it St. Nicolaas Conceit- en Seheuwliepel „I HOTEL DU COMMERCE VERZEKERINGSBANK Laatste Berichten. Advertentiën. Zaterda27 November 1909 Ferd. BUITENLAND. Staatsloterij. Hoogwater fe Vlissingen. WEERBERICHT. Doopsgezinde Kerk. H. BUNING. lij let Sprookje „TAFELTIE DEK ti". Mr. Duncan Wilson en /Hax Rinaldine. Entree le Rang 30 cent, 2e Rang 20 cent en 3e Rang 10 cent. Yanaf heden het beroemde SALYATOR-BIER. Dagelijks versche OESTERS. Maatschappij van Levenverzekering en Lijfrente, KOSMOS' Speciaal-tarief voor gezinsverzorging. (Tarief XXIX], GUNSTEE VOORWAARDEN voor RIVIER- en ZEELOODSEN. eide aangehou- twinfig jaren dernacht op den ler in de War- ,rd. hijnlijk, dat de gedaan heeft, op dit oogen- loten, die de ha- De vangsten :bben reeds het bereikt, zijnde verleden jaar. narine zal haar jaar met 3500 sen manschap dat dan 57,000 Er komen 100 ngenieurs meer. steeg van 1848 nan en zal dus tot 1910 bijna credieten voor ven binnen de 1906 gestelde rs ionniers op het :chniek goud uit en bewijst ook st tusschen den aulhan en den iranten-magnaat vliegcampagne nd een zaakge- met Paulhan te resultaat is ge- voor een vlieg- :en in Amerika, van reiskosten van machines jgt op een som contract wordt :taald. litie treedt we- tegen speelhui- nen aan verbo- tngs is op een zeer elegante welker leden dames waren, ninder dan drie Een dier clubs dervereeniging" g doel: hetbe- kinderen, na van die club personen, on- n andere speel- vlieg-sport-ver- ukkige naam in men eenzelfde i" en „stelen", staken in New- meisjes van 17 :zaam waren in tbrieken in het elden de jonge in beste plunje, 2W-York, welke had. De meisjes en korter ar- len strijd waar- ien, daar reeds ls hebben moe- is hebben reeds mogelijk buiten dat zij niet te I willen inwil- |enen heeft dezer doen spreken onschuldig te ge med. stud, leeft zijn studie ;ebracht omdat wilde werken t wilde afweten, (r, die resultaten geld meer zond, il moeite door ■aten vervaardi gd. Het weinige itsparen, werd inderzoekingen. in het bloed bacil, die be ter van tropische eichselbaum, die jevolgd had,ver haat authentiek onvermoeid in ior, observeerde kosteloos raad aiddelen. den gemeente- :oek om steun, ïoor. Ook prof die verlangde, zou doen, liet zijn lot over. nood. Ten slotte irige Adèle Von len tabakhandel in zeer intieme iteun en vooral Ie voor zijn on- len. Adèle Von in breed maar tgen. Kort voor- itie gereed was, indeling in het t. Dit ellendige ning der laatste tijden ^maakten hem ernstig ziek. Adèle Von Kurz verpleegde hem totdat het geld op was. Toen kwam Hoschek op het denkbeeld langs den hem welbe kenden photochemischen weg bank noten te copieeren. Frl. Von Kurz verzette zich in den beginne, maar moest ten slotte wijken voor het ar gument, dat de op deze wijze ver diende gelden in het belang der menschheid gebruikt zouden worden. Het tweetal werd echter spoedig ontdekt en in voorloopige hechtenis gesteld. De zaak baarde veel opzien en algemeen had men medelijden met beide beklaagden. Het viel der verdediging betrek kelijk gemakkelijk te bewijzen, dat er geen sprake was van opzettelijke ver rijking. Psychiatrische deskundigen noemden Hoschek bovendien zeer neurasthenisch, en schreven hem verzwakte geestelijke weerstands kracht en gebrek aan hooger intellect toe. Met 11 tegen 1 stem, sprak de jury beide beklaagden vrij. Het von nis werd algemeen met genoegen ver nomen. Hoeveel koude k an een mensch verdragen? De eerste Europeanen, die een winter in het hooge Noorden doorbrachten, waren Barends en zijn_ gezellen (159697). In de beschrijving dezer reis wordt beweerd, dat warm water, waarin hemden om gewasschen te worden werden neergelegd, met deze tot een vaste massa samengevroren was, welke men ondanks een sterk brandend vuur eerst na heel veel moeite op eenige plekken ontdooien kon. De reizigers konden zich, hoe wel zij het vuur door dikke pelsbe kleeding tot op hun huid lieten door branden, ternauwernood voor bevrie zen bewaren- In 1631 was de koude op Groenland zoo groot, dat zich op de menschelijke huid dikke blaren vertoonden. Wanneer men uit het huis kwam, kreeg men het gevoel van een mensch, die met roeden ge slagen wordt. Daarbij sprongen rots blokken en steenen met groot geweld stuk en uit de met ijs bedekte zee stegen dikke rookwolken op. Peary en anderen beschrijven de werking van zulke koude op een verwarmde kamer. Zoo gauw name lijk de koude lucht in het vertrek was gekomen, vertoonden zich wol ken damp, die een dikke ijskorst op de wanden achterlieten. Vleesch, brood en andere voedingsmiddelen werden zoo hard, dat zelfs zagen en bijlen er op braken. Gedurende Kane's beroemde over wintering in de Van Reuzelaerhaven in 1853—55 was op verschillende dagen ieder in een dichte, witte wolk gehuld, dat men elkaar niet herkennen kon. Trok men de muts van het hoofd, dan dampte deze als een schotel met kokende aardappelen. Hierbij stond de temperatuur op —60 graden Fahrenheit. Wanneer men buiten iets schrijven wilde, dan moest men het boven een spiritus- lamp doen. Peary beschrijft de wer king dezer temperatuur op den mensch. De pols klopt langzamer, de mensch wordt gevoelloos en apatisch, de krachten nemen af, de oogleden zijn stijf bevroren, de voeten doen zeer, daarbij wordt men door een hevigen dorst gekweld, de baard is veranderd in een ijsklomp, zenuw achtige zwakte, slaperigheid en dik wijls verstandsverbijstering treden in. Gedurende de Engelsche Noordpool expeditie nam men een koude waar van 73 graden Fahrenheit, gedurende de laatste Franklin-expeditie, onder leiding van luitenant Schwadzka (1378—10) daalde de thermometer in Januari 1880 tot 71 graden Fahren heit en zestien dagen lang was de gemiddelde temperatuur 100 graden onder het vriespunt. De Noordpool reiziger dr. Cook heeft zelfs in het vorige jaar 83 graden koude geconstateerd, in weerwil daarvan trok hij onophoudelijk verder, terwijl hij zich geheel op eskimo wijze kleede en voedde. De Poolbewoners, voornamelijk de Jakuten, welke Wran- gel „menschen van ijzer noemt," zijn geheel gevoelloos voor koude. BELGIË. De overleden burgemees ter van Brussel, De Mot, is zijn loop baan begonnen als advocaat. Hij wist toen reeds de opmerkzaamheid tot zich te trekken door zijn redenaars talent, groot zoowel in den aanval als in de verdediging. Zoo werd De Mot een van de meest gezochte ad vocaten en heeft hij een reeks be roemde processen gevoerd. In 1881 verdedigde hij o. a. den domheer Bernard, die vervolgd werd wegens de meevoering van de millioenen van hef bisdom Doornik naar Amerika, en bewerkte diens vrijspraak. In het proces dat voor eenige jaren door de schuldeischers van Prinses Louise tegen de civiele lijst werd begonnen, vertegenwoorigde De Mot deze laatste en wist voor haar gunstig vonnis te verkrijgen. Sedert 1881 lid van den Gemeen teraad, wist hij zich door zijn groote arbeidskracht en zijn aanpassingsver mogen een grooten invloed te ver werven. In 1892 kwam hij als lid van de liberale pattij in de Karner en in 1899 volgde het burgemeesterschap van Brussel. Als hoofd van die stad heeft hij, de grootsche plannen van den koning volgende, veel gedaan voor de verfraaiing van de hoofdstad. Wel werd de uitvoering dier plannen wegens hun kostbaarheid fel bestreden en zij hebben de financiën der stad Brussel dan ook in het moeras ge bracht. Zeer verdienstelijk heeft De Mot zich gemaakt voor het tot stand ko men van de wereldtentoonstelling, die in 1910 te Brussel zal worden ge houden, doordat hij als voorzitter van 't uitvoerend comité zijn groote arbeids kracht in dienst van deze onderneming stelde. Als mensch verheugde hij zich in veler sympathiën, door zijn hoffe lijkheid en den kostelijken humor, waardoor zijn redevoeringen bij fees telijke gelegenheden zich onderscheid den. Bij de behandeling gisterin de Ka mer van de legerwet werd een amen dement aangenomen, bepalende dat twee jaren na het inwerkingtreden dezer wet de actieve diensstijd zal worden ingekrompen tot 15 maanden voor de infanterie, 24 maanden voor de cavalerie en 21 maanden voor de bereden attillerie en dén trein. ENGELAND. Een betooging, geor ganiseerd door den Bond tegen het Hoogerhuis, had gisteravond plaats. 6000 betoogers, onder wie veel apachen begaven zich naar het par lementsgebouw en floten eenige Lords, die voorbijkwamen, uit. De betoogers werden vervolgens door de polittie zonder moeite uiteengejaagd. La er beproefden de betoogenden voor den tweeden keer het politiecordon voor het parlement te verbreken, maar zij werden opnieuw uiteengedreven. Ver scheidene arrestaties hadden plaats. De Engelsche bladen houden zich bij hun besprekingen bijna voorna melijk bezig met de rede over lord Rosebery, welke de unionistische pers niet kan bevredigen, omdat hij de begrooting, welke hij afkeurt, toch door het Hoogerhuis wil doen aan nemen den liberaien niet, omdat, hoewel hij het Hoogerhuis raadt de begrooting aan te nemen, hij die scherp veroordeelt. Al de bladen brengen intusschen hulde aan het redenaarstalent, Woens dagavond door lord Rosebery aan den dag gelegd in het Hoogerhuis. Maar de unionistische bladen verwijten hem zedelijken moed te missen. Hij was de eerste om de be grooting als een socialistisch schrikbe wind voor te stellen, en nu de strijd er is, trekt hij zich terug en laat an deren in het vuur staan. De bladen melden dat het parlement gisteren zou verdaagd worden Uit de rede zelf zij aangestipt, dat lord Rosebery na een scherpe ver oordeeling van de begrooting en na te hebben gewezen op de toenemende sommen uitgegeven voor de bewa peningen, zijn standpunt uiteenzette omtrent de houding der Lords. Zij speelden een te gevaarlijk spel en waagden zelfs het bestaan van het Hoogerhuis. Hij was niet ongerust, maar toch herinnerde hij eraan dat een groot deel van de openbare mee ning der Lords zeer vijandig gezind was en dat de bedreigingen uit krin gen kwamen, die slechts één Kamer wenschten. Met uitstel of terugzen ding van de begrooting zouden de Lords juist dat doen, wat hun vijan den wenschten. Lord Rosebery gaf toe, dat het Huis de begrooting mocht verwerpen omdat zij niet in het belang was van het land. Met het oog op de practijk van de constitutie was er echter een onbetwistbare stelling van de constitutie, n.l. dat er geen belas ting was zonder vertegenwoordiging. Door dit uit het oog te verliezen werden de Ver. Staten verloren, daar om dacht hij dat het niet gewenscht was opnieuw aan te vallen. Volgens zijn meening zou het de ware houding van de vijanden van de begrooting zijn geweest het ont werp aan te nemen en het het volk mogelijk te maken haar te beoordee- len volgens haar werking. Dergelijke handeling zou voor de oppositie een overwinning zijn geweest, en zij had dan voor de financiën van het land kunnen zorgen volgens een methode, die kon overeenstemmen met haar beginselen en gezond verstand. Aan het slot van zijn rede zeide lord Rosebery, dat hij een hervorming wenschte van het Hoogerhuis, vol gens de lijnen, door hemzelf uiteen gezet. en verklaarde hij dat het bui tengewoon veel leed deed, dat hij niet tegen de bogrooting kon stem men, omdat hij zijn hoop op het voor deel van een toekomstige hervorming van het Hoogerhuis niet op het spel wilde zetten, zooals nood zakelijk zou gebeuren bij de onzeker heid van den uitslag van algemeene verkiezingen, De „Times" schrijft over de positie van de regeering, dat deze bij de mogelijke verwerping van de begroo ting door het Hoogerhuis de noodige maatregelen zal hebben te nemen, om het grootste deel der belastingen te redden, waarin de begrooting voorziet. Als zeker wordt beschouwd dat geen besluiten zullen worden ingediend om machtiging tot het blijven innen van de belastingen. Het tekort als gevolg van de ver werping der begrooting zal 50,000,000 pdst. bedragen, maar dit bedrag zal worden verminderd door zekere stap pen, welke de regeering denkt te doen en men zal beproeven de rechten op thee te redden. Het blad overweegt verder, wat de regeering te doen staat als zij na de verkiezingen aan het bewind blijft. Zij zal zich eerst hebben bezig te houden met het veto van de Lords en kan zich tot den Koning wenden, om toezeggingen, welke haar in staat zouden stellen het verzet van de Lords te breken. Krijgt zij die niet, dan zal zij aftreden. In dit geval zou het tekort in de financiën blijven en een ware stilstand in de werkzaam heden zou ontstaan, daar met een minderheid in het Lagerhuis de po sitie voor een unionistisch ministerie onmogelijk zou zijn. Deze toestand zou kunnen leiden tot nieuwe verkiezingen en zulk een geval zou er een zekere wrok zijn, welke den liberalen ten goede zou komen en hun een grootere meerder heid dan te voren zou bezorgen. Het blad komt tot geen nadere conclusie, maar deze redeneering, wel ke aanduidt dat de unionisten in geen geval voordeel hebben bij een ver werping door het Hoogerhuis, schijnt een aardig keerpunt om een volgend maal tegen de verwerping te pleiten. Men schijnt thans in het unionistische kamp niet meer zoo zeker van de verwerping. Het schijnt zelfs dat er vrees is voor aanneming der begroo- ting. MAROKKO. De correspondent van de „Kölnische Zeitung" in Tanger, een man die altijd heel partijdig voor Sultan Moelei Hafid is geweest schrijft dat sinds des Sultans over winningen (o. a. op den rogi) zijn gezag belangrijk is versterkt en de veiligheid in den lande grooter is dan ooit te voren. Streken, die vroeger door de aan hangers van den rogi en andere roo- vers onveilig gemaakt werden, staan nu weer open voor den vreedzamen koopman, en de belastingen die onder Abdel-Azis niet geïnd konden worden, komen nu geregeld binnen, omdat de belasting-betalers weten dat Moe lei Hafid het geld niet over den balk gooit, zooals Abd-el-Azis het deed. Zoo kostte b. v. een 'gezantschap van Abd-el-Azis naar Europa altijd duizenden en duizenden doero's, ter wijl Hafid zijn vertegenwoordigers om zoo te zeggen op een goed koopje laat reizen. Tot zoover deze correspondent, Intusschen vinden wij een bericht over een nieuwe overwinning van den Sultan. Zijn legerscharen hebben de troepen verslagen van Moelai Chebir, een van sultan's talrijke broeders, {lie naar zijn troon streven. De „Matin" verneemt uit Tanger, dat een koerier uit Fez Hafid's ant woord op de laatste vragen de Franschen betreffende de Marokkaan- sche leening naar Tanger heeft ge bracht. El Gebbas heeft dat antwoord, zonder het te lezen, naar Parijs doorgezonden. Uit Melilla komt bericht, dat de hoofden der stammen met hun ge zinnen zijn gekomen, om hun onder werping aan te bieden. Wellicht heeft daarop betrekking het bericht van generaal Marina, die spoedig het einde verwacht van den Marok- kaansch-Spaanschen oorlog. Door Ged. Staten is de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels in de Pro vincie bepaald op 31 December a.s. met zonsondergang. Men meldt ons uit Middelburg: Burg. en Weth. stellen voor steun te verleenen aan de adressen van „Vlissingen Vooruit" inzake den ver bindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland. Trekking van 25 November. Nos. 18233, 19381, 20296 f 100. No. 8325, f 1000. Nov. vm. nm. Zaterdag 27 12.35 12.55 Zondag 28 1.18 1.38 Maandag 29 2.03 2.23 Dinsdag 30 2.47 3.07 Volle Maan 's morg. 9.11 Springtij. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 26 November 1909.) Hoogste barometerstand 769,0 te Clermont. Laagste barometerstand 741,6 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 27 Nov.: Toenemende tot matige Zuid- Westelijke wind. Zwaarbewolkt of be trokken. Waarschijnlijk regen. Zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 26 Nov. Boter f 1.40 a f 0.00 per K.G. Eieren fO.OO a f 0.00 per 104 stuks. Aan allen, die mij op 1 Nov., en later, naar aanleiding van de mij ver eerde Pauselijke onderscheiding, blij ken van belangstelling toezonden, betuig ik bij dezen mijn welgemeen- den dank R. G. VAN N1EUWKUYK. Voor de talrijke bewijzen van be langstelling d.d. 22 dezer ondervon den, betuigen wij onzen hartelijken dank. JOS. VAN DER EIJK en Echtgenoote. Voor de vele blijken van belang stelling bij het overlijden van onzen geliefden Broeder, Zwager en Oom, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Vlissingen, 26 November 1909. J. C. VAN SPRANG. Zondag 28 Nov. 1909, voorm. 10 uur, Ds. BRUINING te Middel burg. GEVRAAGD Een Woning den prijs van f 16.— niet te boven gaande in't centrum der stad. Brieven worden ingewacht tot Maandag 29 Nov. onder letter D. D., bureau van dit blad. I' des namiddags van 2 tot 4 uur Groote Gooch TE GEVEN DOOR §3^" In de pauze zal St. Nicolaas en zijn knecht zijn feestelijken intocht houden, de kleinen begroeten en geschenken uitdeelen. Ouders en begeleiders dezelfde prijzen. Plaatsbespreking zonder prijsverhooging Zaterdag morgen van 11 tot 1 uur aanjde Zaal. GRAND CAFÉ RESTAURANT. Aanbevelend, KOSMOS Opgericht 1862. Gevestigd te ZEIST. Volteekend Maatschappelijk Kapitaal f 2.700.000 Verzekerd Kapitaal ruim86.000.000 Verzekerde Rente 979.000 Waarborg Kapitaal 28.852.000 Uitbetaalde Verzekeringen 26.000.000 Vo©rl»eeld: Iemand, 30 jaar oud, gehuwd met eene 25-jarige vrouw, verzekert een kapitaal van f 10.000, betaalbaar na zijn overlijden iu 20 jaarlijksche termijnen van f500 en betaalt daarvoor een jaarpremie van f172,Komt zijn vrouw vóór hem te overlijdeD, dan wordt de premie verminderd tot f 146.50. Na zijn overlijden wordt in elk geval of zijn vrouw in leven is of niet, gedurende 20 jaren f 500.per jaar uitbetaald en, overleeft zijn vrouw dezen 20 jarigen termijn, dan wordt de uitkeering van f 500 'sjaars voortgezet, zoolang zij in leven is. Door deze verzekering weet de man zijn vrouw tot aan haar dood verzorgd, zijn kinderen tot over hun 20ste jaar. Het is de nieuwste en meest volmaakte vorm voor verzorging van weduwen en weezen. Vraagt de voürdige tarieven. Inlichtingen enz. Algemeen .Expeditie- en Assurantie-kantoor L. A. 8TOF- KOPER, J. VAN BOVEN, Cargadoor en P. ROOM, te VI i s« i n. g a n.

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 3