de heer Pop aan een nieuwen amb tenaar ondergeschikt worden zou Zeer afdoende leek ons het antwoord van minister Regout niet niemand TELEFOONNUMMER 10. O— 46.) Ammi zag er inderdaad ongewoon uit. Haar gelaat, anders zoo bloeiend en frisch, was nu erg beschreid, den geheelen weg naar Zeltingen had het arme meisje tranen gestort. Maar nu deed zij zich geweld aan om te antwoorden en om te volvoeren, wat zij zich had voorgenomen. Terwijl Marie nog sprak, was de herder opgestaan en het meisje ge naderd. Hij greep haar hand en vroeg deelnemend „Wat scheelt er aan, goede Ammi „Ik zal het u zeggen", antwoordde zij. „Hulp zal wel nergens voor mij te vinden zijn, maar troost hoop ik hier toch te vinden." Hubert stond op, hij begreep dat hier een gesprek zou volgen, waarbi hij niet blijven kon zonder onbe scheiden te zijn. Daarom wilde hij stelde echter een amendement voor om den voorgestelden post te schrap pen, waarop zij zonder stemming werd aangenomen. Staatsbegrooting voor 1910. De minister van financiën deelt in de memorie van antwoord mede, dat hij eerlang de eerste stappen zal doen tot verdrijving, zoo ver mogelijk, van de Duitsche pasmunt uit Limburg. Geen instemming vindt bij den mi nister het denkbeeld om bankbiljetten van vijf gulden in te voeren, omdat de minister geen maatregelen wenscht te nemen, waardoor de zilvervoorraad bij de Nederlandsche Bank weder zou toenemen. Tegen het invoeren van een zegel recht op reclamebiljetten bestaan ver schillende bezwaren. Een wetswijziging is in voorbe reiding, waarbij de hotelhouders re ductie verkrijgen van de personeele belasting. Aan vermindering der be lasting wegens de localiteiten van koffiehuishouders kan de minister echter niet denken. Bij den minister zijn plannen in overweging om, zonder berlangrijke vermeerdering van kosten, tegemoet te komen aan het bezwaar van lang wachten bij betaling van belasting. Na ruimer localiteit, meer doelmatig in te richten en beter met hulpper soneel te bezetten, wordt omgezien, opdat de kantoren, die meest gehuurd zijn, na het verstrijken van den loo penden huurtijd, daarheen kunnen worden heengebracht. Het gebruik van vijfcents post zegels ter voldoening van het ver schuldigd zegelrecht van vijf cent, kan niet worden toegestaan, omdat de opbrengst dier rechten dan niet meer zou kunnen worden bepaald ook zou een waarborg tegen ont duiking van de zegelbelasting, door dubbel gebruik van plakzegels, ver loren gaan. De minister zal nader overwegen, of door beperking van de vergunning aan de collecteurs der Staatsloterij om 10 pet. der loten ir. reserve te houden voor hun cliënten, wier lot in de eerste vier klassen is uitgeloot of door andere maatregelen, kan wor den tegemoet gekomen aan het be zwaar dat reeds korten tijd na de opening eener collecte geen loten voor het publiek meer beschikbaar zijn. Kamerverkiezing Wijk-bij-Duurstede. Woensdagavond had door de R. K kiesvereeniging „Credo-Pugno" te Montfoort de candidaatstelling plaats voor een lid van de Tweede Kamer voor het district Wijk bij Duurstede. Nadat eerst met meerderheid van stemmen was besloten een katholieken heengaan, doch Ammi trad op hem toe en zeide„Blijf, mijnheer de rechter, wat ik u bidden mag. Het geen ik te zeggen heb, moogt ge.... ja, moet ge zelfs aanhooren." Ten hoogste verbaasd bleef Hubert staan, terwijl Ammi vervolgde Mijn heer Von Beuren is te weten geko men, dat ik soms heimelijk het slot verliet. Iets kwaads deed ik niet ik kwam nergens dan hierbij de eenigen, waar ik liefde vond Maar hij was vreeselijk boos en heeft woorden gebezigd, die mij doodelijk gegriefd hebben." Een oogenblik zweeg zij om haar tranen te bedwingenin ademlooze spanning keken allen haar aan. Zi bemerkte dit en sprak toen snel verder: „Hij zei me, dat ik niet zijn dochter ben, maar het kind van.... van een misdadiger!.... vaneen moordenaar Reeds lang had ik vermoed, dat hij mijn vader niet is, want nooit toonde hij me de liefde die andere kinderen van hunne ouders ondervinden, maarzou het waar zijn, dat mijn vader een moordenaar was?" Diepe smart sprak uit haar oogen. ftbonnements-flduertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden candidaat te stellen, werden als can- didaten op de groslijst geplaatst de heerenBaron de Wijkerslooth de Weerdesteijn te Utrecht, baron Van Hövell tot Westerflier te Culeinborg, H. J. A. Engels te Leiden en Moerel te Oudewater. Bij de twee eerste vrije stemmingen behaalde eerstgenoemde, die sterk door den voorzitter, den heer Straver, was aanbevolen, de meeste stemmen, doch niet de volstrekte meerderheid, en kwam daarna in herstemming met den heer H. j. A. Engels, die toen de meeste stemmen op zich verwierf en alzoo tot candidaat dezer kiesver eeniging was gekozen. Rijkspostspaarbank. Enkele weken geleden werd in bij voegsels bij de „Staatscourant" het verslag dezer instelling over 1908 ge publiceerd en ontleenden wij daar aan een aantal bijzonderheden. Thans is het verslag in boekvorm versche nen en zijn daaraan een aantal grafi sche voorstellinnen toegevoegd. In een begeleidend schrijven geeft de directie de volgende sprekende cijfers van de Rijkspostspaarbank. Gedurende het jaar 1908 werd, in totaal, in het gansche rijk f 72.100.766 ingelegd, in 1907 f 69.201.667. Terugbetaald werd f 69.694.836, in 1907 f66.980.428. Het aantal spaarbankboekjes be droeg op uit. December 1908:1.401.670 met een salto-tegoed vanf 151.638.334, tegen 1.336.846 boekjes op het einde van 1907, waarop verschuldigd was f 145.495.650. In 1908 werden 7384 nieuwe staats schuldboekjes afgegeven, waardoor het aantal, op uit. December van dat jaar in omloop geblevene, klom tot 9509, waarop was ingeschreven een totaal nominaal saldo van f 6.640.700. Die cijfers waren op het einde van 19072569 staatsschuldboekjes met nominaal f 1.481.150 saldo. De toename in 1908 bedroeg der halve, 6940 dergelijke boekjes en f 5.159.550 nominaal tegoed. In hoever arbeid, spaarzaamheid en overleg deze kapitalen hebben ge vormd, is uiteraard niet met wiskun dige zekerheid te zeggen. Vermoede lijk hebben ze, naast andere omstan digheden, in groote mate tot die ka pitaalvorming bijgedragen. We den ken hier niet zoozeer aan de terzijde gelegde groote geldsommen, die uit zonderingen zijn, dan wel aan de kleine die waarborgen tegen de noo- den van den kwaden en de gebreken van den ouden dag. Niet dit verkregen kapitaal op zich zelf is het, dat waar deering afdwingt, maar wel de arbeid, de spaarzaamheid en het overleg, waarvan het de vrucht is. Dat het sparen eene deugd is behoeft niet voor de zooveelste maal te worden toen zij zweeg en haar toehoorders vragend aankeek. Zij koesterde nog eenige hoop, dat de heer Von Beuren te ver was gegaan dat hij haar bedrogen had. Helaas, die hoop zou onbarmhartig vernietigd worden. Aanvankelijk sprakeloos van ont zetting had Marie toegeluisterd, doch nu Ammi zweeg, liet zij den vrijen loop aan haar woorden en luchtte haar boosheid en verontwaardiging. „Die onmensch!" riep zij uit. „Heeft hij je dat durven zeggen En hij heeft mij onder eede beloofd, dat je daarvan nooit iets zou vernemen 1 Ohik zal hem opzoeken in zijn eigen huis en hem zeggen, dat hij een meineedige isWie een arm onschuldig meisje op zoo'n manier kan krenken, is een onbarmhartige lafaard 1" Terwijl de waardin zoo sprak, meende zij het zeker goed met Ammi, doch haar woorden hadden een vreeselijke uitwerking op het arme meisje. Nu werd het Ammi duidelijk, dat de heer Von Beuren de waarheid had gezegd Zij was dus de dochter van een misdadiger, gebrandmerkt voor geheel haar Teven Haar krach- verkondigd. Toch mag het velen nog wel eens worden voorgehouden, dat spaarzaamheid de zorgeloosheid be strijdt en de verkwisting bant. Hopen we, dat eenmaal alle eerlijkheid goed beloond zal worden, opdat zonder overwegend bezwaar een appeltje voor den dorst kan worden overgelegd. En dat de "Rijkspostspaarbank hier van in steeds klimmende mate moge getuigen Auiomobielpostvervoer des nachts. In de memorie van antwoord op de waterstaatsbegrooting deelt de minis ter o.a. mede, dat met het oog op de kosten en de geboden zuinigheid geen vermeerdering is te verwachten van het aantal nachtpostsneltreinen. Deze blijven dus beperkt tot het. traject Amsterdam—'s Gravenhage— Rotterdam en terug. Daarentegen is de minister bereid te onderzoeken of door middel van automobielen in het postvervoer des nachts kan wor den voorzien. Het groote verschil tusschen nachtpostsneltreinen en automobielen voor het vervoer der post bestaat hierin, dat in eerstge noemd vervoermiddel de brieven enz. in den postwagen volgens de ver schillende richtingen gesorteerd kun nen worden, in laatstgenoemd wegens de beperkte ruimte niet. Nu het meer geriefelijke, doch zeer kostbaarder middel voorloopig niet te bereiken is, heeft men genoegen te nemen met het mindere, indien althans het in te stellen onderzoek gunstige resultaten oplevert. En hieraan behoeft wel allerminst getwijfeld te worden, waar de automobielentechniek in de laatste jaren zoo aanzienlijk is vooruitgegaan en vertragingen voortvloeiende uit gebreken in de machinerie of on deugdelijkheid der banden weinig te vreezen zijn. Het komt toch bij het postvervoer niet alleen op snelheid, doch nog meer op juistheid in de tijdstippen van vertrek en aankomst. Misschien zou het mogelijk blijken hier en daar de postautomobielen daarvoor speciaal ingericht, over de lijnen der spoorwegen te doen rijden. Zulks komt o.a. in Frankrijk voor, doch kan alleen worden toegepast op die spoorwegen, waarop het verkeer des nachts geheel rust. Op deze wijze van vervoer werd reeds gewezen in het „Tijdschrift voor Posterijen en Telegraphie" no. 4 van 1905, waar overigens de toenmalige redacteur in een uitgebreid artikeï reeds op de voordeelen wees van nachtautomo bielen. Waar in dit artikel het doen rijden van een postautomobiel alleen werd voorgestaan voor het vervoer der post des nachts tusschen Utrecht en Zwolle, om daar de eerste treinen naar het Noorden te bereiken, meen ik dat nachtpostautomobielen op vele andere trajecten ten hoogste aanbe ten waren uitgeputzij zonk op een stoel neer en het gelaat in beide handen verbergende, brak zij in hevig snikken uit. Nu kon Hubert zich niet langer bedwingen. Terwijl had hij zich met moeite stil gehouden, doch nu werd het hem te sterk. De ontluikende liefde voor het ongelukkige meisje legde het zwijgen op aan alle an dere gevoelens en zijn hoog ambt geheel vergetende, knielde hij naast Ammi neer. Hij greep haar hand en met smeekende stem riep hij „Ammi, Ammiwees bedaard Het is niet waar, dat een kind moet boeten voor de zonden der ouders Als uw vader een misdadiger was, kan niemand u daarvan een verwijt maken De oude herder kwam nu nader bij hen en zeide op vasten indruk- wekkenden toon„Wees gerust, Ammi 1 Uw vader is geen moorde naar, zoo waar ik leef 1" Het weenende meisje sloeg de oogen op naar den herderhaar ge laat verhelderde en het volgende oogenblik lag zij aan de borst van den ouden man, die met zooveel overtuiging de onschuld van haar veling verdienen. Men beginne met van uit Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, des nachts om 12 nur, postautomobielen te doen rijden naar Utrecht. Van daar uit vertakken zich dan postautomobielen naar Zwolle, Emmerik over Arnhem en Bokstel over 's Hertogenbosch. Aldus zou zonder aanzienïijke kosten be langrijke bespoediging verkregen worden in de postverbinding naar de noordelijke provincies, naarDuitsch land, Limburg en gedeeltelijk Noord- Brabant Wanneer dan de onmiddel lijke aansluiting op de nachtpost sneltreinen van uit Amsterdam, te Rotterdam een postautomobiel kan gereed staan voor de correspondentie naer Westelijk Noord-Brabadt over Breda en Zeeland, zouden deze ge deelten van het land zeer gebaat worden. Het is in het belang van het algemeen, in het bijzonder van den handel te hopen, dat het onderzoek gunstige resultaten zal afwerpen en weldra deze zullen blijken in den vorm van des nachts langs de wegen snel voortrijdende postautomobielen. De Czaar heeft dezer dagen iets gedaan, waaruit blijkt, dat hij niet van practischen zin ontbloot is. Hij wilde eens uit eigen ervaring weten hoe zwaar de uitrusting is van een gewoon soldaat en die, de uitrusting nl., vergelijken met de uitrusting der garde. Daartoe heeft hij in de uni form van gewoon soldaat tweemaal een langen marsch gemaakt. Hij liet zich door een onder-officier een mo del-uitrusting brengen met 120 patro nen, nam een geweer over den schouder en maakte zoo een marsch van bijna 10 K.M. De officieren, die hij ontmoette, groette hij volgens voorschrift. De proefneming had het resultaat, dat de Czaar bij zijn thuis komst bepaalde, dat die uitrusting voortaan alleen door de sterkste sol daten bij de parade gedragen mag worden. Den dag daarop fungeerde de AMeenheerscher als lijfgarde-sol daat; hij bemerkte het verschil niet weinig. Als de Czaar ook in anderezaken aldus zelf op onderzoek uitging, dan zou het er waarschijnlijk in zijn rijk heel wat beter gaan uitzien, en zou hij alle gelegenheid hebben om zich den eerenaam van „Vadertje", dien men hem geeft, alleszins waardig te maken. Nu kent hij de toestanden in zijn eigen rijk niet, omdat hij die niet met eigen oogen ziet, maar door den bril van anderen. Een grappig voorval aan het sta tion van Erqueles (België) bewees, dat men, met eigen oogen ziende, ook wel verkeerd kan zien. Er was een wagen meubelen uit Frankrijk vader had uitgesproken. Nog snik kende van aandoening stamelde zij „O, ik wist wel dat het een leugen was, dat ik bij u troost zou vinden Hubert was opgestaan en keek verwonderd den oude aan, die zulk een getuigenis aflegde omtrent den man, die algemeen voor een moorde naar werd gehouden. Ook Marie was stom van verbazing over de woorden van den ouden herder. Langzaam maakte Grates zich los uit Ammi's omhelzinghij bracht haar naar een stoel, en toen zij zat, sprak hij„Versta mij wel, Ammi De menschen klagen uw vader aan als den bedrijver van een ontzettende misdaad, die hij niet heeft begaan. Hij was onschuldig aan het vergoten bloed onschuldig, zoo waar als er een God in den Hemel is, die alles ziet en weet 1" Met de rechterhand omhoog, alsof hij een eed zwoer, had de oude man de laatste woorden plechtig uitgespro ken. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1