sem De oude Uniform tien IBG", 27 November. JZIEK I1EUW :ker. Gemeentebestuur» Feuilleton. No. 279 47e Jaargang. 1909. Ruyfer', iven. MLOP. Zaterdag B1NNENL A N D~ Land- en Tuinbouw. m m studeerende, ambtenaar, ord voor ieder van vreemde ten, is „HET ÏE WOOR- inde vertaling 10,000 vreem- ïkkingen. Een op goed Die duidelijke franco thuis postwissel of EXCELSIOR, Amsterdam lect. /eelt zich aan ASSURAN- Ite Rotterdam, oopmansgoe- Rivier- gn jskenstraat. 2. Bi ct. 75 ct. 90. f 16.40 1.05 19.- 1.25 19— 125 1.10 2.20 1.80 170 1.45 1.10 loederen. strekt. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Stremming Verkeer. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat in verband met bestratings werkzaamheden vanaf Maandag 29 dezer het Droogdok en de Steenen- beer voor rijtuigverkeer zal zijn ge sloten, doch dat dit verkeer kan plaats hebben door de Palingstraat. Vlissingen, 26 November 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd het algemeen begrootingsdebat voortgezet. Minister Kolkman verdedigde het voorstel tot verhooging van den drankaccijns, dat z. i. wel degelijk zal leiden tot vermindering van het drankgebruik. Daarna vingen de re plieken aan. De heer Drucker hand haafde zijn standpunt in de Kuyper- zaak en hield vol dat de christelijke leuzen op politiek gebied niet van practisch nut zijn en leiden tot con servatisme. De heer Troelstra, den aanval van den heer Borgesius bestrijdend, hield vol dat de onbetrouwbare houding der Liberale Unie van invloed is ge weest op den uitslag der verkiezin gen. Nadrukkelijk kwam hij op tegen de verdachtmaking van den heer Lohman, als zouden de sociaal-de mocraten slechts het evangelie van den haat prediken en dat vorsten moord hun monopolie is. Wat de Kuyper-zaak aangaat, keurde spre ker af dat dr. Kuyper's vrienden, nog voordat een instructie heeft plaats gehad, hem vrijspreken. De algemeene beschouwingen over buitenlandsche zaken, welke gisteren in de avondzitting aanvingen waren, naar het „Hbl." meldt, een afspiege ling van de algemeene tevredenheid, die thans heerscht over ons buiten- landsch beleid zelf. De heer Hugenholtz kwam mee zingen in het huidekoor ten aanzien van de publicatie van het Oranje- boek en meende ook, dat de Vene- zuela-quaestie en de zaak der Rijn tollen bij dezen minister in goede handen waren. Het algemeene debat was dan ook slechts een allegaartje van heterogene redevoeringen. De heer Patijn drong nogmaals aan op compensatie van Frankrijk voor ons terugnemen van het ver hoogde wijnrecht en vond daarbij steun bij den heer Van den Bergh van Heemstede, die bovendien wenschte dat „ons volk zich zou wennen aan —O— 34.) Hans Gorgel kon een man van ruim vijftig jaar zijn. Zijn ware ouderdom was echter moeilijk te schatten, want hij kon zich voordoen naar verkiezing als stokoud of als zeer jeugdig. Zijn verweerde bruine trekken waren bui tengewoon beweeglijk evenals zijn verstandige, heldere oogen. Hij be hoefde slechts zijn gelaat te vertrek ken om de toeschouwers voor of in zijn tent in lachen te doen uitbarsten. Op het oogenblik was hij goed geluimd, immers, hij had goede zaken gemaakt, en het geld, dat hij aan schipper Göbels betaald had, dacht hij op den terugweg met overwinst I terug te verdienen. „Hola, juffrouw Marieriep hij, toen schipper Göbels vertrokken was, „een beste maat zes en zestiger en uit het beste vaatje 1" het drinken van goede Bordeaux". De heeren Hugenholtz, Van Kar- nebeek, Van Lijnden Van Sanden- burg en Van Idsinga wezen op een bedenkelijk stukje praktijk van ons vestigingsverdrag met Duitschland, waarbij laatstgenoemde arbitrage be pleitte van de zijde van Pruisen. De heer Van Nispen (uit Rheden, zijn naamgenoot presideerde weer), had het over melkmoeilijkheden aan de grens. De heeren Van Asch van Wijck en De Kanter, over Neder- landsche scholen in het buitenland. De heer Van Wijck bovendien nog over zijn bijzondere liefhebberij, het pacifisme en de heer Tydeman over de onwelwillende houding, die de Belgische regeering en de Belgische Staatsspoorweg-Administratie plotse ling aannemen in zake vrijstelling van invoerrechten en vrachtreductie voor bouwmateriaal van onze ten toonstellingsgebouwen te Brussel. Ein delijk vroeg de heer Hugenholtz nog, of er niet nog andere redenen voor het ontslag van den heer Van Heec- keren waren geweest dan alleen ge zondheidsredenen. Het eenige onder werp dat iets of wat debat uitlokte, was het Noordzeetractaat. Behalve dat de heeren Patijn en Van Asch van Wijck wenschen te weten of in derdaad onze gezant te Berlijn in structie had om neutraliteitsreserve te vorderen, werd vooral gesproken over de beteekenis van de entente. Voornamelijk over de vraag of dit verdrag ons nieuwe militaire veplich- tingen oplegt. Vooral de uitlegging die de Deensche minister van bui tenlandsche zaken aan het ver drag heeft gegeven bleek ongerust heid te hebben gewekt. Men drong aan op een tegenoverge stelde verklaring van onzen minister. Ten slotte willen wij niet nalaten met voldoening er op te wijzen, dat 's ministers voornemen om een pers bureau op te richten, door den heer Van Asch van Wijck met veel reserve en door den heer Van Vuuren zelfs met een uitstekend gemotiveerde waarschuwing daartegen werd ont vangen. Jammer, dat dit laatste moest geschieden vooreen middernachtelijk leege zaai. De „N. Ct." maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk hoogst achtenswaardige en aanzienlijke vrien den van dr. Kuyper de nieuwe landvoogd van Nederlandsch-Indië onder meer bij hem zeer sterk op de benoeming van een eereraad in zake de decoratiekwestie hebben aan gedrongen. Doch dr. Kuyper zou ge weigerd hebben. De doodstraf. Minister Nelissen verklaart in de memorie van antwoord op het Voor- „Je smijt het geld over den balk 1" vermaande een der boeren. „Eerst de mooie kroondaalders aan Göbels, en nu nog een maat van den duursten wijn „Dat is juist het verschil tusschen jou en mij, Rochusantwoordde Hans Gorgel slagvaardig, terwijl hij zijn gezicht in een komische plooi zette. „Ik maak gebruik van het geld, zooals een hond van de braadworst, maar jij ligt erop, dag en nacht, als een ezel op het hooi." Deze bijtende spotwoorden werden met luid gelach begroetde afgemaakte boer zweeg en greep naar zijn wijnkroes om achter in een langen teug zijn verlegenheid te verbergen. Marie, de waardin, een dikke be jaarde vrouw met vriendelijk gelaat, bracht spoedig het verlangde. Terwijl zij den kroes vóór Hans Gorgel neer zette, legde de grappenmaker zijn arm om haar middel en rijmelde voor de vuist „Mij kosten geld en rust Uw blik, uw wijn zoo zoet Verdrink ik nu de schoen, Zoo houd ik 'och den voet TELEFOONNUMMER 10. loopig Verslag der Tweede Kamer, dat van hem geen voorstellen tot wederinvoering der doodstraf zijn te verwachten, daar de noodzakelijkheid hem nog niet is gebleken. DeKamerzete! vanWijk-bij-Duurstede De Haagsche correspondent van de „Tijd" verneemt uit betrouwbare bron, dat in toonaangevende politieke kringen der rechterzijde, het denk beeld, om den opengevallen zetel van Wijk-bij-Duurstede nu aan de katholieken over te laten, niet on sympathiek ontvangen is. Officieele besprekingen zijn er echter nog niet over gevoerd. De „Tijd" kan hieraan toevoegen dat reeds bij gevoerde besprekingen betreffende Breukeler. voor eenige maanden, bepaaldelijk het district Wijk-bij-Duurstede door de bevoegde autoriteiten is aangewezen om in de toekomst, als eventueel de zetel van dat district zou openkomen, over te gaan aan de katholieken, voorname lijk uit overweging, dat voor Wijk bij-Duurstede reeds vro'eger een katho liek heeft -zitting gehad. Vandaar dat het advies door de katholieke kiesvereeniging van Breu- kelen onlangs gevraagd aan den voorzitter van het bestuur van den „bond van r.-k. kiesvereenigingen", toen niet gunstig is geweest voor het plan der kiesvereeniging. Met Wijk-bij-Duurstede zou in de toekomst nog misschien een enkel ander district, waar ook vroeger een katholieke zetel door een anti-revo- tutionnair verovetd werd, voor de zelfde transactie in r. nmerking ko- Begrafenis van mr. N. de Ridder. Gisterenmiddag had de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen mr. N. de Ridder, in leven burgemeester van Leiden en lid der Tweede Kamer voor het dis trict Wijk bij Duurstede. Vooraf had een lijkdienst plaats ten sterfhuize, waarbij ds. W. L. Weiter, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's Gravenhage, voorging. Een groot aantal deelnemende belangstellenden had zich reeds op de begraafplaats van het landelijk groene kerkje onder de naburige ge meente Oegstgeest verzameld, toen de lijkstoet te halféen daar aankwam. Onder de aanwezigen werden op gemerkt deputaties van curatoren en van den senaat der universiteit, en kele leden der Tweede Kamer, vele hoogleeraren, het collegium van het Leidsche Studentencorps, ambtgenoo- ten van den overledene, onder wie mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem, en de heer D. F. J. van Walsem, burge- Ailen lachten, en de vroolijke oude lachte hartelijk mee; toch gaf zij den overmoedigen Hans een flinken tik op de vingers en zei,: „Je bent een schelm, baas HansMaar met den wijn heb je gelijk het andere had je me dertig jaar vroeger moeten zeggen „Dat zou ik meenenToen Kiaas haar trouwde, was Marie de mooiste vrouw uit den geheelen omtrek", riep nu een van de boeren, terwijl hij met glinsterende oogen de wegsnellende vrouw nakeek. Het gesprek werd voortgezet en daar de grappen van Gorgel evenmin ophielden als het gelach der boeren, bemerkten zij nauwelijks den nieuwen gast, die intusschen aan een naburige tafel was gaan zitten. Toen Marie uit de gelagkamer in de keuken terugkeerde, trof zij daar een jongen man aan, die als stedeling gekleed was en tijdens haar afwezig heid was binnengetreden. Dadelijk vermoedde zij, dat die heer de nieuwe rechter was, wiens aankomst elk oogenblik werd verwacht. Toch bleef zij verbaasd staan. De vreemdeling scheen haar voor een magistraatsper- flbonnements-ftduertentiëri op zeer uoordeelige uooriuaarden meester van Wijk bij Duurstede. Verder bijna alle leden van den ge meenteraad en tal van ambtenaren der gemeente. Voor de kist, waarop geen bloemen, in de groeve was neergelaten, verza melden zich de aanwezigen in de voorhal der kerk, waar allereerst het woord werd genomen door den waarnemenden burgemeester, mr. L. M. J. H. Kerstens, en vervolgens door den rector-magnificus der Uui - versiteit, prof. dr. J. C. Kluyver, die beiden het verlies dat de stad Leiden heeft geleden, schetsten. Verder werd nog gesproken door het Kamerlid den heer Duymaar van Twist. Ds. Briest besloot de plechtigheid met dankgebed. Het benutten van minderwaardig ooft. leder jaar, althans wanneer de fruitoogst vrij aanzienlijk is, wordt ook steeds minderwaardig ooft ge oogst, waarvoor moeilijk een directe afzetting te vinden is. Dit jaar is dit in bijzondere mate het geval, daar vele boomen sterk door de luis wa ren geteisterd, zoodat de vruchten zeer klein, voor een goed deel on verkoopbaar zijn gebleven, veel er van zelfs niet geoogst werd. Toch kan ook dit minderwaardig ooft zeer wel in de huishouding worden be nut, zoowel het afgevallen ooft, als de geplukte of geschudde, maar kleine, minder goed gevormde vruch ten. Beginnen wij met ue appels, uan kunnen deze op verschillende wijzen tot voedsel worden bereid, en wel tot gelei, marmelade, moes (groente) en ook appelstukken tot compote. De aldus toebereide voorraad kan in den winter aan de tafel een aangename en goedkoope afwisseling bieden. Om gelei en appelgroente of -moes te verkrijgen, worden de appels in stukken gesneden en de slechte en wormstekige plaatsen uitgesneden geschild mogen zij in geen geval worden, daar de stof in den appel, die het gelei-worden bewerkt, direct onder de schil en in het klokhuis ligt. Daarop worden de appelstukken in een ketel of heel wijd vat te vuur gezet met slechts zooveel water, dat ze juist hierdoor bedekt zijn. Zijn de appelstukken zacht (week) gekookt, dan moet de massa op een overeen vat (kuip, pot, enz.) gespannen doek gegoten worden en dan moet het sap afloopen uitdrukken moet echter vermeden worden, omdat daardoor het sap licht troebel zou worden. Het aldus gewonnen sap wordt an dermaal op het vuur gezet, nadat daaraan zuivere suiker: 3/i pond op soon toch wel wat te jong. Hij keek haar zoo onbevangen en vriendelijk aan, als de vioegere rechter nooit had gedaanzij was zoo ver legen, dat haar geen groet, geen vraag over de lippen kwam. Het was inderdaad Hubert Walbot. Na het verdwijnen van Ammi was hij in gedachten verzonken den berg af gegaan om zijn nieuwe woning op te zoeken. Die verlegenheid der goede oude bracht hem weer in goeden luim en vroolijk sprak hij„Ge vergist u niet, ik ben de nieuwe rechter, die morgen zijn ambt aanvaardt. Vanavond ben ik nog Hubert Walbot, ambteloos burger. Geef me daarom zonder com plimenten een glas wijn en iets te eten tenminste als ge hier de mees teres zijt". Met vele buigingen zeide Marie, dat zij inderdaad de waardin was, en vertelde daarop welke maatregelen en schikkingen zij had getroffen om den voornamen gast naar behooren te ontvangen. Zij sprak ervan, hoe zij zijne kamers in orde gebracht en op gesierd had, en verzekerde, dat zij ten spoedigste het beste uit keuken en kelder voor hem op zijn kamer één pond sap is toegevoegd, en bij levendig vuur heel snel, maar open, ingekookt, terwij! men door een gelijkmatig roeren aanbranden voorkomt. Men moet daarbij zorgen, dat het sap tot het geleiworden niet van de kook komt, daar het anders niet dik wordteen te lang koken verhindert eveneens het gelei-worden en kleurt het sap slechts donker. Is het sap iets dikachtig geworden, dan laat men eenige druppels op een koud bord vallen trekken deze zich parels- gewijze samen, dan heeft de gelei genoeg gekookt en kan dan in kleine glazen worden gedaan, welke na vulling worden dichtgemaakt. Aan te bevelen is, een stuk vloeipapier, ter grootte van de oppervlakte van de gelei, in rum gedompeld, er o-ver te leggen, waardoor schimmelvorming voorkomen wordt. De massa, welke in het doek achtergebleven is, wordt nu door een vergiettest gewreven, zoodat slechts nog schillen en klok huis achterblijven daarna, met suiker naar smaak, weer te vuur gezet en sterk ingekooktalzoo verkrijgt men een fruitgerecht, dat voor goed appel moes volstrekt niet onderdoet. In glazen gedaan en goed afgesloten, blijft het ook zeer lang bewaard. Een verdere aanwending van de gevallen appels, in 't bijzonder van de zoete, is de bereiding van appel groentebij onze Duitsche naburen Rijnsche groente geheeten. Hiertoe worden de appels eveneens, net als boven vermeld, gekookt, en aan in een doek of fruitpers uitgeperst. Het sap wordt dan met iets suiker dik inge kookt dit fabrikaat krijgt dan een donkere kleur en is eveneens zeer duurzaam. Heeft men toevallig rijpe peren, dan kunnen deze goed hierbij benut worden, waardoor suiker wordt bespaard. Dikwijls wordt ook voor een deel roodgele wortelen (penen) er tusschen gekookt, welke echter het fijne aroma weliswaar iets weg nemen. Is het gevallen ooft reeds tamelijk groot,dan worden ze geschild,in 4 dee- len gedeeld, het klokhuis verwijderd, en üe stukken zorgvuldig in een suikeroplossing gekookt wie het aangenaam vindt, kan er wat vanille of citroensap aan toevoegen. Deze stukken, in glazen gedaan, goed ge sloten, geven een mooie compóte voor den winter. Waar groote hoeveelheden appels ten gebruike staan, is de bereiding van appelwijn aan te bevelen. De appels worden in een houten tobbe (kuip) stuk gestampt en dan wordt het sap uitgeperst. Hierbij moet men er echter wel op letten, dat zoo min mogelijk ijzerdeelen inet het sap in aanraking komen, daar het zuur het ijzer aantast en daardoor de te fa- briceeren wijn een donkere kleur boven zou brengen. Hubert wilde dit echter volstrekt niethij verzocht haar, het bestelde in de gelagkamer te brengen, en zonder zich aan de tegenwerpingen der goede vrouw te storen, stapte hij de weinige treden van een trapje af en de gelagkamer binnen. Zeer verwonderd keek Hubert aan vankelijk in de groote ledige ruimte, maar zijn gelaat klaarde merkbaar op, toen hij het vroolijke gelach van de weinige gasten om de eenige bezette tafel hoorde. Hij liep op hen toe, groette hen in het voorbijgaan, zonder te worden opgemerkt door de ijverige toehoorders van Görvel, en nam plaats aan een nabij staande tafel, waar hij geduldig afwachtte, wat de waardin hem zou brengen. Marie liet zich niet lang wachten weldra prijkte een smakelijk avond maal op de blank geschuurde tafel. Een kostelijke dronk ontbrak nietende jonge man, die den geheelen dag niet veel genuttigd had, liet zich het maal goed smaken. Daarbij lette hij weldra even weinig op zijn vroolijke buren als zij op hem. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1