De oude Unitorm Portret van I. M. de Koningin met Prinses Min. 6 December. ten. Maandag 25 Cent, Gemeentebestuur, Feuilleton. Uit mijn Dagboek. r/. 6 Belgrado bil I f No. 286. 47e Jaargang. 1909. Sij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. b leening 20 ng 12Vs mil- aan Frank- rs van Casa- borschot van n 2 millioen Ie leeningen |n i door een /orden, dan roote posten nl. de lee- millioen rdt door de ede post de ;a-ve!dtocht Chauja-ge- noemde di- r de Politi- W' als volgt ste bezoek che regee- en in de dt beweerd ning Ferdi- ehad heeft, maken aan ke betrek- et dat land :n van goe- >P en. licht van Fransche ij ke pressie iheden be- ■nds te be hoede ver- jlgarije en mders dan Hzou te ge- 1 gewichtige B t e maken. tragelijke ïiijke ver- e en Ser- ïing Fer- u anomisch -oven die li iste jaren genwoor- i ;n bond- an beide :ren. Ze er bioot- verschil- cht in het idgenoot- ng tegen >ntwaren. verbond, 'oordig al ijnen als e grond- ens door re Staten ionden is erdinand i dat hij oet noch liken als De Bul- ste jaren van een me. Het ians aan in een aegeven. Ie in den ide Bul- aaldelijk "iulgarije 1 wijden ng des :he oni- ijnseien 4 jarige erd. Bij den4 gesteld. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden Als premie voor de lezers en medelezers van ons blad wordt vanaf heden verkrijgbaar gesteld een in alle opzichten keurig afgewerkt portret van H. M. DE KONINGIN met PRINSES JULIANA. Dit portret is vervaardigd vol gens de officieele opname van de firma GUY DE CORAL Co. en is in lichtdruk uitgevoerd op zwaar plaatpapier, formaat 35 X 45 c.M. Wij zijn er vast van overtuigd dat velen dit portret, dat om zijn artistieke uitvoering ieders bewon dering zal wekken, in bezit zullen willen hebben. Het is een sieraad voor de huis kamer en al bijzonder geschikt voor St. Nicolaas-cadeau. Teneinde het mogelijk te maken dat dit portret onder ieders bereik kan komen, is de prijs zoo billijk mogelijkgestelden bedraagt slechts afgehaald aan ons Bureau. Daar de voorraad slechts be perkt is, raden wij ieder, die dit portret van H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana zou willen aanschaffen aan, zoo spoe dig mogelijk achterstaande Bon aan ons Bureau in te zenden. DE UITGEVER. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem inge komen ambtsbericht de besmetver klaring van Alexandrië wegens pest is ingetrokken. Vlissingen, 4 December 1909. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. 41.) o— „Kom nader!" gebood Von Beu ren, „en antwoord me. Ondanks mijn streng bevel heb je gisteren toch het kasteel verlaten." Een oogenblik verdween het frissche rood van haar wangen, maar onbe vreesd keek zij den slotheer in het gelaat, zoodat deze langzaam zijn blikken moest afwenden. Met vaste stem antwoordde zij„ja „Waar ben je geweest?" Zij bedacht zich een seconde, en antwoordde toen„Onder de men schen." De heer Von Beuren verschrikte zichtbaar. Niet alleen trof dit ant woord hem smartelijk, maar het maakte ook opnieuw zijn toorn gaande. „Dan heb je zeker ook den vreemdeling teruggezien, die als een Als jongen was ik een heele wijs heid. Misschien heb ik wel eens dingen gedaan, die niet precies kin derlijk waren en rk weet nog heel goed dat. de vrienden en vriendin netjes mij soms uitlachten maar ik had zekere eigenaardigheden, als klein mensch van groote menschen over genomen, waarover ik toch nooit berouw heb gevoeld en die mij op later leeftijd menig genot hebben verschaft, dat anderen moesten derven. Zoo had ik van tante Lo de eigen aardigheid afgekeken van er een dag boek op na te houden. In dat dagboek van tante heb ik nooit een oog ge slagen maar ik wist toch zeer goed, dat zij er van dag tot dag de voor naamste gebeurtenissen van haar leven in opteekende. Altijd ben ik van meening geweest, dat bij tante de eene dag precies verliep als de andere, en dat het er in haar dagboek vrij dunnetjes moet hebben uitgezien maar toch heb ik ook ai vrij vroeg de ervaring opgedaan dat, wat anderen onbeduidend moet toeschijnen, het daarom niet voor ons zelf behoeft te zijn. ik ben precies op tienjarigen leeftijd begonnen, omdat ik, met wijlen Z.M. koning Willem 11, het twijfelachtig voorrecht genoot van op 6 December jarig te zijn. Mijn St. Nicolaas-zoek- morgen viel dus op mijn verjaardag en dat maakte de zaak niet beter, want het mes sneed niet dubbel. Maar toen ik tien jaar werd, een zoogenaamd kroonjaar, was het toch anders en bij die gelegenheid ver eerde tante Lo mij met een keurig gebonden dagboek, dat ik al dadelijk met mijn kinderlijke „mémoires" begon te vullen en waaraan later menig deeltje is bijgevoegd. Ik wil gulweg bekennen dat er in 't begin geen dag omging, waarop niet een gebeurtenis uit mijn leven geboekt werdwaar het gewicht der gebeurtenis dan ook in omgekeerde verhouding stond tot den ijver waar mede het geboekstaafd werd. in later tijd is die ijver vrij wat verflauwd, maar begon het dagboek zelf meer beteekenis te verkrijgen en vooral op den Sint-Nicolaasdag, mijn dubbel feest, heb ik nooit verzuimd om zelfs het geringste aan de vergetelheid te ontrukken. Daardoor weet ik nu nog, na zoovele jaren, van elk bijzonder voorwerp te zeggen door wie en wanneer het mij geschonken werd. Dat heeft mijn hart menigmaal met weemoed, maar ook met innige dankbaarheid vervuld. Niet altijd waren het vreugdetonen die ruischten in het lied van den zesden December. Hoort maar dief bij mij is binnengedrongen Ammi kleurde, maar antwoordde toch vastbesloten„Ja, ik heb hem teruggezien. Dat wil ik niet ontken nen, maar een dief is hij niet Een hoonend gelach klonk schril door de kamer. „Ha, ha Hij is misschien wel een prins, dien ik met een eerbiedige buiging moest ontvangen hebben, toen hij over den muur klom. Een nietswaardige inbreker is het, die verdiende gehangen te worden 1" „Dat is hij nietHij verdient ook niet, dat U hem zoo blameert!" antwoordde Ammi. „Wie is hij dan „De nieuwe rechter I" „ZooDe rechter Wel, des te beter! Dan zal ik hem voor zijn eigen rechterstoel aanklagen I ik wil eens zien, of hij dat nachtelijk bin nendringen in een anderen mans huis kan goedpraten I Maarwat praat ik nog Ik ben heer en meester op mijn eigen grond en zal mij recht verschaffen, zoowel tegenover dien vreemden knaap als tegenover jou. Tegen mijn wil gajemetvreem den om misschien wel om me 6 December 18 Vandaag ben ik 12 jaar. Binnenkort ga ik van school. Ik weet nog niet wat ik worden moet. De goede Sint heeft ons allen goed bedacht, en mij niet het minstmaar ik heb er niet zoo'n schik in als anders. Ik wou dat hij mijn lief moedertje maar weer gezond kon maker.. Lief moedertje er niet bijDat was een groot verdriet. Het was juist als een Kerstboom zonder lichtjes. In het mooie boek, dat ik van haar gekregen heb, schrijf ik: „van mijn lief, ziek moedertje, op mijn twaalfden verjaardag". Wat heb ik nu een spijt dat ik zoo vaak ondeugend ben geweest en gister nog zoo hard de trap opholde. Ik zal haar voortaan dubbel liefhebben en in alles wat bedachtzamer wezen. 6 Dec. 18 15 van daag. Ik word al een baas. Thuis van de kostschool, hoe heer lijk En nu naar 't kantoor. Wat is Mimi een meid gewordenOf ze begrepen heeft, dat de mooie bonbon doos van haar ouden vriend kwam Sint Nicolaas is alweer mijn beste vriendmaar ik had toch eigenlijk aan niets behoefte dan aan dat ééne geschenk, dat vader mij gat, dat groote portret van mijn lieve, beste moeder, die nu in den hemel is. Neen, de Sint Nicolaas zal voor mij nooit weer zijn wat ze geweest is, toen die beste moeder het middelpunt van onzen huiseiijken kring was. Lieve moeder, uwe beeltenis zal mij een heiligdom wezen; uw vriendelijk ge laat zal mij voorlichten op den le vensweg. 6 Dec. 18 Ja, moeders portret hangt daar nu al vijf jaar. Waar de tijd blijft! De broers en zusjes allen reeds groot en ik zelf een kantoorheid van het eerste water. Vandaag ben ik eens recht gelukkig. Mijn museum van St. Nico laas- en verjaarscadeaux is aardig aangevuld en nu ik zooveel geld verdien heb ik de broers en zusjes en Mimi eens dubbel goed bedacht. Wat heeft haar portret me ontzettend blij gemaakt, ik zal het ophangen onder de beeltenis van mijn beste moedertwee engelen. Ik geloof dat ik daarom zooveel van Mimi houd, omdat ze zulk een goed hart heeft. Ze denkt nooit aan zich zelf het eerst en het meest en ze is nu al een moedertje voor de armen. In de wijk waar zij woont is nooit een arm kind voor wie het geen Sint Nicolaas is. Zij is de ziel van het kransje. .6 Dec. 18 Na gaat het er op los. Vader zal mij zijn zaak over doen en gaat zijn te verraden Onder het spreken was hij steeds heftiger geworden, bij die laatste woorden stond hij met opgeheven armen en gebalde vuisten voor haar. Ammi deinsde eenige schreden te rug voor zijn dreigende houding en riep anstig „Vader „Ik ben je vader niet", klonk het ruw terug. Deze openbaring scheen Ammi niet bijzonder ie ontroeren, want zij antwoordde dadelijk„Dat hoor ik nu voor de eerste maai; maar ik heb het reeds lang vermoed. Ge hebt me nooit de liefde van een vader getoond, ge hebt nooit ge tracht in mijn hart de liefde van een kind op te wekkenIk begreep, dat ik alleen sta op de wereld, en nu wilt ge mij nog doemen tot een treurig leven in de eenzaamheid Dat kan ik niet verdragen, en daar om heb ik tegen uw wil gehandeld daarom ben ik onder mijns gelijken, onder de menschen gegaan." „Ondankbare 1" siste de slotheer. Plotseling kwam er nu een groote verandering in de gemoedsgesteld heid van het meisje. De tranen rust nemen. Wij hebben allen zoo lang aangehouden tot hij toegaf. Na moeders dood is hij nooit meer ge weest de wakkere man van vroeger en ik geloof dat hij erg naar haar verlangt. Wij zullen hem allen met zorg en liefde omringen en Mimi ook. Als ik zeg „allen" dan is zij daar vanzelf onder begrepen. Op een Sint Nicolaasavond hebben wij elkaar be loofd den levensweg saam te bewan delen en nu weer hebben wij op dien gedenkwaardigen avond onzen trouwdag bepaald. We hebben elkaar maar een stuk in het huishouden ge geven. Ja, wij moeten nu heel erg verstandig worden en ik hoop dat mijn dagboek daarvan getuigen zal. 6 Dec. 18 Daar had ik, voor 'teerst na mijn tiende jaar, bijna mijn dagboek ver geten maar de Omstandigheden ver ontschuldigden dat. Als het mogelijk is, dat een mensch zich ai te geluk kig gevoelt, dan zou dit nu met mij wel het geval kunnen wezen. Een Sint Nicolaaskindje Niet zoo een als die malle broer jan ons verleden jaar zond, met een heele santekraam van zuigflesschen en andere prullen maar een wezenlijk, echt kindje, een dot van een meisje. En daar hebben wij beiden naar verlangd. Mimi en ik, omdat het nu moeders naam kan dragen. Ik geloof vast dat die lieve goede vrouw nu wel engelenbiijd- schap zal smaken. We zullen ons lieve kindje, als het ons gespaard wordt, opvoeden in haaf geest van liefde en goedheiddan zal het ze ker ook eens worden wat zij was. Zóo zou ik nog menige aanhaling uit mijn dagboek kunnen doen, die allen betrekking hebben op het heer lijk feest, dat een soort van mysterie voor ons is en van mirakelen schijnt te spreken. Ja, ik geloof vast dat het teest van den goeden Sint wonderen doet en dat we er ons aan vast moe ten houden. Wonderen doet het in de harten der menschen het schenkt innig geluk, het troost in lijden, het verzacht het harde hart, het wekt op uit doffe onverschilligheid, het leert vergeten en vergeven, het schenkt de gelukkige ervaring dat geven altijd zaliger is dan ontvangen. We zijn nu al heele deftige men schen, Mimi en ik, met aardig wat kleine menschjes er om heen, een clubje waarop nu reeds vier paar oogen van den wand zegenend neer zien. Ik ben een patriarchaal man en wensch dat het Sint NDolaasfeest in mijn huis in hooge eere zal worden gehouden. De kleinen, waarvan er enkele al aardig groot worden, heb ben zich goed gedragen en onder kwamen haar in de oogen, smee- kend strekte zij de handen uit naar den somberen man, terwijl zij snikte „Ach, noem mij mijn ouders! Zeg me, waar ze zijnWaar kan ik hen vinden Ach zeg het mijOp mijn knieën wil ik u ervoor danken Een ontzettende gedachte kwam bliksemsnel in zijn zwarte ziel op. Nu kon hij straffen, zich wreken „Je Ouders? Hahasprak hij met duivelsch leedvermaak, je moe der is reeds lang dood, maar je va der zou je aan de galg moeten zoe ken, als hij niet ontvlucht was tij dens het rechtsgeding". Ammi uitte een kreet van ontzet ting, sloeg de handen voor het ge laat en begon krampachtig te schrei en. Maar de gruwzame vent had geen medelijden met haar. Zijn woeste toorn verstikte het laatste greintje beter gevoel in zijn binnenste, en op snijdenden toon vervolgde hij„Je was toen een hulpeloos kind. ik nam je op en verzorgde je bij mij vond je een beschermend te huis, terwijl de menschen buiten in de wereld je met vloeken en ver- wenschingen uit hun gemeenschap moeders leiding liefdadigheid naar vermogen betracht. Daarom zullen we ze ook maar weer eens recht ge lukkig zien te maken, zonder over lading. Beste Sint, kindervriend, wees en blijf maar een hunner leidslieden op den levensweg. Dat ik U tot vriend had heeft mij nooit berouwd. Tweede Kamer In de gisteren gehouden zitting is de begrooting van justitie aangeno men. Na de pauze werd de behan deling der marinebegrooting voortge zet. De heer Bos ontraadde den mi nister den weg door den heer Van der Voort van Zijp aangewezen, die blijkbaar den bijbelschen godsdienst aanbeval als een politiemaatregel ter bevordering der tucht. Spreker gaf ter verbetering van het werfbeheer in overweging publiceering der jaarlijk- sche verslagen. Critiek kan dan een prikkel tot verbetering zijn. De heer Thomson had geen gunstig oordeel over 's ministers beleid. Landweerwet. Bij het afdeelingsonderzoek werd de voldoening er over uitgesproken, dat deze herziening van de Landweerwet, waardoor hoog noodige verbetering zullen worden aangebracht, reeds zoo kort na het optreden van dezen mi nister, de Eerste Kamer heeft bereikt. Men sprak hierbij den wensch uit, dat de minister niet zal talmen maat regelen te regelen om te voorzien in het gebrek aan kader en officieren bij de Landweer. Van beschouwingen over het blijvend gedeelte in ver band met dit wetsontwerp, wenschte men zich te onthouden na de mede- deeling van den minister in de Tweede Kamer, dat hij de hoop meent te mo gen uit spreken, dat de Kamer spoedig een andere Militiewet zal bereiken, waarbij de quaestie van het blijvend gedeelte geheel is opgelost". Accijns op het gedistilleerd. De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft: Met het oog op de nu door de beide Kamers aangenomen verhooging van den accijns op het gedistilleerd van f 63 tot f 90, per hectoliter, welke verhooging op 1 Januari a. s. in wer king treedt, mag er nog even aan herinnerd worden, dat die accijns niet alleen moet worden betaald voor ge distilleerd, dat na dien datum wordt ingevoerd, maar tevens ook ten eerste voor alle voorraden ge distilleerd boven de 25 liter, die de leveranciers op 1 Januari a. s. is ver stootten, omdat je de dochter was.,, van een moordenaar Dat was te veel voor de arme Ammi. Zij slaakte een rauwen gil en zou als levenloos neergestort zijn, wanneer een paar krachtige armen haar niet te rechten tijd gegrepen hadden. Nickel was bij de laatste woorden van den slotheer binnenge komen en toegesneld. Hij legde het bewustelooze meisje voorzichtig op de sofa. „Wat kom jij hier doen bul derde zijn heer hem toe. „Buiten voor de poort staat een man, die u wenschte te spreken", antwoordde Nickel. „Je weet, dat ik niemand wil ont vangen, ga weg I" Maar Nickel bekreunde zich dit maal niet om dit bevel, Hij bleef kalm bij Ammi staan, keek zijn heer vast aan en zeide„De man is de baas van een komediantentroep, die op de jaarmarkt te Zeltingen heeft gespeeld. (Wordt vervolgd»).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1