EER. Balsem jfirT 13e oude Unitorm IS (nieuwe stijl) Werken, rksn. ■'anjcbitter, 4 December. Portret van L SS. it Koningin met Prinses Misna. 1909. 25 Cmi, OGERS. ITÉ's. ,00, f 1,20. 1,50, f 1,90, idewijn. Paling -gesefieiïk. Hercules. deRuyfer" No. 285 47e Jaargang. >Rge Co. ILAAUW, lUSEMLOP. Zaterdag Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. Feuilleton. VAN DEN HAK OP DEN TAK. :H5 30 IAAT 19-21. iSCHIKT voor te bekomen. Ook .anbevelend, \RKT 2. en 50 ct. en 75 ct. AM. Agenten der Bank Kapitaal voor- Hypotheek. Ook n een rente vanaf luitprovisie. htingen zijn wij Telefoon 125. sURG. VRIJDAG van 1 ark 30, Vlis= \DE. ai goederen. verstrekt. E. litems genomen. Ia 1 van K fi eri ij n zijn kapi- ehad, Weenen i generaal van die later bleek pte in een der in de hoofdstad (uniform, bracht iene hoofdoffi- :ze als om strijd welke uitnoodi- tie steeds min ted hij verschei- I. van juweelen, iveel vertrouwen Plotseling was el verdwenen en et een handigen id te hebben. Hij ichterhaald en is (bracht, waar hij SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Als premie voor de lëzers en medelezers van ons blad wordt vanaf heden verkrijgbaar gesteld een in alle opzichten keurig afgewerkt portret van H. M. DE KONINGIN met PRINSES JULIANA. Dit portret is vervaardigd vol gens de officieele opname van de firma GUY DE CORAL Co. en is in lichtdruk uitgevoerd op zwaar plaatpapier, formaat 35 X 45 c.M. Wij zijn er vast van overtuigd dat velen dit portret, dat om zijn artistieke uitvoering ieders bewon dering zal wekken, in bezit zullen willen hebben. Het is een sieraad voor de huis kamer en al bijzonder geschikt voor St. Nicolaas-cadeau. Teneinde het mogelijk te maken dat dit portret onder ieders bereik kan komen, is de prijs zoo billijk mogelij kgesteld en bedraagt slechts afgehaald aan ons Bureau. Daar de voorraad slechts be perkt is, raden wij ieder, die dit portret van H. M. de Koningin en van H. IC. H. Prinses Juliana zon willen aanschaffen aan, zoo spoe dig mogelijk achterstaande Bon aan ons Bureau in te zenden. DE UITGEVER. Tweede Kamer In de gisteren gehouden zitting deel de de voorzitter mede, dat de minister van financiën aan de centrale sectie heeft bericht dat, met het oog op de veranderde omstandigheden zeer ern stig intrekking van het wetsontwerp tot heffing van 30 opcenten op de invoerrechten, wordt overwogen. De definitieve beslissing zal zoo spoedig mogelijk worden genomen. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van justitie achtte de minister van justitie fundamenteele 40.) Ammi kende hem welhet was de herder Grates, dien zij vroeger dikwijls ontmoette, als zij naar haar leeraar ging. De man toonde zich niet verwonderd, maar groette haar vriendelijk en hielp haar te paard, terwijl Nickel het andere rijdier be steeg. Nu ging het voort, een tijd lang bergafwaarts. Eindelijk kwamen zij bij een ouden bouwvaldaar trad een jong meisje de koene rijdster jubelend te gemoet. Een kreet van verrassingen schreiend van vreugde lag Ammi in de arme van haar vroeger kameraadje, de vroolijke Katrien. Onbemerkt kwamen Nickel en Ammi langs denzelfden weg des avonds in het kasteel terug. De heer Von Beuren had niets bespeurd Van de lange afwezigheid zijner herziening van het burgerlijk proces noodig. Hij was verder van oordeel dat de eedsaflegging, tegen ernstige overtui ging in, moet vervallen hij verklaarde zich echter tegen volkomen faculta tief stellen van den eed. Nieuwe gronden voor echtscheiding zal de minister niet voorstellen. Ter bespoeding der regeling van de administratieve rechtspraak zal hij het denkbeeld overwegen om een re- geeringscommissaris te benoemen. Bij de volgende begrooting zal subsidiëering voor het verleenen van rechtsbijstand aan minvermogenden worden overwogen. De algemeene beraadslagingen wer den gesloten. De algemeene beschouwingen over de marine-begrooting zijn gisteravond begonnen ze zijn zóo onbeduidend geweest, dat het, nu de minister nog niet heeft kunnen antwoorden, niet loont om meer dan een enkele kant- teekening te maken, zegt de Kamer overzichtschrijver in de „N. Ct." Vermakelijk was het op te merken, hoe de stemming van den heer Duy- maer van Twist ten opzichte van minister Wentholt gekeerd isverle den jaar jubelend over 's ministers moraliteit-bevliegingen, welke culmi neerden in het bekende druppelbuis- jesverbod, dit jaar op de teenen getrapt, dat hij bij de vorige begroo- tings ten opzichte derKortenaersverwa- pening een draai had moeten nemen, die nu, na 's ministers latere toelich ting, een verkeerde was gebleken, en grollend, dat de minister het bij het aanbieden van een vinger liet en niet de volle hand toestak. Gij spreekt wel van „christelijke rechtsbe ginselen", voegde hij den minister toe wie schoten niet bij het lezen van de vermelding der beginselen in de memorie van Antwoord Troelstra's onlangs gesproken woorden over po litiek Farizeïsme te binnen maar wij denken er anders over. Wij ver langen aankweeking van den gods dienstzin bij adelborsten en personeel de heer Van der Voort van Zijp heeft gisteravond een geheele preek over die aankweeking gehouden wij wenschen het misbruiken van Gods naam tegen te gaan, wij willen het eeren van den Sabbath, wij verlan gen bestrijd der immoraliteit en zijn dus in ieder geval tegen het verlof van nachtpassagieren voor minderja rigen ook in buitenlandsche havens. Verder dient vermelding, dat de heer Jansen zich tegen de aanschaf fing van twee torpedojagers verklaar de hij kondigde een amendement in dien geest aan daar de reeds op stapel staande nog niet waren be proefd en eerst over de quaestie der kustversterking moest beslist zijn. Aangezien de aangevraagde booten dochter. Sedert dien dag werden de geheime uitstapjes naar de bouw vallen van den Zeltinger burcht dikwijls herhaald en Ammi waagde zich eindelijk zelfs met haar vrien din Katrien naar beneden in het dorp. Zij bewoog zich daar vrij on der de inwonersmen beschouwde haar als een vriendin of bloedverwant uit een of ander dorpje op den Hunsriick, en Katrien hielp mede om hem in dien waan te versterken. Welken weg zij ook volgde, steeds trof Ammi den herder Grates aan menig uurtje verpraatte zij met hem. In ruil voor haar vriendelijkheid waarschuwde de oude man haar al tijd, wanneer er ergens iets voorviel, dat ontdekking zou kunnen doen vreezen. Snel herkreeg Ammi nu haar vroegere vroolijkheid en haar bloeiend voorkomen, tot groote vreugde van den wakkeren Nickel en van haar zonderlingen beschermer, den grijzen herder. De heer Von Beuren ver moedde niets van deze geheime uit stapjes, omdat hij met niemand sprak en zich met niemand bemoeide, als dit niet volstrekt noodzakelijk was. voor Indië bestemd zijn en de heer Jansen zich niet tegen de onderzee booten mijnenleggers verklaarde, of schoon deze wél voor onze kustver dediging dienen moeten, vatten wij het laatste argument niet recht. Verkiezing in Gulpen. De uitslag van de gisteren in het district Gulpen gehouden verkiezing voor een üd van de Tweede Kamer is, dat 3866 geldige stemmen zijn uitgebracht, waarvan 3443 op den heer jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck (kath.) en 423 op den heer Hermans (soc.-dem.), zoodat gekozen is de heer Ruys De Beerenbrouck. Deze verkiezing was, gelijk men zich herinnert, noodig geworden door het niet-toelaten, wegens onregelma tigheden bij de algemeene verkiezin gen, van den heer Ruys de Beeren brouck. Op den 11e juni ji. was de heer Ruys de Beerenbrouck gekozen met 4098 van de 6982 stemmen, ter wijl op den heer Paul Brouwers 2787 en op den heer H. van Kol 97 stemmen waren uitgebracht. Begrafeniswet. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot nadere wijziging van de wet be trekkelijk het begraven, enz. vond de wijze, waarop -in het wetsontwerp de beëediging der geneeskundigen geregeld is, bij verscheidene leden instemming. Sommige leden meenden, dat met het vergen van een belofte had kunnen worden volstaan. Ande ren oordeelden, dat er ook geen vol doende reden bestaat, om een be lofte te vragen. Sommige leden wenschten de aan wijzing van den geneeskundige niet door Burg. en Weth., maar door den gemeenteraad te doen geschieden. In vele gemeentenis de doodschouwbij door den raad vastgestelde instructie aan den gemeente-geneeskundige opgedragen. Waarom de aanwijzing jaarlijks zou moeten geschieden was dezen leden niet duidelijk. Zij gaven in dit opzicht wijziging in overweging. Gedurende de maand November j.l. zijn bij de Kol. Reserve voor het leger in Oost-Indië aangenomen 90 personen, onder wie 24 voor twee jaren gedetacheerd wordende mili ciens. Naar Oost-lndië werden uitge zonden 2 detachementen suppletie troepen, samen sterk 6 officieren, 9 onderofficieren en 125 minderen. Een kapitein van een der Hull- booten heeft de gewoonte, als hij te Zoo verliepen verscheidene jaren, waarin Ammi schijnbaar in eenzaam heid leefde, terwijl zij inderdaad het frissche jonge leven genoot, maar de slotheer steeds somberder en ongelukkiger werd. De nabijheid van Ammi scheen hem wel gerust te stellen en vreugde te schenken, maar hij liet daar niets van blijken. Het meisje gevoelde voor hem wel geen oprechte kinderlijke liefde, maar zij sprak den somberen man toch meermalen recht hartelijk toe. Dat deed hem dan wel goed, maar hij liet er niets van blijken. Gaarne zat hij in zijn kamer met Pluto aan zijn voeten hij had zijn lievelingshónd steeds bij zich. Als Ammi dan in den tuin liep en met heldere stem een vroolijk volkslied zong, helderde zijn vaal gelaat wei eens opdan gleed er een glimlach over, en hij vergat voor een ©ogen blik de smarten van zijn doodelijk gewonde ziel. Eindelijk kreeg hij achterdocht. De ontwaakte levenslust van het meisje trok zijn aandacht. Hij begon te be merken, dat Ammi telkens zoo lang weg was, hij verlangde haar te zien Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden Rotterdam is,- naar den schouwburg, variété of een andere plaats van ver maak te gaan. Nooit slaat hij over en nooit en dit is het merkwaar dige van de geschiedenis komt hij van daar terug of hij mist uit een zijner zijzakken een of ander voor werp, 'tzij een sigarenkoker, een zakdoek of iets anders, 't Gelukte den kapitein, die steeds goed bij zijn positieven is, maar niet den dader te betrappen. Maar eindelijk kreeg de Engeischman hem toch bij zijn klad den. Daartoe had hij het volgende gevonden. Hij nam twee lapjes zeil doek, naaide die vol met scherpe on gure vischhaken en naaide vervol gens in elk der zijzakken zoo'n lapje met de haken naar beneden. Proba- tum est! De vorige week had de proefneming plaats. Toen de kapitein in de koffiekamer zijnde een glas bier aan zijn mond bracht, werd hem eensklaps met een heftigen ruk het glas half leeg gegooid, men vernam een pijnlijken schreeuw, gevolgd door vloeken en tieren en jawel de Engeischman had beet. Heel beleefd, maar zonder pardon, werd de dief ter beschikking der politie gesteld. Iemand in het Duitsche plaatsje Brebber meende onlangs ook besto len te zijn, maar „het glaasje" had hem parten gespeeld. Althans hij plaatste in het Duitsche „Hoyaer Wochenblatt" de volgende merk waardige advertentie „Mijn uitlating in no. 167 van het „H. W." omtrent den mij „bekenden dief", die mijn zeis gestolen had, trek ik hiermede in en ik verklaar, dat ik niemand van diefstal kon betich ten. Ik had, ais bekende liefhebber van een glaasje, weer zooveel van 't goede genoten, dat ik later zelf niet wist, waar ik mijn zeis geiaten had. D. Schneidewindt, te Brebber." Had die man zooveel zelfbe- heersching als hij zelfkennis toonde te bezitten, dan kon hij van zijn „liefhebberij" spoedig genezen wor den. „Sluit Schiedam wordt door velen geroepen, maar zal het ooit daartoe komen, dan moet eerst meer geluisterd worden naar een andere waarschuwing „Sluit uw mond 'tWas een Engelsch redenaar, die onlangs hetzelfde betoogde. Hij be pleitte voor zijn hoorders het systeem van „local option" (plaatselijke keus) waardoor bij wettelijke volksstem ming kan besloten worden tot sluiting der dranklokalen in een of andere gemeente. „Maar", zei hij, „omdat de invoering dezer wettelijke regeling niet zoo maar aanstonds kan plaats hebben, moeten wij vast beginnen met te doen wat aanstonds bereik baar is There i? a little public house That everyone can close, That's the little public house That's underneath your nose. en zocht haar te vergeefs. Dit wekte zijn toorn, welke spoedig nog meer werd geprikkeld. Op zekeren avond vermiste hij Ammihet werd nacht en zij kwam niet te voorschijn. Hij zocht haar door het geheele kasteel, maar tevergeefsAmmi was niet te vinden. Zij had op haar lievelings plekje in den tuin gezeten, en in droomerijen verzonken was zij ten slotte in slaap gevallen. Toen kwam de sombere man met zijn hond den tuin in. Het was een heldere nacht, en weldra had hij Ammi gevonden, maar ook den vreemden indringer, die heimelijk over den muur was geklommen en nu bij haar stond, Wat er verder gebeurde, weten we reeds. Mijnheer Von Beuren was boos op Ammi, maar hard kon hij toch niet tegen haar zijn. Den volgenden morgen zou hij haar onderhouden over het nachtelijk voorval. Hij stelde dit echter uithaar gedrag zou hem later wei aanleiding geven om zijn boosheid te luchten, dacht hij. Het meisje was echter ongewoon kalm, en deed alsof er den vorigen avond niets was gebeuid. Zijn gedachten Of in onze taal Er is eea klein, klein herbergje; Dat ieder sluit naar vrije keus Dat is het klein, klein nerber je Vlak onder uwen neus. De toehoorders lachten hartelijk en zeiden hij heeft gelijk. Bovenbedoeld boertje, dat zijn zeis meende kwijt te zijn, had door den borrel zijn me morie verloren. De steller van on derstaande advertentie 'tzij dan al of niet door het glaasje had eveneens een verlies. We lazen n.l. in een weekblad„Varken verloren, gaande van Montfoort naar Utiecht op Zaterdag 1.1. door te Willes- kop bij Oudewater." Wat men al niet verliezen kan Op de veemarkt te Leiden bleven onbeheerd achter 13 schapen! Dat is nog wat anders dan een enkele krulstaart. Zou de eigenaar van die beestjes misschien ook zijn memorie verloren hebben Was hij wellicht wij vragen slechts „aan den zwier", zooals onderstaande verge lijking van den boerenstand nu en een eeuw zegt Voorheen en thans. 1809. Boer ploegt zich moe, Dochter melkt de'koe, Vrouw zit te spinnen, Zoon rijdt garven binnen. Geld in de kas. 1909. Boer is op zwier, Dochter speelt klavier, Vrouw draagt satijn, Zoon leert Latijn. Hoef zwaar belast. Van de varkens en schapen komen we op „het ezeltje" van „Het Vader land", Dit blad zegt„Men beweert wei eens, dat bij het toenemen van de bevolking eener stad het percen tage ezels altijd in sterker mate toe neemt, dan dat van het bevolkings cijfer in het algemeen. In Den Haag is het blijkbaar niet het geval voor- zoover aangaat de viervoetige ezels. Een ezel (een vierbeenige) begint hier meer en meer een rariteit te worden. Men heeft gelegenheid dit op te merken, wanneer op de plaats vóór de stalhouderij Meerdervoorf, in de Laan van Meerdervoort, het ezeltje buiten loopt. Altijd blijven dan tal van voetgangers staan. Dames en heeren verlustigen zich in het gezicht van het grauwtje. Kinderen worden er opgewezen, als niets, dat men niet iederen dag ziet. Honden naderen voorzichtig, met den neus in de lucht, en blaffen, bij het dier gekomen, dien onbekenden natuur genoot verontwaardigd aan. En het ezeltje voelt zich. Het weet zich het voorwerp van veler aandacht en wil „payer de sa personne". Het speelt bewust den „kemiekeling", schudt net zoo koddig met zijn kop als een knikkebol-ezeltjes van papier- maché, zet het ineens op een drib- waren echter voortdurend bezig met het nachtelijk avontuur; in den na middag kon hij zich niet langer be dwingen, hij wilde eene verklaring hebben, doch Ammi was nergens te vindenzij kwam den geheelen dag niet terug. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Een poos zat de heer Von Beuren reeds peinzend in zijn leunstoel, toen de hond aan zijn voeten onrustig werd. Hij liet een zacht gebrom hoo- ren en wendde den kop naar de deur van den salon, Nu werd ook een licht gedruisch hoorbaar. „Daar is Ammi 1" mompelde de sombere man en snel richtte hij zich op uit zijn gebogen houding. „Ammi I" riep hij luid. Het vol» gende oogenblik ging de deur open en verscheen het meisje op den drempel. Haar gelaat drukte ver wondering uit, want zij kon zich den dag niet herinneren, waarop zij in deze kamer den voet had gezet. (Wordt vervolgd), mm

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1