De oude Uniform uiterst 10 December. Feuilleton. :rpen. IL.f 16.80 - 1.10 -13.20 - 0.85 - 0.90 - 2.05 - 1.65 - 1.55 Jr. idienst. :helde. No. 290. 47e Jaargang. 1909* LEN 55 55 55 55 55 55 55 55 - 1.— Singelweg. oging. sRuyfer" <T 2. D ilcheren 9.20 12.15. erlrek van da srstraat ea het 1 minuten later. 9.23, 12.18, lomburg6.45, 8.40. ■aingen en Mid- 15, 4.15, 6.55 Vliasingen en .29, 2.24, 5.04, lienst. |elburg 7.v. 5.50f 7.55 5 2.— 2.45 |5 7.50 8.50 iimse, de an- lia. ft 6.25t 8.40 - 2.45 3.30 50 9.40 10.25 ,n tot de Re- ..an naar het 6.20, 6.45, 10.20, 10.40, 0,1.—1.30* 80, 4.50, 5.20, [20. 6.10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45. 40,4.10,4.40, 30,8.—, 8.30, i Zondags uit. 10. 6,35 c) d) en 7,05 c) 5,05 o) 5.45 o)f) k) vertrek van .zen vm.8,50 Borssele en hoogste 15 iondags ten igste waoh- VLISSINGSCHE COURANT Vrijdag Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BINNENLAND, Tweede Kamer. Bij de gisteren voortgezette behan deling van de begrooting van land bouw, handel en nijverheid, gaf de heer Vorsterman van Oijen verschil lende wenken om het onderwijs van tuinbouw- en landbouwwintercursus- sen beter aan het doel te doen beant woorden. Hij schetste de nadeelen van geconcentreerde cursussen in het centrum van een geheele streek. Beter zou zijn aanstelling van dis trictsonderwijzers, die niet aan het gewone onderwijs verbonden zijn. Tevens zou dan hier en daar een proefveld kunnen worden ingericht. Spreker gaf voorts o.a. in over weging de leeftijdsgrens der leer lingen te brengen van 15 opl4jaar, en uitbreiding van den landbouw- wintercursus tot een driejarigen met het doe! in het deide leerjaar aan de leerlingen kennis bij te brengen omtrent paarden en vee. De minister was tegen het denk beeld om de cursussen te doen geven door specialisten. Hij achtte het beter dat dit gedaan wordt door gewone onderwijzers, die contact hebben met de bevolking. De inrichting van cursussen voor vrouwen heeft de volle aandacht der regeering. Naar aanleiding van klachten van den heer Vorsterman van Oijen over frauduleus dekken, vooral in Zuid- Holiand en Noord-Brabant, ant woordde de minister dat hij spoedig voor zich zal krijgen een ontwerp voor herziening van de wet van 1901 betrekkelijk de paardenfokkerij. Tweede Kamer-verkiezing. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, zal in de vergade ring van het Prov. comité van anti- iev. kiesvereenigingen in de prov. Utrecht, welke Vrijdagavond gehou den wordt, door het moderamen van dat comité worden voorgesteld, de Centrale anti-rev. kiesvereeniging in Wijk-bij-Duurstede te adviseeren bij de a. s. Kamerverkiezing niet met een eigen candidaat uit te komen, doch den candidaat der R.-Katholie- ken te steunen. („Tel.") Onze spoorwegen. De minister van waterstaat het Kamerafdeelingsversiag over zijn be grooting beantwoordende, merkt naar aanleiding van het spoorwegwezen o. m. het volgende opDe minister vindt nog geen aanleiding voor bij zondere maatregelen in verband met mogelijke opzegging van de spoor wegovereenkomsten door de beide groote maatschappijen. 45.) o— Toen de heer Von Beuren, door het noemen van zijn waren naam en door de verschijning van zijn vroegeren kameraad hevig ontsteld bewusteloos was neergeploft, had Pluto zijn geblaf niet gestaakt. Doch nu klonk dat geluid zoo klagend, dat Nickel en' Ammi bevreesd en nieuwsgierig kwamen toesnellen. Daar vonden zij den slotheer liggen. On danks alles wat kort te voren ge beurd was, voelde Ammi toch me delijden. Geholpen door Nickel bracht zij hem weer tot.bewustzijn en ge leidde hem aan beide zijden on dersteund naar het kasteel terug. In den salon werd de slotheer op de sota gelegd, en daar streed hij een geruimen tijd om zijn ontroering meester te worden. Toen hem dit eindelijk gelukte De grieven van het spoorwegper soneel zal hij ernstig overwegen. Wij zigingen in de dienstvoorwaarden worden reeds onderzocht met inacht neming van doorspoorwegpersoneel- vereenigingen aangewezen verbeterin gen. Daarbij zal gestreefd worden naar overeenstemming met de ar beidsovereenkomst. Met verbetering van den Zondagsdienst wordt steeds doorgegaan. Een uitgebreid onderzoek naar de loonregeling is nog loopende. De sa- larieering der stationschefs wordt na de belangrijke verbetering in 1907 thans voldoende geacht. De minister wenscht bij de maat schappij niet aan te dringen op de opheffing van de ongelijkheid in be zoldiging, ontstaan tengevolge van de staking van 1903. De minister heeft overwegend be zwaar tegen ingrijpen der regeering bij de aanstelling van spoorwegper soneel. Bij de nieuw-ontwotpen reizigersta rieven zal de bij de Hollandsche Spoor bestaande regeling van de school- abonnementenskaarten bestendigd, en tevens toegepast worden op de Staats- en Centraalspoorwegmaatschappij. De treinvertragingen op de Staats- spoorlijnen waren grootendeels het gevolg van toenemend reizigersver- voer en niet van het gebruik van vacantiekaarten, hetwelk dit jaar ver minderd is. De invoer van het al gemeen spoorwegreglement is in 1910 te-verwachten. - Uitbreiding van het tarief van bij zondere vacantiekaarten acht de mi nister niet wenschelijk. Trouwens dit zomertarief zal niet weer worden in gevoerd. In het a. s. jaar kan invoe ring van de nieuwe reizigerstarieven worden verwacht. Tegen verkrijg baarstelling van speciale retourkaar- ten bij bijzondere gelegenheden be staat bezwaar. Pensioenfonds burgerlijke ambtenaren 1910. Bij het wetsontwerp tot vaststelling van bovengenoemde begrooting wordt voorgesteld het saldo van 1909 aan den dienst toe te voegen. Dat saldo zal vermoedelijk bedragen f700,000. Het fonds bezat op 1 Juli 1909 de volgende inschrijvingen: 2% pet. f33.601,400, 3 pet. f16,145,300, als mede verschillende effecten en gelds waardige papieren tot een bedrag van ongeveer f 11,300,000. De bijdragen, voigens de Weduwenwet voor de ambtenaren 1890, zijn tot dusver jaar lijks met bijna f 50,000 gestegen en kunnen voor 1910 worden geraamd op f 1,250,000. De bijdragen, welke ingevolge de weduwenwet voor de onderwijzers 1905 worden geheven kunnen geraamd worden op een be drag van f780,000. Zij hebben over keek hij Ammi en Nickel, die in zijn nabijheid stonden, onderzoekend aan en riep op bevelenden toon „Wat heb jelui gehoord gezien Spreek of Ammi antwoordde niet. Zij wendde het gelaat af en stapte langzaam naar een tafeltje, waarop een bundeltje kleedingstukken lag. Nickel schrikte wel, maar antwoordde toch kaim „We hebben het gehuil van Pluto gehoord. Toen wij in den tuin kwa men vonden wij u daar liggen. Meer kan ik u niet zeggen." De heer Von Beuren keek zijn bediende doordringend aan, doch deze vertrok geen spier in zijn gelaat. Blijkbaar had Nickel de waarheid gesproken. Hierdoor eenigszins ge rustgesteid vroeg de slotheerEn de vreemdelingdie naar me vroegwaar is hij „Nadat ik hem had afgewezen, heb ik hem niet meer gezien. Hij zal wel reeds lang weg zijn teruggekeerd naar Zeltingen. „Woont hij daar?" „Neen, maar gedurende de kermis heeft hij daar als hansworst de menschen vermaakt. 'Sedert gisteren TELEFOONNUMMER 10. 1906 ruim f715,000 bedragen, en zul len over 1908 een bedrag van onge veer f 750,000 bereiken. De vermoede lijke inkomsten zullen bedragen f4,283,000. Ongevallenwet. Het „Hbid." bericht, dat het bestuur der Rijksverzekeringsbank besloten heeft, een onderzoek te doen plaats hebben naar rentetrekkers (getroffenen) die tot eenigen arbeid geschikt zijn geworden. Met dat onderzoek, uitgezonderd oogletsels, zijn door bet bestuur der Bank be ast de twee agenten, de heeren L. A. M. Woifiram te Arnhem en J. F. Staleman te Nijmegen, die zich daartoe door het geheele land zullen begeven. Gevolg van dit onderzoek zou kun nen zijn, dat te eeniger tijd door het bestuur der Rijksverzekeringsbank ambtshalve voor verscheidene getrof fenen een vermindering der hun toe gekende definitieve rente zal plaats hebben. De gepensionneerde kolonel der infanterie J. P. van den Hoff, heeft een adrés aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij haar verzoekt te besluiten, dat een grondig en ernstig onderzoek zal worden 'ingesteld naar den toestand van het leger en in bet bijzonder naar dien van het wapen der infanterie, daar die toestand zeer ongunstig is en voortdurend ongun stiger wordt, hetgeen in hoofdzaak het gevolg is van de toepassing van maatregelen, genomen met de be doeling om te sturen in de richting van een volksleger: in een Open brief aan de Tweede Kamer, uitge geven bij H. Prakke te Nijmegen, heeft adressant zijn zienswijze eri zijn bedoeling nader toegelicht. fibonnemenfs-Aduerfentiën op zeer uoordeelige uoorivaarden Gratie gevraagd. Door het bestuur van de Vereeni- ging' van uitgevers van dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers", is een adres gezonden aan den Koningin, om gratie te verzoeken voor den heerC. Sijthoff, uitgever van het „Rotter- damsch Nieuwsblad", die bij arrest van den Hoogen Raad van 29 Nov. jl. tot drie dagen gevangenisstraf is veroordeeld wegens „het uitgeven van een geschrift van strafbaren aard", ten gevolge van de actie, die tegen hem is ingesteld door. mr. Slob. Ook het bestuur van den Neder], Journalistenkring heeft reeds eeni- ge dagen geleden, een verzoek om gratie tot H. M. de Koningin ge richt ten behoeve van den heer C. Sythoff, directeur van het „Rott. Nbl., tot 3 dagen gevangenisstraf veroor deeld op grond van art. 318 W. v. S., het uitgeven van een geschrift van strafbaren aard, zonder bekend is zijn tent gesloten, hij zal hier dus niet lang meer blijven. De slotheer zweeg een poos en scheen na te denken. Eindelijk richtte hij zich op en schijnbaar weer in orde sprak hij op zijn gewonen be velenden toon „Span de paarden voor het rijtuig en rijd naar Zeltingen. Zeg daar aan Marie, de waardin van het Gerechts huis, dat ik haar moet spreken zij moet dadelijk komen. Je rijdt de oude hierheen en je houdt je gereed om haar terug te rijden, zoodra ik met haar gesproken heb." Nickel ging heen om het ontvan gen bevel uit te voeren, terwijl zijn meester langzaam naar zijn kamer liep zonder naar Ammi om te zien. Met het bundeltje onder den arm stapte zij snel op hem toe en zeide met bewogen stem „VaarwelDe slotheer bleef een oogenblik staan, keek haar in het gelaat en zeide somber„Wanneer je me kunt ver laten ga danDaarop wendde hij het hoofd en ging naar zijn ka mer, waarvan de deur meteen luiden slag in het slot sprong. Ammi verroerde zich niet. Zij liet making van den naam des daders op eerste aanmaning na rechtsingang. Land- m Tuinbouw. Sojakoeken. In den laatsten tijd zijn ook in Europa de Soja-boonen en de daaruit bereide Soja-koeken als veevoeder meer op den voorgrond getreden. Ook in ons land wordt er de aandacht op gevestigd als op een zeer eiwitrijk krachtvoeder, dat, zoowel wat betreft de voedingswaarde als uit een eco nomisch oogpunt, boven de gewone lijnkoeken zou zijn te verkiezen. Daar dit artikel aan de meesten onzer lezers nog onbekend zal zijn, is het zeker niet ongewenscht om daarover eens een en ander mede te deelen. Soja Moenck is de naam van een plantengeslacht, uit de familie der Vlinderbloemigen (Papilionaceae). Het heeft slechts één soort, Soja hispida Moenck (Dolichus Soja L.), een één jarige, in China en Japan thuisbe- hoorende, maar thans ook in geheel Zuid-Azië gekweekte plant. Deze heeft een stengel ter lengte van 1 Ned. el, langgesteelde, drietallige bladeren en kleine tot trossen vereenigde bloemen. De saamgedrukle, ruigharige peulen bevatten 3 tot 5 niervormige, witte of bruine zaden, die zeer smakelijk zijn en vooral tot het bereiden van de pikante saus dienen, weike onder den naam van Soja algemeen bekend is. De zaden bevatten circa 12.71 pet. water, 32.18 pet. stikstof bevattende bestanddeelen, 14.03 pel. vetstoffen, 31,97 pet. stikstofvrije extractstoffen, 4.40 pet. ruwe vezelen en 4.71 pet. asch. Vergeleken bij andere peulvruch ten, bezitten ze een zeer hooge voe dingswaarde kenmerkend is bij deze vrucht het aanzienlijk vetgehalte. Tot nog toe bleef het echter een bezwaar voldoende afnemers te vinden voor de Soja-olie men had gehoopt dit vrijkomend bestanddeel te kunnen bezigen bij de zeep-fabricage. De vele stearine welke deze olie schijnt te bevatten,maakt haar echter voor dezen tak van industrie minder geschikt. Is eenmaal een behoorlijk afzetge bied voor deze olie gevonden, dan gaan de Soja-boonen als kunstmatig veevoeder, naar allen schijn, een goede toekomst tegemoet. Opmerking verdient nog hetgeen de vice-consul Engelbrecht te Ham burg bericht omtrent mededeelingen over Soja-koeken in het orgaan der ZweedscheLandbouwvereeniging. Wij ontleenen daaraan het volgende In den laatsten tijd zijn zoowel in Zweden als in Denemarken groote hoeveelheden Soja-koeken ingevoerd. Eiwit en vet kosten in Soja-koeken slechts 17 a 18 ets. per procent of ongeveer evenveel, als waarmede tegenwoordig de voedingswaarde van het hoofd op de borst zakken en schreide. Doch opeens nam zij een wanhopig besluit en verliet den salon. Buiten had Nickel reeds een ou- derwetsch rijtuig op vier wielen voor den dag gehaald en vluchtig van een dikke laag stof gereinigd. Een leeren kap, over ronde ijzeren bogen ge spannen, bedekte de helft van het voertuig dat van buiten rijk versierd was met snijwerk in goud en kleu ren. Zeker was het vroeger een fraai rijtuig geweest. Nu zag het er oud en vervallen uit. Ammi stapte naar het rijtuig, waarvoor Nickel juist de paarden spande. De oude bediende bleef zwijgend aan 'zijn werk. Hij wist wel, wat het meisje wilde, maar hij had den moed niet erover te spreken. Dat viel hem zwaar, want voornamelijk om de vriendelijke Ammi had hij het twintig jaar vol gehouden in het eenzame kasteel bij zijn somberen heer. Zonder een woord te spreken hielp hij Ammi in het rijtuig, greep de teugels en reed de poort uit. Nadat hij deze weer zorgvuldig gesloten en den sleutel geborgen had, ging hij grondnotenkoeken, tot dusver de goedkoopste soort veekoeken, wordt betaald, zoodat Soja-koeken tot het goedkoopste krachtvoeder behooren. In den laatsten tijd zijn echter tegen het gebruik van Soja-koeken voor melkvee ernstige bedenkingen gerezen. Bij een onderzoek van Zweedsche botermonsters is nl. gebleken, dat de boter van runderen, met Soja-koeken gevoederd, een bijsmaak heeft. Bij voeding van 1 K.G. per rund en per dag kon de boter wegens dien bij smaak niet tot de prima kwaliteit worden gerekend en zelfs wanneer slechts V, K.G. werd gegeven, was het twijfelachtig, of de boter als prima exportboter kon worden be schouwd. Sojaboonen zijn betrekkelijk arm aan oliebij het persen kan slechts 10 a 11 pet. worden verkregen, waar door ternauwernood de onkosten worden gedekt. Terwijl de voeder koeken in het algemeen bijprodukten der oliefabricage zijn, leveren bij de verwerking van Soja-boonen de koeken het hoofdproduct. Zij bevatten dientengevolge meer olie en juist hieraan wordt de bijsmaak van de boter toegeschreven. Teneinde te voorkomen, dat de Zweedsche boter in het algemeen en de. exportboter in het bijzonder onder deze omstandigheden lijdt, of wel licht gevaar loopt van de Engelsche markt te worden verdrongen, wordt het wenschelijk geacht groote voor zichtigheid bij de voedering met so jakoeken in acht te nemen, totdat men meer ervaring ten opzichte van de doeltreffendheid van deze voeder- stof heeft opgedaan. Tegen het gebruik van deze koe ken voor mestvee zijn tot dusver geen bedenkingen vernomen. In dit opzicht worden zoowel van practische, als theoretische zijde proeven genomen, waarvan de definitieve resultaten nog niet bekend zijn. Het zou zeer ge- wenscht zijn, dat proeven werden genomen ter bepaling van den in vloed van sojakoeken op het boter- vet. Hierbij zou ook een vergelijking dienen te worden gemaakt tusschen de in Azië geperste koeken, welke goedkooper zijn, doch dikwijls veel schimmel bevatten, en die, welke in Europa worden vervaardigd, Het verdient de aandacht, dat meel van geëxtraheerde sojaboonen slechts 2 pet. vet bevat, terwijl in de koeken 5 a 7 pet. aanwezig is. Wanneer dus de bijsmaak, welke in Zweden in de boter is geconstateerd, werkelijk aan het vetgehalte der koeken moet wor den toegeschreven, dan zou het doel matiger zijn, voor melkvee het min der vet bevattende meel te gebruiken. Naar de vice-consul Engelbrecht nog mededeelt, worden te Hamburg geen sojakoeken vervaardigd, doch wordt op den bok zitten en sloeg duchtig op de paarden los om zijn ontevre denheid lucht te geven. „Eenmaal zoo lang me heugt", mompelde hij voor zich heen, „ja, eenmaal werd de koets van den overleden heer uit den stal gehaaid. Dat was ook om Marie uit Zeltingen te halen. Kort daarna kwam de vrouw met de kleine Ammi op het kasteel. Vandaag moet ik Marie weer halen, maar nu breng ik Ammi weg om haar misschien nooit, nooit weer te zien. Zonder haar zal ik het ook niet lang meer uithouden in dat eenzame nest." Zoo zat hij te denken en daarbij sloeg hij nu en dan op de paarden, die lustig voortdraafden en hem in korten tijd aan het Zeltinger Gerechtshuis brachten. „Ammiriep Marie verschrikt uit, toen het jonge meisje onverwacht binnentrad. „Jij hier in die klee ding En wat zie je eruit 1 Wat mankeert je Wat is er gebeurd Om Gods wil, spreek (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1