'S O, De oude Uniform LEDE j em it, ivoudlg. Donderdag II November* Gemeentebestuur Feuillleton. No. 265. 47e Jaargang. 1909, »f. Nicofaas Üan Week tot Week. BINNENLAND. voor bijna niets ILTMANS, enz. ietaalt nu sleclxts it geleverd. tengew. jongensboek en jachttafereelen. ln vr. f 390, nu sl. 84 ct. Complete werken. 2 met 200 orig. platen )0 kolommen druks anden gebonden. nu f 4.9&V2 cent. 1. Wijsbegeerte, Wei- Opstellen, Studiën, moeringen, Verhande- ijf deelen, vr. f 17.90 :en student, of een indernissen. Zeer in- Idoor den schrijver v, gen", rijk geïll., in 2.40 nu 77 ct. Effen. De Holland met biografie en aan- Stelwagen, gebonden, 12. leven d. Forster. zeer interessant werk, :hr. 3 zware deelen. nu slechts 88 cent. Londen en Parijs, Ïeïll., in fr. stempelb., cent. lam. De familie Be langrijke, spannende |or A. v. Holland, in iand, vr. f 2.90, nu i>atle-leer voor de sche en Engelsche ctisch en uitgebreid, .9, nu sl. 37 cent. Nederland en zijne saai uitgebreid werk, et afb. en kaarten, in I., vr. f24.75, nu f 5.28. ^rton. De Kinderlooze verhaal. Een familie- r. f 1.25, nu 13 cent. is' Volledige Sproken bew. door Andries- d. Tuuk, vol platen, vr. f 8.90 nu f 2.72. eddrama. De Com- js in 1871. Historie ent. nderlinge reisontmoe- ^vallen van Joachim en zijne vrienden, en leven. Buitengew. ;h geïll. In fr. stem- nu sl. f 1.29. volledige Dichtwer- g. Veilingsprijs 25 ct. Balen. De Noorsche verh. uit de middel- et. it aanbod gebruik te z. Voor van den zending door geheel wordt niet geleverd. ijn overheerlijke |nt per ons. SNOEK, kat. NIEUWE KOOP. Gasthuis 37. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1 —4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fiveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van een kohier der Be drijfsbelasting dienst 1909/10. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks-ontvanger is ge zonden, liét door den Directeur der directe belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohier no. 8, wegens de Bedrijfsbelasting dienst 1909/10; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden lijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 10 Nov. 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Bij onze Belgische naburen is ook op dit oogenblik in het parlement de quaestie van algemeene en persoon lijke dienstplicht aan de orde. Deze strijd wordt zoo fel gestreden, dat hij dreigt een scheuring in de clericale partij te doen ontstaan. De jongere leden dier partij, welke meer met hun tijd meegaan, verlangen vermeerdering van legersterkte en afschaffing van de loting. Eigenlijk is het vraagstuk in België al twintig jaar lang aan de orde, maar het tegenwoordige minis terie heeft de zaak bepaaldelijk aan de orde gesteld en wil de loting weg hebben. Wij vestigen de aan dacht onzer lezers op die zaak, waar over op dit oogenblik beraadslagin gen worden gevoerd. Nog eene andere belangrijke zaak is in België aan de orde. Men wil thans de nieuwe kolonie, de Congo- kolonie, voor de energie van particu liere handeldrijvers van andere vol ken mede openstellen. In dien geest is een wetsontwerp ingediend, krach tens hetwelk het gebied voor den vrijen handel zal worden opengesteld, ge leidelijk binnen den tijd van drie jaar. Uitgezonderd zijn de domeinen, welke vroeger den koning behoorden, 't Is een gebied van 680.000 hectaren, dat de Belgische Staat voor zich alleen wenscht te behouden. België heeft nu heel veei kans, dat de Engelsche onruststokers, die gaarne het wanbeheer onder koning Leopold hadden zien bestendigd, om daarin een voorwendsel tot annexatie te vinden, voortaan zullen moeten zwijgen. Groot-Brittannië heeft de in- 20.) De planken waren dus op de eene of andere uitstekende punt blijven hangen. Hij voelde eensja, ze zaten stevig vastWelk een vreugde Nu vooruitHij bad God om hulp, en liet zich toen, op den buik lig gende, langs de planken naar bene den glijden. Weldra stiet hij tegen den muur. Bij onderzoek bleek de reddende plank op een grooten draagsteen gestuit te zijn. Ook was de afstand tusschen hem en de muur opening niet groot. Met een sprong stond hij daar en nu zag hij een donkere opening, die hij herkende als de ingang van een steenen trap, welke naar een lagere verdieping van den toren leidde. Voorzichtig daalde hij die trap af, totdat hi; dicht bij een deuropening kwam, die hem toegang verleende tot de lijving van den Congo-Staat nog niet erkend, maar zal er nu fatsoenshalve wel niet te lang meer mee kunnen wachten. Het blijkt dat het nieuwe Spaansche ministerie, waarschijnlijk in overeen stemming met den volkswil, zich niet verder in het Marokkaansche wespen nest wil steken. Dat schijnt een ver standige politiek, maar toch bevreemdt het ons, dat de Spanjaarden nu op eens al de punten gaan ontruimen, die zij met zooveel moeite in hun bezit hebben gekregen. Zelfs Seloean en Nador zullen nagenoeg geheel ontruimd worden. Misschien denkt men wel dat de zaak toch uit was, nu de Rif-kabylen zich een poos stilhouden. Intusschen loopt het ge rucht dat Sultan Moelai Hafid een gezant naar het Rif gezonden heeft, ten einde te trachten den vrede te bewerken. Uit Perzië alweer een slechte tij ding. Eenige stammen, welke heeten te strijden voor den afgezetten Sjah, den gunsteling van Rusland, hebben de stad Ardebil veroverd. Alle aan gewende pogingen tot ontzet bleven vruchteloos, en er bestaat heel veel gevaar voor een nieuwe gewapende tusschenkomst van Russische zijde. De gouverneur der stad en de leden van het plaatselijk bestuur hebben na de plundering der stad door de veroveraars, een onderkomen gezocht bij den Russischen vice-consulmaar daar zijn ze niet veilig en nu zijn de Russische troepen van Bakoe al on der weg een bataljon infanterie, twee sotnia's kozakken en de noodige ge niesoldaten maar men zegt dat die nomadenstammen, die de stad hebben genomen, zeer sterk in aantal zijn. Het is wel te voorzien dat Rusland, dat telkens in Perzië de orde komt handhaven, eindelijk eens om ver goeding der kosten zal komen aan kloppen, en dan heeft men de pop pen aan het dansen. En dan meende men nog wel dat de pacificatie van het land reeds een voldongen feit was 1 In Turkije vermoedt men dat de roerige partij der Grieksche officieren, die het land zooveel moeite veroor zaakt, in 't geheim werkt voor de vereeniging van Kreta met Grieken land. De Porte heeft zich, met het oog op de aanstaande opening der Turksche Kamer, genoodzaakt gezien om stappen te doen tot bespoediging eener regeling van het Kretenzer vraagstuk. Men wil er nu eens een einde aan zien en daarom is tot de beschermende mogendheden een nota gericht, hierop neerkomende, dat men vaststelling van een datum verzoekt, vrije natuur. Hij gluurde rond en zag den wachter op den muur loo- pende man keek juist omlaag, want hij meende eenig gedruisch te hooren. Joost hield zich verborgen en bleef onbeweeglijk staan, totdat hij den nachtwacht in de buurt het uur van middernacht hoorde roepen. „Nu is het goede oogenblik geko men", dacht Joost. Hij wierp een blik naar omlaag en moed vattende waagde hij den sprong. Hij kwam terecht op een beschaduwde plaats in hoog gras. Bezeerd had hij zich niet en zijn neerkomen op den grond had geen gedruisch gemaakt. Ha nu was hij vrij Langzaam kroop hij om de muren heen. Of de torenwachter nu iets hoorde, was hem onverschillighij kon thans voor zijn vrijheid strijden. Alles bleef echter stil. Steeds verder kwam Joost en ten laatste waagde hij het, op te staan. Na God gedankt te hebben voor zijn redding, richtte hij zijn schreden naar Kevenig. Het duurde niet lang, of in het maan licht zag hij het dorpje voor zich liggen. Zijn bootje schommelde nog steeds aan den oever van de Moe waarop de onderhandelingen kunnen beginnen. Maar tevens is met nadruk verklaard, dat men Kreta hoogstens een zelfbestuur kan toestaan, op de zelfde wijze als het genoot vóórdat de mogendheden het protectoraat aanvaardden. De zoogenaamde „roode vloed" komt nu ook opzetten bij de ge meentelijke verkiezingen in Pruisen. Ook daarbij blijkt het, welk een ont zaglijken dienst de regeering met hare belastingwetten aan de sociaal-demo craten bewezen heeft. Te Görlitz in Silezië zijn al de acht socialistische candidaten voor den gemeenteraad met groote meer derheid gekozen, ln Altona komen voor 't eerst twee socialisten in den raad en voor de liberale partij in Berlijn is zeer pijnlijk het verlies van het 42e gemeentekiesdistrict, dat zes en twintig jaren lang door hen werd vertegenwoordigd. Bij de begrootingsdebatten in het Engelsche Lagerhuis heeft de regee ring er nog eens den klemtoon op gelegd, dat zij den besten koers heeft ingeslagen, door den onverdienden en vaak geheel onverwachten rijkdom te belasten ontkennende dat de voor stellen een socialistisch karakter dra gen en waarschuwende dat, wanneer de begrooting verworpen werd, zuike belastingvoorstellen zouden worden ten uitvoer gelegd op eene wijze die de oppositie haar verzet tegen de begrooting wel eens zou kunnen doen betreuren en daarop is, terwijl de leren zich onthielden, de begroo ting met groote meerderheid in derde lezing aangenomen. Nu is het woord aan het Hooger- huis, waar de conservatieve en unio nistische lords de meerderheid heb ben en waar men na de verkiezing in Bermondsey, zich sterk gevoelt om den kamp met de regeering aan te binden. De afloop der gemeente raadsverkiezingen zal ook wel in staat wezen om de lords in hun meening te stijven. De japanners, die gewoon zijn, 's lands groote dooden op schitte rende wijze te eeren, hebben bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van prins Ito zich zelf overtroffen. Natuurlijk herinnert men zich bij deze gelegenheid nog eens in alle bijzonderheden het Japansche bewind in Corea, dat zoozeer den afkeer der Coreanen heeft opgewekt. Intusschen valt het niet te ontkennen dat Japan daar ook veel goeds heeft gedaan. Vast staat het b.v. dat de Japansche overheden de gevaren eener cholera- plaag van de Coreanen hebben af gewend. Voor uitermate ver strek- zei, zijn netten bewogen zich nog altijd in de frissche nachtlucht, maar niemand woonde meer in zijn huisje, want zijn vrouw had men nog den zelfden dag op het Trabener kerk hof in alle stilte begraven. De wo ning van buurman Rickes zag er ook eenzaam uit, maar de familie lag in diepe rust. Het had Rickes wel leed gedaan zoo tegen zijn buurman te moeten optreden, doch hij meende, dat zijn plicht het ge bood. Dat zijn vrouw de kleine Ammi bij zich had genomen, keurde hij goed. Het kleine ding moest maar blijven, totdat zij gehaald werd door haar tante uit Zeltingen. Ammi sliep nu rustig bij het bed van de echte lieden Rickes. Het zal ongeveer éen uur in den nacht geweest zijn, toen vrouw Ric kes door eenig gedruisch ontwaakte, zonder geheel tot bewustzijn te ko men. Niet wetend of zij waakte of droomde, zag zij bij het zwakke licht van een nachtpitje een gedaante door het raam binnenkomen. Zij wilde schreeuwen, doch kon nietzij wilde haar man wekken, maar kon haar armen nipt bewegen. Steeds kende veiligheidsmaatregelen hebben de Japanners in Seoul gezorgd. De politie zag scherp toe, dat binnen 's en buiten 's huis, tot in 't pijnlijke toe de zindelijkheid werd in acht ge nomen. Van ontsmettingsmiddelen werd rijkelijk gebruikgemaakt; alle verdachte waterputten werden ver stopt en aan alle inwoners werd kos teloos, gedurende eene maand, het vrije gebruik toegestaan van de nieuwe waterleiding, zijnde eene Engelsche onderneming. De scholen werden ge sloten en twee groote hospitalen wer den buiten de stad tot opneming der patiënten ingericht. Op het platte land staat het japan sche bewind nog lang zoo vast niet als in de hoofdstad. Toch is men ook daar naar vermogen tegen de cholera opgetreden en is ook daar geslaagd een en ander met dit gevolg dat de gevreesde ramp, die aan duizenden het leven had kunnen kosten, slechts 1500 slachtoffers heeft geëischt, waar onder een 200 tal Japanneezen. Het Kamerlid voor Gulpen. Onder „Laatste berichten" deelden wij gisteren mede dat de Tweede Ka mer met 39 tegen 36 stemmen be sloten heeft tot niet toelating vatn den heer Ruys de Beerenbrouck, het voor Gulpen gekozen Kamerlid. Het voorstel tot niet-toelating werd krachtig bestreden door den heer Sa- vornin Lohman en daarentegen even sterk verdedigd door de heeren Lim burg en Troelstra. Vóór het voorstel (niet-toelating) stemden alle leden der linkerzijde behalve de heer de Beauforttegen verklaarde zich degeheele rechterzijde behalve de katholieken Loeff, Kooien, Van Vuren, Arts en Van Nispen (Nij megen), de anti-revolutionairen Van Asch v. Wijck, Oosterbaan en Van Lynden v. Sandenburg en de chris- telijk-historischen Van Lennep en De Visser. Kinderwetten. Eenigen tijd geleden werd mede- deeling gedaan, dat het in de be doeling zoude liggen de invoering der wet tot wijziging der civiele Kinderwetten op 1 November jl. te bevorderen. Wij vernemen thans, dat de noodige uitvoeringsmaatregelen de invoering op dat tijdstip hebben onmogelijk gemaakt, doch dat het thans in het voornemen van den mi nister van justitie ligt te bevorderen dat die wet op 1 December a.s. in werking treedt. Hoe „de Standaard" de coalitie ziet. Nader schrijft „de Standaard" Ons beweren, dat de kabinetsformateur hield zij den man in het oogzij meent den man, die op zoo onge wone wijze binnenkomt, te herken nen. Hij sluipt onhoorbaar naar het bedje van het kind, valt daar op de knieën en schijnt te bidden. Maar geen geluid is hoorbaar, wel nu en dan iets, alsof de knielende man zacht weent. Eindelijk staat hij op, zegent het kind, kust het op het voorhoofd en verdwijnt weer door het \enster, even stil ais hij geko men is. Ook vrouw Rickes kon haar tra nen niet bedwingen. Zij was zeer aangedaan en fluisterde bij zichzelf „God de Heer mag hem vergeven, wanneer hij een moordenaar is. Ik kan het niet gelooven. Laat hij in vrede gaan." Buiten richt Joost zijne schreden naar den Mont Royal. Hij werpt nog een Iaatsten blik op het huis, waar hij zoo stil en gelukkig heeft geleefd, en verdwijnt dan in het duister van den stillen nacht. ELFDE HOOFDSTUK. De nieuwe heer Von Beuren had geen rustigen nacht gehad. Het voor van een coalitiekabinet feitelijk de leider der coalitie is, vond tegenspraak. Die tegenspraak vond daarin haar grond, dat men het woord „leider" in deze combinatie zich identiek dacht met de uitdrukking „leider van een partij". Dit nu is niet zoo, en kon zoo niet bedoeld zijn. Bedoeld was leider in dien zin, dat de coalitie feitelijk voigt op den weg, waarop het kabinet voor gaat. Dit geldt natuurlijk niet van elk détail. Dit toch is zelfs bij den partijleider volstrekt niet altoos zoo. Maar wel geldt het voor de hoofd lijnen, waarlangs de working majority van een coalitie zich beweegt. Onder leiding van den kabinetsformateur gaat het kabinet voor, en de coalitie volgt. Dit kan niet anders, zoolang de saamwerking bestendigd blfjft. En mocht er een oogenblik komen, waarin het kabinet onder leiding van zijn formateur, de beginselen verzaakte en de coalitie tot verzet dwong, dan zou eo ipso het oogenblik gekomen zijn, waarop het kabinet ineenzonlc, en hiermee het leiderschap van den pre sident-minister vanzelf verviel. De doodstraf. De antir. „Rotterdammer" vindt in de opmerking van eenige leden in het Voorloopig Verslag betreffende de wenschelijkheid der wederinvoering van de doodstraf aanleiding tot de volgende opmerking Met eenige belangstelling mag wor den afgewacht, welk antwoord door minister Nelissen straks op de op merking in het verslag zal worden gegeven. Zoo men weet, was de roomsch-katholieke minister Loeff in het kabinet-Kuyper practisch tegen de doodstraf. Doch lang niet alle roomschen stonden aan zijn zijde. Laat ons zien, welk standpunt door mi nister Nelissen zal worden ingenomen. Intusschen, hoe zijn houding ook moge zijn, de zaak zelve blijft de aandacht bestendig vorderen. Middenstandsbond. De Middenstandsbond heeft uitge geven het bekroond antwoord op de door dien bond uitgeschreven prijs vraag „Wat moet een winkelier of kleinindustrieel doen ter verzekering der belangen van zijn vrouw en (of) kinderen, na zijn overlijden". Dit antwoord is van de hand van den heer A. H. Uden. De commissie van beoordeeling der ingekomen antwoorden bestond uit de heeren D. Josephus Jitta, A. Anema, P. J. M. Aalberse, J. S. Meuwsen en W. Nieuwenhuizen. Het werkje wordt door den Mid denstandsbond in den handel gebracht a 25 cent, terwijl het voor leden der bij den bond aangesloten vereenigingen uitzicht, met zijn broer Joost samen te komen, had hem neerslachtig ge stemd, hij had al zijn wilskracht noodig om dit nieuwe en dreigende gevaar stoutmoedig tegemoet te gaan. Reeds vroeg in den morgen was hij opgestaan om op zijn gemak naar de herberg te rijden, waar hij den heer Von der Leyden zou aan treffen. Onderweg kon hij de zaken dan nog eens kalm overdenken. Achteloos liet hij zijn paard den vrijen loop, en zoo reed hij nu doof het,, armoedige dorpje bij zijn slot in plaats van er om heen te gaan, zooals hij den vorigen dag had ge daan. In zijn gedachten verdiept reed hij langs de kerk en de pastorie den weg op naar Trarbach. In de herberg aangekomen, trof hij daar den schout reeds aan het ontbijt. Deze noodigde hem vriende lijk aan tafel, maar de heer von Beuren had geen lust iets te ge bruiken. Naar hij zeide, had de bloedige gebeurtenis op den Mont Royal hem te zeer aangegrepen. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1