De oude Uniform I rdig ieraad nderen 'chniek miek Portret van K. M. de Koningin met Prinses Juliana. I I I I I I I I I 3 December. londen 1909. rijdag 25 Cmt, feuilleton. luiskamer. No. 284 47 e Jaargang. BINNENLAND. D0< O O =5 O - l/l -5 SS en 2- 2 Kant m „a- Cia> Q-C_3 o. ai BIJER. 2> 'onderlamp, van Duime- ander en z'n net 50 platen, an Reinaard aten. ;ltje de we* ant Allen, met daand St. Nico- deze 7 mooie jeugd aan, te anco thuis, op of -zegels, |or 7 boeken", Fred. Hen- lam. LGSCHE 10 Inha&e. ran Kapitalen (frente, Wedu- rzorging enz., iiiën. igen worden en Agent LEK Jzn. SPANJE. tlwissel van 1.75 j franco en goed Ivens afgebeelde eikenhouten éta- kchtwerk ichtige lederen |en uw geheele nut en pleizier 3e gelieele pers an lóf over de uitvoering en lernemingsgeest Ik tot stand is |n boeken van (aatste bladzijde end in hooge Ser grepen uit Tien, in liet bé- overal is het ii der fechnlek' -n bergh l.w1llekens, eer les. öreidheid, vcel- der behandelde j zich van hunne I Sg te schrijven, I van de fraaie I fre van bevver- J zeer gemakke- vermeld. Deze I pegezonden en f te zenden aan te Amsterdam. INGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever f. VAN de velde Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Als premie voor de lezers en medelezers vau ons blad wordt vanaf 3 December verkrijgbaar gesteld een in alle opzichten keurig afgewerkt portret van H. M. PE KONINGIN met PRINSES 3UL!ftNft. Dit portret is vervaardigd vol gens de officieele opname van de firma GUY DE CORAL Co. en is in lichtdruk uitgevoerd op zwaai plaatpapier, formaat 35 X 45 c.M. Wij zijn er vast van overtuigd dat velen dit portret, dat om zijn artistieke uitvoering ieders bewon dering zal wekken, in bezit zullen willen hebben. Het is een sieraad voor de huis kamer en al bijzonder geschikt voor St. Nicolaas-cadeau. Teneinde het mogelijk te maken dat dit portret onder ieders bereik kan komen, is de prijs zoo billijk mogelij k gesteld en bedraagt slechts afgehaald aan ons Bureau. Daar de voorraad slechts be perkt ia, raden wij ieder, die dit portret van H. M. de Koningin en van II. K. H. Prinses Juliana zou willen aanschaffen aan, zoo spoe dig mogelijk achterstaande Bon aan ons Bureau in te zenden. Dit portret zal vanaf Vrijdag middag 12 uur verkrijgbaar wor den gesteld. DE UITGEVER. Eerste Kamer. In de gisterenavond gehouden ver gadering werd medegedeeld dat was ingekomen het bericht van overiijden van mr. te. baron Mackay, minister van Staat en lid van den Raad van State. De voorzitter zeide, dat de Kamer, evenels hij, zeer getroffen zal zijn door het bericht van het spoedig af sterven van mr. JE. baron Mackay. Zich aansluitende bij hetgeen in de Tweede Kamer en elders is gesproken 39.) Terzelfdertijd liet de heer von Beuren zijn kind door Nickel naar den geestelijke brengen, opdat deze haar zou onderwijzen, niet alleen in de kerkleer maar ook in de kun digheden, die andere kinderen in de school leerden. Het kind leerde met den grootsten ijver, binnen een jaar kon zij al aardig lezen, en nu ver slond zij de sprookjes en andere verhalen, die haar leeraar haar mee gaf. Kwam echter de dag, waarop Katrien haar bezocht, dan had het mooiste boek geen bekoring meer voor haar, en zij speelde naar har telust met haar vriendin. De heer von Beuren scheen zich wel te verheugen over het kind, maar hij liet er niets van blijken. Somber en stil schreed hij door huis en hofdikwijls bleef hij geheele en geschreven, wenschte spr. ook in deze zaal, waar wijlen Mackay ge durende 3 jaren als minister van binneniandsche zaken en van kolo niën met doorzicht en vroed beleid 's lands zaken heeft behartigd, hulde aan zijn nagedachtenis te brengen. In baron Mackay is een staatsman heengegaan, bezield met oprechte toewijding bij de behartiging van de belangen van Koningin en Vaderland Begaafd met scherp verstand en groote werkkracht vereenigde baron Mackay in zich karaktereigenschappen die hem waardig maakten voor de hooge plaats, welke hij heeft be kleed. In dezen geest is aan de familie een brief van rouwbeklag gezonden. Ingekomen was ook het bericht van overiijden van den heer Th. E. F. Heerkens, lid der Kamer. De voorzitter zegt, dat de Kamer, evenals hij, ook door deze tijding zeer getroffen zal zijn. Oogenschijnlijk was de gezond heidstoestand van den heer Heerkens toen hij de laatste vergadering bij woonde, goed, zoodat de doodstij ding voor allen onverwachts kwam Gedurende de 5 jaren, dat de heer Heerkens lid der Kamer was, nam hij met opgewektheid aan hare werk zaamheden deel en zijn vriendschap pelijke omgang en aangename vor men, deden hem aller hoogachting verwerven. Zijn nagedachtenis zal bij de Ka mer in eere blijven. Besloten wordt, een brief van rouw beklag aan de familie te zenden. Tweeds Kamer Bij de behandeling van de begroo ting voor justitie gaf de heer Van Hamel te kennen, dat hij het eeds- vraagstuk wenschte opgelost te zien in de richting van volkomen faculta- tiefstelling van den eed en bepleitte uitvaardiging van een verbod aan subalterne ambtenaren die geen hulp officier van justitie zijn om aan ver dachten verhooren af te nemen. De heer Duys betoogde dat ver betering van de zedelijkheid en cri minaliteit in de eerste plaats dient gezocht te worden in de verbetering van de maatschappelijke en oecono- mische toestanden en niet door re clame met een moraliteitsschijnver- toon, zooals de rechterzijde doet uit politieke overwegingen. De heer Drucker bepleitte spoedige herziening van het geheel verouderde procesrecht. De heer Van Lynden vroeg spoe dige regeling van den rechtstoestand ook der gemeente-ambtenaren. De heer Aalberse gaf wenken ter bestrijding van oneerlijke concurrentie. De heer Roessingh wenschte op heffing van den eedsdwang. dagen in zijn kamer, dan liet hij het kind en de beide gedienstige geesten maar aan hun lot over. Geen vreemde voet betrad ooit het slot, met niemand ging hij om. Eenzaam heid en stilte heerschten allerwegen, verlaten en gesloten waren de meeste kamers, en de tuin verwilderde steeds, daar de krachten van éen man niet toereikend waren om de planten en paden goed te verzorgen. Dit was de oorzaak, waardoor men aan het kasteel Beurenhof en zijn bewoners slechts dacht met gemeng de gevoelens van nieuwsgierigheid en vrees, terwijl men verder het land in zich nauwelijks het bestaan ervan herinnerde. Niemand had sedert twee jaar den slotheer gezien en niemand verlangde ernaar, hem te ontmoeten. Zijn eenige dienaar Nic kel en zijn dochter Ammi zwegen steeds over hem, en zoo was de rijke heer Von Beuren voor de buiten wereld zoo goed als dood en be graven. Maar het zou nog stiller worden op Beurenhof. Toen Ammi ongeveer veertien jaar oud en een beeldschoon meisje ge worden was, kwam er een groote De ridderorden-zaak. De „Standaard" van gistereravond bevat de volgende driestar „Onder de vele onjuiste berichten, die rakende de bekende zaak, door enkele organen der pers verspeid wer den, behoort ook het zeggen, dat dr. Kuyper bet denkbeeld om zijn zaak in handen van vroede mannen te ge ven, zou hebben gewezen van de hand. „Het tegendeel hiervan is waar. Niet eens, maar herhaaldelijk, is door hem aan meerderen verklaard, dat hij van voornemen was dit te doen, maar het uitstelde tot na afloop van de begrootingsdiscussiën. Zelfs was het zijn plan geweest, zich in de Kamer van alle verklaring te onthouden, en zich geheel tot het uitlokken van zulk een uitspraak van derden te bepalen. „Maar al ging hij thans, op het advies van vrienden, tot het afleggen van een korte verklaring in de Kamer over, hieruit volgt in het minst niet, dat zijn oorspronkelijk voornemen zou zijn opgegeven. Veeleer hebben reeds besprekingen plaats gehad over de beste wijze, om tot de uitvoering er van te kunnen geraken. Telegram aan Dr. Kuyper. In een gehouden vergadering van het Werkliedenverbond „Patrimoni um", afd. Weesp, werd de volgende motie, voorgesteld door een der leden, bij acclamatie aangenomen en aan dr. Kuyper overgeseind „De atdeelihg Weesp van het Ne- derlandsch werkliedenverbond „Patri monium", in vergadering van leden en genoodigden bijeen op Dinsdag 30 November 1909, 's avonds 8 uur, mnt heftige verontw ardigingkeonis genomen hebbende van de socialis tische campagne, die den duidelijken opzet heeft een politieken moordaan slag te plegen op den man, die in 1903 hunne misdadige woelingen heeft bezworen, waarvan Dr. Kuyper meer malen openlijk heeft betuigd, dat de mannen van „Patrimonium" in die ernstige dagen hem tot krachtigen steun is geweest, diep gegriefd door den toeleg ons afvallig te maken van onzen grooten Christen-Staatsman-Leider Dr. Kuyper, innig overtuigd, dat Dr. Kuyper op zijn eerewoord van niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde dient geloofd te worden, spreekt haar vast en onverzwakt vertrouwen uit in het Eerelid van „Patrimonium", Dr. Kuyper, die zoo vele jaren lang voor ons op de bres heeft gestaan, daarvoor de hitte des daags en de koude des nachts heeft verdragen, ja, de voor ons bestemde slagen des vijands steeds op zijn rug heeft ontvangen en bidt hem Gods zegen toe in de jaren des ouderdoms, inzonderheid in deze dagen." verandering. De stille vrouw, die tot dusver bij Ammi was geweest, ver liet het slot. Niemand kwam te we ten, waarheen zij was gegaan en Ammi zag haar nooit weer; de be zoeken van de vroolijke Katrien hielden op en het Ieeren bij den geestelijke was voor Ammi ook af- geloopen. Op zekeren dag bracht haar vader haar in een groot ver trek, dat steeds gesloten was ge bleven. Op mooi ge-verfde en ver gulde rekken langs de wanden prijk ten prachtig ingebonden boeken van verschillend formaat. Dat alles was voor haar. Ammi was hierover verheugd en tevens verrast. Geholpen door den trouwen Nickel ontdeed zij de boe ken van de dikke laag stof en be gon met jeugdigen ijver den inhoud te doorvliegen. Hierdoor gevoelde zij minder het gemis van de oude vrouw en van Katrien. AI te spoedig echter voelde het arme meisje een leegte in haar bestaan, die niet kon worden aangevuld door boeken, hoe boeiend de verhalen daarin ook mochten wezen. Dikwijls zat ze in den stillen tuin op haar lieveiings- flbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden De marine-begrooting. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer, over de marine-begrooting voor 1910, ontleenen wij het vol gende Het hoogere eindcijfer der begroo ting moet nagenoeg uitsluitend wor den toegeschreven aan maatregelen tol lotsverbetering van het personeel. De minister wijst er echter met na druk op, dat het een zeer verkeerde politiek zou zijn, indien de vermeer dering van uitgaven voor het perso neel zou moeten worden opgedwon- gen door bezuiniging op nieuwen aanbouw en op de noodzakelijke her stellingen der schepen. Het ligt in het voornemen om aan Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", welke bodem in het voorjaar van 1910 uit ndië terugverwacht wordt en aan zienlijke herstellingen zou moeten ondergaan, geen kosten meer te ma ken, doch aan de Koningin het voor stel te doen het schip uit de sterkte der zeemacht af te voeren en voor verkoop in aanmerking te brengen. Aangaande de Kortenaers deelt de minister mede, dat het tegen de ver wachting in mogelijk is gebleken bij de kanonnen van 21 c.M. het bruine prismatich buskruit te vervangen door een lading rookvrij buskruit, welke aan het projectiel een 42 M. grootere aanvankelijke snelheid meededeelt, zoodat niet alleen het voordeel van afwezigheid van rook, maar ook groo tere uitwerking is verkregen. Verder kunnen de beide kanonnen van 15 c.M. no. 1 zonder noemenswaardige kosten worden vervangen door 2 ka nonnen van 15 c.M. no. 3 van de pantserdekschepen en zullen ook in andere opzichten nog eenige verbe teringen worden aangebracht, waar door deze schepen meer geschikt zullen zijn voor de artiileristische oe fening van het personeel volgens de nieuwe beginselen, en ook hun ge- vechtswaarde eenigszins wordt verbe terd. Naar aanleiding van enkele op merkingen wijst de minister er op, dat torpedojagers behooren tot een type van schepen, die nagenoeg bij alle marines in groot aantal voorkomen. Voor de thans op stapel staande jagers zijn zes firma's ter mededinging uitgenoodigd geworden, die alle op het gebied van den bouw van dit soort vaartuigen een gevestigde repu tatie bezitten, zoodat er allerminst vrees behoeft te bestaan, dat geen zeer goede vaartuigen zullen worden verkregen. Naar de meening van den minister behoeft van een opheffing der werf te Amsterdam geen sprake te zijn, omdat na afbouw van „De Zeven Provinciën" op die werf geregeld plekje in gedachten verzonkeneen onbestemd verlangen verstoorde de rust van haar gemoed. Soms besloop haar een stille weemoed, die slechts door tranen werd verzacht. De ro zen op haar wangen verbleekten meer en meer, en het eenmaal zoo vroolijke meisje scheen weldra ge heel veranderd. Nickel lette voortdurend op haar. Hij gevoelde innig medelijden met het lieve, arme kind en besloot haar te helpen. Eens kwam hij bij Ammi en geheimzinnig glimlachend ver zocht hij haar, hem te volgen. Door den tuin bracht hij haar bij een pa viljoen, zoodanig achter heggen en booir.en verscholen, dat Ammi het bestaan van dit huisje nog niet kende. Nickel opende de deur en beiden traden binnen. Het was een aardig vertrek, rijkelijk van meubelen voorzien. Op een toilettafel lagen eenvoudige boerinnekieeren, zooals ze in deze streek werden gedragen. Lachend beduidde Nickel het meisje zich aan te kleeden, dan zou hij buiten wachten; hij gaf haar den sleutel van de deur en verliet het paviljoen. Amtpi deed, zooais haar gezegd was, en weldra kwam zij geheel van voorkomen veranderd voor den dag. Nu bracht Nickel haar door het park naar een poortje in den muur. De groote bel, die aan de deur was bevestigd, gaf geen geluid, Nickel had vooraf den klepel met een doek omwikkeld en een oogenblik later waren beiden in het open veld. Het meisje juichte van vreugde en dankte den wakkeren dienaar recht hartelijk voor dit on verwachte uitstapje. Op eenigen afstand graasde een kudde schapen en wat verder weid den twee paarden. Deze paarden be hoorden aan den slotheer; Nickel bracht ze geregeld naar de rivier om te baden, soms deed hij ook een ritje om de dieren de noodige beweging te geven, daar de heef Von Beuren ze nooit bereed. Een oude man met bleek gezicht en grij zen baard hoedde de schapen. I zal kunnen worden voortgewerkt, terwijl afgewacht dient te worden wat in deze de naaste toekomst ge ven zal. Uit door den minister medegedeelde cijfers blijkt, dat de aanneming over 1909 ongeveer dezelfde gunstige re sultaten heeft opgeleverd als in 1908 en dat de totaal sterkte wederom be langrijk is toegenomen. Het verloop in 1908 en 1909 is minder dan in de daaraan vooraf gaande jaren. Voor het getal van 1909 is daarop van invloed het kleiner cijfer voor bevordering en overgang in andere qualiteit. Naar aanleiding van gemaakte op merkingen schrijft de minister, dat het aan officieren enz. der Kon. ma rine verbonden is in dagbladen of tijdschriften te publiceeren gegevens rakende de slagvaardigheid van onze vlooi in haar geheel dan wel van eenig deel in het bijzonder, in dier voege, dat geen zaken worden gepu bliceerd waarvan de geheimhouding in 's lands belang wenschelijk is te achten. Mocht daaromtrent twijfel bestaan,zoo kunnen daarover in lichtingen worden ingewonnen bij hun onmiddellijken chet onder over legging van het manuscript. In antwoord óp de vraag of het niet wenschelijk was maatregelen te nemen, die bevorderen dat de marine ten allen tijde zou kunnen beschikken over officieren die ter zake van lucht scheepvaart ervaring hebben opge daan, geeft de minister als zijn mee ning te kennen dat er in de naaste toekomst aan een zoodanige practi- sche toepassing van de luchtscheep vaart, dat de oorlogsmarine daarbij belang kan hebben, nog niet kan worden gedacht. De minister deelt mede, dat zich verleden jaar geen godsdienstleeraren hebben aangemeld voor bezoeken aan het marinepersoneel. Toch acht de minister het denkbeeld'om de geeste lijke belangen van het personeel na het verlaten der opleiding te doen behartigen door mannen, die daartoe door vereenigingen werden aangewe zen, geenszins verwerpelijk. Wanneer de gevraagde gelden kunnen worden aangewend op de wijze als wordt aan gegeven, namelijk door zoodanige ver eenigingen te subsidieeren, is de mi nister niet ongeneigd daartoe mede te werken, mits de noodige waarbor gen worden verkregen, dat het te ver- leenen subsidie den schepelingen ten goede zal komen, in verband hiermede wordt bij nota van wijziging voor gesteld de omschrijving van het artikel te doen luiden „Subsidiën en verdere kosten in verband met de verzorging van de geestelijke belangen van het personeel der zeemacht." In een der Grafelijke Zalen op het Binnenhof te 's Gravenhage had gis- I H (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1