De oude Uniform m Donderdag 9 December. No, 289 47e Jaargang. 1909» 0.57 5.50 0 02 O 2.07 0.70 ïheren bnst. Van Weel* t©ï Week. Feuilleton» BINNENLAND. IIP". 09 ^ende jelsche id met 9.20 12.15. lek van de raat en het nuten later. .23, 12.18, burg 6.45, ;en en Mid- 4.15, 6.55 ssmgen en 2.24, 5.04, Tg v.v. 50f 7.55 2.— 2.45 150 8,50 de an- fc.25t 8.40 1.45 3.30 |.40 10.25 le Re- naar hot 20, 6.45, JO, 10.40, 1.30*, ■50, 5.20, 10, 6.30, 10.30, 12.45. 10,4.40, -.8.30, tuit, VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. De groote beslissing, in het Engel- sche parlement gevallen, de ontbin ding van het Lagerhuis en de met groote felheid begonnen verkiezings campagne, hebben ons veel geleerd en zullen ons misschien nog veel leeren, maar boven alles dit, dat het er met de hooggeroemde Engelsche grondwet al even treurig als met de Engelsche wetgeving uitziet. De groote waarheid, dat Engeland geen eigen lijk gezegde grondwet heeft, waarin de beginselen der staatsinrichtingen zoo duidelijk mogelijk geschreven staan en waarop de geheele overige wetgeving zich grondt, blijktdan toch wei degelijk tot zeer groote moeilijkheden en verwikkelingen aanleiding te kunnen geven. Het wordt hoog tijd dat men ook in het Ver- eenigd koninkrijk het huis van den staat eens wat beter gaat inrichten en dat men eindelijk eens gaat bre ken met het belachelijke stelsel van het erfelijke pairschap en andere zotte en verouderde instellingen, die voortdurend de staatkundige ontwik keling tegenhouden of bedreigen. Wat de eigenlijk gezegde verkie zingscampagne betreft, gelooft men wel algemeen dat de liberalen het winnen zullen maar de hoop dat de werkmanspartij niet al te veel met eigen candidaten zou uitkomen, is toch vervlogen. Overal willen de werklieden, onder de leiding van het wakkere parlementslid Keir Hardie, met eigen candidaten in 't vuur ko men. De kansen der unionisten en conservatieven moeten daardoor nood wendig stijgen. De ware reden voor deze houding is niet zoo gemakkelijk na te gaan. Waarschijnlijk zijn het soortgelijke redenen als hier te lande, redenen vooral van theoretischen en minder van practischen aard. Het is om de zetels in het parlement minder te doen dan om met de volle kracht der partij uit te komen. Dat dit in sommige kringen eenige bezorgdheid wekt, is gemakkelijk na te gaan. Er kwamen in den laatsten tijd weer telkens onrustbarende berichten over de verhouding tusschen Rusland en Japan, 'tls voor Rusland te hopen dat ze onjuist mogen wezen, want een tweeden oorlog met Japan houdt het nog steeds uitgeputte Russische rijk niet lang uit. Te meer daar Ja pan en China het nu eens zijn ge worden over de quaestie van den Zuider-Spoorweg en Mantschourije. Deze zou geheel aan China overgaan en Japan zou daarentegen bedongen hebben het volkomen vrije bezit van Port-Arthur en het schiereiland Liao- tong. Japan zou nu zoo verhaalt 44.) o- Hij bemerkte bij den eersten oog opslag, dat zijn hospita en haar dochter alles in het werk hadden gesteld om haar huis eer aan te doen. Hij was dan ook wel tevreden over het maal. Na het eten ging de jonge man weer aan het werk. Daarbij keek hij na een poos toevallig uit het venster en zag den ouden herder Grates op het Rechthuis aankomen. Hij legde zijn palet en penseel neder en ging naar beneden om den ouden man op te zoeken en met hem te praten. Hij trof Grates' in de gelagkamer, en ging dadelijk naast hem zitten. Zoodra de waardin hem een kan bier had gebracht en weer aan haar werk was gegaan, sprak Hubert „lk weet niet, of ge gisterenavond goed hebt geluisterd naar het ge het gerucht verder niet langer willen wachten om de Russen in Noordelijk Mantschourije onder het een of ander voorwendsel aan te tasten, eer deze aldaar hun militaire positie versterkt hebben door het voltooien van den Amoer-spoorweg en het aanleggen van een dubbel spoor op den Transsiberischen spoor weg. De japanners, aartsverspieders als ze zijn, hebben alweer eens een verkenningstocht gehouden met een kanonneerboot in de wateren van Mamstatha. Ook zegt men dat Japan zijne troepen op voet van ooriog brengt en zestien bataljons naar het vasteland van Azië zijn scheep ge gaan. De beroemde admiraal Togo is vervangen door vice-admiraal Ijoein. In Russische diplomatieke kringen is men, zooals altijd, zeer gerust en geiooft zelfs dat er een overeenkomst van internationalen aard op til is. Men is overtuigd dat een oorlog met Rus land tegenwoordig aan Japan geen uitzicht op voordeel zou geven, enz. 'tls mogelijk; maar wij voor ons geven geen dubbeltje om de heele redeneering. if; Waarschijnlijk onder den invloed der groote gebeurtenissen in Rusland, heerscht in de algemeene politiek een zekere slapte en lusteloosheid. Keizer Wilhelm van Duitschland, wiens populariteit het vorige jaar zooveel geleden had, heeft het weer eens gewaagd om den Rijksdag in persoon te openen, en zulks met veel „pompe en solemniteit", zouden onze voorvaderen gezegd hebben. Het we melde van militaire uniformen zelfs de rijkskanselier, overigens niet mi litair aangelegd, had den mooien rok aan. Zóó waren er meer; een feit waarover menig hartig woordje in de pers gevallen is. Heel veei nieuws had de keizer ook al niet te vertellen. De verzeke ringswetten vormden zoowat den hoofdschotel. Zooals men weet zijn de Germanen ons in dit opzicht vooruit en is het bij hen in hoofdzaak een quaestie van ontwikkeling en vol tooiing. De uitlatingen des keizers in zake de buitenlandsche politiek, waren bijzonder welwillend en vredelievend, in hoofdzaak tegenover Frankrijk. Overigens kenmerkt zich de troon rede door geheele slapheid. Ook de rijkskanselier hult zich in nevelen men weet niet goed waar hij heen wilt, al mag men met eenige zekerheid voorspellen dat de regeering met de conservatieven en het Centrum wenscht scheep te gaan:'Zooals men weet was het Von Bülow's wensch, de conser vatieven en liberalen te vereenigen en met dezen te regeeren tegen zwart en rood, maar daar komt niets meer sprek der gasten hier, maar mij is geen woord ontgaan. Als ik alles goed begrepen heb, moet Ammi de dochter van den heer Von Beuren zijn". Het gelaat van den herder veran derde volstrekt niet. Hij richtte het hoofd op en keek Hubert aan, alsof hij nog meer mededeelingen ver wachtte. „Ja, dat moet ik u ook nog zeg gen „lk heb Ammi den nacht tevo ren reeds gezien en gesproken in den slottuin. Toen heb ik ook een ontmoeting gehad met den boosaar- digen slotheer. Als Ammi mij niet had geholpen, zou het voor mij slecht afgeloopen zijn." „Ah riep de herder verwonderd uit. Zijn strak gelaat toonde nu groote belangstelling, terwijl hij zeide „Hebt ge hem gezien en gesproken - in Beurenhof Dan is het u spoediger duidelijk gewor den dan ik gedacht had. Het is zeker zoo voorbeschikt 1" Hubert vertelde nu in het kort zijn avontuur, terwijl Grates met gespannen aandacht luisterde. Toen het verhaal ten einde was, zei de TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-AdueiTenfiën op zeer uoordeelige uooriuaarden van. Nationaal-liberalen, democraten en socialisten zullen nu de oppositie vormen, terwijl intusschen de socia listen, onder de bestaande onzekerheid en misnoegdheid over de belasting wetten, voortgaan zich geleidelijk van de nederlaag van 1907 te herstellen. Men ziet verlangend uit naar de opening, die de nieuwe rijkskanselier van zijn denkbeelden en plannen zal gelieven te geven. Uit Perzië houden de tijdingen omtrent oproeren steeds aan nu weer een te Sjirag, waarbij de gouverneur zelfs gedwongen was zijn paleis te verlaten. De aanleiding was weer zoo onbeduidend mogelijk, zooals bij de bekende geschiedenis van het vonkje en het vat buskruit. De onbeduidendste omstandigheid is hier in staat om brand te stichten. Overigens heeft de Perzische re geering de vernedering moeten onder gaan, van aan den Russischen gezant officieel haar leedwezen te betuigen over den aanval op de karavaan van den Russischen consul-generaal. Zij heeft verder beloofd de schadeloos stelling te betalen en dadelijk dui zend man uit te sturen om de roovers te tuchtigen. Allemaal komediede roovers zijn er al lang weer van door en de duizend man troepen bestaan alleen op het papier. De Hongaarsche quaestie zit voor 't oogenblik zoo vast als een muur, wat men te Weenen niet zonder genoegen zal zien. Het beroep op den raad en de diensten van graai Tisza heeft niet gebaat. Deze is, zooals te doen ge bruikelijk is, naar Weenen gereisd om met den koning te confereeren en heeft daarna hetzelfde gedaan als de Hongaarsche staatslieden, om tot de overtuiging te komen dat hij al even min als een ander het varken zal kunnen wasschen. De vergelijking is wel niet mooi, maar toch misschien vrij juist; want het is en blijft een onrein boeltje. Intusschen is de graaf weer naar huis gegaan, met den raad, den eenigen dien hij geven kon, dat het eeuwig demissionnaire en tevens eeuwig voor spek en boonen aan blijvende kabinet Wekerle, maar weer moestaanblijven in Amerika wordt het ernst tusschen den reus en den dwerg. Na het pro test tegen het doodschieten van twee Amerikanen te Nicaragua, waaruit blijkt dat de regeering van die be roemde republiek de orde niet kan handhaven, heeft die der Vereenigde Staten zoo maar de opstandelingen in dat land, die een anderen president willen hebben, als oorlogvoerende partij erkend en den gezant doen oude man „Zonderling De heer Von Beuren is zeker menschenschuw. Dit verontschuldigt en verklaart veel. Ik kan hem nu eenmaal niet voor zoo slecht houden, als vele metischen hier in den omftek doen. In moeilijke omstandigheden heeft hij weidaden bewezen, ja, hij heeft zich waarlijk edeitnoedig betoond." Nu was de beurt aan Hubert om verbaasd te zijn. De slotheer, die hem door zijn woedenden hond wilde laten verscheuren,werd die nu zoo verdedigd Dat had hij niet verwacht! Hij kon het niet be grijpen en wilde een nadere verkla ring vragen, doch de oude vervolgde „Vertel me van hem! Ik wil hem kennen en zoo graag eens van aan gezicht tot aangezicht tegenover hem staan." En half mompelend voegde hij erbij„Er is mij veel aan gelegen vooral sedert dezen morgen sedert ik met Hans Gorgel gesproken heb." Daar kwam Marie, de waardin, met haar dochter Katrien binnen. Zij droegen de bontgekleurde kopjes en kannen en de borden met gebakken koeken, die op de tafel voor beide vertrekken. Men gaat er nu op tos maar wij vreezen dat er voor oom Sam niet veel lauv/eren te halen zullen zijn. Wanneer de Vereenigde Staten overal in Midden- en Zuid-Amerika de orde moeten gaan handhaven, zal er vooreerst geen gebrek aan werk wezen. Tweede Kamer. De motie van den heer Duymaer van Twist om de onderofficieren der marine zooveel mogelijk gelegenheid te geven thuis te gaan eten, is, zooals gisteren nog onder „Laatste Berich ten" is gemeld, aangenomen met 41 tegen 31 stemmen. De linkerzijde, op de socialisten en den heer Thomson na, stemde tegen, benevens 4 anti-revolutionairen (de heeren Blum, Van Lynden, Van Hoogstraten en Van Vliet), 5 katho lieken (Boogaardt, Fruytier, De Ram, Van Nispen (Rheden) en Van Wichen) en 2 christelijk-historischen (de heer Van Idsinga en de voorzitter). Een zeer gemengde stemming dus, met welker resultaat, intusschen, de heer Duymaer van Twist kan tevreden zijn. In de avondzitting verdedigde de heer Jansen (Den Haag) een amen dement, om art. 17 te verminderen met totaal 13 ton. De bedoeling van het amendement is niet over te gaan tot den bouw der twee torpedojagers die de minister aanvraagt. Spr, zet het onnoodige van dien bouw breed voerig uiteen en betuigt zijn ver wondering, dat de het vorig jaar toegestane torpedojager pas in het begin van 1910 zal gereed zijn. Minister Wentholtln het laatst van 1910. De heer jansen uit zijn verwonde ring nog eens. In Engeland bouwt men pantserschepen in veei korter tijd. Het gaat bij ons al zeer lang zaam. De ministerDat is een verwijt aan de Koninklijke maatschappij „de Schelde". De heer Jansen: Dat kan wel, maar langzaam is het toch, De minister zet uiteen, dat hij de twee torpedojagers noodig heeft. Hij kan de verantwoordelijkheid zonder die jagers niet dragen. Het amende ment is onaannemelijk. Het amendement-Jansen (om de twee torpedojagers niet toe te staan) werd met 41 tegen 25 stemmen ver worpen. Voor de heeren Vorsterman, v. Foreest, Schaper, Patijn, Teenstra, Limburg, Rink, Helsdingen, De Beau fort, Ter Laan, Roessingh, Roodhuy- zen, Van Doorn, Dolk, Jansen (Den Haag), Marchanf, Borgesius,Thomson, Smeenge, Ketelaar, Hubrecht, Van Hamel, Duys, Janninck en Drucker. mannen werden gezet. Het gesprek was ten einde. Hu- bert kon den oude, die de hand op zijn arm had gelegd, nog juist toe fluisteren „Beter dan met woorden zal ik hem u met penseelstreken laten zien. Kom een van de volgende Zondagen bij mij op mijn kamer, dan zult ge hem zien." Ais antwoord voelde Hubert een sprekenden handdruk van den zon derlingen man, die nu opstond en stil de kamer wilde verlaten. Maar hiervan wilde Marie, niets weten, en Huberi viel haar bij en weldra zaten de drie Katrien moest naar de gelagkamer terug om de met kos telijke spijzen beladen koffietafel. Marie toonde zich eene even goede als spraakzame waardin. Hu- bert kon haar vriendelijk aandringen niet weerstaan om iets te vertellen van zijn tehuis en van zijn ouders. Hij begon dan van zijn vaderstad Keulen te verhalen. Zijn vader had hij niet gekend en zijn moeder was reeds langen tijd dood. Het innig gevoel, waarmee hij over zijn ge liefde dooden sprak, stemde zijn Beide toehoorders zeer gunstig voor Wijk-bij-Duurstede. De „Stichtsche Ct." deelt mede, dat het besluit van het Centraal be stuur der anfi-revolutionnairen in dit district tot het stellen van een eigen candidaat, slechts een voorloopig karakter draagt, zoodat de hoop op samenwerking bij rechts nog niet wordt opgegeven. De rechtsche coalitie. De Haagsche briefschrijver van de „De Gelderlander" (R.-K.) schrijft „Integendeel, het ziet er naar uit, dat aan de goedmoedigheid der Roomsche kiezers allengs een eind komt. Wat in Amsterdam thans ge beurt, staat niet op zichzelf. Hier in Den Haag bijv. werd op de jong ste vergadering der centrale R. K. kiesvereeniging in ongezouten taai verkondigd, dat het nu eens uit moest zijn, dat de Katholieken maar steeds de zetels aan de bondgenooten moe ten overlaten en door de andere rechtsche partijen op den achtergrond gedrongen worden. Algemeen was er ditmaal verontwaardiging over het aanmatigend optreden, speciaal van de antirevolutionnairen." De nieuwe portretten. Naar de firma Guy de Coral mede deelt, zijn tot dusver van de nieuwste portretten (den boekhandel inbegre pen) van H. M. de Koningin en Prinses Juliana tweemaal 100,000 exemplaren verkocht. Kleeding der miliciens. De minister van oorlog heeft nieuwe bepalingen vastgesteld betrekkelijk de verstrekking, de bewaring, het onderhoud en de inlevering van klee ding- en uitrustingstukken ten behoeve van de militie en de landweer. ingevolge die bepalingen, welke met ingang van 1 Januari in werking treden, mag een milicien zich voor eigen rekening geheel of ten deeie van kleeding en uitrusting voorzien, mits die in goed bruikbaren staat en voor den dienst geschikt en de boven- kleeding overeenkomstig de vastge stelde modellen zij. Dit van model zijn is geen eisch voor het schoeisel. Het is voldoende, wanneer de schoenen degelijk en van zoodanige confectie en vorm zijn, dat zij als uit stekende marcheerschoenen kunnen worden aangemerkt. Bijaldien een milicien bij opkomst onder de wapenen voorzien is van, of zich bereid verklaart om te voor zien in eigen ondergoed of schoeisel tot de vereischte hoeveelheid, geeft hij daarvan kennis aan den comman dant van de compagnie, het eskadron, de batterij of de treinafdeeling, ten einde de geschiktheid van deze goe- hem. In de oogen van den herder had men tranen kunnen bemerken. De oude man trachtte die heimelijk weg te pinken, terwijl Marie haar vreugde over de braafheid en be minnelijkheid van den jongen rech ter ongehinderd in woorden trachtte lucht te geven. Dit gemoedelijk samenzijn werd plotseling onderbroken, Buiten voor het Gerechtshuis hield een rijtuig stil. Het was geverfd in bonte kleu ren, die zeer verbleekt waren, ook was het voorzien van een leeren kap, die zeer bestoven was. Een jong meisje in eenvoudige, maar steedsche kleeding, met een bundeltje onder den arm, stapte uit, ging de herberg binnen en richtte haar schre den naar de woonkamer van Marie, Het was Ammi. Voor wij verder gaan met het ver haal, moeten wij nu den lezer eenige oogenblikken terugvoeren naar het slot Beurenhof, (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1