De oude Uniform No. 270. 47e Jaargang. 1909. Woensdag- 17 November. Gemeentebestuur. Feuilleton. VL1SS1NGSCHE COURANT. prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BEDRIJFSBELASTING. Afdondiging van een kohier der Be drijfsbelasting dienst 1909/1910. De Burg. van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks-ontvanger is ge zonden, het door den directeur der directe belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohier no. IX, wegens de bedrijfsbelasting dienst 1909/10; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnertdat de bezwaar schriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 Nov. 1908. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BIT^^NCand7 Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd besloten het ingekomen bericht van het overlijden van den staatsraad den heer mr. /E baron Makay, met een brief van rouwbeklag te beant woorden. De Voorzitter huldigde de groote eigenschappen van hoofd én hart van den heer Mackay, die met onverdro ten ijver geruimen tijd in de Kamer het voorzitterschap waarnam, als Kabinetsformateur en premier en als minister 's lands zaken medebeheerde en zulks niet zonder blijvende be- teekenis; hij was in moeilijke tijden en droeve omstandigheden de raads man van de Kroon, met name van de Koningin-Regentes. De minister van koloniën verze kerde dat ook de regeering diep ge troffen is door het bericht van het overlijden van den staatsraad den heer Mackay, wiens heengaan een groot verlies beteekent voor het gan- sche land, dat hij tot zijn laatsten stond met zijn groote gaven ten dienste was. De Voorzitter deelde mede dat Donderdag bij Nijmegen de begrafe nis plaats heeft en het stoffelijk over schot dien dag om 9.48 per Staatsspoor derwaarts wordt vervoerd. Woensdagochtend behandeling van eenige ontwerpen, o. a. landweerwet en mil. onderwijs. Voortgezet werd de behandeling der Indische begrooting. De minister verzekerde dat naast de voorgestelde uitbreiding van het meer uitgebreid lager onderwijs, uitbreiding der Hoogere Burgerscholen niet is uitge- sloten en eene nieuwe onderwijzers- salarisregeling bij de Indische re geering in overweging is. Mr. Lohman betoogde, met het oog op de Chineezenquaestie de nood zakelijkheid, zoo spoedig mogelijk te zorgen voor voldoende dessascholen. o— 25.) „Dezen nacht slaap je nog onder mijn dak en morgen jhandel je ver der naar eigen goedvinden." Tamelijk behendig sprong de ge strenge ambtman van Rhense, de heer Gerhard zum lungen, uit het vaartuig en stapte welgemoed naar zijn woning. Zijn jeugdige neef Hu- bert Walbot volgde hem slechts langzaam en met neergeslagen oogen. TWAALFDE HOOFDSTUK. Wij vinden den jongen Hubert terug op weg naar Zeltingen, het eigenlijke doel van zijn reis. Bij zijn oom had hij werkelijk slechts éen nacht vertoefd; reeds vroeg in tien morgen had hij afscheid genomen Voorzien van papier, teekenstiften en kleuren was hij de groene hoog ten opgegaan om over de hoog- De Rijksmiddelen. Blijkens het maandelijksch over zicht van de opbrengst der Rijks middelen heeft de maand October van dit jaar haar naamgenoot van 1908 overtroffen met een bedrag van f448,009.415. Tegen een opbrengst van f 15,883,83.8335 in October 1908, werd in dit jaar f 16,331,843.25 ont vangen. Om tot een juiste vergelijking tus- schen beide maanden te komen, heeft men de meerdere ontvangst van Oc tober 1909 te verminderen met on geveer een ton aan verhoogd zegel recht op effecten en met ongeveer een halve ton aan opcenten op ver mogens- en bedrijfsbelastingen welke beide middelen er verleden jaar nog niet waren. Er blijft dan een accrès van ongeveer 3 ton over. Hiervan heeft de suikeraccijns 't leeuwendeel, daar deze f 179,243.67 meer opbracht, zoodat alle overige middelen te za- men ongeveer slechts een ton meer hebben opgeleverd dan in 1908. Of schoon er dus geen reden is om deze stijging buitengewoon te noemen, wijst de vermeerdering toch wel op een weer langzaam voortgaande toe neming van de opbrengst der meeste middelen. De verschillende rubrieken der beide maanden naast elkander plaatsende, zitn we dat in October van dit jaar meer hebben opgebrachtde per- soneele belasting f 12.000, de bedrijfs belasting f30,000, de vermogensbe lasting f 193,000, het recht op de mij- men f 14,000, de rechten op den in voer f12,000,de suikeraccijns f179,000, de accijns op het geslacht f17,000, de zegelrechten f 94,000, de registra tierechten f 28,000, de hypotheek rechten f4000, de domeinen f 13,000. de posterijen f20,000, de rijkstele graaf f 19,000, de jacht- en vischak ten f 1000 en de loodsgelden f 7000. Mi n d e r werd ontvangen uit de grondbelasting f31,000, den wijnac cijns f3000, dien op bet gedistilleerd f97,000 en op bier f25,000, de be lasting op gouden en zilveren werken f 1000,en de successierechten f35,000, terwijl de zoutaccijns en de Staats loterij weinig beteekenende verschil len aanwezen. De opbrengst van den accijns op de suiker bedroeg in de laatste drie maanden van dit jaar f 6,305,332.79 tegen f 6,172,811.66 in gelijk tijdvak van 1908. Een vergelijking van de opbrengst over de eerste tien maanden van 1908 vlakte van den Hunsrück langs de Moezel de plaats van bestemming te bereiken. Zijn bagage liet hij in een vaartuig naar Zeltingen brengen Aanvankelijk was hij voortgewan- deld zonder eenige aandacht te schenken aan de heerlijke vergezich ten op zijn weg. Hij stapte voort verzonken in diep gepeins over het geen zijn oom hem aangaande zijn vader had medegedeeld. Nooit had hij veel aan zijn vader gedacht, nie mand had ooit met hem over zijn vader gesproken. Hubert had hem ook nooit gezien, maar de mededee- lingen van zijn oom hadden hem doen denken, hoevee! zijn moeder wel moest geleden hebben zijn moeder, die hij zoo innig had lief gehad. Toen zijn smart wat vermin derde, kwam allengs bij hem een verlangen op naar zijn vader, van wien hij zich een voorstelling vormde uit hetgeen zijn oom gezegd had Misschien leefde hij nog In zijn voorkomen had zijn vader veel ge leken op een edelman, een ridder. Dat hij als een onbekende was ko men opduiken en plotseling verdween zonder eenig spoor na te laten, flbonnement-s-flduerteritiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. toont aan, dat tot nu toe dit jaar meer werd ontvangen op de grond belasting f53,000, de personeele be lasting f 171,000, de bedrijfsbelasting f481,000, de vermogensbelasting f304,000, het recht op de mijnen f14,000, de invoerrechten f621,000, den suikeraccijns f 830,000, dien op het geslacht f94,000, de belasting op gouden en zilveren werken f 22,000, de zegehechten f999.000, de registra tierechten f271.000, de hypotheek rechten f34,000, de domeinen f218.000, de posterijen f270,000, de rijkstele graaf f 404,000, de jacht- en vischak- ten f4000 en de loodsgelden f 92,000. Slechts leverden minder opde accijns op den wijn f14,000, die op het gedistilleerd f446,000, die op het zout f19,000 en die op bier f55,000, het successierecht f 13,000 en de Staatsloterij f 1000. Alles te zamen genomen, werd dit jaar tot einde October ontvangen f134,566.516.015,tegenf130,229.915.983 in de eerste tien maanden van 1908, zoodat we thans reeds f4,336.699.05 vooruit zijn bij verleden jaar. („N. CL") Koninklijk bezoek aan Engeland. Aan de „Daily Express" wordt uit Windsor d. d. gisteren „uit goede bron" bericht, dat Koningin Wilhel- mina aanstaanden zomer in Engeland zal komen en gedurende Haar ver blijf aldaar Windsor zal bezoeken. Ofschoon nog geen officieele aan kondiging kan worden gedaan, zijn over deze aangelegenheid reeds in officieele kringen in Nederland be sprekingen gehouden. Op haar verzoek om inlichtingen seinde de particuliere secretaris van Hare Majesteit, de Koningin van Het Loo aan de „N. Ct." Naar aanleiding van het bericht der „Daily Express" kan ik voor het oogenblik niets antwoorden, dan dat mij volstrekt niets bekend is omtrent eenig plan van H. M. de Koningin tot bezoek aan Enjfeland aanstaanden zomer." Dr. Kuyper. Op een verzoek om inlichtingen omtrent de juistheid der geruchten van zijn aanstaand aftreden als lid der Tweede Kamer, heeft dr. Kuyper geantwoord dat hij daarover niets kon mededeelen dat inderdaad zijn hardhoorendheid voor hem in de Kamer, vooral in hare afdeelings- vergaderingen, zeer lastig is. Maar, voegde hij er bij, wij willen zien hoe het verder zal gaan. Staatscommissies. Omtrent den stand der werkzaam heden van verschillende Staatscom missiën wordt het volgende mede gedeeld maakte ook veel indruk op zijn ge prikkelde fantasie. Van allerlei gedachten vervuld, had Hubert reeds eenige dagen ge wandeld, nu eens aan dezen kant van de Moezel, dan weer aan den anderen kant, nu eens langs den oever, dan weer op de hoogvlakte van den Hunsrück overnachtend, waar hij maar éene goede gelegen heid vond. De tijd, waarop Hubert Walbot zijn ambt te Zeltingen zou aanvaar den, naderde snel. Nog slechts éen vrije dag, de dag van morgen, bleef hem over. In de schilderachtige bouwvallen van den Mariënburg had hij eenige heerlijke morgenuren door gebracht en na den middag verliet hij het stadje Zeil om door het woud en over den Jacobsberg naar Trarbach te komen. Daar dacht hi; den volgenden dag door te brengen, en dan op St.-Jansdag in Zeltingen aan te komen. Hij wilde de plaats, waar hij voortaan moest leven, van alle kanten leeren kennen, voordat hij er binnentrok. Zijn kennis van het stadje en van zijn inwoners was niet groot, door flink uit eigen oogen Verwacht wordt dat het rapport der onderwijs-ineenschakelingscommissie voor het einde van dit jaar in het licht zal kunnen gegeven worden. De Staatscommissie voor de hy potheekwetgeving is zoover met hare werkzaamheden gevorderd, dat de beëindiging daarvan waarschijnlijk in den loop van het jaar 1910 kan worden verwachteveneens de Staatscommissie tot voorlichting met betrekking tot de te treffen regelingen voor het onderhoud van de burger bevolking in de stelling van Am sterdam. De Staatscommissie van enquête omtrent het tramwegpersoneel ver trouwt haar verslag vóór het einde van 1909 te kunnen indienen. De aanbieding van een wetsontwerp met memorie van toelichting, waarin de voorstellen en denkbeelden der com missie voor de jacht belichaamd zijn, kan thans spoedig tegemoet geeien worden. Van de Staatscommissie voor den handeldrijvenden en indu- strieelen middenstand wordt o. a. gemeld Een verslag, betreffende de ver vroegde winkelsluiting werd, in den vorm van een wetsontwerp met Memorie van Toelichting, aan Hare Majesteit de Koningin aangebodan. Twee leden der Staatscommissie onderzochten, krachtens het ten vori- gen jare verkregen verlof, in Oosten rijk de werking der middenstands coöperatie en brachten van hunne bevindingen dienaangaande een uit voerig verslag uit, dat bij de regeering werd ingediend. Binnenkort zal aan dit verslag openbaarheid worden ge geven. Zoodra de Staatscommissie voor de Middenstandsenquête een alge meen resultaat heeft verkregen, ligt het in hare bedoeling om de ver kregen uitkomsten, zooveel zulks wenschelijk zal blijken, aan te vullen door mondeling onderzoek naar niet algemeen voorkomende bedrijven en naar enkele speciale punten, den middenstand in het algemeen be treffend, zooals het credietvraagstuk en dergelijke. Herziening gemeentelijk belastingstelsel. De commissie van hoofdambtena ren, door de Nederlandsche vereeni- gingvoor gemeentebelangen benoemd ter bestudeering van het ontwerp van wet tot herziening van het gemeente lijk belastingstelsel (wijziging van eenige artikelen der gemeentewet ter verruiming van het plaatselijk belas tinggebied) is met haar taak gereed gekomen en heeft rapport aan het hoofdbestuur uitgebracht. Naar het „Hbld," verneemt, worden door de commissie de voorgestelde wijzigingen wel gewaardeerd om de rond te zien hoopte hij zijn geringe plaatselijke kennis te vermeerderen. Van Zeil voerde zijn weg hem eerst over een met bosch begroeide hoogte, en verder door een uitge strekte vlakte, met heide begroeid. Uren lang stapte hij in deze een zame woestenij voort zonder een mensch of een menschelijke woning te ontdekken. Hij was in het onher bergzaamste deel van den Huns rück gekomen en van zijn weg af geraakt. Doch wat hinderde hem dat De diepe stilte en de eenzaam heid waren hem zeer aangenaam bij de stemming, waarin hij verkeerde en zoo stapte hij onbekommerd voort. Den volgenden dag had hij nog tijd genoeg om weer op den rechten weg te komen. Hij ging dus voort, opnieuw door bosschen en later opnieuw door kale landstreken. Urenlang was Hubert Walbot zoo voortgewandeld. Wanneer hij niet afgedwaald was, zou hij reeds lang te Trarbach aangekomen zijn. Nu wist hij nog steeds niet, waar hij zich bevond of waar hij zou aanko men. De avond daalde en de nacht was niet ver meer. Reeds dacht de verbetering, die zij in den toestand van de financiën der gemeenten brengen kunnen. Echter acht de com missie in haar rapport de voorge stelde herziening beslist onvoldoende om de groote gemeenten, met name Amsterdam, uit den financieelen nood le helpen. Om den noodstand van groote gemeenten op te heffen, zijn ingrijpender hervormingen, ook een betere financieele verhouding van het rijk tot de gemeenten, noodig. Het rapport bevat voorts een ge detailleerde bespreking van de wijzi gingen, zooals ze in het wetsontwerp voorgesteld worden. De commissie bestond uit de vol gende heerenH. J. G. Hartman, hoofdcommies ter provinciale griffie van Zeeland Th. Pels, gemeente-se cretaris te 's Hertogenbosch J. J. Roovers Jr., hoofdcommies aan de afdeeling publieke werken te Amster dam mr. dr. S. Sybenga, griffier van de Staten van Groningen, en mr. dr. j. S. Talma, hoofdcommies aan de afdeeling financiën te 's Gravenhage. Nieuwe uitgaven. Van de firma P. Noordhoff te Groningen ontvingen wij een ex. van een nieuw door haar uitgegeven mu ziekwerk „Kun je nog zingen, zing dan mee voor gemengd koor be werkt door J. Veldkamp mi K. de Boer. Dit werkje bevat 40 algemeen geliefde liederen, de meeste in 2- stemmige zetting. De prijs van dit boekje bedraagt slechts f 0.50, ge bonden in heel linnen stempelband f 0.75 De uitgave is afzonderlijk versche nen in noten- en cijferschrift. De bewerkers van dezen zangbun del willen vooral trachten mede te werken om het schoollied ook voort aan buiten de school le doen klin ken en daardoor een krachtig bol werk opwerpen tegen den banalen straatdeun, waardoor de Nederland sche volkszang ten zeerste zal be vorderd worden. Nog ontvingen wij een supplement bij den derden druk van Mozaïek, allerlei op het gebied van taalkunde, geschiedenis, volkseigenaardigheden, feesten, gebruiken, bijgeloof enz. door T. W. Drijver. Legaten, Door wijlen mevr. de wed. H. C. van LindonkGerritzen, 21 October jl. te Arnhem overleden, zijn de vol gende legaten vermaakt De Nederlandsche Vereeniging voor Israël te Amsterdam f5000; het Ned. Herv. Diaconnessenhitis te Arnhem f 4000; het Diaconessenhuis in Den Haag, vroeger Bronovo f 2000de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Arnhem f 2000de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Arnhem jonge man erover, in de vrije natuur onder den eenen of anderen boom te kampeeren, toen hij tot zijn groote vreugde in de verte een torenspits meende te zien. Nadat hij een poosje had uitgerust van de vermoeienissen van den lan gen marsch, stond hij op en richtte zijn schreden naar de bewoonde plaats. De maan kwam op en wierp haar eigenaardig licht over het landschap. Hubert naderde al meer en meer zijri doel, doch een kerkto ren of huizen zag hij niet, daarente gen breidde het geboomte zich meer voor hem uit. Geheimzinnig donker kwam hem die menigte boomen voor, die toch een alleenstaand geheel scheen te zijn. Naarmate hij naderde, bespeurde hij steeds duidelijker een lichte lijn, die het vreemde bosch omgaf. Het was een muur van on gewone hoogte, die den wandelaar den weg versperde. Verrast bleef Hubert staan om den muur en de hooge boomen aan te staren. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1