ES, itoor Eerste Blad. De oude Uniform R Maandag IS November. Dit nummer bestaat ult2bladen VOCHTIGHEID. No. 268, 1909. sch AK Cotderen. Feuilleton, AD' 47e Jaargang. AK BINNENLAND. EN 1t, kracht bels voor heclrisc/ie idelburg. \tlen ge- rden zoo verstrekt. a te geven. 16 Woonhuizen, at, b. n. o. n. o. alstraat. voor werkplaats. i., bev. 2 kamers IM2. tuingrond. /olffsplein. verkoop aan het igenaren zelven elft van boven- ijn verkrijgbaar Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts ftveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. in het koudere jaargetijde, waarin veel meer regen valt dan in den zomer, heeft men vaak last van vocht. Vele woningen, die anders droog zijn, worden nu vochtig. En terecht staan dergelijke huizen in een slechten reuk. Ze worden, voor zoover 't mogelijk is, liefst gemeden. De algemeene vrees er voor blijkt wel uit het gezegde, dat men in een nieuwe woning het eerste jaar zijn vijand, het tweede jaar zijn vriend moet laten wonen, om haar pas het derde jaar zelf te gaan be trekken. Dit slaat hierop, dat in nieuw gebouwde woningen de muren nog zeer veel water uit de metselkalk bevatten, waardoor de lucht in het huis nog vochtig blijft. Waarin de oorzaak van den slechten invloed op de gezondheid schuilt, is minder algemeen bekend, en daarom weten velen, die een nieuwe woning gaan betrekken, niet in hoeverre zij gevaar loopen, en hoe zij deze zullen ver minderen of verdrijven. De slechte invloed van een vochig huis berust op de stoornis, die ontstaat in de warmteregulatie van het menschelijk lichaam. Behoudens kleine dagelijk- sche schommelingen heeft ons lichaam steeds dezelfde temperatuur. Voort durend wordt warmte gevormd door de in het organisme plaats hebbende scheikundige processen, in de eerste plaats bij spierarbeid. Het warme lichaam staat onophoudelijk warmte af aan de koudere omgeving, evenals een kachel. Tusschen de productie en afgifte bestaat evenwicht. Het warmte verlies echter zal des te grooter zijn, naarmate de temperatuur der omge ving lager is. In een woning moet behalve met de afgifte van warmte aan de lucht ook rekening gehouden worden met die aan de vaste wanden der vertrekken en aan de in die ver trekken aanwezige voorwerpen. Over 't algemeen neemt de lucht gemakke lijker warmte op dan vaste voorwer pen. Vandaar dat een vertrek, waarin gedurende den geheelen winter ge stookt is, aangenamer aandoet dan een kamer, die pas korten tijd wordt verwarmd, al is de kamerlucht nog zoo warm. Zulk een kamer nl. voelt kil aan omdat de muren en meubels nog niet voldoende warm zijn. Deze blijven lang koud en zullen door het O— 23.) De jonge man keek zijn oom trouwhartig in de oogen, greep zijn hand en sprak: „Nog vijf dagen, oom, dan aanvaard ik het ambt, dat mij voor het leven zai binden. Ik ben ervoor gereed, en wil mij er geheel aan geven laat mij deze vijf dagen nog voor mij zelf om ze in vrijheid te genieten." „Nu, het is goed", zei de oude man. „Als je nu maar niet een on gebonden kunstenaarsleven gaat lei den. Ik heb aan je moeder op haar sterfbed beloofd, dat ik je een goe den werkkring zou bezorgen met een behoorlijk inkomen. Als je nu gaat toegeven aan je neiging tot schilde ren, loopt het ten slotte nog mis met de vervulling van mijn belofte." „Wees daarvoor gerust, oomUw belofte zal wel vervuld worden", TELEFOONNUMMER 10. groote temperatuursverschil met het lichaam hieraan veel warmte onttrek ken, dit sterk afkoelen en daardoor een onaangename gewaarwording geven. Vooral ondervindt men dit, indien de warmte-onttrekking onge lijkmatig is, bijv. op een klein gedeelte van het lichaam werkt. De nabijheid van een kouden muur zal de naar dien muur gekeerde zijde van het lichaam sterker afkoelen dan de tegenoverge stelde zijde en daardoor het verschil sterker doen waarnemen. Bekend is ook de onprettige gewaarwording, wanneer men bij sterke vorst bij een vuur zit in de open lucht. Van voren wordt het lichaam dan goed ver warmd, terwijl van achteren sterke afkoeling plaats heeft. Niet alleen echter onprettig, maar ook schadelijk werkt een sterke on gelijkmatige warmte-onttrekking. Een normaal individu zal niet licht ziek worden van een flinke wandeling in de buitenlucht bij vriezend weer, hij moet echter al buitengewoon sterk van constructie zijn, wanneer hij vertoeft in een ruimte, waar steeds een on gelijkmatige warmte-afgifte plaats heeft, zonder ziek te worden. Daarin schuilt dikwijls de oorzaak van het uitbreken van rheumatische aandoe ningen, het optreden van kiespijnen, verkoudheden en ziekten van de borst- organen, enz. Het vermijden van „tocht" of „trek", waardoor een on evenredige warmte-afgifte tot stand komt, is dus een zaak van het groot ste gewicht. Keeren we nu tot onze woning terug, dan zullen de muren van deze in het natte jaargetijde veel vocht opnemenalle poriën zullen met water gevuld zijn, terwijl deze bij droge muren luchthoudend zijn. Hoe meer water de muren bevatten, des te meer warmte is noodig om hen een bepaalde temperatuursverhooging te doen ondergaan, m.a.w. de muren zullen veel langer koud blijven. De kamer blijft dus veel langer kil. Daarbij komt nog, dat het water in de muren uitstekend de warmte ge leidt, de aangebrachte verwarming verdwijnt dus met groote snelheid Ook zal er sterke waterverdamping plaats hebben, ten koste van de warmtegraad. Het resultaat van al deze werkingen is, dat in woningen met vochtige muren de temperatuur wel verhoogd zal kunnen worden, maar dat steeds de muren koud blijven, waardoor sterke uitstraling van warmte vanaf het lichaam naar die muren plaats vindt. Hierbij moet nog worden op gemerkt, dat de dikkere buitenmuren, die veel meer aan den invloed van het weer zijn blootgesteld, langer vochtig blijven dan de binnenmuren. Daardoor wordt de warmte-uitstraling ongelijkmatig en zal bijv. iemand, die sprak de jonge man. „Ge hebt voor mij gezorgd als voor uw eigen zoon." „Er zit wel wat in je van je vader. Die was een koopman maar ook geen kunstenaar. Hij zag met andere oogen als wij bijna als jij, Hubert, de rivieren en de bergen, en ook zijn spreken en zijn manieren waren bijna altijd die van een iijk edelman." De jonge man hief plotseling het hoofd op en staarde zijn oom aan met wijd geopende oogen en inge houden adem. Zijn moeder had bij na nooit over zijn vader gesproken, ook zijn oom zweeg meestal over hemdat hij over hem sprak, was geheel onverwacht. „Vertel mij van mijn vadersprak hij levendig. „Ik weet niets van hem, want steeds werden al mijn vragen ontwijkend beantwoord, oom! Nu ik op het punt sta, alleen mijn weg door het leven te zoeken, nu kan en moet ge spreken. Het is nu plicht mij in te lichten 1 Daarom vraag ik u wie was mijn vader? Is hij dood, of waar is hij te vinden De oude heer keek ernstig voor zich. Stellig was het hem pijnlijk, fibonnements-flduertenfiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. in zulk een kamer te bed ligt met zijn rug naar den buitenmuur, last krijgen van een kouden rug. Hiermee is in 't kort de directe invloed van vochtige woningvertrekken besproken, maar daarnevens zijn er nog andere nadeelige werkingen. Vochtigheid nl. bevordert de ontwik keling van schimmels en, dit is minder bekend, ook die van bacte riën. De groei van schimmels is zelfs een maatstaf voor de vochtigheids graad van muren en vloeren. Vooral op de te spoedig behangen muren in nieuwe huizen vindt de schimmelplant in de stijfsel een prachtig voedings middel. Óveral, waar op zulke muren belemmering is voor waterdarnpaf- voer, zooals achter schilderijen en kasten, woekeren de schimmels in grooten getale. Ook lederwerk, en vochtige spijzen zijn spoedig met deze planten bezet. Deze schimmels nu zijn op zichzelf niet schadelijk, wel geven ze bij sterke ontwikkeling een hoogst onwelriekenden geur af. Doch hun beteekenis is hierin gelegen, dat zij wijzen op de aanwezigheid van bac teriën. En hoewel onder deze lage organismen veel ongevaarlijke soorten zijn, gevaarlijke kunnen er voorzeker ook bij zijn. Altijd zijn aanwezig de zoogen. rottingsbacteriën,die het spoe dig bederf van allerlei levensmiddelen veroorzaken daardoor ontstaan ook dikwijls verschillende onaangename geuren in huis. Vochtige woningen zijn dus terecht gevaarlijk voor de gezondheid. Het is dus te begrijpen, dat ze vermeden worden. Ook kan men trachten het gebrek te verhelpen. Nieuwe wonin gen, die in het L-jgin vochtig zijn, worden met den dag beter, vooral wanneer in de verschillende kamers goed gestookt wordt. Oude vervallen gebouwen, waarvan 't dak lekt, enz., zijn natuurlijk niet droog te maken. Eveneens is het onmogelijk een wo ning droog te krijgen, wanneer ze is gebouwd op vochtigen grond en er is in de muren geen voor water im permeable laag aangebracht. Is nu het huis niet van die slechte eigen schap te bevrijden, dan behoort het niet bewoond te worden. In dergelijke gevallen zorgt de woningwet er voor, dat het gebouw onbewoonbaar wordt verklaard. Dat vele kamers in den winter vochtig zijn, vindt zijn oorzaak in de slechte ventilatie in verband met de huishoudelijke bezigheden, als koken en wasschen in deze vertrekken. Maar al te vaak wordt 's winters zoo goed als nooit gelucht, terwijl de menschen zoo dicht mogelijk op elkaar hokken. Geen wonder, dat men in dergelijke atmosfeer ziek wordt. Dit is dan ook een der redenen, waarom in den winter meer zieken zijn dan in den •zomer. aan het rechtmatig verlangen van zijn neef te voldoen. Een poos scheen hij in tweestrijd, maar toen sprak hij op kal men, vasten toon „je hebt gelijk, Hubert! Nu wij misschien voor langen tijd van elkaar gaan, mag je niets verborgen blijven wat je familie betreft. Het is echter niet veel, wat ik je te zeg gen heb en wie weet, of het niet beter was erover te zwijgen." Bij deze laatste woorden sloeg de jonge man de oogen neer en een lichte rilling voer hem door de leden. Zijn oom bemerkte dit en zeide haastig „Je behoeft je niet te schamen, al is er veel gebeurd, dat niet kan gerecht vaardigd worden, en al is er veel, dat je raadselachtig zal voorkomen. Luister maar. Je grootvader, mijn va der, was een van de rijkste kooplieden van Keulen. Het groote huis, waarin je met je moeder een paar kamertjes bewoonde, was vroeger ons eigendom. Daar brachten mijn zuster Marie en ik onze jeugd door. Ik zou de school bezoeken, studeeren en dan met al lerlei kennis toegerust, de zaken van mijn vader voortzetten. Maar het was ook hierde mensch wikt, maar God Er valt echter zeer veel en toch heel eenvoudig te doen, om weinig last van vocht te hebben. In het koude jaargetijde moet n.l. zooveel mogelijk gelucht worden, in 't bijzonder na het opstaan na den maaltijd en voor het naar bed gaan. Wanneer in een ka mer gewasschen wordt, of gekookt, moet steeds het raam openstaan, op dat de waterdamp gelegenheid heeft om weg te trekken. Het drogen van natte stukken moet in de kamer liefst niet plaats hebben moet dit toch, dan flink ventileeren, vooral voor het naar bed gaan. Ook de zindelijkheid mag niet te wenschen overlaten. Elk voorwerp, vooral keukengereedschap, moet na het gebruik gereinigd wor den." Dagelijks moet stof, vuil en overblijfselen van voedingsmiddelen verwijderd worden. Door dergelijke maatregelen is de woning gezond te houden en zal tevens de huiselijkheid bevorderd worden. A. De lintjes-kwestie. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over hoofdstuk 1 (Binnenlandsche Zaken) worden de in dit verslag gemaakte opmerkingen, aangaande de lintjes-kwestie aldus beantwoord De regeering zou de paragraaf in het voorloopig verslag, welke aan gelegenheden betreft, waarbij, gelijk in dat verslag is erkend, hare ver antwoordelijkheid niet betrokken is, met stilzwijgen voorbijgaan, ware het niet, dat aan haar vragen zijn gesteld. Bij de beantwoording daarvan moe ten naar de regeering meent, de vol gende overwegingen haar leiden. De vragen zijn gesteld, naar aan leiding van grieven, aangevoerd tegen een afgetreden minister, die deswege is ter verantwoording geroepen. In hoever de leden der Kamer zich daartoe gedrongen kunnen achten, staat uitsluitend aan hen ter beoor deeling, maar het is duidelijk, dat de ministers de verantwoording niet voor hun ambtsvoorganger kunnen voe ren. In zoover als zij door het be antwoorden van de gestelde vragen, zich op dien weg zou begeven, acht de regeering zich daartoe, niet slechts niet geroepen, maar ook niet gerechtigd. Het zoude ook eene afwijking zijn van de goede constitutioneele practijk, welke hier te lande nagenoeg zonder uitzondering is gevolgd. In hoeverre voor de afwijkingen van den steeds gevolgden regel in 1868 en 1894, op welke in het ver slag een beroep wordt gedaan, goede redenen bestonden, en of daarmede een goed voorbeeld is gegeven, wenscht de regeering niet te beoor- deelen. Het oordeel daarover komt beschikt. Toen mijn zuster negentien jaar oud was, kwam er in Keulen een vreem deling opduiken, wiens beminnelijke manieren hem weldra toegang ver schaften bij de eerste familiën der stad. Ook mijn vader leerde hem ken nen en leidde hem bij ons in. Marie, wier schoonheid en goedhartige in borst reeds menigen aanzienlijken vrijer had aangetrokken, werd weldra geboeid door dezen vreemdeling, die zich Hans Walbot noemde. Hij ver telde, dat hij reisde om de verschil lende landstreken van het Duitsche rijk door eigen aanschouwing te leeren kennen. Hij moest dus wel een ver mogend man zijn, en in zijn geheele doen en laten had hij inderdaad ook iets voornaams als een edelman. Hij betooverde ons allen, wel het meest de arme onschuldige Marie, die na korten tijd aan vader bekende, dat ze zonder Walbot niet meer kon leven. Verrukt door de schoonheid en het reine hart van mijn zuster hield Wal bot bij mijn vader aan om haar hand, en zoo gaf de strenge koopman na eenig tegenstribbelen toe aan den drang der jongelui. Marie werd de toe niet aan de regeering, maar aan den geschiedschrijver. Voorts kan het niet op den weg der regeering liggen, om op de ge stelde vragen in te gaan, in zoover als zij inplicite of uitdrukkelijk een oordeel inhouden of bedoelen een oordeel der regeering uit te lokken over den aard zelfs van niet ambte lijke handelingen, welke de afgetreden minister zou hebben verricht, of van niet-ambtelijke correspondentie, welke hij zou hebben gevoerd. Eindelijk moet de regeering zich onthouden van het geven van in lichtingen omtrent het bestaan" en den inhoud van adviezen en voor bereidende aanteekeningen of lijsten, welke alle een vertrouwelijk karakter dragen en moeten blijven dragen, zal de regeering, ook in de toekomst, ongestoord kunnen overwegen, welke maatregelen zij heeft te nemen en het noodige kunnen doen ter voor bereiding van hetgeen zij straks als regeeringsdaden zal hebben te ver antwoorden. Met inachtneming van het boven staande, kan de regeering dus slechts inlichtingen geven buiten verband met de aangelegenheid welke in deze paragraaf is besproken, en moet zij zich tot het volgende bepalen le. Er bestaan geen vaste regelen, die plegen gevolgd te worden bij het verleenen van decoraties aan ingeze tenen. In vele gevallen worden ad viezen of informatiën gevraagd aan autoriteiten onder wie de te deco reeren personen ressorteeren. Ook worden niet zelden adviezen ge vraagd van de Commissarissen der Koningin in wier provincie of van de burgemeesters, in wier gemeente zij wonen. Als de regeering genoeg zaam is ingelicht, worden geene ad viezen gevraagd en dat gebeurt meer malen. De regeering wenscht zich daaromtrent volle vrijheid voor te behouden, en zal tegen het overleg gen van adviezen, die een vertrouwe lijk karakter moeten dragen, bezwaar maken. 2e. Ook hieromtrent gelden geene vaste regelen, en moet de regeering zich hare vrijheid voorbehouden. On der dat voorbehoud kan worden ge zegd dat meestal de voordracht ge schiedt door den minister onder wiens ressort het gebied valt, waarop de te decoreeren persoon zich verdienstelijk heeft gemaakt. Voorts wordt herinnerd, dat inge volge artikel 1 f van het reglement van orde van den raad van ministers (medegedeeld in de gedrukte stukken der Tweede Kamer, zitting 1905— 1906) de goedkeuring van den minis terraad vereischt wordt voor iedere aan Hare Majesteit te vragen machti ging om de voordracht tot eene de-, coratie te doen. vrouw van een man, omtrent wien wij eigenlijk zoo goed als niemendal wis ten. Zonder strijd ging het niet, want Walbot kot: zijn afkomst slechts on duidelijk aangeven. Hij had daarover een vertrouwelijk gesprek met vader, en deze ofschoon anders zeer voorzichtig scheen nu volkomen gerustgesteld en deed zelfs zijn best om het huwelijk te bespoedigen. Het jonge paar werd in den echt verbonden en scheen gelukkig hoe wel niet lang. Walbot zou een hem passende betrekking zoeken, of in onze firma treden, of een ambt bij het stads bestuur aannemen, doch hij beloofde alles, en deed niets om zijn beloften tot werkelijkheid te maken. Dat gaf het eerste verdriet in de familie. Marie verdedigde haar man met den meesten ijverzij scheen hem nog meer lief te hebben dan vroeger. Hij had haar dan ook waarlijk liefdit bleek dik wijls genoeg. Daarom vergaf mijn vader steeds, en schonk hij aan zijn schoon zoon telkens nieuwe blijken van zijn welwillende gezindheid. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1